Gestolen auto verongelukt Consultatie bureau Het aftreden van President Masaryk Uit Bergen. op Dinsdag II Dec. Een doode, 4 gewonden. Vroeger Kerkmeester gearresteerd. Loonsverlaging in Alkmaar De betoogingen te Caïro Drijfijs op het IJsselmeer Advertentiën. GEOPEND Mej. Geer Snooij no. 3 voor Nederlandsch kampioene Dr. Benesj als opvolger aanbevolen. Praag: Staatspresident Masaryk heeft in de bijeenkomst, waarin hij zijn ambt neer legde, een verklaring van hem door den kan selier Samal doen voorlezen. Hierin wordt o.m. gezegd: Wij hebben een goede buiten- landsche politiek noodig, en in het binnen land gerechtigheid tegenover alle burgers, van welke nationaliteit zij ook zijn. Ik zou u gaarne zeggen, dat ik dr. Benesj, met wien ik heb gewerkt en dien ik ken, als mijn op volger aanbeveel. Ik heb het volle vertrouwen, dat alles zal goed gaan; wanneer God wil, zal ik U nog een poos aanschouwen. Ik verzoek U mijnheer de minister-president, van mijn aftreden kennis te nemen. Na de toespraak van president Masaryk namen achtereenvolgens minister-president dr. Hodza, de pre sident van de Kamer Malypetr en de president van den senaat het woord om den scheidenden president den dank van de natie over te brengen. Nadat de mi nister-president te Praag was teruggekeerd, werd op zijn ambtsgebouw de standaard van den staatspresi dent geheschen ten teeken, dat de bevoegdheden van den president tot verkiezing van een nieuwen staats president op de regeering overgaan. Masaryk, bevrijder-president. Praag. De ministerraad heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een wetsontwerp, volgens hetwelk de eerste president van de republiek na zijn aftre den in dezelfde juridsche en materieele omstandig heden blijft en ook zijn titel behoudt. Volgens dit ontwerp zal Masaryk den titel van „Bevrijder-pre sident" voeren. Het slot Lany blijft zijn residentie. Als laatste bestuursdaad heeft de scheidende preiden vóór zijn aftreden zijn handteekening ge zet onder een politieke amnestie, welke betrekking heeft op alle personen, die wegens politieke mis daden en vergrijpen zijn veroordeeld. Woensdag presidentsverkiezing. Minister-president -dr. Hodza heeft de leden van de Nationale Vergadering op grond van het grond wetsartikelbij eengeroepen op 18 Dec. des voormid dags om half elf in de Wladilaw-zaal van de Burcht te Praag voor de verkiezing van den nieuwen presi dent en het aanhooren van de door hem af te leg gen belofte. De oude Wladislaw-zaal, waar in de Middeleeuwen tal van Boheemsche koningen zijn gekozen, wordt voor de plechtige presidentsverkie zing met koortsachtigen ijver in orde gemaakt. Tot dusverre zijn de partijen het in meerderheid niet eens kunnen worden over één enkelen candi- daat, doch de onderhandelingen daarover duren voort. OP DE VLUCHT TEGEN EEN BOOM GEBOTST EN IN BRAND GEVLOGEN. Heemstede, 15 December. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om kwart over twaalf, heeft een ernstig auto-ongeluk op den Heerenweg te Heemstede één doode en vier gewonden geëischt Een vijftal Amsterdamsche jongelui, t.w. de 16-ja- rige G. N., de 16-jarige F. N., de 18-jarige W. A., de 26-jarige J. M. S. en de 21-jarige G. L., had Zater dagavond in de hoofdstad de hand gelegd op een auto, welke het onbeheerd aantrof en ging hiermee uit toeren. De tocht ging over Utrecht, Den Haag en Leiden, met de bedoeling om via Haarlem naar de hoofdstad terug te keeren en den wagen daar ergens langs den weg te laten staan. Omstreeks middernacht, toen men Benne- broelc doorreed, bleek de benzinevoorraad ge heel verbruikt te zijn en men begaf zich naar een garage om brandstof bij te vullen. Toen men op het punt stond om weg te rijden, wilde juist een politieman het portier van den auto openen om den bestuurder naar zijn papieren te vragen. Deze laatste, de 16-jarige G. N., gaf echter vol gas, en met duizeling wekkende vaart verdween de wagen met de vijf jongelieden in de richting Haarlem. In 'n lichte bocht van den weg, even voorbij de Zandvoortsche laan, kwam de catastrophe. De auto botste hier tegen een boom en kwam tegen een tweede boom tot stilstand. G. L., die naast den bestuurder zat, was op slag dood. De bestuurder zelf kwam met een enkel fractuur en eenige lichte verwondingen vrij. Van de drie overige inzittenden werden er twee zwaar gewond, terwijl de derde lichte verwondingen opliep. Een juist passeerende geneesheer uit Leiden ver leende de eerste hulp, waarin hij werd bijgestaan door den bestuurder van een langskomende auto en een waker van den nachtveiligheidsdienst. Het lijk van G. L. is naar het lijkenhuis van Heem stede vervoerd; de vier gewonden werden per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem overge bracht. De politie heeft de ouders van de slachtoffers van het noodlottig gebeuren in kennis gesteld. De auto, welke aan de voorzijde geheel was inge drukt, is naar het terrein van Openbape Werken ge sleept. Fraude met obligaties. Amsterdam. Naar aanleiding van een klacht heeft de politie aangehouden een vroegeren kerk meester van de Maria Magdalena-Parochie te Am sterdam, die zich schuldig heeft gemaakt aan het valschelijk namaken van obligaties, welke door het Parochiale kerkbestuur werden uitgegeven. De kerkmeester heeft vooral zijn slachtoffers onder kleine luiden gemaakt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. De knoeierijen betreffen een groot bedrag; men Spreekt zelfs van een halve ton. 5 PCT. GEEISCKT. Naar wij vernemen heeft Minister de Wilde aan het Gemeentebestuur van Alkmaar be richt, zich niet te kunnen vereenigen met het raadsbesluit, dat loonsverlaging voor het ge- meentepersonael afwees. Zijne Excellentie blijft vasthouden aan een verlaging van vijf procent voor politie en amb tenaren en een herziening der loonregeling voor de gemeentewerklieden. Georganiseerd Overleg zal deze missive reeds morgen behandelen, omdat de Raad in haar vergadering van aanstaanden Donder dag reeds een beslissing zal dienen te nemen. Een protest van de Engelsche vertegen woordiging. Londen. Volgens een Beuter-bericht is het ge durende het weelc-einde opnieuw tot anti-Britsche excessen te Cairo, wa^r eenige honderden studenten en scholieren zich voor de ambtswoning van den Britschen I-Iooge Commissaris verzamelden en „Weg met Engeland" riepen. De molestatie van een Britschen militair door een tamelijk groote menigte heeft geleid tot een pro teststap van de Britsche vertegenwoordiging bij den Egyptischen minister-president. De Britsche autoriteiten hebben er bij de Egypti sche regeering op aangedrongen de noodige stappen te doen ter bescherming van de Britsche militairen en de Europeanen in het algemeen. Alle Britsche soldaten te Cairo hebben instructie ontvangen naar de kazernes terug te keeren. Op in stigatie van den leider van de Wafd-partij, Nahas Pasjo, heeft de Executieve der studentenvereeniging besloten niet verder te betoogen. Op het IJsselmeer ondervond de scheepvaart reeds veel Jast van drijfijs. Langs de kust strekten zich breede ijsvelden uit, evenals in de omgeving van Pampus. De vaart voor zeilschepen is als gestremd te beschouwen. Nog nimmer is het voorgekomen, dat na zooweinig vorst zich ijs op het IJsselmeer voordeed. Benoeming nieuwe Bisschop van Haarlem De Hoogeerwaarde he8r J. P. Huibers, Deken van Hoorn. Zaterdagmorgen is door den Hoogeerwaarden De ken J. P. Huibers te Hoorn een telegram van den internuntius te Den Haag ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat Deken Huibers in het heden, Maan dag, a.s. te Rome te houden consistorie door Z. H. de Paus tot Bisschop van Haarlem zal worden be noemd. Deken Huibers werd 15 November 1875 te Amster dam geboren. Na zijn studies aan de Seminaries Ha- geveld en Warmond te hebben voltooid, werd hij in 1899 tot priester gewijd. Als eerste standplaats volg de de benoeming te Moordx-echt, waarop in 1902 Lei den volgde. Drie jaar later werd hij tot leei'aar aan het Semi narie Hageveld benoemd, alwaar hij zich bij de stu denten groote vriendschap heeft verwerven. In 1917 volgde zijn benoeming tot Bouwpastoor te Amsterdam in de Chasséestraat aldaar (O. L. Vrou we van Altijddui-ende Bijstand). In 1928 volgde hier na de benoeming tot pastoor en deken van Hoorn. ALKMAAR, 14 Dceember 1035. Op de heden gehouden botermarkt "waren de prij zen als vlogt: groothandel 75—80 cent en kleinhan del 80—75 cent. Handel goed. Kipeieren f 3.75—4.50 en eendeieren f 3. Handel goed. ALKMAAR, 14 December 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 2 paarden 85—110; 6 nuchtere kalveren (slacht) f 6—13, 10 vette schapen f 18; 1 melkkoe en 1 bok (of geit), waarvan de prijzen nietg enoteerd. WARMENHUIZEN, 14 December 1935. Roode kool, le kw. f 4.70—8.70, 2e kw. 3.708.90. gele kool, le kw. 7.10, 2e kw 3,10—6.90, D. witte koo' le kw. f 4—5.50, 2e kw. f 2.50—5.10, nep 3—3.10 drielingen 1,10—1.30, uien 2,20—2.40, grove uien 2.40—2.60 peen 1.50—1.70, boerenkool 2.10. bieten f 3, andijvie f 0.60. NIEUWE REGELING VOOR DE WERKVER. SCHAFFING. Tewerkstelling bij de werkverschaffing moet worden beperkt. Invoering van een ander rouleeringsstelsel; 6 weken werkverschaffing en 4 weken steunrege ling. Huurtoesiag, ook in de werkver schaffing. Blijkens een door B. en W. ontvangen schrijven van den Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing en naar aanleiding van een bespreking welke hei college met den Inspecteur onlangs had, maken, naai de opvatting der Regeering de financieele omstandig heden het noodzakelijk, dat de tewex-Kstelling bij cie werkverschaffing ook in deze gemeente wordt be- pei-kt, en een stelsel van rouleering wordt ingevoerd, volgens 't welk alle voor de werkverschaffing in aan merking komende werkloozen gedurende een be paald aantal weken bij de werkvei'schaffing worden geplaatst, om daarna een gelijk aantal weken in gevolge een van Rijkswege goedgekeurde steunrege ling steun te trekken. De Rijksinspecteur heeft geen bezwaar om als overgang een rouleeringsstelsel in te voeren van 6 weken werkvei-schaffing en 4 weken steunregeling. B. en W. stellen den Raad voor om de door den Minister van Sociale Zaken voor deze gemeente gel dig verklaarde steunregeling voor de in deze ge meente woonachtige werklooze valide, bonafide arbei ders, die in loondienst hebben gewerkt en buiten hun schuld werkloos zijn geworden, te aanvaarden. Volgens deze regeling is het tarief van steunverle ning als volgt: Het tarief voor steunregeling. Voor de uitgetrokkenen bedraagt de steun ten hoogste: a. voor gehuwde en ongehuwde kostwinners f9 per week, benevens f0.75 per week per gezinslid bo ven de twee personen; b. voor kostgangers f6 per week; Voor de reglementair nog niet rechthebbenden en de dubbel uitgetrokkenen bedraagt de steun ten ïoogste: a. voor gehuwde en ongehuwde kostwinners f 8, >er week, benevens f0.75 per week per gezinslid bo ven twee personen: b. voor kostgangers f5.50 per week. Bovendien kan aan gehuwde en ongehuwde kost winners een huurtoesiag woi-den verstrekt, overeen komende met 2/3 gedeelte van betgeen de huishuur meer bedraagt dan f2.50 per wek tot een maximum van f2 per week. De ongeorganiseerden moeten uiteindelijk ten minste fÓ.50 per week minder aan steun ontvangen dan zij zouden krijgen, indien zij als dubbel uitge trokkenen werden gesteund. Overigens geldt de steunregeling van 15 Januai-i 1932, zooals deze nader is gewijzigd en aangevuld. Uitgaande van een gemiddeld aantal werkloozen van 100 man zou voor uitbetaling van loon plus toe slagen bij uitsluitend werkverschaffing over een vol jaar benoodigd zijn: 5200 manweken f 15.08 per week rond f78.50Ó. Waar B. en W. ter beschikking staande gegevens hebben uitgewezen, dat de kapitaalsuitgaven aan de werkverschaffing verbonden over de laatste 13 ja ren hebben bedragen 46 van het loonbedrag, kun nen deze kapitaalsuitgaven bij doorloopende werk verschaffing getaxeerd worden op rond f 35.000. Bij uitsluitend tewerkstelling in werkverschaffing ontvangt de arbeider gemiddeld f 15.08 per week. Het nieuwe Rouleeringsstelsel en de kos ten. 2. Bij een rouleeringsstelsel van 6 weken werkver schaffing en 6 weken steunregeling zouden 100 man ontvangen over een vol jaar in werkverschaffing 2600 weken x f 15.08 is rond f 39.250. ingevolge steunregeling 2600 weken 5/7 (de verhou ding tusscheri loon en steun is 7:5 x f 39.250 is rond f 28.000, of totaal rond f 67.250. Aan kapitaalsuitgaven zou in dit geval volgens bovengenoemde berekening noodig zijn rond f 17.500 Bij dit rouleeringsstelsel van 6 weken werkver schaffing en 6 weken steunregeling zou de arbeider ontvangen gemiddeld f 12.98 per week. Wij achten een gemiddeld inkomen van f 12.9S per week voor een arbeidersgezin te gei-ing. 3. Bij een rouleeringsstelsel van 6 weken werkver schaffing en 4 weken steunregeling zouden 100 man ontvangen over een vol jaar in werkverschaffing 3100 (weken) x f 15.08 is rond f 46.750; ingevolge steunre geling (over 2100 weken) volgens bovenstaande be rekening rond f 22.500, of totaal rond f 69.200. Aan kapitaalsuitgaven zou in dit geval volgens ge noemde berekening noodig zijn rond f 21.000. Bij dit rouleeringsstelsel van 6 weken werkver schaffing en 4 weken steunregeling zou de ai'beider ontvangen gemiddeld f 13.31 per week. Huurtoesiag ook in de werkverschaffing. Waar in de steunregeling voor allen een huurtoe siag woi'dt gerekend, en dus de marge tusschen het steunbedrag en loon in werkverschaffing per week verkleind wordt, stellen B. en W. voor de huurtoesiag ook in werkverschaffing toe te passen. Volgens berekening van B. en W. zal dan de ge middelde huurtoesiag zoowel volgens steunregeling als bij werkverschaffing, gemiddeld f 1.04 per week bedragen. VERBREEDING HEERENWEG. De aankoop van verschillende strooken gi-ond langs den Heerenweg, ter verbreeding van dien weg, is door Ged. Staten goedgekeurd, zoodat thans met 't werk een aanvang kan worden gemaakt. GEEN LOCAALPORT VOOR BERGEN AAN ZEE. Bij B. en W. is bei'icht ingekomen* van den direc teur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, dat er geen .aanleiding bestaat, liet locaalport van den bestelkring Bergen uit te breiden met den kring van het hulpkantoor te Bergen aan Zee. Voor brieven van Bergen naar Bergen aan Zee zal dus, zooals tot heden, het geval was, 6 cents ports moeten worden betaald. HARENKARSPEL Naar wij vernemen, treedt op Dinsdag 17 Decem ber voor de Vereen, voor Ontwikkeling en Ontspan ning alhier op de bekende humorist en conferencier Alex de Haas, die den laatsten tijd groote bekendheid 'leeft verworven, niet alleen door de radio, maar ook rl-K>r verschillende liecfjes in Ned. films en ook door zijn optreden in vei-scheidene groote theaters. Er staat dus den liefhebbers van „lichte kunst" een mooie avond te wachten. Voor nadere bijzonderhe den raadplege men de advertentie in dit nummer. \V 1 E R t N C, E JV Kerkelijke verkiezingen. Te Hippolytushoef zjjn de heeren J. Bosker en D. Blaauboer door het Kiescollege der Hervormde Kerk herbenoemd resp. tot Ouderling en Diaken. De stem gerechtigden herkozen den heer E. Bais te West er land tot Notabel. Te Oosterland heeft het Kiescollege aldaar den heei S. Gorter herbenoemd tot Ouderling en den heer J. Kool tot Notabel. SUCCES ni—H.R.C. VI, 51. Succes 3 wist een flinks overwinning te behalen op HRC 6. Omh alf elf liet scheidsrechter B. Klein van Medemblik beginnen. Het terrein was, het weer in aanmerking nemende, vrij goed besoeelbaar. Succes begint met 8 man en spoedig weet H.R.C. zijn eerste doelpunt te scoren, wit cok het eenige was. De S.-spelers kwamen langzaam opdagen, van meening zijnde, dat het geen voeibalweer was. Toer. Ondertrouwd: E. ZEEMAN en T. KINGMA St. Maartensbrug, 13 Dec. 1935. Huwelijksvoltrekking 28 Dec. 1935. Receptie 22 Dec. van 2—5 uur. Toekomstig adres Schagerbrug E 88. Anna Paulowna. Zuigelingen bescherming in plaats van Vrijdag 20 Dec. HET BES IUUR. S. met 10 man speelde, maakte zij gelijl: en toen de elfde speler kwam, ging het goed. H.R.C. speelde met 10 man, en wist voor rust kranig stand te hou den. Kort voor rust nam S. de leiding, 2—1. Na rust wist S. al spoedig 3—1 te maken. Deze stand bleef tot 10 min. voor het einde. Toen nam S. het spel geheel in handen en scoorde nog twee maal, zoodat de eerste begeerde punten binnen zijn Hierdoor kna men zien, door gezamenlijk te strij den, er wat te bereiken valt. SUCCES II—HELD. BOYS I, 2—4. Om even over tweeën waren beide elftallen aan wezig, en raadpleegde men of er gespeeld zou wor den. De heer C. G. v. d. Hof, was van meening niet te spelen, doch liet het aan de aanvoerders over. Deze beslisten tenslotte van spelen, en om even voor halfdrie nam de wedstrijd een aanvang. H.B. speel de voor den recht over het veld staanden wind. Heb terrein was hard en de weinige sneeuw bracht geen verbetering. Doch na den aftrap gingen de Boys dircet ten aanval. Deze werd afgeslagen, maar telkens weer kwamen de Boys, door den wind ge holpen, terug. Na 10 min. namen de Boys de lei ding. poedig daarna werd deze voorsorong vergroot tot 02. De Succescers verdedigden uit alle macht en wisten voor ust verder onheil te voorkomen. Na, rust ging het beter. nu door den wind gesteund, was geduri gin den aanval en al spoedig hadden ze geluk om den achterstand te verkleinen, 1—2. Steeds drong. S. de Boys terug, doch deze hielden moedig stand. Na een half uur spelen maakte S. gelijk, 2—2. Nu had S. deb este kansen, doch de S.-backs en halflinie drong te ver naar voren, wat hun tenslotte noodlottig werd. Een doorbraak van de Boys bracht hun het winnende doelpunt, alhoe wel de grensrechter voor buitenspel vlagde. Dit ontging den scheidsrechter en kende het doelpunt toe. Dit was een tegenvaller en bepaald ontmoedi gend speelde men verder. Hiervan maakten de Boys gebruik en een minuut voor einde scoorde zij nog een prachtig doelpunt, wat het einde was van de zen kouden wedstrijd. Was het plan oorspronkelijk om ook de adspiran ten te laten spelen, toen om ongeveer 10 uur het weer slechter werd, zond de consul nog bericht naar Schagen dat de B-adpiranten maar bij moe der thuis moesten blijven. Onze plaatsgenoote Mej. Geer Snooij, kampioene van Noordhollands Noorderkwartier, liceft Zondag j.1. deelgenomen aan do wedstrijden te Hengelo voor Nederlandsch kampioene. Mej. G. Snooij behaalde 't hoogst aantal punten van alle deelneemsters voor dc oefeningen op het paard, en werd no. 3 geplaatst. Onze hartelijke gelukwensch hoor Geer!! De gymnastiekver. en hare leider kunnen trotscli op je we2en. W ERIN GE RitEER Buitengewone vergadering bouwvakar beiders. Ontevredenheid over gebrek kig naleven der sociale overeenkomsten. Voor de .11. Vrijdagavond in Hotel Smit te Mid- denmeer gehouden buitengewone vergadering, uit gaande van de Hoofdbestuurders der Alg. Ned., R. Kath. en Ned. Chx\ Bouwvakarbeidersbouden, was groote belangstelling Ruim 90 p; rsonen uit de \V. Meer en omgeving hadden gehoor gegeven aan den oproep, voor deze vergadering, waarin men wensclite te bespreken de gerezen ontstemming, ontstaan door de „niet" of „gebrekkige' naleving der sociale bepalingen door de werkgevers. De grieven bestaan in: le. liet niet uitbetalen bij regenverzuim; 2e. het niet vei'strekken van vacantiebons; 3e. Het door sommige patroons niet uitvoeren van de overeen gekomen arbeidsloonen. Na voorlichting en gevoerde besprekingen werd besloten desnoods tot harde maatregelen over te gaan als langs minnelijken weg geen naleving van dc overeenkomsten zou zijn Le verkrijgen. Den hoofdbestuurders der drie organisaties werd vrij mandaat verleend zich met de betrokken pa troons in den loop der week in verbinding te stel len. Hierop volgde sluiting dezer vergadering. Naar wij van ter zijde vernemen, staan onze plaatselijke pa troons-aannemers buiten dit conflict. Voetbal. De voor Zondag door Flevo T en Flevo II te spelen wedstrijden, werden in verband met terrcinafkeuring uitgesteld. Een bonnetje uitgereikt. Door de verkeei-spolitie werd geverbaliseerd zekere B. te Slootdorp, die zittend op een rijwiel, een paard bestuurde. Correct werk. Bij de gehouden controle op het machinaal dor- schen. werd bij het controleerend nadorschen van 50 pakken geperst stroo slechts 11 K G. zaad geschud. Een bewijs, dat er d,oor de machines correct werk werd opgeleverd. BROEK OP LANGENDIJK. 16 December. Eigenheimers 2.80, uien 2.10—2.60. drielingen 1.20—1.50, grove 2.70—2.90, gele neo 3.80. neen 1.70 "ocde kool 220—2,70. gele kool f 2—6.20, Deensche vitte kool f 1.30—5.0. NOOPDSCHARWOUDE. 16 December. Uien i 2.30, Roode kool, doorschot f 5.80, Deen- sche witofe kool, doorschot f 3.20—$.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3