VROUW, W/X\ODt ta*J.Yt>RU&AtU VKK 1747. WANDELJAPON. VKK 1747. Mooie effen stoffen in moderne herfsttin ten leenen zich voor dit fraaie geheel, be staande uit een rok en een aansluitend boven deel, dat tot ongeveer 15 a 20 c.M. over de taille recht en min of meer aan een mantel tje doet denken, alhoe wel er geen blouse on der gedragen wordt. Bij niet te kille da gen is het gekleed go- k noeg om als wandelja- pon dienst te doen, vooral als een wollen weefsel gekozen wordt. De kraag omsluit den hals en is van fluweel gemaakt, terwijl de aar dige knoopsluiting te vens garneering is. Opgestikte zijstukken aan de voorzijde; rug uit een stuk en aange sloten mouwen, terwijl om het middel een smalle leeren ceintuur wordt gedragen. Patronen in de maten 42 en 46 verkrijgbaar voor f 0.58. „HERALDIEK" IN DE WINTERSPORT. De Olympische Winterspelen 1936 en hoe men zich kleedt. Op het eerste gezicht werken de vele en velerlei insignes en kleuren, die men bij de Olympische wedstrijden ziet dragen, wel heel verwarrend op den nieuweling. Reeds bij de „Fis"-wedstrijden is de veel kleurige menigte sweaters en korte jasjes, „Anoraks" en wollen slobkousen, ijshockey- truien en shawls een object voor vlijtige studie voor den „Zuag'reisten", de bewoner van het vlakke land, die niet zoo in de wintersport thuis is en, laten we het maar eerlijk zeggen, ook menig ervaren vakman werpt zoo nu en dan tersluiks een blik in het programma, wanneer hij de een of an dere hem onbekende kleurencombinatie ontwaart op een wapen, een vlag, een pull over of een mouw. Liefhebbers van heral diek kunnen hier hun hart ophalen. Want er komt nog bij, dat de deelnemers aan de Spelen, in civiel, voor zoover zij zich vóór of na de wedstrijden in het openbaar ver- toonen, behalve hun nationale kleuren en nationale dracht soms ook de kleuren van hun club dragen. Men verbaast zich er telkens weer over, hoe snel de jeugd het verschil te pakken heeft en een Ameri- kaanschen van een Roemeenschen bobslee rijder, een Canadeesch ijshockeyspeler van 'n lid van een Engelsch ijshockeyteam kan onderscheiden. Een klein vademecum zou vele bezoe kers niet onwelkom zijn; want dikwijls zouden zo maar al te graag weten, wie ze ln de wintersportplaats op straat zijn tegen gekomen of wat de landstaal is van den drager van de een of andere kleurrijke wol len trui. De zonen uit het land van Mussolini worden niet voor niets de „Azzuri" ge noemd. Zij dragen bij iedere sportgebeurte nis, waar zij hun vaderland vertegenwoor digen, liet azuurblauw met het Savoysche wapen en de fascio als herkenningsteeken. Reeds uit de verte zijn zij gemakkelijk te onderscheiden, zelfs van de Zwitsers, die zich voor korten tijd vergeetmijniet-blauwe sweaters met een rood medaillon en wit Ilclvetia-kruis als galakleeding hebben aangeschaft, een zeer smaakvolle kleeding, wat men trouwens ook van de elegante sneeuwwitte pakken der Fransche skiloo- pers kan zeggen, waar hun nationaal em bleem, de „Gallische haan" met de trico lore als versiering mooi uitkomt. Boven dien dragen zij skimutsen met bijzonder groote zonnekleppen.. Vele der vertegen woordigers van allerlei landen zijn op het eerste gezicht niet zoo duidelijk van elkaar te onderscheiden, daar zij in donker mari neblauw, bij de skisport ook Noorsch blauw genoemd, gekleed gaan. Meestal op de mouwen, soms ook op de borst ziet men dan het embleem, ter grootte van een hand palm, dat aan ingewijden de gewenschte inlichting verschaft. Ook de groep Duitsche skiërs draagt zulk een marineblauw met het insigne van het „Deutsche Skiverb'and" (D.S.V.) met den Ilijksadelaar op wit fond. De Polen, Tsje chen en Sudeten-Duitschers hebben even eens een donker blauwe uitrusting en zijn resp. aan den Poolschen adelaar, het Tsje chische embleem en de letters H.D.W. (I-Iauptverband Deutscher Wintersportver- eine) te herkennen. De Oostenrijkers heb ben afstand gedaan van het vermiljoen- rood, dat zij vroeger droegen en dat de be roemde „Tiroler roode Duivels" gecreëerd hadden. Zij verschijnen thans in wijnrood. De Skandinaviërs hebben allerlei kleuren geprobeerd; de Zweden hebben zich bij hun licht blauw met het gele Zweedsche kruis gehouden, de Noren en Finnen prefereeren grijsachtige tinten. Maar zooals het spreek woord zegt: In het donker zijn alle katten grauw, zoo gaat het ook bij het skiën, bij wedstrijden op lange afstanden zijn alle skiërs grauw. Het meerendeel der aan voerders en functionarissen heeft zich na melijk sedert geruimen tijd ten gunste van de practische Eskimo-Anoraks, skiblouses met caps of lumberjackets uitgesproken, die van het lichtste crème tot het donkerste staalgrijs in alle kleurschakeeringen ge dragen worden. De Zweden dragen tijdens ae wedstrijden sneeuwwitte pakken en ge bruiken hun andere costumcs slechts voor representatieve doeleinden. Wie zoo ge lukkig is, de Olympische wedstrijden in Garmisch-Partenkirchen zelf te kunnen meemaken, zal ongetwijfeld nog bij vele gelegenheden over de tallooze kleurscha keeringen en emblemen verrast zijn, er studie van maken of zich het hoofd er over breken... Want in Garmisch-Partenkirchen zullen 28 landen zich met elkaar meten en het is onmogelijk, hier alle sportkleuren en insignes te beschrijven. GOEDEN HORGEN... Goeden morgen, dames. Hier redactrice „Onze keuken". Ik wil eenige recepten la ten volgen, die ongetwijfeld te pas zullen komen op gezellige avondjes, zooals de De cembermaand ons deze biedt. ïn do eerste plaats gemengde sla, waarvoor noodig zijn DE MOFTASCH. restjes van groenten en aardappelen, die in kleine, nette stukjes verdeeld worden, evenals restjes vleesch, b.v. varkensvleesch of gehakt. Corncdbeef kan ook uitstekend gebruikt worden. Men doet deze ingrediën ten in een kom, voegt er een fijn gehakt uitje bij, peterselie, stukjes augurk, peper, zout, olie en azijn, schept alles om en om en laat deze sla minstens een uur of vijf staan, waardoor alle smaakjes zich met el kander deelen. Overbrengen op een schaal of glazen slabak op een bedje van sla blaadjes. Vleeschresten met koude saus. Het vleesch wordt in smalle reepjes ver deeld en op glazen schoteltjes gelegd en bedekt met koude tomaten, kerry of mos terdsaus en gegarneerd met in waaiertjes gesneden augurkjes en plakjes ei. Gevulde eieren. Hardgekookte eieren worden gepeld in de lengte, het dooier er uitgehaald, met een vork fijn wrijven en vermengen met olie, citroensap, zout, pe per en fijngehakte ham. Alles mengen en de eierbalcjes vullen. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v d blad. Mn zenstraat 5b. Den Haag. (Girorek. 191019 t.n.v. den Knïppatronendienst). voor slechts 58 cent. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. De mof-tasch is een uiterst practische uitvinding, want niet waar, met koude vingers is het uiterst moeilijk behal ve onze mof, nog 'n tasch te hanteeren. De mof-tasschen sluiten met een rits- of pa tentsluiting. Wij gelooven ze ker, dat de mode van mof en tasch gecombineerd in één, door de dames met vreugde zal worden begroet en dan vooral als er tevens nog zoo'n heel klein warm-waterkruikje in gedragen wordt, dan kun nen we gerust de wintersche koude trotseeren. Hoe vindt gij de bonten da- mestasschen, die met een lang koord over de schouders worden gedragen? Zoudt gij op het eerste gezicht wel zeg gen, dat dit eveneens een ge combineerde mof en tasch is? Het aan de onderzijde afge beelde vrouwenfiguurtje heeft een heerlijk warm bonten garnituur, bestaande uit co- quette baret, schouderkraag en tasch, terwijl hetzelfd» bont op de handschoenen voor de kappen verwerkt is. BEDORVEN CONSERVEN. Steeds meer zorg wordt door de directies der conserven fabrieken besteed aan het conserveeren der levensmiddelen, wat be treft het behouden der voedingsstoffen, als het nemen der meest hygiënische maatre gelen. Het kan echter wel eens voorkomen, evenals dit met andere levensmiddelen het geval kan zijn, dat de inhoud van een blik niet deugdelijk meer is, hetgeen echter spo radisch het geval is. Door verkeerde zuinigheid geleid, worden soms blikken gekocht van onbekende her komst, die voor zeer lagen prijs van de band worden gedaan, door onbekende han delaars. Winkeliers, die een naam te ver liezen hebben, leenen zich nimmer tot der gelijke praktijken, evenmin als fabrikanten, wier naam de kwaliteit waarborgt. De etiketten op de blikken geven tevens aan, welke kwaliteit groenten zij inhou den. Bij het gebruiken moeten de blikken niet alleen in-, doch ook uitwendig nagezien worden. Blikken, waarvan de inhoud bedorven is en gist, zullen bol zijn, door de werking der gassen; zij zijn z.g. gebombeerd. Aan de kleur en aan het troebele vocht kan men eveneens zien of de inhoud al dan niet goed is, terwijl de reukorganen ten slotte eveneens al een wenk plegen te geven. KINDER KERSTTAFELS. Op den Kersttafel van het kind behoort speelgoed van allerlei wat hem boeit en bekoort. Het behoeven volstrekt geen kost bare geschenken te zijn, want zelfs het meest eenvoudige houdt hem dagen bezig. Voor ons kleine dochtertje zijn poppen het het meest welkome geschenk, evenals peluche dieren, beertjes, eenden, ooievaars en nog vele andere. Naast al deze dingen kan ook aan het practische de aandacht geschonken worden, een donker blauw trainingspak met bijpassende muts, een ge haakte mof van astrakan wol, gehaakte jumpers en bijpassende hoeden. Nog veel meer practische geschenken kan men bedenken, waardoor het mogelijk is, het aangename met het nuttige te ver eenigen. Versclie blikgroenten ruiken frisch en zien er smakelijk uit, zullen tevens op drukke dagen menigmaal een uitkomst zijn voor de huisvrouw, en niet minder bij onverwacht bezoek. In geval van twijfel mag men zich echter nimmer laten verleiden, het maar te wa gen, want bedorven conserven geven even zeer vergiftigingsverschijnselen als andere levensmiddelen, die niet volkomen versch zijn. WIJ ZAGEN IN BERLIJN... Een avondjapon van Madeleine Vroiret, die slechts één naad had, welke schuin over den rug liep, overigens was het toilet ge heel gedrapeerd. Eenige avondjaponnen zonder schouder band, flatteus voor vrouwen met mooie schouders, doch moeilijk te verwerken en te dragen. Een shawl bij een middagcosiume, waar van de eene zijde van zwart, de andere van rood fluweel was gemaakt, met een ope ning om een der einden door te trekken, terwijl er een zwart fluweelen toque en dito handschoenen bij gedragen werden. Zwarte tasschen van leer, zijde en fluweel met metalen beugels, die rijk versierd wa ren met paarlen en strass, ook de zijkan ten waren niet vergeten, terwijl poeder en cigarettendoos op dezelfde wijze waren uit gevoerd. Bij de middagjaponnen schoenen dragen in sportieve modellen met platte hak en doorgestikte zolen; zij waren gemaakt van fluweel, het voorstuk en de riempjes ge deeltelijk van goudleder. Op avondschoenen groote gespen dragen, dezelfde als van de ceintuur. Sieraden aan leerwaren als ceintuurs, schoenversieringen, tasschen e.d. in afste kende kleuren gestikt. Avondjaponnen van geruit en gestreept lamé, dat vrij onwennig aandeed en aan landhuisstof en Brabantsche ruitjes deed denken, indien niet de schittering der me taaldraden iets feestelijks aan het geheel had gegeven. Bloemen voor mantels van leer, bont en satin ciré, ook van fluweel met een achter grond van gekleurde lakstof. Op avondja ponnen zag men bloemen van tulle en lamé, veelal rijk versierd met pailletten. voegt er een weinig zout en suiker bij en een lepel bloem, laat dit met elkander bruin worden, voegt er J/o L. water bij, waarin eenige bouillonblokjes zijn opge lost, laat in deze vloeistof eenige sneedjes brood fijn koken, zeeft de sopp, en voegt er voor het opdienen eenige eetlepels ge hakte peterselie aan toe. Pannekoeken met uien en ap- I pelen gevuld. Men rekent voor een flinke pannekoek één volle eetlepel bloem en twee eieren, één zeer fijn gehakte ui, twee zeer fijn gesne den appelen, 1 eetlepel tomatenpuree, een paar eetlepels melk, peper, boter. De eieren worden met de bloem ver mengd, verdund met de melk, zoodat een dik beslag ontstaat, waaraan zout en pe per wordt toegevoegd. Gesnipperde uien gaar smoren in boter rnet tomatenpuree en appelen, hierover het beslag gieten en de pannekoek met een deksel er over gaar bakken en warm op dienen. VERIJAKEN VAN EEN MANTEL TOT EEN JAPON. VKK 1768. Hoe vaak gebeurt het niet, dat wij een man tel hebben, die niet al te modern meer is, zoo dat wij hem niet graag meer dragen. Waarom dan niet een warme win ter japon ge maakt met garneering van fluweel in den vorm van een vest met aangeknipte volants, mouwopslagen en smal le voorhaan? Ongetwij feld zal een bijzonder mooi geheel verkregen worden, dat daarbij zéér apart is. Dc niantcldcelen moe ten na het uittorncu eerst afgeborsteld en vochtig worden opge perst, daarna worden de patroondeelcn er op uitgelegd. Wij stellen het pa troon beschikbaar in de maten 44 en 48 voor 58 cents, terwijl ook het vest, manchetten en voor haan apart geleverd kunnen worden voor 38 cent. SMAKELIJKE GERECHTEN MET UIEN. Over het algemeen worden uien slechts gebruikt om gerechten pikanter te maken en toch moest men hen meer als groente geven, b.v. gestoofd met citroensap en bo ter of als stamppot, met azijn, terwijl in beide gevallen varkensvleesch er uitste kend bij smaakt. Velen vinden de lucht van uien zeer on aangenaam, doch door koken en smoren vermindert deze zeer. Uien moesten inder daad veel en veel meer gebruikt worden, als men bedenkt, dat zij zoo buitengewoon zuiverend op het organisme inwerken. Rheumatische menschen moeten hun te genzin in uien inderdaad weten te over winnen en deze een voorname plaats in hun voeding toekennen. Wij geven hier en kele recepten, o.a. uiensoep. Vier a vijf middel-g'roote uien worden fijn gesnipperd en in boter gaar gesmoord; „WINTERPRACHT", ONZE FRAAIE WINTERPREMIE. Kosteloos beschikbaar voor onze lezeressen. Vraagt nog heden aan! Wat is „Winterpracht?" „Winterpracht" is een wintermodejournaal, dat bestemd is voor iedere Nederlandsche vrouw. Het is een modeblad, zooals er slechts weinigen zijn, en bevat een keur van modellen, waar devolle raadgevingen op het gebied van de kleeding. Het stelt ons op dc hoogte van den stand der wintermode, die zoo sterk verschilt met de mode van liet vorig jaar. Het blad is ook technisch uitstekend ver zorgd, zoodat het een lust is voor de oogen. Geen enkele huisvrouw zal dit blad willen missen en liet doet ons daarom genoegen te kunnen mededeelen, dat de Moderedactrice dit blad kosteloos beschikbaar stolt aan onze lezeressen. De redactrice weet, dat zij daarmee alle lezeressen een genoegen doet en noodigt daarom allen uit „Winterpracht" nog heden aan te vragen. Men kan dit doen, door te schrijven aan de Moderedac trice, Muzenslraat 5b, Den Haag, onder bij sluiting van twaalf cents aan postzegels, of door storting of overschrijving van twaalf cents op postrekening No. 191919, ten name van den Knippatronendienst te Den Haag. „Winterpracht" zal U dan veel genoegen bezorgen. TANDVERZORGING BIJ KINDEREN. Ten onrechte zijn vele moeders do mee- uing toegedaan, dat kinderen eerst met de verzorging van hun gebit moeten beginnen, als zij dc melktanden gewisseld hebben. Men kan de kinderen niet jong genoeg lee ren hun tanden regelmatig te borstelen, aangezien de min of meer gezonden toe stand van het melkgebit van grooten in vloed is op het volgende. De gaatjes in de tanden en kiezen ont staan gedeeltelijk door te sterk suiker en zetmeel houdend voedsel, dat men tot zich neemt. Wanneer resten hiervan tusschen de tan den blijven zitten, ondeigaan zij door de vele in de mondholte aanwezige bacteriën, een rottingsproces, waardoor de kalkman- tel, het glazuur der tanden wordt aange tast en gaatjes ontstaan of holle kiezen. Zelfs een op deze wijze aangetast melkge bit moet door den tandarts nagezien en behandeld worden. In het belang der klei nen moeten de moeders hot gebit regelma tig laten nazien, opdat kleine afwijkingen zonder veel moeite behandeld kunnen wor den. Inplaats dat men de kinderen tand pasta of poeder geeft, waaraan zij veelal het land hebben, laat men ze de mond spoelen met tandwater, of met een zwak zout of kamillenaftreksel. Niet alleen des morgens, doch ook 's avonds moot de mond grondig gespoeld en de tanden ge borsteld worden, waarna vooral geen snoe perij meer gegeven wordt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7