Rijksmiddelen „Abessinië bedreigd met De Italiaansche pers kleineert de voorstellen Stijgend aantal ambtenaren in België in November De verduistering te Groningen Een noodlottige vergissing Totale opbrengst meer dan in 1934 Bodemschatten in de So w j et-Republiek Auto in het Nd. Hollandsch Kanaal geslipt Bloedbad onder zijn mede-arbeiders Dinsdag 17 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9874 COURANT. Int. Telet No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co-, Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Treuzelt de regeering te Rome? (Van onzen specialen correspondent), ROME, Maandag. Het antwoord van Mussolini op de vredes voorstellen van La val en Hoare laat nog steeds op zich waohten. De geslepen dicta tor heeft thans besloten, niet te antwoorden voordat Sir Samael Hoare in het Lagerhuis zijn verklaring heeft afgelegd, hetgeen Don derdag zal plaats vinden. Men verwachtte, dat de Groote Fascistische Raad, die a.s. Woensdagavond bijeenkomt, het definitieve antwoord zon formuleeren om het daarna aan Londen en Parijs toe te zen den; maar in officieele kringen verklaart men thans, dat na afloop van de zitting van den Raad een uiteenzetting en verklarende opmer kingen aan de Fransche en Engelsche regee ringen zullen worden gezonden, vergezeld van nieuwe Italiaansche eischen. In zekere diplomatieke kringen beschouwt men deze procedure als een duidelijke poging om tijd te winnen. Deze houding, zegt men, wekt verbazing, vooral waar bij het overhandigen der oorspronke lijke voorstellen aan de Italiaansche regeering om een spoedig antwoord werd verzocht. Intusschen wordt het document der Parijsche voor stellen in de Italiaansche pers uiteengerafeld. Het edelmoedige aanbod van Hoare en Laval wordt zóó gekleineerd en zóó geringschattend besproken, dat de gewone Italiaan er weinig meer van begrijpt. In de diplomatieke kringen te Rome zijn de tegen standers der Parijsche voorstellen van meening, dat de toon, die in de Italiaansche pers met betrekking tot de voorstellen wordt aangeslagen aan den voor avond van de verwachte onderhandelingen, ongetwij feld de uitsluitende bedoeling heeft, in het buitenland gehoord te worden. Men tracht op deze wijze, aldus wordt gezegd, bovendien den indruk weg te nemen, als zou Italië eigenlijk zeer verheugd zijn over het bedrog, dat tegenover den Volkenbond wordt ge pleegd, en als zou Italië van plan zijn om „luide en in het openbaar te eischen, wat het zich door geen veroveringen zou kunnen toeëigenen en wat haar nooit zou worden toegestaan." (Auteursrecht News Chronicle-AN.P.) Bij de stedelijke orkestvereeniging. Groningen: In verband met de aanhouding van den wethouder van Groningen, den heer N. de J., die zich als administrateur van de Groningsche Orkestvereeniging heeft schuldig gemaakt aan mal versaties in de boeken van het Pensioenfonds van dit instituut, vernemén wij, dat er groote kans bestaat, dat het tekort ad f 10.000.van particuliere zijde wordt aangezuiverd. Vast staat in elk geval, dat de Groningsche Orkestvereeniging geen financieele scha de zal lijden. Naar aanleiding van verschillende geruchten, welke in Groningen de ronde doen, dat ook andere bestuurs leden van de Groningsche Orkestvereeniging bij deze zaak betrokken zouden zijn, kunnen wij melden, dat deze uit de lucht zijn gegrepen. Woensdag a.s. zal de heer de J. door den rechter commissaris worden gehoord. Haar eigen man doodgeschoten. P a r ij s. Te Boung en Bresse heeft in den af- geloopen nacht een zonderling voorval plaats ge had. Een vrouw, die met haar dochter van een bal thuiskwam, legde zich in een andere kamer ter ruste, om haar man niet te storen. Tegen vier uur echter keerde de man, die zijn eenzaamheid blijk baar niet had kunnen verdragen, en ook was uit gegaan, naar huis terug. Toen hij het huis binnen trad, meende de vrouw met een inbreker te doen te hebben. Zij loste verscheidene revolverschoten op haar man, die tengevolge daarvan overleed. ZWARE SNEEUWSTORM OP IJSLAND. Kopenhagen (A.N.P.) Volgens berichten uit Reyk javik heeft boven het westelijk deel van IJsland een zware sneeuwstorm gewoed. Drie visschersvaartui- gen met een bemanning van in totaal tien koppen worden vermist; men vreest, dat zij vergaan zijn. Opbrengst f 30 millioen tegen i 32.5 millioen ln November 1934. In November bedroeg de opbrengst der Rijksmiddelen f29.997.104 tegen f32.536.469 in November 1934. Over de eerste elf maanden brachten de Rijksmiddelen f335.021.904 op tegen f325.853.257 in hetzelfde tijdvak van 1934. De directe belastingen bieden eenzelfde beeld als in de vorige maand. De inkomstenbelasting bracht in totaal in November 1935 ruim zeven ton meer op dan in November 1934, In dit jaar werd in het geheel tot dusver f5.737.065 meer ontvangen dan verleden jaar. De belasting van de doode hand bracht van de geraamde drie millioen tot dusver slechts f 1.636.376 in. De gezamenlijke directe belas tingen zijn vergeleken bij het vorige jaar f7.256.580 vooruitgegaan. Van de raming van f 116.425.000 is thans bereikt f95.761.340. De inkomstenbelasting le verde in October 5/4 millioen op, in de afgeloopen maand November nog geen 4Vt millioen. De dalende lijn naar bet einde des laars heeft zich dus ge handhaafd. De overige middelen bleven in de elf maanden van 1935 f 29.948.928 onder de raming. Vergeleken bij dezelfde elf maanden van 1934 zijn zij' gestegen met f9.178.647. De invoerrechten bleven f7.764.474 onder de ver wachting, de accijns op bier en gedistilleerd samen ruim vier millioen en de omzetbelasting zelfs f 19.296.594. Slechts de accijns op suiker en de suc cessierechten zijn meegevallen. Behalve de suiker en tabak zijn de opbrengsten uit accijnzen vergeleken bij verleden jaar alle te- ruggeloopen. Bier en gedistilleerd zijn samen f3.480.731 minder geworden. Met ruim een millioen is ook teruggeloopen de couponbelasting en zelfs- met ruim twee millioen de dividend- en tantième belasting. De motorrijtuigenbelasting krijgt nog één maand om tot de raming van f22.000.000 te komen. Tot dus ver is nog geen 20 millioen gehaald. De opbrengst in November was slechts ruim een millioen. De cember zal waarschijnlijk niet meer opleveren. De rijwielbelasting heeft dit jaar meer dan haar plicht gedaan. Brussel. Nu de Belgische begrooting in behan deling is bij het parlement, worden door de afgevaar digden voortdurend vragen gesteld om de uitgaven- politiek der regeering te karakteriseeren. Een dezer vragen gold het aantal ambtenaren en ondergeschik te functionarissen, dat sinds 1 April j.1. was aange steld. Uit het antwoord is gebleken, dat de regeering van Zeeland in dit tijdsverloop 344 nieuwe ^mbtenaars- posten heeft geschapen en 181 nieuwe lagere func ties in het leven heeft geroepen. Hiervan zijn tijde lijk aangesteld resp. 129 en 154, waarvan men op merkt, dat in den regel niets zoo definitief blijkt te te zijn als het tijdelijke. Hiertegenover staat, dat ook ambtenaren en lagere functionarissen zijn afgetreden. Per saldo resteert een toeneming van 308 ambtenaren en anderen. Op zichzelf wordt deze toeneming niet ernstig ge acht, wel echter, wanneer men haar beschouwt in het licht van de ontwikkeling van de laatste jaren. Op 1 Sept. 1932 waren namelijk in regeeringsdienst 156.343 personen, op 1 Jan. 1934 154.742, op 1 Jan. 1935 153.814. Een dalende lijn viel dus te consta- teeren, waaraan het nieuwe ministerie een einde heeft gemaakt. Thans ook minerale zouten. Moskou: In het gebied OeralEmba, waar reeds petroleum gevonden wordt, heeft een speciale commissie van de Academie voor Wetenschappen in de Sowjet-Republiek de aanwezigheid van zeer be langrijke afzettingen van minerale zouten geconsta teerd, die groote beteelcenis hebben in verband met de bereiding van kunstmeststoffen. Om de kunstmest industrie te vergrooten, zal in genoemde streek de winning van deze minerale zouten, in overeenstem ming met de mogelijkheden der industrie, worden ondernomen en zal men beginnen met de ontginning van de borium-zouten in het Westen van Kazakstan. Er wordt reeds een plan uitgewerkt, waardoor de Sowjet-Republiek, die tot nog toe haar behoefte aan borium-zouten door invoer dekte, in de toekomst naast haar eigen industrie ook de buitenlandsche markt van dit product zal kunnen voorzien. EEN GROOTE GOUDKLOMP GEVONDEN. Die bijna 14 K.G. woog. Moskou, 16 Dec. (A.N.P.)In een der goudmij nen in den Oeral is naar officieel wordt medegedeeld, een goudklomp gevonden, die 13.797 K.G. weegt. FILMACTRICE DOOD GEVONDEN. Hollywood: De filmactrice Thelma Todd is dood in haar auto gevonden, niet ver van haar woning. Derde gedeelte van het land overgeleverd aan den vijand Negus noemt aanvaarding der vredesvoor stellen verraad jegens den Volkenbond Reuter seint uit Dessie: De Negus heeft het volgende aan de pers mede gedeeld: „Wij verklaren plechtig, dat het onze wil is, Iede re vreedzame regeling te steunen, doch het aanvaar den van de Fransch-Britsche voorstellen zou niet alleen een lafheid tegenover Ethiopië zijn, doch ook verraderlijk tegenover den Volkenbond en tegen over allen, die vertrouwen op het systeem van col lectieve veiligheid. Deze voorstellen staan gelijk met het opgeven van het principe van de basis van den Volkenbond. Deze plannen leveren Abessinië over aan een amputatie en een vernietiging van de onafhanke lijkheid ten voordeele van een aanvaller. Door de amputatie wordt Ethiopië onmogelijk ge maakt langer te werken aan de economische ont wikkeling van een derde deel van zijn land, dat wordt overgeleverd aan een vijand, die thans voor de tweede maal een poging tot veroveren doet. Een regeling, gebaseerd op deze voorstellen, zou een premie op aanval en schending van internatio nale overeenkomsten zijn. De vitale rechten van Ethiopië worden bedreigd; wij zullen niet uit het oog verliezen, dat ook de veiligheid van andere zwakke staten in gevaar wordt gebracht, indien men een aanvaller, als zoodanig aangewezen, beloont ten koste van het slachtoffer van den aanval. „Erger dan een mandaat". Volgens een bericht van N.T.A. uit Londen wordt nog uit Dessie gemeld, waar Haile Selassie zich bij de troepen van het Noordelijk front bevindt, dat daar vanochtend een officieel commun- niqué is uitgegeven, waarin het vólgende wordt ver klaard: „De voorstellen sluiten het prijsgeven in van een integreerend deel van het Abessinische grondgebied ten gunste van een staat, die reeds unaniem door den Volkenbond tot aanvaller was verklaard, waardoor Italië een uitgangspunt wordt gegeven voor een derde poging om Abessinië te ver overen. De voorgestelde Italiaansche zone, de zone voor kolonisatie en economische ontwikkeling, waar van Abessinische burgers en maatschappijen zouden worden buitengesloten, is erger dan een mandaat, daar het laatste de belangen van de bevolking be veiligt en het beginsel huldigt van gelijke behande ling van alle buitenlanders. De keizerlijke regeering is ervan overtuigd, dat de Volkenbondsraad op 18 December de voorstellen, welke een aanval doen op de souvereiniteit van Abessinië en het Abessinische grondgebied verbrokkelen ten gunste van een staat, die als aanvaller is veroordeeld, niet zal aanvaar den." Van het front van Eritrea geen nieuws. Rome, 16 Dec. Legerbericht No. 72 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het front van Erithrea is niets te melden, uitgezonderd de actie van patrouilles langs de Takazé. Aan het Somalifront zijn aanzienlijke troepen concentraties van de Abessiniërs nabij Neghelli door de luchtmacht gebombardeerd. Uit Dessie wordt gemeld, dat een gerucht, volgens hetwelk Italiaansche bommenwerpers voor de derde maal een bezoek aan de stad zouden brengen om te probeeren keizer Hailé Selassie te dooden, tot ge volg heeft gehad, dat de stad Dessie Zondag wederom is ontruimd. De bommenwerpers zijn evenwel niet verschenen. Te Ilarar zijn groote afdeelingen Abessijnsche troe pen geconcentreerd voor een aanval naar het Zuiden in Ogaden. Een gevecht in het Zuiden. Hebben de Italianen het offensief hervat? Reuter verneemt te Addis Abeba uit goede bron, dat de Italianen het offensief in Ogaden hervat heb ben. Voorafgegaan door escadrilles vliegtuigen, die de Abessijnsche voorposten bombardeerden, waarbij vrouwen en kinderen als slachtoffers vielen, heeft de inlandsche infanterie uit Somaliland, gesteund door tanks een aanval op de Abessiniërs gedaan op 65 K.M. bezudien Sasa Banch. Er werden levendige gevechten geleverd, waarbij aan geen van beide kan ten groote voordeelen zijn behaald. Er moeten verscheidene honderden Somali's van de Italianen naar de Abessiniërs zijn overgeloopen. De lichtingen 1909 en 1910 opgeroepen. Reuter meldt uit Rome: Bij decreet zijn deelen van de lichtingen 1909 en 1910 onder de wapenen geroepen, o.a. de onderofficie ren en manschappen van de genie, die gespecialiseerd zijn in de foto-electriciteit. en radio-telegrafie en zij die behooren tot de sanitaire diensten, DOOR DE GLADHEID VAN DEN WEG. De inzittenden gelukkig met den schrik vrij gekomen. Dat het slipgevaar lang niet denkbeeldig is, is gister weer eens bewezen. Had 't eerst tamelijk gevroren, Zondagavond is de dooi ingetreden en werden de wegen tamelijk glad, door de koude, die de aarde nog afgaf. En velen zullen daar de nadeelige gevol gen van hebben ondervonden. Een ongeluk, dat buitengewoon goed af liep, trof den heer D. J. en diens echtge- noote uit St. Maartensbrug. De heer J. reed met z'n nieuwe Dodge langs het Noord- Hollandsch Kanaal in de richting Den Hel der. Eenige kilometers ten Noorden van de Kolksluis (bij 't Zand) raakte de heer J. aan het slippen en geraakte in het Kanaal. Dit gebeurde omstreeks 12 uur. „Ik zeulde er zóó in,' zei de heer J. die we nog even spraken. Hij was zeer verheugd het er zoo te hebben afgebracht. De wagen kwam evenwijdig aan den weg in het Kanaal te recht, zoodat het niet veel moeite kostte, het portier aan den wegkant te openen, waardoor Mevr. en de heer J. vlug buiten den wagen konden komen, om dan verder tegen den kant op te klauteren. Zij kwamen er dus met een nat pak af en vonden di rect gastvrije ontvangst in de boerderij van den heer Keppel. Een kraanwagen van Maarten Smit haalde na eenige uren de auto op het droge. Naar het ons voorkwam leek de materieele schade nogal mee te val len, al waren sommigen van andere mee ning. Hoe het ook zij, met dezen afloop van het ongeval kan de heer J. zich zeker ge lukkig prijzen. „NIEUWE ROTT. COURANT" IN BESLAG GENOMEN. Door de Berlijnsohe politie. De Berlijnsche correspondent van het „Alg. Hdbld." telefooneerde gisteravond: De Berlijnsche politie heeft Maandagavond alle krantenkiosken en andere verkoopplaatsen van bui tenlandsche bladen opgezocht ten einde beslag te leg gen op daar nog voorradige exemplaren van de „Nieu we Rotterdamsche Courant." Enkele weken geleden, was in de Berlijnsche pers tegen een bijdrage in dat blad reeds scherp protest aangeteekend. Ontslagen arbeider doodt vier zijner ka meraads. Drie zwaar gewonden. New York. Te Los Angeles heeft een arbeider, die te werk gesteld was geweest bij de werkverschaf fing, doch daar ontslagen was, een waar bloedbad on der zijn vroegere mede-arbeiders aangericht. Hij dood de met zijn repeteergeweer vier hunner, terwijl drie arbeiders ernstig gewond werden. Na zijn vreeselijke misdaad trachtte hij te vluchten, doch hij werd door de politie overweldigd en weggevoerd. Slechts met moeite kon men voorkomen, dat hij door de arbeiders der werkverschaffing gelyncht werd. STERKAMP TE OMMEN. Het jaarlijksche Sterkamp te Ommen zal in 1936 waarschijnlijk van 29 Juli17 Augustus worden gehouden, verdeeld in drie perioden. Krishnamurti zal wederom tegenwoordig zijn. BRAND IN EEN KLOOSTER. Munster: In het Franciscaner klooster te Riet bergen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken. De brandweer van zes omliggende plaatsen rukte uit, doch kon niet verhinderen, dat de dakverdieping vol komen vexwoest werd. Wat niet door het vuur vei> woest werd, is ei-nstig door het water beschadigd. Het klooster, dat in 1721 gebouwd is, bevatte groote kunstschatten en een kostbare bibliotheek, die voor het grootste deel konden worden gered. De klokketo- ren is ingestort Tegen middernacht was men den brand nog niet meester. TWEE ZANDBAKKEN GEZONKEN. Bij de Velserbrug. IJmuiden. Gisteravond omstreeks zeven uur zijn twee zandbakken van de Amsterdamsche Bal last Maatschappij 200 meter bewesten de Velser- spoorbrug omgeslagen. Een der bakken is midden in het vaarwater gezonken, de tweede sloeg om en werd later naar de haven van de Amsterdamsche Ballast Mij. gesleept. De opvarenden konden zich tijdig in veiligheid brengen. Ter plaatse waar de zandbak gezonken is, heeft de Rijkswaterstaat een wrakscheepje gelegd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1