Yereenigiag m Oudleerlinien Ier R.Li.!. Voor Visitekaartjes Modellenboek Boekh. TRAPMAN - Schagen PUROL te Schagen. DE FRANSCH—BR1TSCHE VREDES VOORSTELLEN. De gebeurtenissen in Egypte, Zie ons Nieuwe Bij al onze agenten ligt dit nieuwe modellenboek ter inzage Botsing tusschen tram en auto. De Ossche strafzaken voor de Bossche Rechtbank. Geheime zender in beslag genomen. DE 69STE ALGEMEENE VERGADERING. Bovengenoemde vereeniging hield gistermorgen, om half elf haar 69e algemeene vergadering in de Landbouw-Sociëteit „Cérés". Voor een matig bezette zaal kon de voorzitter, de heer P. Blaauboer Gzde vergadering openen en de aanwezigen welkom heeten, in het bijzonder de eereleden, de heeren Visser, De Vries en Ir. Lie- nesch. Spr. noemde het een verheugend feit, dat 10 leden waren toegetreden. Het deed spr. genoegen, dat meer ontwikkelden zich gedrongen voelden zich bij onze vereeniging aan te sluiten. In de heden- daagsche toestanden zijn nog weinig lichtpunten te bespeuren. Verschillende crisismaatregelen hebben een blijvende beteekenis gekregen De landbouw gaat financieel afwaarts, en daarom doet het goed, dat meer behoefte wordt gevoeld om zich te ont wikkelen, ien de school meer bezocht wordt. Zoo is op initiatief van den directeur een voorbereidende klasse ingesteld, die niet minder dan door 23 leer lingen wordt bezocht. Spr. is er dan ook van over tuigd, dat de landbouw uit de crisis te voorschijn zal komen en de plaats innemen waar ze recht op heeft. (Applaus). De notulen, gelezen door den secretaris, den heer J. Sijp Jr., worden dan gelezen en onder dankzeg ging goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Hiervan vermelden we o.a., dat in Januari weer eenige lezingen door verschillende sprekers zullen werden gehouden. Ingegaan wordt op het verzoek van den Prov. Bond van Oud-leerlingen van het land- en tuinbouw onderwijs in Noord-Holland om lid te worden van dien Bond. De kosten zullen bedragen f 0.25 per lid; afgevaardigde is de voorzitter. Landbouw en Maatschappij verzocht om een bij drage voor het Jan Smit-fonds; Jan Smit, dc be kende landbouw-econoom, zal n.1. 13 Februari a.s. ^ijn 70en verjaardag vieren en dien dag wil men niet ongemerkt laten voorbijgaan. De heer Visser noemt hetgeen de heer Smit heeft gedaan op het gebied der landbouw van belang en stelt voor een bijdrage groot f 10 te verleenen. Conform wordt besloten. Van den conciërge kwam een dankbetuiging voor de attentie bij zijn 25-jarig huwelijk. Eenige leden hadden mededeeling gedaan van verhindering. Het jaarverslag. De secretaris brengt dan het jaarverslag uit, waar aan we het volgende ontleenen: Hot ledental kon zich staande houden, ja ver meerderde zelfs met 1. Het aantal donateurs verminderde echter met 1. De vereeniging telt, zoo doende 207 leden en 1 donateur. Vervolgens wordt gememoreerd, wat zich alzoo in het afgeloopen jaar heeft afgespeeld. De verslagen van het gesprokene door den heer Ir. Dijt in een 3-tal vergaderingen en behandelende een serie economische vraagstukken, verschenen in kcu- rigen vorm, waarvoor de fa. Trapman te Schagen een woord van dank toekomt. De contributie voor leden van onze vereeniging voor de Vereen tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, is verlaagd van f 10.— op f7.50. De mede door onze Vereen, gevormde commissie tot het bezien van de gevolgen der regeeringsmaatrege- len voor de veehouderij in Noordholl^nd, kwam met haar belangrijk rapport gereed. Aan die commissie en den vertegenwoordiger uit deze vereeniging, den heer W. van der Oord, is een woord van dank op z'n plaats. Het verzoek tot den Belgischen Boerenbond gericht, iemand te willen aanwijzen, die zou kunnen worden 'uitgenoodigd om in een cursusvergadering in 1936 de gevolgen van de devaluatie voor den Belgischen boer uiteen te zetten, werd gedaan, maar zal niet ingewil ligd kunnen worden. Ook via den Rijkslandbouwcon sulent te Brussel was geen resultaat te bereiken. Een Belgisch landbouw-ingenieur is ten slotte be reid gevonden om over het genoemde onderwerp een lezing te houden. Het jaarverslag werd met een warm applaus be loond. Rekening 1934—1935. De ontvangsten hebben bedragen f 1106.4414; de uitgaven f 743.39. Zoodat het batig saldo f 363.05V£ be draagt. De Begrooting 1935—1936 sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1193.44. Voor onvoorzien is een bedrag van f 363.05V2 gereserveerd. De financieele commissie had een en ander in orde bevonden, adviseerde tot goedkeuring, waartoe werd besloten. Het bestuur stelt voor de bestaande contributie-re geling te handhaven en voorts om in het najaar van 1936 het 40-jarig bestaan der Rijkslandbouwwinter school te herdenken en daarvoor het reservefonds voor „Diverse doeleinden" a f 265.38^ beschikbaar te stel len. De herdenking zal den volgenden herfst plaats vinden. De vergadering ging met deze voorstellen accoord; de nadere uitwerking werd aan het bestuur overge laten. Het Veevoederbureau. Dc heer Ir. L. de Vries, Rijksveeteellconsulent te Alkmaar, verstrekte eenige mededeelingen betreffen de het Veevoederbureau. Spr. zeide, dat de vrijwillige reorganisatie van het Bureau niet was tot stand ge- komon.i De afvaardiging van de confessioneele Bon den, die dan naar evenredigheid zouden subsidieeren, was hiervan de bedoeling. Nu komt er waarschijnlijk een gédwongen reorganisatie en zal zeer zeker een Rijksreglement voor de Bureaux van toepassing wor den. Dat hierbij het grooter bedrag, uitgetrokken voor de Bureaux op de Rijksbegrooting, een voorname fac tor is, behoeft geen betoog. Voorgeschreven worden dan de wijze waarop de gelden moeten worden be steed en de samenstelling v.d. bureaux. De Bonden die dan v.h. Bureau deel uitmaken zullen zijn de Holl Mij. van Landbouw, C.B.T.B. en L.T.B., zoodat b.v. deze vereeniging niet vertegenwoordigd kan zijn en geen directen invloed meer kan uitoefenen. Wat, naar spr. hoopt, geen beletsel zal zijn om de subsidie aan het Veevoederbureau te handhaven. Spr. schetst dan den arbeid van het bureau; het geeft schriftelijke col lectieve adviezen, waarvan er het afgeloopen jaar 400 werden verstrekt; verder mondelinge adviezen en adviezen via de stal voeder-controle, waarvoor meestal oud-leerlingen van landbouwscholen fungeeren, die goed werk ^rrichten. Spr. roemt b.v. de controleur te St. Maairlnsbrug. Voor het werk wordt een ver goeding per stal gegeven. Door de groole deelname wordt de spoeling wat dun, d.w.z. de vergoedingen voor de controleurs worden kleiner. Daarom is men er toe overgegaan een prov. subsidie aan te vragen. Op de wijze van voederen kan nog heel wat be spaard worden; over 't algemeen wordt er te veel gevoerd, vooral bij het oudere vee. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat men via verschillende organisaties zou trachten te plaatsen de ondermelk-brochure van het Dep. van Landbouw en de brochure van Grashuis over gemengde vevoeders (Applaus). De heer Visser heeft slechts bewondering voor den arbeid van het Bureau, maar, zegt spr., aan de kwa liteit van het hooi kan nog zooveel worden gedaan in Noordholland. Op wiens weg ligt het, dat te bevorde ren? De heer Ir. De Vries zegt, dat dit geen terrein voor het Bureau is. De heer Visser wil toch op dit punt de aandacht vestigen. Door goed gewonnen hooi, verkrijgt men voeder van betere kwaliteit De Voorzitter antwoordt, dat het bestuur aan deze zaak aandacht zal schenken. De heer Ir. Lienesch weet de uitkomsten van de genomen proefnemingen nog niet. Dat dit jaar juist bij vroeg maaien, geen betere uitkomsten zullen zijn verkregen, moet aan de weersomstandigheden gewe ten worden. Spr. blijkt niet hoog te loopen met het hooien met krossen, hoewel men daar wel arbeids loon mee uitspaart. Dat gaat echter ten koste van de kwaliteit Spr. zou voorlichting op dit gebied wil len zien, door een massa-advies, met behulp van de pers. Over opvoering van de kwaliteit van het hooi, wordt nog een gemoedelijk praatje gehouden. Men is het eens, dat moeilijk een algemeene lijnjs te stellen; verschil van grondsoort vooral speelt een groote rol. De Voorzitter zegt toe, dat het bestuur evenwel z'n aandacht aan deze zaak zal blijven schenken en spr. stelt voor de subsidie aan het Vecvoederbureau vooralsnog te handhaven, welk voorstel met groote instemming wordt aangenomen. Zomervergadering. Als plaats waar de zomervergadering zal worden gehouden, wordt vastgesteld: Wieringermeer. Verkiezing 2 bestuursleden. Wegens periodieke aftreding van de heeren W. v. d. Oord en Joh. de Veer, worden in den loop van de vergadering tot bestuurslid gekozen de heeren R. L. Waiboer en P. S. Eenhoorn. Nadat de heer R. C. Waiboer Rz. verslag had uit gebracht van de door den Aigemeenen Bond gehou den Algemeene vergadering, volgde de rondvraag. De heer Schuitemaker wees ei daarbij op, dat het wel eens aangenaam zou zijn de zomervergadering b.v. in de Beemster te houden, om dan meteen een tuinbouwbedrijf te bekijken. De Wieringermeer vond spr. wat eentonig. In overweging genomen het groote getal landbouw boeren onder onze leden, wilde de voorzitter de voor keur geven aan de Wieringermeer, waartoe trouwens al besloten is. Maar voor een volgend keer zullen we met deze wenk rekening houden. De heer Ir. Lienesch zou de komende verslagen gaarne in dcnzclfden vorm zien verschijnen als die van de lezingen van den heer Ir. Dijt,. De vergadering ging hiermee accoord. De Voorzitter neemt dan voor de laatste maal het woord. Spr. dankt de afgetreden bestuursleden voor hun werk in het belang van de vereeniging verricht en spr. hoopt hen dan ook weer te zien terugkeeren als bestuurslid. Verder neemt spr. van de aanwezigen afscheid tot half twee. Na dc pauze was n.1. het woord aan den heer Dr. W. G. N. van der Steen uit Haarlem, die een interes sante voordracht hield met lichtbeelden en brand vrije Agfa-smalfilm naar eigen opnamen van den spreker; een voordracht die was georganiseerd in sa menwerking met de afd. Schagen van den Bond van Oudlecrlingcn der Landhouwhuishoudschool. Gsvr'pen voar de EnqelscTie regeerinti. - De „Eaily Mail" verwacht aftreden van Eden. Londen. 16 Dcc. De nolitipke medewer ker van de „Daily Mail'' beweert, dat het aftreden van den Britschen minister voor Volkenbnndsaangelegenbeden Eden zeer spoedig te verwachten is en dat ook andere ministers ontslag uit hun functie zullen ver zoeken. Volgens de „Daily Mail" zou het kabinet in twee groepen uiteen vallen: 1. De tegenstanders van een felle sanc- tiepoliliek: Ministerpresident Baldwin, de mi nister van financiën. Chamberlaïn. de lord- kanseler Lord Hailsham, de minister van marine T.ord Monspll. de minister van han del Runciman en de minister van buiten- landsehe zaken Sir Samuel Hnare; 2. De tegenstanders van het Parijsche vredesplan: De minister voor Volkenbonds- aangelegenheden Eden, de ministers van landbouw Ellio't, onderwijs Oliver Stanley, oorlog Duff Cooper en de minister voor openbare werken Ormsby Gore. De meening van de „Morning Post". De politieke correspondent van de „Morning Post' schrijft, dat Baldwin in het T agerhuis de houding tTcr regeering tegenover het Parijsche na drukkelijk zal verdedigen Intusschen beschouwt men het in welingelichte kringen als twijfelachtig of hij in staat zal zijn alle onthullingen te doen, welke hij heeft gedacht, toen hij sprak over „niet verzegel de lippen." Hij zal het evenwel wel duidelijk maken, dat vele leden van het kabinet bij de goedkeuring van het plan ernstigen twijfel hebben geopperd over de practiscbe tenuitvoerlegging van een embargo op pe troleum. Men verwacht ook, dat Baldwin zal mede deelen, dat het kabinet indertijd bericht heeft ont vangen, welke doen vreezen, dat een volkomen em bargo beantwoord zou worden met maatregelen van militairen aard en dat de Fransche regeering heeft geweigerd voorzorgsmaatregelen te treffen voor doeltreffenden steun in de Middellandsche Zee voor het geval niet tevoren de vredesvoorwaarden aan Mnssolini ter goedkeuring zouden worden voorge legd. Aan den anderen kant verluidt algemeen, dat ver scheidene ministers, o.w Eden en de minister van financiën Neville Chamerlain hun ernstigen twijfel hebben uitgesproken, of het wel verstandig is de voorstellen goed te keuren. Intusschen heeft men ingezien. dat een verwerping der voorwaarden zou hebben geleid tot het aftreden van Hoare. Sympathiebetoogingen der Arabieren. Jeruzalem. De Arabische pers in Palestina be handelt de gebeurtenissen in Egypte met groote be langstelling, Algemeen wijst men erop, dat de Egy]> tische studenten zich vereenigd hebben en door hun optreden tegen de onmachtige leiding der oude par tijen het land hebben gered. Het Egyptische voorbeeld moet voor de Arabische jeugd in Palestina een aansporing zijn zich eveneens Winterteenen Winterhielen van de ouderen af te scheiden en op eigen gelegen heid te handelen. Dsjemal Hoesseindi, de leider der Moefti-partij, en de jeider der Arabische jeugdorganisaties heb ben na&r aanleiding van de weder-invoering van de Egyptische grondwet van 1923 gelukstelegrammen gezonden aan de Wafd-partij en de andere Egypti sche partijen. De leider van de Wafd partij, Nahas Pasha, dankte de pers in Palestina voor haar mede- 'even en heeft de hoop uitgesproken, dat het succes der Egyptische nationalisten ook den Arabischen naburen ten goede moge komen. Eén zwaar, drie lichtgewonden. Sassenheim. Zondagavond heeft op den straatweg tusschen Haarlem en Leiden, ter hoogte van de Hoekstraat, een botsing plaats gehad tus schen een personenauto en een tram, van de N.Z. H.T.M.. Een personenauto, komende uit de richting Leiden, én bestuurd door den heer Geers uit Am sterdam, reed op de tramrails, toen uit de richting Haarlem de electrische tram naderde. Door de glad heid van den weg slaagde.de bestuurder van den auto er niet in, van de trambaan te komen, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De auto werd van voren geheel vernield. Twee dames, die achter in den wagen zaten, en de bestuurder kregen lichte verwondingen, terwijl de eigenaar van den auto, de heer Cornelissen uit Amsterdam, die naast den be stuurder was gezeten, zeer ernstig gewond bleek. Nadat dr. Hueber en dr. Zij er veld, de eerste genees kundige hulp hadden verleend, werd de heer Cor nelissen, die een beenbreuk had opgeloopen, naar het St. Elisabethziekenhuis te Leiden vervoerd. De bestuurder van den auto en de beide dames, Mevr. Geers en mej. Lit, werden naar hun woningen te Amsterdam vervoerd. De tram werd slechts licht be schadigd. Weer twee verdachten berecht. Gister behandelde de Bossche rechtbank nogmaals de strafzaak tegen den 58-jarigcn landbouwer H. L. van Erp (Driek van Renieren) en den 47-jarigen ar beider N. J. van Geenen, welke zaak op 18 November werd uitgesteld, nadat de officier van Justitie wegens uitlokking tot brandstichting tegen van Erp acht jaar en tegen van Geenen vijf jaar gevangenisstraf hacl geëischt. Men herinnert zich de geruchtmakende brandstich ting, welke op 10 Aug. 1927 te Oss is gepleegd in de woning, bewoond door de familie Bevers en van Zandvoort, waarbij een vrouw en drie kinderen den dood in de vlammen vonden. Wegens dit misdrijf is de arbeider G. J. van Galen tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld, terwijl wegens het medeplegen den arbeider T. J. van Berne (Dotje) eveneens acht jaar gevangenisstraf is opgelegd. Van Erp en van Geenen hebben zich nu opnieuw te verantwoorden, ervan beschuldigd, dat zij de brandstichting opzettelijk hebben uitgelokt, door kort tevoren voor het plegen van dit misdrijf geld te beloven. Van Erp deelde bij zijn verhoor mede, dat hij f 100 beloofd had in een gesprek met van Geenen, als het huis zou worden afgebrand. Dit werd bevestigd door van Geenen. Deze verdachte had toen met van Galen gesproken, die dit niet wilde doen. Later wilde deze het wel, maar verdachte heeft van Erp niet meer gesproken. Ver dachte van Erp zei nog, dat het hem niets kon sche len, wie het huis in brand stad. Verdachte wist het niet. Daarna hield mr. van Everdingen zijn requisitoir, waarin hij de zaak nu toch wel duidelijk achtte. Er was voor spr. alle reden om te persisteeren bij het gehouden requisitoir. De verdediger, mr. Zinnincq Bergmann merkte in zijn pleidooi op, dat van Erp den brand niet uitgelokt had. Door zich tot van Gee nen te wenden. Van G. heeft toen gezegd: „Ik doe het niet." PI. vroeg de onmiddellijke invrijheidstel ling van van Erp. Mr. W. van Dijk (Eindhoven), plei ter voor van Geenen hield zich bij zijn vorig pleidooi. Van Galen, die den brand heeft gesticht, had aan vankelijk tegen verdachte van Geenen gezegd, "dat hij het niet deed. Later heeft hij aan verdachte nog eens gevraagd of van Erp er nog voor te vinden zou zijn. Verdachte heeft toen gezegd: „Dat zal wel". PI. acht te de uitlokking dan door van Geenen ook niet gewe zen. De rechtbank begaf zich nu in de raadkamer, waar na de president mededeelde, dat de rechtbank geen termen aanwezig achtte, om aan het verzoek van ver dediger te voldoen. De uitspraak werd bepaald op heden over veer tien dagen. Hellendoorn. Zaterdagmorgen te omstreeks half elf is door de Rijks- en Gemeentepolitie een inval ge- laan ten huize van den heer T. aan den Ommerweg te Hellendoorn. Een zender, welke in werking was, .verd in beslag genomen. Door de politie was, in samenwerking met perso neel van de P.T.T., reeds geruimen tijd naar dezen zender gezocht, doch de opsporing werd zeer bemoei lijkt door het feit, dat telkens van zeldplaats verwis seld werd. Het in beslag genomen toestel behoorde gedeelte lijk in eigendom toe aan den heer T. uit Hellendoorn, terwijl onderdeelen afkomstig waren uit Olst en De venter. Tegen den heer T. is proces verbaal opgemaakt

Schager Courant | 1935 | | pagina 2