Bij dr. Euwe thuis Lakens J. Otsen De Joden in Duitschland De strijd tegen de zwendelbanken Brand in 'n houtdraaierij Uit onze omgeving. Advertefltiën. Wit Flanel Ingezonden stukken. Marktberichten. Bloemen, brieven, telegrammen en telefoontjes. En een wereldkampioen, die geen oogenblik zijn gemoedelijkheid verliest Men schrijft ons uit Amsterdam! Het is een glunder lachende wereldkampi oen, die we in de intieme omgeving van zijn wonirjig in de Joh. Verhulststraat de hand drukken. De werkkamer staat vol bloemen. Op de lessenaar rijst, tusschen papieren en potlooden, een kleine heuvel van brieven en telegrammen opeen schaakbord staat, de stukken in slagorde opgesteld, in een hoekje weggedrukt. Er.wordt vandaag in den huize Euwe niet gespeeld of geanalyseerd In de huiskamer, eveneens in een bloemenhof her schapen, zit de familie aan den lunch; schaakmees ter Flohr en zijn echtgenoote zitten mede aan. Do laatste ronden van den gigantischen strijd tusschen de twee hersengymnasten en de onverwachte, hooge- lijk gewaardeerde, sportieve geste waarmede gister avond Dr. Aljechin een einde aan de schier ondraag lijke spanning maakte, vormen het onderwerp van het gesprek. Nu en dan klinkt een heldere kinder lach. Wanneer hoorden Uw kinderen het groote nieuws? vraagt de bezoeker. Dr. Euwe, wiens stoel aan den disch nog steeds leeg is, lacht geamuseerd. M'n oudste dochtertje was de eerste, die het nieuws vernam, zegt hij. Nauwelijks was ze vanmorgen wakker en zag ze me of daar kwam de vraag: vader, hebt u gewon nen? Dan rinkelt de telefoon; wellicht voor de honderste maal sinds don vroegen ochtend. Dr. Euwe praat in het apparaat, dankt voor een nieuwen gelukwensch, maakt afspraken, geeft antwoord op tal van vra gen, die hem aan den anderen kant van de lijn ge steld worden, en werkt een gansche serie gesprek ken af met de gemoedelijkheid van den zeldzamen rnensch, die zijn zenüwen wereldberoemdheid en wat daaraan vastzit ten spijt ten volle in bedwang heeft. Dan laat de telefoon hem een oogenblik met rust en heeft hij weer even tijd voor den bezoeker, die zich min of meer als een indringer voelt, maar, nu hij er eenmaal is, toch gaarne het een en ander ver nemen wil. Dr. Euwe treedt in den erker en wijst naar buiten. Hebt U dat gezien? zegt hij lachend. Alles ter eere van mij! Wij hadden het reeds opgemerkt, toen we in een sneeuwjacht aanbelden: vlaggen, die op verscheidene plaatsen in dé straat zijn uitgestoken en, aan den overkant van de woning van den grooten man, een balkon, waarlangs een groot dun doek, rood, wit en blauw, is gedrapeerd. Veel telegrammen van bekende persoonlijkhe den? vragen wij. De telefoon rinkelt weer. Kijk ze maar gerust door, antwoordt Dr. Euwe, op het apparaat toetredend en het volgend oogen blik graaien wij brutaal-weg in den stapel op het bureau, halen telegrammen uit de couverts en no- teeren snel gelukwenschen van den minister van On derwijs, Dr. Rubenstein, Willy den Ouden, den K.N. V.B., wethouder Prof. van der Bilt te Den Haag, wet houder E. Boekman te Amsterdam, van den kapitein en de opvarenden van het s.s. „Volendam"; telegram men van schaakgenootschappen en vereenigingen, van sportorganisaties, van intimi, van onbekenden, van... ach te veel om op te noemen. Als ook het nieuwe telefoontje achter den rug is, zegt de man zonder zenuwen: En nu moet ik een stukje eten! als U nog wat vragen wilt, dan maar als ik aan tafel zit. We volgen Dr. Euwe naar de huiskamer en vra gen hem of Dr. Aljechin vóór anderen gaat om hem voor een revanche-match uit te dagen. Natuurlijk, zegt, tusschen twee happen door, Dr. Euwe. Ik ben thans voorloopig houder van het wereldkampioenschap schaken en heb den titel eerst definitief in mijn bezit als ik erin zou slagen, ook de tweede match te winnen. Maar dat is nog toekomstmuziek! Hoe waren de gelukwenschen van het Meisjes- lyceum? Ik weet dat er van die zijde iets wordt georga niseerd, antwoord onze zegsman. Maar daar mag ik niets van vertellen, dus We hegeven ons haastig naar het meer techni sche terrein. Hoe luidt Uw meening over het in de pers ge opperde denkbeeld voor een jaarlijksch meester- tournooi te Amsterdam? Ik zou het uiteraard zeer toejuichen als dit denkbeeld verwezenlijkt zou kunnen worden. Maar dat is een zaak, die heel veel geld kost. Een der dischgenooten niet Mevr Euwe, want die heeft het te druk met bijzondere beslommerin gen van huiselijken aard! merkt op: 't Komt me voor dat zoo'n jaarlijksch meester- tournooi best georganiseerd kan worden, nu de we reldkampioen zelf Amsterdammer is! Dr. Euwe wil antwoorden, maar weer rinkelt de telefoon En dan ziet de bezoeker in, dat het tijd wordt om zijn biezen te pakken. Een haastig afscheid, waarin ook de jongste Euwe een dreumes nog zijn deel krijgt en dan staan wij buiten. In dichte vlokken dwarrelt de sneeuw neer het tramverkeer is zoo'n beetje vastgeloopen. Mopperende menschen staan op de vluchtheuvels in de De Lairessestraat Wat deert het? Amster dam heeft dank zij een stel geniale hersens een wereldkampioen schaken en daar kan sneeuw noch vieze modder afbreuk aan doen! TWEE ZIEKENHUIZEN IN HET POOLGEBIED. Moskou. Van Kaap Schmidt wordt gemeld, dat op het Dickson-eiland en aan de Tixie-hnai de twee eerste ziekenhuizen in het Poolgebied zijn geopend. De aan deze ziekenhuizen verbonden geneesheeren zullen gedurende den winter toezicht houden op 19 verschillende Poolstatjons. Het Poolstntion aan Kaap Schmidt is voorzien van een geheel moderne instal- 'atie voor hoogtezon, opdat degenen, die bij deze ob- "rvatiepost blijven overwinteren, gedurende den langen Poolnacht zij het ook langs kunstmatigen weg, toch de noodige uren zonneschijn zullen krij- Bovendien beschikt het station over een uitge leide apotheek met medische hulpnost, waarvan in ie afgeloopcn maand GOO personen die soms van zeer zrooten afstand kwamen, gebruik hebben gemaakt. Amsterdamsche politie zet haar strijd onvermoeid voort. Onvermoeid zet de politie te Amsterdam haar strijd tegen de zwendelbanken voort. In de laatste veer tien dagen zijn met groot succes invallen gedaan bij drie banken hier ter stede. Bergen papier en boe ken zijn in beslag genomen om de ingewikkelde ma nipulaties der heeren zwendelaars nauwkeurig vast te leggen. In de meeste gevallen worden deze ban ken, zooals men weet, gedreven door stroomannen, terwijl de eigenlijke bezitters achter de schermen blij ven en veelal in het buitenland vertoeven, om zich op deze wijze aan de gerechtigheid te onttrekken. Gisteren echter heeft de centrale recherche en wel die der afdeeling, die zich thans speciaal bezig houdt met deze zwendelaffaires, op last van de justitie de hand gelegd op een Duitscher, die in Rotterdam ver toefde, en directeur was van een der zwendelbankjes in de hoofdstad. De man is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Zoo is dus thans de tijd genaderd, dat ook de wer kelijke eigenaars van de gevaarlijke banken, waar aan zoo menig goedgcloovig burger zijn laatste spaar penningen is kwijt geraakt, tegen de lamp loopen. Londen: De „Times" meldt uit Berlijn, dat het Rijkskabinet Vrijdag voor dit jaar voor de laatste maal is bijeengekomen en 18 wetstontwerpen heeft afgehandeld. De besprekingen duurden ongeveer zes uur. De aangekondigde wetten waren niet zonder be lang voor het proces volgens hetwelk het nieuwe Duitschland wordt opgebouwd, doch de kabinetszit- ting schijnt nog belangrijker te zijn geweest voor de maatregelen, welke niet zijn aangenomen. Van deze was de belangrijkste die betreffende de regeling der z.g. oeconomische regelingen voor de Joodsche gemeenschap in Duitschland, welke door dr. Schacht en andere ministers was aangekondigd, doch welk nimmer zijn gepubliceerd en waarschijnlijk nooit zullen worden gepubliceerd. De grootste moeilijkheden zijn gerezen bij het op stellen van de regelingen, welke zeer noodig waren als aanvulling op de Joden-wetten van Neurenberg en met het oog op de plaatselijke acties, waardoor de gewone oeconomische vrijheid van de Joden gesta dig was verminderd. Het wordt thans in welinge lichte kringen te verstaan gegeven, dat werkzame regelingen onmogelijk konden worden opgesteld en dat er geen hoop is, dat zij dit jaar zullen worden opgesteld en dat er op het oogenblik geen vooruit zicht op is, dat de poging daartoe zal worden her vat. Men verwacht, dat de regeling van het probleem tenslotte zal worden overgelaten aan de plaatse lijke partij-organisaties en de regeering, ondanks alle andersluidende voorspellingen toen de Neuren- berger wetten werden afgekondigd. Het proces de Joden niet alleen uit den ambtenarenstand, de be roepen en „het cultureel e leven" te stooten, doch hen ook te berooven van nominale mogelijkheden een levensbestaan te vinden, zullen daarom vermoedelijk voortgaan op de wijze als het geval is geweest se dert de aanneming van de Neurenberger wetten. In het eene bedrijf na het andere is pressie ge oefend om de liquidatie van door Joden bestuurde zaken af te dwingen of het ontslag van Joodsch per soneel te bewerken en zonder afdoende wettelijke regelingen is er weinig hoop aan deze pressie weer stand te bieden. Het geheele pand afgebrand. Gisternacht om één uur werd door een surveillee- rend majoor van politie, brand ontdekt in het per ceel Pelstei-straat 28 te Groingen, waarin is gevestigd de houtdraaierij van de firma W. Volkers. Het vuur breidde zich snel uit in de lichtontvlambare voorwer pen, zoodat binnen een minimum van tijd het geheele perceel in lichterlaaie stond. De bewoners van het huis, die boven woonden, moesten hun woning in nachtgewaad verlaten. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen en had binnen drie kwartier de brand bedwongen. Het geheele perceel is in de asch gelegd. Een begin van brand in de aangrenzende woning kon worden bedwongen, dank zij de omstandigheid, dat op het dak een dikke sneeuwlaag lag. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. De burgemeester van Groningen, Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, was op het terrein van den brand aanwezig. DE VERMEERDERING VAN DEN VEESTAPEL IN SOWJET-RUSLAND. Moskou. De „Pravda" meldt, dat volgens een rapport van den Viee-commissaris voor Landbouw en Veeteelt F. Cylko de veestapel in de Sowjet-Rus sische Republiek op de volgende wijze is toegeno men: rundvee met 6.9 millioen stuks (16.1 pet.), varkens met 5.2 millioen stuks (17.6 pet.) paarden met 300.000 stuks (1.5 pet.) Hierdoor is de toestand wat beterft de voor ziening van levensmiddelen (vleesch en andere dierlijke producten) veel verbeterd en dep rijzen zijn gedaald: voor rundvleesch met 30—50 pet., voor varkensvleesch met 2040 pet., voor boter met 30 50 pet., voor melk met 2040 pet. Deze mantel is schitterend meneer, daarmee merkt U niets van de weersge steldheid. of het nu regent of sneeuwt! Dat geloofd ik graagmaar hoé merk ik nu of het heeft op gehouden?.. W 1 E R I N G E N In het verslag van den Hometrainingsavond, zie elders in dit blad, is een fout geslopen, die wij door deze herstellen. Niet C. Korshuize was rijder en winnaar van een half blik kerstkransen, maar het was de heer hossen, die beslag op deze picmie wist te leggen. WINKEL LUTJEWINKEL. Zaterdagavond hield de „Fryske Krite Walingom" bij den heer Zeeman te .Lutjewinkel haar „Buten- gewoane Gearkomste", waarin het tooneelgezelschap „Friso" van Alkmaar opvoerde: „Hja dy 't oars hinne", van den bekenden brieschen schrijver Wiersma. Als de voorzitter om ruim 8 uur de bijeenkomst met een woord van welkom opent, is de zaal geheel gevuld. Nadat het „Fryske Folksliet" is gezongen, geeft de voorzitter vóór de Hollandsche gasten in de Hollandsche taal een kort overzicht van den inhoud van het stuk. „Zij die anders zijn", dat zijn in dit stuk een jonge visscher, die met zijn zuster woont aan den oever van het meer en een jonge dominé die nu ongeveer een jaar in het dorp woont. Beiden hebben zij een eigen meening, die op vele punten indruischt te gen de algemeene traditie en de in dat dorp heer- schende meeningen. Een botsing kan dan ook niet uitblijven. Als vertegenwoordiger van den algemee- nen dorpsgeest zien we een ouderling, die tevens huiseigenaar is en wiens woorden en daden heel erg met elkaar in strijd zijn. 't Is tegen deze schijn vroomheid dat de jonge dominé strijdt. Zijn vrouw leeft in dezen strijd slechts oppervlakkig met. haar man mede, zoodat hij zich vaak eenzaam voelt en het „anders zijn" hem als een zware last op de schouders rust. Tóch gevoelt hij, dat hij moet zooals hij doet, omdat zijn geweten hem dit voorschrijft. Ook zijn vrouw staat hem, tot dieper inzicht gekomen, later trouw ter zijde, doch beiden verlangen zij naar meer ernst en naar meer oprechtheid bi.i de menschen, waar onder zij zich geroepen voelen te werken. De spelers van het gezelschap „Friso" voerden ons dit conflict tusschen de conventie en de vrijden kende menschen duidelijk voor oogen en het woord van dank van den voorzitter werd vanuit de zaal dan ook met een krachtig applaus onderstreept. Het was een mooie avond, die met een gezellig bal werd besloten. IANGENDJJK BROEK OP LANGENDIJK. Jaarvergadering op Maandag 16 December 1935 van de IJsclub „Wintervermaak", in het lokaal van den heer C. Vijzel aar. Voorzitter de heer Jb. Balder, wees in zijn opening op het niet nakomen der verplichtingen van verschil lende leden aangaande contributie-betaling, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de betrokkenen als nog het bestuur in staat stellen na te komen datgene wat op hun schouders rust, om alzoo de ijsclub in goede banen te kunnen blijven leiden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er thans een nadeelig saldo was van f22-1.93, mede door wanbetaling van 121 leden, waarvan er 65 bij aanbieding van de kwitantie bedankten. Op ondubbelzinnige wijze werden de handelingen dezer leden gelaakt. Meegedeeld werd dat een electr. pomp is aange schaft ter ontlasting van het overtollige water. Getracht zal worden deze bij gelegenheid te ver huren tot dekking der onkosten. In het bestuur werden de heeren G. A. Glas en A. Leegwater Nz. herkozen, terwijl in de plaats van den heer Jb. Stammes werd gekozen de heer N. Slot. Bij de rondvraag werd breedvoerig gediscusieerd over de leden welke in gebreke zijn gebleven hun contributie te voldoen. Besloten werd op huisbezoek te gaan, en wanneer dan niet aan de verplichtingen voldaan wordt, na Zaterdag 21 December a.s. f2.contributie te heffen, wanneer door dezulken bij ijs en weder dienende, gebruik wordt gemaakt van de ijsbaan. Tevens staat de gelegenheid open dat personen van 15 tot en met 17 jaar lid kunnen worden voor f 0.50. BARSJNGERHORN WAARDPOLDER. Auto-ongeval. Maandagmorgen gebeurde vooraan in den Waard- polder, nabij het kruispunt van den nieuwen weg, een auto-ongeval dat gelukkig goed afliep. Tenge volge van de gladheid raakte de bestuurder van een melkauto de koers kwijt, zoodat de wagen bij den slootkant omlaag gleed. Met behulp van een vrachtauto van Bras gelukte het de verongelukte wagen weer op den weg te trekken. Schade was niet ontstaan, k)odat de chauf feur zijn onderbroken reis weer kon voortzetten. WIERINGERM EER Winter. Het witte gewaad, dat moeder natuur in nooit volprezen pracht over de aarde uitspreidt, heeft bij het moderne verkeer ook haar bezwaren. Dit ondervond onze plaatselijke medicus, die gis teren een schuiver maakte en met zijn bumper tegen een aan den weg staanden paal terecht kwam. Ook een tweetal luxe wagens hadden een gevaarlijke glijpartij. Het ergst werd de melkboer KI. de dupe. Hij kwam met zijn bakfiets op den Schagerweg in botsing met een vrachtwagen, waar door de geheele bakfiets met Inhoud werd plat- gereden. De berijder kwam er gelukkig heelhuids af. Een sneeuwdek kan mooi zijn, in de bewoonde wereld heeft het zijn bezwaren Door onze plaatselijke politie werd proces-ver- baal opgemaakt tegen den expediteur St. van Me- demblik, wegens rijden met een vrachtauto door de nieuwe aanplanting aan den Hoornschenweg, waar door niet onbelangrijke schade werd aangericht. Nog een bonnetje afgegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is proces verbaal opgemaakt tegen een dronken vrachtauto berijder, die tevens zonder papieren reed. De be trokken persoon is zekere L. uit Wieringen. Overdracht zaak. De heer Oberman, een der eerste zaken-pionier? van Middenmeer, een zaak drijvend en beheerend in houtwaren annex bouwvakartikelen, heeft deze handel met inbegrip van woonhuis, opslagplaatsen, etc. etc. onderhands verhuurd en overgedragen aan den heer de Bree, thans te Middenmeer. Politie. Verloren: langs den Schagerweg. tusschen Molen weg en Schagerbrug, reservewiel van Ford-vracht auto. Inl. politie Middenmeer. Geboren: MARIE ANNIE Dochter van A. LIEFHEBBER M. LIEFHEBBER-de Ruijter Van Ewijcksluis, 13 Dec. 1935. Voor de vele blijken van deelne ming die wij mochten ontvangen bij het plotseling overlijden van onzen lieven Echtgenoot en Vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Bovenal onzen dank aan den Weleerw, Heer Ds. G. de Leeuw en Zuster Lanjouw en voorts aan allen die ons in deze moeilijke dagen hebben bij gestaan. Namens de Familie: M. BERKHOUWER-de Boer. Dirkshorn, Dec. 1935. flinke maat 85 cent, bij KOLHORN Schager Roosjes. Gevraagd voor Kerstmi»: EEN DIENSTBODE, voor dag of dag en nacht. D. P. TIMMERMAN Grootewal. Schagen. Te koop; Voor de Kerstdagen, prima Slachtkonijnen, Vroegtijdig bestellen bij A. Dekker, Hale, Schagen. TE KOOP: een zwartdek Herder, 7 weken oud, spotprijs. W. BIESBOER, Barsingerhorn. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U een weinig plaatsruimte in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Volgens het verslag van de raadszitting van de gemeente Oude Niedorp, voorkomende in uw blad van Maandag j.1. wordt er een onjuiste opmerking gemaakt over de toe te kennen reductie op de con tributie van het A.A.Z.A., welke ik gaarne even wil rechtzetten. In de jaarvergadering van het A.A.Z.A. gehouden op 13 April 1934, werd onder meer het volgende voor stel met algemeene stemmen aangenomen: het bestuur stelt voor in overleg met de crisiscom missie: de contributie blijft onveranderd. Indien ver zekerden buiten Alkmaar, ten gevolge van de crisis hun contributie niet meer ten volle kunnen betalen, zullen de gemeentebesturen en de deelnemers het overblijvende bedrag elk voor de helft aanvullen, tot ten hoogste 2/3. Du3 los van de vraag wat het beste is, algemeene contributieverlaging of een regeling als boven om schreven, kan bij medewerking van de gemeentebe sturen het laatste direct worden toegepast op een zeer groote groep leden van het A.A.Z.A. 't Is misschien goed in dit verband er op te wijzen dat a.s. Donderdagavond een vergadering wordt ge houden te Winkel, waar de voorzitter van het A.A. Z.A., Dr. Straver, zal spreken over: „Wat kunnen wij voor hen die het meest door de crisis getroffen zijn in deze gemeente doen". Fondsleden bezoekt al len deze belangrijke bijeenkomst. Misschien gaan zij die over deze vraag moeten be slissen ook even luisteren. Nogmaals mijn dank, C. DE VRIES. Vertegenw. Bestuursl. A.A.Z.A. Dirkshorn, 17 Dec. 1935. BRAND OP EEN TANKSCHIP. Gisternacht is aan boord van het Decnsche tank schip „Jane Maersk", dat in een der dokken van Wilton—Fyenoord te Rotterdam was gedokt, brand uitgebroken. Bij het vernieuwen van platen geraakte bij het afbranden van nagels een hoeveelheid vet in het dok in brand. Het vuur sloeg over naar den bo dem van het tankschip, waarop nog resten olielading lagen. Direct na het uitbreken van den brand werd groot alarm gemaakt. Behalve de volledige brand weer van Schiedam was ook een drijvende brandspuit uit Rotterdam aanwezig. Door het laten zakken van het dok, waardoor het onderste gedeelte van het schip onder water kwam te staan, is het vuur ge- bluscht. De schade is niet zeer groot. VAN ZIJN KAR GEVALLEN. Voerman dood opgenomen. Veendam: De 70-jarige voerman Jacob Penning uit Veendam, is gistermiddag, toen hij met paard en wipkar op weg was naar Meeden, door onverklaar de oorzaak van den wagen gevallen en er onder ge raakt. Hij werd dood opgenomen. POLITIE SCHAGEN. Gevonden: een rijwielplaatje; een ceintuur. Verloren: een ceintuur; een vulpenhouder. NOORDSCHARWOUDE, 17 December 1935. Uien f 2.10—2.40, drielingen f 1.30—1.40, grove 2.60 —2.80, gele nep f 4.10, peen f 1.30, klenie peen 70 80 ct., roode kool f 6.70—6.60, doorschot 5.20—8.10, witte kool f 4.60, gele kool f 4.40—6.50, doorschot f 3.20—5. D. witte kool f 4.30—5.80, doorschot f 3.50 tot f 5.50. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Dec. 700 kg. aardappelen Bevel f2.40 bl Eigenheimers f3, 21000 kg. uien f2—2.40, drielingen f 130—1.70, grove f2.602.90, gele nep f3.90, 17000 st ruige gele kool f 0.40—2.10. 9500 kg. roode kool fl.709.20, 14000 kg. gele kool f2.10—9. 26000 kg. D. witte kool fl-O, 1700 andijvie f 0.9-1.20.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3