Hetgevaljtortenliorst Euwe wereldkampioen Heden spreekt Laval Nogmaals „De Beul" Dinsdag 17 December 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9874 Regeering acht het incident gesloten Amsterdam moet ook naar omlaag De „Rechters der Helle" Een merkwaardige botsing Haupfmann'8 terechtstelling Het drama in het Braziliaansche oerwoud KIJKER nKOOPEfUijCLOECK Ontroerende toewijding van een verpleegster Uit Schoort Geen aanleiding voor eenigen verderen maat regel, met name wat de samenstelling der delegatie betreft Op de vragen van den heer Goseling met betrek king tot hetgeen aan het lid van de Nederlandsche handelsdelegatie den heer dr. Kortenhorst tijdens zijn verblijf te Berlijn vanwege de Duitsche regeering is te kennen gegeven in verband met als lid der Tweede Kamer gedane uitlatingen, heeft de minister van buitenlandsche zaken, mede namens den minister van handel, nijverheid en scheepvaart geantwoord: 1. Inderdaad is aan dr. Kortenhorst, tijdens zijn jongst verblijf te Berlijn als lid van de Nederlandsche handelsdelegatie, vanwege de Duitsche regeering te kennen gegeven, dat, hoewel men geenerlei bezwaar maakte tegen zijn blijven optreden als onderhande laar, hem geen onverplichte beleefdheden van die zij de zouden kunnen worden bewezen, en zulks op grond van uitlatingen van dr. Kortenhorst in de ver gadering van de Tweede Kamer op 21 November j.1. Aan die mededeelingen werd toegevoegd, dat het ministerie van buitenlandsche zaken, ofschoon zulks tot dusver nog was voorkomen, geen waarborgen kon geven tegen onaangename uitingen in de Duitsche pers. 2. Volgens verkregen inlichtingen gevoelde de Duitsche regeering zich in het bijzonder gegriefd door do uitlatingen van dr. Kortenhorst in bedoelde ver gadering: „De onaantastbaarheid van de rechterlijke uitspraken, de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht tegenover de uitvoerende organen is daar wel nu en dan tot een aanfluiting geworden", welk woord in het Duitsch werd vertaald met „Farce" of „Zum Hohn und Spott", verder door de ontkenning van dr. Kortenhorst, dat Duitschland een „rechtsstaat" mocht heeten. Naar Duitsche opvattingen, zou dit laatste beteekenen, dat er in Duitschland geen recht bestond. Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft daarop doen uitko men, dat hetgeen een Nederlander in een in Neder land gehouden rede zegt, naar Nederlandsche maat staf moet worden beoordeeld en dat naar Nederland sche opvattingen, waarnaar dr. Kortenhorst in zijn rede trouwens had verwezen, „rechtsstaat" een juri disch begrip is en dat de ontkenning van het bestaan van verhoudingen in een bepaald land, welke met dat juridische begrip strooken, geenszins als beleedigend voor dat land mocht worden opgevat. Tegen de grief, voor zoover rustende op het woord „aanfluiting", kon echter zakelijk niets worden aangevoerd. 3. De regecring kan, na aan de Duitsche regeering met het sub. 2e. vermelde resultaat opheldering te hebben gevraagd, geen goeden grond aanwezig ach ten voor verdere stappen bij die regeering. Zij is van oordeel, dat dr. Kortenhorst., toen hij na zijn benoe ming tot gedelegeerde meerbedoelde rede in de Twee de Kamei; hield, zich onvoldoende rekenschap heeft gegeven van zijn positie als lid der Nederlandsche Handelsdelegatie, welke medebracht, dat hij in een tusschenperiode tusschen twee bijeenkomsten van de beide delegaties zich onthield van uitlatingen, welke die positie wellicht zouden kunnen bemoeilijken. Jdet de uiteraard ook door de regeering volledig er kende onafhankelijke positie van een lid der volks vertegenwoordiging heeft dit naar de meening van de regeering niets te maken. De regeering acht na de door haar reeds bij de Duitsche regeering gedane stappen het incident als gesloten. Zij ziet daarom in het gebeurde geen aanleiding voor eenigen verderen maatregel, met name wat de samenstelling der han delsdelegatie betreft. Minister de Wilde over stuk en strekking. „Wijs beleid vordert, dat vertooning niet meer wordt toegelaten." Naar aanleiding van de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Amelink, zegt minister De Wilde, dat hij het door de Amsterdamsche Tooneel- yereeniging gespeelde stuk „De Beul" heeft gelezen. Hij is van meening, dat de opvoering er van, me de in verband met de enscèneering en omdat het, wat inhoud en strekking aangaat, niet geheel is los te maken van de novelle, waarvan het een omwer king is, bij velen den indruk moest wekken, dat de Christelijke godsdienst wordt gesmaad en de weer macht bespot. De meening, acht hij onjuist; eer is hij geneigd de bestrijding van het geweld als de be doeling van den auteur aan te nemen, ook al acht hij den vorm, waarin dit geschiedt, bed enkelij k/V In ons positief recht is aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken geen bevoegdheid gegeven de opvoering van een bepaald tooneelstuk te verbieden. Den burgemeester en hem alleen is in art. 221, lid 2, van de Gemeentewet opgedragen te waken tegen het doen van met de openbare orde en zede lijkheid strijdige vertooningen. Het zij, aldus de minister, den ondergeteekende vergund, hieraan de opmerking te verbinden, dat in de grootste gemeenten de burgemeester, in aan merking genomen de groote omvang van zijn dage- lijkschen arbeid, niet persoonlijk van den inhoud van elk tooneelstuk, dat zal worden opgevoerd, kan kennis nemen, maar bij de uitoefening van zijn taak ingevolge art. 221, lid 2, der Gemeentewet zijn standpunt in vele gevallen zal moeten bepalen aan de hand van de hem ter zake uitgebrachte rappor ten. Deze beschouwing mag bij het beoordeelen van de houding van de plaatselijke overheid ten aan zien van de opvoering van een bepaald tooneelstuk niet uit het oog worden verloren. De ondergeteekende is van meening, dat wijs beleid vordert, dat het stuk niet meer ter vertoo ning wordt toegelaten. OUDE VROUW IN BRAND. Op weg naar het ziekenhuis overleden. Zondag vluchtte de 88-jarige weduwe S., wonen de aan de Leidschestraat te Haarlem, met branden de kleeren naar buiten. Van alle kanton schoot hulp toe, om de vlammen te dooven. Tijdens het overbrengen naar de Maria- stichting is de ongelukkige overleden. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk, dat de vrouw te dicht bij de brandende kachel heeft ge staan. De Kroon zal B. en W. invoering van loonsverlaging per 1 Januari gelasten. Het „Alg. Hdbld." verneemt, dat, indien de Raad van Amsterdam in den loop dezer week wat wordt verwacht opnieuw de loon- en salarisvoordrachten, welke B. en W., op last van de Kroon andermaal heb ben ingediend, zal verwerpen, onmiddellijk daarop het reeds gereed liggend Koninklijk Besluit zal ver schijnen, waarin het dagelijksch gemeentebestuur wordt gelast de wedde-verlaging per 1 Januari a.s. in te voeren. Hervatten hun schrikbarend bedrijf. Reuter seint uit Parijs: De drie „Rechters der Helle", de schrik der Parijschc postbeambten, laten weer van zich spreken. Reeds verleden jaar bevonden zich onder de post- zendingen vele pakketjes met ontplofbare stoffen. Al deze zendingen waren vergezeld van gecopieerde brieven met verwarden inhoud, die geteekend waren „Minos, Eaque en Rhadamante". De politie meende met een krankzinnige te doen te hebben, doch slaag de er niet in, hem op te sporen. Gisteren zijn echter plotseling weer in drie post kantoren „Monsters zonder waaixie" ontploft. Uit het onderzoek bleek, dat in alle drie gevallen de pakket jes kleine helsche machines hadden bevat, van het zelfde type als verleden jaar, welke zooveel ontstel tenis hadden verwekt. Zij zijn zoo ingericht, dat zij bij het openen der pakjes ontploffen. Gisteren gingen zij echter al met een knal in vlam men op, toen de postbeambten de pakjes stempelden. De onaangename zendingen waren wederom door 'n brief van de „drie rechters der helle" vergezeld. Gewond werd door de ontploffing gelukkig nie mand. Alleen brandde in de broek van een der post beambten een groot gat. Zwaan gaat niet voor een auto op zij. De heer L. F. W. D. te Hillegersbarg, reed giste ren met zijn auto langs de Molenlaan aldaar, waar in zijn echtgenoote en haar 15-jarige broer, B. B., wonende te Bergschenhoek meereden. Plotseling bemerkte de heer D. dat er een zwaan over den straatweg fladderde. Het dier naderde den auto en deed geen poging om van richting te veranderen, zoodat de heer D. stopte om het dier niet te kwet sen. Vreemd genoeg vloog de zwaan tegen de voor ruit van den auto, die in scherven werd geslagen, en kwam daarna in den auto terecht, waar het dier met zijn forsche vleugels krachtig om zich heen sloeg. De toestand die binnen in den auto ont stond, werd weldra chaotisch. De autokap werd door het dier letterlijk open gereten, en temidden van de brokstukken zaten de passagiers, die rake klappen opliepen. De vrouw van den bestuurder liep een vrij ernstige hoofdwonde op. Haar broer kreeg nog meer letsel: wonden aan oor, neus en bij het rechteroog. De zwaan, zelf ernstig gewond, stortte hierna dood neder. De auto met de gewonden vertrok hierna om zich te begeven naar de woning van dr. Jongerius, waar de wonden zijn verbonden. Men vermoedt dat de zwaan door een hond ach tervolgd werd. Euwe heeft dus fijü gewonnen, EUWE WERELDKAMPIOEN, En het is een knappe schaker, Die hem dit eens na komt doenl Weken waren we in spanning, Weinig hebben we gemist, En nu weten we 't heel zeker: Euwe heeft zich niet vergist! Ook al konden we niet schaken, Telkens waren we aan zet, 's Avonds gauw nog even luisfren, En dan eindelijk naar bed. Vaak benauwd door de gedachtet Ja, ik weet niet, hoe dat kon! 't Schijnt me tóch niet juist te wezen, Euwe offert een pion! Opa luisterde vol spanning Naar een stem in het verschiet, Ook al snapte hij de stelling, En de letter-cijfers niet! Dan riep oma's stem van boven: Zeg eens, opa, dat loopt mis, Zou je nu eens niet gaan slapen? Morgen ben je weer niet frisch! Euwe heeft 'em puik gewonnen, En we vinden het patent, Hij heeft, zonder overdrijving, Heel ons landje fijn verwend! Nu dan eens geen kampioenschap Met een arm, een been, een hand, Maar liefst „zwart op wit" veroverd Enkel met gezond verstand! Nederland, dit is iets keurigs, Dat niet. licht vergeten wordt, 'Een hoera voor Dr. EUWE, En zijn Hollandsch wonderbord! Maar dit was wel 't allerfijnste, Wat ons doctortje ging doent Gentleman in ieder opzicht. EN ZOO WERELDKAMPIOEN!! December 1935. KROES. (Nadruk verbodenj Belangrijke redevoering in de Fransche Kamer te wachten. Vandaag zal Laval in de Fransche Kamer een be langrijke redevoering houden over de buitenlandsche politiek. Waarschijnlijk zal slechts één spreker na Laval aan het woord kunnen komen. De radicaal-so cialist Guernut.heeft zich laten inschrijven, maar hij heeft verklaard bereid te zijn eventueel Pierre Cot aan het woord te laten. De redevoering van Laval zal natuurlijk in het bij zonder gaan over de FranschBritsclie voorstellen voor een vreedzame regeling van het Italiaansch— Abessinische conflict. Laval zal een overzicht der ge beurtenissen geven, de portée van het Fransch Britsche initiatief uitleggen en in het bijzonder den nadruk leggen op de vertrouwelijkheid der besprekin gen te Parijs met Hoare en te Genève met Eden. De samenwerking tusschen de twee regeeringen, die een van de grondpijlers van de Fransche politiek is, zoo zal Laval zeggen, is op deze wijze nog eens bevestigd en onder deze omstandigheden is het niet buitenge sloten dat die san^nwerking zich uitstrekt ook tot andere vraagstukkffi dan het Ethiopische conflict. Laval zal er aan herinneren dat Frankrijk en Enge land door den Volkenbond er in aangemoedigd zijn een oplossing te zoeken om de vijandelijkheden in Afrika te doen staken. Hij zal er thans op wijzen dat het werk van de Fransche en de Britsche regeering nu is afgeloopen dat de Volkenbond zich zal moeten uitspreken over de vooretellen, en dat deze ook de eventueele onderhandelingen tusschen de twee bel- ligerenten verder zal moeten leiden. Op 13 Januari a.s. vastgesteld. Volgens een bericht van Un. Press uit Trenton, heeft Procureur-generaal Willis den datum der terechtstel-. ling van Hauptmann op 13 Januari vastgesteld en het desbetreffend decreet onderteekend. Lijk van overste Fawcett gevonden? Londen. Uit Cuyaba in Brazilië wordt ge meld, dat in de Mattó Grosso het lijk van een blan ke is gevonden, waarvan men vermoedt, dat het 't stoffelijk overschot is van den ongeveer tien jaar geleden verdwenen Engelschen onderzoekingsreizi ger, overste Fawcett. Het lijk werd door telegraafarbeiders gevonden nabij een dorp, dat bewoond wordt door inboorlin gen van den Chavantestam, Alle teekenen wijzen er op, dat het slachtoffer door inboorlingen is gedood en gescalpeerd. De geruchten omtrent overste Fawcett zijn nooit geheel verstomd. In 1928 geloofde men eindelijk ze kerheid te hebben, dat hij nog in leven was en werd een Engelsche expeditie uitgezonden, die echter geen spoor van hem vond. Zij werd desondanks van moord verdacht. Voor den coroner te Southwark, den ambtenaar, die volgens de Engelsche wet de doodsoorzaak van hen, die onder verdachte omstandigheden zijn over leden, moet vaststellen, werd dezer dagen een droef geval behandeld. Het betrof hier een verpleegster, die vijf jaar lang haar verloofde van ziekenhuis tot ziekenhuis was gevolgd, om hem te verplegen. Zij mocht echter haar jarenlange toewijding niet met zijn herstel be loond zien, daar de dood een einde aan zijn leven maakte. Ten onrechte werd zij nu echter er van ver dacht, zijn dood door middel van morphine te heb ben verhaast, daar zij kort voor het overlijden van haar verloofde 24 morphinetabletten in het zieken huis, waar zij werkzaam was, had ontvreemd. Derhalve moest zij voor den coroner verantwoor ding afleggen. Tijdens het verhoor gaf zij toe, dat zij de 24 ta bletten had ontvreemd, maar zij ontkende beslist, dat zij ze, haar verloofde had toegediend. Zij vertel de verder, dat zij ze. na den dood van haar verloof de. voor zich zelf had aangewend, om te kalmeeren. Twee doctoren, die hierna gehoord werden, ver klaarden, dat er bij den overledene geen spoor van morphine was gevonden, en dat zijn dood slechts een natuurlijke oorzaak had. Hevig ontroerd verliet de verpleegster, na deze verklaring te hebben aangehoord, de rechtszaal. SCHIPBREUKELINGEN AAN LOT OVERGELATEN. Tankbootkapitein moet zich verantwoorden. Moskou. De kapitein van de tankboot „Sow- jet" pikte in de Kaspische Zee de bemanning op van een ander schip, dat schipbreuk had geleden, doch om onbekende redenen besloot hij, zich van de schipbreukelingen te ontdoen en liet hij hen in 'n sloep aan hunl ot over. De sloep strandde, waarbij vier inzittenden verdronken. Er wordt een onder zoek ingesteld. DE ROOVERIJEN IN SPANJE. Vier bandieten gearresteerd. Madrid. Van de 6 bandieten, die 30 November jl. met mitrailleur-pistolen een overval pleegden op stedelijke ontvangers, een hunner doodden en versqheidenen verwondden, zijn thans vier gear resteerd. Van de gestolen 1.500.000 peseta zijn 700.000 te ruggevonden. Verwachting :Krachtige tot matige, later afne mende Westelijke tot Zuidelijke wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen neerslag, des och tends lichte vorst in het Oosten, overdag lichte dooi. Verdere vooruitzichten: Onzeker. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 752. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 2 gr. C 35 gr. F. RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma- tieksmeersel. Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. HONDERDTWINTIG DUITSCHE FAMILIES MOETEN LITAUEN VELATEN. Kowno. Bij besluit van de Litausche commissie voor de controle op vreemdelingen zullen aan het eind van deze maand 120 Duitsche families Litauen moeten verlaten. Tooneeluitvoering Nieuw Leven. Deze vereen, heeft Zondagavond in café N. Schuijt een uitvoering gegeven met het blijspel „De kwade Huisvrouw" van Joh. W. Broedelet. Ondanks het zeer slechte weer was het bezoek nog tamelijk goed te noemen. Het stuk: een niet al te ge zochte vergissing deed de zaal soms daveren van 't lachen. De rol van den jongen dokter van Halteren werd door den heer M. Cornelissen rustig en beheerscht gespeeld. Ook de uitspraak was goed. Mevr. van Hal teren, zijn moeder, werd door Mevr. Jongerling Hoogvorst aanvankelijk ietwat gedwongen uitgebeeld, blijkbaar werkten de zenuwen, want na wat te zijn ingespeeld, heeft ze haar rol goed vertolkt. De kwade huisvrouw werd door Mevr. B. Cornelis senSlaats voor het voetlicht gebracht en op voor treffelijke wijze vertolkt. Jammer dat de grimè niet al te best was. Mej. R. van Naure speelde de rol van Mathildo Hogerveen, soms was ze wel wat te kalm en bedeesd maar met een beetje meer zich zelf geven belooft deze speelster veel voor de toekomst.. Jammer dat de heer C. Geurts van de Brakman-rol niet meer wist te maken. Het was, dat zij toegegeven, geen gemakke lijke rol, maar zij had bij andere opvatting beter ge kund. De heer P. Ruijs en de dames Kiehl en Nierop maakten van hun kleine rolletje wat er van te ma ken was. Over 't algemeen werd er volop genoten en ware lachsalvo's daverden herhaaldelijk door de zaal. Nieuw Leven kan met zijn energieken regisseur, den heer Rossenbaclcer, van Heilo, weer op een mooien avond terug zien. Vergadering der S.D.A.P. In de zaal van den heer N. Schuijt werd gisteren een vergadering gehouden door de S.D.A.P., waar als spreker optrad de heer van Looij, correspondent van Het Volk, die als zoodanig uit Duitschland is uit gewezen. De voorz., de heer C. Blom Jz. opent te 8 uur de vergadering, welke door een goede 100 menschen is bezocht, en zegt dat gezien het slechte weer, de op komst nog meevalt. Als dan de heer Van Looij het woord verkrijgt,, schetst hij allereerst de toestand in Duitschland. Vanaf de kindsheid tot den volwassen mensch wordt het volk geprest in een militairistisch systeem. Een vacantieganger ziet in Duitschland niets bij zonders, maar in werkelijkheid grijnst achter dit gewone het grimmigste militairisme. De kinderen worden opgevoed op militairen grondslag. Op de school is het steeds Hitler-groet, marcheeren, zin gen van het Horst Wessellied, enz. enz. Spreker acht Duitschland een gevaar voor Euro pa, omdat het weder militair zeer sterk is en aanval en verdediging tot in alle onderdeelen zijn verzorgd. Spr. gaat nog na hoe de Hitlerjeugd wordt georga niseerd en de gevaren die sociaal denkenden dreigen. Door spr. wordt een dolk getoond, die elk lid der Hitlerjeugd heeft, waarop staat ..Als jodenbloed van 't mes afspuit, is het pas goed". Vervolgens schetst spreker hoe door de S.D.A.P. op een zeer moeilijke manier in Duitschland wordt gearbeid. Hiervan worden verschillende voorbeelden gegeven. Vooral de manier waarop de socialistische kranten, die in verkleind formaat verschijnen, is zeer interessant en juist omdat ze streng verboden zijn, worden ze gretig gelezen. Spreker noemt een geval, waarin één enkel exemplaar door 64 perso nen werd gelezen en als het ware van hand tot hand ging. De spreker weidt dan nog uit over de betalingsmoeilijkheden en andere ongemakken in het Derde Rijk. Tenslotte schetst spr. nog een geval van een vriend die in Oranieënburg was opgeborgen in het con centratiekamp, doch wist te ontvluchten, maar niet over de grens ging, doch weer naar Berlijn terug keerde om daar de propaganda voor de partij weer te hervatten. Een dankbaar applaus beloonde spr. De heer C. Kriller betoogt nog, dat alle soorten van militairisme moeten worden bestreden, waarna de voorzitter de vergadering sluit met een opwekking om op de over enkele v/eken te houden vergadering over het Plan van den Arbeid allen weer ter ver gadering te komen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5