De Langendijker Groentenveilingen. HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. OOG PLAAIENDE V LAMMEN GRATIS SCHAGER COURANT INGEZONDEN STUKKEN ELINOR GLYN De steunuitkeering-. Het wachten op een beslissing van den Minister om de tuinders in eigen bedrijf te laten wer ken geen groote aanvoeren aan de veilingen voor roode, gele en Deen- sche witte kool worden goede prijzen be steed aanvoer bestaat grootendeels uit tweede soort, die ook nog goede prijzen oplevert weinig aanvoer bloemkool lage prijzen idem voor uien weinig vraag uit het buiten land peen en bieten, ongeveer de zelfde prijzen lage prijzen voor an dijvie ruige gele kool brengt vari- eerende prijzen op. Binnen enkele dagen zullen de tuinders, aange sloten bij de twee Langendijker Groentenveilingen de L.G.C. en den Noordermarktbond, in het bezit zijn gesteld van de hun toekomende gelden, ver leend volgens de vierde steunuitkeering. Nu land- huur, rente en andere jaarlijksche terugkomende lasten weer moeten worden voldaan, zal deze uit- keering dubbel welkom zijn en bij de meesten zal zij wel onvoldoende blijken, om dit alles te betalen Het is duidelijk, dat men daarom met belangstel ling uitziet naar een spoedige beslissing van den Minister op het verzoek van gemeenet'oesturen en tuindersorganisaties, ten einde het mogelijk te ma ken, dat zij, die in ernstige mate de nadeelige ge volgen van misoogst hebben ondervonden, in eigen bedrijf te werk worden gesteld. Die beslissing is tot heden uitgebleven, ofschoon we weer flink opschie ten in de richting van Nieuwjaar. De Minister, die zich hier persoonlijk op de hoogte heeft gesteld van den toestand, zal toch wel tot de overtuiging geko men zijn, dat spoedige hulp hier zeer geboden is, te meer, waar hij is voorgelicht door hen, die van zeer nabij bekend zijn met den deplorabelen toestand, waarin het grootste deel der tuinders hier verkee- ren. De regeeringscommissaris heeft bovendien een onderzoek in loco ingesteld, terwijl enkele Kamer leden van diverse politieke partijen zich met eigen oogen van den waren toestand hebben kunnen over tuigen. Van alle zijden is de regeering dus op des kundige wijze ingelicht, zoodat men zich met eenige verwondering afvraagt, wat de oorzaak is, dat de beslissing nog niet- is gevallen. Ligt die oorzaak misschien in de mogelijk ernstige overweging door den Minister van de door de standsorganisaties ge vraagde bijzondere steunverleening voor Noord- Holland, die dan meteen zou kunnen dienen, om de gedupeerden door de moeilijkheden heen te helpen? In de twee weken voor Kerstmis werd zelfs in normale tijden niet buitengewoon veel aangevoerd aan de Langendijker groentenveilingen. Daarin komt dit jaar met normale overeen. Daar de 'voorraden aanmerkelijk kleiner zijn dan ge woonlijk, kunnen dus ook nu geen groote aanvoe ren worden verwacht. Toch zijn er reeds verschei dene tuinders, die hun voorraad thans reeds gelei delijk opruimen, daar de kwaliteit niet toelaat, op straffe van groot gewichtsverlies, de kool lang te bewaren. De aanvoer van aardappelen was nog ongeveer even groot als de vorige weken. Met de prijzen wil het echter nog maar niet vlotten. De aangevoerde Schotsche muizen brachten fl.30 op. Puike blauwe Eigenheimers konden slechts voor den uiterst lagen prijs van f2.40 tot f2.80 worden verkocht. Blanke Eigenheimers brachten nog minder op, n.1. f2.30 f 2.60. Zelfs voor blauwe aardappelen kon niet meer dan f2.80 worden bedongen. Robijn bracht nog fl minder op en voor Bevelanders werd ruim f 2 be taald. Tal van bouwers hebben nog belangrijke hoe veelheden ingekuild in voorraad. De aanvoeren van roode kool waren zeer afwisselend. Soms kwam er heel weinig, op andere dagen weer een beteeke- mende hoeveelheid. Er is goede vraag naar deze kool zij overtreft den aanvoer. Er worden dan ook beste prijzen besteed. Voor eerste kwaliteit met een ge wicht van 3 tot 5 pond wordt van ruim f 6 tot ruim f7 betaald, verschillende partijen gingen daar nog boven uit en brachten van f 7.50f 8.50 op, soms tot f9 op. Groote kool wordt bijna niet aange voerd. Deze is anders zeer gewild en het duurst. Voor tweede soort worden ook goede prijzen be steed. Kleine brengen, al naar gelang van grootte en aard der afwijking, f 1f 4 op, grootere f 4f 6; sommige partijen gaan daar zelfs nog met f 1 f 1.50 boven uit. Gele kool komt er nog minder dan de roode. Ook voor deze worden goede prijzen besteed, zelfs al behoort ze niet tot de eerste soort. Deze bracht van f 5.50—7.80 op voor kool boven 3 pond gewicht; enkele partijen brachten nog iets meer op. Als bij zonderheid kan worden vermeld, dat er reeds f9 is besteed. Tweede kwaliteit werd voor fl tot f5 verhandeld, waarbij gewicht en hoedanigheid een rol speelden. De aanvoer van Deensche witte kool was nog het grootst. Ook daarvoor is goede belangstelling, zoo dat de prijzen zeer goed kunnen worden genoemd. Eerste kwaliteit werd verkocht voor f 45, tweede soort, die in hoofdzaak door de ^zuurkoolfabrieken wordt aangenomen, bracht f 1flsoms iets meer op De zwaarste zijn het duurst. Evenals bij de andere koolsoorten, is deze vrij sterk door stip aangetast. De aanvoer van bloemkool was nog geringer dan de laatste weken. Ze bracht 2.50—5.10 op. De prijzen voor uien beteed, zijn te laag om grooten aanvoer te verwachten. De vraag uit het buitenland is te gering. Grove uien werden met f 2.40—2.80 betaald, middelgroote brachten f 22.60 op, drielingen f 0.90—1.10, enkele partijtjes tot f 1.30 a f 1.50, nep f 33.80. Van de laatste is de aanvoer al zeer gering. Peen werd in het bijzonder aan de Broeker veiling verhandeld. Kleine bracht ongeveer f 1 op, groote f 1.401.70. De aanvoer van bieten was niet groot. Voor grove werd gemiddeld f 1.50 betaald, voor kleine f 2.803.50. Verschillende par tijen ruige gele kool kwamen aan de Broeker vei ling. Al naar gelang van kwaliteit werden prijzen van f 0.40—f 3.30 besteed. Aan dezelfde veiling kwam heel wat andijvie, die 50 cent tot ruim f 1 opbracht. Wij willen beginnen met de redactie van de „Schager Courant" dank te zeggen voor de moge gelijkheid, die zij ons biedt te repliceeren op de fi- nantieele beschouwingen der Bellamyanen over het Plan van den Arbeid. Het ingezonden stuk is afkomstig van de Neder landsche Unie van Bellamyanen. Doze Unie is een afgescheiden groep van de officieele, reeds lang be staande „Internationale Vereeniging Bellamy". De officieele Nederlandsche Vereeniging van Bella myanen staat tegenover het Plan van den Arbeid dan ook geheel anders. Een der leiders daarvan schreef in een ingezon den stuk in „Het Volk', juist naar aanleiding van bovenstaand, als manifest verspreid ingezonden stuk: „Geen vechter voor de toepassing van de economie van Bellamy kan anders dan met lof over het Plan spreken." Het afgescheiden groepje denkt er anders over. Dat is zijn goed recht. Maar wij willen dan toch de vraag stellen, of het niet opmerkelijk is, dat, waar de communisten het parool uitgaven „de actie voor het Plan van den Arbeid te doorkruisen", de leiding gevende figuur in dit groepje. Dr. Koch, 'n bekend communist, is? Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand December verschijnende nummers Thans de inhoud van het fantastische stukje zelve. De berekeningen zijn volkomen mis. Men vergeet bij de arbeidsloonen maar even de geheele directe en secundaire werkgelegenheid mede te tellen om van de conjunctuur-opleving die het gpvnlg kan zijn, maar heelemaal te zwijgen, terwijl men wel aanneemt, dat de bezitter, na terug-ontvangst van rente en aflossing, deze bedragen opnieuw „uitzet" tegen rente. Dit laatste arbeidslooze inkomen dat uit geheel anderen arbeid wordt toegeëigend wordt maar mir nichts, dir nichts, opgeteld bij de rente van de f600 millioen. Wij ontkennen niet. dat het een nadeel is, dat er in deze maatschappij voorloopig nog arbeidsloos in komen moet worden betaald, hoewel zeker met alle rente, als arbeidsloos inkomen mag worden be schouwd. Dit is echter maar niet zoo te veranderen: dat is een kwestie van langeren adem. Maar als de Nederlandsche Unie van Bellamyanen op zulk een onzinnige wijze aan het berekenen slaat, dan willen wij deze rekenmeesters wel eens een sommetje op geven. Zij zullen in het Plan vinden eischen tot verlaging der huren f30 millioen), verlaging van hy potheekrente (40 millioen) en pachten $0 millioen), een totaal bedrag dus van f90 millioen per jaar, af gezien nog van de verdere conversie van leeningen, de gevolgen van de credietbeheersching, enz.! Laten deze Bellamyanen eens berekenen hoeveel voordeel dit beteekent, óók over een periode van 40 jaar met rente op rente, voor arbeiders, midden standers en boeren, en hoeveel nadeel dit beteekent voor de kapitaalbezitters. Het is in ieder geval „een beetje meer", zelfs dan de f892 millioen waarvan het genoemde stukje ten onrechte spreekt. Wij zien met belangstelling de publicatie van de juiste cijfers tegemoet. U, Redactie nogmaals dankend voor de plaats ruimte. Hoogachtend, Ir. H. VOS. Aan de Redactie van de Schager Courant, Mijnheer de Redacteur, Het wekelijks artikel over Economische Kroniek noopt me deze keer tot rechtzetting van eenige beweringen. Het begin, de allereerste zin n.b., is al zeer onjuist, 't Is niet mijn bedoeling om den schrij ver van de E. K. hetr echt te betwisten om er meeningen op na te houden, die niet strooken met de meening van andere menschen, maar in zijn argumenttie moet hij toch juist zijn. „De mensch leeft van de opbrengst van zijn arbeid" is een gro ve onjuistheid. Wij allen weten dat er in onze sa/- menleving veel menschen zijn, die juist van den arbeid van anderen leven. Als nu de schrij ver van de E. K. zoo maar leukweg beweert dat de mensch van zijn arbeid leeft, is hij dus schromelijk onjuist. Dat „door een volk niet méér kan worden verteerd dan het heeft voortgebracht" is ons allen zeer duidelijk, dat echter door een volk veel min der kan worden verteerd als 't voortbrengt en dat deze manier van doen tot verergering van de hui dige crisis leidt, staat eveneens vast. Het doet ons echter genoegen, dat de schrijver de werkloozen niet „volkomen" aan hun lot,wil overlaten. Veel zou er nog te zeggen zijn over de vreemde conclu- cies van de E. K.-schrijver. We zullen het hier maar bij laten. Veel dank voor de plaatsing. Schoorl. J. POOL. WOENSDAG 18 DECEMBER. HILVERSUM (1875 M.) NCRV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie; 8.159.30 Gram.pl; 10.30 Morgendienst; 11.00 Har monium en sporaan; 12.15 Gram.pl; 12.30 Concert en Gram.pl; 2.00 Tenor en piano; 3.15 Enkrateia- kwartiertje; 4.00 Zang env looi; 5.00 Kinderuur; 6.00 Landbouwpraatje; 6.30 Afgestaan; 7.00 Berichten; Reportage; 7.30 Gram.pl 7.40 Lezing; 8.00 Berichten gram.pl; 8.15 Chr. Oratoriumvereeniging mmv. so list; 10.00 Berichten; cauerie; 10.2011.30 Gr.pl. HILVERSUM (301 M.) 8.00 Gram.pl.; 9,00 Orgelspel 9.30 Kookpraatje; 10.00 Morgenwijding VPRO; 10.15 Gram.pl en lezing; 12.00 Gram.pl; 12.30 VARA-orkest; 1.301.45 Gram.pl; 2.00 Voor de vrouw; 2.15 Solistenconcert; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 De Notenkrakers; 6.20 Zang en orgel; 6.45 Sportuitzending; 7.00 Schubert-kwintet, viool en piano; 7.30 Lezing; 8.00 Berichten; 8.20 E. Wall en zijn orkest, en solisten; 9.45 Berichten; 9.50 Gram.pl; 10.15 Vervolg programma van 8.20; 11.00 12.00 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.) 11.20 Gram.pl; 12,05 Orgelspel; 12,50 Ch. Manning's orkest; 1.35 Orgelconcert; 2.20 Gram.pl; 3.10 Piano recital; 3.35 Sted. Orkest Bournemouth mmv. solist; 5.05 MacArthur-kwintet; 5.35 Hallis-kwintet en zang 6.20 Berichten; 6.50 Pianorecitla; 7.10 Lezingen; 7.50 Dnasmuziek; 8.20 Radiotooneel; 9.50 Berichten; 10.20,The December Revue", gevar. programma; 11.2012.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl; 12.35 Orkestconcert; 4.20 Gr. pl; 5.50 Orkestconcert; 9.05 Radiotooneel; 11.05 Dansmuziek; 11.3512.35 Pop. concert. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 10.05 Gevar. concert; 11.20 Or kestconcert; 12.35 Pfaltsch Kamerorkest; 1.35 Gr. pl; 3.35 Zang en cembalo; 4.20 Gevar. programma; 6.20 Kwartet en piano; 8.35 Omroepkleinorkest; 9.5011.20 Omroepkleinorkest, kwintet en trio. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl; 1.302.20 Constantin-orkest 6.35 Zang en piano; 7.05 en 7.35 Gram.pl; 820 Om roeporkest en radiotooneel; 10.3011.20 Danmuz. 484 M.: 12.20 Constantin-orkest; 1.30—2.20 Gram. pl; 5.20 Dansmuziek; 6.10 Pianorecital; 6.50 Gram. pl; 7.35 Dito; 8.20 „La vida breve", van de Falla; 9.40 Symphonieconcert; 10.30 Reportage; 10.50— 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.05 Concert; 9.20 Berichten; 9.50 Zang en piano; 10.05 Weerbericht; 10.2011.20 Dansmuziek. Feuilleton thans nog aantreffen op het koper- en marmerwerk, hetwelk zulk een belangrijk gedeelte van dit lieflijke, oude kerkje uitmaakt. En door de eeuwen heen schenen dezelfde karak tereigenschappen zich te blijven handhaven. De af- stammemelingen van dit geslacht waren allen dap per en knap; niettemin was het voorgekomen dat er een zekere trek doorliep welke eigenlijk niet te verklaren viel, tenzij de Moorsche schoone er voor aansprakelijk kon worden gesteld, die, zooals de ge schiedenis vertelt met Sir John Dayre van den Kruistocht terugkeerde en om zich heen verwoesting in alle mogelijke vormen had aangericht. „De kinderen lijken als twee druppels water op elkander", fluisterde Lord Charles. „Uit dat feit kun nen later heel wat moeilijkheden ontstaan." „Of het kan er voor zorgen dat ze juist uit de noo- dige moeilijkheden geraken", vond Lady Pomeroy hot noodig met een ondeugende uitdrukking in haar e->gen op te merken. De dienst werd voortgezet en het koor zong bij zonder goed. „De naam van het kind zal luiden..." „John Courtenay Drax, ik doop U..." In het jaar 1900 was een Hertog nog in alle op zichten een wérkelijke edelman; dat viel niet te loo chenen, en zijn eerstgeborene stond mijlen van an dere, gewone kinderen verwijderd. De tengere, achttienjarige Hertogin keek haar DOOR 1900. „Het is toch vreemd dat tien minuten zulk een geweldig verschil te weeg kunnen brengen", fluis terde Amelia, Lady Pomeroy, Lord Charles Andover in het oor, terwijl de tweelingen gedoopt werden. „De eene, de toekomstige Hertog van Ardayre, en de andere... enkel maar een jongere zoon." „En die hebben vaak het knapste uiterlijk" merk te de oude charmeur op. „De naam van het kind zal luiden..." „Courtenay John Drax", gaf de deftige petemoei duidelijk' verstaanbaar te kennen, terwijl ze naai het lichtblauwe lint keek, hetwelk de verpleegster die zich ten volle van haar waardigheid bewust was om het polsje van den erfgenaam had gebonden, teneinde dezen van zijn minder bevoorrechten broc der te leunnen onderscheiden. „Courtenay" en „John" en „Drax" waren de eeni ge namen, die men op de graftomben der DavreV kon lezen: het was een om haar groote halstnrrig beid bekende familie, die vele ecuwen in Ardayre in Dorseshire had gewoond. Deze namen kan men knappen, blonden echtgenoot onafgebroken aan en er lag een vochtige glans in haar mooie, blauwe oogen. Die lieve, kleine jongens... het sprekend even beeld van hun vader... haar aangebeden man. Niet tegenstaande ze onbeschrijflijk bang was voor de verpleegster, die op een kille, hautaine wijze tegen haar optrad, zou het haar toch zonder twijfel toege staan worden, veronderstelde ze, dat ze de babies dikwijls in haar armen hield als ze sterker werd of weer heelemaal herstelde en opnieuw paard rij den en dansen kon, en nooit, nooit meer van haar dierbaren echtgenoot gescheiden hoefde te zijn. Haar lieve, onschuldige oogen richtten zich nu op de tweelingen. Ze nam zich voor Courtenay, den oudsten jongen, zelf te zullen dragen: het kinder meisje kon dan met John volgen, en ze zou de kin deren door de lange, breede gangen naar de gezelli ge bibliotheek brengen, wanneer haar eigen groote Courtenay 's winters van de jacht thuis kwam. En misschien zou hij zich dan gedurende een half uur niet vervelen. Honderden malen zou ze hem dan vertellen hoe sprekend de jongens op hem leken, en dat was enkel en alleen omdat ze hem zoo lief had. Welke heerlijke, wonderbaarlijke toekomst beelden! En natuurlijk zouden de tweelingen wanneer ze opgroeiden dagelijks meer aan hun vader doen den ken; dat kón nu eenmaal niet anders, oordeelde het jonge vrouwtje. Ze moesten eenvoudig volmaakt zijn: daaraan twijfelde ze geen seconde. In het jaar 1900 konden meisjes nog wérkelijk liefhebben, en ze oefenden geenerlei critiek uit, dat wil zeggen niet op zulk een scherpe, intellectu- eele wijze als in den tegenwoordigen tijd geschiedt. Er bestond zooiets als poëzie en aanbidding. En dan zouden de dagen komen dat ze naar Eton gingen of de Harrowschool bezochten. Ze was er zeker van dat ze eerste klasse cricketspelers werden. En Oxford? Gerald was daar nu, maar ze wist wer kelijk nog niet precies of haar jongens iets voor die Universiteit zouden voelen. Ja, de toekomst was inderdaad wondermooi. En zij, Angela, behoorde tot een van de gelukkigste metofechenkinderen, welke er op de wereld konden bestaan. Er woei een kille Noordoosten wind en het kind vrouwtje rilde terwijl ze het breede terras opliep voor het huis. Een wind, die uit den Noordoosthoek woei in Juni! Oh, waarom rilde ze toch zoo vreese- lijk, niettegenstaande ze zich volmaakt gelukkig voeilde? Zelfs Courtenay's hartstochtelijke kussen konden haar niet verwarmen... Jaren lang rouwde Courtenay, John Drax Dayre, vijfde Hertog van Ardayre, over den dood van zijn mooie, jonge vrouw, en iederen Zondag wanneer hij in Ardayre was zat hij, aan eiken kant een molligen kleinen jongen, in het kerkje, meermalen met een uitdrukking van grenzenloos verdriet in zijn oogen naar den steen starend die op Angela's graf was aangebracht. Angela, welke in zijn geest voortleef de, maar die hij niet langer in zijn armen kon hou den. En daarna kwam de oorlog. Een van zijn vrienden welke dien laatsten dag dicht bij hem was geweest, vertelde later dat er in zijn helblauwe oogen even blauw als die van zijn verafgode vrouw een stralende, gelukkige glans had gelegen, tenvijl hij zijn manneri in 1915 aanvoerde. En toen ze zijn verstijfd lichaam vonden lag er nog een glimlach om zijn lippen heen. Wie weet? Misschien zag hij door den helschen rook van het slagveld heen het appelbloesem-gezicht je van zijn kind-vrouwtje hem wenken. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6