Senzine genoeg voor 240M)jaar EUWE WERELDKAMPIOEN SCHAKEN. Noodlottige brand. Berekeningen om de olie-blokkade Uit onze omgeving. Intiem samenzijn in he Carlon Hoel. Zooals reeds in ons nummer van gister gemeld, is dr. Euwe, de nieuwe schaakkampioen, na een spontane huldiging in Bellevue, met zijn staf van officials en naaste vrienden naar "het Carlon Hotel vertrokken. Ook daar werd hem geen rust gelaten, want de Joh. Verhulststraat, waar Euwe woont, was zoo vol menschen, die niet weg te krijgen waren, dat de politie ophelde, of dr. Euwe niet even komen wilde. Euwe ging met een taxi naar huis en onder ging van de saamgestroomde menschen in zijn eigen omgeving weer een hartelijke hulde. Daarna bleven dr. Max Euwe en mevrouw in de blauwe zaal van het Carlton Hotel nog tot zeer laat intiem bijeen temidden van het Comité en schaak- autoriteiten en vrienden, waaronder de heeren Th M. Ketelaar, dr I. J. H. Vos, jhr. ir. H. Strick van Linschoten, prof. dr. Schuh uit Delft en vele ande ren. Dr. Aljechin verscheen met zijn vrouw even eens in den kring. Hier was het, dat Euwe een glas whiskey ledigde op de gezondheid van den ont troonden schaakkoning, waarbij Aljechin de ondeu gende opmerking maakte, dat Euwe daar wel eens eerder mee had kunnen beginnen. Het kwam hier ook nog tot een ernstige verklaring van Aljechin tegenover Euwe. Aljechin zei de tegen Euwe, dat hij er prijs op stelde nog eens nadrukkelijk te verzeke ren, dat het geen phrase was geweest, wst hij in „Bellevue" tegen het publiek over hem, Euwe, had gezegd, „Geloof mij, Herr Doktor", aldus Aljechin, „nu ik geen wereldkampioen meer kan zijn, gun ik het U speciaal van ganscher harte. Dat is mijn eerlijke meening". En beide mannen drukten elkander weer krachtig de hand, waarop Aljechin gecomplimenteerd werd met zijn zeer sportieve houding van den avond. Een strijkje speelde eerst de Marseilla-se. door al len staande meegezongen, daarna het Wilhelmus en tenslotte, ter eere van Géza Maroczy. het Hon- gaarsche volkslied. Daarna duurde het intiem sa menzijn nog heel lang,'maar er was een geldig ex cuus: „Er wordt niet iederen dag een Nederlandsch wereldkampioen schaken geboren"! Negen dooden. Moskou. In een nederzetting bij Irkoetsk (Siberië) is volgens een bericht van het Rus sisch Telegraafagentschap een huis van twee etages afgebrand. Negen personen zijn in de vlammen om het leven gekomen. PRIMO CARNERA NAAR ITALIë. New York. Primo Camera, de Italiaansche bok ser, die vroeger wereldkampioen is geweest, is naar Italië vertrokken, waar hij het Kerstfeest bij zijn fa milie hoopt door te brengen. Op de vraag of hij voor nemens was dienst te nemen bij het leger, antwoord de Carnera: „Ik denk het niet." MILLIONAIRSZOON ONTVOERD. New York. Zondag is bij de politie het verzoek binnengekomen een onderzoek te willen instellen naar de verblijfplaats van Caleb J. Milne, die tot een vooraanstaande familie te Philadelphia behoort. De familie vreest, dat het jongmensch is ontvoerd, na dat zij een brief hadden ontvangen, waarin gedreigd werd, dat men Caleb zou ontvoeren. GROOTE ZENDINGEN KERSTPAKKETTEN OP WEG NAAR EUROPA. New York, Nog nimmer zijn uit Amerika zoo veel Kerstpakketten naar Europa gezonden als in het afgeloopen weekeinde tegenover verleden jaar 880 ton. KNAAPJE VERBRAND. Den Bosch. Zaterdagmiddag geraakten de klee- ren van het 6-jarig zoontje van W. Abels te St. Hu- bert, dat bij een open haardvuur was gezeten, plotse ling in brand. Het knaapje dat zich alleen in het woonvertrek bevond, rende onmiddellijk naar buiten, en op zijn hulpgeroep schoten eenige buren toe, die de vlammen doofden. Met zware brandwonden over dekt, werd het slachtoffertje de woning binnenge dragen. Zondagavond is het overleden. beginstukken, terwijl het 3e nummer „1'Amitié" .zeer pittig werd gespeeld. Laten we hopen, dat „1'Amitié" in het corps ook zoo goed zal blijven als dit nummer gespeeld werd. Na een marsch volgt de pauze, waarna de opvoering plaats vond van „De truc van Tienus". Hier hebben alle aanwezigen van genoten. De heer J. de Wilde was het vooral, die de zaal in verbazing bracht met zijn mimiek en plas tiek, toen hij de simuleerende echtgenoot voorstelde. Mej. A. Luikes Butter was een beste tegenspeelster, zoodat dit tweetal alle eer toekomt, al mogen we niet vergeten, dat de anderen evenzeer hun best deden. Het was een pracht-klucht, die de moeite van het instudeeren loonde. Alle spelers werden met een hartelijk applaus beloond. Na de pauze volgde een duet voor twee saxo- phoons, „Souvenir de Valenta", ten gehoore ge bracht door mej. Aagje Ambuul en haar leermees ter den heer A. Vriesman. Dit duo werd zeer goed vertolkt en toonde duidelijk aan, dat de executan ten geen beginners meer zijn. Lastige passages werden onberispelijk uitgevoerd. De piano-begelei ding was bij den heer A. C. Brussaard in goede handen. Nog een drietal nummers voor het corps volgden tots lot. „Wien bleibt Wien", de bekende marsch en „Les lilas bleus", een ouverture, werden goed gespeeld, terwijl een pittige finale het muzi kale gedeelte van den avond besloot. De stemming der instrumenten was na de pauze beter dan daar voor. Het fanfarecorps kan op een goed geslaagden avond terugzien; het publiek toonde zijn instem ming met het gebodene door spelers en dirigent een ware ovatie te brengen. Een gezellig bal volgde tot slot. SINT MAARTEN Zondag gaf de tooneelvereeniging „D.O.H." alhier in café „Rust en Lust" een openbare uitvoering. Door hen werd opgevoerd een tooneelspel in drie bedrijven, getiteld „De Lijdensweg" van Felix Phil- lippe. Dit stuk stelt zware eischen aan de spelers, daar het van begin tot einde dramatisch is en een gedrukten toon aan de spelers oplegt. Is dit moei lijk, vooral de rol van Mevr. Wedekind, gespeeld door mej. K. Kosde Boer, een elk heeft zich er goed van gekweten en genoemde in het bijzonder. Wederom heeft deze kleine kamer blijk gegeven, onder regie van den heer Loevens uit Alkmaar, wat aan te durven en tot een goed einde te brengen.- Aankleeding van tooneel en het werk van den grimeur Loevens deed alles mee voor dit succes. Een gezellig bal tot slot. HEERHVGO WAARD VEENHUIZEN. In de Dinsdag gehouden Kerkeraadsvergadering werd tot Diaken herkozen de heer J. Stapel en ge kozen tot Ouderling de heer Jb. Haringhuizen. In de Zondag gehouden verkiezing, na den dienst, voor 3 Notabelen, werd herkozen de heer C. Pool en gekozen de heeren P. Bruijn en H. de Wit. WINKEL Winkel's Tooneelclub hoopt op len Kerstdag een uitvoering te geven in de zaal van den heer Laan. Zij heeft in studie genomen „Het Offerlam", blijspel in 3 bedrijven. We twijfelen er niet aan, of vele too- neelliefhebbers zullen weer gaarne getuige zijn van het optreden dezer vereeniging. Nadere aankondi ging volgt in dit blad per adv. WIE RINGEN WAARD Zondag j.1. gaf de heer Ham, met zijn kinder koortje de jaarlijksche openbare les in de zaal van den heer Van der Woude. Net als elk jaar was de zaal weer flink bezet en ook de prestaties van de kinderen waren weer alleszins bevredigend. De jongens en meisjes hadden allemaal weer hun beste beentje voorgezet en dit wakkere troepje, on der de uitstekende leiding van Meester van Ham, komt hier zeker een hartelijk woord van lof toe. Versjes als: Een haantje en een hennetje, Zes grap pige negertjes, De oempa's, enz. vielen wel bijzon der in den smaak van het publiek. Na de pauze werd een tooneelstukje in 3 bedrijven opgevoerd, getiteld „De gelaarsde kat". Het verhaal is wel bekend en we moeten toegeven dat de kleine acteurs hun uiterste best deden en dat de aanklee ding keurig verzorgd was. Het was intusschen al bijna twaalf uur geworden, toen het programma afgeloopen was en de heer van Ham in zijn slotwoord allen hartelijk dank zegde, die dezen avond zoo uitstekend hielpen sla gen. In het bijzonder deed hij dit mej. M. Bakker, welke zich als elk jaar weerb ereid had verklaard de piano-partij te verzorgen en bij het instudeeren van verschillende liedjes behulpzaam was geweest. Als bewijs van erkentelijkheid hiervoor bood spr. haar een mooie ruiker chrysanten aan en namens de kinderen een schilderijtje. Ook vergaten de leer lingen Meester niet en een hunner overhandigde hem een drietal nieuwe zangbundeltjes. Tot slot nog dit. We weten hoeveel Meester van Ham met zang, zoowel voor grooten als voor klei nen op heeft, hoeveel inspanning en moeite hij zich voor een avond als deze getroost. Laten ouders, wier kinderen nog niet naar „de kleine zang" gaan, dit waardeeren en hun kinderen als ze oud genoeg zijn, tot dit koortje laten toetreden. Zelf vinden ze het reuze fijn! Zon, Natuurgas en Graan f ANDERE RESERVES IN HET BINNENSTE DER AARDE. Terwijl de wereld zich afvraagt, of de olie blokkade nog wel ooit een feit zal wor den, hebben eenige geleerden berekend, hoe lang de aarde nog voor benzinegebrek is behoed: globaal geschat 24.000 jaar! - De verschillende specialisten, elk voor zijn eigen vak, beroemen er zich dikwijls op, dat het hun mo gelijk is, althans wat hun speciale terrein van werk zaamheid betreft, een stouten blik in de toekomst te werpen. Ook zonder de spanningen van het oogen- blik, zou de stemming in de kringen der oliemenschen uiterst pessimistisch zijn. Men registreert, dat in Amerika enkele boortorens lang niet meer zooveel opleveren als eertijds. Men constatert, dat het percentage der boringen, dat tot een productief resultaat leidt, veel geringer is gewor den dan vroeger. Wel betreffen de zorgen van deze vakkringen niet den dag van morgen of overmorgen, maar toch altijd nog een heel nabije toekomst. Reeds over vijftien jaar? Een van de bekendste oliemagnaten heeft onlangs als zijn meening te kennen gegeven, dat de wereld bij de tegenwoordige verkwistende productiemethoden hoogstens nog voor vijftien jaar genoeg petroleum zal bezitten. Wel is men alweer doende, verbeterin gen aan te brengen, met name vereenvoudigingen in de productie en de verwerking. Maar toch, langer dan honderd jaar, zegt deze pessimist, zal de voorraad zeker niet strekken. Tot hetzelfde resultaat kwam de bekende Amen- kaansche oliespecialist Dr. Gustav Egloff. Met ver-, woeden ijver wierp deze geleerde zich daarom op het probleem, hoe deze uitputtingsgrens te verschui ven. Oliehoudend gesteente en aardpek. Afgezien van de boortorens, kwam hij tot de conclu sie, dat het oliehoudende gesteente onder de juiste werking nog vele millioenen liters olie kan leveren en volgens zijn schatting nog minstens 200 jaar in de wereldbehoefte zal kunnen voorzien. Met verbeter de motoren zouden de auto's der wereld zelfs nog 400 jaar langer kunnen loopen. Voegt men daarbij de voorraden aardpek, die op verschillende plaatsen worden aangetroffen en die tot 35 gasoline leveren, dan berekent Dr. Egloff daaruit nog 'n verder uitstel van executie van 75 jaar Nóg 50 jaar zullen de natuurgasbronnen ten slotte den mensch van zijn oliezorgen kunnen verlossen, want ook deze kunnen met de moderne technische middelen productief worden gemaakt. Graan-alcohol en natuur-Pk. Voorzichtiger is Dr. Egloff in zijn voorspellingen ten aanzien van de mogelijkheid om olie te winnen uit graan. Hij weet, dat er te groote hoeveelheden graan voor noodig zijn, om b.v. alleen de U.S.A. van brand stof te voorzien. Daarentegen heeft hij meer verwach tingen van de zon, die milliarden PK onafgebroken op de aarde neerzendt en de mcnschheid als het ware uitdaagt, een middel te vinden, om al deze energie te vergaren en hiermede het eerste belangrijke surro gaat voor benzine te vinden. Verder zijn alle vaklieden het. er over eens, dat de hydro-electrische krachten nog veel te weinig produc tief worden gemaakt. Aardhitte de bron der toekomst! Doch zelfs wanneer de heele aarde tot de laatste druppel uitgepompt zou zijn, dan eerst zou men de grootste bron van energie, die onze planeet in zich bergt, gaan aanspreken. Als volgens oppervlakkige schatting van andere zijde de aarde genoeg benzine en benzinesurrogaten voor 24.000 jaar belooft, dan zou deze termijn toch zeker lang genoeg zijn, ooi de noo- dige voorbereidingen voor de exploitatie van deze nieuwe bronnen van energie te treffen. Prof. Bailey Willis van de Stanford-Universiteit legt er den nadruk op, dat de verwarming der aarde van binnen uit volgens zijn waarnemingen onophoudelijk is toegenomen in de laatste jaren. We hebben hier te doen met een soort van radio-actieve verwarming, die niet zoo spoedig zal zijn uitgeput. Kokend water op 3000 meter diepte. In Californië heeft men in de Kettelmansheuvels een schacht zoo diep aangebracht, dat men per dag hieruit meer dan 5000 liter flater met een tempera tuur van meer dan 100 gr. C. kan verkrijgen. In Texas is men bij 2700 meter reeds op een grondtem- peratuur van 160 gr. gestuil! Hier liggen dus volgens de theoretici de grootste energiebronnen der toekomst. Hiermede zou men dus ook die door de optimisten berekende uiterste grens van 24.000 jaar kunnen overschrijden en het ziet er dus nog lang niet zoo hopeloos uit als de pessimisten het doen voorkomen. ANNA P AU IQ W NA De Duitsche schaatsen fabriek /.Hudora" heeft naast haar schaatsen ook een aantal slijpmachines inge voerd, die in een beperkt aantal over ons land zijn verdeeld. De heer D. Kaaij te Anna Paulowna is voor de kop van Noord-Holland als eenige in het bezit gesteld van zoo'n machine, die de schaatsen meteen hol slijpt (waardoor het veel langer duurt eer ze rond, worden) en gepolijst aflevert, wat de hinder van het braamrijden wegneemt. Voor nadere bijzon derheden verwijzen we naar de adv. die heden en la ter zullen volgen. HARENKARSPEL - DIRKSHORN. „Het Licht in den Nacht", reeds meer dan 50 maal door het Intiem Tooneel met groot succes voor het voetlicht gebracht, voorspelt voor liefhebbers 2en Kerstdag eentmooien tooneelavond, redenen waarom wij er u attent op maken zich bijtijds van een goe de plaats te voorzien. De onderstaande persbeoordee- lingen over de laatste opvoering getuigen, dat op ge bied van tooneel iets goed geboden wordt. „De Duinstreek", 1 Nov. 1935. In de eerste na-oorlogsjaren beleefden wij een tijd, waarin verschillende anti-oorlogsfilms werden ver toond, die door duizenden werden gezien. In deze da gen, nu het oorlogsmonster weer dreigt, schijnt het vertoonen van anti-oorlogsfilms angstvallig te worden vermeden (zou het film- en oorlogskapitaal onder een hoedje spelen). Daarom verdient het toejuiching, dat er gezelschappen zijn die 't aandurven met een stuk te komen, dat het thema behandelt waarvoor en waarom oorlog. Het geheel werd tot een aangrijpend tooneelgebeu- ren en de ontroering was in de geheel gevulde zaal merkbaar. Het publiek toonde door open doekjes en veel ap plaus, wat bij het laatste bedrijf tot een ovatie aan groeide, zich hoogst dankbaar. Het Intiem Tooneel kon bij zijn vele succesvolle tooneélavonden weer één bij boeken. „Schager Courant", 29 Oct. 1935: Fel en striemend werd de oorlogsellende voor het voetlicht gebracht. De talrijke aanwezigen waren bij sommige tooneelhandelingen merkbaar onder den in druk. Het hoogste punt van ontroering die tastbaar door de zaal ging, was wel het moment toen de zoon na twee jaar oorlogsellende bij den blinden vader wederkeerde. Alleen dit tooneeltje geeft het stuk, bedoeld als anti- oorlogsspel, reeds een bijzondere waarde. Het geheel werd uitstekend vertolkt; de regie was in goede handen en wij voorspellen het Intiem Too neel op haar tourné met „Het Licht in den Nacht", nog vele succesvolle opvoeringen. BARSINGERHORN KOLHORN. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomen de annonce, komt Het Intiem Tooneel len Kerst dag in de zaal van den heer Groet. Voor liefhebbers van goed tooneelspel voldoende redenen zich tijdig van een plaats te voorzien. Het mooie, boeiende ac- tueele tooneelstuk van wijlen Inte Onsman, „Het Licht in den Nacht" werd door genoemde Tooneel club op een sublieke wijze voor 't voetlicht gebracht De zeer gunstige persbeoordeelingen, die hier vol gen, geven daarvan voldoende bewijs. „Alkmaarsche Courant", 28 Oct. 1935: De groote zaal van de Rustende Jager was geheel bezet toen voor de derde maal hier ter plaatse door het Intiem Tooneel „Het Licht in den Nacht" werd opgevoerd. Precies op tijd ging het doek van èèn en stnod het wakkere clubje klaar om het onmen- schelijke en beestachtige van een oorlog in zijn de hierin op een voortreffelijke wijze. Jammer dat volle hevigheid tot uiting te brengen en zij slaag de zaal niet viermaal zoo groot is, opdat nog meer menschen getuigen konden zijn van zulk een too- neelgebeuren dat uit cultureel belang meer waarde heeft dan het beste boek of mooiste rede. „Edammer Courant", 27 Nov. Hernieuwde kennismaking een groot succes. Zondagavond werd in de tooneelzaal van den heer Ten Haagen een tooneelavond gegeven door het In tiem Tooneel van Bergen. Voor een geheel gevulde zaal werd opgevoerd Inte Onsman's levenswerk „Het Licht in den Nacht". Met dit stuk trad ge noemd gezelschap reeds meer dan 50 maal voor 't voetlicht. De verwachtingen waren dus hoog ge spannen en het succes der opvoering overtrof nog verre de verwachting. Het Intiem Tooneel beschikt over een keur van goede spelers, waardoor voor ieder type de meest geschikte persoon kan worden gevonden. Het spel was tot in de kleinste onder- deelen goed verzorgd. Buitengewoon en diep ontroe rend werd de scène gespeeld: de terugkomst van den zoon bij den blinden vader. Een prachtige pro paganda voor den vredes-idée van de overgroote massa. Samenvattend kunnen wij getuigen van een vlugge, vlotte en zeer correcte opvoering. Het da verend applaus na ieder bedrijf en in 't bijzonder na het laatste bedrijf bewees wel hoezeer het pu bliek met het spel was ingenomen en niet ten on rechte. Z IJ PE OUDESLUIS. Zondagavond gaf de Arbeiders Sportbeweging (de N.A.S.B.) een openbare uitvoering in lokaal Buis man. Gezien hets lechte weer, was de opkomst van het publiek goed en de stemming uitstekend in de aangenaam verwarmde zaal. Wat de oefeningen van de sportbonders betreft, hierin konden wij een flinke vooruitgang bemerken. De oefeningen wer den over het algemeen beter, losser en correcter in de maat uitgevoerd. Het was een prettig gezicht, de fleurige meisjes en jongens in hun rood-witte sport- kleeding de oefe,ningen te zien afwerken. De Jonge Pieter Jellen waren als steeds een attractie apart. Henk Blok heeft er den slag van, om met het jonge drukke goedje om te gaan! Een aardig moment was het aanbieden van bloemen door de J. P. J. aan hun leider. De kleuters vormden een spreek koor met solo-stemmen, waar menig „groote" club een voorbeeld aan kon nemen. Ook werden eenige voordrachten ten beste gegeven. Mej. Noppert zong heel lief: „Werklooze Handen", terwijl het nieuwe duo „Pietsie" een drietal tooneelstukj es opvoerde. Een en ander bleek volgens het applaus wel in den smaak van het publiek te vallen. De geheele uitvoe ring werd stevig ondersteund door de muziek van Jo van Stipriaan en Nol Rijkers. De heeren gaven weer blijk van een geweldig aanpassingsvermogen. Het veranderen van tempo, het plotseling trans- poneeren, doordat de dames en heeren toonèellis- ten soms zoomaar in een andere toon begonnen te zingen, zelfs het improviseeren van melodieën voor de athletiek, dat alles was in goede handen bij Jo en Nol en we hebben er met genoegen naar geluis terd. In de pauze een verloting en na afloop een gezellig bal. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld zal de gymnastiekver. „De Westfriesch" van Barsingerhorn, medewerking verleenen op de met Kerstmis te houden uitvoering van de gymnastiekver. alhier. Zijn we goed inge licht, dan belooft het voor liefhebbers van deze sport een mooien avond te worden. Nadere bijzonderheden per adv. in dit blad. CA LLA NT SOOG Fanfare-corps. Zondagavond gaf het Callantsooger Fanfarecorps, onder leiding van zijn dirigent, den heer A. Vries man, zijn laatste uitvoering in dit jaar in Hotel Duinzicht. De voorzitter der vereeniging, de heer C. van Twuyver, memoreerde in zijn inleidend woord de groote opkomst van talrijke belangstellen den, die ondanksh et ruwe weer den tocht naar Callantsoog hadden aanvaard. Het speet spr. dat het bestuur van „Kunstmin" (Julianadorp) niet aanwezig kon zijn. Hierna volgde de vlotte afwer king van het programma „Officier of the day" en „La jolie Flamande", vormden een tweetal goede

Schager Courant | 1935 | | pagina 7