Noodlottige botsing in de lucht Met de Kerstdagen I \3f^ rij fa. K. ROL, Schagen RADIO «BODE Amsterdam verwerpt nog maals de loonsverlaging Kerstkransen Tusschen twee vliegtuigen boven Schiphol Leerling-vlieger omgekomen Boterkransjes, Choc kransjes Koekjes en Gebakjes Geef Uzelf DIT Kerstgeschenk! 'W Roofoverval te Geleen. Donderdag 19 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9876 CODHANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HET LESTOESTEL NA DE BOTSING MET DE MILITAIRE FOKKER IN BRAND GEVLOGEN. AMSTERDAM. Gistermiddag tegen hall vier heeft nabij het vliegveld Schiphol een ernstig vliegongeval plaats gehad, waarbij een leerling-vlieger om het leven is gekomen. Een leerling van de Rijksopleiding voor Vliegtuig bestuurders van de Kweekschool voor de Zee vaart, Metz geheeten, was alleen met een Koolhoven-lestoestel F.K.43 in de lucht. Even voor Schiphol, ongeveer boven de Ringvaart, kwam het toestel in botsing met een militaire tweedekker C.l. Beide toestellen stortten neer. De F.K.43 kwam even over de Ringvaart op het land terecht. Het toestel vloog in brand. De inzittende leerling-bestuurder was, toen men bij het toestel kwam, gedood. Zijn lijk was verkoold. Het militaire toestel kwam in de Ringvaart terecht. De bestuurder wist zich uit de cabine te bevrijden. Hij had geen letsel bekomen. Veelbelovend leerling.vlieger omgekomen. Koolhoven-toestel verbrand. Militair vlieger als door een wonder gered. Nader meldt men ons uit Amsterdam: Groote ontsteltenis is gistermiddag op Schiphol gewekt, door het treurige, vliegongeval in de onmid dellijke nabijheid van de Amsterdamsctie luchtha ven, waarbij een jeugdig en veelbelovend leerling vlieger van de Rijksopleiding voor Verkeersvlieger voor leerlingen van de Rijkskweekschool voor de Zeevaart, A. F. Metz uit Haarlem, om het leven is gekomen. Zijn Koolhoven-lestoestel kwam in botsing met een militair-vliegtuig, de Fokker-verkenner C. I. 526, bestuurd door den 24-jarigen sergeant-re servevlieger G. A. Hinrichs, die als maandvlieger aan den vliegdienst verbonden is en den Fokker van Rotterdam naar Schiphol moest brengen. Na de bot sing beeft hij kans gezien, zijn toestel zwevende te houden tot vlak boven de Ringvaart, waarin het tenslotte terecht kwam. Zonder noemenswaardige kwetsuren te hebben opgeloopen, kon de vlieger zich bevrijden en naar den kant zwemmen, waar hem spoedig hulp geboden werd. De Koolhoven daarentegen verloor den rechter vleugel en stortte loodrecht omlaag, en vloog, bij het neerkomen op den grond, in brand. Toen men het toestel kon naderen, was het reeds geheel uit gebrand en vond men het verkoolde lichaam van den ongelukkigen bestuurder onder de resten van het vliegtuig. Een hevige slag. Het was omstreeks kwart over drie, toen men ïn 'de omgeving van Schiphol een hevigen slag hoorde, Slechts weinigen hebben de botsing zelf gezien, doch wel zag men, dat aan den overkant van de vaart van een op ongeveer 80 meter hoogte vliegend Kool- hoven-toestel een vleugel afbrak en neerviel. Het toe stel zelf tuimelde daarop draaiend om zijn as om laag' en stqrtte neer in een weiland op een afstand van nog geen honderd meter van den weg, die langs de Ringvaart loopt.Op hetzelfde oogenblik dat men den slag hoorde van de botsing met den grond, steeg een vuurzuil omhoog, en wist men, dat het toe stel in brand was gevlogen. Technisch personeel uit de werkplaatsen van de K.L.M., waar men het dichtst hij de plaats van de ramp was, begaf zich onmiddel lijk met een roeiboot .naar den overkant, doch von den daar slechts de nog rookende resten van het toestel. Schuin tegenover het K.L.M.-hotel op den dijk werd de aandacht echter getrokken door een ander schouw spel. Het militaire vliegtuig, dat met het Koolhoven- toestel in de lucht in botsing was geweest^ planeerde in de richting van de vaart, en kwam al lager en la ger tot bij. de plaats, waar de .nieuwe brug over de Ringvaart wordt gelegd, waar het toestel met een kalm vaartje midden in het water terecht kwam, kantelde, en toen weer boven kwam drijven. On middellijk schoot ook. hier hulp in een roeiboot toe, doch de militaire bestuurder had zich,, bij het kan telen van het toestel, uit zijn cockpit bevrijd en zwom met krachtige slagen naar den kant,, een afstand van ongeveer 25 meter, waar een zandschuit lag, die hij weldra had bereikt en waar behulpzame handen hem op het droge hielpen. Het bleek,.dat hij slechts eeni- ge schrammen had opgeloopen, en nadat hij per boot naar den overkant was geroeid, gewerd hem in een der militaire loodsen de noodige hulp, en weldra hadden droge kleeren en warme drank hém weer vol komen opgeknapt. Koelbloedigheid. Het bleek, dat sergeant Hinrichs-zijn-koelbloedig heid geen moment had verloren.-Alvorens het toe stel, toen hij van Rotterdam boven Schiphol kwam, definitief aan den grond te zetten, oefende hij eenige starts en landingen. Toén hij 'voor'de laatste maal wilde landen en reeds zijn gas had afgezet, voelde hij plotseling aan den achterkant van zijn toestel een schok. Op hetzelfde oogenblik merkte hij, dat het vliegtuig niet langer bestuurbaar was én neiging toonde om recht omlaag te duiken. Gelukkig zag hij kans, het planeerende te houden, doch geleidelijk ver loor hij hoogte en toen zag hij het water als zijn eenige kans op redding. Met de grootste koelbloedig heid heeft hij zijn manoeuvre uitgevoerd. De Fokker-verkenner, die omgekeerd in het water terecht kwam, werd naar den kant gesleept, waar het voorgedeelte met den zwaren motor begon te zin ken, zoodat de staart omhoog stak. Duidelijk was te zien, hoe het achtergedeelte door de botsing in de lucht beschadigd was en daardoor het vliegtuig onbe stuurbaar was geworden. Een bok, die eergisteren ge bruikt was bij het plaatsen van de overspanning van de nieuwe brug over de Ringvaart, en die nog in de nabijheid lag, werd gehaald om te trachten het toe stel uit het water te trekken. Inmiddels waren ook de autoriteiten van Schiphol ter plaatse gearriveerd, evenals de burgemeester van Haarlemmermeer, politie-beambten uit Haarlemmer meer en Aalsmeer, en de brandweer uit Amsterdam, die spoedig met eenige reddingswagens en een motor spuit onder leiding van hoofdbrandmeester Hartdorff en den commandant, de nheer Gordijn ter plaatse waren. De brandweer kon echter weinig uitrichten, ook niet op de ongeveer 500 meter verder gelegen plaats, waar het wrak van de F.K. 43 lag en waar slechts eenige smeulende resten te blusschen vie len. Het armzalig hoopje ijzerwerk in het be sneeuwde weiland, waar slechts de hitte van het brandende toestel de sneeuw in een wijden kring rondom het wrak had doen smelten, bood een droe ven aanblik in het grauwe licht van dé trieste win- terschemering, die weldra week voor de duisternis. Het toestel was recht op de neus in den grond ge komen en de motor was diep in den grond ge boord, zoodat de ongelukkige bestuurder bij het neerkomen op slag moet zijn gedood. Het stoffelijk overschot bevond zich in het wrak. in afwachting van de komst van het parket uit Haarlem. Ter vergemakkelijking van het onderzoek had men van Schiphol twee zware electrische schijnwerpers ge haald, die in een nabijgelegen kweekerij op het lichtnet aangesloten konden worden. Weldra arri veerden de burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Kastelein, terwijl tegen 5 uur de Officier van Ju stitie uit Haarlem, Mr. Overman, en de substituut- Officier Mr. A. R. Andringa arriveerden. Pas daar na kon men beginnen met het bergen van het stof- IMBB Maakt Kerstmis tot een feest voor de oogen en voor de tong. Brengt als tegenstelling tot de schijnpracht van de Kerstboomversiering iets iijns van den Banketbakker aan en onder den Kerst boom, U hebt bij ons een mime keuze: CROQUETTEN en SAUCIJZENBROODJES. Hoogzijde Telef. no. 70 Geef Uzelf een halfjaar-abonnement op de Radio Bodedan krijgt U 6 maanden lang iedere week Nederlands mooiste Programma/Tijdschrift toegezonden, met alle programma's, met tal van artikelen en een overvloed van mooie tekeningen. Kosten F. 3.- slechts, te storten op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam of bij een der ondergenoemde AVRO-kantoren. Abonneer U direct dan ontvangt U bovendien het wondermooie AVRO-Kerstnummer, uitgevoerd in een schat van kleuren, met verhalen van onze bekende schrijfsters en schrijvers met bijdragen uit de beste pennen die het land U biedt! Als extra-Kerstverrassing sturen wij U dan de be roemde AVRO-Kunstkalender, waaraan wederom 12 bekende Nederlandse meesters hun werk afstonden. F. 3.- slechts per halfjaar. Te storten op Giro 128.000 Amsterdam, of bij een der navolgende kantoren: te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Neêrlands nationaal radioblad. felijk overschot, dat naar Haarlem werd overge bracht. De omgekomen leerling-vlieger A. F. Metz. De omgekomen leerling-vlieger A. F. Metz, wiens veelbelovende carrière op zoo treurige wijze werd afgesloten voor hij zijn capaciteiten nog ten volle kon ontplooien, was 20 jaar en woonde te Haarlem. Daar doorliep hij de 5-jarige H.B.S. en werd hij, toen hij zijn eindexamen had gedaan, ingeschreven voor de Rijkskweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam,. In Augustus jl. werd hij geplaatst bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers. De luchtvaart was voor hem toen reeds niet meer geheel nieuw want voor hij bij de opleiding kwam, had hij reeds zijn brevet A. als sportvlieger behaald. Hij was daardoor den overigen leerlingen van zijn cursus jaar veel voor en had het program van de opleiding met de lestoestellen van de Nationale Luchtvaart- school reeds achter den rug. Met de Koolhoven F.K. 43, bekend als ,,'t Juffertje", had hij vandaag alleen een overland-vlucht gemaakt via Soesterberg, Vlis- singen, Haamstede en Rotterdam. Reeds had hij bo ven Schiphol zijn eerste voorgeschreven ronde gevlo gen om te dalen, toen de noodlottige botsing plaats vond met het militaire vliegtuig, dat hij klaarblijke lijk niet gezien heeft. Het slachtoffer stond bekend als een kundig en rustig vlieger, van wien men, ge zien zijn nog jeugdigen leeftijd, veel had mogen ver wachten. Oued man met hamerslagen verwond. Dinsdagmiddag is een roofoverval gepleegd op den alleen wonenden 70-jarigen Wetsels in de Peschstraat te Geleen, meldt het „Limb. Dagblad." Met een hamer werden het slachtoffer verschil lende slagen op het hoofd toegebracht, waardoor de man ernstig werd gewond. Hoewel hevig bloe dend, verloor hij het bewustzijn niet en verzette zich tegen zijn aanvaller, waarop deze vertrok. De dader, de 23-jarige werklooze E. A., werd in den loop van den avond gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Zijn bedoeling was den ouden man te dooden en te berooven De toestand van het slachtoffer is, hoewel ern stig, niet levensgevaarlijk. Een motie tot uitstel van het voorstel aangenomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met 26 tegen 16 stemmen een motie-Steinmetz aange nomen, waarbij de beslissing over de uitnoodiging van de regeering om alsnog de verworpen loonsver laging in te voeren, wordt uitgesteld, en B. en W. uitgenoodigd worden, zich eerst tot de regeering te wenden, teneinde de gemotiveerde bezwaren van den raad tegen de loonsverlaging kenbaar te maken. Als gevolg hiervan zal de loonsverlaging dus niet, zooals in de bedoeling lag, met 1 Januari kunnen worden ingevoerd. Naar de wethouder voor de ar beidszaken, mr. Kropman, meedeelde, komt dit de gemeente te staan op een schade van f 150.000 per maand. De wethouder voor de financiën, de heer Rustige, bevestigde dit, en voegde er nog aan toe, dat hem Dinsdag bij een onderhoud met de ministers van fi nanciën en van Binnenlandsche zaken, gebleken is, dat naar het oordeel der regeering de begrooting voor 1936, door alles wat er mee gebeurd is, niet meer voldoet aan de eischen gesteld voor toekenning van de ex tra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds. Ook de burgemeester bezwoer den raad thans de loonsverlaging goed te keuren, daar anders de sub jectieve bijdrage van het rijk in gevaar komt. Vóór de motie-Steinmetz stemden de sociaal-demo craten (met inbegrip van hun drie wethouders), de communisten en twee katholieke democraten (de voorsteller en zijn fractiegenoot de Groot).

Schager Courant | 1935 | | pagina 1