Overdekte bsti-enzwein- iirichtii|_b Alknaar Dr. Benesj gekozen Plaatselijk Nieuws. ScSiagen-meuws. IMMlIiM Donderdag 19 December 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. ©878 DE BRïTSCH—FRANSCHE VREDES VOORSTELLEN. Tot opvolger van president Masarijk. Offering op het „altaar des vaderlands". Predikbeurten. Het schitterende bad met het heldere wa ter, baadde in een zee van licht. De belangstelling was zoo groot, dat er aan de loketten geen plaats meer te krij gen was. Het restaurant was in een bloementuin herschapen. Gezelligheid overal, dank zij ook de op gewekte muziek. Een officieel gedeelte, dat voor de pers verloren ging, omdat er door een ondui delijke geluidsinstallatie van het gespro ken woord niets was te verstaan. De burgemeester opende officieel en 40 juniores wijdden het bad in. Een rijk programma van onderlinge wed strijden, demonstraties en polo-matches. Gisteravond is de Alkmaarsche Overdekte Bad- en Zweminrichting op het oude Ziekenhuisterrein, waar over wij onlangs in ons blad uitvoerig schreven, of ficieel geopend. En hoe I We kunnen gerust zeggen, dat deze opening is ge worden tot een evenement voor de zwemwereld in het algemeen en voor die te Alkmaar in het bijzon der Ver voor het aanvangsuur, dat op 8 uur was be paald, stroomde het van belangstellenden en genoo- digden, zoodat er zicih al spoedjg een lange file voor de loketten bevond. Reeds om half acht was alles to taal uitverkocht en nog stroomden zij toe, die zich een plaatsje wilden .veroveren en nu teleurgesteld moesten heengaan. Binnentredende in het groote restaurant, troffen we daar den directeur, den heer A. Koster en den adj.- directeur, den heer J. H. Zomer, die de talrijke ge luk wenschen in ontvangst namen. De restauratie-zaal was in een waren bloementuin herschapen. Naar boven gaande stonden we plotseling voor het groote bad met daarboven de fraaie plafondver lichting, welke het heldere water deed schitteren en spiegelen in de groen betegelde wanden. Rondom ge lijkvloers en op de balcons had zich een dichte me nigte verzameld, om van de feestelijke opening ge tuige te zijn. Onder do officieel genoodigden merkten wij o.m. op den burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. J. van Kinschot, de wethouders, de heeren Klaver en Bon- sema, den loco-burgemeester van Bergen, den heer J. Willekes Macdonald, den heer J. de Vries, voor zitter van den Ned. Zwembond, den heer A. Nouwens voorzitter der Alkmaarsche Reddingsbrigade en verte genwoordigers van tal yen zwemvereenigingeru Desprekers. De president-commissaris, de heer Mr. G. C. B. van der Feen de Lille opende de rij der sprekers. Door het geroezemoes en de zeer onduidelijke ge luidsinstallatie was er van het gesprokene zoo onge veer niets te verstaan. Wij moeten onzen lezers der halve tot onzen spijt de openingsrede onthouden. Daarna spraken achtereenvolgens de voorzitter van den Ned. Zwembond, de heer J. de Vries, en mevr. Triebeis, Deze laatste vroeg, wie kan er niet zwemmen? Spr. zou ze' niet graag laten opstaan. Steunt dus deze inrichting en gaat u morgen zwem men. Dat zijn ook de ouders verplicht tegenover uwe kinderen (daverend appl.) U moest eens weten hoe het zwemmen van iemand een heel ander mensch maakt. Ik voel me nog als een meisje van twintig (langdurige toejuichingen). En nu morgen zwemmen, Üe vader, de moeder, de grootmoeder en het kind, zeide spr. Die niet zwemmen willen leeren, zijn lam melingen. (daverend applaus). Daarna voerde de heer Iv. Langedijk, Ged. Com missaris het woord, die niet, zooals mevr. Triebeis, van den kant af zijn rede hield, doch weer voor de microfoon sprak, dus onverstaanbaar. De laatste spreker was de heer A. Nouwen, namens idc Alkmaarsche Reddingsbrigade. Deze verheugde er zich over, dat het hem als voor zitter van de Al km. Redd. Brig. voor Drenkelingen, vergund was, een kort woord te mogen spreken. De Alkm. Redd. Brig. is gewend, het water „gron dig" te onderzoeken om zich te oefenen voor het doel van haar taak: drenkelingen „op te halen" en zoo noodig te „verluchtigen." door toepassing van de kunstmatige ademhaling. Het is een mooie, en, als de poging lukt, dankbare taak. Maar ze is niet ge heel ongevaarlijk voor den redder. Om dat gevaar te verminderen is geregelde oefening in het zwemmend redden gewenscht. De A.R.B. zal daarom toejuichen, wanneer voor haar de mogelijkheid geopend wordt, zich geregeld door te kunnen oefenen in dit keurige nieuwe bad. Zij dankt de directie van de „overdekte" voor de gelegenheid, haar geboden, om hier vanavond een kleine demonstratie te geven in het „reddend zwem men", en hoopt in de gelegenheid gesteld te worden om nog meermalen U hier te kunnen laten zien, de monstraties in het „reddend zwemmen", zooals b.v. het dpduiken van een „drenkeling" van den bodem van het bassin, méér dan 3 meter onder de waterop pervlakte; zelfs uit een pseudo-automobiel, die hier op den bodem van het waterbassin ligt. En niet alleen om U te overtuigen van het nut van de A.R.B., maar óók om U op te wekkeh tot meedoen aan het beoefenen van de edele en gezondmakende zwemsport. Spr. wenschte de directie, als vertegenwoordigster van deze prachtige zweminrichting, steeds een „vol" bad, niet alleen met water, maar ook met voldoende beoefenaren van de zwemsport. (Applaus). Het Is ons een raadsel, waarom de luidspreker op een voor de pers zoo buitengewoon ongunstige plaats was opgesteld, n.I. achter ons op het balcon, tegen den muur aan, waardoor het geluid over onze hoof den heenging. De officieele opening. Toen 40 juniores zich aan weerszijden van het bassin hadden opgesteld, was het oogenblik geko men, dat de burgemeester, Jhr. Mr. F. J. van Kin schot het bad officieel opende. Het was spr. een genoegen dezen avond de inrich ting officieel te openen, welke er zeker toe zal bij dragen Alkmaar meer bekendheid te geven. Spr. wehschte directie en commissarissen geluk met de totstandkoming van dit bad en sprak de beste wen schen uit voor zijn groei en bloei. (Applaus). De juniores sprongen onder luid gejuich van het publiek te water, met welke daad het nieuwe bad was ingewijd en waarmede het officieele gedeelte was afgeloopen. De juniores vormden in het water de letters D.A.W. en hieven daarna oen driewerf hoera aan. Na dit nummer volgden achtereenvolgens 25 M. schoolslag Voor jongens tot 16 jaar; idem voor meisjes tot 16 Jaar; 3 x 50 M. Estafette dames (wisselslag) en 7 x 50 M. Estafette heeren (vrije slag). Het was een aardig moment, toen de lichten doofden en een zwemmer, voorzien van een kop- licht, onder water dook en het bassin doorzwom en daardoor de groote helderheid van het water de monstreerde. Hierna werd gepauzeerd. Het tweede gedeelte van het programma ver meldde een demonstratie van de Alkmaarsche Red dingsbrigade; een demonstratie schoonspringen; 'n dames polowedstrijd tusschen D.A.W. en H.P.C. uit Heemstede en een heeren-polowedstrijd tusschen DA..W. en L.Z.C. uit Leeuwarden, waarmede het programma beëindigd was. Het bestuur van de Alkmaarsche Overdekte Bad en Zweminrichting kan met trots terugzien op de zen openingsavond. Een nawoord over de regeling. Waren wij over de inrichting der nieuwe badin richting buitengewoon tevreden, over de regeling bij de opening zijn we heel wat minder goed te spreken. Was het gesproken woord, zooals we reeds zeiden, absoluut niet te verstaan, bij de wedstrijden gingen er telkens weer menschen voor de perstafels staan, zoodat we ook zoo goed als niets te zien kregen. Niets hooren en niets zien, het was onder deze omstandigheden wel zeer bezwaarlijk een be hoorlijk verslag te maken. De a.s, debatten in het Lagerhuis. De f!c!.atten in het Lagerhuis, welke heden. Don derdag zullen beginnen, over het Engelsch-Fran- sche vredesplan zullen worden geopend door den ministerpresident Baldwin. Volgens de pers van de rechterzijde zal de regee ring de door de Labour-partij aangekondigde motie, over welker inhoud reeds mededeelingen zijn ge daan, beschouwen als een motie van wantrouwen. Veertien leden der regeeringspartijen, o.w. 'twee vertegenwoordigers van de nationale Labour-groep onder leiding van den Ijriga- de-generaal Spoars, hebben een amende ment ingediend, op de socialistische motie, waarin wordt' verklaard dat het Lagerhuis de Parijsche voorstellen onaannemelijk acht en derhalve den minister opwekt de in Sep tember door den Britschen minister van buitenlandsche zaken te Geneve uiteen ge zette en bij de laatste verkiezingen door het land met overweldigende meerderheid be krachtigde politiek wederom te willen vol gen. Het staat nog niet vast of het mogelijk zal zijn een stemming over dit amendement uit te lokken. De parlementsredacteur van de „Times" meent, dat het amendement, indien daarover zal worden ge stemd, met overweldigende meerderheid zal worden aangenomen. Bijeenkomst van de nationale liberalen. De groep der nationale liberalen heeft Dinsdag avond een bijeenkomst gehouden ter bespreking van den toestand. Aangezien Sir John Simon evenwel ver hinderd was, heeft men geen beslissing kunnen ne men. Men acht het mogelijk, dat Donderdag verschil lende leden der nationaal-liberale fractie tegen de regeering zullen stemmen, indien de verklaringen van Sir Samuel Hoare onbevredigend zouden zijn. LASCHAPPARAAT GESPRONGEN. Jongeman aan zijn wonden bezweken. Te Heythuysen is ln de smederij van S. tijdens werkzaamheden met 'n laschapparaat, dit toestel ge sprongen met het gevolg, dat de 20-jarige L. B. uit Roermond zeer ernstig werd gewond. Hij kreeg een diepe hoofdwonde, terwijl bovendien een zijner pol sen was gebroken. De ongelukkige is aan de gevol gen bezweken. P r a a gt De' nationale vergade-: ring heeft dr. Edu ard Benesj bij de eerste stemming! gekozen tot presi-' dent der republiek Tsjecho Slowakije.' Van de 446 stem men zijn 840 uit gebracht op dr Benesj en 24 op professor Nemec 76 stembiljetten werden blanco in geleverd. Dr. BENESJ. De levensloop van dr. Eduard Benesj. Eduard Benesj werd op 28 Mei 1884 in het dorp Kozlany (Tsjecho Slowakije) geboren, waar zijn ou ders arme boeren waren. Niettemin werd de jongen opgeleid aan de universiteit van Praag in de facul teit der'philosophie. Hij zette zijn studies voort aan de Sorbonne en de Ecoie de Science politique te Pa rijs en vervolgens te Dijon, waar hij in 1908 tot doc tor in de rechten promoveerde. In 1909 werd Benesj benoemd tot professor in de economie aan de academie van handel te Praag, in 1912 werd hij lector en in 1922 professor in de soci ologie van de universiteit van Praag. Toen de wereldoorlog uitbrak, was Benesj 30 jaren oud, doch niettemin reeds een der leiders van de Tsjechoslowaaksche nationalistische beweging. Spoe dig werd hij de rechterhand van dr Masarijk. In Gisteren met de inlevering der trouw ringen begonnen. Rome. Op het altaar des vaderlands" het „den vader des vaderlands" Koning Victor Emanuel II gewijde nationale monument, is Woensdagoch tend om kwart voor negen stipt een begin gemaakt met de plechtige offering der trouwringen ten be hoeve van de goudschat der Italiaansche staats bank. Reeds lang tevoren hadden zich voor het monu ment groote menschenmassa's verzameld, voorna melijk vrouwen, doch ook vele jeugdige personen, die de trouwringen van overleden familieleden ten offer brachten. Nadat een priester duizenden stalen ringen, die werden ingeruild tegen de gouden trouwringen, had ingezegend, besteeg als eerste Italiaansche vrouw de Koningin van Italië met langzamen stap, vergezeld van een aantal oorlyogsweduwen en hoo- ge functionarissen der fascistische partij, onder het gezang van vaderlandsche liederen, de trappen van het monument, om aan het graf van den Onbe kenden Soldaat de trouwringen te offeren van het Italiaansche Koninklijke paar en daarvoor stalen ringen te ontvangen met de beide data: 18/11 XIV (Fascistische jaartelling) en 18 December. Met ontroerde stem las de Koningin vervolgens een boodschap voor, waarin zij het offer der trouw ringen, „dit laatste symbool van het eerste geluk, waar men het laatste afstand van doet" als een hulde aan den Onbekenden Soldaat en de overige verheerlijkte en voor het geheele volk van God de Italiaansche gesneuvelden van den wereldoorlog zege en de triumph der cultuur van Rome in het bevrijde Afrika afsmeekte. Tegelijkertijd bracht zij allen Italiaanschen sol daten van de land-, de zee- en de luchtmacht, den zwarthemden, den arbeiders, den getrouwen Askari's in Oost-Afrika haar Kerstgroet. Toen de Koningin het monument had verlaten en de 40 meter breede trappen werden vrijgege ven, stroomden de massa's in 5 colonnes op deze trappen aan. Tegelijkertijd Is in alle Italiaansche steden en dorpen op plechtigew ij ze in aanwezigheid van de geestelijkheid, vertegenwoordigers van de partij en bestuursautoriteiten, de inzameling begonnen der trouwringen. WERKLOOZE WILDE MEER STEUN HEBBEN. Een valsche geboorte-aangifte. De werklooze arbeider H. S. uit Venlo, tegen wien het O. M. drie maanden gevangenisstraf eischte, we gens het doen van een valsche geboorte-aangifte, om daardoor een kleinigheid meer aan steun te krij gen, is door de Roermondsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee maan den. BESOGNES!! Moeder, vader en de kinderen zitten aan tafel. Eén van de jongens is vol van de voor hem gewichtige schoolgebeurtenissen. Het spreekt vanzelf, dat de ouders met de noodige belangstelling luisteren, vra gen stellen over zijn werk, opmerkingen maken enz. Maar ook de grootere broer vraagt de aandacht van vader en moeder en deelt triomfantelijk mede, dat zijn school dien middag een uur eerder uitgaat, want het onderwijzend personeel moet beraadslagen over de rapporten! Vader slikt... mompelt, heeft het over drie vrije middagen per week Wat zegt u, vader? vraagt de oudste jongen. Neen jongen, niets, 't is maar gelukkig dat aan stonds de Kerstvacantie aanbreekt en het onderwij zend personeel dan weer wat op verhaal kan komen! GESLAAGD. Met zeer goede cijfers slaagde Mej. Tinle Schoorl Jd. bij het door de Federatie voor Stenografie „Groo te" gehouden examen en verkreeg zij dus het diplo ma voor kantoorstenograaf. 1915 ging hij naar Parijs, waar hij als journalist werk zaam was en ijverde voor de bevrijding der Tsjecho- slowaken van het juk der Habsburgers. Te Parijs werkte hij samen met dr. Masarijk en Generaal Ste- fanik. Hij werd secretaris-generaal van den Tsjecho- slowaalcschen nationalen raad, het uitvoerend lichaam van de nationale beweging, welke in 1918 door de geallieerden werd erkend, als Voorloopige Regeering van Tsjecho-Slowakije. Dr. Benesj als politicus. Dr. Benesj werd in de nieuwe regeering minister van buitenlandsche zaken en vormde in 1921 zelf een regeering. Hij is leider geweest van de Tsjechoslo waaksche delegatie op de tweede conferentie van Parijs (19191920) en teekende mede het vredesver drag. In 1920 werd Benesj benoemd tot vertegen woordiger van Tsjecho-Slowakije bij den Volken bond. In 1923 werd hij gekozen een in 1925 herko zen in den Volkenbondsraad, In Augustus 1920 heeft hij mede opgericht de Kleine Entente. Dr. Benesj heeft Tsjecho Slowa kije op verschillende diplomatieke conferenties, waar Tsjecho Slowakije na den oorlog heeft deelge nomen, vertegenwoordigd. Namens zijn land heeft hij op 1 December 1925 te Londen het Verdrag van Locarno geteekend. Bij verschillende gelegenheden werd Dr. Benesj verweten ,dat hij te veel Fransch gezind was. Het levensdoel van dr. Benesj is de politieke en oeconomische consolidatie van Tsjecho Slowakije, welke hij het best gediend acht door de regionale methode, nl. een samenwerking met de Kleine En tente en door een algemeen? stabilisatie van Europa. Tegenover Rusland heeft dr. Benesj een zeer voor uitstrevende politiek gevoerd en Tsjecho Slowakije was het eerste land in Europa, dat de handelsbe trekkingen met Sovjet Rusland hervatte. Dr. Benesj heeft nimmer verheeld, dat naar zijn meening en ook volgens zijn collega's in Joego Sla- vië en Roemenië een belangrijke functie van de Kleine Entente is te voorkomen een vereeniging van Oostenrijk en Hongarije onder de Habsburg- sche dynastie. Voor een belangrijk deel is het aan zijn invloed toe te schrijven, dat zoowel in April als in October 1921 de pogingen te Boedapest on dernomen voor het herstel van de Habsburgsche dynastie zijn mislukt. Benesj heeft een groot aantal werken over politie ke en sociologische onderwerpen gepubliceerd. Zijn werken behandelen in hoofdzaak de politieke eco nomie en de maatschappelijke toestanden in Cen- traal-Europa. Tot zijn werken behooren de strijd van Bohemen voor de onafhankelijkheid, dat in 1917 verscheen en oorlogsherinneringen, een werk dat in 1927 het licht zag. OPHEFFING VAN DE BETREKKING VAN ONDER WIJZER AAN DE O. L. SCHOOL. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, dat volgens opgaaf van het hoofd der O. L school het aantal leerlingen dier school bedroeg: op 16 Maart 1935 285 op 16 Juni 1935 290 op 16 September 1935 289 op 16 December 1935 27S Totaal 1142 gemiddeld over 1935: 2S5Vè. In 1932 was dit gemiddelde 308%, in 1933: 311 en in 1934: 294. Naar de meening van het hoofd der school zal het aantal leerlingen over 1936 niet meer dan 286 bedragen, zoodat reeds thans is te voorzien, dat met. ingang van 1 Januari 1936 door het Rijk de jaarwedden van het hoofd der school en 5 onder wijzers zullen worden vergoed. Aan de school zijn thans verbonden 8 leerkrachten (hoofd plus 7 onder wijzers), van welke de boventallige onderwijzer B. Brouwer reeds ten laste der gemeente komt. Op 1 Januari a.s. zou dus een 2e boventallige onderwijzer voor rekening der gemeente komen. B. en W. zijn van oordeel, dat de financieele toe stand der gemeente zulks niet toelaat en zien zich dus genoodzaakt den Raad voor te stellen de betrek king van één leerkracht op te heffen, waardoor deze onderwijzer onder de Rijkswachtgeldregcling zal ko men. In de begrooting voor 1936 wordt de ten laste der gemeente komende jaarwedde van den boventalligen onderwijzer B. Brouwer vermeerderd met de pen? sioensbijdragen op f 1470.03 geraamd. Uitsluitend op grond van financieele overwegingen meenen B. en W., dat aan den onderwijzer J. J. de Vries, die met ingang van 18 Juli 1931 in functie is getreden en wiens jaarwedde, vermeerderd met de pensioens bijdragen, f 2426.98 bedraagt, ingaande 1 Januari '36 eervol ontslag behoort te worden verleend. B. en W. betreuren, dat zij moeten voorstellen de betrekking van een gehuwden onderwijzer (kostwin ner) op te heffen, terwijl aan dezelfde school een om gehuwde boventallige onderwijzer (niet-kostwinner) is verbonden. Indien echter aan den laatstgenoerm den leerkracht (B. Brouwer) eervol ontslag wordt verleeno, zal het verschil tusschen de wedden (f 2426.98 f 1470.03 is f 956.95) ten laste der ge meente komen, hetgeen uiteraard niet in de bcgrooT ting voor 1936 kon worden geraamd. Op grond van het bovenstaande hebben B. en W, de eer den Raad voor te stellen: a. met ingang van 1 Januari 1936 de betrekking van onderwijzer aan de O. L. school, vervuld door den heer J, J. de Vries, op te heffen; b. aan genoemden onderwijzer met ingang van 1 Januari 1936 eervol ontslag als zoodanig te verlee- nen. SCHAGEN, KERSTSPEL. De V.II.L., afdeeling van de Rijzende Kerk, hoopt a.s. Zondagavond in de Ned, Herv. Kerk weer eeii Kerstspel op te voeren. Was het vorige jaar de keuze gevallen op een Kerstspel uit het Beiersche Woud, nu -heeft de V.H.L'. het z.g. „Kleine Kerstspel" geko zen. Behalve de gemeenteleden worden ook nu weer veel andere belangstellenden verwacht. Programma voor Zondag 22 Dec. 1935. Schagen I—Andijk I. Aanvang 2 uur. D. Arnoldus J. Peetoom V. Vlottes S. Grootes R. Rus E. Rus C. de Moor D. Schoorl G. J. Boontjes H. Middelbeek Res. W. Rus (voor), N.N. (achter). Jb. Dekker, Callantsoog 2—Schagen 3. Aanvang 11 uur. Vertrek per bus 10.15. T. Bijpost J. Broer J. Franzcn M. Slikker P. Kistemaker T. Moransart P. Schoorl J. Boontjes Jb. Siemons J. Gelder J. v. d. Oord Res.: H. Naber (achter), Jb. Broersma (voor). Overschrijving is verleend aan P. Kistemaker met ingang van 20 Dec. Voor de adspiranten is uitstel verzocht, omreden er verschillende zieken zijn. De adspiranten moeten dus het bord raadplegen. Bestuursvergadering Donderdagavond a.s. 8.15, ten huize van den heer G. Koch. ZONDAG 22 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, nam. 7 uur, Ds. Eikema. Wijdingsdienst opvoering Kerstspel; extra-coll. Barsingerhorn, geen dienst. Huisduinen, voorin. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Callantsoog (24 Dec.), nam. 7 uur, Kerstfeest in de kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Rijkx. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Reddingius. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 2 uur, Ds Van Beek. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Molenaar. Burgerbrug, 's av. 7 uur, Kerstfeestviering. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Extra collecte. 't Zand (23 Dec.), nam. 7 uur in zaal Schrieken Kerstfeestviering. St. Maartensbrug (24 Dec.) nam. 7 uur, Kerstfeest Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Dirkshorn, geen samenkomst, wegens ziekte. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. van der Kam. Slootdorp, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippoytushoef, voorm. 10 uur, Ds. B. Nijholt. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer van Eijk, van Vijfhuizen. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer Kraak v. Helder.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5