Scherpe Italiaansche aanval en op Baldwin. GEEN Een stap van Engeland M. Klercq en Zoon Zware gevechten aan de Takaze. Op het kantje af Uitbreiding Schip in de lucht gevlogen KIJKEIl !sK00PE[H;(10E(K DBEaiSEHiaBaBlIB Centrale Verwarming DE V RIES Het Handelsverdrag De Zaak-Schaap met Amerika Yrans=Atlantische Luchtdienst Den Helder Burgemeester Driessen in den raad herdacht Omzetbelasting op groenten Zaterdag 21 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHACER 793te Jaargang. No. 9877 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.li. P. Trapman Co., Schagen 22 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. NU HET TE LAAT IS, WORDEN DE VOORSTELLEN „GOED" GENOEMD. (Van een specialen correspondent.)1 r ROME, Vrijdag. Nu het debat in het Engelsche Lagerhuis over de bemiddelingsvoorstellen achter den rug is, ziet Italië met spanning uit naar de bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad van hedenavond. Een regeeringsverte- genwoordiger deelde mede, dat de Fascisti sche Raad de bemiddelingsvoorstellen aan een verdere bespreking zal onderwerpen, daar geen ollicieele mededeeling uit Londen of Pa rijs is ontvangen omtrent een intrekken der Parijsche voorstellen, zoodat de Duce nog steeds bezig is, het aanbod te overwegen. Men vraagt wel ironisch, of de voorstellen niet in het vergeetboek zullen zijn geraaakt tegen den tijd, dat de dictator zijn beslissing openbaar maakt I ïn welingelichte kringen gelooft men, dat de raad geen beslissingen zal nemen, maar de Duce zal vast stellen, dat het met het oog op den internationa len toestand geen zin heeft om nog te trachten tot een beslissende formuleering te komen en dat hii dan ook zal voorstellen de zitting te verdagen. Wel is het merkwaardig, dat het bemiddelingsvoor stel betreurd wordt, nu het overleden is, en sinds minister Baldwin verklaard heeft, dat hij niet van plan is het nieuw leven in te blazen, wordt het hier gekenmerkt als een „goed plan", hoewel de regee- ringsbladen het in het begin van de week een zeer slechte pers gaven. In officieele kringen wordt geen commentaar ge leverd op de debatten, die gisteravond in het Lager huis hebben plaats gehad. Over het algemeen heerscht in de pers een.stilte, waarvan men zou kunnen zeggen, dat zij aan den storm vooraf gaat. Overigens zijn de berichten uit Londen het er grootendeels over eens. dat Sir Sa- rnuel Hoare als overwinnaar uit de debatten te voor schijn is gekomen. Scherpe critiek wordt geleverd op minister-president Baldwin. Gayda, die als de spreekbuis van Mussolini wordt beschouwd, schrijft in de „Giornale d'Italia": „Een nieuwe merkwaardige episo de is toegevoegd aan de geschiedenis van Europa, een episode, die niet gemakkelijk is te rangschikken onder de verschillende dui delijk sprekende gebeurtenissen op interna tionaal gebied." Het feit, dat Baldwin de voorstellen van Parijs heeft gedesavoueerd, wordt „meedoo- genloos" genoemd en de „Tribuna" schrijft, dat Baldwin een droevig figuur heeft gesla gen. „Hij verwierp de Parijsche voorstellen zonder eenig berouw en vroeg vergiffenis voor een vergissing, waarvan hij zich een paar uur tevoren nog niet bewust was. Men vraagt zich af, welken weg de Britsche bui- tenlandsche politiek thans zal gaan volgen." De pers maakt van de gelegenheid gebruik om te wijzen op de voordeeten van het fascistische regime. „Scenes zooals ze zich in het Lagerhuis hebben af gespeeld ontbreken gelukkig in ons parlement", zegt -een der bladen hooghartig. Intusschen hoort men hier ook wel eens de mee ning verkondigen, dat, wanneer Mussolini vlotweg verklaard had, dat hij de voorstellen als basis voor onderhandelingen accepteerde, de situatie zich niet zoo zou hebben toegespitst als thans het geval is. Laval wordt opnieuw genoemd als bemiddelaar In den ontstanen toestand en het feit, dat de Fran- sche premier niet. is afgetreden en blijkbaar ook niet van plan is dat te doen, heeft nieuwe hoop in Italië gewekt. (Auteursrecht, News Chronicle-A.N.P.) Stof Kolen Asch Rook in Uw woonvertrekken In een goed ingericht huis behoort een Wij installeeren Elk systeem of gewenschte uitvoering TTE£HN. BUR. ALKMAAR TEL. 2197-3897. HONDERDEN Referenties hHIM Einde Januari behandeling voor de Haarlemsche Rechtbank. Beteekenen de tariefsverlagingen voor Ned. Artike len verkregen. OP 1 JANUARI A.S. IN TOEPASSING. De regeeringspersdienst meldtt Gisteren heeft te Washington de ondertee- kening plaats gehad van een handelsverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika. De onderteekening geschiedde voor Nederland door den heer A. Th. Lam- ping, directeur van de Handelsaccoorden, voor de Vereenigde Staten door den heer Cor- dell Huil, secretaris van staat. Bij dit verdrag zijn de Nederlandsch-Ame- rikaansche handelsbetrekkingen, voor wat het goederen-regiem betreft, in vollen omvang geregeld. De scheepvaartbetrekkingen blijven geregeld bij het verdrag van 26 Aug. 1852. Voor de eerste maal wordt bij dit handelsverdrag de onvoonvaardelijke meestbegunstiging in het han delsverkeer tusschen beide, landen vastgelegd. Daar nevens heeft de Amerikaansche regeering voor 52 Nederlandsche en Nederlandsch-Indische uitvoerarti kelen de invoerrechten verlaagd en voor 24 andere de invoerrechten of den vrijdom van invoerrecht ge consolideerd. Voor 26 artikelen heeft Nederland eene ver laging van 50 pet. van het Amerikaansche in voerrecht verkregen, 'tgeen 't maximum is, waartoe President Roosevelt bij de volmacht- wet gemachtigd werd. Daartegenover worden in Nederland voor een 35- tal Amerikaansche uitvoerartikelen de invoerrech ten respectievelijk de vrijdom van invoerrecht ge consolideerd, terwijl in Nederlandsch-Indië voor 17 Amerikaansche artikelen heth uidige tarief van in voerre.chten wordt vastgele.gd. Daarnaast zijn eenige monopolieheffingen in Nederland verlaagd of geconsolideerd, terwijl een regeling werd ge troffen betreffende de mogelijkheid van aankoop hier te lande van Amerikaansche tarwe en tarwe bloem. Amerika consolideerde voorts de processing tax op palmolie. Tenslotte regelt het verdrag uitvoerig het con- tingenteeringsregime. De bepalingen van dit verdrag, dat voor drie jaren is gesloten en zoowel voor Nederland als voor overzeesche gewesten geldt, zullen op 1 Jan. 1936 voorloopig worden toegepast, in afwachting van de definitieve inwerkingtreding. Deze is af hankelijk aan Nederlandsche zijde van de goed keuring door de Staten-Generaal en van de be krachtiging door de Koningin en aan Amerikaan sche zijde van de goedkeuring door den president der Vereenigde Staten. Autobus met leden van een orkestvereni ging aan een wissen dood ontsnapt. Bijna op een onbewaakten overweg verpletterd Donderdagavond is een aantal leden van de Arn- hemsche Orkcstvcreeniging op het kantje af aan den wissen dood ontsnapt, toen het orkest in twee auto bussen des avonds van Zwolle naar Arnhem terug keerde, na afloop van een aldaar gegeven concert, Nadat het concert geëindigd was, had men eerst ge ïnformeerd, of de wegen voldoende betrouwbaar wa ren om den terugtocht te aanvaarden, zoo niet, dan kon het gezelschap in Zwolle overnachten. Omstreeks half elf vertrokken de orkestleden in twee autobussen uit Zwolle, om via HeerdeEpe Apeldoorn naar Arnhem te rijden. De wegen waren vrij goed, maar de ruiten van de bus bevroren, zoo dat de chauffeurs door de zijruiten weinig uitzicht hadden. Bij Heerde is op den grooten verkeersweg een on bewaakte overweg en de chauffeur was daarmede blijkbaar niet voldoende bekend. Een van de orkest leden, die naast hem zat, kende evenwel den weg en dacht oogenblikkelijk aan den overweg, toen hij aan de andere zijde een auto zag stilstaan, die met zijn koplampen seinen gaf. Genoemd orkestlid had echter geen tijd meer om den chauffeur te waarschuwen, want men reed op dat moment reeds over den overweg. Achteraf is dit een zeer geluk kige omstandigheid geweest, want nauwelijks was het achtergedeelte van de bus over den spoorweg, of een trein snorde met groote vaart achter de bus heen. Had het orkestlid dus ook maar even eens wenk gegeven, waardoor de chauffeur had ingehouden, dan was zonder eenigen twijfel de autobus door den trein verpletterd en zou een ontzettend ongeluk hebben plaats gehad. Het behoeft geen betoog, dat zoowel de chauffeur als de passagiers danig geschrok ken waren; dat zij op deze 'wijze den dood wa ren ontsprongen. AMSTERDAM: Naar wij vernemen zal waarschijnlijk tegen einde Januari voor de rechtbank te Haarlem de strafzaak worden be handeld tegen den gefailleerden bankier Schaap te Wormerveer, verdacht van ernstige malversaties. Vraag bij de Middellandsche Zee-mogend- heden of zij bereid zijn bij aanval op de Britsche vloot steun te verleenen. Reuter meldt uit Londen: Naar vernomen wordt heeft Groot-Brittannië bij de Middellandsche Zee-mogendhcden stap pen ondernomen om te vragen, of zij militaire en vloot voorzorgsmaatregel en hebben geno men met het oog op moeilijkheden die uit de toepassing van de sancties zouden kunnen voortvloeien, eveneens of zij bereid zouden zijn om, ingeval van een aanval op de Britsche vloot, den bij paragraaf 3 van artikel 16 voor- zienen wederzijdschen steun te verleenen. Ten aanzien van de demarche yan Groot-Brittannië bij de Middellandsche Zee mogendheden wordt nog gemeld, dat men het wenschelijk acht, dat deze zaak te Genève ter sprake komt vóór de behandeling van de versterking van de sancties, doch men weet nog niet, of Engeland daartoe het initiatief zal nemen. In verband hiermede herinnert men aan de rede, welke Sir Samuel Hoare gister heeft gehouden, waar in hij de aandacht van het Lagerhuis vestigde op het dringende en belangrijke van de quaestie van onvoor- waardelijken wederkeerigen bijstand. Zal door het echtpaar Mollison in Mei geopend worden. Het A.N.P. meldt uit Los Angelos: Captain James A. Mollison, de be roemde Britsche vlieger, heeft me degedeeld, dat hij in Mei a.s. den; Transatlanti- schen luchtdienst zal openen. Zijn! vrouw, Amy, zal! hem vergezellen. KAPITEIN MOLLISON. Vijf-en-twintig dooden; verschillende stadswijken door brand geteisterd. Volgens een bericht van United Press uit Rio de Janeiro zijn bij een aantal explosies, welke aan boord van het in de haven van Santos liggende Zweedsche stoomschip ,Britts Marie" plaats von den, naar schatting vijf-en-twintig personen om het leven gekomen. Onder enorm gekraak werd op een gegeven oogenblik alles wat op het dek stond, hoog in de lucht geslingerd. De brandende voorwerpen vlo gen zoover in het rond, dat ze op aan de haven gelegen huizen neerkwamen en verscheidene daar van in brand zetten. Binnen vijf minuten was toen het schip gezonken, naar men meent, met alle zich aan boord bevin dende leden der bemanning. Niemand hunner kon worden gered. Een aantal leden der equipage, dat zich, toen de ramp plaats vond, aan wal bevond, ontsnapte aan den -dood. Onder hen bevond zich ook de kapitein. Men vreest, dat verschillende ha venarbeiders eveneens om het leven zijn gekomen, omdat ze zich in de nabijheid van het schip op hielden. Familieleden zoeken momenteel in wan hoop, of ze 'een spoor van hun dierbaren kunnen ontdekken. De brand in de huizen der haven heeft inmiddels een geweldigen omvang aangenomen. De brandweren staan tegenover een geweldige vlammenzee en de hitte is zoo hevig, dat' de red dingsmanschappen onmogelijk tot dicht bij de plaats van het onheil kunnen naderen. De catastrophe bleef zelfs niet tot de haven be perkt en teisterde bovendien nog andere stadswij ken. Men is thans bezig, ook daar reddingspogin gen in het werk te stellen. Matrassen- en Beddenmakeri] Meubelmakerij en Stoffeerderij en Gordijnen-Atelier Alle orders, bovenstaande werkzaamheden betreffende, kunnen in den kortst mogelij ken tijd uitgevoerd worden door vakkundig personeel. SPOORSTRAAT 8-10 - TEL. 206 HELDER. Franco bezorgen per eigen wagen. De strijd ontwikkelt zich over een breed front. Addis Abeba. De strijd aan het Noordelijk front in het gebied van Takasse, wordt nog steeds met groote hevigheid voortgezet. De strijd ontwikkelt zich over een breede linie. Men verwacht pas over enkele dagen bijzonderheden. De strijd aan het Zuidelijke front. Het hoofdkwartier van het Zuidelijk leger is van Dsjidsjiga naar Dagaboer verplaatst. Het Abessijn- sche leger zou in verscheidene colonnes dagelijks wel 25 K.M. oprukken. Italiaansch legerbericht •Rome. Het 76ste legerbericht van maarschalk Badoglio luidt als volgt: Onze afdeelingen hebben gisteren na een hevig gevecht een groep gewapende Abessijnen verspreid ten Zuiden van Abbi Addi. •Aan Italiaansche zijde zijn een onderofficier en een Askari gedood. 15 zwarthemden zijn gewond. De vijandelijke verliezen zijn aanzienlijk. De lucht- vaartafdeeling heeft opnieuw afdeelingen gewapen de Abessijnen gebombardeerd in de buurt van de Maitintsjet. De stamhoofden van Ogaden hebben te Gorahei een bijeenkomst gehouden, waarin zij op nieuw hun volledige onderwerping aan Italië her haalden. Gewapende afdeelingen uit Ogaden afkomstig zijn opgenomen in de formaties van onze Dubatten. In een plechtige raadszitting, die o.a. werd bij gewoond door een broer van den overledene, den heer J. F. W. Driessen, uit Den Haag, den Schout bij-Nacht T. L. Kruys, Commandant der Marine, vergezeld van diens Adjudant, Luitenant-ter-Zee le klasse I. W. Reynierse, den Garnizoens-Com- mandant Overste Benz van den Berg, alsmede zijn Adjudant, Kapitein Kalkman, den heer en mevrouw Bakker, alsmede den Commissaris van Politie, den heer A. J. van der Hoeven en vrijwel alle gemeen te-ambtenaren, werd gisterenavond de overledene in treffende bewoordingen herdacht. Défilé langs de baar. Vrijdagavond laat is het stoffelijk overschot van Burgemeester Driessen naar het Raadhuis over gebracht. Tot Maandagmiddag zal het in de werk kamer van den overledene blijven, waarna het naar het bordes van het trappenhuis zal worden, verplaatst, teneinde een défilé langs de baar mo gelijk te maken. TUINDER IJ Telers tevens venters moeten ook betalen. Het centraal bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft de aandacht van den Minister van Finantiën gevestigd op het feit, dat tuinders, die in eigen winkel of als venter hun producten aan het publiek verkoopen, geen omzetbelasting betalen, daar zij van het verplicht veilen zijn vrijgesteld. Daar de betaling van de omzetbelasting op groen ten, volgens voorschrift van den minister plaats vindt aan de veilingen, wordt op deze wijze niet al leen geld aan de staatskas onttrokken, maar daaren boven ongelijke concurrentievoorwaarden geschapen. Sla en andijvie ook over de clearing. Aan de lijst van tuinbouwproducten, die bij uitvoer naar Duitschland, voor betaling over de clearing in aanmerking komen is sinds gepasseerden Maandag toegevoegd sla en andijvie.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1