Eden benoemd in een rivier. Mussolini verbitterd Komt de regen den Abessijnen reeds te hulp? Ahessijnsche overwinnings- berichten KIJKEIhKOOPEIh.aOECK Doodelijkc schietpartij Fransche kazerne m Drie meisjes gevlucht» Als opvolger van Hoare W. R. ELEMA, Mr» Duys moet de zaal verlaten Aanrijding met gestolen auto veroorzaakt Maandag 23 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9878 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummpr geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1-80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (hevvijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Groot offensief in In de woeste bergstreek ten Noorden van de Takazze. Bijzonderheden over de gevechten in Sjire (Van onzen correspondent Stuart Emeny.) DESSI, Zondag. Hevige guerilla-gevechten woeden, in de woeste bergstreek ten Noorden van de Ta kazze. Afgezien van dezen vorm van oorlog voeren staan beide partijen aan het Noorde lijk front vrijwel vast. De „kleinere regens", die In begin Januari vernacht worden, zullen den Italiaanschen opmarsch in ieder geval minstens een maand ophouden. Als deze kleinere regens, evenals dit jaar het geval is geweest, aanhouden tot de zware regens in het voorjaar beginnen te vallen, zal het Italiaansche legercommando .voor groote moeilijkheden komen te staan. Het zal wellicht noodzakelijk blijken alle tot nu toe veroverde steden te verlaten en den op marsch tot October uit te stellen. Als de voor spellingen uitkomen, dan is er inderdaad kans, dat de regen den Abessijnen te hulp komt. De bijzonderheden over de gevechten ten Noorden van de Takazze zijn interessant. Onder bescherming van de duisternis daalden twee groepen Abessijnen, respectievelijk 3000 en 200 man sterk, neer in een 300 meter diep ravijn van den berg Kamal, waardoor de Takazze stroomt. Zij waadden door de rivier met de geweren boven hun hoofden en degenen, die konden zwemmen, namen vlotten, beladen met machinegewe ren en ammunitie op sleeptouw. De kleinste troep klom tegen den steilen oever aan den anderen kant op langs een geheim pad en viel de Italiaansche wacht in den Maitemketypas onverwachts aan. Van de rotsen af namen zij het vijandelijk kamp op een afstand van 200 meter onder vuur. Meer dan een half uur lang weerklonken de salvi in de bergen. De Ita lianen raakten in verwarring en trokken terug. Tegen den tijd, dat de Italianen versterking kregen, was van de aanvallers geen spoor meer te bekennen. Onder dekking van deze voorhoede trok de grootere Ahessijnsche af deeling op in de richting van Sjiri, waar verscheidene Italiaansche posten in het donker werden overvallen. Bij het aanbreken van den dag verschenen Italiaansche vliegtuigen boven het slag veld om daar te ontdekken, dat de Italianen met hun vijanden handgemeen waren geraakt. Een hevig ge vecht van man tegen man woedde beneden en de pi loten durfden geep gebruik te maken van hun ma chinegeweren en geen bommen te werpen, uit vrees, dat zij hun eigen kameraden zouden treffen. Op het oogenblik zou men kunnen zeggen, bezet ten de Italiaansche troepen den driehoek, gelegen tus- schen Aksoem, Adigrat en Makalle. Dit is echter slechts tot op zekere hoogte juist. Zij hebben namelijk alleen de steden in definitief bezit en de Abessijnen bezetten verscheidene strategische punten in het bergachtige gebied binnen den driehoek. De Italianen voelen er blijkbaar weinig voor hun verbindingslijnen verder door te trekken, terwijl de Abessijnen wijselijk vermijden, een aanval op de ste den te ondernemen, omdat die zwaar versterkt zijn. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) FABRIKANT SCHENKT ZIJN FABRIEK WEG. Praag: De eigenaar van een Tsjechische leerfa briek te Patzan in Tsjeclio-Slowakije, die door finan- cieele moeilijkheden zijn bedrijf niet wist voort te zet ten, heeft zijn fabriek geschonken aan zijn arbeiders, op voorwaarde, dat dezen hem voor het voeren der administratie in dienst van de thans coöperatief wer kende onderneming zouden houden* ROME. In goed ingewijde kringen te Ro me gelooft men, dat Mussolini ten zeerste ver bitterd is door de wijze, waarop de Britsche regeering de Parijsche vredesvoorstellen in de steek heeft gelaten. De nieuwe troepentrans porten naar Oost-Afrika zouden de bedoeling hebben, in verband met den huidigen diplo- matieken toestand door een zeer krachtig of fensief zoowel in Somaliland als aan het Noordelijk front nog voor het begin van de regenperiode een zoo groot mogelijk gebied te bezetten, mede in de hoop, daardoor den Ne gus tot onderhandelingen op de thans afge wezen basis te dwingen. Nadere bijzonderheden. Addis Abeba. Van Ahessijnsche zijde worden nadere bijzonderheden medegedeeld over het ver loop van de reeds gemelde gevechten aan het Noor delijk Front in het Sjire gebied. Het betrof hier een slag, die op 15 en 16 De cember nabij Degasja en Enbasilasi, ongeveer 50 K.M. ten Westen van Aksoem, heeft plaats gehad. Volgens deze berichten hebben ook Italiaansche vliegers aan de gevechten deelgenomen, doch spoe dig na het begin van het gevecht hadden de vlieg tuigen nog slechts waarde voor het doen van waar nemingen, aangezien het gevecht zich ontwikkelde tot een verbitterden strijd van man tegen man, zoo dat het werpen van bommen de Italiaansche troe pen evenzeer in gevaar zou hebben gebracht De Abessijnen melden, dat het hun gelukt is de Italiaansche stelling bij Degasja te nemen, waarop zij een tweeden aanval deden op de goed versterkte en door de Italianen verbitterd verdedigde stellin gen te Enbasilasie. Volgens Italiaansche berichten zouden bij dit twee dagen durende gevecht ongeveer 150 man en 20 officieren der blanke troepen en meer dan 200 Askari's zijn gevallen. De Abessijnen melden, dat zij behalve de reeds gemelde tien tanks en 28 machinegeweren opnieuw zeventien tanks en 50 machinegeweren alsmede een groot aantal geweren en duizenden patronen hebben buitgemaakt. Volgens een officieel bericht zou het verliescijfer der Ahessijnsche troepen zeer veel lager zijn dan dat der Italianen, wat voornamelijk ver oorzaakt werd door de omstandigheid, dat de Abes sijnen bijna uitsluitend des nachts aanvielen. Marokkaansch fusilier handelt in een vlaag van verstandsverbijstering. Parijs. Uit een raam van een kazerne te Toul werd gistermorgen plotseling een groot aantal scho ten gelost op de binnenplaats aanwezige officieren en manschappen, Een kapitein en een soldaat wer den zoodanig getroffen, dat zij een kwartier later in het lazareth stierven. De soldaten zochten dekking doch een luitenant en drie onderofficieren, die zich dekten achter dikke matrassen, die men uit een chambrée had gehaald, stormden de kazerne bin nen. In een gang vonden zij een soldaat, die door een schot door een deur heen gewond was. Zij trap ten de deur in en vonden daar een soldaat met het geweer in den aanslag. De luitenant en de sergeants schoten en door zeven kogels doorboord viel de moordenaar neer. Het bleek een Marokkaansch fusi lier tè zijn, die in een vlaag van verstandsverbijste ring/ had gehandeld. Uit het doorgangshuis aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam. Ruit stukgeslagen. In het gebouw van de Vereeniging Beth-San op de Nieuwe Heerengracht bij de Muiderstraat te Amsterdam, een inrichting waar meisjes van alle gezindten, wier gedrag daartoe aanleiding geeft, eenigen tijd onder controle blijven, viel gistermor gen te ongeveer kwart voor elf een ruit op het par terre-gedeelte aan scherven. Voorbijgangers zagen het volgend oogenblik drie meisjes in grooten haast door het raam naar buiten klimmen, waarna zij, op straat zijnde, snel besnen maakten. Het gedrag van de meisjes gaf den indruk dat er in het ge bouw brand was uitgebroken en zoo werd dan ook de naastbijzijnde brandmelder in werking gesteld. Toen de brandweer ter plaatse was, kreeg zij te hooren, dat er voor haar niets te doen viel, want dat het hier een geval van ontvluchting gold. Men heeft gezien, dat de meisjes die 16 a 17 jaar oud zijn, een taxi hebben aangeroepen en weggereden zijn in de richting Prins Hendrikkade. De politie, van de ontvluchting in kennis gesteld, heeft de opsporingspogingen onmiddellijk ter hand geno men. Een heer, die, toen hij de meisjes naar bui ten zag klimmen, de stoep was opgeloopen om te waarschuwen, sloeg daarbij zijn hand in een ijze ren pen, met het gevolg dat hij bloedend werd ge wond. LONDEN. Gis teren in den na middag is offici eel medegedeeld dat als opvolger van Sir Samuel Hoare tot Britsch minister van Bui tenlandsche Za ken is benoemd de tegenwoordige Volkenbondsmi nister, Antony Eden. Naar verluidt zal in zijn plaats geen nieuwe mi nister voor Vol kenbondsaangele genheden worden benoemd. Minister Eden. De nieuwe Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Captain Robert Anthony Eden, werd in 1897 geboren en is dus pas 38 jaar oud. Ongetwijfeld is hij een der jongste, misschien wel de jongste staats man, die op het oogenblik in de internationale poli tiek een rol speelt. Edens rol als minister van buiten landsche zaken van het machtige Britsche Rijk zal zelfs zeer belangrijk zijn. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd heeft Eden ook voor hij minister in een Britsch kabinet werd, reeds belangrijk werk als vertegenwoordiger van Groot- Brittannië verricht, zoowel in de bijeenkomsten van de verschillende instanties van den Volkenbond te Genève als bij besprekingen met buitenlandsche re geeringen te Londen of in de vreemde hoofdsteden. Eden bezocht, zooals de meeste Engelsche jonge lui van goeden huize, Eton en vervolgens het Christ Church-college aan de Universiteit van Oxford. Hij sloot zich aan bij de Conservatieve Parij en werd in 1923 voor Warwick en Leamington in het Lagerhuis gekozen. Reeds toen interesseerde hij zich voor de buitenlandsche aangelegenheden, en in 1926, toen Sir Austin Chamberlain minister van buitenlandsche zaken was, werd hij benoemd tot parlementair par ticulier secretaris van den minister, welke functie hij waarnam tot 1929. Bij de vorming der Nationale Regeering in 1931 kreeg hij de functe van onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken. In 1934 werd hij Lord Privy Seal zonder zetel in het kabinet en speciaal bestemd voor Volkenbonds-aangelegen- heden, terwijl hij daarna, bij het aftreden van Sir John Simon, minister voor Volkenbondsaangelegen heden werd. In al deze functies van de laatste jaren deed hij echter practisch hetzelfde werk, vertegenwoordigde hij Engeland te Genève, voerde hij besprekingen over de buitenlandsche politiek te Parijs en in andere hoofdsteden en behoorde hij tot de voor naamste adviseurs vand en minister van buiten landsche zaken. Men herinnert zich nog zijn kort stondig verblijf in ons land, waar hij op Schiphol, komende uit Parijs en op weg naar Praag en Mos kou, den minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon ontmoette, die toen de geruchtmaken de besprekingen te Berlijn met Hitier had, die in direct een der mede-oorzaken van zijn aftreden waren. Reeds toen, na het ontslag van Sir John Simon, verwachtten velen, dat Eden als zijn opvol ger zou worden benoemd. Het scheen, dat men hem echter in de verantwoordelijke kringen der regee ring, nog te Jong achtte om hem een dergelijke verantwoordelijke post te laten bekleeden, hoewel volgens sommige ingewijden Eden een zeer veel scherper inzicht had in de juiste lijn der Britsche buitenlandsche politiek dan zijn voorganger. Slechts weinige maanden later, eveneens door een tactische en politieke fout van een minister van buitenlandsche zaken, die zich daardoor ge noopt ziet, zijn ontslag te nemen, wordt Eden toch op deze belangrijke post geroepen. De nieuwe, jeugdige minister, die een ijverig aan hanger van den Volkenbond is, geniet als mensch, mede vanwege zijn charmant en tot in details ver zorgd uiterlijk, waar men in Engeland zoo gevoe lig voor is, de reputatie van een „perfect gentle man." GEVESTIGD: TANDARTS Schagen, Landbouwstr. 129 Spreekuur 9—11, 2—3 en volgens afspraak. TELEFOON no. 13. DERTIEN DOODEN. NEW YORK: Te Hopewell in den staat Virginia is een groote autobus door de afsluit- boomen van de brug over de rivier de Ap- promatox gereden en in het water gestort. Dertien menschen, o.w. de chauffeur, zijn ver dronken. INCIDENT TIJDENS AFDEELINGSVERGA- DERING DER SJ)JLP. TE ALKMAAR. Zaterdag en Zondag vergaderde te Alkmaar T gewest Noordholland-Noord van de S.D.A.P. Onder de aanwezigen bevond zich ook mr, Duys, hetgeen aanleiding werd tot een uitvoe rige discussie. Tenslotte werd met 163 tegen 17 stemmen een resolutie aangenomen, die als volgt luidt: „Het gewest NoordhollandNoord spreekt als zijn meening uit, dat volgens de interpre tatie der statuten, aan een geroyeerd lid, hangende zijn beroep tegen dit royement, geen toegang tot de vergadering kan worden verleend." De heer Duys verliet vervolgens onder pro test de bijeenkomst. Twee jongens aangehouden; de derde ge vlucht. Op den Amsteldijk bij de Amstelkade te Amster dam, heeft gisteravond te kwart over zeven een he vige botsing plaats gehad tusschen twee personen auto's, die daarbij ernstig werden beschadigd. De chauffeur van den aangereden wagen liep een hoofdwonde en ontvellingen op, die door een in de buurt wonenden dokter werden verbonden. De inzittenden van den anderen wagen drie jon gelieden waren er na de botsing in een oogwenk uitgesprongen en trachtten zich uit de voeten te ma ken. Slechts een van het drietal is dit gelukt; de bei de anderen werden door een agent van de verkeers politie aangehouden en toen bleek al spoedig, dat de wagen die de botsing veroorzaakt had, door het drie tal onbeheerd in de Linneausstraat aangetroffen en gestolen was. De twee aangehoudenen jongens van 17 jaar zijn naar het bureau Linnaeusstraat, waar de eigenaar van den wagen reeds aangifte had ge daan, overgebracht. Zij weigerden bij hun verhoor den naam van hun medeplichtige te noemen; de po litie gelooft echter dat zij ook dezen spoedig in han den zal hebben. Claudette Colbert de Fransche too- neelspeelster, die in korten tijd als een der grootsten onder de sterren van T witte doek op den voorgrond! getreden is.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1