Italië voelt zich steeds meer drag mot Duitschland Steun aan kleine Boeren en Tuinders De treinramp in Thiiringen Koolexport naar Amerika. Wijziging van het Ambtsgebied der Rijkstuinbeuwconsulenten. Successen der Abessijnen Alkmaarsche Kaasmarkt Vredesvoorwaarden van den Negus Engeland kan rekenen op hulp Euwe—Aljechin. Boerderij en Tuinderij Zaterdag 23 December 1935. Postrekening No. 23330 GHAGEH 79ste Jaargang. No. 9380 Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 16 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ongerustheid over de Middellandsche Zee-kwestie. Vredesonderhandelingen voor het oogenblik afgebroken. (Van onzen specialen correspondent.)' ROME, Vrijdag. Nu de diplomatieke onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen en de, oorlog in Abessinië voortduurt, is de belangstelling van het Italiaansche publiek geconcentreerd op de verdere politiek van Laval en op de zit ting van het Italiaansche kabinet, die Maan dag a.s. zal plaats vinden. Vandaag is hier bekend geworden, dat de Britsche ambassadeur, Sir Eric Drummond, Rome zal verlaten om een vacantie van drie weken in Engeland door te brengen. Ook hier in ziet, men terecht een bewijs, dat de vredes onderhandelingen voor het oogenblik zijn af gebroken. Sir Eric Drummond heeft den ge- heelen zomer te Rome verblijf gehouden en in Engelsche kringen legt men er den nadruk op, dat hij alleen en uitsluitend voor zijn vacantie naar Albion vertrekt. Ook in Italiaansche kringen geeft men, toe, dat om de woorden van een regeeringsvertegenwoordiger *te gebruiken „tot aan het midden van Januari niets zal gebeuren." Van gezaghebbende zijde verklaart men, dat een pctroleumboycot. een onmogelijkheid is geworden. Maar het.lijkt er veel op, dat dit een praatje voor de voor de vaak is, want men herinnert zich, dat het zelfde w$rd gezegd, toen de ecohöüüsche sancties aan den horizont opdoemden. Het is intusschen duidelijk, dat de Italiaansche re geering zeer verontrust'is over de ontwikkeling der Middellandsche Zee-kwestie en over de verklaring, ,dóor Laval afgelegd in het Fransche kabinet, betref fende de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk ten aanzien van deze kwestie. Vooral de mededeeling ■van den Franschen minister-president heeft Italië niet optimistisch gestemd. Men voelt, dat de stroo ming, die de Italiaansche politiek, afkeurt, door deze verklaring aan kracht heeft gewonnen, en dat het steeds moeilijker voor den Duce wordt, uit de'benau wende situatie te geraken. Alle lagen der bevolking zien met spanning de bijeenkomst van het Italiaansche kabinet tegemoet. De financieele moeilijkheden vormen een belangrijk punt op de agenda. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) Uitvoer van benzine naar Italië belang rijk gestegen. Washington, 27 Dec. (A.N.P.) De regeering heeft medegedeeld, dat de uitvoer van benzine naar Italië belangrijk is gestegen, hoewel de autoriteiten getracht hebben, den export van grond stoffen tegen te gaan. Gedurende de maand Novem ber zijn 110.100 vaten benzine uit de Vereenigde Sta- .ten direct naar de Italiaansche koloniën verscheept, tegen 25.714 vaten in October. Terwijl naar Europeesch Italië in October geen verschepingen plaats hadden, zijn in November 78.281 vaten uitgevoerd. Italië wil tin en rubber koopen. Poging om bestellingen te doen in Singapore. Singapore, 27 Dec. (Reuter): k Italië tracht in Singapore tin, rubber, tubawortel en andere voor den oorlog noodige stoffen te koopen door tusschenkomst van agenten in Spanje, Duitsch- land, Japan, Zuid-Amerika en de Vereenigde Staten. De autoriteiten houden nauwlettend toezicht op de verschepingen. Handelaars te Singapore ontvingen onlangs bestel lingen van tot dusver onbekende zijde. Sommigen hunner verklaren openlijk, dat de uiteindelijke be stemming Italië is. De bestellingen van tubawortel worden in het bij zonder gewenscht, omdat dit wordt gebruikt voor de vervaardiging van insect.en-doodende middelen gebe zigd door het Italiaansche leger tegen parasieten, wel ke epidemieën verspreiden, waaronder menschen en dieren veel te lijden hebben. Door de feestdagen was de aanvoer heden slechts 52.000 Kg., daar verschillende vervoer ders gisteren niet gevaren of gereden hadden. Mede hierdoor ging de verkoop tamelijk vlot en kon in het algemeen gemiddeld 1 1.per 50 Kg. hooger worden verkocht dan de vorige week. De hoogste noteering was voor Edam merkaas f 18.50. Of deze hoogere noteering volgende week indien de thuisgehouden productie zal worden aangevoerd zal kun nen worden gehandhaafd, is-te betwijfelen. Terugtrekking der Italiaansche troepen en schadeloosstelling voor Abessynië.. Reuter seint uit Addis Abeba, 27 Dec. De vredesvoorwaarden van den negus zouden, naar uit geloofwaardige bron gemeld wordt, omvatten de terugtrekking der Italiaansche troepen, schadeloosstelling voor Abessynië en de erkenning van Abessynië als souve- reine staat door de mogendheden. De voorwaarden van den negus omvatten even eens de demarkatie van de grenzen tusschen Abes synië en de Italiaansche koloniën door een. interna tionale commissie, benoemd door den volkenbond. Abessynië zou gaarne buitenlandschen bijstand en raad ontvangen op economisch, financieel en admi nistratief gebied, dóch geen enkele Italiaansche amb tenaar zou worden geaccepteerd. Ofschoon de eisch inzake schadeloosstelling ver meden zou kunnen worden, is het :onwaarschijnlijk dat de Abessyniërs, tenzij zij verslagen worden, op andere dan genoemde voorwaarden over den vre de willen onderhandelen. VAN HET FRONT Aan den straatweg van Makalle naar Adoea. Addis Abeba. Volgens Abessijnsche berichten van het Noordelijk front hebben in het gebied van Tem- bien de Abessijnsche troepen nieuwe vorderingen ge maakt. Dedjas Hailoe Kebede, die het bevel voert over een groote Abessijnsche voorhoede, heeft met succes eenige Italiaansche posten aangevallen, die zich ter weerszijden van den straatweg van Makalle naar Adoea hadden ingegraven. Men zou hierbij elf machinegeweren, 200 geweren en de daarbij behoo- rende munitie hebben buitgemaakt. Vqlgens berichten van het Zuidelijk front toonen in het district Bali de vliegtuigen weer een groote ac tiviteit. De reeds eenigen tijd verwachte groote Ita liaansche aanval bij de Webbe Sjebeli is nog steeds niet begonnen. Strijd bij de Takazze. Verliezen aan beide zijden. Rome. Legerbericht No. 81 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: gistermiddag heeft een van onze detachementen, welke een ver kenning uitvoerde in het gebied van de Takazze een bende gewapende Abessiniërs teruggedreven nabij Af gaga. Aan 's vijands zijde zijn ernstige verliezen geleden, aan onze zijde vielen zes zwarthemden en drie Erithreeërs, terwijl vier officieren, negen zwart hemden en 37 Erithreeërs werden gewond. Aan het geheele front ontwikkelde de luchtmacht een leven dige actie. Bij een aanval in de Middellandsche Zee. - Be omliggende landen zullen zich niet aan hun verplichtingen onttrekken. Londen. Thans is antwoord binnengekomen van alle aan de Middellandsche Zee gelegen landen, die door Engeland gepolst zijn met betrekking tot de houding, die zij denken aan te nemen ten aanzien van den wederzijdschen bijstand krachtens het Vol kenbondspact. De desbetreffende landen zijn Frankrijk, Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Alle hebben geantwoord, dat zijn hun ver plichtingen krachtens par. 3 van art. 16 in geval van een nïet-uitgelokten aanval op Engeland in de Middellandsche Zee zullen vérvüllen. Deze verplichting moet natuurlijk niet worden verward met de militaire sanc ties, die een geheel andere quaestie is. Ingevolge wederzijdsche bijstand noodig mocht wor den, gelooft men, dat deze eveneens op de Roode Zee van toepassing zal zijn. De antwoorden der bovengenoemde regeeringen staan gelijk met een bevestiging van de resolutie, die door de Geneefsche coördinatie-commissie is aan genomen, toen in October de sancties werden be sproken. In totaal 39 dooden? Erfurt. Naar de directie der Duitsche rijks spoorwegen te Erfurt mededeelt, heeft men thans het 30ste slachtoffer van de spoorwegramp bij Gross-Heringen kunnen identiiceeren. Van de nog toe gevonden 32 dooden (niet 33, zoo als oorspronkelijk verluidde) zijn er dus thans 30 ge identificeerd. Nog niet bekend zijn de namen van twee dames van 40 en 65 jaar. Naar de directie der rijksspoorwegen verder nog mededeelt, worden nog zeven personen vermist. Men neemt aan, dat hun lijken in de Saaie liggen. SCHAKEN. Oostenrijksch hoteldirecteur bereid de som voor een revanche te verstrekken. Een Oostenrijksche hotel-onderneming, die het Alpen-hotel „Panhaus" en nog enkele andere hotels en pensions op den Semmering exploiteert, heeft naar het „Handelsblad" meldt, aan dr. Euwe en dr. Aljechin doen weten dat zij bereid is de benoodig- de som te fourneeren (f 10.000), noodig voor den re vanchewedstrijd om het wereldkampioschap. Dr. Euwe verklaarde, dat hij er geen enkel be zwaar tegen had op den Semmering te spelen, in dien het volle bedrag door den hotelhouder wordt beschikbaar gesteld. En dat hij er ook geen bezwaar tegen kon maken, indien Aljechin in staat werd gesteld zijn revanche-wedstrijd mogelijk te maken, een en ander in verband met desbetreffende bepa lingen van het contract. De noodlijdende boer steunt de industrie. GROOTER ZUIVELEXPORT TEGEN LAGE PRIJZEN. Maandag jongstleden is te Berlijn het handelsver drag tusschen Duitschland en Nederland geteekend, dat voor het komende jaar de richtlijnen aangeeft, waarlangs zich de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen kunnen ontwikkelen. Allereerst kan worden opgemerkt, dat het nieu we verdrag niet sterk afwijkt van het oude, dat ge durende 1935 heeft gegolden. Gaan wij de voarnaamste wijzigingen na, dan blijkt dat wij in 1936 grooter hoeveelhe den boter, kaas en eieren naar Duitschland zullen kunnen uitvoeren, echter met dien verstande, dat het totaal bedrag, dat Duitsch land hiervoor betaalt, niet grooter zal zijn, dan wij in 1935 voor deze landbouwproduc ten van onze Oostelijke buren ontvingen. DE KORTE BETEEKENIS VAN DEZE LANGE ZIN IS DAT WIJ MEER ZULLEN MOETEN LEVEREN VOOR HETZELFDE GELD. Voor druiven is het invoerrecht verlaagd van 15 tot 7 R.M., vcor litophoon is het bijzonder in voerrecht vervallen, terwijl het ook voor oesters en gloeilampen in gunstigen zin is gewijzigd. Als voordeelen voor onze industrie is te noemen een aanzienlijke importbeperking in ons land, waarvan vooral de textielindustrie zal kunnen pro- fiteeren. Resumeerende kunnen wij, bij bestudee ring van dit verdrag niet ontkomen aan den indruk, dat de agrarische belangen een veer hebben moeten laten voor de door talloos velen zoo aangeprezen industrialisatie van ons land. Voor het grootere kwantum immers, dat onze boeren zullen mogen uitvoeren, ontvangen zij geen cent meer dan voor het geringere kwantum in 1935. Het eenige voordeel, dat in den nieuw geschapen toestand voor de zuivelexport is te bespeuren, ligt in het vasthouden van onze afzetgebieden. SCHEVENINGSCHE LOGGER VERGAAN. Nabij de Belgische kust. De bemannin gen gered. Reuter seint uit Ostende, d.d. 27 Dec.: Bij het lichtschip Noord-Hinder is een Nederland- sche treiler, de „Scheveningen 135", ten gevolge van den storm in een hachelijke positie gekomen. Een treiler uit Ostende kwam het in nood verkee- rende schip te hulp; alle leden van de bemanning konden worden gered. Weinige oogenblikken later zonk de „Scheveningen 135" loodrecht in zee. UITKEERING INEENS VAN 25 30 GULDEN. De minister van Landbouw heeft besloten voor de kleine boeren uit het Landbouwcri sisfonds een uitkeering ineens tot een bedrag wisselend tusschen f 25 en f 30 per bedrijf beschikbaar te stellen. Aangenomen wordt dat de uitkeering in Februari zal kunnen geschieden.. Voor een aantal noodlijdende tuinders, voor wie dit dringend noodzakelijk is, is even eens tot een bijzondere uitkeering besloten. Deze kan in Februari worden tegemoet ge zien. Bij de behandeling der landbouwcrisispolitielc is steeds een moeilijke vraag geweest op welke wijze voldoende tegemoet kon worden gekomen aan de economische nooden der z.g. kleine boeren. Onder deze groep worden nog al eens samengevat zij, die 13 koeien bezitten en 15 h.a. cultuurgrond bewer ken. Deze kleine boeren hadden reeds vóór het intreden der crisis een zeer sober bestaan. Het spreekt dus vanzelf, dat de scherpe prijsdaling van alle land bouwproducten hen in het bijzonder moest treffen. Wel ontvangen zij b.v. op de melk en varkens steun, welke .voor den geheelen landbouw is vastgesteld, maar de hoeveelheden, welke de kleine boeren pro- duceeren, zijn zeer gering, zoodat de toeslag op den wereldprijs niet steeds voldoende, uitkomst brengt. Reeds van het begin der landbouwcrisispolitiek af is getracht den kleinen boeren tegemoet te komen. Van daar dat bij allerlei maatregelen, o.a. bij de teeltbe perking van runderen en varkens, voor hem gunstige uitzonderingen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daarmede nog niet verkregen, de nood van vele boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aanmelden het is een groot nationaal belang dat deze kleine zelfstandigen niet ten gronde gaan, maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Behalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van een aantal noodlijdende tuinders de aandacht. In bepaalde streken van ons land, met name in Noord-Holland, is een misoogst op getreden. Dientengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groen ten ter veiling kunnen brengen. Daardoor missen zij niet alleen de inkomsten van de opbrengst der groenten, maar ook den toeslag, die krachtens de crisisbepalingen daarop wordt gegeven. Er is een aantal tuinders, die daardoor te gronde dreigen te gaan. ok hier is het noodzakelijk, de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere wer kers in de kosten van aanschaffing van hun be drijf sbenoodigdheden worden tegemoet gekomen. De Staatscourant van 19 December bevat wijzigin gen van het Ambtsgebied van eenige Rijkstuinbouw- consulenten met ingang van 1 Januari 1936. Het ambtsgebied van den Rijkstuinbouwconsulent, Ir. C. Rietsema te Hoorn zal thans zijn: het gedeelte van de provincie Noord-Holland ten Noorden van het Noordzeekanaal en het IJ, met uit zondering van de gemeenten Schoorl, Bergen, Eg- mond aan Zee, Heiloo, Limmen, Castricum, Uitgeest, Heemskerk, Wijk aan Zee en Duin, Beverwijk en Velsen, en met uitzondering van de eilanden Vlie land en Terschelling, en den geheelen Wieringer- meerpolder; terwijl als consulenten voor o.a. de gemeenten Limmen, Heiloo de Egmonden, Bergen en Schoorl zijn aangewezen Ir. C. Koeman voor de bloemen teelt, Ir. C. Ph. Moerlands voor de boomteelt, Ir. K. Volkersz voor de bloembollenteelt, Ir. Rie- mens voor de groenten- en fruitteelt onder glas en Ir. Kers voor die, niet onder glas. Bovengenoemde consulenten hebben hun stand plaats resp. te Aalsmeer, Boskoop, Lisse, Den Haag en Naaldwijk. Sterk verlaagde invoerrechten op zuur kool. Ook bloembollen en tuinzaden profiteeren. Het handelsverdrag dat door ons land met de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika is afgesloten, opent wijde perspectieven voor onzen tuinbouw. Natuurlijk zon het onverstandig zijn nu direct al te optimistisch te zijn, maar de afzetmogelijkheden in het land van de dollar zijn zoo geweldig, dat de gevolgen der meer op vrijhandel gebaseerde handels politiek van President Roosevelt moeilijk kunnen worden overschat. Zoo is het Amerikaansche invoerrecht voor bloem bollen, tuinzaden en zuurkool verlaagd met 50 pet. en dat op sluitkool en ingemaakte uien met 25 pet. Tulpenbollen zullen dus zijn belast met 3 dollar per 1000 stuks, narcissen met 6 dollar, crocussen met 1 dollar, de zuurkool en ingemaakte uien met 25 pet. der waarde en de sluitkool met 11/2 dollar cent per Am. pond. Het woord is thans aan onze exporteurs!

Schager Courant | 1935 | | pagina 1