Laval's positie wankel Plaatselijk Nieuws. Varkenspolitiek gewijzigd ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Zaterdag 28 December 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9880 HOOGWATER IN SPANJE. Kerstmarsch van de N.S.B. De Tafelberg in vlammen. Inbraak te Huizen N.-H. Het nieuwe contract slechts tijdelijk. Jubileum Majoor Holema. Scha gen-nieuws. AKKER'S De koude in Amerika Steunverlaging Tarwe. Door gas bedwelmd. .VEEMtRlltiT Qe Bilt seint i Frankrijk staat acher Engeland Scherpe critiek van Reynaud op de buiten- landsche politiek van Laval. Het is niet moeilijk te kiezen tusschen een land dat het Volkerenbondspact schendt en tnsschen een dat het verdedigt. Gistermiddag is de Fransche Kamer bijeengekomen pm de verklaring van Laval te vernemen over de door hem gevolgden buitenlandsche politiek. De ernst der politieke situatie in Frankrijk demon streerde zich het allereerst door de overgroote be langstelling van deze zitting. De publieke tribunes en de galerijen waren stampvol. Alle bekende politieke grootheden van Frankrijk waren aanwezig. In een eenigszins matte rede verdedigde Laval hst zoo krachtig bestreden vredesontwerp Hoare-La- yal. Hij schilderde de gevaren van de tegenwoordige situatie en zeide er geen spijt van te hebben aan de .vredespoging te hebben meegewerkt. Laval herhaalde dat hij jegens Engeland de ver plichting op zich had genomen om dat land met de Fransche vloot, het leger en de luchtmacht te hulp te snellen, als het in verband met de toepassing der sancties door Italië zou worden aangevallen. Maar, riep Laval uit, deze zware verantwoordelijk heid brengt mede, dat ik al mijn krachten blijf aan wenden om tot een vredelievende oplossing van het conflict te komen. Door het aftreden van T-Ioare en de verklaring van de Engelsche regeering, dat zij het vredesvoorstel als „dood" beschouwt, is nochtans de weg tot verzoe ning open gebleven. Tenslotte verklaarde Laval, dat zijn vredeswil on verzwakt is en dat andere pogingen zullen moeten worden gedaan om een einde te maken aan het conflict. Verschillende afgevaardigden voerden'het woord, doch geen enkel vermocht de critiek zoo hoog op te voeren, dat werkelijk gevaar voor Laval's positie ontstond. Zelfs de redevoering van Leon Blum, de leider der socialisten, was ongevaarlijk. Reeds meende de regeering het pleit gewonnen te hebben, toen tegen half zeven de tot het cen trum behoorende oud-minister Paul Reynaud aan 't woord kwam om een vernietigende critiek op La.val's beleid uit te spreken. In een schiterende rede, die door de geheele lin kerzijde werd toegelicht, zeide Reynaud g esehrok- ken te zijn over de wijze waarop de regeering zich had uitgesproken voor Italië en tegen Engeland. De keuze moet niet gaan tusschen Engeland en Italië, maar tusschen een land dat het Volkenbondspact heeft geschonden en tusschen het Engeland, dat 't .Vclkenbondsrecht heeft verdedigd. Aan het eind van zijn rede werd Reynaud door driekwart van de Kamer een langdurige ovatie ge bracht en klonken de uit het midden der linker zijde de bekende kreten: aftreden! aftreden! Dat de positie van Laval door Reynaud's rede zeer wankel is geworden, kan aan geen twijfel on derhevig zijn. Indien hij er. nog in slaagt een meer derheid te verkrijgen, zal die in elk geval zeer klein zijn. Groote schade aangericht. - Verscheidene personen gedood. - Ook Portugal en Zuid-Frankrijk geteisterd. Madrid. Het zuiden van Spanje wordt door een ihevigen storm en door overstroomingen geteisterd. Te Badajoz heeft de Guadiana-riviei cte laagge legen stadswijken onder water gezet., waardoor ver scheiden huizen instoi tten. Driehonderd personen zijn dakloos geworden. In de provincie Leon moest tengevolge van de overstroomingen het spoorwegverkeer worden on derbroken. De storm die aan de kusten van den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee woedt, noodzaakt vele schepen hun toevlucht in de havens te zoeken. Nabij Avila zijn tengevolge van het hoog water vijf bruggen weggeslagen. Bij Oropesa stortte een brug in, waardoor een auto werd meegesleurd. Twee inzit tenden verdronken. Uit Cadiz wordt gemeld, dat de trawler „Santa Christin" schipbreuk heeft geleden en gezonken is. Drie opvarenden zijn verdronken. De kapitein en de overige leden der bemanning wisten zich zwemmen de te redden. Groote schade aangericht Madrid. De schade, die het noodweer in Spanje .tot dusver heeft aangericht, is buitengewoon groot. De rivieren Guadiana en Tromen zijn 3 meter ge wassen en ovorstroomen het land bij Badajoz en Sa- lamanca. Door het water is o.a. de grond van eenige be graafplaatsen omgewoeld, zoodat de lijken in het water ronddrijven. De sneltrein MadridBadajoz is tengevolge van een aardverschuiving ontspoord. Verscheidene per sonen werden licht gewond. In de provincie Caceras is een brug over de Tie- tar ingestort juist op het oogenblik, dat een auto passeerde. De vier inzittenden verdronken. Stormen, regens, groote overstroomin gen in Portugal. Vele slachtoffers, aan. zienlijke materieele schade. Lissabon. Nagenoeg alle rivieren in Portugal fcijn buiten de oevers getreden tengevolge van de geweldige stormen en regens, die tien dagen lang het land hebben geteisterd, groote schade hebben aan gericht en vele slachtoffers hebben geëischt. In sommige overstroomde streken werd het red dingswerk met booten verricht, o.a; in Santa Clara bij Coimbra. In de havens van Lissabon en Oporto sloegen vele schepen los. twee torpedojagers kwamen met elkaar in aanvaring. De storm houdt nog aan» Ontbinding W.A.-korpsen. Een paar duizend personen, uit verschillende dee- len des lands, hebben deelgenomen aan den Kerst marsch van de N.S.B. Daar het houden van een op tocht te Amsterdam niet was toegestaan, begaven de deelnemers zich in groepjes van tien naar het ver- eenigingspunt op Nieuwer-Anistel's grondgebied: ca fé De Uitkijk. Daar werden de vlaggen ontplooid. Men trok langs Amstelveen en de Ouderkerkerlaan naar Ouderkerk en keerde in den namiddag naar Amsterdam terug. In de Apollo-hal vond een bijeen komst plaats, waarin tevens de W.A.-korpsen ont bonden werden. In plaats van ir. Mussert, die door ongesteldheid verhinderd was, trad de heer van der Weile als spreker op. Namens den leider stelde deze den W.A.-mannen voor, de volgende gelofte af te leg gen: „Ik zweer mijn Koningin, mijn vólk, mijn land, steeds te dienen. Ik zweer trouw en gehoorzaamheid aan de nationaal-socialistische beweging en haar lei der, ir. Mussert. Hem zal ik steeds naar eer en ge weten en met inspanning van al mijn krachten bij staan in den door hem begonnen strijd." Deze eed werd eerst afgelegd in spreekkoor en daarna door schriftelijke onderteekening. Geweldige boschbrand, kilometers ver zichtbaar. .Uit Kaapstad in Zuid-Afrika wordt gemeld, dat de Tafelberg sedert Dinsdagavond in vlammen staat. In de wouden op de hellingen is een verwoestende brand uitgebroken, die steeds verder om zich been- grijpt. De vlammen zijn zichtbaar tot op een afstand van 20 kilometer. Men vreest, dat de brand nog een week zal duren. Nader wordt gemeld, dat de vrees voor verdere uitbreiding is geweken, daar zware mist en regen dit thans verhoeden. De Tafelberg, die nu in Kersttijd glanst in de warme zomersche Zuid-Afrikaansche zon, is het uit gestrekte terrein, waar honderden kampeerders en bergbeklimmers hun vrije dagen doorbrengen. Wel licht is een kampeerder onvoorzichtig geweest met vuur en is het aan onachtzaamheid te wijten, dat de prachtige, uitgestrekte, onafzienbare bosschen tegen de berghelling een prooi der vlammen is geworden. De dieven aangehouden. Toen de heer S. en zijn vrouw den eersten Kerst avond in hun woning aan de Voorbaan te Huizen (N.-H. terugkeerden, hoorden zij gerucht. Twee per sonen vluchtten uit de achterkamer, toen zij deze binnentraden. Zij ontkwamen door een tuindeur. De politie vond van de daders geen spoor, totdat zij gisteren uit Haarlem bericht kreeg, dat giste ren aldaar op het station twee jongens van 17 jaar waren aangehouden, die zich vreemd gedroegen. Zij beweerden uit Huizen te komen en geen geld bij zich te hebben. Zij hebben gistermiddag bij de Huizer po litie bekend, dat zij bij S. hebben ingebroken en ge vlucht waren, toen de familie thuis kwam. Zij zullen voor den officier van justitie worden geleid. Andere Huizer jongelui hebben Tweeden Kerstdag eveneens inbraak gepleegd. Gisteren heeft een inge zetene, die afwezig was geweest, vastgesteld, dat uit zijn provisiekelder etenswaren waren gestolen. De politie wist gisteren vier jongens van 17 jaar en 15 jaar aan te houden, die ten slotte hebben bekend, zich daaraan schuldig te hebben gemaakt. WELDRA STEUNVERLEENING ZONDER BACONCONTRACT. Het volgende communiqué wordt verstrekt: „In verband met de verschillende berichten welke over een nieuw baconcontract worden verspreid, wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: De export van bacon is voor de varkenshouders in Nederland van de grootste beteekenis. Zonder steun is deze export niet in stand te houden. Het baconcon tract was de organisatorische vorm, waarin de steun werd verleend. De minister van Landbouw heeft kort geleden het baconcontract opgezegd. Het is de bedoeling om te komen tot een geheel anderen vorm van steunverleening, zonder baconcontract. Op dit oogen blik heeft het college van regeeringscommis- sarissen een plan in behandeling, waardoor de particuliere organisaties bij het opkoopen, slachten en exporteeren der varkens op ruime wijze zouden worden ingeschakeld. Het bedrijfsleven zal dan optreden, met steun en onder controle van de overheid. Uiteraard is de uitvoering van een dergelijk plan tijdroovend, mede omdat met de bij den export belanghebbende groepen tal van besprekingen moeten worden gevoerd. Daar het bestaande baconcontract 1 Januari afloopt en er in elk geval een i-egcling moet zijn, heeft de minister van Landbouw besloten, het baconcontract nog na 1 Januari te laten doorloopen, evenwel niet ongewijzigd. De Veehouderijcentrale onderhan delt op dit oogenblik met de baconfabrikantcn, om te komen tot diè veranderingen in het bestaande baconcontract, waarvan de noodzakelijkheid is gebleken. Het resultaat van deze onderhandelingen zal aan den minister worden voorgelegd, opdat deze dan zijn beslissing kan nemen. Mochten de veranderingen pas na 1 Januari tot stand komen, dan zullen zij met terugwerkende kracht van dien datum af gelden." Op den 6den Januari 1936 hoopt, de heer E. F. H. Holema, Brigade-Commandant bij de Rijksveldwacht. alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Rijksveldwacht. Majoor Holema, geboortig uit Kcsteren, trad op 16- jarigen leeftijd, 17 October 1899, in militairen dienst. Na een diensttijd van ruim 10 jaar pasporteerde hij als onderofficier en trad in dienst bij de gemeente politie te Watergraafsmeer. Deze gemeente heeft hij gedurende ruim iy2 jaar zijn diensten bewezen, waar na hij overging bij de Rijkspolitie. Na benoemd te zijn op 6 Januari 1911, werd hem als eerste standplaats aangewezen Amsterdam. In het laatst van 1912 werd hij verplaatst naar Hoofddorp tot 1917, waarop Half weg en Aalsmeer als nieuwe standplaatsen volgden. In 1924 deed de heer Holema zijn intrede in deze streek, toen hij werd aangesteld tot brigadier te 't Zand (N.-H.). Toen de toenmalige majoor de heer Boot verplaatst werd naar Haarlem, volgde in 1932 de benoeming van den heer Holema tot majoor te Schagen. De a.s. jubilaris heeft door zijn sympathieke persoonlijkheid en rechtvaardigheid zich zoowel bij zijn superieuren als bij zijn personeel en de bevolking respect afge dwongen en wij twijfelen niet of dezen dag zal den jubileerenden majoor de belangstelling niet voorbij gaan. HOME-TRAINERWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. De wielerclubs Victrix te Alkmaar en West-Friesland, Schagen, bestrijden el kaar op de rollen. Tweeden Kerstdag werd in het clublokaal van de A.S.V. „Victrix" te Alkmaar een wedstrijd gehouden op de Hometrainer. Het spreekt vanzelf dat de Scha- gers voor deze eerste keer het er niet al te best af zouden brengen tegen de beter op de rollen thuis zijnde Victrix-Jeden. Het is ons echter nogal meege vallen. Wel heeft geen enkele Schagenaar het tot een overwinning kunnen brengen, maar na een poosje trainen zullen de Alkmaarders het in Januari in Schagen wél even zwaarder krijgen. Het.ligt alsdan in de bedoeling van beide besturen om een return match in Schagen te houden. Gereden werd over 500 en 1000 Meter. De uitslagen over de 500 M. waren: 1. J. Zandvoorl 1S.3 sec., 2. Groenewoud-Kramer 18.5 sec., 3. S. Schut, 19.3, 4. K. Kush 19,7, 5. Stroomhergen 20.4, 6. v^ d Veer 21.2, 7. Tel 22, 8. Godfriedt 22.1 sec., allen A.S.V. Victrix; 9. P. Hoogland 22.3 sec., R. en Tv. West-Fries land, en A. v. d. Werff 22.4 sec; J. Visser 23 sec., S Visser 23 sec., Kaptein 25.1 sec., T. Dekker 25.4 sec De uitslagen van de 1000 M. waren: 1. J. Groot 35.6 sec., 2. P. Zaridvoort 36.7 sec., 3. W. Wouters 37,4 sec., 4. Bleeker 38,2 sec., 5. J. Scrpentie 38.9 sec., 6. W. Vis ser 39.8 sec., 7. Harms 40.5 sec., S. J. Kager 41.3 sec.. 9. v. d. Velde 41,6 sec, 10. Ridderbos 45.7 sec., J. Hus saarts 47.2 sec., B. Beuving 49.9 sec. Juniorenklasse: 1. Nierop tijd over 500 M. 22 sec-., 2. Hiemstra 22.5 sec., Stroet 23 sec. De prijzen bestonden alle uit luxe voorwerpen, be schikbaar gesteld door de winkeliers uit de stad Alk maar. Na afloop der wedstrijden werd nog even ge zellig bijeengebleven ter bespreking der komende ontmoetingen te Schagen en Alkmaar, SLOTBAL IN „CERES." Morgenavond zal Ceres haar deuren voor de laat ste maal openen voor de danslustigen. Nadien zal hier niet meer kunnen worden gedanst. Als attrac tie heeft de heer Schenk thans gemeend elke bezoe ker of bezoekster een gratis verteering aan te bieden tegen inwisseling van het entré-biljet. AANBESTEDING. Vrijdag 27 December werd voor rekening van den heer D. J. v. d. Heuvel door den architect, den heer Chr. Dekker te Schagen aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur met woonhuis aan den Kleiweg te Anna Paulowna. Ingeleverd xwaren 12 biljetten, t w. door: J. Veuger, St. Maartensbrug f 171S0. A. Schouten, Anna Paulowna f 16100.— N. Hoogzaad, Spanbroek f15989.— M. Schipper, Schagerbrug f 15799.— K. Vennema, Den Helder f 15695.— W. Uitterdijk, Wieringerwaard f15487. Gebr. Veeter, Schagerbrug f 15465 Gebr. Nauta, Breezand f15217 B. P. Zeeman. St. Maartensbrug f 15160.— P. Schouten en J. Hoep, Breezand f 15155 C. Kossen. A nna Paulowna f 14786. Bouwbedrijf H. Doorn, Den Helder f 14499. De gunning is aangehouden. MARKTOVËRZICHT. Vrijdag j.1. was hier markt, dus wel te hegrijpen, zijn de gedachten: daar komt weinig van terecht. Wat de vette koeien aanging was de aanvoer wel buiten verwachting. De handel was traag, weinig of hoegenaamd geen slagers; hoogste noteering pl.m. 23 cent per pond. Gelde- en kalfkoeicn geen aanvoer. Vaarzen, handel stug, Aanvoer van graskalvercn ni hil. Nuchtere kalveren weinig aangevoerd, handel goed. Schapen, weinig aangevoerd, handel stug. Vette varkens ook weinig te melden, handel goed. Biggen handel matig, hoegenaamd geen aanvoer. Kippen, konijnen en hanen handel goed, weinig in te doen. Gelukkig dat het weinig voorkomt dat de markt verspringt, anders zou het er vreemd uitzien voor zoo'n plaats. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 29 DEC. Texel 1Schagen 1: D. Arnoldus; J. Peetoom, V. Vlottes: S. Grootes. R. Rus. E. Rus: C. de Moor; D. Schoorl, G. J. Boontjes, H. Middelbeek, Jb Dekker. Reserve: W. Rus, Jb. Molenaar. Texel 2Schagen 2: J. Everts; D. Ruig, A. Slik ker; P. Boon. J. Weeland, P. Boontjes; H. Veen- ~tra, P. Schoorl, P. de Vries, W. J. Biersteker, G 'aulusma, Res.: S. Breebaart. Schagen 3— Callantsoog 1. Aanvang 2 uur. T. Bij kost; J. Broer, J. Franzen; T. Moransart, P. Kistè- naker, J. van der Oord: M. Slikker. J. Boontjes, L S., Jb Broersma. J. Gelder. Res.: H Naber Schagen a—Helder a Aanvang 10 uur. J. J. Slik ker; A. Molenaar, G. Schouten: W. Geerts. G. Koch C. Slikker, C. de Jager, P. Timmerman, J. P. Wit, A. van der Pijl, G. Zwaan Schagen b—Helder g Aanvang 11.30 uur: J. Oost- wouder: P. Dekker, S. de Vries; J. Schram, J. Slik ker, K. Klaijer; J. Heemsbergen, P. Hofland, J. v. d. Ben, R. van Haren. Jb Molenaar. Res: N. Prins. Met het- oog op de 5 elftallen, welke Schagen Zon dag in het veld moet brengen, worden alle spelers verzocht de hun aangewezen plaats te bezetten en op tijd aanwezig te zijn. De spelers van Schagen 1 en 2 worden er op at tent gemaakt, dat de bus om 8 uur vertrekt, vanaf café Roobol. Denkt erom heeren, op tijd, want de boot vertrekt om 9 uur uit Den Helder. DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank iq KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, noe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Afeor. B. Fr. te 's-Q, „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrjjfmiddel bü Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct Potten; 62J4 ct. en f 1.04 Eischt ruim 200 slachtoffers. Reuter meldt uit New York: Het aantal dooden tengevolge van de koude is in het geheele land thans gestegen tot 207. Richtprijs thans 9 galden. Teneinde de steun, welke uit het Landbouw crisisfonds op de verschillende landbouwcri sisproducten wordt gegeven, meer naar even redigheid te verdeelen, heeft de minister van Landbouw besloten, een richtprijs voor de tar we welke voor den oogst van dit jaar f 10.— bedroeg, voor den a.s. oogst op f9 te ver lagen. (Dit is de vierde steunverlaging; oorspronkelijk be droeg de richtprijs f 12.50, daarna f 12, vervolgens f 11 en tot dusver f 10). Bejaarde man bewusteloos te bed gevonden. Bewoners van een bovenhuis in de Bellamydwars- straat te Amsterdam bemerkten dat er een sterke gaslucht in hun woning hing. Aangezien zij de oor zaak hiervan niet konden vinden, dachten zij aan een lek in de gasleiding en waarschuwden de po litie. Deze stelde een uitgebreid onderzoek in in het geheele huis De bewoner van de benedenver dieping, een bejaarde man. die een sigarenwinkel drijft, scheen niet thuis te zijn. De politie kreeg althans op haar gebel geen antwoord. Langs de achterzijde drong een agent de woning binnen en hij vond den bewoner bewusteloos op zijn bed liggen. Het bleek, dat in zijn woning een gaskraantje openstond en dat hij door het ont snappende gas bedwelmd was. De G.G. en G.D. slaagde erin de levensgeesten weer op te wekken. Toch bleek met het oog op den leeftijd van zijn patiënt opname in het Wilhelminagasthuis noodzakelijk. De oude heer kon geen verklaring geven van het feit, dat de gaskraan in zijn woning open stond. Verwachting: krachtige tot matige Z.W. tot Z.O. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, tijdelijk regen, zelfde tempera tuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN 1 HEDENMORGEN 8 UUR: 747. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 1 gr. onder 't vriespunt 30 gr. F. RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma- tieksmeerseL Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9