Laval toch nog overwinnaar Herovering van Abbi Addi Geruchten rondom Lindbergh Op het kantje af Miss Batten maalt 'n noodlanding De lavastroom van de Mauna Loa Noodweer in Zuid Europa Plannen voor een groote luchtvaart-combinatie? De aarde beeft Door autobus gegrepen en gedood Taifoen op de Philippijnen Maandag 30 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGEB 79ste Jaargang. No. 9881 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 1180. Gosso nummers 6 cent ADVERTEN. TlêN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Samenwerking tusschen de Generale sta ven van Engeland en Frankrijk. Italië herhaaldelijk gewaarschuwd. Zooals wij reeds in ons nummer van Zaterdag op merkten, liep het parlementaire leven van Laval groot gevaar door den verbitterden aanval van oud minister Ryenaud, die Laval weinig minder dan ver raad jegens Engeland in de schoenen schoof. In een waarlijk schitterende rede heeft Laval hier op geantwoord en onder geestdriftige instemming van de Kamer zijn beleid verdedigt. Hij ontkende dat Frankrijk zich aan zijn Volke- rcnbondsverplichtingen zou hebben onttrokken. De sancties, die getroffen werden, zijn door Frank rijk stipt en loyaal toegepast Vier dagen slechts hebben we gevraagd, om de Geneefsche repressie middelen in werking te stellen. Is dat uitstel-poli tiek?" Onder ademlooze stilte riep Laval uit. dat Frankrijk van alle 54 Volkerenbondsleden de eenige is, die technische verzekeringen van grooten omvang aan Engeland heeft gegeven en doet de mededeeling, dat de Engelsche en Fransche generale staven contact met elkaar hebben gehad over de vereischte ondersteu ning in geval van een Italiaanschen aanval. Laval bestreed de juistheid van de bewering dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland ge spannen zouden zijn. Hij wees op zijn vertrouwelijke besprekingen met Hoare en Eden. Spr. legde bewijzen over dat hij de Italiaansche regeering er volstrekt niet. over in het onzekere had gelaten dat hij trouw zou blijven aan het Volken- hondspact en cle daaruit voortvloeiende verplichtin gen. Reeds op 19 Juni had hij. den Franschen ambas sadeur te Rome opdracht gegeven dit aan Mussolini te zeggen en deze principia heeft hij later verschel dene malen herhaald. Uitvoerig ging Laval vervol gens in op zijn bemiddelingspogingen, waarbij hij tot de slotsom kwam, dat de weg der bemiddeling niet gemakkelijker begaanbaar geworden is. Het Streven moet echter worden voortgezet. Hierna kwam Laval op de betrekkingen met Duitschland. Zoolang een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland niet plaats vindt, zoo ver klaarde hij, bestaat er geen waarborg voor vrede in Europa. Laval voegde hieraan toe, dat hij niet het oog had op een verdrag tusschen Frankrijk en Duitschland, maar op een overeenstemming binnen het kader van de organisatie der collectieve veilig heid. De Fransche ambassadeur en Adolf Hitier bleken heiden bezield door den wensch, dat tusschen Duitschland en Frankrijk een goede nabuurschap, in wederzijdsche achting, tot stand zou komen. Zijn rede vervolgend, zeide Laval, dat hij zich niet bekommerde om den regeeringsvorm der verschil lende staten. Hij is naar het fascistische Rome en naar het communistische Moskou gegaan en wanneer toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland bin nen het kader van de politiek der algemeene veilig heid tot een resultaat zou hebben geleid, zou hij ook naar Berlijn gaan. Tenslotte werd de vertrouwensmotie met 304 tegen 261 stemmen aangenomen, welke eindresultaat met luide geestdrift door de Kamer werd begroet. Wat de pers zegt. Engelsch oordeel. De Engelsche pers wijdt zeer veel aandacht aan de overwinning, die Laval in de Fransche Kamer heeft, behaald. De diplomatieke correspondent van de „Observer" schrijft, dat de Britsche regeering eerst thans, nu be slist is over het lot van Laval, den toekomstigen koers der buitenlandsche politiek kan vaststellen. De practische taak is thans voor Londen en Parijs, een nieuw ontwerpaccoord uit te werken, dat voor beide oorlogvoerende partijen gelijkelijk verplich tingen bevat. De politieke medewerker der „Sunday Express" verneemt, dat men in welingelichte kringen te Pogingen om de vulkaan-uitbarstingen met vliegtuigbommen te bedwingen. Honoloeloe. Volgens een nader bericht uit Hilo heeft een der legervliegtuigen, welke belast was met de bestrijding van de uit de Mauna Loa komende lavastroom, tien bommen van 300 kg. uitgeworpen, terwijl de anclere vliegtuigen intusschen van groote hoogte den krater van de Mauna Loa, die sedert 21 November onafgebroken groote lavamass'as uitstoot, hebben gebombardeerd. Men wil door het werpen van bommen trachten den krater te verstoppen of de lava een andere uit weg te verschaffen. Het resultaat der maatregelen zou pas Zaterdag kunnen worden geconstateerd. liet betreft hier de eerste poging een vulkaan uitbarsting tegen te gaan. Lavastroom vervolgt onweerstaanbaar zijn weg. Nader uit Honoloeloe. Het luchtbombardement op den lavastroom uit de Maurialoa heeft geen re sultaat gehad. De vurige en gevaarlijke stroom ver volgt geleidelijk zijn weg langs de helling van den vulkaan. De lava blijft in de richting van de stad Hilo vloeien en vordert met een snelheid van 50 tot 75 meter per uur. De stroom, die zich des daags als een bloedroode, des nachts als een oranjerivier aan het. oog voor doet, is thans genaderd tot minder dan drie mijl van de bronnen der waterleiding van Hilo en tot ongeveer 18 mijl van de stad zelve. Londen van meening is, dat een krachtiger houding van Frankrijk ten aanzien der sancties verwacht kan worden, daar de Fransche Kamer zich on dubbelzinnig heeft uitgesproken voor een sterke samenwerking met Engeland. Italiaansch oordeel. De Italiaansche hoofdstad is merkbaar voldaan over de overwinning ,die Laval in de Fransche Ka mer heeft behaald. Men gelooft, dat daardoor een toespitsing vand en internationalen teostand is voor komen of althans voorloopig is verhinderd. De Par rijsche en Londensche correspondenten der Italiaan sche bladen zeggen in hun berichten, dat de over winning van den Franschen premier een teleurstel ling is voor de Fransche en nog sterker voor de Engelsche „sanctionisten". De Parijsche correspondent van de „Stampa" juicht het toe, dat Laval de leiding der Fransche buitenlandsche politiek heeft behouden. Italiaansche officieren gevangen genomen. Twee vliegmachines veroverd. De regeering van Abessynië bevestigt dat Abes synische troepen Abbi Addi aan het Tigrefront heb ben bezet. Aan Italiaansche zijde werden 20 officieren ge dood, onder wie een aantal inlandsche officieren; 100 Eritreanen werden krijgsgevangen gemaakt, 12 mitrailleurs werden buitgemaakt. Helsch concert van kanonnen, bommen en machingeweren. De gevechten bij Abbi Addi begonnen bij het aan breken van den morgen. Onder bevel van Dedsjas- matsj Haile Kebeda vielen de Ethiopiërs de stad aan en verdreven de bezetting na een hevigen strijd.. Den volgenden morgen werd het gevecht ten Noord- Oosten van de stad weder hervat, waar, volgens het officieele bericht vatn Haile Kebeda „alle moderne oorlogsmiddelen in. actie werden gebracht: geweren, kanonnen, bommen en tallooze machinegeweren, welke een helsch concert maakten. „Het bleek even wel", aldus het bericht van Haile Kebeda, „dat God de eenvoudige Abessynische soldaten beschermt. De Leeuw van Juda triomfeert." Volgens den oorlogscorrespondent van het D.N.B. kan de situatie aan het Noordelijk front op het oogenblik niet als ongunstig voor de Italianen wor den beschouwd. Sedert ten Noorden van de Takazzee botsingen hebben plaats gehad en de Italiaansche voorposten aan den rechteroever zijn teruggetrokken, hebben naar Sjire oprukkende Abessijnsche afdeelingen con tact gekregen met den rechtervleugel van het Itali aansche leger. Bij de gevechten, die volgden, werden de Abessijncn uiteengedreven. Ook de pogingen der Abessijnen om vasten voet te krijgen op het plateau van Tembien, teneinde van daaruit verder op te ruk ken, zijn, naar hier verklaard wordt, verijdeld door Italiaansche tegenaanvallen, waarbij vele dobden vielen. Twee Italiaansche vliegtuigen verloren. Rome. Officieele telegrammen uit Adigrat, gis teren alhier ontvangen, melden, dat op Kerstdag 2 Italiaansche vliegtuigen verloren zijn gegaan tijdens een machinegeweervuur-aanval op terugtrekkende Abessijnsche troepen in de zone van de Takazze, wel ke aanval door een eskader vliegtuigen werd uitge voerd. De vliegtuigen kwamen neer op ongeveer 12 mijl aan gene zijde van de Italiaansche frontlinie. Te Addis Abeba wordt officieus vernomen, dat een groote gecombineerde actie van Ras Svoem en Ras Kassa aan het Tigre-front voor de deur staat, om de actie, welke de voorhoede sedert eenige weken heeft ontplooid, te steunen. Er zou hier sprake zijn van een gecombineerde actie op de flank en het centrum van de Italiaansche troepen. Ernstige overstroomingen in Spanje. In Noord- en West-Spanje valt nog steeds buiten gewoon veel regen. Vrijwel alle rivieren zijn buiten haar oevers gelreden. Het verkeer langs den weg van Madrid naar Santander is gestremd. Door aardver schuivingen is het' treinverkeer tusschen Madrid en Galicie onmogelijk geworden. Bij Montefurado is een trein ontspoord. De sneltrein Lissabon-Madrid is op de rails blijven steken. Uit talrijke provinciën komen berichten over het instorten van huizen en over het verloren gaan van vee en graan. Tusschen Valencia cn Albacieto is oen autobus, waarin 27 personen zaten, van een helling gestort. Elf der inzittenden werden ernstig gewond. Noodweer richt in Portugal groote ver woestingen aan. Lissabon. Het noodweer, dat sinds eenige dagen Portugal geteisterd heeft, heeft een omvang aange nomen, zooals dat hier sinds tientallen jaren niet is voorgekomen. Vele rivieren zijn buiten hun oe vers getreden, o.a. de Doure en de Te ju. Het einde van heth ooge water is nog niet in zicht. De zware regenval heeft buitengewoon veel materieele schade aangericht. Slechts met de grootste moeite kunnen de schepen de de haven van Lissabon en Porto bin nenvaren. Vele schepen verkeeren in nood. In de haven van Lisabon is een zeilschip vergaan. De uit vier koppen bestaande be,manning kon worden gered. IN VERBAND MET ZIJN VERTREK NAAR ENGELAND. Schagen. Londen, 29 December (A.N.P.): De luchtvaart correspondent van de „Sunday-express" schrijft over het vertrek van Lindbergh naar Engeland, dat in Britsche luchtvaartkringen het gerucht de ronde doet, dat Lindbergh niet uit vrees voor kidnappers naar Engeland is gegaan, maar om deel uit te gaan maken van cle directie van een groote nieuwe lucht vaart-combinatie, die cle concurrentie zou willen opne men tegen 'cle Imperial Airways. Voorts maakt de correspondent melding van de mo gelijkheid, dat Lindbergh, die met zijn gezin als eeni ge passagier aan boord is van cle „American Impor- ter" en die met volledige diplomatieke privileges reist, te Glasgow zal aankomen. De „Sunday Express" heeft Lindbergh een telegram gezonden met de vraag of in bovengenoemde geruchten waarheid schuilt. Op dit telegram wilde Lindbergh niet antwoorden. De correspondent van genoemd blad heeft voorts een nader onderzoek ingesteld naar de hem ter oore gekomen geruchten. Hij vernam, dat in Engeland voor een nieuwe luchtvaartonderneming zes vlieg- booten, kostende 50.000 pond per stuk, en elk plaats biedende aan 32 passagiers, gebouwd zullen worden voor trans-Atlantische vluchten. Reeds nadert de bouw /an het eerste van een reeks groote vliegbooten voor dezen nieuwen dienst te Rochester zijn voltooiing. Het zullen Amerikaansche Sikorsky-toestellen worden, de grootste en snelste vliegbooten, die ooit gebouwd zijn. Een Britsche maat schappij heeft de rechten tot aanbouw aangekocht. De maximum-snelheid zal meer dan 1S0 mijl per uur be dragen en de actieradius zal 3000 mijl groot zijn. Het is mogelijk, dat deze onderneming haar trans- Atlant.ischen passagiersdienst opent nog voor de Im perial Airways. Tot zoo ver de mededeelingen van de „Sunday Express". De aankomst van Lindbergh. De politie te Liverpool heeft speciale maatregelen genomen om te voorkomen, dat Lindbergh en zijn echtgenoote last ondervinden door een hinderlijke be langstelling van het nubliek bij hun aankomst te Li verpool. Overigens doet het gerucht de ronde, dat Lindbergh en Mrs. Lindbergh wellicht in een haven vóór Liverpool aan land zullen gaan en de reis per vliegtuig voort zullen zetten. Heftige aardschok te Smyrna. Istanboel: Gister te 14 uur is te Smyrna een heftige aarschok gevoeld. De bevolking ijlde naar buiten. Berichten over aangerichte schade zijn echter nog niet ontvangen. Ook de Bilt heeft aardbeving opgeteekend. Nabij of ten Noorden van Sumatra. De Bilt: Het Kon. Ned. Met. Instituut deelt mede: In den morgen van 28 December om 2 uur 28 mi nuten 36 seconden Greenwichtiju, is aan het Meteoro logisch Instituut te cle Bilt een sterke aardbeving op- geteelcend. De afstand bedraagt ongeveer 10.000 K.M. De rich ting ligt iets benoorden het Oosten, waaruit volgt, dat de oorsprong moet liggen in de nabijheid of ten Noorden van Sumatra. Inderdaad heeft men op verschillende plaatsen op Sumatra, o.a. te Medan, Padang en Fort de Koek schokken gevoeld. Menschen vluchtten in allerijl de huizen uit; klokken bleven stilstaan. Geen van -de daarover ontvangen berichten maakt echter melding van persoonlijke ongelukken. Hier en daar werd eenige schade aangericht. Noodlottig ongeluk onder Someren Asten (Noord-Brabant). Zondagmorgen om streeks 11 uur is op den Kanaaldijk tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid-Willemsvaart onder de ge meente Someren de gehuwde 30-jarige H. P. A. Arens, kellner te den Bosch, toen hij achter een autobus om plotseling den weg overstak, gegrenen door een autobus van dienst B BA., die van Asten naar Helmond loopt en op slag gedood. Het voor loopig onderzoek heeft uitgewezen, dat den chauf feur geen schuld treft. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Het slachtoffer was met een gezelschap in een autobus onderweg van den Bosch naar Maastricht waar het een voetbalwedstrijd zou bijwonen. Op de plaats van het ongeluk had de autobus rechts van den weg een oogenblik gestopt teneinde eeni- gen inzittenden de gelegenheid te geven zich even te vertreden. Daarbij stak genoemde Arens achter den wachtenden autobus om. plotseling den weg over, met het genoemde gevolg. Trein passeert den overweg in de Hoep, terwijl de slnitboomen niet neergelaten zijn. Automobilist aan een groot ge vaar ontsnapt. Op den bewaakten overweg in de Hoep is Zater dagmiddag bijna een noodlottig ongeluk gebeurd. Toen nl. de trein uit Den Helder, die hier om 1.05 uur moet aankomen, den overweg passeerde, waren de sluitboomen niet neergelaten. Juist kwam op dat oogenblik de heer Kruit met zijn auto de Hoep uit rijden en ziende, dat de over weg vrij was, reed hij met onverminderde snelheid door. Wie beschrijft echter zijn schrik, toen hij, bijna op den overweg aangekomen, op een afstand van 3 a 4 meter den trein voorbij ziet razen. Aan zijn tegen woordigheid van geest, die hem op hetzelfde oogen blik al zijn remmen doet aanhalen, is het ongetwij feld te danken, dat de heer K. hier van een wissen dood gered werd. De bediening van den overweg was dien dag op gedragen aan een vervanger. Deze scheen echter naar huis te zijn gegaan om te eten, wat nauwelijks als geloofwaardig is aan te nemen. Zou dit niettemin het geval zijn, dan heeft deze vervanger zich al heel slecht van zijn verantwoordelijke taak gekweten, wat nog wel aanleiding zal geven tot een scherp nader onderzoek, en kunnen we verder alleen nog maar dankbaar zijn, dat het gebeurde geen noodlottiger ge volgen met zich meegebracht heeft BINNENBRANDJE. Tegen 2 uur vannacht, werd onze brandweer ge waarschuwd voor een brandje, dat bleek te woeden bij de Gebr. Bakker aan den Schoenmakersweg. Door tot nog toe onbekende oorzaak was daar de zolder in brand geraakt. Ondanks de geweldige rookontwikkeling, was de brand al gauw bestreden. Mede door het feit, al zijn we goed ingelicht dat de bewoners op 't punt stonden te verhuizen en daarom een en ander al in gepakt was, bleef de brandschade beperkt. Daaren tegen kon de waterschade aanzienlijk genoemd wor den. Zij werd licht gewond. Londen: De bekende Nieuw-Zeelandsche pi lote Miss Batten, die kortgeleden een oceaanvlucht heeft volbracht, heeft gisteren tijdens een vlucht van Soutbampton naar Londen een noodlanding gemaakt in de nabijheid van Midhurst. Zij liep een lichte her senschudding op, terwijl zij bovendien niet ernstig aan het-voorhoofd werd gewond. 39 slachtoffers geëischt. Manila. Volgens thans uit de afgelegen deelen van het eiland Luzon ontvangen berichten heeft do taifoen, die daar eenige dagen geleden heeft gewoed, 39 slachtoffers geëischt. Het 7000 ton metende Ameri kaansche vrachtschip „Golden Peak" werd in de na bijheid van Tandoe op Zuid-Luzon op een klip ge worpen. Men hoopt het schip nog vlot te kunnen sleepen. TWEEHONDERD ARRESTATIES BIJ EEN RAZZIA De politie in de Bulgaarsche hoofdstad, Sofia, heeft een groote razzia gehouden. Talrijke huizen werden doorzocht en tweehonderd personen zijn gearres teerd. Verscheidene arrestanten werden sinds lang gezocht. GRATIE GEWEIGERD AAN TER DOOD VEROOR DEELDEN. Boedapest. De rijksbestuurder heeft geweigerd, gratie te verleenen aan drie ter dood veroordeelden die een overval hadden gepleegd op de handelsbank te Boedapest en daarbij de dienstdoende bedienden hadden vermoord. Dinsdag a.s. zullen zij worden op gehangen. GRIEKSCH STOOMSCHIP VERGAAN. Odessa. Het Grieksche stoomschip „Marusio La- gut.at.is" heeft tijdens een hevigen storm in den bocht van de haven van Odessa schipbreuk geleden. Rus sische ijsbrekers hebben het Grieksche schip de noo- digo assistentie verleend. VIJF PERSONEN GEARRESTEERD. Te Moravska Ostrawa, in Tsjecho Slowakije zijn5 personen gearresteerd, die er van beschuldigd wor den, een Tsjecho-Slowaaksch burger naar Duitsch land te hebben ontvoerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1