Het woord is thans aan de regeering Het kan nogY Een onderhoud Scha gen-nieuws. Maandag 30 December 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9881 De Secretaris-benoeming te Winkel met Gedeputeerde Kooiman Tot Dinsdagmorgen 9 uur worden nog Nieuwjaarsgroeten voor het Oudejaarsnummer van de Schager Courant aangenomen Berger Sportvereeniging. Voelend, dat imen algemeen een intense belang stelling heeft voor de secretaris-benoeming van Win kel en de aankleve van dien, en dat men graag in deze de opinie en opvatting eens zou vernemen van personen, die in alle opzichten ter zake kundig zijn, hebben wij ons, zooals het een actieve redactie be taamt reeds Zaterdag direct in verbinding gesteld met den heer D. Kooiman te Purmerend, lid van Ge deputeerde Staten van Noordholland en lid van de Tweede Kamer. Een man dus, die op dit gebied als een autoriteit geldt en op wiens oordeel gebouwd mag worden. Op onze telefonisch gestelde vraag, of de heer Kooi man ons Zondagmorgen zou kunnen ontvangen om eens met hem over de Winkeler Secretaris-kwestie te praten, ontvingen wij dadelijk de toezegging: je bent welkom. En als gevolg daarvan kwamen wij Zondagmorgen te Purmerend ten huize van den heer Kooiman. Wij werden daar vriendelijk ontvangen en zaten wel dra aan de hand van ons raadsverslag midden in de kwestie. Kijk eens, zoo begon de heer Kooiman, ik wil de zaak alleen bekijken uit 'n staatsrechtelijk oogpunt, afgescheiden van de betrokken personen. En dan, aldus vervolgde hij, is het toch een feit, dat bij het maken van de nieuwe wetsbepalingen de leidende gedachte is geweest: het verkrijgen van be zuinigingen op de gemeentelijke uitgaven. Bij de behandeling der nieuwe bepalingen is onge twijfeld algemeen gevoeld, dat intusschen dat motief in abstracto anders gezien werd dan in de praktijk zich menigmaal zal openbaren. Zoo wordt nu reeds bij dit 1ste geval vanuit het gemeentebestuur zelf beweerd, dat door combinatie geen bezuiniging zou worden verkregen; zelfs is in de raadsvergadering de iheening uitgesproken, dat hoogere uitgaven het gevolg zouden zijn. De praktijk zal moeten uitmakenen de bur gemeester, die blijkens raadsverslag de gang van za ken sterk heeft bevorderd, zal daarvoor de verant woordelijkheid op zich dienen te nemen,dat in geval combinatie werkelijk plaats heeft, bezuiniging in overeenstemming met de bedoeling van den wet gever ook werkelijk wordt bereikt. Ziedaar de eerste staatsrechtelijke kant van het geval. Zooals ik reeds zei, zoo vervolgde de heer Kooiman, in de beoordeeling der bekwaamheden van de beide personen treedt ik niet; dat is iets van feitelijken aard, dat geldt niet de staatsrechtelijke zijde, al is uiteraard niettemin deze kant van het geval voor een goedé gang van gemeentezaken van zeer groot belang. Nu een andere staatsrechtelijke vraag. De nieuwe wetsbepaling treedt 1 Januari a.s. in werking. Behoort daarmede reeds nu en in welke mate rekening te worden gehouden? Al werkt de wet nog niet, wel is ze reeds in het Staatsblad afgekondigd en staat haar in werking-treding binnen enkele dagen vast. Streng naar den letter genomen, kan de Raad deze nieuwe wetsbepaling ongetwijfeld straal negeeren. Maar men heeft ook rekening te houden met de bedoeling van onze wetgeving in het algemeen en dan vraagt men zich toch inderdaad wel zeer ernstig af, of een ge meenteraad toch eigenlijk wel een besluit mag ne men, dat als hij het een week later nam, zeer waar schijnlijk regelrecht in strijd zou zijn met de wet. Ik zeg, zeer w a a r s c h ij n 1 ij k, want voor ver plichting tot combinatie is nog iets meer noodig: n.1. een Koninklijk Besluit, dat de gemeente als voor com binatie in aanmerking komende, met name aanwijst. Strijd met den letter van de wet is er dus niet. Intusschen kunnen raadsbesluiten vernietigd wor den wegens strijd met het algemeen belang. De burgemeester heeft op dezen grond een voor dracht tot vernietiging in het vooruitzicht gesteld. Aan de regeering is nu de beantwoordinig van de vraag of zij tot die vernietiging al dan niet zal over gaan .Bevoegd tot vernietiging op dezen grond is zij ongetwijfeld. In deze tijden, dat leert de ervaring, gaat de re geering spoediger over tot vernietiging wegens stijd met het algemeen belang dan in vroegere jaren ge bruikelijk was. Ik voor mij acht zeer wel mogelijk, dat het inderdaad tot vernietiging zal komen. Mijn aandacht trekt, aldus de heer Kooiman, ook de opmerking van een der wethouders of de raad in de met betrekking tot eventueels vernietiging te wachten administratieve procedure zal worden ge kend. Onze wetgeving zegt hieromtrent niets. Gebruikelijk is, in geval vernietiging wegens strijd met de wet of het algemeen bélang wordt overwogen, de raad of Burgemeester en Wethouders vooraf schriftelijk te hooren. Het zou kunnen zijn, dat dit in dit geval niet geschiedt, omdat de feiten vast staan en de regeering over dit staatsrechtelijk geval wel haar eigen opvattingen in praktijk zal bren gen. Wil de raad of willen Burgemeester en Wethou ders zich dus in elk geval doen hooren, dan zullen zij verstandig doen uit eigener beweging schriftelijk of mondeling zich ter zake tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken of den Commissaris der Konin gin of tot beiden te wenden. Op de vraag, die wij o.m. den heer Kooiman stel den, of dan niet deze zaak evenals andere geschillen van bestuur in een openbare vergadering behandeld wordt van den Raad van State, kregen wij de vol gende uiteenzetting. Ons Staatsrecht kent tweeërlei vorm van inmen ging door den Kroon, leidende tot cassatie van be sluiten van gemeentebesturen. De eene vorm is de ze, dat een bepaalde belanghebbende is toegekend een recht van beroep van het raadsbesluit op den Kroon. Voor dat geval schrijft de wet op den Raad van State voor dat degenen, die het beroep instel den, mondeling of schriftelijk door den Raad van State, worden gehoord. De andere vorm die tot cassatie kan leiden is deze, dat de regeering zelfstandig, al dan niet door den burgemeester op grond van artikel 76 der Gemeen tewet geattendeerd, overweegt of tot vernietiging moet worden overgegaan. In dat geval wint de re geering de adviezen in, die zij noodig acht. In elk geval intusschen, naar datzelfde wetsartikel voor schrijft, van Gedeputeerde Staten. Een bepaalde administratieve procedure is voor dit geval echter niet voorgeschreven. Wel zegt de wet dat de vernietiging plaats heeft „den Raad *an State gehoord", maar de openbare schriftelijke en mondelinge behandeling van den Raad van State, als voor het geval dat beroep is ingesteld, is, indien de regeering rechtstreeks ingrijpt, nergens voorge schreven en heeft in de praktijk ook nimmer plaats. Met nadruk verzekerde de heer Kooiman ons ten slotte na deze staatsrechtelijke beschouwnig nog, dat hij over de al of niet wenschelijkheid van ver nietiging, gezien uit een oogpunt van gemeentebe lang of persoonlijk belang zich niet meende te moe ten uitlaten. Begrijpelijkerwijze wenschte hij daar in niet te treden. Wij namen na een paar uur praten met eqn war men handdruk én een van harte gemeende betui ging van dank afscheid, van den heer Kooiman, met ons meedragend de overtuiging dat de te houden be schouwingen over deze kwestie voor Staatsrechtelij ke fijnproevers nog lang niet zijn uitgeput. In ons nummer van morgen plaatsen wij een be schouwing van den heer Mr. D. Breebaart, burge meester van Zijpe. Een betere gelukwensch aan Uw vrienden, begunstigers en toekomstige afnemers, is er niet! TEXEL I—SCHAGEN I. Opnieuw een benauwde zege voor TexeL Schagen na veel moeite met 1O ge slagen. R. Rus mist een penalty. Er was buitengewoon veel belangstelling. Immers Texel sloeg Schagen op eigen veld reeds met 81 en men verwachtte een nog grootere overwinning op Texel. De strijd is van het begin tot het einde spannend geweest, doch het spel van Texel stelde teleur. De Spartanen hadden zich tot taak gesteld, het den Texelaars zoo moeilijk mogelijk te maken. Er werd gewerkt dat het een lieve lust was en daarbij vlotte de combinatie meermalen uitstekend. Wij moeten ver teruggaan om een wedstrijd te vinden waarin Scha gen zóó verdienstelijk speelde. Texel heeft een invaller en Schagen heeft W. Rus doen vervangen door Schoorl. Door deze wisseling heeft men Middelbeek op de rechtsbuitenplaats gezet. Peetoom stond naast Vlottes te backen. Het is een hecht backstel met thans Arnoldus achter hun weer in vorm. De wedstrijd ving onder leiding van den heer Freeke aan. Texel had den toss gewonnen, zoodat Boontjes mocht af trappen. Direct reeds gaan de groen-zwarten op de Schagen veste af. Een hard schot van Ran stopt Ar noldus uitstekend, zoodat we wel bijna zeker er van zijn dat hij dezen wedstrijd z'n vorm weer heeft te pakken en het voor de Texelaars zeer moeilijk zal zijn hem te passeeren. Het eerste kwartier van den wedstrijd is geheel voor Texel. Haar schieten en balcontrole is echter zoo miserabel slecht, dat er geen doelpunten kunnen komen. Na 23 minuten spelens is de stand nog steeds dubbel blank. Dit geeft den Spartanen moed. Wel wordt er nog wat te veel afgewacht, maar er is ver betering. te bespeuren. Jammer is het daarom, dat Texel in de 27ste minuut uit een corner de leiding neemt. Een uitstekend door H. Ran genomen corner zweeft voor het Schagen doel, waar 2 Texel-spelers keeper Arnoldus voor den bal het net in werken, zoodat hij niets kon doen om te verhinderen dat de bal in het net belandde. 1—0. Texel trekt zich dan min of meer terug, waardoor Schagen meer aanval lend op kan treden. Boontjes probeert het eenige ma len, maar door het te veel alleen willen doen, wordt er niets bereikt. Zonder verandering breekt de rust aan. Na de rust trapt de Graaf af tegen wind. H. Ran snort langs het lijntje, een afgemeten voorzet, maar op uitstekende wijze weet Peetoom deze te onderscheppen en de eer ste kans voor Texel is verkeken. Door te hardhandig optreden van Zijdewind, krijgt Schagen even buiten het strafschopgebied een vrije trap te nemen. R. Rus neemt deze echter te zacht, waardoor keeper Dukers er geen moeite mee heeft. Eenige malen redt Dukers goed en ook Arnoldus moet eenige malen handelend optreden al is het dan ook veel minder dan voor de rust. De Texel backs beginnen het trap maar weg systeem toe te passen, waardoor hun spel ver van fraai wordt. Als Vlottes mist, krijgt de Graaf een buitengewoon mooie kans om den voorsprong te ver- grooten. Hij mist echter jammerlijk. Als Middelbeek een voorzet geeft, slaat Witvliet den bal met zijn hand naar beneden. Het is den arbiter niet ontgaan en wijst naar de witte stip. R. Rus plaatst zich achter den bal. Dukers weet de penalty uitstekend te stoppen en heeft Schagen de kans om den gelijkmaker te scoren, niet aanvaard. Juist deze gelijkmaker had het geheele spel kunnen verande ren. Schagen speelde steeds beter, terwijl Texel een steeds meer afwachtende houding ging aannemen. Op wonderbaarlijke manier ontkomen beide doelen aan doorboringen. Enkele seconden voor het einde had Schagen toch nog gelijk kunnen maken. Dukers laat den bal vallen, maar de tocloopende Schagenaars weten niets anders te doen dan tegen den op den grond liggende Dukers te schieten. Direct hierop is het inrukken en heeft Texel een zeer benauwde over winning weten te behalen. Een kampioensploeg is Texel in deze vorm spelende, zeker niet TEXEL 2—SCHAGEN 2, 5—2, Matige vertooning. Wat iedere toeschouwer van het eerste kwartier niet gedacht zal hebben is geschied, n.1. dat Schagen 2 zou verliezen. Immers Schagen 2 speelde het eer ste kwartier van den wedstrijd zoo uitstekend dat een overwinning in het verschiet lag. Het is echter an ders geloopen. In de laatste periode van den strijd lieten de Spartanen den moed zakken, waardoor Texel na den stand 2—2 nog drie maal keeper Everts kon passeeren. De wedstrijd. Als de arbiter beide aanvoerders bij zich roept is het eenigszins mistig Later begon het zelfs een wei nig te regenen, zoodat het veld glad begint te wor den. De Schagenaars vallen uitstekend samenspe lend aan, Veenstra geeft een uitstekende voorzet, waaruit, reeds in de eorste minuut van den wed strijd, Biersteker een verraderlijke schuiver lost, welke de Texel 2 keeper ternauwernood kan stop pen. In het eerste kwartier van den wedstrijd was de Schagen 2 voorhoede zeer beweeglijk en actief, doch jammer genoeg geheel schotloos. Schagen 2 krijgt na 10 minuten spelens een penalty te nemen, wegens hands, welke door Ruig wordt genomen en m een doelpunt wordt omgezet, .0—1 Geen minuut later maakt Texel 2 op fraaie wijze gelijk 11. Nadat dan het Schagen doel eenige malen door de Texelaars onder vuur genomen is. welke vuur proef keepers Everts heeft kunnen doorstaan, brengt Schagen 2 het tot enkele gevaarlijke aanvallen. Het schieten is echter zeer slecht, waardoor ook thans verschillende scooringskansen teloor gaan. Met Texel II in den aanval breekt de rust aan. Na de rast is Texel geregeld In den aanval geweest. Dank zij Slikker en Boon worden steeds de Texel aanvallen onderbroken. Als Everts uittrapt, vangt de Texel- spil den bal op en retourneert deze meteen. Hun middenvoor geegt hem aan z'n rechtsbuiten, die een diagonaal schot inzendt, wat den verkeerd opgestel- den keeper Everts zoo verrast, dat hij den baf kalm laat loopen, 21. Na nog een kleine opleving bij de Spartanen, waaruit ze gelijk maken, 2—2, zijn de Texelaars sterker geworden. In de laatste 5 minuten ven den wedstrijd heeft Texel 2 nog driemaal weten te scoren, zoodat ze wonnen met 52. SCHAGEN 3—CALLANTSOOG 1, 1—3. Schagen 3 heeft het van Callantsoog niet kunnen redden, mede door het feit, dat verschillende spelers mee waren naar Texel als reserves voor Schagen 1 en 2. SCHAGEN A—HELDER A, 0—7. Schagen A werd met 70 door Helder A gekraakt. SCHAGEN b—HELDER g, 5—1. Schagen b deed het heel wat beter en sloeg Hol- der g op normale wijze met 51. Uitstekend gedaan jongens. Nog een schepje er op en wie weet Het eerste elftal verspeeld in Zaandam alweer een kostbaar punt. De reser ves verliezen met een gehavend elftal met de odd-goal van C.S.V. 2. Op een terrein, dat voor voetbal feitelijk niet ge schikt was, bond gistermiddag te Zaandam het eerste elftal van B.S.V. den strijd aan tegen de re serves der Zilvermeeuwen, met als resultaat een 44 gelijk spel. De Bergenaren, die weer eens met een gewijzigde aanvalslinie speelden, hebben heel wat beter spel laten zien dan de vorige week in Castricum en als Jan Halff vlak voor het einde niet een opgelegde kans had gemist, dan waren zij nog met de beide puntjes naar Bergen gegaan. De invaller-linksbuiten kreeg namelijk plotseling den bal geheel vrij voor open doel. Zelfs de keeper stond niet op zijn plaats en Halff had den bal maar een tikje te geven, om de balans ten voor- deele van B.S.V. te doen overslaan. Maar ziet: de tweede elftalspeler schrok blijkbaar zelf zoo van de hem geboden kans, dat hij jammerlijk naast schoot. Spannend is de strijd zeker geweest; ge tuige het verloop. Jaap Tuin opende de score voor de Bergenaren, waarna de Zilvermeeuwen gelijk maakten, maar weer nam BSV. de leiding, toen Ab. v. d. Berg handig de backs passeerde en z'n keurig veldwerk met een mooi schot afwerkte (12). Toen was het weer de beurt aan de thuisclub en voor de tweede maal werd gelijk gemaakt (22). En ook ten derde male ging het zoo, want nadat Fillet voor een Bergensch doelpunt had gezorgd, liet jammer genoeg keeper de Moor den gladden bal door z'nh anden glippen en 't was 33. Daarna veroverden de Zilvermeeuwen de leiding en duurde het tot 5 minuten voor het einde, voordat Fillet er in slagen kon voor de vierde en laatste maal de par tijen op gelijken voet te brengen. En daarbij is het gebleven en verloor B.S.V. wederom een kostbaar puntje,. En toch mogen we over het resultaat niet ontevreden zijn. Zooals gezegd, speelde de Berger club heel wat beter dan een week te voren en was vooral de voorhoede in tegenstelling met toen, dit maal wel productief.De enige zwakke plaats in deze linie was feitelijk Jan Halff, die ter elfder ure moest invallen voor Sluizer, die door ziekte verhinderd was. Fillet heeft als centervoor wel voldaan en ook Jaap Tuin speelde een goede partij. Ooko ver Dirk de Jong kunnen we over het alge meen tevreden zijn, vooral in het begin was de lan ge spil zeer goed op dreef. In de tweede helft zakte hij wat af. Maar hij zal z'n plaats waard zijn. De achterhoede was, als steeds, zeer actief en speelde een goeden wedstrijd. Jan de Moor heeft zijn doel puik verdedigd en heel wat fraaie saves verricht. Jammer, van die derde goal! Volhouden maar Ber genaren, laat jullie je door de tegenslagen welke jullie hebben, niet ontmoedigen. Hopelijk zal Arie Rampen weer spoedig van de partij zijn, want zijn afwezigheid wordt wel heel sterk in den aanval gevoeld. Komende tot een bespreking van den wedstrijd B.S.V. 2C.S.V. 2 moeten we beginnen met den re serves van de Berger club een pluim te geven voor het enthousiasme, waarmede gespeeld is. Als we in aanmerking nemen, dat met vier invallers moest worden aangetreden, dan is de uitslag 10 in hot voordeel der Castricummers een zeer mager resultaat, dat te danken is aan het stugge verdedigen der B.S.V.'ers. En als we dan nog vertellen, dat het eene doelpunt een stom gelukje was, dan wobdt de ver dienste nog grooter. Een der backs wilde n.1. den bal wegtrappen en schoot precies tegen het been van een Castricummer aan, vanwaar het leer in het doel te rug sprong, buiten bereik van van Diepen. Het was een zonderlinge combinatie, welke B.S.V.'in het veld bracht. De vier invallers bestonden uit drie veteranen en den aanvoerder der adspiranten. Deze laatste vooral heeft zich als back kranig geweerd, want het was voor Kuipers lang geen gemakkelijke opgave om voor de eerste maal een dergelijke verantwoordelijke plaats in het tweede elftal in te nemen. Bravo Kui pers, je hebt gedaan wat je kon en je hebt medege- zwoegd voor dit eervol resultaat. De beste van de verdediging was ongetwijfeld ter Herkei, die, oude rot als hij is, steeds weer daar was, waar gevaar dreigde en keer op keer knap technisch werk verrichtte. Maar ook Maarten de Beurs speelde een fraaie partij en gaf de Castricumsche voorhoede geen kans. Overal gooide hij z'n stoere body tusschen, overal was hij aanwezig, waar z'n hulp vereischt werd. Maar het meest viel ons het spel mee van de kanthalfs Roel Koning en de jonge v. d. Berg. We hebben die twee nog nimmer zoo goed gezien. Zij vormden met ten Herkei een zeer goede middenlinie. Wij zouden keeper van Diepen te kort doen, als we hem geen afzonderlijken pluim gaven voor zijn uitnemend werk onder de lat. Hij was het zeer ze ker, die B.S.V. voor een zwaardere nederlaag heeft behoed. Jammer dat. van de voorhoede, die zoo aar dig begon, later niet de minste kracht meer uitging. NIEUWE NIEDORP. NIEUWE NIEDORP—B.K.C. 2—1. Penalty brengt redding. Op een goed bespeelbaar terrein hebben N. Niedorp en B.K.C. een aantrekkelijken wedstrijd gespeeld. Van een uitgesproken overwicht van één van beiden was geen sprake, en de uitslag 2—1 voor Nieuwe Niedorp had evengoed andersom kunnen zijn. N. Nie dorp had haar opstelling weer eens gewijzigd (wan neer zien we nu eens twee keer achter elkaar het zelfde elftal?) De opstelling was: Bakkum Van Herwerden Reijne Grootes de Weerd Klaver Peereboom Deugd Sepers F&us Kaaij De wedstrijd Is maar pas begonnen of de keeper van B,K.C. heeft reeds enkele malen handelend moe ten optreden. N. Niedorp heeft er blijkbaar echt zin in. Na ongeveer 5 minuten spelens moet Prins zwich ten voor een knal van Faus, 1—0. Vlak hierop krijgt Deugd een pracht kans, die hij helaas niet weet te

Schager Courant | 1935 | | pagina 5