Ontploffing te Appingedam 1935 Eenige belangrijke gebeurtenissen uit onze omgeving. Overstroomingen en Sneeuwstormen Door auto gegrepen en gedood Bruno Hauptman Invoer van Boter in Frankrijk De Bilt seint In verschillende deelen van Frankrijk. Verkeerswegen onbegaanbaar; hui zen ontruimd. Uit verschillende deelen van Frankrijk worden tengevolge van de hevige stormen en de aanhou dende regens van de laatste dagen nieuwe over stroomingen gemeld. De Rhone en de Saone wassen nog steeds en ver scheidene kleine plaatsen aan den benedenloop van de Rhone staan onder water. Op sommige plaatsen staat het water twee meter hoog. Op vele straat wegen staat ongeveer een meter water. Tengevolge van den dooi is ook de Moezel in de omgeving van Metz sterk gewassen. Verscheidene huizen aan den oever vand en Moezel moesten door de bewoners ontruimd worden. In de haven van Lorient zijn door den storm vier rijntankschepen losgeslagen, die met groote moeite door een sleepboot geborgen en vastgemaakt kon den worden. P a r ij s. Gisterochtend is in het gebied van Bordeaux de was van de Garonne verergerd. De was bedraagt per uur 2 c.M. De regen houdt nog steeds aan. De rivieren Ardèche en Ceze vallen, doch de Isère was nog steeds. In de omgeving van Nimes stijgt de Rhone nog, en de stad Vallabregues is geheel overstroomd, in sommige wijken bereikte het water een hoogte van twee meter. Op alle wegen is het verkeer gestremd. Aan de kust woedde in den afgeloopen nacht een hevig onweer bij Lorient. In Engeland ecnige daling. Londen. Berichten uit de overstroomde ge bieden melden, dat er eenige daling ingetreden is in het hoogwater. De Theems echter voerde gister nog meer water en op verschillende punten langs haar oeyer van Lechlade stroomafwaarts tot Sheppertown wordt was gerapporteerd. De wateraanwas van 5800 millioen gallons in 24 uur naderde echter nog niet de hooge cijfers van 1919, het laatste jaar van de groote overstroomin gen. De hevige sneeuwstormen in Amerika. N e w-Y o r k. De sedert Zondagavond aan de Atlantische kust van Georgia en Maine woedende sneeuwstormen hebben tot nog toe minstens zes tien slachtoffers gemaakt en voor vele millioenen dollars schade aangericht. Reusachtige sneeuwverschuivingen dwongen in de groote steden het geheele verkeer tot stilstand. Adjunct-directeur van de D.A.M. vrij ernstig gewond. In de werkplaats van de Damster Auto Maatschap pij te Appingedam had gistermorgen, naar het „Nieuwsblad v. h. Noorden" meldt, een tot dusver onopgehelderde explosie plaats, waarbij de adjunct directeur der genoemde maatschappij, de heer S. H. Eelssema, werd gewond, terwijl er verder een brand uitbrak, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. De heer Eelssema stond in de werkplaats met 2 leden van het personeel bij de werkbank op onge veer i 1 meter afstand van de kachel. Plotseling had een hevige ontploffing plaats en een tot dusver onbekend gebleven voorwerp werd den adjunct-directeur tegen zijn bovenbeenen ge slingerd, waardoor hij neerstortte. Lijdende aan hevige pijnen werd hij naar buiten gebracht, waar dr. Blink de eeste hulp verleende. Onmiddelijk na de explosie ontstond er brand rond de kachel (deze kachel wordt met afgewerkte smeerolie gestookt). Het personeel van de D.A.M. trachtte met behulp van de aanwezige schuimblus- schers het vuur te blusschen, echter zonder re sultaat. Mevr. EelssemaSmith belde toen terstond de brandweer te Groningen op. De vlammen sloegen reeds uit het dak, terwijl ook nog de knallen van eenige explosies werden gehoord Een verstikkende walm belemmerde het blusschings werk in niet geringe mate, doch door energiek in grijpen, wist men te voorkomen, dat de werkplaats uitbrandde. Eenige auto's, welke in de ruime werkplaats, on geveer 300 M2., op reparatie stonden te wachten, konden nog juist op tijd in veiligheid worden ge bracht. Omtrent de oorzaak van de explosie tast men tot op heden in het duister. De kachel is nog geheel intact. Wel is het deksel van een oliereservoir afge vlogen, doch dit lag op een geheel andere plaats dan waar het slachtoffer stond. Bij het plotseling oversteken van den weg. Zondagmorgen omstreeks 11 uur is op den Kanaal dijk tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid-Willems vaart onder de gemeente Someren de gehuwde 30- jarige H. P. A. Arens, kellner te Den Bosch, toen hij achter een autobus om plotseling den weg over stak, gerepen door een autobus van dienst BB.A., die van Asten naar Helmond loopt, en op slag ge dood. Het voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat den chauffeur geen schuld treft. De ongeluk kige laat een vrouw en twee kinderen achter. Het slachtoffer was met een gezelschap in een autobus onderweg van den Boch naar Maastricht, waar het een voetbalwedstrijd zou bijwonen. Op de plaats van het ongeluk had de autobus rechts van den weg een oogenblik gestopt. Arens, die met an deren even was uitgestapt, kwam achter de wach tende autobus om, plotseling den weg over, met het genoemde gevolg. OUDEJAARSREDE VAN DEN G.-G. Zooals de laatste jaren gebruikelijk, zal ook he den weer de Oude jaarsrede, welke de Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië zal uitspreken, per radio worden uitgezonden over de beide Neder- landsche zenders. De K.R.O. lascht deze uitzending in in het pro gramma-gedeelto van 12.50 tot 1.30; de AVRO van 1.05 tot 1.25. NOODLOTTIGE HOTELBRAND IN EDINBURGH. Drie personen in de vlammen omgekomen Londen. Uit Edinburgh wordt gemeld, dat bij een hotelbrand, ondanks het krachtdadig optre den der brandweer, drie personen in de vlammen zijn omgekomen. Zeven personen moesten gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Uit Sheffield wordt gemeld, dat het in het cen trum der stad gelegen „Theatre Royal" vrijwel ge heel door brand is verwoest. Koninklijke gift voor het Crisis-Comité WEDEROM EEN BEDRAG VAN 30.000. H.M. de Koningin heeft een bedrag van f 30.000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Cri siscomité, evenals het vorig jaar speciaal be stemd voor kleeding en dekking in dringende gevallen. Door midden gereden Truck met oplegger op onbewaakten overweg gegre pen. Chauffeur wist zich tijdig te bergen. Zaterdagmiddag is te Apeldoorn een oplegger met truck van het expeditiebedrijf J. W. van Beek te Klarenbeek, bij het oversteken van den eersten onbe waakten spoorwegovergang ten Zuiden van het spoor wegstation te Beekbergen in den modder, welke aan weerskanten van den overweg stond, als gevolg van den dooi na den sneeuwval in de vorige week, blij ven steken. De truck met oplegger, die beladen was met zakken meel en andere, besloeg den geheelen overweg. De chauffeur kon de auto met geen moge lijkheid van haar plaats bewegen. Bij het naderen van een lokaal-trein van den dienst Apeldoorn—Die ren heeft de bestuurder als eenige inzittende de auto tijdig verlaten. De trein reed de truck met de opleg ger middendoor en werd zelf daarbij licht bescha digd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De spoordienst ondervond weinig vertraging. Bloeddorstige honden Tal van schapen doodgebeten of in de sloot gejaagd. In het laatst van de vorige week werd 's nachts door voorbijgangers bemerkt, dat honden een aan tal schapen op een weiland te Kethel achterna zaten. Uit een onderzoek is gebleken, dat twee schapen wa ren doodgebeten en niet minder dan 11 schapen in de sloot zaten en deerlijk gehavend en gewond waren. De dieren behoorden toe aan den heer W. uit Vlaar- dingen-Ambacht. Zondagnacht is er weer een achttal schapen van den veehouder D. v. d. Eik te Kethel, doodgebeten. Het is de politie gelukt de wilde honden op te spo ren. Een hond bleek afkomstig uit Schiedam, terwijl ook een hond van den veehouder A. K. eveneens aan deze jacht bleek te hebben deelgenomen. Het hof van amnestie bespreekt zijn verzoek. Reuter-meldt uit New Yersey: Het hof van amnestie heeft het verzoek van Bruno Hauptmann besproken. De gouverneur, Hoffman, die indertijd zeide, geen bevoegdheden te hebben iets aan de straf van Hauptmann te kunnen veranderen, zeide het beter te achten, dat de advocaat van Haupt mann', die op de hoogte was met alle feiten, door het hof gehoord zou worden, dan dat men Hauptmann zelve deed verschijnen. ALLEENWONENDE MAN IN EEN BRANDEND HUIS. Bewusteloos te bed gevonden. Te Oost en West Souburg is Maandagmorgen brand uitgebroken in de woning van den alleen-wo nenden J. J. v. B., die te bed lag. Toen toegeschoten buren den brand hadden gebluscht vond men den bewoner bewusteloos te bed. Hij is in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Vlissingen overge bracht. Wij doen hieronder herleven eenige belangrijke ge beurtenissen uit onze omgeving over het afgeloopen jaar. Reeds behooren ze tot het verleden en zijn dus tot vergaan gedoemd. Nog even echter willen wij ze in het licht der pu blieke belangstelling brengen, om ze daarna, waar schijnlijk voor goed, te laten verzinken in de maal stroom der tijden, die op den duur vergetelheid brengt. Hier zijn ze, de dingen die in het afgeloopen jaar onze belangstelling trokken. De Burgemeesters van Wieringen en Zuidschar- woude, de heeren R. C. Kolff en Jhr. van Spengler, herdenken in de eerste week van het nieuwe jaar hun benoeming, nu 12^ jaar geleden als burge meesters dier gemeenten. Ook viert begin Januari de Langendijker Gasfabriek haar zilver feest. Met ingang van 1 Februari werd benoemd tot bur gemeester van Winkel de heer J. M. Zwart te Oost- Stellingwerf, prov. Friesland. In Bergen wordt een geheime distilleerderij ont dekt. Jan Langendijlc te Oudkarspel behaalt groote suc cessen op de Internationale wedstrijden in het hard rijden op de schaats te Davos. De heer A. Nicolaï te Warmenhuizen is 25 jaar in dienst bij de posterijen en wordt gehuldigd. Te Callantsoog wordt ingebroken in het groote hee renhuis van Jhr. C. v. d. Poll. Een vrij groote hoeveel heid wijn wordt gestolen. Voor het Amstelmeer en de daarmede in verbinding staande wateren, wordt een hengelverbod afgekon digd. Notaris de Boer is gedurende 40 jaar als zoodanig in Hoogwoud werkzaam. De heer De Moor treedt af als burgemeester van Zijpe; in zijn plaats wordt benoemd de heer Mr. D. Breebaart, burgemeester van Callantsoog. Doordat verband gelegd wordt tusschen deze benoeming en het plan tot samenvoeging van beide bovengenoemde ge meenten, ontstaat ontevredenheid bij de gemeente naren. De Boerenleenbank op Wieringen herdenkt haar 25-jarig bestaan. Het Rijk besluit tot den aanleg van een rijwielpad langs het Noordhollandsch Kanaal. In ons district wordt de heer J. Saai te Barsinger- horn als candidaat der N.S.B., gekozen tot lid van Prov. Staten. BOERDERIJ. Groot extra-contingent voor December? Het Crisis-Zuivelbureau edelt mede: In den loop van December zijn door de Fransche Regeering invoervergunningen voor 5000 quintalen boter aan de importeurs afge geven. Blijkens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs wordt door de Fransche Regeering overwogen alsnog ver dere invoervergunningen voor een hoeveel heid van 6000 quintalen af te geven. Naar ver luidt, zouden de Fransche importeurs vrij zijn, te bepalen uit welke landen zij deze hoe veelheid willen betrekken. LOONBIJSLAGREGELING LAND- EN TUINBOUW. Zal ook in 1936 gelden. De minister van Sociale Zaken heeft besloten, dat de loonbijslagregeling voor land- en tuinbouw ook in 1936 zal gelden, met dien verstande, dat de eerste vier maanden van 1936 de regeling voor den land bouw wordt onderbroken om op 1 Mei 1936 voor een geheel jaar dus tot 30 April 1937 te worden voortgezet. De volledige regeling zal spoedig worden bekend gemaakt. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. DE VIERDE EN LAATSTE NON-STOPUITVOERING. Zondagavond werd in het lokaal van den heer J. de Bakker, de vierde en laatste Non-stopuitvoering gegeven van de gymnastiekver. Hercules en Hygiëa. Ook nu weer voor een uitverkochte zaal, wat wel een bewijs is, dat deze avonden iets heel bijzonders wordt gegeven. Het is zonder overdrijving een prestatie, waar menige vereeniging in een groote stad een voor beeld aan zou kunnen nemen. Het was een programma vol afwisseling: ballet ten, voordrachten, gymnastische oefeningen, zoowel Nielsbuck als paard, hoogrek en brug volgden elkan der in snel tempo op, het een nog mooier dan het ander. Wij kunnen niet ieder nummer afzonderlijk bespreken, maar het Ballet K 18, het Zigeunerballet, het Duiven-ballet en vooral ook het Volendammer- ballet troffen onze bijzondere aandacht. Maar eigen lijk alles, we kunnen niet zeggen dat het een mooier was dan het ander. Het aardige optreden van den heer J. Langedijk en mevr. Wagenaar—Kooij en ook vooral van den heer H. Kuiper, oogstten veel succes. Hercules en Hygiëa kunnen op bijzonder goed ge slaagde uitvoeringen terug zien, waaraan de leider de heer K. Boot, natuurlijk voor de volle 100 pet. debet is. Na afloop had de directeur dan ook een welver diende hulde in ontvangst te nemen, evenals mej. Gr. de Bakker, die altijd klaar staat voor de ver- eenigingen met piano-spel enz. Ook mevr. Wagenaar- Kooij en de heeren Langedijk en Kuiper hadden een aardig blijk van waardeering in ontvangst te nemen. En hiermede was de laatste avond ten einde, maar vergeten wij vooral het orkestje „De Vroolijke Vin ken" niet, die zeker door hun prettige muziek en muzikale begeleiding ten volle hebben meegewerkt tot het welslagen van deze avonden. De kwestie Van den Abeele. Thans zijn reeds bijna vier maanden verloopen na de installatie van den gemeenteraad en nog is geen beslissing afgekomen op het beroep van den heer Van den Abeele tegen de beslissing van Ged. Staten, waar bij de gemeenteraad in het gelijk werd gesteld toen hij besloot, den heer Van den Abeele niet toe te laten. Het duurt wel lang. Een zwijntjesjager. Zondagavond is ten nadeele van den heer Jb. W. te Broek op Langendijk een rijwiel ontvreemd, dat deze had neergezet bij den heer J. de Bakker. De heer W. was ongeveer een half uur weg geweest en toen hij terugkwam, was het karretje verdwenen. Drie jeugdige wielrenners in Bergen worden door een auto gegrepen, waarvan twee gedood. In Wieringen wordt een nieuwe wielerbaan ge opend. Het nieuwe openlucht-theater in Bergen geopend. Tal van menschen worden het slachtoffer van aan rijdingen op den weg langs het Noordhollandsch Ka naal. In de Egalementssloot tusschen Stolpen en Cal lantsoog wordt het lijk gevonden van een jeugdigen Hclderschen wielrenner, die aan toevallen leed. De Wieringermeerbewoners adresseren aan de Mi nisters van Waterstaat, Binnenlandsche Zaken en Fi- nantiën en vragen medezeggenschap in het bestuur van hun polder. Pogingen om Zijpe en Callantsoog tot één gemeente te maken, vinden verderen voortgang. De Wieringermeer herdenkt op luisterlijke wijze het feit, dat 5 jaar geleden dezen polder droogviel. Bij 't Zand raken twee passeerende auto's met de spatborden elkaar, tengevolge waarvan één der voer tuigen in het Kanaal terecht komt en twee inzitten den verdrinken. Tegen de bestuurders zware straffen geëischt. De heer C. Hooij, in leven dijkgraaf van den Zijpe en Hazepolder, overlijdt. De heer Haringhuizen treedt af als burgemeester van Wieringerwaard en wordt opgevolgd door den heer D. Kaan. De bakkerij van den heer Leijen te Haringhuizen brandt tot den grond toe af. De afgetreden burgemeester van Wieringerwaard, de heer C. Haringhuizen, wordt benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij een inbraak in de Zuivelfabriek te t' Zand, wordt 500 gulden buitgemaakt; de daders worden la ter gevat. Zuster Kuilman te St. Maartensbrug jubileert on der groote belangstelling. Mr. D. Breebaart te Zijpe, wordt tot voorzitter ge kozen van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig Kanton Schagen. Tot burgemeester van Texel wordt benoemd de heer Mr. A. F. Kamp, secretaris van de Afd. Algemeen Be stuur der Wieringermeer, woonachtig te Middenmeer. In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overlijdt de heer A. de Ridder, in leven secretaris van de gemeente Winkel. De' regeering besluit om voorloopig nog niet over te gaan tot het aanleggen van een spoorweg over den Afsluitdijk. Het groote Warenhuis van Van Willigen te Den Helder wordt geheel door brand verwoest. De Raad van Wieringen besluit tot instelling van een eigen vleeschkeuringsdienst. In St Maarten en Schagerbrug worden nieuwe af- deelingen opgericht van den Kon. Ned. Middenstands bond. De gemeenteraad van Winkel benoemt met alge- meene stemmen tot gemeentesecretaris den secreta rieambtenaar, den heer Korver. De burgemeester, die ook solliciteerde, maar niet op de voordracht werd geplaatst, draagt het raadsbesluit ter vernietiging voor, als te zijn in strijd met het algemeen belang. Verwachting: Meest krachtige, aanvankelijk tij delijk afnemende, later weer toenemende Zui delijke tot Westelijken, later weer krimpenden wind, aanvankelijk opklarend,, later zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien en weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veranda» ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 749. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. 48 gr. F. RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma- tieksmeersel. Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. OUDKARSPEL. De heer C. Borst Pz., raadslid dezer gemeente, ver zoekt ons een rectificatie te willen aanbrengen in bet raadsverslag van de laatstgehouden vergadering. Bij het voorstel Kostelijk om het salaris van den keurmeester te verlagen met in totaal 10 staat, dat dit voorstel werd aangenomen met mevr. Paarl- berg Hartland en de heeren Bakker en Bommer tegen. Dit laatste moet echter zijn de heer Borst. Het is inderdaad waar. dat de heer Borst tegen deze verlaging heeft gestemd, waarvan wij hiermede gaar ne melding maken. ZUIDSCHARWOUDE. Definitief is thans op het verzoek van de Kolf- sociëteit „Op Maat" door die te Koog a d. Zaan af wijzend beschikt om de Nationale Kolf wedstrijden in 1936 alhier te houden. De Minister v. Soc. Zaken heeft goedgevonden de baggerregeling tot 1 Februari 1936 te verlengen. LANGENDIJK. De omzet aan de veiling van de Langendijker Groen- tencentrale over het afgeloopen jaar bedroeg f 1.090.000 tegen f 1.350.000 in 1934. In 1928 beliep de omzet nog f 4.300.000. WIERINGEN DEN OEVER. Onderhond afsluitdijk WieringenFries land. Maandag werd door den wnd. Directeur-generaal der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage aanbesteed 't onderhoud gedurende het jaar 1936 van den afsluit dijk Wieringen—Friesland met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Den Oever (Wieringen) voor f 96.000. Opvolgers waren gebr. van Oord, Werken dam met f 112.746, O. J. Bosker te Wieringen met f 118.200, P. Daalder, Alkmaar met f 120.200, terwijl de hoogste inschrijving f 151.500 beliep. De raming bedroeg f 155.000. Onderhond Wieringermeerdijk en dijk proefpolder Andijk. Voor dit werk, hetwelk eveneens gisteren werd aanbesteed, was P. Daalder, Alkmaar laagste inschrij ver voor f 8.713 in massa. De raming bedroeg f 10.450, WINKEL Een mooi succes. Bij de te Groningen op 25 en 26 Dec. 1.1. gehouden groote nationale tentoonstelling van hoenders, wa tervogels, konijnen, sier- en postduiven, mocht de heer J. F. Hannema alhier een mooi succes boeken. In de afd. konijnen behaalde hij 2 eerste prijzen met een jonge ram en idem voedster (Japanners). Bij de Hollanders met een oude Havana,ram een 2e prijs, een zeer eervolle vermelding met een dito oude voedster, een 3e prijs met een idem jonge ram, een zeer eervolle vermelding voor een idem jonge voedster. Bovendien een z.e.v. voor een oude ram, kon. srrijs een le prijs voor een oude ram, ijzergrijs, en een 1ste prijs voor een jonge ram, blauwgrijs. HOOGWOUD AARTSWOUD. Ons tweede elftal ging met de noodige reserves naar Wijdenes I. Het begin was best. de rust ging in met 31 voor A. II. Na de rust ging het minder en dank zij de 2 penalty's tegen onze jongens, ver loren ze ten slotte nog met 34. Het eerste elftal had wegens terrein-afkeuring rust. BARS1NGERHORN In de gehouden vergadering van het Witte Kruis, werd de heer K. Bood te Kolhorn benoemd tot bode in de plaats van den heer Jb. van Stipriaan, die alsz oodanig had bedankt. WARMENHUIZEN Voor rekening van den heer K. Smit Jzn. te War menhuizen werd Zaterdagmiddag in cafe Wester aldaar door den heer Th. Knijnsberg, bouwkun dige te Bergen, aanbesteed het bouwen van een woonhuis met verdere werken. Door 8 aannemers werd ingeschreven, t.w.: Fa. J. Lutjeharms, Schagen f3000, Fa. A. Zuidscherwoude te Noordscharwoude, f2694; Th. Schotvanger, Groet f2488; M. J. de Nijs, f2464; W. Kemper f2400; P. Dekker f2230; Fa. Bijl, Bergen f2190; D. Veul, Schagerbrug f1900. Gegund aan de fa. Bijl te Bergen. Maandagavond had in het café van den heer G. Mosch een openbare verkooping plaats van een stuk weiland, gelegen in de Monsmeer, eigendom van wij len den heer D. v. d Molen alhier. Verder 'n woon huis, gelegen aan de Fabrieksstraat alhier, eigendom van den heer A. v. Loenen te Amsterdam. 1. Perceel weiland, groot 75 snees, gelegen in de Monsmeer, kooper de heer J. Commandeur te Zuid- scharwoude, voor f21.— per snees. 2. Woonhuis, aan de Fabrieksstraat alhier, koo per de heer J. Strijbis alhier voor de som van f 1500.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10