Wieringen in 1935. De Wieringermeer in het jaar. Een woord van Burgemeester Kolff. Oudejaarsavond. Dinsdag 31 December 1935. SCHAGER COURANT. Vijfde Blad. No. 9882 BURGEMEESTER KOLFF. Alvorens over te gaan tot de samenstelling van ons jaarverslag, waarin nog even de voornaamste ge beurtenissen in deze gemeente in 1935 worden geme moreerd, hebben wij gemeend allereerst het oordeel te moeten vragen van onzen Burgemeester, den WelEd. Geb. Heer L. C. Kolff, die aan ons daartoe gedaan verzoek volgaarne voldeed. Burgemeester Kolff gaf in onderstaande bewoordin gen in het kort zijn oordeel over 1935 weer: „Nu ik aan het einde van 1935 mijn gedachten nog eens rustig laat gaan over alles wat zich in dit jaar in mijn gemeente afspeelde, zijn daar vele gebeurtenissen die mijn bijzondere aandacht trek ken. Voor mij als Burgemeester was 1935 een moei lijk jaar. Hoewel de crisis zich in deze gemeente later deed gevoelen dan elders, is zij thans met volle hevigheid ingetreden. Land- en tuinbouwers, veehouders, middenstanders e.a. ondervinden daarvan dagelijks de moeilijkheden. Ook de vis- schers doorleven moeilijke tijden, daar de uit komsten van de visscherij gaandeweg minder wor den. De groote kosten voor werkloosheid en armwe zen hebben de financiën der gemeente totaal uit geput. Waren deze kosten er niet geweest, Wie- ringen zou ongetwijfeld een florissantere gemeen te zijn. Thans echter zal de gemeente wel niet aan Re- geeringstoezicht kunnen ontkomen. Door de regeering werden reeds verschillende belastingen tot een ongekende hoogte opgevoerd, hetgeen voor vele ingezetenen groote moeilijkhe den met de betaling zal opleveren, gezien de nog steeds terugloopende inkomsten. Zooveel als in haar vermogen lag, heeft het ge meentebestuur getracht het lot der werkloozen te verzachten. Tot op zekere hoogte belemmerden de slechte financieele omstandigheden en de door de Regeering gestelde grenzen haar echter meer te doen dan wel gewenscht was. Voor 1936 ligt voor het gemeentebestuur een schoone taak weggelegd om tot afvloeiing van overtollige werkkrachten te geraken, waarvan de verwezenlijking, na het bekend worden van het feit dat met de verdere inpoldering der voorma lige Zuiderzee zal worden voortgegaan, niet uit gesloten mag worden geacht. Ik hoop dat deze pogingen zullen slagen. Ook wil ik in dit korte overzicht niet onver meld laten, dat door het initiatief van den heer O. J. Bosker een wielerbaan is opgericht. Ik had het voorrecht de officieele opening te mogen ver richten, evenals van de nieuwe overdekte tribu ne van de V.V. „Succes". Sportverrichtingen op het peil welke zij thans hebben bereikt, zijn voor de gemeente van groote propagandistische waarde. De verrichtingen van alle vereenigïngen en be langengroepen hadden steeds mijn volle belang stelling en er was meermalen aanleiding om ver heugd te zijn. Doch, de huldiging, mij bereid ter gelegenheid van mijn 12^-jarig ambtsjubileum, was wel het hoogtepunt. Dit heeft op mij en mijn gezin een onvergetelij- ken indruk gemaakt. De ondubbelzinnige blijken van medeleven op dien dag betoond, waren voor mij een groote steun en zullen dit ook in de toekomst blijven. Het is prettig te weten, dat de burgerij mijn streven, op juiste wijze de belangen te behartigen, op prijs stelt. Ik meen voorts niet te mogen nalaten U allen inwoners van Wieringen, op deze plaats een voor spoedig 1936 toe te wenschen." w.g. L. C. KOLFF. Burgemeester van Wieringen. Wieringen, 28 December 1935. Burgemeester Kolff heeft ons met deze inleiding ongemerkt eenige punten aan de hand gedaan, die wij thans eens aan een nadere bespreking zullen on derwerpen. Laat ons maar beginnen met het minst prettige deel yan onze taak. De toestand der gemeentefinanciën is zorgelijk. De groote kosten voor werkloosheidszorg en armwezen, deden in de aanvankelijk sluitende begrooting 1935 een groot tekort ontstaan. Zonder hulp van de regee ring kon de begrooting niet sluitend worden gemaakt. Wieringen kwam hierdoor onder Rijkstoezicht en zou zich moeten scharen onder de ruim 300 „noodlijdende" gemeenten in ons land. Er kwam echter nog redding in den vorm van een slotuitkeering van de M.U.Z., die een belangrijk be drag aan dividend en tantième belasting opleverde en het tekort ruim dekte. Voor 1935 was de gemeente dus de dans ontspron gen. Maar, reeds was 1936 in zicht. De werkloosheid nam steeds toe, de uitgaven zijn tot een minimum be perkt, de belastingopbrengst wordt gestadig minder. Het tekort voor 1936 is nóg grooter. Weer is men nu op het Rijk aangewezen en het heeft zijn eischen al gesteld. De belastingen tot het uiterste opvoeren. Sub sidies schrappen, enz. De eerst merkbare symptomen van het naderende onheil waren de verhooging van de personeele be lasting, beperking van alle uitgaven, enz. In de ver hooging van de opcenten op de personeele belasting van 100 tot 200 werd nog eenigszins tegemoet geko men door de belastingvrijdom voor de grondslag huur waarde te verhoogen van 100 op 125 gulden en de af trek van 95 tot 120 gulden. De regeering achtte het voorts noodzakelijk de verhooging der personeele be lasting ook reeds voor 1935 in te voeren. En zoo zag men zich daags na kermis verrast met een aanslag in de personeele belasting die een derde, hooger was dan andere jaren, hetgeen een pracht-remedie bleek om uit de kennis-roes te ontwaken. De belastingen drukken hier nu zeer zwaar. Hoogere opvoering is bijna niet meer mogelijk. Do sluitpost der begrooting 1936 is een bijdrage van het Rijk, waarmede men zich heeft overgegeven aan het Rcgeeringstoezicht. Men heeft zich neergelegd bij de idéé „noodlijdend" te zijn. De toekomst baart zorg. Er zijn echter ook nog andere factoren die dit nader accentueeren. Overgegaan w.crd b.v. tot inkrimping van de werkzaamheden in do werkverschaffing, door middel van een z.g. rouleeringssysteem. Een derde gedeelte der werkloozen, hun aantal bedroeg gemid deld 375, is daardoor op de steunregeling aangewe zen. Mocht in de toekomst tot verdere vermindering van werkgelegenheid worden overgegaan, dan zullen de nadeelige gevolgen van dezen maatregel niet uitblij ven. Deze gevolgen hebben we o.a. gezien toen in een vorstperiode in het voorjaar de werkverschaffing werd stilgelegd. Een aantal werkloozen, naar schatting 300, trok toen door ons dorp, met zich voerende opschrif ten als „Honger" en „Wij eischen brood". De onmid dellijke aanleiding tot deze daad was, de verlaging van de steun voor ongehuwde arbeiders. Het bleef niet bij demonstraties, maar het misnoegen uitte zich ook in protestvergaderingen die te Slootdorp tot twee maal toe werden gehouden. Tot onmiddellijk resul taat mochten deze gebeurtenissen echter niet leiden. Het lot der voormalige Zuiderzeewerkers is wel zeer hard, doch hun positie is, nu zii gedeeltelijk bij pe rioden tot nietsdoen zijn gedoemd, nog ongunstiger geworden. Elk initiatief wordt hun daardoor ontnomen, het geen tot lichamelijke zoowel als geestelijke verslap ping zal leiden. Onze hoop op verbetering is ook hier weer gevestigd op de voortzetting der Zuiderzeewerken. Ook het verdwijnen van het zeegras werpt nog al tijd een donkere schaduw op de toekomst. Berichten in het voorjaar deden de hoop op herstel nog weer herleven. Het liep echter op niets uit. Enkele inwo ners onderhielden nog betrekking met Denemarken, waar de zaak nog schijnt te floreeren. Een oogenblik zelfs meenden wij dat tot aanvoer vanuit dit land zou worden overgegaan. Met de verdwijning van het wier is ons voor het he den en de toekomst een belangrijke bron van inkom sten ontnomen. Sterk is er op aangedrongen ook de wierbereiders van den Noordkant voor steun in aan merking te doen komen. Het aantal personen dat in deze gemeente thans Zuiderzeesteun geniet is ruim 250. Voor enkele dagen terug lazen we in dc couranten dat de Minister het mogelijk achtte in 1937 de uit gaven voor de Zuiderzeesteunwet te kunnen beperken, omdat de uitkomsten van de visscherij in het IJssel- meer verre de verwachtingen overtroffen, vooral in 1934. Thans zijn we echter 1936 en het is er niet be ter op geworden. Bovendien is deze lezing in strijd met die van zijn voorganger, die juist in het voorjaar de uitkeeringen herzag, in verband met „de slechte uitkomsten der visscherij". Dat klopt dus niet erg. Wij hopen dat Z.Exc. van zijn voornemen mag terugkomen. De visscherij vormde, hoewel iets minder gunstig dan vorig jaar, toen de omzet ruim 365 duizend gul den bedroeg, nog altijd een belangrijke bron van inkomsten. Afgewacht zal moeten worden of de bloei periode in de visscherij te Den Oever bestendigd blijft en of toch niet op den duur de afsluiting, die de ge- heele visschersvloot de vlaggen halfstok deed hij- schen, voor een behoorlijke uitoefening van dit be drijf fnuikend zal blijken. De uitkomsten van dit jaar wijze wel eenigszins daarop. Wij voor ons achten het echler een verblijdend tee- ken, dat thans 4 jaren na dit historisch gebeuren, nog velen, ja, meer nog dan vroeger, hetgeen blijkt wel uit het feit, dat W.R. 300 dit jaar voor een vis- schersvaartuig werd afgegeven, hierin emplooi vin den, zoowel benoorden als bezuiden den dijk. En dit stemt ons voor de toekomst hoopvol. Ten nauwste staan hiermede in verband de inkomsten op het ge bied van haring- en palingvangst. Alles wordt be- heerscht door de vraag of deze beide vischsoorten zich blijvend tot de Waddenzee blijven aangetrokken ge voelen. In het kort kunnen we de visscherij over 1935 be stempelen met het woord „schraal", maar, er heersch- te bedrijvigheid en er is voorshand nog geen enkele reden om bij de pakken te gaan neerzitten. Op 3 November werd een belangrijke vergadering gehouden van de visschervereenigingen van Texel, Den Helder, Harlingen en Wieringen, belegd om een regeling te treffen met de Visscherij-centrale v.n. in zake de haringvangst. De gemoederen kwamen daar bij heftig in beweging. Uit het geheele verloop van de vergadering kreeg men den indruk dat men bezig was de supprematie van Den Oever als visscherscen- trum van de Waddenzee aan te tasten, ja, zelfs af te snoepen ten behoeve van... Den Helder. Moge de visscherij-centrale en in de eerste plaats de Wieringer visschers zelf deze snoode plannen ver ijdelen. De minder gunstige economische omstandigheden en de sterk verminderde koopkracht vonden onge twijfeld hun terugslag op het zakenleven. Over het algemeen zullen de bedrijfsuitkomsten over 1935 wel beduidend slechter zijn dan voorgaande jaren. Het komt ons voor dat de winkelstand, in jaren van voor spoed en Zuiderzeewerken automatisch opgevoerd, in deze gemeente te groot is. Een bewijs daarvoor is o.m. dat zoo weinig nieuwe zakenmenschen zich hier vestigen. De voortdurende activiteit van de Middenstands- vereeniging, men denke aan de actie tegen de P.E.X. tarieven, de Baleroweek, de Puzzle-week, enz., werkte stimuleerend op de burgerij. Zij begint de waarde van een floreerende middenstand aan te voelen en weet er van te profiteeren. In deze verhoogde be langstelling meenen wij ook de oorzaak te hebben gevonden .van het feit, dat de middenstanders er meer en meer toe overgingen hun zaken te moderni- seeren. In dit opzicht is 1935 wel een gelukkig jaar geweest. Een paar prachtige winkelhuizen verrezen, n.1. filiaal Jamin, bakkerij Arwert, en melkhandel Russelman. Voorts dient vermeld het nieuwe res taurant van den heer A. Klein. Met den verbouw van de Fa. Kort, Wilms, Takes, Gielis, Koorn en Luijt (Poelweg), is de gemeente een paar prachtige win kelhuizen rijker geworden. Mogen er in 1936 meer dere volgen. Verkeer. i De inbeslagneming van autobussen van z.g. wilde diensten, hetgeen in deze gemeente op den Afsluit dijk ook eenige malen voorkwam, deed het aantal passagiers van de A.T.O. met den dag vermeerderen. Haar tarieven werden bovendien met ongeveer 1/3 verlaagd. De Wieringer reisvereeniging ging voort met het uitschrijven van populaire reizen. Na de opheffing van de tram verbinding Van EwijcksluisSchagcn op Oudejaar 1934, werd de autobusverbinding op het traject WieringenScha- gen van den heer M. Geel hersteld. De N.V. W.A.C.O. en de N.V. H.A.B.O. ontvingen verschillende concessie's ter voorziening in de com municatie in de Wieringermeer. De N.V. W.A.C.O. 't Was oudejaarsavond, ze zat wat alleen, In stilte alleen wat te droomen, De klok tikte voort en ze dacht voor zich heen Aan maanden, die gaan en die komen. Aan 't wiss'lende leven van iederen dag, Met zon en met schaduw, een traan en een lach, Aan alles, wat 't jaar heeft genomen! En 't vroeg van haar dit maal zoo kostbaar en veel, Dat nooit meer terug was te geven, Ze stond, na een zonnig, gelukkig geheel, v Met haar meiske alleen in het leven. O, uurtje van vroeger, zoo goed en vertrouwd, Wat leek je nu zwijgend, zoo moe en zoo oud.... Toen zuchtte ze pijnlijk heel even! Maar d'Oudejaarsavond, zoo mild en zoo goed, Hij bleef niet van zorgen omvangen, Daar klonk er heel troostend een stemmetje zoet. En 'n handje gleed zacht langs heur wangen. Een lachend gezichtje, twee oogjes 2öó blauw, Wat krulletjes blond en een mondje zóó trouw, Ze zongen een lide van verlangen! Toen hief ze haar kindje omhoog in het licht; Kom dan maar, Nieuwjaar, met je zorgen! Neen, trek bij den aanvang den sluier niet dicht Van 't geen je voor mij houdt verborgen! Hoe moeilijk je dagen dan ook zullen zijn, Twee oogjes zoo blauw en twee handjes zoo fijn, Het heele bezit van mijn kindeke klein Is 't licht van een dagenden morgen! December 1935. KROES. (Alle rechten voorbehouden). Dit jaar kenmerkte zich door woning- en boerderijenbouw. Nu 1935 ten einde is, lijkt het wel nuttig de blik eens te vestigen op de door onze polder afgelegde weg in het afgeloopen jaar. Allereerst vraagt aandacht het vertrek van vele hoofdleiders bij het in cultuur brengen van onze aan de zilte baren ontwoekerde grond. De heer Ir. Mesu werd benoemd tot Hoofdinspec teur bij de Werkverschaffing in Nederland en de heer Ir. Roebroek tot Dir.-Gen. aan het Depar tement van Landbouw, terwijl Mr. Kamn naar Texel werd geroepen om het burgemeestersambt te vervul len. Andere personeelswisselingen. Wegens de steeds toenemende leerlingencijfers moest te Slootdorp een leerkracht worden bij be noemd, terwijl onze politieman den Hartigh in Kolhorn werd benoemd, in wiens plaats wij kregen de heer P. Kramer met standplaats Middenmeer. Met het oog op de belangrijke wildstand wer den een viertal jachtopzieners aangesteld. Woning- en boerderijenbouw. Het derde polderdorp, Wieringerwerf, met school gebouw, postkantoor, alsmede diverse zakenpanden, nadert reeds haar voltooiing, terwijl ook in de an dere dorpen geregeld wordt bijgebouwd. Tal van nieuwe boerderijen en schuren werden bijgebouwd en hoewel er nog groote vlakten onbe bouwd zijn, vormen de verschillende boerderij-typen toch reeds een karakteristieke stoffage van de Meer. Het bevolkingscijfer groeide door vestiging van particuliere boeren, ten gevolge van de gestadige nieuwbouw. Het vijfjarig bestaan der Wieringermeer werd op luisterrijke wijze herdacht. Zelfs was Ir. v. Lidt de Jeude, Minister van Waterstaat, aanwezig. De Gemeenteraadsverkiezingen brachten de heer L. Feikens te Slootdorp, voor de S.D.A.P. als eerste afgevaardigde uit de Wieringer meer in den Raad van Medemblik. De netten van Waterleiding en Electriciteit werden belangrijk uitgebreid. Zelfs kregen alle drie dorpen een radiocentrale. De brandweer verleende op actieve wijze eenige keeren bijstand. Zij smaakte, door haar krachtig optreden, het ge noegen. om de boerderij Bartelink grootendeels te behouden. De Middenstand heeft weten te bereiken, dat een contactcommissie werd ingesteld. Deze ijverige commissie zorgt voor de zoo hoog noodige bedrijfsordening in dit nieuwe land. De Middenstandsvereeniging leed een zwaar verlies door het overlijden van haar eersten Voor zitter, den heer E. v. d. Wal. Onder de nieuwe lei ding mag zij terugzien op een uitmuntend geslaag de Winkelweek. Vereenigingen. Een Chr. Muziekvereeniging werd opgericht; een Zangvereeniging daarentegen opgeheven. Witte- en Wit-Gele Kruis deden, waar noodig prachtig werk, terwijl een nieuwe Wijkzuster werd benoemd. Het vereenigingsleven neemt in het algemeen toe. Voor de bestaande Sportvereenigingen bestaat groeiende belangstelling. Helaas zijn kasmoeilijk- heden schering en inslag, zelfs onze Voetbal vereniging Flevo lijdt onder dit euvel. De Landbouw gaf zoowel bij particulieren als bij de Cult. Mij. bevredigende oogstcijfers, kwaliteit en kwantiteit stemden tot tevredenheid. Helaas zijn de finantieele uitkomsten nog ongunstig en wordt het boerenleven zeer bemoeilijkt door de oms'achtige steunwetten. De veehouderij klaagt ook over last en moeite bij de regeeringsmaatregelen. Voor de Bijenhouderij is een groeiende en intensieve belangstelling merk baar. Op een perceel, groot 3 H.A., werd met tuinderij aangevangen, terwijl de heer A. Boerhave te Mid denmeer in de nabijheid van Slootdorp een boom- kweekerij stichtte. In de Geestelijke verzorging kwamen eenige wijzigingen. Door vertrek van Ds. Fischer en Ds. Finkensieper werden bij de Ned. Herv. Gem. en Evangelisatie beroepen Ds. Nijholt uit Leeuwarden en de Eerw. heer Kiewiet uit Bergen. Dat de kerkstrijd geluwd is, stemt tot grooten dank, Cand. C. v. d. Vliet werd door het afleggen van het prop. examen toegelaten tot het volle dienstwerk bij de Geref. Kerken. Gememoreerd dient nog het vreeselijke auto ongeval op het kruispunt te Wieringerwerf, dat aan vier mannen, in de kracht van het leven, den dood bracht. Samenvattend mag worden geconstateerd, dat onze polder zich snel blijft ontwikkelen en dat de prima grondkwaliteit gereede grond geeft tot optimistische verwachtingen voor de toekomst. stelde m.i.v. 14 December j.1. een dienst in Den Heb derAmsterdam, over Wieringen, Medemblik, Hoorn. In alle richtingen zijn hierdoor goede verbindingen ontstaan. Daar ook de wegen in goeden staat ver- keeren of zijn gebracht, behoort het reizen per auto bus niet langer tot een minder aangename bezig heid. Bovendien ijveren de ondernemers om het hardst, het den passagiers zoo geriefelijk mogelijk te maken. Als laatste schakel in het shelverkeer tusschen Alkmaar en Friesland kwam de betonweg tusschen Hippo en Den Oever gereed. De fa. O. J. Bosker al hier voerde dit werk uit. Op 27 Mei werd de weg min of meer officieel in gebruik gesteld. De aanleg van een spoorlijn over den Afsluitdijk laat nog op zich wachten. Het geweldige verkeer, door den Afsluitdijk in deze gemeente ontstaan, niet in het minst het vreemde lingenverkeer in den zomer, werpen ongetwijfeld vruchten af. De Jeugdherberg, die blijkens de hon derden bezoeken in een behoefte voorziet, de Zuider zeewerken, de Wieringermeer enz., dit alles vermag nog steeds de belangstelling voor deze gemeente wak ker te houden. In de naaste omgeving waren het bo vendien de verrichtingen van onze sportvereenigin gen, die meermalen de aandacht vroegen. Daar was het wielrennen, stichting wielerbaan, kampioenschap Succes, stichting tribune Succes, Schaakclub enz. Grootcre beteekenis nog hadden de verrichtingen van onze turnkampioene voor Hollands Noorder kwartier, Mej. G. Snooij. die bij de kampioenschap pen voor Nederland in Dec. j.1. te Hengelo in het Keurcorps 1936 de 3e plaats innam. Mej. Snooij heeft zich hiermede onder do sterren der Nederlandsche turnsters geplaatst. Met spanning zien wij haar ver richtingen in binnen- en misschien ook buitenland tegemoet.. Het wielrennen mocht zich in een stijgende popu lariteit verheugen. De prachtige resultaten die de wielerclub hier en elders wist te behalen wettigden deze belangstelling volkomen. De wielerclub beschikt, over een kern van prachtig rennersmateriaal en wist. in het afgeloopen jaar herhaalde malen haar sup- perioritcit aan den dag te leggen. De bouw van de schitterende wielerbaan in licentie van de N.W.U. had in wijden kring de aandacht. Op 25 Juni werd dit sportpaleis officieel geopend. Succes wist in het nieuwe milieu reeds eenige zeer verdienstelijke overwinningen te boeken, getuige de zege op Volewijckers, 20 en de 30 overwinning op Hollandia. Deze resultaten met de 41 overwinning op Purmersteijn stemmen ons. ondanks het feit dat de laatste plaats door haar wordt ingenomen, ten aanzien van 1936 hoopvol. Dr. Tartakowcr speelde op 20 December in Con- cordia een simultaanseance tegen 31 borden. De uit slag luidde 32 gewonnen, 1 verloren en 1 remise. De Srhaakvereeniging speelde voorts een tweetal vriend schappelijke wedstrijden, n.1. tegen Anna Paulowna en Enkhuizen. Harmonie, Apollo, O.K.K. en Zang en Vriendschap kwamen alle met le prijzen en, met uitzondering van Harmonie, met hoogste aantal punten van de concoursen in diverse plaatsen van ons land terug. O.K.K. spande wel do kroon met le prijs, prijs voor hpogste aantal punten, prijs voor puntental boven de 250, het veroveren van den wisselbeker en een eer volle vermelding voor den directeur op het concours te Leiden. Het zou ons te ver voeren alle verrichtingen der vereenigingen hier onder de loupe te nemen, hoewel bet verleidelijk is dit onderwerp aan een nadere be spreking te onderwerpen, want veel, zeer veel werd door de vereenigingen gedaan. Wij memoreeren nog even bezoeken van artisten als Mevr. de Boervan Rijk, Maartje Bierman, Willy Dcrby en sprekers als J. P. Strijbos en van Looij enz. Na deze algemeene beschouwing over toestanden en gebeurtenissen in deze gemeente, gedurende 1935, rest. ons nog iets te schrijven over den gemeenteraad. Allereerst de verkiezingen, die op 26 Juni werden gehouden. Deze kenmerkten zich door de buitenge wonen rust die in alle kampen heerschte. De ge bruikelijke pamflettenregen bleef achterwege. Van verkiezingsstrijd is nimmer sprake geweest. De samenstelling van den raad onderging door de ze verkiezing geen wijziging, n.1. 5 Vrijz. Dem., 3 S.D.A.P., 2 Visschers, en 1 R.K. De heeren O. J. Bos ker en M. de Haan namen de plaatsen in van de scheidende leden de heeren J. Bosker Sr. en P. Kaan. De belangrijkste besluiten van den gemeenteraad waren: restauratie torendak Westerland, verordening legen straatrumoer, opzegging subsidies als aan V.V.V., drankhestrijdingsver., enz.: verstrekking ex- ra-hulp aan werkloozen. Conversie van rmkele geld leningen. Verhooging personeele belasting, opzeg ging contract Vleeschkeuringsdienst Den Helder, waardoor met ingang van 1 Jan. een eigen dienst ontstaat. Opzegging opdracht bouwontwerpcommissie en bijdrage in de Ziekenfondspremies. Afgewezen werd o.a. voorstel inzake afgraving Noordzijde Kerkplein. Voorstel tot aankoop van ha ring om deze te bakken en onder de werkloozen te distribueeren.

Schager Courant | 1935 | | pagina 17