Anna Paulowna in 1935 Houdt Stand. Vorig jaar gaven we aan hoe verontrustend het was dat we niet wisten hoever de daling ons nog mee zou sleuren; dat we door de gedachte werden gekweld of er inderdaad een peil te denken is waarop wij met behoud van ons persoonlijk welzijn de touwtjes aan elkaar kunnen knoopen. Uiteraard blijft het vrij gewaagd vast te stellen dat we dat peil al gedeeltelijk hebben bereikt. Nochtans constateer ik dit uit volle overtuiging, waarbij ik den nadruk leg op het woord „gedeeltelijk". Lang niet allen zullen nog door het moeras der on zekerheid den vasten grond hebben gevoeld. En nog meer zullen er zijn die wel iets hebben gevoeld, maar die uit begrijpelijke en te vergeven tegenzin in aan vaarding van een lager levenspeil hun voet hebben teruggetrokken. Al zullen ze den zuren appel metter tijd toch niet kunnen versmaden. Doch laten we thans het leven in onzen polder over het afgeloopen jaar in korte trekken de revue pas- seeren. Vereenigingsleven. De plaatselijke vereenigingen zijn er van het voor jaar toe overgegaan met elkaar in overleg te treden betreffende hun openbare uitvoeringen. Het blijft een niet te ontkomen feit, dat een vereeniging behalve een „artistieke" kant ook een financieele zijde heeft. Vooral springt dit laatste in het oog, nu de leden zelf weinig meer kunnen bijdragen dan hun persoonlijke kunstzinnige kwaliteiten (nog al te veel dragers van zulke eigenschappen verzuimen helaas ze productief te maken ten bate van de gemeenschap). De vereeniging moet, deels ten behoeve van zichzelf, deels ter genoegdoening van de haar huisvestende zaalhouder, daartoe enkele male per jaar een beroep doen op de markt van het uitgaande publiek. Overleg ten aanzien van de uitvoeringsdata heeft dus alles voor om op één en dezelfde Zondag de spoe ling niet al te dun te maken. In zooverre dit beoogt is, mag van een succes worden gesproken. Niet zon der meer mocht echter worden verwacht dat zich meteen de publieke belangstelling ten gunste van de eigen vereenigingen zou omwenden. Daarvoor zal het eerst noodig zijn dat het uitgaan de publiek (door de slechte tijd bijna uitsluitend nog de jongere menschen) van zijn onmaatschappelijk standpunt terugkomt dat een uitvoering een kwel ling is en een onrechtmatige beknotting is van zijn danslust, waarin zijn oppervlakkigheid haar hoogtij beleeft. Zal een overheid dit teelten des tijds kunnen keeren? Misschien eenigszins vertragen in zijn ver nietigende werking? Geestelijk Leven. Ds. Zuidema van de Gereformeerde Gemeente aan de Geldersche Huisjes nam een beroep aan naar Solo in Ned.-Indië. Hij verliet daardoor onze gemeente en vestigde zich te Haarlem, vanwaar hij in Augustus 1936 naar de Oost vertrekken zal. Candidaat Jansen te Wierden in Overijssel nam het beroep naar Anna Paulowna aan, vestigde zich in Juni in de pastorie en leidt vanaf dat oogenblik den dienst. Ten aanzien van de beide R.K. parochiën valt geen bijzonders te vermelden; evenmin van de Evangelisa tie te Breezand. De Ned. Hervormde gemeente aan de Kleine Sluis heeft in den nazomer een krachtige actie gevoerd on der alle Ned. Hervormden en hen die langzamerhand in de groep „Geen Kerkgenootschap" begonnen te ver zeilen. De actie heeft een bevredigende som gelds op gebracht. Maar wat waarschijnlijk meer waard is, dat is 't feit dat velen die onbewust naar 't pad der ver vlakking en onverschilligheid afgleden, die onge- wenschte geesteshouding, zij het voor een wijle, heb ben prijsgegeven. En het bescheiden maandblaadje dat thans van de kerk uitgaat, zal misschien kunnen bewerken dat het verscheidenen voor een nieuwe in sluimering behoedt. In dit verband valt het werk van den V.C.J.B. en van het Hervormd Zangkoor „Omhoog" (dat tusschen twee haakjes nog best een paar goede stemmen kan gebruiken) niet genoeg te waardeeren. Gemeentebestuur. In 1935 vonden wederom de vierjaarlijksche ge meenteraadsverkiezingen plaats, welke gebeurtenis de gemoederen nogal tamelijk pleegt bezig te houden. En ditmaal vooral, nu er belangrijke veranderingen in de lucht hingen. De afloop was sensationeel. Niet minder dan 5 heeren werden uit de kussens gedreven, zij het dan dat 1 hunner (de katholieke afgevaardigde Komen) door zijn lage stand op de lijst bij voorbaat reeds als uitgesohakeld kon worden beschouwd, te meer daar de R.K. lijst bij voorstemming was opge steld en de heer v. d. Berg geen candidaat meer was. Maar de verdwijning van den heer Koorn was wel de verrassing van het politieke tournooiveld. Ter opfrissching van het geheugen zij vermeld, dat de oude raad bestond uit de heeren: Van den Berg en Komen (R.K.), Keuris, Raven en Dekker (S.D.A.P.), Rezelman (Vrijz.-Dem), Jonker (Middenstand), Kui ken, Koorn en Smit (Plaatselijk Belang) en Lubbert (Chr.-Hist.). De verkiezingen brachten naar voren de heeren '(Anna Paulowna wacht, in tegenstelling tot Wierin- gen en de Zij pc nog steeds op haar vrouwelijke magistraat): Kloosterman, Van der Ploeg en Oo 't Veld (R.K,), Keuris, Dekker en Raven (S.D.A.P.), Rezelman (V.D.), Kuiken en Cornelissen (PI. Belang), Lubbert (C.-H.) en Hooijmeier (A.R.). Hierdoor kwam ook in den gemeenteraad de ver- schuiving naar „rechts" tot uiting, die zich in de be volking door vestiging van „Zuienaars" te Breezand, reeds had voltrokken. In het college van B. en W. ruimde de heer Lub bert het veld voor don R.-K. heer H. op 't Veld, die dus met den Burgemeester en den S.-D. heer Keuris (die zijn mandaat verlengd zag) het dagelijksch bestuur van deze gemeente vormt. De heer Keuris volgde den heer Lubbert als loco- burgemeester op. Reeds in October werd hij geroepen als zoodanig op te treden, toen de Burgemeester voor een week of acht met ziekteverlof uit zijn werkzaam heden trad. Het gemeentepersoneel werd versterkt door aan stelling van een ambtenaar, speciaal belast met so ciale zaken. Nadat de Raad het desbetreffend voorne men van B. en W. hadden goedgekeurd, heeft de Raad met ingang van 1 November j.1. benoemd de heer Doets te Beemster. Enkele wijzigingen vonden en zullen plaats vinden In de samenstelling van het onderwijzend personeel. De heer Zwartehoed, hoofd der R.K. school aan de Spoorbuurt, aanvaardde een soortgelijke functie te Vo- lendam. Per 1 Januari 1936 volgt de heer L. F. Schla- man te Huissen (Geld.) hem op. Wegens toeneming van het leerlingental zal aan de R.K. School te Bree zand de heer J. M. Fonteijn 1 Januari 1936 in dienst treden. De heer Zaadnoordijk, onderwijzer aan de school te Oostpolder, zal 1 Januari op wachtgeld wor den gesteld. De rijksveldwachter Kwantes werd in het voorjaar overgeplaatst en vervangen door den heer Van Her pen uit Beverwijk, eveneens met standplaats Bree zand. De gemeentebegrooting 1935 was op 19 December nog niet uit Haarlem teruggekeerd. Daarop staat geraamd fcen bijdrage van het Rijk in de kosten der gemeentelijke huishouding van f 15.306.98; d.w.z. onze gemeente is voor dat bedrag aan de goedertierendheid van vadertje Staat overgeleverd. Vorig jaar was het zelfs f30.000.Hoewel liet een schrale troost is mag gewezen worden op de omstandigheid dat onze Pol der zich in gezelschap bevindt van een keur van ge meenten (Alkmaar, Arnhem, enz., enz.). De bevolking is iets tcruggcloopen, doordat er zich velen een andere woonplaats kozen. Dit aantal kon niet door het geboortenoverschot worden te niet ge daan. Bevolking op 31 December 1934. 3150 m., 2718 vr., totaal 5868. Vermeerdering door: geboorten: 66 m., 81 vr., totaal 147; door vestiging: 104 m., 116 vr., totaal 220. Totaal: 170 m., 197 vr., totaal 367. Vermindering: door overlijden: 27 m., 24 vr., totaal 51; door vertrek: 186 m., 196 vr., totaal 382. Totaal: 213 m., 220 vr., totaal 433. Absolute vermindei'ing: 43 m., 23 vr., totaal 66. Stand op 18 Dec. 1935:3107 m., 2695 vr., totaal 5802. Het aantal verleende bouwvergunningen bedroeg 41: 3 dubbel-woonhuis; 6 woonhuis; 3 woonhuis met schuur; 1 winkel aan woonhuis; 1 woonhuis met win kel; 5 aan- of verbouw woonhuizen; 16 schuren en dergelijke; 3 slachtplaatsen; 2 benzinclaadstations; 1 uitbreiding tooneelzaal. Wc zien daardoor het volgende verloop van het aantal uitgereikte bouwvergunningen: 1926: 54; 1927: 09; 1928: 119; 1929: 150; 1930: 122; 1931: 75; 1932: 37; 1933: 44; 1931: 36; 1935: 41. Wat de vermakelijkheidsbelasting betreft, die 20 van de entréegelden bedraagt, zien we een lichte stijging, hoewel over het algemeen de toegangsprijzen gedaald zijn. Dit jaar werd rond f 1450.ontvangen; 1929: f 2356.—1930:12796.—; 1931: f2612.—1932: f2034.—; 1933:: f1596.—; 1934: f1350.—; 1935:tf 1450.— Het feit dat „Veerburg" weer een zaal heeft, mag de laatste stijging niet geheel verklaren (de entrée gelden werden immers lager): Volgens mij heeft An na Pauolwna eenerzijds iets meer in eigen plaats ver strooiing gezocht, terwijl het aantal bezoekers uit de randgemeenten anderzijds iets moet zijn toegenomen. Dit jaar zijn er ook weer huisjes ingevolge de Land- arbeiderswet gebouwd en wel twee stuks. Wanneer we de gegevens van de laatste jaren rangschikken, krijgen we het volgende beeld: 1927: 4; 1928: 8; 1929: 22: 1930: 16; 1931: 9; 1932: 3; 1933: 5; 1934: 0; 1935 2. Tot de belangrijkste der besluiten van den Raad behoort o.i. de beslissing inzake de Bijslagregeling bij werkverschaffing op particuliere bedrijven, waarover u onder een ander hoofd uitvoerige mededeelingen zult vinden. Polderbestuur. In het Polderbestuur kwam geen verandering. In Januari 1935 besloot men alle wegen in den Pol der stofvrij te maken, wat veel werk verschaft heeft, en wat ongetwijfeld een schitterende verbetering is te noemen. In September werd de heer C. Tijsen bij Kon. Be sluit bekrachtigd in zijn functie van Heemraad tot hij 70 jaar is geworden. Het binnenkomen der Polderlasten was niet slech ter dan in 1934. Ze bedragen f27.per H.A. Boerenleenb anken. Ten aanzien van de Neutrale Boerenleenbank valt op te merken dat do ontvangsten die in 1929 bij de 2Y2 millioen bedroegen, angstwekkend snel afnamen. Die afname had echter 1 Jan. 1934 zijn grootste snel heid verloren. De ontvangsten bedroegen over 1933 nog f 1.606.000 en over 1954 f 1.408.000. Helaas-zijn de cijfers over 1935 nog niet bekend. Hoewel we uiterst nieuwsgierig waren naar de ontvangsten van het af geloopen jaar durfde men zich niet aan een schat ting te wagen. Burgemeester Lovink was dit jaar 12V£ j'aar direc teur, welke feit op de jaarvergadering in Juni werd herdacht. In het bestuur van de R.K Boerenleenbank nam de heer G. v. d. Berg Jz. wegens gezondheidsredenen ontslag. Hij werd opgevolgd door den heer C. Duine- veld. De ontvangstencijfers van deze bank die van heel wat minder omvang is als de neutrale bedroe gen over 1929 f 688.180.41; 1933 f 495.592.17 en 1934 f 521.606.73. Voor beide banken vermelden wij de ont vangstencijfers. Zij bedragen ongeveer de helft van den geheelen omzet, die ook de uitgavenposten omvat. Verkeer. De tramlijn Schagen—Van Ewijcksluis is 1 Januari 1935 opgeheven, zooals men weet. Juist dezer dagen heeft men de laatste rails en bielsen opgenomen die in Anna Paulowna nog van het bestaan van de eer tijds (1912) zoo geestdriftig ontvangen tram getuig den. Het spreekt haast vanzelf, dat het station Anna Paulowna een aanmerkelijk drukker goederenvervoer kreeg. Wieringen bediende zich niet in geringe mate van de opgeheven tramlijn. Dat vervoer is goeddeels naar het spoorstation overgegaan. Hierdoor ontstond een belangrijke verladingstoename van haring, ali- kruken, ulken en brandstoffen. Het aantal reizigers is ontegenzeggelijk gestegen. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, welker onderlinge krachtsverhouding niet precies is uit te drukken, maar waarvan het totaal resultaat merkbaar gevoeld wordt. De opheffing van de lijn SchagenVan Ewijcksluis, het staken van den dienst door de z.g.n. Rcisver- eeniging „Wirowna" (De Haan, Boersen en Naaste pad) en de invoering van het buurtverkeer op alle lij nen der spoorwegen, hebben tezamen volgens de Spoorwegen het reizigersvervoer doen stijgen. De fa. Van Zandwijk die op contract de besteldienst van Van Gend en Loos uitvoert, zag haar werkzaam heden op hetzelfde peil blijven. Stationschef Brugman vertrok na 11-jarigen dienst tijd op 1 December naar GiesendamHardinxveld. Hij wordt per 1 Januari 1936 opgevolgd door den heer Verver, de oud-ohef van Van Ewijcksluis. die na de opheffing van zijn station een jaar in Eenrum (Gro ningen) heeft gestaan. Versterking van vast personeel vond ondanks de toeneming der werkzaamheden niet plaats. Wel ko men eiken avond een losse kracht uit Schagen en Den Helder voor de behandeling van den goederen trein. De N.V. „Atbonta", directie Naastepad, noteerde over 1935 lagere vervoercijfers. Vermeerdering van het aantal abonnementen aan scholieren kwam aan deze teruggang iets tegemoet. Het vervoer van gezel schappen vond geen noemenswaardige verandering. Het aantal diensten op de lijnen Wieringen—Anna PaulownaDen Helder en KolhornAnna Paulowna —Den Helder werd niet ingrijpend veranderd. Op de lijn naar Kolhorn kwamen enkele wijzigingen tot stand, waardoor de dienst zoowel voor de vennoot schap als voor het reizend publiek beter functioneer de. Hulpkantoor Kleine Sluis. Zegel verkoop 1932 f7240.—? 1933 f 7250.-5 1934 f7148.— en 1935 f7142.38. Verrichte inschrijvingen ten postkan tore 1930 35864; in 1933 33775; in 1934 33900 en in 1935 32800. Totaal geldelijke omzet fl.219.K5.50 in 1932; f 1.304.270.87 in 1933; f 1.422.428 in 1934 en 11.152.790.98 in 1935. Deze teruggang vindt waarschijnlijk zijn oorzaak ln het meer en meer gebruik maken van een eigen re kening door de zakenlieden, hetzij bij de Post-Cheque en Girodienst, hetzij bij de particuliere banken (Mid- denstandsbank en Boerenleenbanken) Hulpkantoor Breezand. Zegelverkoop 1932 f4656.75; 1933 f 4824.37; 1934 f4212.24 en 1935 f4990.—. Verrichte inschrijvingen: 1932 27291, 1933 25740; 1934 22577 en in 1935 23480. Geldelijke omzet: 1932 f756.184.87; 1933 f531.711.11; in 1934 f530.121.30 en in 1935 f701.169.35. De vooruitgang in geldelijke omzet is voor een deel te danken aan de geldtransacties van oen grootc bank, die de jaren te voren niet plaats vonden. Ten opzichte van het vreemdelingenverkeer valt op te merken dat Breezand in het voorjaar altijd weer tal van bezoekers trekt, hoe de saneering dan ook de kleurlooze plekken in het bloemenschilderij heeft vermeerderd. Het aanzienlijk bezoek van hengelaars aan de Van Ewijcksluis hield door het verbod eensklaps op en slechts in beperkte mate kwam het terug naar de andere, nog vrije wateren. De doortocht van toeristen was drukker dan in 1934. Ondanks het feit dat de tolbrug aan de Kooy vrij werd, blijken steeds meer den weg binnendoor te ver kiezen. Zoo men weet zal na voltooiing van den weg StolpenBoermanswegLagedijk het hoofdverkeer van Friesland naar Holland's Noordkop langs de Van Ewijcksvaart worden geleid om via de Kleine Sluis via de nieuw te maken weg en de nieuwe brug bij de Stolpen het N.-H. Kanaal op te zoeken. Rest ons onder deze rlibriek nog te vermelden, dat de heer C. Liefhebber in September 25 jaar bij de Posterijen werkzaam was en deswege werd gehuldigd. Sport, Tooneel en Vermaak. De voetbalvereenigin'g B.K.C. zette het seizoen goed in, rust op een breede grondslag van sympathie en wordt goed bestuurd. Penningmeester Webcling kwam te overlijden. D.O.K.E.V:, onze gym, sleepte als steeds een heele vracht prijzen van de wedstrijden. De dit jaar opgerichte zwemclub ,,'t Oude Veer" hield een prachtigen wedstrijd in het bad van het „Witte Kruis". Aan de Spoorbuurt werd een Hengelsportclub opge richt en een Damclub. De Tooneelver. „Ormenio" won dit voorjaar een der de prijs te Nieuwe Niedorp, zwaar gehandicapt door een ongestelde speelster. Deze vereeniging houdt op dit oogenblik een tooneel wedstrijd in „Veerburg", we gens haar 15-jarig bestaan. De heer Slikker liet mevr. de Boer—Van Rijk ko men met „Betje Regeert", in zijn verbreede zaal. Zaal houder Kossen werd het slachtoffer van een inbraak, die hem het bedrag benoodigd voor betaling zijner verbouwing, deed verliezen. „Veerburg" nam op 5 April haar nieuwe zaak in gebruik, ter gelegenheid waarvan een grootsche ope ningsavond plaats vond. De kermis werd druk bezocht; er waren weinig „spullen", wegens samenvallen met de kermis te Wie ringen. BESTAANSBRONNEN. Landbouw. De akkerbouw neemt hierbij verreweg de voornaam ste plaats in. De algemecne toestand in dit bedrijf mocht reeds in 1934 bevredigend worden genoemd. Over 1935 was het weinig minder. Weliswaar is de tanveprijs van. 11 gulden op 10 gulden verlaagd en mochten minder consumptieaardappelen worden ge teeld die bovendien ook nog minder opbrachten dan vorig jaar, over de geheele lijn zag onze krachtige akkerbouw-boerenstand zijn positie niet aangetast door een nieuwe vervaldreiging. Tot ons genoegen mogen we dus opmaken dat deze zeer belangrijke peiler van onze Poldersche samenle ving op de vaste grond is aangeland. Als die tenmin ste door de regeering niet weer weggenomen wordt. Zou dat geschieden, dan zou de aarde, althans de Polder, naar alle waarschijnlijkheid naar zijn staat terugkeeren dat hij „woest en ledig" was. De veehouderij, die amper 20 meer van de Pol dersche bedrijvigheid uitmaakt, verkeert nog steeds in dezelfde benarde positie. Het wachten is op de te rugkeer van het vrije handelsverkeer tusschen de landen. Daar staat of valt onze geheele veeteelt mee. De melkopbrengst werd over 1935 gemiddeld iets beter beloond dan in 1934, waarbij de prijs van de laatste maanden de doorslag heeft gegeven ten gunste van dit jaar, hoewel hij dezen zomer zeer laag was. Tot het bedrijf behoort echter ook de teelt en de verkoop van vee, eens de goudbron en de trots onzer natie. Hoe treurig het daarmee is gesteld behoeft geen nader betoog. De postie van de veeteelt baart de grootste zorg op dit oogenblik. De Bloembollenteelt. Als we eens een ruwe schatting mogen doen, dan gelooven we dat de verhouding in belangrijkheid voor onze gemeente (niet in bebouwde oppervlakte!) tus schen akkerbouw, bloembollenteelt en veeteelt aan te geven is door de cijfers 40: 40: 20. Dat houdt in dat indien we naast de vaste grond die de akkerbouw weer onder de voeten heeft, ook mogen constateeren dat de bollenteelt weer een rede lijk beocfenbare tak van bedrijvigheid is, onze Polder sche samenleving voor 80 op reëele grondslag rust. Het is geen overmoedigheid ten aanzien van de aspecten van de bollenteelt een geruststellend geluid te laten hooren. De zwarte bladzijde in het boek der bollenteelt wordt voorloopig nog gevormd door de „vaste lasten", d.w.z. de zure herinnering aan de aankoopkostcn van het wild opgedreven land en de iets te weelderige op stallen. Die kosten zouden nog niet zoo erg gevoeld worden indien niet elke bollenteler door de sane ringsmaatregelen gedwongen was groote stukken van zijn land braak ie laten liggen (ons zijn gevallen bekend dat van 7 H.A. slechts 3 H.A. in cultuur mag worden gebracht). Hier heeft men echter het minst kwade gekozen. Absolute vrijheid zou o.i. ruïneus zijn. De bollenteelt op zichzelf is iets beter geworden en op de Oost-Poldersche boerderijen die goedkooper land hebben, zal de bollenteelt zeker niet tot de verliesge vende posten behooren. De regeeringsbemoeiing tegenover de bollenteelt heeft ook nu nog steeds tot grondbeginselen: teelt beperking, vaststelling van de minimum-prijzen voor binnenlandsche handel zoowel als voor de export (heb geen juist deze maand weer is geschied), het opkoo- pen van eventueele overschotten door de Regeering en het viitoefenen van controle op de export. Door bovengenoemde beginselen wordt het sanee- ringsplan gedragen. Wat de gewassen betreft, over de geheele lijn Is de teelt best verloopen, wat in 1934 bijv. met de nar cis niet het geval was. De vraag naar de Breezandsche zand-tulp keert langzamerhand terug. Nu de prijs gelijk is aan die van de klei-tulp, vraagt het buitenland met nadruk het zandproduct. Wat de vastgestelde minimum-prijzen betreft, deze worden telken jare door de regeering vastgesteld. Stijgt de prijs in den binnenlandschen handel, dan wordt het minimum het volgend jaar verhoogd of ook kan aan de teelt uitbreiding worden gegeven. De nu in December vastgestelde prijzen waar mee de bollenreizigers straks in Januari de wereld in trekken hebben de volgende veranderingen on dervonden. Darwin- en late tulpen iets verhoogd. Vroege tulpen iets verlaagd. Hyacinthen bovenmaat iets verlaagd, ondermaat hetzelfde gebleven. Narcissen nog niet bekend. Wat de vooruitzichten betreft, wordt hier en daar nogal gebouwd op de toezegging van Amerika om in December 1936 zijn deur te openen voor narcissen. Verschillende kweekers leggen zich daarop reeds toe. De voordeel en van deze export-uitbreiding komen ech ter pas in 1937 tot uiting. De cijfers van Nederland's uitvoer bedroegent 1929 1930 1931 19J12 1933 1934 Gewicht (X 1000 K.G.) Waarde X (1000 gld.) 34.260 40.365 45.566 -Hj.Alt) 45.975 29-1*2 47.138 W-li? 42.446 19-373 44.749 22i De cijfers over 1935 staan nog niet vast. Met zeker heid kan echter wel worden aangenomen dat dc cx- portwinst verloren gegaan is door Duitschlands dc- viezennood, waardoor van de 6 millioen kilogram bollen die de Oostelijke buren gewoonlijk betrekken, niet meer dan een derde kon worden geleverd. VEILING. Do omzet aan do Breezandsche veiling (het veilings wezen is blijven bestaan; liet organiseerend lichaam is enkel veranderd) is gestegen. Men bekijke slechts deze tabel (in guldens): 1929 600.000 1933 4t>.000 1930 450.000 1934 100.000 1931 100.000 1935 96.000 1932 50.000 ARBEIDSVRAAGSTUK Teneinde tot een massale aantasting te komen van bet landarbeiderswerkloozental, heeft de Regeering algemeene werkverschaffingsmaatrcgelen genomen. De gemeenten kregen de keus tusschen i.wee rege lingen, die, al naar den aard van de botleuibewer- king ter plaatse, elk hun voordeden hebben. Het systeem A is de zoogenaamde 50 rege ling. Hierbij gaat men uit van een vast minimum, loonbedrag, dat in een bepaald bedrijf over een ze ker aantal maanden moet worden uitgekeerd, alvo rens de bijslagregeling in werking treedt. Regeling B wordt ook wel genoemd de 30 regeling. Deze is op 17 Juni j.1. ingevoerd^ voor de- tuin- en bloembollenbedrijven in Noord- en Zuid-IIol- land voor de periode die heden, 31 December eindigt. Regeling A kan op practische bezwaren stuiten. Voor elke soort van bodembewerking moet n.1. een minimum-uurloonbedrag per H.A. worden uitgere kend. Indien men velerlei bedrijven heeft, die een groote verscheidenheid van producten teelen, zijn de bezwaren van de regeling A niet weinige. Men zou welhaast moeten beschikken over een schare van ro- kenmeesters om voor elk bedrijf het minimumloon- bedrag vast te stellen. Systeem B stelt eigenlijk algemeene regels: het maakt geen onderscheid tusschen verschillende cul tures. Het laat die zelfs geheel buiten bespreking. Regeling B legt den nadruk op het loon dat gewoon lijk over een heel jaar op een bepaald bedrijf wordt uitbetaald. Voor alles wat de bedrijfsleider daarboven wil verloonen, reikt de regeling B hem de hand. In dien hij die wil aannemen, heeft hij de beschikking over evenveel „arbeiders met kaart" als hij er al vol ledig op eigen kosten in dienst had. Uit de overheids kas wordt hem 30 van het uitbetaalde loon ver goed. De beoordeeling van alle aanvragen om arbei ders met toeslag, onverschillig of de gemeente de re geling A of B heeft gekozen, ligt in handen van een commissie van drie personen, uit den raad, bestaande uit een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur (hier wethouder Op 't Veld), een georganiseerd werk gever (Rezelman) en een georganiseerd werknemer (Dekker). Deze commissie adviseert B. en W. in wiens handen de beslissing ligt De gemeente Anna Paulowna heeft de regeling B gekozen als voor haar# de meest verkieslijke. Of, zoo men wenscht, de minst venverpelijkc. Want elk der beide regelingen heeft naast haar voordeel en, ook haar nadeel en. Van de zijde van Jeugdige arbeiders wordt niet ten onrechte betoogd dat zoowel A als B het bezit van een werkversehaffingskaart verplicht stellen. Deze wordt evenwel slechts aan één gezinslid verstrekt en in den regel aan den oudste, den vader meestal. De zoons zien zich daardoor bij voorbaat alle kans op plaatsing in werkverschaffing ontnomen. Doch niet alleen die jongeren treft het, ook zij die nog werk hebben in het particuliere bedrijf, staan eiken dag aan het gevaar bloot het veld te moeten ruimen voor een collega met werkversehaffingskaart, omdat de werkgever aan dezen immers maar 70 van het loon behoeft te betalen; de andere 30 betaalt dc gemeen te. In de praktijk loopt dat zoo'n vaart echter niet. Op het stuk van dergelijke gevallen ligt ook de groo te beteekenis van de Raadscommissie, wier leden wel deskundig genoeg zijn te achten om de scherpste kantjes weg te vijlen. En dat de van regeeringswege geboden hulp is benut, bewijzen de cijfers van den cor respondent der Arbeidsbemiddeline, den heer C. Wuis Jz., die wederom met de meeste bereidwilligheid het voorhanden materiaal voor ons schifte; 293 arbeiders zijn met loonbijslag in deze gemeente geplaatst. De Werkloosheid. Het stemt tot voldoening dat de zooeven uitvoerig beschreven wcrkverschaffingsregeling blijkbaar niet zonder uitwerking is gebleven. Maar ondanks de ver heugende vermindering, die zoowel in het cijfer van den laagsten stand van den zomer als in dat van den hoogsten winterstand valt op te merken, komt men tot de pijnlijke gewaarwording dat de praktijk enkele verschijnselen zijn blijven aankleven die in theorie niet waren voorzien of liever, die men in theorie ge makkelijk een halt meende te kunnen toeroepen. Weliswaar was het zomerminimum laag, maar na dien is het werkloozencijfcr vlugger en vroeger opge- loopen dan in andere jaren. Dat bewijst dat de extra werkkrachten, gedeeltelijk bekostigd uit de overheids kas, aan de afwerking van het gewone werk ook deel hebben gehad. Het gewone werk is eerder klaar gekomen doordat een deel ervan is verricht door extra-werkkrachten die, volgens de letter, uitslui tend voor extra werk hadden mogen worden aange wend. De hoogte die het werkloozental eind Augustus al bereikt heeft, laat in dezen geen twijfel. De Middenstand. En onze middenstand, die vrijwel constant bleef, blijft met begrijpelijke belangstelling toezien hoe het zijn klanten vergaat. De stilstand in achteruitgang en de hier en daar zelfs geconstateerde verbetering in de bestaansmogelijkheden van de bevolking, kunnen ook een woord van bemoediging spreken tot den midden stand, welks leden hun ontstaan vinden door eener- zij'ds de behoeftevoorziening te verzorgen en ander zijds ingesteld zijn op verhandeling en vervoer van de voortgebrachte producten. De middenstand is hier ter plaatse in twee samen werkende organisaties ondergebracht: de Neutrale Middenstandsverecniging en de R.K. vereeniging „De Hanze". Gezamenlijk tracht men zijn bestaansmoge lijkheden te waarborgen en te verbeteren door kor- daat-aangepakte acties, die ten doel hebben het koo- pen in eigen plaats te bevorderen. Drie acties hebben dit jaar plaats gevonden: in April, in October (Mica) en tegen SU Nicolaas (de bekende Ballero-week). We behoeven niet te denken dat onze middenstand bij de pakken neerzit. Het succes dat men met do acties heeft gehad is dan ook volkomen verdiend en moge 'het de enkele bedrijfsgroepen die zich uit puur egoime gedeeltelijk van deelname onthielden op de schreden van hun kortzichtigheid doen terugkeeren. Kracht door eenheid, heeren. al valt er een enkele keer niet onmiddellijk beter van te worden, toch mee doen. De bewoners moeten het weten: dat is Uw mid denstand, die U op Uw wenken bedient; loopt hem niet voorbij! H. JONKER Hz,

Schager Courant | 1935 | | pagina 2