Schagen in 1935+ Callantsoog in 1935* Wat onze Raad besloot. De laatste Januari van 1935 vergaderde onze Raad in 1935 voor do eerste maal. Zooals in vele andere gemeenten, was ook liier een verbeterde steunregeling aan de orde, waarover de stemmen staakten. Huurverlaging werd gevraagd, maar de Raad ver klaarde zich onbevoegd. Het hoofdpunt van deze zitting, die nog wat klein goed bracht, was de overdracht van het G.E.B. aan de Provincie. Wij weten dat ondanks lange onderhan delingen, de zaak nog „hangende" is. Lange rappor ten, lange discussies, maar de koop werd niet geslo ten. En toen volgde de Gemeentebegrooting met den aankleve van dien. Met den besten zin van de wereld kunnen wij uit de kolommen druks van deze begrootingsdebatten, niet veel belangrijks opdiepen. De salarissen was natuurlijk een punt van bespreking, evenals de straat belasting, de staangelden der marktstalletjes werden opnieuw aangesneden, de verkoop der oude school kwam aan de orde, subsidie R.K. Bewaarschool, toe slag op de loon en der werkverschaffing, etc., etc. Een punt van ernstige bespreking was het ver minderde gasverbruik en werd een progressie-systeem van betaling ingevoerd. Het vervolg dezer begrootingszitting was op Maan dag 4 Februari. De boventallige onderwijzer aan de O. L. school werd gehandhaafd. Wij kregen een ver hooging der straatbelasting. De opcenten op de per- soneele belasting werden niet verhoogd. Over het voorstel om voor de steunverbetering zich te wenden tot de regcering, zooals de Bestuurders- bond had verzocht, werd nu weer gestemd cn ver worpen. De staangelden der marktstalletjes werden verlaagd. De salarisregeling voor de eierveilingbcambten werd gewijzigd. Verschillende bezuinigingsvoorstellen vanuit den raad kwamen aan de orde, w.o. voor den Vleesch- lceuringsdicnst, maar het resultaat was alleen dat de vertegenwoordiger der gemeente Schagen in den Vleeschkeuringsdienst werd opgedragen, op salaris- vermindering aan te dringen. Het was Vrijdag 22 Maart, 's avonds half acht, dat de Raad weer bijeenkwam. Mededeelingen, ingeko men stukken, waren als steeds het begin en kwamen wij spoedig aan wegverbetering Lutjowallerweg, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. De huurverlaging der woningen der bouwvereeni- gingen was al weer een punt van bespreking. En hier was 't voor de zooveelste maal: de heeren deden een plas en lieten de dingen zooals 't was. De Wadweg-verbetcring komt aan de orde, met den aankoop van benoodigden grond. De grondaankoop wordt goedgekeurd. Na nog enkele punten wordt dan bij de rondvraag aan de orde gesteld de vraag of de kermis moet wor den ingekrompen. In deze zitting volgt geen beslis sing, maar er kan direct wel achter gevoegd worden, dat later is besloten de kermis niet in te krimpen, nadat betrokken vereenigingen om advies was ge vraagd. Demping Noord was voor 't eerst aan de orde. Vrijdag 24 Mei kwamen de vroede vaderen weder om bijeen. Ook in deze zitting was, hoewel de duur niet gering was, niet veel vari 'beteekenis aan de orde. Het verzoek van den Vleeschkeuringsdienst om reductie over in 1933 en 1934 te betalen gasbedragen, werd afgewezen. De biggenmarkt kreeg een zon-dek. De Raad beredeneerde uitvoerig den evrkoop van grond aan de haven aan de firma Stoel, lang en •breed, zoowel in comité als in openbare zitting. Het voorstel van B. en W. om den aangevraagden grond -te verkoopen, werd aangenomen. Dat was vrijwel alles. Vrijdag 20 Juli kwam onze vroedschap wederom bijeen. In deze zitting werd besloten de Nes aan de waterleiding aan te sluiten. Wat gehaspel over een leening van f70.000 volg de en daarna het bekende „paling-oproer". Wij weten hoe palingverkoopers van elders met kermis Schagen als overstroomden met hun waar. Op papier kwam er een andere regeling. Een lang debat over een derden veldwachter. De Raad achtte uitbreiding niet noodig, wat trouwens te begrijpen is. De rekeningen over 1934 passeerden de revue en als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de bur gemeester een redevoering van hem aankondigde bij 'het afscheid der heeren Blaauboer en Bakker. Deze speech is Vrijdag 31 Augustus gehouden, toen de Raad weer bijeenkwam. Wij kregen een adres te behandelen van de groen- tenhandelaren tegen de wilde handelaren uit andere gemeenten. Er werd op het verzoek afwijzend be schikt. Het dempen van het Noord was het hoofdpunt, maar deze zitting bracht geen afdoende oplossing. Geldgebrek beheerschte de geest onzer vroede vade ren. Na de rondvraag volgde het afscheid van den ouden raad. En zooals de wet voorschrijft, was de nieuwe raad 'den eersten Dinsdag in September bijeen. Veel ver schil was er niet, alleen een paar nieuwe gezichten bij de S.D.A.P. Er kwam een nieuw wethouderscollege. Inplaats van de heeren Blaauboer en de Vries, kwa men de heeren Schoorl en Orsel. Voor de eerste maal een S.D.A.P.er in het college. Een nieuw geluid!! een nieuwe tijd?'? Wij weten het niet, de toekomst zal het Jeeren. Na enkele plichtplegingen, was ook deze zitting spoedig ten einde. Vrijdag 15 November was de volgende vergadering, waarin het bericht inkwam, dat de heer Van Nu land als raadslid bedankte. Aan zijn werk werden woorden van waardeering gewijd. Een lange reeks van mededeelingen en ingeko men stukken en toen kwam nogmaals het schrikbeeld van den derden gemeenteveldwachter de gemoederen in onrust brengen. Men was bang dat door een achter deurtje de nachtwacht Lievetis binnen de politiege- ledcren zou worden gesmokkeld. Zijn salaris werd ver hoogd tot f500.met verbod van particuliere neven betrekkingen. Het was verder een salaris-zitting, n.1. verlaging voor de ambtenaren Burg. St. en besprekingen over 'n advies omtrent verlaging voor Burgemeester, Secre taris en Ontva-ger. De meerderheid van den Raad sprak zich voor verlaging uit In principe wordt besloten bij te dragen in de kosten voor de verbetering van den Wadweg. De Loet, zooals ze nu is herschapen, maakt een punt van bespreking uit, een beslissing over de boo- men valt niet. Het parkeeren van auto's op de Laan wordt onder de loupe genomen; er volgt geen ander resultaat dan een nadere bespreking in de volgende zitting. De slotzitting in dit jaar heeft plaats gehad enkele dagen geleden, oo Vrijdag 20 December. Het markttoezicht heeft ook deze zitting weder om een punt van bespreking uitgemaakt, maar ook ditmaal zonder resultaat, er komt nog weer een ver volg. Er kwam een nieuw raadslid en een ander raads lid had, hoewel nauwelijks in functie, reeds wat wij in het dagelijksch leven noemen, de beencn genomen. Dus aanstonds weer een nieuwe. Tandheelkundige verzorging op school blijft In onderzoek. Wat betreft het gebruik van het gymnastieklokaal aan verschillende vereenigingen, zal gepoogd worden een oplossing te krijgen. Alweer het parkeerverbod en de zaak blijft zoo als ze was. Er is lang genoeg over gepraat, maar de heeren werden het niet eens met elkaar. De verkeersregeling op het Noord krijgt in zooverre een beslissing, dat er zoo weinig mogelijk aan de ver betering zal worden gedaan. Er is geen geld en het heet nu dat de regeling voorloopig is. We gaan nu een één-richtingsverkeer invoeren en achter het Hoog om Over hoeveel jaren komt nu eindelijk een afdoende verbetering en oplossing!! Aan de openbare school wordt zonder eenige dis cussie en na een lange zitting in comité, een onder wijzer eervol ontslagen. Er zouden twee boventallige onderwijzers zijn gekomen en dat kon de bruin niet trekken en daarom werd er één over boord gezet. Wij maken ons er even vlug en gemakkelijk af als de Raad zelf. En hiermede zijn wij aan het einde van dit lied. 't Is een vrij eentonige wijs geworden, maar er was dan ook heel weinig stof tot het maken van een in teressante compositie. 't Is en blijft vrijwel het loopend houden der dage- lijksche zaken. De kast is leeg, de beurs is plat en dan zijn de heeren op z'n gemakkelijkst. Veel succes maar weer voor 1936. Laat ons hopen dat er dan meer reuring mag zijn ook in onzen Raad, een ware afspiegeling van het opgewekte leven in onze gemeente in 't algemeen. Wat er verder voor belangrijks gebeurde. De waarheid van het gevleugelde woord: „Leven is beweging", leert men nimmer beter kennen dan bij het doorbladeren van een jaargang eener krant. Naast komen staat gaan, naast vreugde, droefenis en als in een film schiet het gebeuren van zoo'n jaar aan het geestesoog voorbij. Het leven gaf, het leven nam. Wat 1936 ons brengen zal, weten wij niet,. Maar op 1935 kunnen wij thans terugzien en wij gelooven er daarom goed aan te doen enkele gebeurtenissen van dat jaar, voor zoover ze onze gemeente betreffen, nog even aan de vergetelheid te moeten ontrukken. Allereerst gelukkig een prettige gebeurtenis. De heer Ch. H. Th. Schmalz ontvangt de medaille van verdienste van den Kon. Nederl. Middenstands bond. De Hoornsche Crediet- en Effectenbank koopt grond aan in het Heerenbosch voor de stichting van een nieuw bankgebouw, dat inmiddels is voltooid. Aan den Bonkelaarsdijk gaat een werkmanswoning geheel in vlammen op. De beide kinderen, die in de woning waren, konden nog juist op tijd worden gered. De plannen voor een Rusthuis te Schagen nemen vaster vorm aan. Architect Dekker ontwerpt een plan. De bazar van de Vrijz. Herv. Vrouwenclub heeft groot succes. De heer S. Overtoom te Rotterdam wordt benoemd tot bouwkundig inspecteur van het decanaat Schagen. Huize „Avondrust" wordt wederom uitgebreid. De heer H. F. van Nuland vestigt in Provinciale Staten de aandacht op de verkeersongelukken langs het N.-H. Kanaal en dringt aan op het aanleggen van rijwielpaden. Opgericht wordt de Ren- en Tourvereeniging „West- Friesland". Kapelaan Rocsen wordt overgeplaatst naar Wer- vershoof. Onze plaatsgenoot de hoer H. F. van Nuland als candidaat der R.-K. Staatspartij, herkozen tot lid van Provinciale Staten. Onze plaatselijke Coop. Boerenleenbank herdenkt haar 25-jarig bestaan. Het Sparta-terrein aan de Loet wordt belangrijk ver beterd naar plannen van onzen gemeente-architect. Mr. Buiskool promoveert tot doctor in de Rechts wetenschappen op het proefschrift: „De verkrijging, van de onafhankelijkheid der Philippijnen", benevens op een 10-tal stellingen. De heer J. Hofland wordt als koster der Nederl. Herv. Kerk opgevolgd door den heer D. Kaper. De Loet wordt gedempt en van trottoirs voorzien. Eenige brutale inbraken brengen onrust onder de bevolking. De daders blijven onbekend. Door het aanbod van Rotterdamsche financiers schijnt het alsof de plannen voor een nieuw rusthuis aan de Loet eindelijk zullen worden verwezenlijkt. Onze oud-plaatsgenoot, de heer Cor. Keesman ont werpt een nieuw gebouw. Bij de gehouden gemeenteraadsverkiezingen ver liest Schagen's Belang één zetel, terwijl de S.D.A.P. een zetel wint. Beide wethouders kwamen niet meer terug en werden vervangen door de heeren Schoorl en Orsel. Onze gemeente kent, dank zij de kanaalwerken, vrij wel geen werkloosheid. Het graven der kanalen wordt met groote kracht doorgezet. De Lagedijkerweg door het kanaal doorsneden. De Schager haven in wor ding. De heeren J. H. Schene en Ch. H. Th. Schmalz zijn 25 jaar bestuurslid van de Bad- en Zwemvereeniging „De Wiel" en worden gehuldigd. Ir. J. E. Muntinga benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool alhier. Ons plaatsgenootje, de 12-jarige J. D., komt in Gasselte (Dr.) door blikseminslag om het leven. V.V. Spart a houdt met groot succes een Fancy-fair. De heer R. Brugman wordt benoemd tot consul van den Bond van Bedrijfsautohouders. De Cérès wordt verkocht aan de firma De Gruy- ter en dientengevolge wordt besloten tot modernisee ring van het Noordhollandsch Koffiehuis. De heer H. F. van Nuland bedankt wegens ziekte als raadslid en wordt opgevolgd door den heer W. Dekker. De heer Ch. H. Th. Schmalz, candidaat gesteld door de Schager Middenstandsvereeniging, wordt opnieuw gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel. Bij de graafwerken voor de nieuwe kanalen om Schagen, worden zéér oude urnen gevonden, waar schijnlijk dateerend uit het begin onzer jaartelling. Door de directie van Theater Royal worden ener gieke pogingen gedaan om de belangstelling voor goede tooneelspeelkunst in Schagen en omgeving le vendig te houden. Tal van prima opvoeringen kon den wij verslaan. De ijsbaan wordt geëgaliseerd en zal, naar ver wacht mag worden, thans, vorst dienende, beter aan haar doel beantwoorden. Tennis, wielren- en zwemsport bleven zich In onze gemeente zeer gunstig ontwikkelen. V.V. „Schagen" bleef in dezelfde afdeeling. De heer Ch. H. Th. Schmalz treedt als voorzitter van de woningbouwvereeniging af en wordt opgevolgd door den heer R. Brugman. De kermis is dit jaar stiller als ooit tevoren. Hier op drukte de crisis, alsmede ook de gewijzigde op vattingen omtrent vermaak, duidelijk hun stempel. Onze Landbouwwinterschool blijft groote belangstel ling trekken en ook de nieuwe cursus is weder van voldoende leerlingen voorzien. Haar energieke directeur, de heer Ir. Lienesh wordt benoemd tot eerelid van de Vereeniging van Oud-leer lingen. Onze plaatsgenoot, de heer H. van Nuland, lid van Provinciale Staten en sinds 1920 lid van óns Ge meentebestuur, overlijdt op 24 December. De heer J. Speur, lid der S.D.A.P., neemt ontslag als raadslid en als correspondent der Arbeiderspers. Hij wordt opgevolgd door den heer D. Bijlsma. Bevolking. Het aantal inwoners der gemeente Callantsoog bedroeg per 1 Jan. 1935, 1055. In den loop van het jaar vertrokken er 113, terwijl er 93 personen zich vestigden. Het aantal geboorten (12) overtrof dat de sterfgevallen (9) met 3, waardoor Callantsoog op 1 Jan. 1936, 1038 Inwoners telt, zoodat er een vermindering van het inwonertal heeft plaats ge had met 17. Gemeentebestuur. De belangrijkste raadsvergadering Is o.i. wèl die geweest, waarin besloten werd de mogelijkheid te onderzoeken van een eventueele samenvoeging der beide gemeenten Callantsoog en Zijpe (18 April 1935). Waarschijnlijk zullen de betreffende raads leden wel de groote belangrijkheid van dit besluit hebben gevoeld, dit hopen wij tenminste. Een storm van verontwaardiging ging op in sommige lagen der dorpsbevolking. Die toorn had tweeër lei richting; in de eerste plaaas was deze gericht tegen het raadsbesluit „an sich' en in de tweede plaats tegen de volksvertegenwoordigers die dit besluit namen. Laten we eerst eens bezien welken indruk deze gebeurtenis bij de arbeiders maakte. De afd. der S.D.A.P., de plaatselijke vakcentrales, de Burgerkiesvereeniging en de V.V.V. belegden op 4 Mei een vergadering, waarin de heer Mr. D. Bree- baart zelf den stand van zaken uiteenzette. Deze vergadering had een bevredigend verloop, maar de gemeenteraadsverkiezingen stonden voor de deur. Allerlei moeilijkheden tegen de samenwerking werden geopperd. En zoo kwam het, dat de heer Kooger, als wethouder, op een vergadering door S.D.A.P., Vakcentrales en Vara belegd, op 25 Mei, verklaarde, dat „de steun gegeven aan het samen- voegingsbesluit, uitsluitend een voorloopig onder zoek betreft en verdere steun hiervoor door ons slechts dan zal worden gegeven, na diepgaand on derzoek, waarbij zoowel de financieele als de mo- reele zijde van deze quaestie nauwkeurig door ons zal worden overwogen.'.— Dezelfde klanken hoor den we reeds op de eerste vergadering van 4 Mei, waar wethouder Van der Vaart van Den Helder in gelijke geruststellende geest sprak. S.D.A.P. doorstond de verkiezingen schitterend. De gemeenteraadsverkiezingen hadden voor de S.D.A.P. een gunstige afloop. Slechts 1 stem man keerde om deze partij een meerderheid te geven (4 zetels). De vraag rijst slechts of het zoo niet beter is, want men twijfelt eraan, ook in eigen kring, of de S.D.A.P. de gemeentelijke „regeerings- verantwoordelijkheid" wel op zich kon nemen. Ge kozen werden de heeren S. Kooger, Jn. Weij en P. de Haan; de laatste bedankt, terwijl zijn lijst- opvolger, de heer Van Wachendorff van Rijn zijn voorbeeld volgde, diens opvolger de heer S. Kruit nam de benoeming aan en zoo bleef de samen stelling der s.d. fractie ongewijzigd. Wij merken hierbij op, dat de heer de Haan, die no. 4 op de lijst was, met voorkeurstemmen gekozen werd om de derde raadszetel te bezetten. „Vox populi", blijkt hier niet de doorslag gegeven te hebben; waarom deze heer en zijn opvolger dan ook bedankten en de heer Kruit, die juist no. 5 stond, omdat hij wegens andere werkzaamheden, de landarbeiders niet meer kon vertegenwoordigen, weer het oude raads-trio moet „voT'-maken, is ons niet duidelijk. De Burgerkiesvereeniging. De Burgerkiesvereeniging hield ook een verga dering, waar het rapport werd besproken. In die der S.D.A.P., vakcentrales en VARA, waar de heer Van de Vaart als adviseur aanwezig was, werd het rapport algemeen onaanvaardbaar geacht. Niet aldus de Burgerkiesvereeniging. Wèl werden er een aantal vermeende of werkelijke bezwaren of moei lijkheden opgesomd, maar het slot was, dat de vergadering er niet afwijzend tegenover stond. (Vergadering van 27 Augustus). De samenstelling der v.d. fractie onderging geen verandering. De R.K. Staatspartij. De heer Van Diepen, die de vorige zittingsperiode deze kiesvereeniging had vertegenwoordigd, "is ver vangen door den heer J. G. van Graas. De benoeming van Mr. D. Breebaart tot burgemeester van Zijpe. Het bericht van de benoeming werd 17 April ontvangen, terwijl het in-functie-treden van den nieuw benoemde bepaald was op 1 Mei d.a.v. Door de vacature van het burgemeestersambt in Callantsoog, fungeert tot nu toe de heer H. Kruis- veld als loco-burgemeester. Den achtsten Juli vierde hij zijn 70sten verjaardag, bij welke gele genheid een artikeltje aan zijn leven en werken gewijd in ons blad verscheen. De aanbieding van een huldeblijk aan den heer Breebaart had plaats op 22 Augustus door gemeente-ambtenaren en verschillende officieele lichamen. De werkloosheid en werkverruiming. Hoewel het beeld der werkloosheid hier geen on gunstiger beeld geeft dan elaers, is er in Decem ber van dit jaar weer een vrij groot aantal arbei ders ontslagen. Over het algemeen is de toestand gunstiger dan in 1934. Er kwam met ingang van 5 Januari een werkverschaffing met Rijkssubsidie tot stand; o.m. werd het dorpsolein 1 a 11/2 M, diep omgespit en geëgaliseerd, dit werk is aan het eind van ons verslagjaar tot stand gebracht. De wegenverbetering. Een groote verbetering is de asphalteering van den weg aan de zeezijde van ons dorp, gedeeltelijk werd hierbij gebruik gemaakt van werkloozen, ter wijl de uitvoering berustte bij het Hoogheemraad- schao Noordhollands Noorderkwartier; de gemeente heeft op zeer voordeelige wijze een prachtige ver betering tot stand gebracht. Ook de polder Cal lantsoog liet zich niet onbetuigd; de verharding van de Abbesteeërweg is thans een feit. Hulde voor deze voortvarendheid. Het Crisis-Comité B, Zooals in meerdere gemeenten, is in April een begin gemaakt met de steunverleening B (extra hulp aan werkloozen), dit als gevolg van het door den raad genomen, besluit, waarbij deze zich ver klaarde een bedrag van f 67.20 beschikbaar te stel len, welk bedrag tot f320.— werd aangevuld door het Nationaal Crisis-Comité. Het Comité B was sa mengesteld uit de heeren: S. Kooger (voorz.), F. Daalder, K. Tensen, J. Weij Pz., L. J. van Wachen dorff van Rijn en A C. Brussaard, secretris-pen- ningmeester. Het Plaatselijk Crisis-Comité heeft dit jaar niet gewerkt, door gebrek aan middelen. Een nieuwe gemeente-art», Door het vertrek van den heer Dr, E. E. Oter- doom ontstond er een vacature voor de betrekking van gemeente-arts; met ingang van 1 Augustus werd als zoodanig tijdelijk benoemd de heer Dr. Boerma te 't Zand. Onderwijs, Eind 1934 en begin 1935 had het er alle schijn van dat onze O.L.S. zou geteisterd worden door een roodvonk-epidemie. Door tijdig ingrijpen van den schoolarts en de gemeente-arts kon erger voorkomen worden. De leerlingen-aantallen, bere kend over de bij de wet bepaalde teldata zijn zoo danig, dat er in 1936 geen verandering gebracht zal kunnen worden in het aantal leerkrachten. In 't eind van het verslagjaar werd op een ouder avond het onderwerp „Tandverzorging" ter sprake gebracht. Dit had op een enkele uitzondering na de sympathie der aanwezige ouders. Brandweer. Tweemaal brak in 1935 brand uit, n.1. in de werkplaats van den heer J. Hollander en in de boerderij van den heer P. Blom, beide panden brandden geheel uit. Een ernstige duinbrand woedde in de duinen tusschen St.-Maartenszee en Callantsoog, tientallen hectaren brandden kaal, waarbij zeer veel vogels, die daar broedden, om kwamen. Comité voor Jeugdige Werkloozen. Dit Comité heeft een zeer werkzaam jaar achter den rug. Er werd een groote huisvlijttentoonstel- ling georganiseerd, terwijl voorts een verloting de noodige middelen opbracht om de cursussen aan de jongelui zonder subsidie der Gemeente te kun nen blijven voortzetten. Het nieuwe seizoen is reeds in de maand Decêmber begonnen. Financieel staat het Comité er niet ongunstig voor. Aan de vakken is toegevoegd het brandschilderen. Het vereenigingsleven in 1935 De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft een zeer moeilijk jaar achter den rug. In het bestuur kwamen eenige veranderingen. De heer Brouwer legde zijn functie als penningmeester neer, terwijl hij tevens als bestuurslid aftrad. De heer A. van Meerten werd penningmeester, maar ook deze functionnaris meende na de laatste vergade ring in November zijn bestuursfunctie te moeten neerleggen. Tot commissarissen werden de heeren H. J. Schut en K. Kos gekozen. De heer A. C. Brus saard nam ontslag als correspondent. De critiek op de werkzaamheden der V.V.V. waren vele en veler lei. Deze critiek-psychose moet wel toegeschreven worden aan het feit. dat er, in vergelijking met voorgaande jaren, weinig badgasten gemeubileerde kamers huurden .Een algemeen verschijnsel. Het moet het V.V.V.-bestuur wel teleurgesteld hebben, dat er zelfs leden waren, die weigerden aan hun financieele verplichtingen te voldoen. We me- moreeren nog dat de oude veete Vos-Butter dit jaar tot een goede oplossing is gekomen. Dit is tenminste een lichtpunt. De gewone strandfeesten hadden een buitengewoon aantal deelnemers. Het zg. groote strandfeest had er zelfs 176. De Turn- demonstratle verliep, ondanks het slechte weer goed en leverde zelfs eenig financieel voordeel. De badgasten hielden een geanimeerd gemaskerd bal, terwijl de Commisie van Neringdoenden en Pensi onhouders zich werkelijk uitgesloofd heeft om de jeugd te vermaken. Laten we, de V.V.V. vooral, een beter 1936 toewenschen, want zij is voor de Badplaats Callantsoog een onmisbare vereeniging. Het aantal zomer huizen en villa's is dit jaar wederom met 7 ver meerderd; hoe langer hoe meer menschen zetten hun eigen zomerverblijf. Hoezeer men in. sommige kringen dit met leede oogen aanziet, toch moeten vooral de neringdoenden niet blind zijn voor deze tijdelijke zomersche aanwas der bevolking. De Zangvereeniging „Zanglust". De dameszangvereeniging gaf een goed geslaag de uitvoering, terwijl zij met de deelname aan het concours te Santpoort minder gelukkig was, het geen de vereeniging echter in geenen deele heeft ontmoedigd; er wordt met grooten ijver gerepe teerd. Het fanfarecorps gaf eenige geslaagde uitvoeringen, terwijl tevens een concert op de tent te Callantsoog en een in de Groote Keeten werd gegeven. Het corps gaat o.i. goed vooruit, hetgeen gunstig beinvloed werd door het constant aantal leden en den grooten ijver van den dirigent. Voetbalvereeniging „Callantsoog". Al speelt onze nlaatselijke vereeniging nu niet in det hoogste afdeelingen van den N.H.V.B., in de af deeling waar ze thuis hoort, bekleedt ze een goede plaats. Deze vereeniging denkt ook om haar do nateurs; het vijfjarig bestaan werd luisterrijk ge vierd, terwijl een fancy-falr in het najaar in com binatie met een verloting de zoo noodige duiten in des penningmeesters kas brachten. Een spring levende vereeniging, die goed werk verricht. Een tegenhanger is „Nieuw Leven", de Rederijkerskamer, die ondanks zijn zinrijke naam, de laatste adem heeft uitgeblazen; er werd althans niets gepresteerd dit jaar. „Ciam Antaüen" is de, nog jeugdige, vereeniging van Esperantis ten. Zij houdt geregeld clubavonden, terwijl de meeste leden de lessen in de O.L.S. volgen. „La Norda Stelo" heeft zelfs Callantsoog de eer waardig gekeurd om een groote bijeenkomst te belegen. Zoo werkt Ciam Antaüen ook mede om het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Ben bloeiende vereeniging met een bestuur, dat blaakt van ijver en geestdrift voor de wereld-hulptaaL De afd. van het Centraal Genootschap voor Kinder-, Vacantie- oorden en Herstellings- heeft in 1935 1 kind uitgezonden, en kan bogen op een goede financieele positie. Noord- en Zuid-Holl. Reddings-Mij. Gedurende 1935 werd er een 4-tal goed geslaagde oefeningen gehouden. Wij brengen de stranding van de „Emily Mary" nog even in herinnering, waarbij zoowel het station Petten als Callants oog niet behoefden op te treden. De vondst van de luiken enz. vand e „Interburg", moest helaas doen blijken, dat dit schip vergaan is. De oud- schiouer Maarten Mooij werd gehuldigd. De vereeniging „Hulp in Nood" een onderlinge verzekering tegen werkverzuim bij ziekte viert in 1936 haar 25-jarig bestaan; dit is voor een Callantsooger Vereeniging een heelen tijd. De financieele positie is vrii eoed: Voorzitter is de jeugdig-oude Oom Jan (J. Hollander Sr.), die al jaren lang de vereeniging leidt en tevens voor zitter is van de Commmisie voor 't Rijden van School kinderen, welke commissie hij met enthousiasme leidt. Er werd een verloting gehouden, die een aardig netto saldo opbracht, zoodat de commissie haar mooie werk geruimen tijd denkt voort te kunnen zetten, natuurlijk met de hulp van de ouders en kinder vrienden, die onmisbaar blijft. En hierbij, lezers, ziin wij aan het eind van onze beschouwing over 1935. Met de beste wenschen voor 1936, sluiten wij dit verslag.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6