dommen op de Zweedsche ambulance. Een geheimzinnige Reliquie Een storm van ver= ontwaardiging Ds ontketende Kerstboom in de Sovjet-Unie. Verstekelingen per vliegtuig naar hun schip teruggezonden. Verwilderde katten op de Veluwe. DE EIFFELTOREN WORDT NIET AFGEBROKEN. Het nieuwe handelsverdrag met Amerika. ALLE LEDEN VAN HET KAMP BIJ DOLOR, MET UITZONDERING VAN DR. HYLANDER GEDOOD. STOCKHOLM, 31 December (R.O.): De berichten over de vernietiging van het z.g. Westelijke station van het Zweedsche Roode Kruis aan het Abessynische zuidelijke front door een Italiaansch luchtbombarde ment, heeft bij het Zweedsche publiek groote veront waardiging en verbittering gewekt. De avondbladen brengen op de voorpagina's groot opgemaakte berichten over den luchtaanval. Naar Reuter uit Addis Abeba seint, is bij. het bom bardement van de Zweedsche Roode Kruis-ambu- lance nabij Dolo het geheele ambulance-personeel, bestaande uit negen Zweden en drie en twintig Ethi- opiërs, gedood, met uitzondering van den leider, dr. Hylander, die zwaar gewond werd, den assistent Smith, een ziekenverpleegster en een kamp-opzich ter, die allen minder ernstig gewond werden. De ambulance bevond zich op 30 K.M. afstand ten Noord-Westen van Dolo, aan de rivier Canale Doria. Het bombardement geschiedde door tien vliegtuigen. Uit Addis Abeba zou een vliegtuig gezonden wor den om cventueele overlevenden te halen. Het ambulancekamp zou volledig verwoest zijn. De schade is nog niet nauwkeurig geschat, doch moet in elk geval aanzienlijk zijn. Volgens vrij nauwkeurige inlichtingen waren er op de bewuste plaats geen troepen geconcentreerd. In het algemeen breken de Abessyniërs hun kamp b;j het aanbreken van den dag op en verspreiden zich overdag in het struikgewas, om te voorkomen, dat hun tenten een goed doelwit voor de Italiaansche vliegers vormen. Het Zweedsche blad, „Nya Dagligt Alle- handa" schrijft over een ontstellende bood schap, die een ramp voor het Zweedsche Roode Kruis in Abessynië en een slag vormt. De Italiaansche bomaanval is een misdaad tegen het internationale recht omdat men hier de wapens keerde tegen non-combat tanten. De dooden zijn gevallen als helden voor de eer van hun land. „Avcndbladet" schrijft, dat de vreeselijke dood der Zweden in Abessynië zonder voor beeld is in de geschiedenis der oorlogvoe ring tusschen beschaafde landen. Addis Abeba, 31 Dec. De negus heeft tegenover den prins van Zweden, die voorzitter is van het Zweedsche Roode Kruis en organisator van de Zweedsche Roode Kruis-afdeeling in Abessynië, zijn leedwezen betuigd en zijn verontwaardiging uitge sproken over den ongerechtvaardigden aanval. Ook onder de Europeanen in Abessynië heerscht groote verontwaardiging. De Prawda bracht twee dagen voor het Oude Jaar het bericht, dat op sommige markten van Moskou denneboomen verschenen zijn. „Tusschen de rijen struische groene boomen, regelrecht in de sneeuw geplaatst, snellen de koopers af en aan. Men vindt hier de vrouwen van arbeiders, ambtenaren, ingeni eurs, aanvoerders van het Roode leger. Men vindt hier kinderen en opgroeiende jeugd. De denneboomen worden graag gekocht. Het nieuwe jaar nadert, de schoolvacanties naderen, en de denneboom wordt 'n gewenschte gast in ieder huis, waar kinderen, zijn." Het blad klaagt dan, dat niet op alle kolchoz- markten denneboomen te vinden zijn en dat de di recteuren van de grootste markten om de een of andere reden als inbreuk beschouwen op onbekende voorschriften en als een onbehoorlijkheid. Ook ge schikt speelgoed en versiering voor de denneboomen is haast niet te krijgen. Maar, besluit het, „al deze beletselen houden noch de kinderen, noch de vol wassenen tegen. In vele huizen versieren zij de groe ne boomen zelf." We spreken expresselijk van denneboomen en niet van kerstboomen, omdat niet de Kerstviering, maar de jaarwisseling en de ingang van de schoolvacanties de aanleiding zijn om ze te koopen en op te tuigen. Het laatste klinkt heelemaal een beetje wonderlijk. Maar dit jaar is bij het ingaan van de vacanties voor het eerst een groot kinderfestival gegeven. Tiendui zenden Moskousche schoolkinderen bezoeken schouw burgen, musea en concertzalen, waar voor hen spe ciale uitvoeringen gegeven worden. Voor 1500 van de beste leerlingen is in het Vakvereenigingsgebouw een oerevoorstelling gegeven. Toch, al zegt de Prawda dat er niet bij, is de ver koop van denneboomen iets nieuws. Hij is jarenlang verboden geweest, om oeconomische redenen, men mag ook aannemen bij wijze van actieve godsdienst- bestrijding. Thans e:hter volgt de sowjetmacht de beproefde methodes, waardoor de eerst heidensche versierde denneboom gekerstend en thans, in de Sow- jetunie, weer ontkerstend wordt, zooals bijv. ook het carnaval weer teruggekomen is, niet aan het be gin van de vasten, maar in verband met de 1 Mei viering. Het is geen concessie aan den godsdienst; het is ook geen verzaking van het communistische begin sel; toen Lenin een jaar **oor zijn dood een winter in Gorki, in de buurt van Moskou, doorbracht, liet hij voor de dorpskinderen een kerstboom optuigen. Maar het is toch wel interessant om thans Pos- tysjef, een van de vooraanstaande figuren in de communistische partij; die de eigenlijke leiding in de Oekraïne In handen - te zien schrijven, dat niet anders dan linksche doordrijvers een kinder- genoegenals den versierden denneboom, als een bur gerlijk verzinsel hebben trachten uit te roeien Daar moet een einde aan komen, schrijft hij. Kom- somols en pioniers moeten tegen het Nieuwe jaar collectieve denneboomen voor de kinderen optuigen in de scholen, kindertehuizen en kinderclubs, kinder bioscopen en schouwburgen moet overal een denne boom staan. Geen kolchoz, of hij moet voor de kin deren een denneboom hebben. „En dus, besluit hij, laten we een vroolijke ontmoeting met het Nieuwe jaar voor de kinderen organiseeren, laten we een goeden sowjetdenneboom in alle steden en kolchozy oprichten!' Twee negerjongens per Snip van Cura- ?ao naar Aruba. Op Vrijdag 6 December zijn met de Snip van Cu- racao naar Aruba twee passagiers vervoerd, voor wie deir vlucht nu niet direct een pleziertochtje be- teekende. Een Noorsch schip had op Curagao eenige zware machinedeelen gelost en vertrok een paar dagen later naar Aruba om aldaar ook nog eenige lading af te geven. Op reis naar de West had men de ontdekking gedaan, dat zich twee Engelsche ne gerjongens aan boord bevonden, die niet tot de be- mannlngb ehoorden en ook niet in het bezit waren van een passagebiljet, dat hun recht gaf op dat ver voer! Wat precies de bestemming was van de beide jongelui, meldt de historie niet, maar een feit is, dat de dag nadat het schip was vertrokken, de vreemdelingen-politie van Curagao de beide jonge lui ergens te Willemstad oppikte. Nu is de kapitein van een schip, waarmee verstekelingen aankomen, ook verplicht deze weer mee te nemen. Hij was ech ter reeds vertrokken naar Aruba. De manier om de jongens nog tijdig op „hun" schip te kunnen afle veren, lag voor de hand. En zoo werden dan deze twee passagiers onder politiegeleide naar het vlieg veld Hato gebracht, waarna den politieman zich overtuigde, dat ze zich bij het vertrek goed en wel als de meest verwende luchtreizigers in de ruime zetels van de Snip hadden neergevleid. Met dezelfde zorg werden de Jongelui op Aruba door de politie in ontvangst genomen en naar 't schip getranspor teerd. We vermoeden, dat de gezagvoerder de beide verstekelingen, voor wie hij bovendien de passage per K.L.M. heeft moeten betalen, niet al te vrien delijk heeft ontvangen. Vossen, die de kippenhokken plunderen. In den laatsten tijd werden op de Veluwe onge woon veel vossen aangetroffen. In het Koninklijk park 't Loo en omgeving zijn in dit seizoen tot heden reeds acht vossen neergeschoten. Zij bezorgden den bewoners van eenzame boerderijen veel last door hun plundering van de kippenhokken. Vooral de boe ren te Uddel (gemeente Apeldoorn) ondervinden daarvan veel last. Opmerkenswaard voor de Veluwsche bosschen is verder het belangrijk grooter wordend aantal verwil derde katten. Deze zijn zeer schuw en voor een ja ger vrijwel niet onder schot te krijgen. Zij voeden zich met jonge konijnen en fazanten en zijn door die voeding ook veel grooter en vetter dan de gewone huiskatten. Wie zou de Echtheid durven garandeeren Eo Intelligence Service neemt het zekere voor het onzekere. De Engelsche Geheime Dienst is aan de grenzen van den Soedan een samenzwe ring op het spoor gekomen, welke zij den kop tracht in te drukken. De fanatieke samenzweerders hechten groote waarde aan het bezit van een lugubere reliqui. naar het heet afkomstig van den beken den Mahdi, die Gordon versloeg. CAÏRO. Troepenverzamelingen in de Lybische grensgebie den, militaire transporten naar het Boven-Nijlgebied geheim vervoer van vliegtuigen en geschut naar den Soedan, studentenrelletjes te Caïro, botsingen in Alexandrië dit alles is oorzaak, dat de leidende persoonlijkheden van den Britschen Intelligence Ser vice al sinds weken en maanden al hun aandacht hebben geconcentreerd op dit deel der wereld. Doch slechts zelden kreeg men een interessantere vingerwijzing dan die, welke men voor twee pond steling kocht van een Armenischen of Grieltschen handelaar, die een paar weken geleden van de eer ste watervallen van den Nijl kwam. Hierdoor kwam men op de hoogte van geheimzinnige samenkomsten in de woestijn en andere voorvallen, waaruit duide lijk bleek, dat er een samenzwering werd voorbereid. Vier van de meest vooraanstaanden uit de jonge garde van den Engelschen Intelligence Service, die in Black Castle voor dit speciale beroep waren opge leid .kregen opdracht om zich ten spoedigste naar Wadi Halfa te begeven, als dragomans, Arabieren of handelaars. Volgens de verkregen mededeelingcn to?h moest hier het centrum zijn van de samenzwe ring, of moest men deze a: Tang op het spoor kunnen komen. HIJ HEEFT DE NIEUWE „SLAG AAN DE MARNE" OVERLEEFD. Parijs, 31 December 1Ö35. De beweging tegen den Parijschen Eiffel- toren, die alsoudenvetsch verdwijnen moest, heeft geen succes gehad; Parijs wenscht geen afstand van een van zijn grootste bezienswaardigheden te doen. Het beroemde Trocadero-paleis wordt tegenwoordig afgebroken om plaats te maken voor de gebouwen van de komende wereldtentoonstelling. Zoolang er op aarde gebouwd wordt, hebben de vervaardigers van het nieuwe storm geloopen tegen het oude. Het is dan ook niet verwonderlijk,, dat de radicale beeldenstor mers onder de jonge Fransche architecten na den af braak van het Trocadero-paleis eischten, dat ook de Eif fel toren maar moest verdwijnen. Men was van meening, dat de plaats, waar nu de Eiffeltoren staat, een schitterend stuk bouwgrond vormde voor een of ander nieuw modern gebouw, het liefst voor een wol kenkrabber^- die van de New Yorksche voorbeelden met een aanzienlijk aantal meters zou moeten over treffen. Bij de architecten voegden zich de vliegers, die be weerden, dat de hooge toren het luchtverkeer stoor de. Intusschen waren deze aanvallen bij lange na niet zoo gevaarlijk als de eisch van den door zijn ingrijpen in den slag aan de Marae beroemd gewor den gouverneur van Parijs, generaal Gallieni, die categorisch verlangde, dat de Eiffeltoren in de lucht moest vliegen, zoodra de Duitschers Parijs betraden. Van dit gevaar, dat den Eiffeltoren eens bedreigd heeft, wist men tot nog toe niets. De tegenwoordige directeur van de Opéra Comique heeft dat thans in de debatten over den Eiffeltoren medegedeeld. Hij was namelijk in 1914 adjudant van Gallienis. Reeds toen dezen tijd. van den morgen pae naar huis? Om hik om h-hik-het ontbijt, irr-hik-vrouwtje! Waarin de heilige schedel van den Mah- di een rol speelt. Reeds enkele dagen later ontving de chef van den Intelligence Service te Cairo een cijfertelegram, waar op hij onmiddellijk nog drie man naar Omdurman zond. Daar zou men meer over de samenzwering te weten kunnen komen. In Wadi Halfa was het twee leden van den Intelligence Service gelukt, een gods dienstige plechtigheid bij te wonen van Mohamme- daansche Arabieren, die bij de samenzwering wa ren betrokken. Bij deze gelegenheid waren zij getuigen van de aanbidding van den schedel van den Mahdi, die hei lig was in de oogen der deelnemers. Het doodshoofd vaii den Mahdi dus! De specialist van den Britschen .geheimen dienst, afdeeling Egypte, behoefde zich niet de moeite te geven om zijn documenten na te slaan, ten einde iets naders te weten te komen over dit bekkeneel. Men behoefde slechts even te denken aan den tijd, dat de Derwisjen een verbitterden strijd voerden tegen de Engelschen en zich schaarden onder de vaan van den bekenden Mahdi, die Gordon een zoo tragisch einde bereidde. Toen hij Gordon had verslagen, liet de Mahdi diens hoofd afslaan en op de punt van een speer voor zijn tent neerzetten. Doch Kitchener nam bloedig wraak voor deze nederlaag der Britsche troepen. In den slag bij Omdurman behaalden de Engelsche kanon nen de overwinning. De Mahdi had toen reeds het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, doch de granaten van het En gelsche geschut legden zijn graf bloot en verstrooi den de stoffelijke overblijfselen naar alle windrich tingen. Men zou hebben kunnen meenen, dat er niets van het lijk was overgebleven. Toen gebeurde er evenwel iets merkwaardigs. De reliquie in het zand der woestijn Een Jong Britsch officier In het particuliere le ven archeoloog was er op een of andere wijze in geslaagd om van een paar derwisjen het doodshoofd van den Mahdi, om zoo te zeggen „het gegarandeerd echte", voor goed geld machtig te worden en had het in zijn koffer gestopt. Hij kwam er echter niet verder mee dan tot Wacii Halfa. Daar liet een beambte van den Britschen ge heimen dienst zijn bagage nazien. Toen daarin be doelde schedel werd gevonden, had dit tot gevolj, dat de Jonge officier werd gearresteerd. Men liet was de. Eiffeltoren het voornaamste station van Frankrijk voor draadlooze telegrafie. Toen in de ge denkwaardige Augustusdagen van 1914 de Duitsöhe cavalerie op 30 K.M. afstand van Parijs stond en naqr iedereen verwachtte de stad zou veroveren,, was he«t Gallieni duidelijk, dat de Eiffeltoren in handen van de Duitschers een groot militair voordeel zou betee- kenen. Hij gaf daarom aan zijn adjudant het bevel, den toren op het geschikte oogenblik in de lucht te laten vliegen. Zoover is het niet gekomen. De slag aan de Marne heeft den Eiffeltoren een luchtreis bespaard. En thans, 22 jaar later, zal de Eiffeltoren al evenmin verdwijnen. Clement Vautel, de Parijsche stadschronist, heeft thans in een artikel, dat door alle Parijsche bladen, is gepubliceerd, een eind aan de debatten gemaakt. De Eiffeltoren blijft bestaan, omdat hij zich in de 47 jaren van zijn leven niet alleen stadsrecht verworven heeft, doch bovendien tot de karakteristieke eigen* aardigheden van het Parijsche panorama behoort. De Eiffeltoren zal dus blijven en geen wolkenkrab ber zal zijn plaats innemen. Het treedt in ieder geval op 1 Februari in werking. Naar aanleiding van het bericht over verzet in de Ver. Staten tegen het nieuwe handelsverdrag met Nederland, hetgeen aanleiding zou geven tot een proces voor het Opperst Gerechtshof heeft het Hbld. bij het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, geinformeerd, of daar niets van een dergelijk proces bekend was. Men moest echter in ontken- nenden zin antwoorden, maar men deelde mede, dat het verdrag in elk geval per 1 Februari in werking: zal treden. De mogelijkheid van aanvechtbaarheid van het te sluiten verdrag was tijdens de onderhandelingen reeds ter sprake gekomen. De Amerikaansche onder handelaars hebben verklaard, overtuigd te zijn, dat zij met de bepaling van het verdrag binnen het ka der van de volmachten waren gebleven. Men zal de uitspraak van het Hoog Gerechtshof dienen af te wachten, of deze eenigen invloed zal oefenen op het tot stand gekomen verdrag. Dat dit proces wellicht de activiteit van Neder* landsche exporteurs naar Amerika ietwat kan rerm- men, behoort niet tot de onmogelijkheden. Het blad heeft zich ook tot de Amerikaansche legatie in den Haag gewend met de vraag, of men bij het gezantschap reeds van het proces op de hoogte 'was.. Men deelde mede, dat zulks niet fret geval was. Men had ook daar van het verzet uit de Nederlandsche ochtendbladen kennis genomen. Men wees er overigens op, dat er vooral van de zijde der protectionisten in Amerika oppositie wordt gevoerd tegen de positie van den president der Vereenigde Staten, die zelfstandig verdragen met vreemde mo gendheden kan sluiten. Het met Nederland gesloten tractaat is toevallig het jongste verdrag in de rij der door Amerika in den laatsten tijd tot stand geko men handelsverdragen. Vermoedelijk groepeert om die reden het verzet zich tegen het Nederlandsch- Amerikaansche handelsverdrag. Over den uitslag van het proces kon men zich uit den aard der zaak niet uitlaten. hem evenwel weer vrij, toen hij zich op zijn eere* woord verbond, de griezelige reliquie in de woestijn te begraven, zonder dat iemand hiervan getuige was. Men beschouwde dezen voorzorgsmaatregel als absoluut noodzakelijk, omdat de derwisjen aan elk! overblijfsel van den Mahdi godsdienstige droomen en verlangens naar wraak vastknoopten. Het doodshoofd werd derhalve in de Nubische woestijn begraven en daarmede scheen deze aange legenheid afgedaan. Tot zoover was de geschiedenis van het doodshoofd van den beroemden Mahdi aan den Intelligence Service bekend. Een nachtelijke razzia. Een jaar geleden evenwel begonnen er geruchten de ronde te doen, als zouden enkele derwisjen er op uit zijn getrokken om in het zand der woestijn te zoeken naar den schedel van den Mahdi. Deze onder neming zou men kunnen vergelijken met het spreekwoordelijke zoeken van een naald in een hooi* berg. Hebben zij nu den „echten" schedel werkelijk ge vonden? Dit is moeilijk te zeggen; doch zooveel is zeker, dat zij een bekkeneel hebben opgegraven, hetwelk volgens hun voorgeven het doodshoofd is van den Mahdi, het heiligste bezit van Opper-Egypte, den Soedan en Nubië. Wie den haat kent van de fanatieke Opper-Egyp- tenaren, de derwisjen en de nomadische Arabieren, weet ook, dat hier met den meesten spoed moest worden ingegrepen. In alle stilte ga* de gouverneur dan ook bevel, dat de samenzweerdersnesten, waar* van het bestaan was geconstateerd door de agenten van den Britschen geheimen dienst, moesten worden uitgeroeid. Zoo slaagde men er in, op een nacht 22 samen* zweerders te verrassen in het huis van een Arabl- schen handelaar. Zij zaten om een tafel, waarop een doodshoofd lag, dat spookachtig werd verlicht door den schijn van een paar kaarsen. Nauwelijks waren de beambten het vertrek bin nengedrongen, of de kaarsen werden gedoofd. Voor dat men er in geslaagd was, weer licht te maken, wa* het doodshoofd verdwenen. De gearresteerden ver zekerden, dat zij nooit hadden gehoord van een sche del van den Mahdi. Doch de Derwisjen weten elkaar fluisterend te vertellen, dat het hoofd van den Mahdi is gered en op zekeren dag ..hen, die Engeland hAten* zal aanvoeren In don strijd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2