EigeEsch vliegtuig in zee jestoit, Plaatselijk Nieuws. Lindbergh komt io Engeland uitrusten. Minister-Mot Co lijn naar Zuid-Frankrijk Nieuwjaarsgroeten „Muggen om de kaars" Twaalf personen verdronken. 18 dagen zonder water op een vlot MARIE ÜÖTSIMTE1NT WINKEL Toonoelwedstrijd 1935 36 „Ormenio" op ZONDAG 5 JANUARI 1936 TRAPMAN 6 Co. Bloedige gevechten te Tembien LONDEN, 1 Januari (A.N.P.) Gister avond is het vliegtuig „City of Khartoum" van de Imperial Airways, dat van Mirabelle op Creta was vertrokken, nabij Alexandrië verongelukt. Om 17.20 uur was nog een radiobericht van het vliegtuig ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat het voorbereidingen maak te om te Alexandrië te dalen. In de vlieg, haven aldaar maakte men zich daartoe eveneens gereed. Daarna heeft men niets meer vernomen, zoodat men op onderzoek is uitgegaan. Den geheelen nacht hebben torpedojagers, marinesleépbooten en an dere vaartuigen de zee afgezocht, tot zij bij het aanbreken van den dag assistentie kre gen van de luchtmacht. Z. M.'s „Brüliant" heeft den gezagvoerder Wilson van de vliegboot opgepikt. Tot dus verre is hij de eenige overle^nde. Het schijnt, dat het vliegtuig anderhalve mijl ten Noordwesten van den ingang van de haven van Alexandrië omlaaé-frestort is. Het ontbreken van het wrak en het relaas van den gezagvoerder doen vermoeden, dat de vliegboot gezonken is. Men heeft nu maat regelen genomen, om de plaats van 't wrak te bepalen, om het daarna, zooals met de Imperial Airways is overeengekomen, te bergen. De ramp is blijkbaar te wijten aan het feit, dat alle motoren afsloegen. De „City of Khartoum" had een bemanning van drie leden en vervoerde negen reizi gers. Ook had zij luchtpost voor Indië en Australië aap boord. Twaalf dooden. Nader uit Londen. Het blijkt, dat bij de ramp, die het Britsche vliegtuig „City of Khartoum" heeft getroffen, niet elf, doch twaalf menschen om het le ven zijn gekomen. De bemanning bestond namelijk uit vier personen, van wie slechts een der piloten ge red is, nadat hij zes uur in het water had rondgedob berd. De man was volkomen uitgeput en zijn toe stand is ernstig. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend, daar de piloot nog geen volledige verklaring heeft kunnen afleggen. ïntusschen is het bergingswerk reeds aam gevangen en men verwacht, dat de maqhine, die gezonken was, reeds na enkele uren aan de opper vlakte gebracht zal kunnen worden. Vertegenwoordi gers van de Imperial Airways en van het ministerie van luchtvaart waren reeds kort na het bekend wor den van het ongeluk op de plaats van de ramp. j> 11 Het wrak van de „City of Khartoum" ge- 1 vonden. Alexandrië. (A.N.P.) Ongeveer twee kilometer yerwijderd van de ingang van de haven van Alexan drië heeft men het wralFgevonden van het veronge lukte vliegtuig „City of Khartoum" Het wrak ligt 24 meter beneden den waterspiegel. Tot nu toe zijn twee lijken geborgen. Verdere plannen staan nog niet vast. LONDEN, 1 Januari (A.N.P.): Lindbergh heeft vandaag aan de pers verklaard, dat hij de welwil lendheid, welke hem en zijn gezin is betoond, op hoo- gen prijs stelde. Hij verlangde sterk in Engeland kalm uit te rusten. Hij zeide, dat zijn bezoek op geen enkele wijze verband hield met zaken. De immigratie-autoriteiten hebben Lindbergh ver lof verleend zes maanden in Engeland te verblijven. Het gezin van den vlieger gaat van Liverpool naar Cardiff. Verdere plannen staan nog niet vast. De Londensche bankier Gregory, een vriend van Lindbergh, voegde aan de verklaringen van den ko lonel toe, dat deze groote waardeering had voor de wijze, waarop hij gisteren was ontvangen, in het bijzonder voor de houding van de havenwerkers van Liverpool en de welwillendheid van de pers, waar van de verslagen over zijn aankomst de hoffelijkheid •van de Britsche pers toonden. Voor zoover mr. Grego ry bekend was, was er geen sprake van, dat Lind bergh de Amerikaanscbe nationaliteit zou vaarwel ïeggen. Het gezin Lindbergh, dat goed van de reis geno den heeft, maakt het goed en heeft „oud en nieuw" kalm gevierd. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Londen. De overstroomingen, die het gevolg zijn van den zwaren regenval, breiden zich nog voortdu rend uit. De Theems wast van Oxford tot Tedding- ton. In Kent en Sussex, rondom Bristol en in de Theemsvallei staan uitgestrekte gebieden onder wa ter. Bij Windsor is de Theems 1600 meter breed. In de geteisterde gebieden zijn talrijke wegen onbruik baar, zoodat het verkeer moet plaats hebben over hooger gelegen wegen, hetgeen vaak een belangrijke vertraging tengevolge heeft Ook de aangerichte schade wordt steeds aanzienlijker. In Wiltshire heeft men het treinverkeer over een der bruggen moeten stilleggen. DEN HAAG, 1 Januari: De minister-president en mevrouw Colijn zijn heden per s.s. „Johan de Witt", naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken, al waar zij eenigen tijd zullen vertoeven. Zij worden te gen 21 Januari a.s. in Den Haag terugverwacht Lekkerbekken teleurgesteld. Een wedstrijd in eten door de politie ver boden. Tokio. De eigenaar van een restaurant had met een autobus-onderneming de overeenkomst gesloten, dat de bevoorrechten, die in zijn etablissement moch ten deelnemen aan een eetwedstrijd door de vervoer maatschappij gratis van huis zouden worden ge haald en na afloop zouden worden thuisgebracht. Als prijzen had de ondernemende restaurateur voorts nog een bonhoekje beschikbaar gesteld voor een zeker aantal gratis-maaltijden, terwijl de auto busmaatschappij de genoodigden dan weer franco huis zou afleveren. De zaak is evenwel niet doorgegaan. Niet dat er geen of te weinig liefhebbers (en hongerigen) waren, maar de politie was er tegen. De restaurateur vroeg de politie, wat er voor be zwaar tegen bestond. Zijns inziens bestond er geen enkele wet, welke het genieten- van een copieus maal in den weg zou staan. Inderdaad, aldus de politie, er bestaat geen wet, doch aangezien een dergelijke wet zou moeten be staan, zijn wij er tegen. De politie voerde n.1. als bezwaren aan, dat bur gers, die wat wilden „winnen" zich bloot stelden aan het overladen van hun maag, bovendien achtte men gevaar aanwezig voor het verstoren van de openbare orde, terwijl de politie ten slotte aanvoerde dat der gelijke wedstrijden goklust in de hand werken. Menig gegadigde is dus een lekker hapje den neus voorbijgegaan. TWEE DOODEN TENGEVOLGE VAN EEN AARDVERSCHUIVING. Parijs: Tengevolge van den aanhoudenden re genval, heeft op den weg tusschen Versailles en Le Pecq, die bovendien druk wordt hereden, een aard verschuiving plaats gehad, waardoor twee personen werden bedolven. Eerst na veel moeite konden hun lijken geborgen worden. Soldaten uit de garnizoenen van Vei-sailles en St. Germain werden gerequireerd om den weg weer vrij te maken. DRIE DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK. Berlijn: Te Oberschoeneweide is een auto na een botsing in brand gevlogen. De drie inzittenden werden zoo ernstig gewond, dat het hun niet meer mogelijk was den brandenden wagen te verlaten, zoo dat zij in de vlammen omkwamen. UITBUNDIGE NIEUWJAARSVIERING TE NEW YORK. New York heeft de jaarwisseling op buitengewoon uitbundige wijze gevierd. Nachtclubs, hotels, dan cings, schouwburgen en bioscopen waren stampvol. In de eerste-rangs hotels en clubs vloeide de cham pagne in stroomen, hoewel 6 tot 15 dollar voor een flesch moest worden betaald. Singapore. Een Franschman, die met vier kameraden was ontsnapt uit de gevangenis van Poelau Condor, voor de kust van Indo China, heeft achttien dagen zonder water rondgezworven op een vlot, dat hij had samengesteld uit hout, dat hij voor deze gelegenheid had gestolen. Na 18 dagen werd hij opgepikt door het Britsche stoomschip Kudat, dat te Singapore thuis behoort. Zijn vier makkers hadden den ontzettenden tocht niet kunnen doorstaan. Door honger, dorst en uitputting waren zij krankzinnig geworden.... En kele dagen later waren zij overleden. Toen Long aan boord van de Kudat werd opge nomen, kon hij geen woord, althans geen verstan dig woord uitbrengen. Men maakte ten slotte uit zijn uitlatingen op, dab hij het dialect van Fransch Cambodsja sprak. Hij werd toen ter beschikking ge steld van het Fransche consulaat te Singapore. Hier bleek, dat hij een der ontsnapte gedetineerden van Poelau Condor was. Zoodra de noodige formalitei ten zullen zijn vervuld, zal de man naar de gevan genis worden teruggebracht. De hoop van de vluchtelingen was geweest met den stroom te worden meegevoerd tot de kust van Malakka, een afstand van ongeveer 150 mijlen. Zij hadden geen leeftocht bij zich, behalve dan enkele boterhammen, welke, zij van hun laatste maaltijden hadden overgehouden. Het getij was evenwel niet gunstig en ook de geïmproviseerde voortbewegings installatie voldeed niet. Zee spoedig hadden zij te lijden van de verzengende hitte. Zij leden ontzet tenden dorst, terwijl zij door gebrek aan voedsel ten slotte werden blootgesteld aan ontberingen, welke slechts een van de vijf ontsnapten, en dat nog maar nèt, kon doorstaan. Verscheidene sche pen, welke op betrekkelijk geringen afstand van het vlot passeerden, hebben de wanhopige pogingen der ontsnapten de aandacht te trekken, niet opgemerkt. Tenslotte werd de eenig overgeblevene door een toeval door de Kudat opgemerkt. Advertentiën. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter, C. KOORN. G. KOORN—Vader. Kolhoi-n, 1 Jan. 1936. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blij ken van belangstelling ondervon den bij de geboorte van ons Doch tertje. K. KOSTER J. KOSTER—Waiboer. Wieringerwaard, Jan. 1936. A. Jonge jan. A. JongejanSülzle. St. Maartensvlotbrug, 1 Jan. 1936. o. g. J. v. d. Vliet en Echtgenoote. wenschen Clientèle en Vrienden een Gelukkig Nieuwjaar. Wieringerwaard, 2 Jan. 1936. Optreden van de Tooneelver- eeniging te Anna Paulowna, bij den heer R. LAAN Tragi-comische verwikkeling in 3 bedrijven, door II. de Wilde. Aanvang 8 uur, precies, waarna de zaal wordt gesloten. Plaatsbespreking 5 Jan. v.m. van 10.30—11.30 a 10 ct. bij den heer R. Laan. Besloten BAL NA. Sctiager Roosjes. Wegens huwelijk der tegenwoor dige direct gevraagd: EEN DIENSTEODE, voor dag of voor dag en nacht. A, DE CARPENTIER, Wieringer waard. Te koop: PLm. 2000 Kg. CONSUMPTIERAPEN. bij G. BOSSEN, Middenweg no. Anna Paulowna. Goed tehuis gezocht voor een LIEF KLEIN HONDJE, (Fox), door Jb. BIEMOND, Oude^ sluis. ZEljfr met 11 Eiggen te koop, ongemerkt, bij J. BLAAU- BOF.R Gz.. Tweewegen, Wieringer waard. Wi] hebben steeds groote raad vod de nieuwste Burgemeester Mei. Het was met genoegen dat wij Dinsdagmiddag het telegrafisch bericht ontvingen van de benoeming van den heer C. Mol, len ambtenaar ter Secretarie, en Gemeente-Ontvanger, alhier, tot Burgemeester van Wijdenes. Met genoegen, omdat wij den heer Mol deze pro motie zoo van harte gunnen, in alle opzichten als bij die verdient. Een zeer serieus en bekwaam ambtenaar als de heer Mol hier steeds is geweest, bereidwillig en voorkomend voor allen die zijn medewerking noo- dig hadden, een werkelijke steun voor onze „secre tarie", twijfelen wij er niet aan of Wijdenes zal een uitstekend burgemeester in hem krijgen. Een bur gemeester die zal meeleven met zijn burgerij, die contact zal zoeken, waar dat maar eenigszins mo gelijk is, om zijn gaven van verstand en hart, die de zijne zijn, te stellen in het belang zijner nieuwe gemeente. Wel aardig is even te vermelden, dat de heer Mol te Wijdenes is geboren en wel 8 April 1902. POLITIE SCHAGEN. Verloren: een sleutel. Gevonden: een overall; een handschoen; een mat fcenklopper; een natte handschoen. Geachte Redactie. Onder de veilige bescherming van zijn anonimiteit heeft S. O. moed genoeg om met zijn kleine critiek voort te gaan. Het behoeft ons niet te verwonderen van iemand, die niet geeft om de vorm van zijn cri tiek, dat hij tenslotte beleedigend wordt. Dat mij echter de lust ontbreekt verder met dezen wraak-vreezenden onbekende te discussieeren, zult U zeker kunnen begrijpen. Opnieuw dankend voor de plaatsing. J. VISSER, Schagen, 31 Dec. 1935. Hoofd U.L.O. Nagekomen berichten WIERINGERMEER. Ergerlijk vandalisme. Door tot heden onbekend gebleven personen wer den in den nacht van Maandag op Dinsdag aan eeni ge, door de firma Kingsma in aanbouw zijnde boer derijen, vernielingen aangericht. Men heeft eenige zinkstuklcen afgesneden en gescheurd. De geringe waarde van het vermiste en beschadigde doet aan op zettelijke vernieling denken. Oud op nieuw. Vele onzer polderbewoners waren naar hun oor spronkelijke haardsteden getogen, om daar de feestda gen te vieren. Daardoor was het in de Wieringermeer- sche dorpen vrij stil. Een weinig reuring gaf nog het inschieten van t' nieuwe jaar. Zware en meer schelle salvo's weerklonken, terwijl klokgelui van onze dorps klok het moment aankondigde dat 1935 was heenge gaan. BROEK OP LANGENDIJK. Concert „Halleluja" Onder leiding van den heer Paul Kok werd Nieuw jaarsdag door het Chr. Gem. koor „Halleluja" een uitvoering gegeven in de Ned. Herv. Kerk. Na opening met het zingen van Ps. 103:11 en ge bed, werd het koor gelegenheid gegeven, een achttal nummers te vertolken, waarvan de weergave in alle opzichten als geslaagd mag worden beschouwd. Op eenvoudige, spontane en ongekunstelde wijze werden eenige nummers ten gehoore gebracht door een meisjeskoor, waarin vooral opviel, behoudens 'n enkele afwijking, de zuivere uitspraak en de scholing, hen door den heer Kok reeds eigen gemaakt, wat zeer zeker een factor van groote beteekenis is bij de vor ming voor het gemeng koor. De heer K. Wagenaar vulde de pauze met zijn prachtig orgelspel, waarin hij weer deed hooren de rijke klanken van het orgel niet alleen, maar ook zijn meesterschap in het spel. Te betreuren echter was het, dat hierbij niet (vooral bij de jongeren) de zelfde belangstelling betoond werd, als bij de zang. Praten tijden de uitvoering is n.1. zeer hinderlijk. Tenslotte werd de schoone avond op de gebruike lijke wijze gesloten. OUDE SLUIS. Zooals reeds per advertentie was bekend gemaakt, zou voor de afd. Oudesluis van den Bond voor Staats- pensionneering, de tooneelver. „Internie" van Bree- zand een avond geven op a.s. Zondag. Door ernstige ziekte van een der hoofdrol-vertolkers, kan dit echter niet, en om nu toch den avond op 5 Januari te doen doorgaan, heeft het bestuur de tooneelver. „Tavenu" van Burgerbrug verzocht en bereid gevonden dezen avond te komen met „Najaai'sstormen" (Robbedoes getrouwd). Velen zullen ongetwijfeld dezen mooien avond bezoeken. CALLANTSOOG. De heer T. M. had het ongeluk, zich met een bijtel de polsslagader door te steken. Nadat behulp zame handen de ader hadden afgebonden, word Dr. Boerrna ontboden, die de verdere verzorging van de gevaarlijke wond op zich nam. Asmara. 2 Jan. (A.N.P.). Zooals eerst thans be leend wordt, hebben in het gebied van Tembien in de Kerstdagen hevige gevechten plaats gehad, waarbij de Abessiniërs zware verliezen leden. Do oorlogscor respondent van het D.N.B. meldt, dat officieel de verliezen van de Italianen worden aangegeven met 44 man Europeesche manschappen en acht inboorlin gen. Verwond werden 12 blanke en 2 zwarte soldaten. Van het Somalifront worden gevechten gemeld aan den bovenloop van de Weblie Sjebeli. Volgens be richten uit Asmara zouden ettelijke hoofdlieden van Somalistammen zich ter beschikking hebben gesteld van de Ttaliaansche autoriteiten in den strijd tegen Het 85ste Italiaansche Isgerbericht. Danane bezet. Rome: Het 85ste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: „Aan het Eritreesche front heeft de luchtmacht vele verkenningsvluchten gemaakt. Aan het Zuidelijk front hebben I-Ioelléin Haile en Rer Dalai, die zich aan ons hebben onderworpen, Danane in bet dal der Baula, een zijrivier van de Wiebbe Sjebeli, bezet. Bij deze strijdkrachten hebben zich gisteren die van sultan Sjaveli Olol Dinle aangesloten, waarmede zij den trouw der strijdkrachten, die vroeger Abes- sijnsch waren en zich aan ons hebben onderworpen, hebben bewezen." Het „Giornale d'Italia" over de wapen leveringen aan Abessinië. Rome. In een hoofdartikel, getiteld „Wapens aan Abessinië" schrijft het „Giornale dTtalia", dat de wapens, geleverd aan Abessinië door verschillen de Europeesche mogendheden, in dc eerste plaats door Engeland en België, nog langen tijd zullen druk ken op de internationale betrekkingen en op de vre desvoorwaarden, die Italië zal stellen. Deze wapcnle- veranties betèekenen voor alles bet einde van de Europeesche. solidariteit tegenover de bnrbaarsche volken. Heden richt bet zich tegenover Italië, morgen zal het zich richten tegenover andere kolóniale mo gendheden. JULIANADORP. Oudejaarsavondklanken. De laatste dag van het oude jaar heeft zich wel van zijn ongunstigste kant doen zien. Het was regen en wind en anders niet. Des avonds werd het droog, maar het bezoek aan den laatsten kerkdienst in dit jaar, had wat bet bezoek betreft, daar wel wat van te lijden. Deze dienst werd op toepasselijke wijze ge assisteerd door de Harmonie „Kunstzin", -terwijl na den kerkdienst eenige muzikanten de bekende Oude jaarsavondklanken vanuit den toren over ons dorp lieten galmen, waarnaar door velen werd geluisterd. SCHAGEN, 2 Januari 1936. 4 Paarden f 250300, 8 geldekoeien, magere, f 70 -110, 36 idem vette f 140200, 10 kalfkoeien f 140 170, 3 graskalveren f 3040, 19 nuchtere kalveren f 614, 40 vette schapen f 1519, 167 overhouders f 10—13, 17 vette schapen per Kg. 39—41 ct., 70 big gen f 8-15, konijnen f 0.50—1.50, kippen 40—75 ct., haantjes f 0.501. EIERVEILING SCHAGEN, 2 Jan. Aanvoer: 46 part. 27.000 kipeieren,500 eendeieren. Prijzen kipeieren f 4.66, kleine f 3.8 0—4, eendeieren f 3—3.20. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nr. van a.s. Zaterdag. PURMEREND, 31 December 1935. Op de gemeentelijke kaasbeurs verhandeld 17 par tijen kaas, wegende 26.000 Kg. Hoogste prijs f20. 4 partijen kleine boerenkaas per 50 kilo*met rijks- merk f18; 417 ponden boter f 1.551.60 per kilo, weiboter f 1.40 per kilo. 327 runderen: 205 vette koeien 3848 ct. per kilo, handel matig; 62 gelde koeien f 80—130 per stuk, handel matig; 35 melk koeien f 100175 per stuk, handel matig; 25 stie ren 3238 ct. per kilo, handel matig; 4 paarden f 60—130 per stuk, handel stug; 69 vette kalveren 3055 ct. per kilo, handel matig; 233 nuchtere kal veren: voor de slacht f 5—11 per stuk, handel stug voor de fok f 813 per stuk, handel stug; 72 vette varkens: voor de slacht 38—40 ct. per kilo, handel matig; 22 magere varkens f 1626 per stuk, handel matig: 242 biggen f 1017 per stuk, handel vlug; 641 schapen f 819 per stuk, handel matig; 16 bok ken f 39 per stuk, handel matig; kipeieren f 4 4.50, eendeieren f 3 per 100 stuks, piepkuikens 65 75 ct. per kilo, oude kippen en hanen 3050 ct. per kilo, konijnen f 0.402.50 per stuk, eenden 2565 ct. pers tuk, duiven 40 ct. per paar, 686 kipeieren A f 4.104.30, 85 schouwkipeieren f 1.60, Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 70.000 kineieren: 70—80 Kg 55.80, 65 66 Kg f4.60—4.80. 63—64 Kg f 4.40—4.70, 60—62 Kg f4—4.50, 58—59 Kg. f4—4.40. 56—57 Kg. 3.90—4.30, 53—55 Kg f3.90—4.20, 50—52 Kg f 3.70—4. WARMENHUIEN. 31 December 1935. Roode kool, le kw. f5.60—7.30, 2e kw. f4—7.70, gele kool, le kw. f6.30—7.30. 2e kw 5 60—7,10, D. witte kool, le kw f 5.10—6.40, 2e kw f 2.705.30, drielingen f 11.10, uien 1.502.20, grove uien 2.10 —2.30, eigenheimers f 1.70. Aanvoer: 20.500 Kg. Kg. roode kool, 3800 Kg. gele kool, 17300 Kg. Deen- sche witte kool, 10325 Kg. uien, 500 Kg. aardapp. NOORDSCHARWOUDE, 2 Januari 1936. Blauwe eigenheimers f 2.40, uien f 1.802.10, drie lingen 70—30 ct., grove f 2.20, gele nep f 3.60—3.70, roode kool 7, doorschot f 4.80—7.10, gele kool 3.70— 7.10, doorschot f 4, D. wite okol f 2.80—4.70.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3