Abessinië in den aanval Het bombardement van de Zweedscbj_ambulance Wolken kondigen den regen aan Donderdag 2 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9883 Finantieele goocheltoeren. K1JKEF) is K00PER ty C10ECK De „Jos Maria' gekomen vlot Doodslag te Venlo VKREERItU Di Bilt siint Het jaareinde bracht goudtoevloeiing Pogingen om het Italiaansche front af te matten. HET GROOTSTE EN BLOEDIGSTE GEVECHT AAN HET NOORDELIJK FRONT, {Telegrafisch via Asmara.JP AAN HET FRONT, 81 Deo. 1935. (V.P.B.) .Wij staan nu aan het einde des jaara en het pioet worden erkend, dat de toestand in de tweede felft van deze maand een ernstige wending heeft ge- iomen. De Abessijnen, die nu blijkbaar voldoende de ai uit den boom hebben gekeken, zijn aan dit front Overgegaan tot een reeks aanvallen, welke aan weers- feljden vrij zware verliezen hebben veroorzaakt In- itusschen meene men nog niet, dat zij reeds het gros yan hun troepen in den strijd hebben geworpen, al werd op enkele plaatsen door tamelijk talrijke afdee- llngen aan de gevechten deelgenomen. Hoofdzaak blijft voor hen nog steeds de guerilla, afzonderlijke overvallen, door kleine groepen tegen- Standers ondernomen, die thans echter doortastender Optreden dan vroeger, hetgeen ook de grootere ver liezen aan Abessijnsche zoowel als aan Italiaansche tijde verklaart Deze aanvallen geschieden, voor zoover zich dit van deze zijde laat beoordeelen, zonder onderling verband. Of er een bepaalde samenhang bestaat tusschen .ver schillende acties, valt op het oogenblik niet te door gronden. Ook de spionnen weten hieromtrent niets definitiefs mede te deelen. Een Abessijnsche poging om door het Ita liaansche front te breken? Dat de Abessijnen een aanval in grootscheren stijl hebben ondernomen op Abbi Addi, bewijst wel, dat zij nauwkeurig -sp de hoogte zijn van de verdeeling der Italiaansche troepen aan het front. Immers, zij hebben daarvoor de plek uitgekozen, die een soort bres vormt tusschen het eerste legercorps en het uit inboorlingen samengestelde corps. Hun doel is na tuurlijk, de achterwaartsche verbindingen der Itali aansche troepenmacht op de linie Dolo-Makalle af te snijden en daardoor den toevoer van levensmiddelen, ammunitie enz. naar het Italiaansche front van den Westelijken zoom van de Danakil-woestijn tot Makal- le in sterke mate te bemoeilijken. Het staat wel vast, dat de Abessijnsche strijdmach ten nog geregeld in verbinding staan met de bevol king in de bezette gebieden, zoodat altijd het gevaar blijft dreigen, dat deze laatste niet zal aarzelen, ge- ineene zaak te maken met de Abessijnsche troepen, indien het dezen mocht gelukken, eenige werkelijke voordeelen te behalen. Dit is intusschen nog geens zins het geval, hoewel de Negus schijnt te willen be wijzen, dat zijn troepen in staat zijn om het tegen den Europeeschen vijand op te nemen vermoedelijk om de openbare meening in Europa te beïnvloeden. t De strijd aan de Takazze. De Abessijnen volgen de taktiek, om te trachten rden vijand op verschillende plaatsen tegelijk bezig Ie houden, in de hoop, op het goede oogenblik een doorbraakpoging te wagen op een plek, die hun daartoe het gunstigste lijkt. Zoo bestaat er zonder ieenigen twijfel een zeer nauw verband tusschen de gevechten op het plateau van Tambien en het over steken van de Takazze door sterke Abessijnsche itroepenafdeelingen. Zij moeten in de meening verkeerd hebben, dat de ïtallaansche opmarsch in dezen sector van het ïront nog niet geheel was voltooid en hoopten, onder begunstiging van de terreingesteldheid, den vijand Onverhoeds op het lijf te vallen. Aan Italiaansche zijde volgde men de taktiek, de YriJ zwakke keten van voorposten te laten retireeren yoor de overmacht Dit moedigde den tegenstander aan, verder het bezette gebied binnen te rukken; en dit werd hem noodlottig. Hij gaf zich er geen re kenschap van, dat hij ki een val liep. Tenslotte be vonden de Abessijnen zich als het ware tusschen een tang van Italiaansche troepen? toen deze tang werd toegeknepen, werd de vijand voor het grootste deel verpletterd. Van Italiaansche zijde werd alles er op gezet, om hem volledig te vernietigen, waartoe ook gebruik werd gemaakt van tanks en vliegtuigen. Aanmerkelijke verliezen aan belde zijden. Italianen en Abessijnen streden met de grootste doodsverachting in een kamp van man tegen man. De verliezen zijn dan ook zwaar, doch vooral bij de Hoe een verlies ln winst kan worden omgetooverd. Zooals wij reeds Zaterdag opmerkten ïs de zoo Juist door Mussolini ingediende begrooting een on ding. Dat de werkelijke cijfers daarmede ïn overeen stemming zouden zijn is beslist onmogelijk. Als men nagaat dat het totale tekort over 1932/33 feeds 3938 mill. lire bedroeg en dat van 1933/34 4215 millloen, dan te het voor leder onbevooroordeelde duidelijk, dat de thans ingediende begrooting met een tekort van slechts 2030 mill. lire de Juiste toe stand niet weergeeft. Hier doet zich het wonderlijke feit voor, dat de linantiën door den oorlogstoestand verbeteren. Zou men nu werkelijk hopen, met dergelijke finan tieele struisvogelpolitiek de ineenstorting van de va luta te voorkomen? ITALIë VOORZIET DE OEVERS DER RIVIER VAN PRIKKELDRAADVERSPERRING. Een interessant beeld van het Zuidelijk front in Abessinië, waar door de Italianen angs den loop van de rivier de Dana versperringen van prikkeldraa d worden aangebracht, teneinde het door hen veroverde gebied zoo mogelijk tegen onverwachte invallen te vrijwaren. Abessijnen. Dit gevecht is het grootste en bloedig ste, hetwelk tot dusver aan het Noordelijk front is geleverd. Te oordeelen naar het aantal dooden, dat de Abessijnen op het tooneel van den strijd achter lieten en rekening houdende met het feit, dat zij hun gewonden altijd zooveel mogelijk medevoeren, kun nen hun verliezen op meer dan duizend man -^or den geschat. Ruim twee en een halve dag aan een stuk hield de strijd aan, die eindigde met een volslagen nederlaag van den vijand. De Italianen hebben hier voor heete vuren gestaan en men geeft volkomen toe, dat de Abessijn een te genstander is, die men aanvankelijk te gering heeft geschat. Bij dezen slag is opnieuw gebleken, dat de vijand over een bewapening beschikt, die veel beter is dan bij het begin van de vijandelijkheden. Tallooze geweren en groote hoeveelheden ammunitie van Bel gisch en Engelsch maaksel zijn den Italiaanschen troepen in handen gevallen en hebben de weinig vriendschappelijke gevoelens vooral ten aanzien van Engeland nog verscherpt. De moraal der Italiaansche soldaten is overigens nog ongeschokt; zij blijven het vertrouwen bewaren in den Duce en in Maarschalk Badoglio en rekenen er vast op, voor den aanvang van het regenseizoen den vijand een beslissende nederlaiag te zullen toe brengen. Wij gaan het nieuwe Jaar In onder het gedonder der kanonnen, het geknetter van het geweervuur en het geronk van de motoren der rustelooze vliegma chines....^ (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk verboden). Het terrein wordt reeds on begaanbaar Voordeelige positie voor de Abessijnen (Van onzen correspondent Stuart EmenyJ DESSIE, Woensdag. De wolken, die zich gedurende de laatste drie dagen boven de Abessijnsche bergen aan het verzamelen zijn, zijn voor de Abessijnsche legers evenveael waard als verscheidene troe pendetachementen, een leger gevechtsvlieg tuigen en alle Italiaansche tanks bij elkaar. Want met het beginnen der kleine regens, waarvan deze wolken de voorloopers zijn, verliest het Italiaansche leger zijn bewegings mogelijkheden en daarmede het grootste deel der voordeelen, die in zijn superienre bewa pening zijn gelegen. Boven de bergketen tusschen Asm ara en Dessie hangt een lange wolkengordel, die nit de richting van de Boode Zee komt opzetten en dié langzamerhand het geheele terrein van den strijd zal overdekken. Na slechts twee dagen regen bleef mijn vrachtauto op den hoofdverkeersweg reeds zoodanig in den modder steken, dat we een nar oponthoud hadden. De vlakten zijn in moerassen ver anderd. Mistwolken, die om de bergtoppen hangen, kunnen noodlottig worden voor de Italiaan sche vliegers en men hoort dan ook de mee ning verkondigen, dat de Italiaansche lucht vloot binnen veertien dagen haar activiteit zal moeten staken. Het ziet er naar nit, dat de onvermijdelij ke „pauze", waarover Mussolini heeft gespro ken, langer zal doren dan de Duce deed vermoeden. Een belangrijk Italiaansch offensief in het Noor den behoort de eerste drie maanden tot de onmoge lijkheden, als Mussolini zijn leger tenminste niet vol komen in het verderf wil storten. Zelfs dan zijn twee maanden nog maar nauwelijks voldoende om den bodem te doen drogen, voordat de zware regens in het midden van Juni beginnen te vallen. Het aller meeste, waarop de Italianen de volgende drie maan den kunnen hopen, is dat zij in staat zullen zijn de steden, die zij tot dusverre hebben veroverd, zoo goed en zoo kwaad als het gaat in handen te houden. De Abessijnen hebben op deze omstandigheden gewacht. Terwijl het zware geschut der Italianen en hun tanks en vrachtwagens onbruikbaar zullen zijn, zullen de Abessijnsche guerillatroepen, die gewend zijn door den modder te ploeteren, dag en nacht een gevaar zijn voor de Italiaansche verbindingen zon der dat zij vrees behoeven te hebben voor een tegen aanval. En dan bestaat voor de Italianen het gevaar, dat de koorts in alle hevigheid zal uitbreken en hun troepen teisteren. De troepen van den keizer hebben hun strijdvaar digheid bewezen bij de eerste belangrijke Abessijn sche aanvallen, waarbij onder meer Abbi Addi werd heroverd. Deze operaties zijn echter door betrekke lijk kleine legerafdeelingen verricht en de drie groo te legers in het Noorden zijn nog steeds niet in actie geweest Helaas verbiedt de censuur mij te schrijven over de belangrijke troepenbewegingen, die omsingeling der Italiaansche troepen en onverwachte aanvallen inhouden, en die reeds door den keizer zelf met roo- de strepen op de kaarten zijn aangegeven. In het Zuiden, waar de Italianen vrijwel tot hun positie van vóór den oorlog zijn teruggedreven, staan zij voor dezelfde moeilijkheden, daar de regen in het gebied van Mogadiscio omstreeks half Ja nuari begint en dan geleidelijk Noorwaarts trekt. Men hoort wel eens zeggen, dat het misschien de ze moeilijke positie is, die de Italianen heeft gedre ven tot wanhoopsdaden als het bombardement van het Zweedsche Roode Kruis en het gebruik van gas. Op order van den Negus is Abessinië vandaag een week van gebed en vasten begonnen. Het smeekt de Voorzienigheid, dat de soldaten bewaard mogen blij ven voor de verschrikkingen van gasaanvallen. (Auteursrecht News CbronicleA.N.P.) Het Nederlandsche motorschip „Jos. Maria", dat ter hoogte van Egmond was vastgevaren, is oudejaars avond vlot gekomen en zal met sleepbootassistentie van L'. Smit en Co. naar IJmuiden worden gebracht. Ernstige gevolgen van een ruzie. VENLO, 1 Januari. Vanmorgen omstreeks kwart over vijf is de 29-jarige P. Greebe, oud- matroos van de Nederlandsche Marine, in de Wijngaardstraat alhier door den 33-jarigen J. St. doodgestoken. Een clubje vrienden had in de woning van zeke ren W. in genoemde straat Oudejaarsnacht gevierd. St. is daar later binnengekomen. Hij dronk een paar flesschen bier en is daarna, door Greebe gevolgd, naar buiten gegaan. Hier ontstond tusschen beiden een woordenwisseling en het eind van het lied was, dat St. zijn mes trok en Greebe een fiksche snede in de linkerlies toebracht. Hierbij werd een slagader ge troffen, zoodat Greebe weldra tengevolge van bloed verlies overleed. De gastheer W., die hoorde, dat er buiten iets gaan de was, snelde zijn huis uit om nog tusschenbeide te komen, doch kreeg daarbij van St. een snede over den benedenarm. Intusschen waren de verdere gasten naar buiten gekomen en dezen trachtten den dader te grijpen. St vluchtte echter zijn huis binnen en deed de deur achter zich op slot Het gezelschap pro beerde nu de deur te forceeren, doch slaagde hierin niet Ten slotte kwam St met een stoel naar buiten, waarmede hij in het rond sloeg. W. was inmiddels thuis een broodmes gaan halen. Toen hij hiermee te rugkwam, was de politie op de plaats des onheil? aangekomen. Zij wist erger dingen te voorkomen. St werd gearresteerd en is in het politiebureau opgesloten. Het lijk van het slachtoffer, dat ongehuwd was, is per politiebrancard naar het bureau overge bracht, waar ook de wonde van W. werd verbonden. Verwachting: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk kans op re gen. Zelfde temperatuur. Verder vooruitzichtent; /Weinig verande» ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 745. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. 46 gr. F. RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma- tieksmeersel. Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ. Hoogzijde 103, Schagen. POSITIE VAN DEN GULDEN ZEER STERK, De laatste weekstaat van het jaar toont aan, dat in deze week de goudvoorraad met f 9.3 millioen is ver meerderd tot f 643.4 mill. Het is duidelijk, dat deze belangrijke goudtoevloei ing is te danken aan de moeilijkheden waarmede het Kabinet La val in Frankrijk had te kampen. Nu de crisis in Frankrijk echter tot het verleden behoort, mag op een verdere goudtoevoer uit dat land niet meer worden gerekend. Ondanks de herhaalde aanvallen op onze valuta blijkt de positie van onze circulatiebank en daar door van onze gulden nog zeer sterk. De metaaldekking (goud en zilver) is thans 77.11 pet., tegen 81.28 pet. aan het eind van het vorige jaar. De teruggang is dus van zeer geringe beteeke- nis en laat de positie van de Nederlandsche Bank onaangetast. Berichten niet volledig bevestigd EEN VERKLARING VAN ITALIAANSCHE ZIJDE. ROME, 2 Januari (A.N.P.)Van officieele Itali aansche zijde wordt omtrent het bombardement van de Zweedsche ambulance de volgende verklaring ge geven: „De bombardementen, die aan het Somalifront heb ben plaats gehad, worden volkomen gerechtvaardigd door het met zekerheid bewezen feit, dat twee bij Dagaboer neergeschoten Italiaansche vliegers zijn vermoord en hun afgehouwen hoofden in triomf naar Harrar zijn gebracht. De Italiaansche vliegtuigen hadden vanzelfspre kend niet de tenten van het Zweedsche Roode Kruis of van het Roode Kruis van andere landen tot doel wit, ofschoon het thans bekend is, dat de Abessijn sche aanvoerders bij het verschijnen der Italiaansche vliegtuigen daar een schuilplaats zoeken. De berichten over het aantal dooden luiden nog zeer vaag. De nieuwe speculatie, die men met deze gebeurtenis wil op touw zetten, mist eiken grond tegenover de Abessijnsche krijgsgebruiken aan het Somali- en het Erithreafront, die aan den Volkenbond reeds gestaafd met documenten zijn bekend gemaakt. Berichten overdreven? Stockholm, 2 Jan. Het Zweedsche Roode Kruis ontving Woensdagochtend een tele gram van den consul Hanner uit Addis Abeba, waaruit blijkt, dat de berichten over het bombardement van de Zweedsche ambulance niet volledig kunnen worden bevestigd. Vol gens mededeelingen van het Abessijnsche ministerie van buitenlandsche zaken hoopt men, dat het ongeluk niet dien omvang zal hebben als gisteren werd gemeld. Consul Hanner hoopte nog in den loop van den avond een uitvoerig bericht te kunnen seinen. Speciale bewaking van het Italiaansche gezantschap te Stockholm. Stockholm. Dinsdagavond is het Italiaansche 2-ozantschapsgcbouw alhier onder speciale politiebe waking gesteld. Men wilde door dezen maatregel voorkomen, dat demonstraties werden gehouden In verband met het luchtbombardement der Zweedsche ambulance ln Zuid-Abessinië.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5