Sipor Dopodomani Schagen-nieuws. Slecht jaar voor het Westland. Uit onze omgeving. Waterschappen zich op: biedt de tuinbouw nog mogelijkheden voor de toekomst? De vraag voor den tuinbouwsteun is voor velen een levensvraag geworden. Wij hebben een open oog voor hetgeen de Regeering in deze richting reeds deed. Het is de vaste wil der Regeering den tuin bouw door dezen moeilijken tijd heen te helpen. Maar met finantieclen steun kan de tuinbouw toch op den duur niet in stand worden gehouden. Er moeten naar andere middelen worden gezocht om den tuinbouw er weer bovenop te helpen. Gezocht moet worden in de eerste plaats naar zoo laag mogelijke productiekosten. Met 'n goed en goed koop product alleen kunnen wij den strijd op de wereldmarkt voeren. Dan alleen is exportmogelijk heid te bereiken. Er is behoefte aan onze producten, maar dan tegen lage prijzen. Onze binnenlandsche markt met 8 millioen men- schen biedt geen voldoende mogelijkheid om onze producten kwijt te raken. De distributie aan werkloozen en armlastigen kan worden opgevoerd, dit behoeft geen schade te betee- kenen voor onze handelaren. Schrikbarend groot is het verschil geworden tus- schen de veilïngprijzen en den prijs, welken de con sument betalen moet. Meer dan 46.ÖÖ0 groentenhandelaren pogen te leven van een gelijk aantal tuinbouwers. Hier dient aan passing te komen. Het leger der handelaren is zoo groot gewonden, dat de prijzen daardoor worden ge drukt. Er zijh twee groepen van maatregelen, waardoor de tuinbouw weer toekomst kan krijgen en wel ten eerste de groote groep van crisismaatregelen, waar aan we onze volle en eerlijke medewerking moeten verleenen; in de tweede plaats de groote groep maatregelen welke een reëelen handel in ons pro duct bevorderen. Het geheele verloop van den handel met Duitsch- ïand gaat den verkeerden kant uit; clearing en con- tingenteering werken als een sloopend vergift Welke koers moet worden gevolgd voor de toe komst van onzen tuinbouw? vroeg spr zich af. Aanpassing aan den wereldmarktprijs is de eeni- ge mogelijkheid; wij moeten af van ons duurte- eiland. Het met Amerika gesloten handelsverdrag is een lichtpunt in de duisternis, laten wij hopen, dat tal van landen zullen volgen. Indien de Regeering er toe zou kunnen besluiten tot aanpassing van de loonen en de lasten en tot uit breiding onzer exportmogelijkheden, dan zouden wij ongetwijfeld in de goede richting zijn, aldus besloot spr. zijn rede. (Applaus). Rondvraag. Deze leverde niets van beteekenis op, waarna sluiting volgde. LANGEND IJ K Men deelt ons mee, dat de omzet aan de Langen- dijker veilingen ongeveer 2% millioen gulden heeft bedragen over het afgeloopen jaar. In 1928 was het nog ongeveer 8.5 millioen. De e.v. vergadering van de kolfsociëteit „Op Maat" zal te behandelen krijgen de vraag, of en op welke wijze het 50-jarig bestaan dezer club dit jaar zal worden herdacht. Ongetwijfeld zal dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan. Gratis naaicursus. De plaatselijke commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, organiseert haar derde voorlichtingscursus, een naaicursus. Wederom zullen dit zes wekelijksche lessen zijn, elk van V/2 uur- In Oudkarspel zijn reeds vier lessen gegeven. Onge veer half Januari zullen de cursussen te Noordschar- woude, Zuidscharwoude en Broek op Langendijk aanvangen. Deze lessen zullen worden benut voor het vervaardigen van onderkleeding. Naar verkie zing kunnen de deelneemsters zoo mogelijk uit oud goed deze stukken vervaardigen. Het ligt in de be doeling van de commissie om terstond na dezen cur sus er een te houden voor de vervaardiging van bo- venkleeding. Katten stroopen. De huiden van poesen schijnen thans weer geld waard te zijn. Naar men ons mededeelt, werd op een plek aan een der dijken een aantal kadavers gevon den van gestroopte kattebeesten. Het verdient dus aanbeveling de katten 's nachts binnen te houden, HARENKARSPEL Maandag j.1. had in het cafe Duijvis te Tuitjen- horn een verkooping plaats van een paar woonhui zen, schuur en erf en 3 perceelen bouwland, eigen dom van wijlen de wed. C. Tol en ten overstaan van Notaris Pinxter te Schoorldam met den vol genden uitslag: Perc. 1 en 2, zijnde woonhuis, boet en erf, staande te Tuitjenhorn, kooper de heer J. Huibers aldaar voor de som van f 1505. Perc. 2 bouwland, groot 26.5 snees, kooper de heer G. Blankendaal voor de som van f 34 per snees. Perc. 4 en 5 opgehouden, en konden gelden f 30.50 per snees. Perc. 6, woon huis en erf staande te Kerkebuurt, kooper de heer J. Blankendaal Jbz. voor de som van f 460. BARSINGERHORN Burgsrl, stand over de maand Dec. 1935. Geboren: Lodewijk, zoon van Gerrit Lodewijk Ma- rius de Mol en van Susanna Helena Carstens; Geesje Anna, dochter van Roelof Biemold en van Grietje van der Ploeg; Teunis, zoon van Thijs Groen en van Jacomina Hoogesteger; Thea Gerda, dochter van Cornelis Johannes de Gier en van Geesje Mandema- ker; Gooitske, dochter van Willem van der Sluis en van Trijntje Hofstra. Ondertrouwd: Mates Königsberg, oud 33 jaren, metselaar, wonende te Barsingerhorn en Sara Vogel, oud 24 jaren, breister, wonende te Amsterdam; Heinz Jacobsberg, oud 24 jaren, smïd, wonende te Barsin gerhorn en Ellen Maraga Hammerschmidt. oud 22 jaren, zonder beroep, wonende te Amsterdam; Jan Kooij, oud 21 jaren, melkventer, wonende te Nieu we Niedorp en Grietje Visser, oud 19 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Geene. Overleden: Jan Kuiper, oud 72 jaren, echtgenoot van Aagtje Bood. Loop der bevolking over de maand Dec. Ingekomen: Mej. I. Salomon van Krefeld naar Stichting Joodsche Arbeid; Mej. B. Boersma van Wieringen naar Kreil C 76; Mej. B. E. Tjaardstra van Amsterdam naar A 61; E. J. Totté van Anna Paulowna naar Kreil C 63a; Mej. P. de Wit van Oudendijk naar Waardweg, p.a. K. Schenk; Echtg. J. Kaper van Nieuwe Niedorp naar Waardpolder. Vertrokken: N. Lewin naar Tschecho Slowakije; E. Stiefel, naar Paleistina; Mej. G. Kohlmann naar Amsterdam; J. Epstein, mej. L. Folk, G. B. Preuss, L. Rosenbaum, M. Rübenfeld, mej. F. Sommer, E. Zirker, J. Heinz, mej. K. Silberstein, mej. K. Brotzen, W. Gildmann, H. Buttenwieser, mej. I. R. Grumba- cher, J. Obcrndörfer, mej. I Kaufmann, mej. A. Gattel naar Palestina; B. Klein naar Velsen, IJmui- den (O.), Groeneweg 52; J. Smit, naar Den Helder, Keizerstraat 101. Politie. Gevonden: Een rijwielplaatje. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 5 JAN. B.K.C. 1—Schagen 1. Aanvang 2 uur. Vertrek per bus 1 uur. HRC 5Cchagen 2. Aanvang 10 uur. Vertrek per bus 8.45. De elftallen worden op het bord bekend gemaakt en zoo mogelijk in de courant van Zaterdag. Schagen AHRC. A. 10 uur. J. .J Slikker; A. Molenaar G,. Schouten, C. Slikker G Koch G Zwaan C. de Jager, P. Timmerman, J. P. Wit, A. v. d. Pijl, P Slik. Succes BSchagen B, 12 uur J. Oostwouder; W. Geerts, P. Hofland; P. Dekker, J. Slikker, K. Klaijer; J. A, Molenaar, J. v d Ben, J Heemsbergen, R van Haren, S. Vries. Res.: J. Schram. Vertrek vanaf Roobol 10.45 uur. Afberichten zoo spoedig mogelijk inzenden. Ingezonden stukken. Groei van den Ned. Tuindersbond. Men deelt ons mede, dat de Ned. Tuindersbond met het ledental vooruit gaat. Het district Noord- Holland heeft zijn ledental met een paar honderd zien toenemen tot 1850. De tuinders beginnen hoe langer hoe meer het nut van de organisatie in te zien. Wat in den Oudejaarsnacht kan geschie den. Bij de overgang van het oude in het nieuwe jaar wordt er langs de straat soms heel wat leven ge maakt. Op allerlei manieren wordt het Oudejaar weggejaagd en het Nieuwe met schoone ketelmuziek binnengehaald. Op het veilingsgebouw te Broek op Langendijk, waar de veilingbei onder een koepel hangt, had een aantal jongelui de grap uitgehaald, om de veilingbei te luiden, iets dat niet iederen nacht voorkomt en wel een vreemd geluid w^s. NOORDSCHARWOUDE. Wandelsport. De eerste marsch van de wandelsportver. „Sport na Werk" wordt bij gunstig weer a.s. Zondag gehou den. Deze marsch is 15 K.M. en zal gaan van Noord- scharwoudeNieuweweg richting Schoorldam en te rug. ZUIDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot Fl. Keizer is geslaagd voor het examen van de Nederl. vereen, van Leeraren in de Stenografie „Groote" en het Machineschrijven. In het pand van den heer K. Jongert zal hier door den heer T. Kliffen een winkel in groenten en aanverwante artikelen worden geopend. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Postverzending. Naar aanleiding van een verzoek, om des avonds een verzending van poststukken ted oen plaats heb ben, heeft het Bestuur van de Vereen. „Algemeen Belang" alhier van den Directeur-Generaal der Pos terijen bericht ontvangen, dat hiertoe binnenkort zal worden overgegaan door de poststukken des avonds per H.A.B.O.-autobus te verzenden in aan sluiting op de nachtposttreinen. St. Maartensbrug, 30 Dec. 1935. Geachte Redactie, Beleefd verzoekt ondergeteekende voor het onder staande eenige plaatsruimte in uw blad. Gaarne wilde ik het verslag over de tooneeluitvoe- ring van T.A.V.E.N.U. te Burgerbrug, gespeeld op tweeden Kerstdag, in de Sch. C. van vandaag, hier en daar wat aanvullen en aan critiek onderwerpen. Het betreffende tooneelstuk was het nieuwe stuk van Christien BommelKauw en Henk Bakker, genaamd Najaarsstormen of Robbedoes getrouwd. Mijns inziens heeft deze jonge vereeniging het vol ste recht op een verslag, dat niet één generaliseerend woord het gepresteerde óf noemt want dat was het heusch niet maar dat tenminste eenigszins be hoorlijke critiek levert over het spel der verschillen de personen. Dat wel genoemd werd de wijze waarop de rol van Robbedoes werd vertolkt, pleit wel voor het opmer kingsvermogen van den verslaggever. Maar waarom geen naam genoemd, waarom niet ronduit beweerd dat Nelly Wezel, de getrouwde Robbedoes, zóó voor ons heeft doen leven, dat wellicht geen ander hier in 't Noorden het haar zal verbeteren? Zoo'n wilde bras!, maar toch bleek achter het schijnbaar opper vlakkig uiterlijk een zieltje te schuilen, zóó ontroe rend zuiver en vrouwelijk, als maar weinigen van het publiek het hebben aangevoeld. Want uw ver slaggever schreef wel over eenige luidruchtige ele menten die hinderlijk waren voor spelers en pu bliek dat viel heusch wel mee maar ik durf be weren dat wel 60 van de aanwezigen de spelen den tallooze malen diep hebben beleedigd, door om een woord of gebaar stom te lachen, als op het too- neel een situatie of verwikkeling met soms ontroe rende overgave werd gespeeld. Alleen de soms rake uitvallen van Robbedoes werden door diegenen begre pen, maar niet de vrouw die het niet uithouden kon in eigen huis als een weeldepop ontzien en door haar echtgenoote als z'n kindvrouwtje het wildebrasje beschouwd te worden en niet als volgroeide vrouw, die hunkerde verlost te worden uit het eentonige buitenleven, in volkomen overgave kameraad en vrouw voor haar man wilde zijn en niet overal buiten TUINBOUW. Veilingomzet bijna een ton omlaag. Alleen bloemen iets beter. De veilingomzet der 12 bij den Bond Westland aangesloten vereenigingen voor 1935 bedroeg f 10.570.344.12. De omzet der twee Westlandsche Snij bloemenveilingen over het afgeloopen jaar be draagt f 741.684.35. Ofschoon de beide bloemenvei lingen vergeleken bij 1934 een vermeerdering be sommen van ruim f 18.000, beteekent de totale omzet voor het Westland een vermindering van ruim f 900.000. Sedert 1929 boekt de Westlandsche tuinbouw een vermindering van bijna 50 pet. In het tweede cri sisjaar, n.1. in 1931 bedroeg de veilingomzet nog ruim f 19 millioen. In 1932 was het f 14.5 millioen, in 1933 f 12.5 millioen, in 1934 f 11.5 millioen en in het afgeloopen jaar 1935 f 10.5 millioen. De bedra gen der bloemenveilingen zijn hierbij niet inbe grepen. Ofschoon hier zooals gezegd eenige vooruitgang is te bespeuren, blijft de omzet toch nog f 100.000 beneden dien van 1931. GEDULD IS ZULK EEN SCHOONE ZAAK IN AFRIKA. Een ontbijt met uitgestelde eieren. (Bijzondere correspondentie). ASM ARA. Men had mij reeds gewaarschuwd, dat ik mij een beetje aan de Afrikaansche „patiencia" zou moeten wennen, als ik niet over mijn zenuwen heen wilde raken. Dat was in Rome; en daar had ik er al een voorproefje van opgedaan, wat het Latijnsche „pa tiencia' inhoudt. Ik kwam dus voldoende voorbereid naar Erythrea. Mijn verwachtingen werden even wel nog verre overtroffen. Romeinsche plus Afri kaansche patiencia is hier vóór alles eerste ver- eischte. Komt men bijvoorbeeld in Asmara in een winkel en vraagt men naar het een of ander, zelfs volko men bereid om een belachelijk hoogen prijs te be talen voor iets, dat in Europa, Japan of een ander deel van de wereld bijna voor niets wordt geleverd, dan krijgt men bijna strijk en zet te hooren: „Non c'e dopodomani", wat ongeveer neerkomt op „Dat heb ik op het oogenblik niet; komt u over een paar dagen nog eens terug." Komt men over een paar dagen werkelijk nog eens hooren, dan krijgt men hetzelfde bescheid. Zoo gaat het we ken achtereen, tot men het geduld verliest, of men zich aan het Romeinsche plus Afrikaansche „patiencia" heeft aangepast. Geduld noodig zelfs bij het ontbijt. Om een uur of tien 's morgens komt men in het hotel, waar men gewoon is, wat te eten of een gehouden te worden en tenslottehet verterend verlangen naar het moederschap. De rol van de echtgenoot van Robbedoes, Louis Terlaet, werd voortreffelijk gespeeld door den heer J. v. Schaik. Hij heeft zich volkomen gegeven. Een enkel klein haperingetje kan nog weggewerkt wor den. En voortaan geen hooge schoenen meer aan! Verlaet's neef, Hein de Bont en z'n vrouw Flor, resp. gespeeld door den heer J. Raven en mej. Nel v. Schaik, werden heel goed uitgebeeld. Voornamelijk Flor heeft niets dan lof verdiend. Hoewel geen groote rol was het toch op Robbedoes na de beste vertolking. De heer Raven dient zijn uitspraak nog iets beter te verzorgen. Het derde echtpaar, tante Guusje en haar man, door mej. Annie Groot en den heer G. v. Schaik, echt genoegelijk gespeeld. Een lieve, beste, grijze oude tante en een uiterst berzorgde en gastronomische oude heer. Niets op aan te merken! De rol van Victor van Nieverden, de rijke zwerven de nietsunt en Don Juan, werd vertolkt door den heer G. U. Anema. We hebben betere vertolkings van hem gezien. Was dit nu een onweerstaanbare char meur, iemand die met z'n flair de beide echtgenooten Louis en Hein moest „doodslaan?". Slechts in enkele momenten werd goed werk ge leverd, zooals b.v. in de fictieve reis met Robbedoes. En dan: oogengerol, gezichtentrekkerijcn en overdre ven gebaren waren vroeger meer in trek dan tegen woordig! Rest nog de kleinere rollen, van de huishoudster, die door mejzoo kernachtig werd uitgebracht, Mej. Jo Groot was een prachtige Veluwsche dienst bode, het 2e meisje Mej. G. Eriks gaf niet veel spel de huisknecht, de heer Swarthof, gaf een heel goede typeering. Zooals gezegd: het was niet af, maar bij welke vereen, is dat wel het geval? En toch is er genoten, want er werd met liefde en overgave gespeeld. Wer kelijk, TAVENU kan met gerust hart ook op andere plaatsen verschijnen. Hopend met deze regelen waarom mag van een voetbalmatch een halve kolom volgcpend worden en moet een tooneelvereeniging, die maandenlang hard zit te werken aan een stuk, met eenige afgezaagde volzinnen afgescheept worden een objectief oor deel te hebben gegeven, dank ik u rechthartelijk voor de verleende plaatsruimte. Riekus Veugcr. Bij Kon. Besluit zijn in de prov. Noord-Holland be noemd: a. met ingang van 31 December 1935 tot dijkgraaf van den polder de Lagehoek onder Hoogwoud en Opmeer, N. Laan te Opmeer; b. met ingang van 1 Januari 1936, tot dijkgraaf van het Ambacht van Westfries land, genaamd' Geestmerambacht, A. Schroo der, te Heiloo; c. met ingang van 1 Januari 1936, tot heemraad van het Ambacht van Westfries land, genaamd Geestmerambacht, J. Pran ger te Oudkarspel. d. met ingang van 1 Januari 1936, tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, H. Koster Kzn., te Wieringerwaard en H. Klaver te whisky te drinken. Men bestelt een bescheiden ont bijt- twee gebakken eieren, koffie met melk, brood en boter. Maar men kan er zeker van zijn, dat het van de eieren heet „domani" morgen; en dan heeft men nog niet te klagen, want het kan ook zijn, dat ze pas voor „dopodomani" (overmorgen) in uitzicht worden gesteld. Doch zulke antwoor den zijn reeds uitzonderingen geworden; in den regel krijgt men nu kort en goed te hooren: „Non c'è" (die zijn er niet). Is het een kleurling, die u deze boodschap geeft, dan spreekt hij het onge veer uit als ,Noen-c'èèèè!" Wie linnengoed in de .wasch geeft, moet zich daarvan geen Europeesche voorstellingen maken. Men krijgt het niet wit terug, maar ongeveer in de kleur van de vlekken, die er op waren toen het nog vuil was en die de aanleiding vormden om het te laten wasschen. Protesteeren zou toch niet hel pen, dus men betaalt maar wat er voor gevraagd wordt, al is dit ook veel te veel, want anders loopt men gevaar, den volgenden keer de helft van het goed niet meer terug te zien. De negerboy is besteld voor 4 uur 's namiddags, om u te wekken, koffie klaar te maken en nog het een en ander te doen. Hij komt natuurlijk pas om 6 uur (d.w.z. als hij komt). Men speelt op en grijpt naar de zweep van*nijlpaardenleer, die boven het bed hangt. De boy stoot een jammerlijk gehuil uit: „Domani, mio padrone, domani, dopodomani!" (Morgen, baas, morgen, overmorgen!) Zelfs op straffen wil hij 't patiencia-sijsteem zien toegepast Zoo gaat het met alles. Men weet niet, of men er oml achen of om treuren zal. Wij, journalisten, die het met de diensten van dezen boy voor lief moeten nemen, hebben maar tot het eerste besloten, en noemen, den jongen, die Hamassien heet, niet an ders meer dan „Slgnor Dopodomani". VOOR DE FRUITKWEEKERS. Het bestrijden van bleekzucht of chlorose bij vruchtboomen is tot nu toe alleen mogelijk geweest door de overmaat van kalk in den bodem, waardoor die vergeling werd veroorzaakt, weg te werken. Dit was een lastige, soms langdurige en niet altijd ze kere oplossing. Uit proefnemingen is nu gebleken, dat op een veel eenvoudigere wijze de oplossing gevonden "kan wor den, n.1. door het brengen van kleine hoeveelheden citroenijzer in den stamd er boomen. In die stam worden daartoe gaatjes geboord, waar het citroen zuur dan ingedaan wordt. In Amerika schijnt men met deze methode veel succes géhad te hebben. Volgens het „Tijdschrift voor Plantenziekten", waaraan een gedeelte hiervan is ontleend, zijn daar reeds 75000 boomen op deze wijze behandeld. De bedoeling is nu, ook in ons land, en dan op tamelijk groote schaal, deze proefnemingen uit te voeren. Daarvoor zijn echter proefboomen noodig. Ik noodig dan ook hierbij de vruchtenkweekers uit, mij te berichten, of ze eventueel last hebben van die vergelingsziekte bij appelen, peren, pruimen e.a. De behandeling moet namelijk worden uitge voerd in de rustoeriode der boomen, dat is dus in den winter of het zeer vroege voorjaar. Lang wach ten is dus niet meer mogelijk. Ik heb zelf dit verschijnsel in Noord-Holland wel reeds waargenomen. Ik weet dus ook, dat het er is. De bedoeling is nu, menschen te vinden, die gene gen zijn hun boomen voor diep roeven ter beschik king te stellen. Vooral in de buurt van Winkel b.v. verwacht ik, dat het verschijnsel wel zal voorkomen. Een beschrijving geven van het verschijnsel is wel niet noodig. De naam laat aan duidelijkheid niets te wenschen over.Bij de vergelingsziekte, bleekzucht of chlorose hebben de bladeren een gele kleur, dien tengevolge zijn ze ook kleiner dan normaal en de boom groeit niet zoo goed als hij behoorde te doen.. Enkele soorten, b.v. Williams Duchess, Louis Bon- ne d'Avranches hebben er spoedig van te lijden, ook als andere soorten er nog geen last van hebben. Wie zich bij mij oogeeft doet dat voorloopig na tuurlijk zonder verplichting. De proefnemingen kosten niets en ook de arbeid wordt door ons ver richt. Er is dus geen enkele reden zich niet op te geven. Een briefkaartje aan ondergeteekende is voldoen de. De Ambtenaar b. d. Planten- ziektenkundigen Dienst, VAN HERWIJNEN, St.-Pancras. kop wilt zien.... moet u een étage hoo- ger gaan kijken!....

Schager Courant | 1936 | | pagina 7