^/X\ODt Onze goedkoope Patronen* wouw, lltvwj.B0R6.EB&ck KLEEDING VOOR HUIS EN KANTOOR. Practische modellen worden bij voorkeur gekozen om door huis-, zoowel als buitens huis werkende vrou wen gedragen te wor den. Vooral 's winters zullen wij liever geen lichte garnituren dra gen, omdat deze veel gauwer vuil zijn, dan 's zomers, wanneer we veel zonder mantel uit gaan. Als materiaal zullen mooie wollen weefsels verwerkt worden, ook pletvrij fluweel komt in aanmerking. De garneering zal bestaan uit stiksels of tres- en knoopen. De eerste japon heeft opgestikte raglan mou wen, terwijl op het voorpand evenwijdig met deze lijn eenige rijen stiksels worden aangebracht op het ingezette middenstuk. Garneering van groote afstekende knoo pen, Wollen cloqué leent zich voor dit mo del uitstekend. De middelste japon heeft een opgestikt vóórstuk en rug, raglan mouwen. Iets be neden de normale taillelij n komt een ge vlochten ceintuur van tres of koord. Ro.k met opgestikte dubbele plooi, die pl.m. 30 c.M. vanaf den onderkant uitspringt. Het laatste model is van pletvrij flu weel en kan als wandel japon gedragen worden, De garneering is van cirkelvormig opge naaid koord, terwijl groote knoopen voor de sluiting gebruikt worden. SCHOONHEIDSHOEKJE. Voorkomen van groote poriën en vetwurmpjes. Meermalen vraagt men ons hoe men groote poriën en vetwurmpjes in de huid kan voorkomen en inderdaad houden vele vrouwen zich met deze vraag bezig. Vetwurmpjes ontstaan door een verstop ping van de talgklieren van de huid, ver moedelijk omdat deze niet op de juiste wij ze gereinigd wordt, waardoor een goed functioneeren niet mogelijk is. De meeste dames wasschen het gelaat om vuil en stof te verwijderen met zeep, zonder zich af te vragen of de laatste wel in alle opzichten goed is. Neutrale overvette zeep is het best, alhoewel deze de fijne geur van velé an dere zeepen mist. Beter is nog het gelaat slechts een enkele maal met zeep te was schen. De huid wordt schoongemaakt met vette crème, die daarna afgenomen wordt met een watje, bevochtigd in een of ander ge zichtslotion, of men maakt de huid schoon met een of andere vloeibare crème of „lait", die alles, wat noodig is, bevat (voe- dings-crême). Wanneer de huid tot droog heid neigt, wat in de meeste gevallen niet zoo is, indien men vetwurmpjes heeft, dan kan men het gelaat met lauw water nawas- schen en ten slotte met zéér weinig crème (vette) inwrijven. Wil men de huid weer volkomen goed en frisch krijgen, dan is het zelfs beter om een tijdje geen dag (matte) crème of poeder te gebruiken, waardoor de huid be ter werken kan. Nimmer moet men de vetwurmpjes (zoo als maar al te vaak gebeurt), uitknijpen, doch men kan b.v. de neus wel af en toe behandelen met een of ander middel, dat drogisten of kappers verkoopen. Sommige dames, die heel veel last van deze verwijde poriën hebben, laten zich nu en dan in een salon de beauté, die de meeste kappers te genwoordig aan hun zaken verbonden heb ben, behandelen. Door uitdrukken bereikt men niets an ders, dan dat de poriën zich nog meer ver wijden. Een middel, dat men zelf kan aan wenden, is om een huid met wyde poriën met citroensap te behandelen. Veel bereikt men echter door de voeding te wijzigen, weinig vette en zware spijzen eten, zeer weinig mager vleesch, veel (groene) groen ten en vruchten en dagelijks een rauwkost- schoteltje. Over 't algemeen is een vleesch- loos dieet aan te bevelen, verder enkele glazen water per dag, frissche lucht en be weging, terwijl voor een uitstekende spijs vertering gezorgd moet worden. Een gelaat met grove poriën en vet wurmpjes is niet flatteus en daarom moet men alles in het werk stellen om een fris sche gelaatstint te verkrijgen, wat door een goede functioneering van het organisme mogelijk is. WAT VROUWEN INTERESSEERT. By de onlangs plaats gevonden hebbende parlement-verkiezing in Engeland, is het aantal vrouwelijke afgevaardigden van 14 tot 9 teruggegaan. Hiervan hadden 8 reeds in het parlement zitting, terwijl één, die reeds vanaf 1931 een zetel had, niet herko- In New York is thans één vrouwelijke rechter benoemd, en wel een negerin, Mis Hunton Carter, die tot dusverre zeer ge ijverd heeft voor de sociale beweging in het negergedeelte van Harlem (A.) Bij de parlementsverkiezing in Canada is een tweede vrouwelijke afgevaardigde gekozen, terwijl ook in den senaat twee vrouwelijke leden zijn. HEERENVEST. VKK 1774. De lange winteravonden geven gelegen heid tot het breien van allerlei practische kleedingstukken. Voor de kinderen is reeds van alles gebreid, en de vrouw des huizes heeft gaarne werk op de naalden, om in verloren oogenblikjes op te vatten. Waar om nu niet eens een heerlijk wollen vest voor den heer des huizes gemaakt? Onge twijfeld zal het hier weergegeven model een succes worden. Wij hebben gemeend een beperkt aantal beschrijvingen beschik baar te moeten stellen om onze lezeressen in de gelegenheid te stellen zoo'n heerlijk warm vest te maken, dat bescherming biedt tegen koude, gure dagen. Prijs per volle dige beschrijving slechts 25 cent. Maten: Lengte vanaf de schouder 55 cM. Omtrek rug en borst ongeveer 100 c.M. Lengte mouwen 60 c.M. SLECHT ETENDE KINDEREN. Zeer vele jonge moeders klagen, dat haar kleintjes niet eten, althans niet ge noeg en meestal met tegenzin. Ditwijls moet er van alles aan te pas ko men, om ze te bewegen hun bord leeg te eten. Nu eens, heet het dan, is het hapje voor pappie, dan voor mammie, waarop de kleine dan de mond opent. Geheele verha len worden onder het eten gedaan, enkel en alleen om de aandacht af te leiden en de kleine toch maar te bewegen om te eten. Dit alles is een fout in de opvoeding en getuigt meermalen van een zekere zwak heid van de zijde der moeder, die zooveel overwicht op het kind moet hebben, dat van al dat gespeel geen sprake behoeft te zijn, trouwens de maaltijd der ouders, wordt er eveneens door bedorven. In de eerste plaats worden kinderen dikwijls voor een veel te groot bord eten gezet, veel beter kan het tweemaal gevuld worden. Vooral kinderen, die niet zeer hongerig zijn, omdat ze tusschen de maal tijden door nu eens dit, dan weer dat krij gen, zien er reeds tegenop om te beginnen aan zoo'n berg. Tusschen ontbijt en koffiedrinken wordt om elf uur een kopje warme melk of slap pe chocolademelk zonder meer gegeven, terwijl om vier uur enkele droge biscuits of fruit voldoende zijn. Slecht etende kin deren krijgen by hooge uitzondering een of andere snoeperij. Veel beter is het om kin deren sober op te voeden, dan ze te overla den met lekkers. Het afleiden aan tafel van kinderen is zeer verkeerd, omdat zij al hun aandacht op hun eten moeten concentreeren, anders heeft de voedseltoename weinig zin. Hebben kinderen inderdaad geen trek, dan is het veel verstandiger ze een maal tijd te laten overslaan; dan komt de honger vanzelf wel. Verkeerd zou het echter zijn om ze dan na een uur b.v. iets anders te geven, als ze zeggen, dat ze „nu wel" hon ger hebben. Regelmatig eten op vaste tij den, moet een wet zijn, waaraan zij zich te houden hebben. Alhoewel er enkele spijzen zijn, waar de meeste kinderen niet van houden, zooals Brusselsch lof en bieten, moet er overigens geen rekening gehouden worden met hun verlangens in dit opzicht. Kinderen, die vroeg geleerd hebben zich te schikken, pas sen zich in hun later leven veel beter aan. „WINTERPRACHT", ONZE FRAAIE WINTERPREMIE. Kosteloos beschikbaar voor onze lezeressen. Vraagt nog heden aan! Wat is „Winterpracht"? „Winterpracht" is een wintermode journaal, dat bestemd is voor iedere Nederlandsche vrouw. Het is een modeblad, zooals er slechts weinigen zijn, en bevat een keur van modellen, waardevolle raadgevingen op het gebied van de kleeding. Het stelt ons op de hoog te van den stand der wintermode, die zoo sterk verschilt met de mode van het vorig jaar. Het blad is ook technisch uitstekend verzorgd, zoodat het een lust is voor de oogen. Geen enkele huisvrouw zal dit blad willen missen en het doet ons daarom ge noegen te kunnen mededeelen, dat de Mo deredactrice dit blad kosteloos beschikbaar stelt aan onze lezeressen. De redactrice weet, dat zij daarmee alle lezeressen een genoegen doet en noodigt daarom allen uit „Winterpracht" nog heden aan te vragen. Men kan dit doen, door te schrijven aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5b, Den Haag, onder bij sluiting van twaalf cents aan postzegels, of door storting of over schrijving van twaalf cents op postrekening No. 191919, ten name van den Knippatro- nendienst te Den Haag. „Winterpracht" zal U dan veel genoegen bezorgen. NEUSBLOEDINGEN. Aan neusbloedingen wordt in den regel niet veel aandacht besteed. Het is iets, dat zich bij de meest gezonde menschen kan voordoen, en indien het slechts zeer zelden plaats vindt, behoeft men zich hiermede het hoofd verder niet te breken. Men legt een koude, natte doek in den hals en een op den neus óf wel, men gaat met de bloo- te voeten op een natten doek staan, waar door de bloeding ophoudt. Is dit laatste niet het geval, dan lost men een halve theelepel zout op in 2 eetlepels water en drinkt dit op. Bij kinderen, die trouwens vaak last hebben van neusbloe dingen, werkt een koud voetbad uitste kend. Anders is het geval, indien de neusbloe dingen steeds heviger en met korte tus- schenpoozen optreden. Men moet dan zijn dokter raadplegen, die de juiste oorzaak zal weten vast te stellen en dienovereen komstig den patiënt zal weten te behande len. De bloedingen ontstaan ook wel eens door kleine bloedvaatjes in den binnenwand van den neus, terwijl er tevens nog tal van andere oorzaken zijn. Oudere men schen, met aderverkalking, hebben meer- male hevige neusbloedingen. HEEFT U AL KEUS GEMAAKT? Van de In deze rubriek voorkomende ge nummerde modellen zijn knippatronen verkrijgbaar bij de moderedactrice, Mu zenstraat 5b, Den Haag, Gironr. 191919, ten name van den Knippatronendienst te Den Haag. Een prachtige aanvulling op deze ru briek is „Winterpracht", een fraai blad, dat aan bovengenoemd adres tegen twaalf cents verkrijgbaar. MODE-ATTRIBUTEN VOO R DAMES en HEEREN. Veel te weinig wordt op de details den nadruk gelegd en vergeet men, van hoe veel belang zij voor den totaal indruk zijn. Avondschoenen ziet men van brocaat, zij de, zilver en goudleer en het voorstuk geeft den indruk weer van sandalen, van daar, dat men van sandalettes spreekt. Mo dern zijn de met strass bewerkte avond- tasschen .waarbij zwart fluweel een groote rol speelt en niet minder dof en glimmend materiaal. Voor heeren ziet men een groote keuze van bij het costuum passende slip-overs, die over zijden en andere overhemden ge dragen worden. De dassen komen met ver schillende mooie dessins uit, ruiten, moe zen en bloemen, terwijl de wildleeren handschoenen opgestikte naden hebben. PREMIEPATROON. P. 6000. Onderjurk voor meisjes van 10—12 jaar. Uitsluitend voor abonné's a f 0.18. Teneinde steeds weer afwisseling te brengen in de goedkoope patro nen, stellen wij ditmaal een on derjurk beschik baar voor meisjes van 1012 jaar. Zoo'n model kan van jaeger, flanel of ander materi aal gemaakt wor den en is heerlijk warm in het dra gen. De jurk be staat uit vier dee- len, 'n naad mid den, vóór en ach ter, terwijl hals en armsgaten met schuine biesjes zijn afgewerkt. Aan den onder kant wordt een breede zoom ge werkt met kleine zoomsteken, zoo dat hij later uit gelegd kan wor den. Heel aardig staat voor jaeger of ander flanel 'n afwerking van gefestonneerd band. In ver band met de vele honderden aanvragen, die wij iedere maand op deze premiepa tronen krijgen, is spoedige bestelling ge- wenscht. STOOKMATERIAAL VOOR DEN WINTER. Wij allen trachten op allerlei manieren te bezuinigen en onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar de oorlogsjaren, toen de brandstoffen zeer moeilijk en slechts te gen flinke prijzen te verkrijgen waren. We waren zeer vindingrijk om aan onze behoeften tegemoet te komen op de meest economische wijze en maakten zelf ge deeltelijk ons stookmateriaal, dat echter de noodige zorg vereischte en hoe droger de papieren ballen waren, des te beter ze brandden. Oude couranten hebben wij allen en in dien ze tot dusverre werden weggegooid, worden ze in het vervolg zuinig bewaard. Het is zelfs aan te bevelen om eens een volgend jaar, gedurende de maanden, dat er niet gestookt wordt, alle couranten te bewaren. Veel plaats vraagt zoo'n stapel niet. Het verbranden van couranten zon der dat ze geprepareerd worden is niet raadzaam, daar dit de kachel en lucht ver ontreinigt en door den schoorsteen dik wijls als een aschregen neervalt. Behalve couranten kunnen wij ook pakpapier en ge bruikte zakken benutten, doch alles moe^ schoon zijn, d.w.z. niet doordrongen var$A vet, zeep, e.d. We houden op het balcon of in den 1 steeds een emmer met water bij de handj waarin alle papier gedaan wordt, dat doo: en door nat moet worden. Naarmate het? natter is, zullen de ballen compacter wor* den en zich tevens gemakkelijker laten,' vormen. Telkens nemen wij een handvol papief en kneden er een stevigen bal van, waaf we het water zooveel mogelijk uit druk ken. Vervolgens laten wij ze buiten in dq zon of zoo mogelijk op den zolder drogen, waarna ze steenhard worden en in zakken' bewaard kunnen worden als wintervoor- raad. We gebruiken dit stookmateriaal als dqj anthraciet of wat we ook gebruiken is doorgegloeid, doen er daarna 10 12 bal* len op; (in haarden minder dan in fornui- zen; Bij matigen trek gloeien ze langzaam aan en geven flinke hitte, terwijl ze al$ vaste aschlaag blijven liggen, alleen zullen' wij den volgenden morgen met poken meer asch dan anders in de lade krijgen, wat echter niet zoo'n groot bezwaar is. Oni het verstuiven van de asch door het huis, te voorkomen is het altijd goed een voch tige doek over de lade te leggen. Cretonne overtrekken van stoelen kafli men regelmatig wasschen, daarna spoelen en door de wringer halen, zoodat het wa ter zooveel mogelijk verwijderd wordt, daarna in groote badhanddoeken oprollen en vochtig strijken. Velvet kan men gemakkelijk aan huls wasschen in vlokkenzeep, daarna worden de kleedingstukken enkele malen gespoeld en op een hanger aan een waschlijn ge hangen, liefst buiten. Is dit niet mogelijk* dan plaatst men een teil onder de japon, waarin het water wordt opgevangen. Van tijd tot tijd uitschudden en later opborstel len met een zachte borstel. Op verzoek van vele lezeressen maken wij thans een aanvang met het weke lijks plaatsen van modellen, waarvan, goedkoope modellen verkrijgbaar zijn. De prijs dezer patronen bedraagt slechts 25 cents. De patronen worden vervaardigd door bekwame coupeuses, zoodat pasvorm en coupe gegarandeerd worden. Wij twijfelen er niet aan, of. deze nieuwigheid zal door onze lezeres- sen ten zeerste op prijs worden gesteld. FLUWEELEN DAMESJAPON. G. 3. Fluweel, de groote mode voor alle soorten dameskleeding, leent zich zoo bij uitstek om ditmaal verwerkt te worden voor een eenvoudige middag japon. Als eenige gar neering hebben wij een kanten kraagje aangegeven, dat om de bescheiden puntig uitgeknipte hals, goed kleedt. Als variatie wordt in plaats van dit garnituur, dat met groote steken ingeregen wordt een clips of een bloem gedragen. Het voorpand van het bovendeel bestaat uit middenstuk, waar van de ruimte wordt ingehaald en verdeeld over de breedte der afgeronde lijn van de zij stukjes. Moderne mouwen met hooge manchet en vierbaans rok. Indien het fluweel zeer breed is kan men naar verkiezing van dit vierbaans mo del zelf een tweebaans rok maken, door de naad in het midden te laten vervallen. Pa tronen verkrijgbaar in de maten 44, 46, 48 en 50. KINDERJURK. G. 4. Wellicht hebben wij een japon, die niet meer gedragen wordt en waarvan de kleur zich leent om deze aardige kinderjurk te maken. Is dit niet het geval, dan nemen wij effen wollen stof of waschbaar mate riaal, b.v. mouseline of vijella. Het gladde lijfje valt met een punt aan de voorzijde, op het rokje, is aan den rug recht en heeft middenvoor een klein splitje. Als halsaf werking wordt een klein kraagje in gere gen, terwijl de manchetjes van hetzelfde materiaal zijn. We maken b.v. enkele gar- nituurtjes een licht en een donker. Het eerste van linnen, dat we afwerken met feston, waarboven kleine moesjes worden gewerkt, het donkere garnituur wordt van fluweel gemaakt en is zeer practisch, om dat het niet zoo vaak gewasschen behoeft te worden. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 6—10 jaar. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden aan „Het Practisch Modeblad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien U tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, gelieve U 10 cent extra in te sluiten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8