De oorlog in Oost-Afrika. Na de boodschap van Roosevelt KIJKEn isKOOPEn .CL0ECK Nieuwe Italiaansche bom-aanvallen. Frankrijk door overstroomingen geteisterd Nederlandsch rundvee naar Engeland Maandag 6 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9885 C0D1ANT. Int. Telef No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h\ P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wederom een ambulance van het Roode Kruis getroffen. RE BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT. COMMENTAAR VAN DE OSSERVATORE ROMA- NO. VERMINKING VAN ITA LIAANSCHE SOLDATEN? (Speciale News Chronicle-A.N.P. dienst.) ROME, Zondagavond. President Roosevelts Boodschap is in Italië met een ijzig stilzwijgen begroet, zoowel door de pers als in officieele kringen. Het eenige blad, dat commentaar geeft, is het Pauselijk blad, dat Osservatore Romano, dat er zich pessimistisch over uitlaat. Daar het over zicht van de redevoering verkort werd weergegeven en alle minder welkome zinnen er uit waren ge schrapt gaat het Italiaansche volk, dat gewend is aan stormachtige en hevige commentaren van de Duce, er schouderophalend aan voorbij. In gezaghebbende kringen verneemt men, dat de boodschap van presi dent Roosevelt geen slechten indruk heeft gemaakt; men had, integendeel, een krachtiger aantal maat regelen van hem verwacht. Aan den anderen kant wijst men er op, dat de volledige tekst nog steeds niet bekend is, zoodat het commentaar niet zoo zeer op feiten als wel op gissingen berust. En wat Italië erg hindert, is het stijfkoppig niet willen begrijpen van de zaak, waarvoor Italië vecht, en het gebrek aan commentaren in het buitenland op de gruweldaden, waarvan Abessinië wordt beschul digd. Het is van meening, dat, indien het buitenland voortgaat met critielc op Italië uit tc oefenen, meer Abessijnsche gruweldaden gepubliceerd zullen wor den, die de Italiaansche regeering tot nu toe geheim heeft gehouden, om de Italiaansche vrouwen niet te verontrusten, daar men bang is, dat hot openbaar ma ken van de barbaarsche verminkingen van Italiaan sche soldaten een demoraliseerenden invloed op de bevolking zou kunnen hebben en tot een heftige anti-oorlogsstemming zou kunnen leiden. Inmiddels is de perscampagne tegen Engeland weer ingezet. De campagne voor strengere strijd- •methoden tegenover Abessinië is tijdelijk stopgezet en Vandaag is Engeland weer het meest geliefde ob ject, speciaal in verband met de actie aan den kant van Kenya. Gayda is eveneens zeer slecht te spreken en dringt in zijn blad op Italië's uittreden uit den Volkenbond aan: De atmosfeer te Genève is onverdraaglijk voor Italië. Van alle kanten wordt gevraagd, waarom het dit instituut niet verlaat, doch het antwoord luidt, dat Italië lid zal blijven, zoo lang het de kracht heeft weerstand te bieden en zoodoende te verhinderen, dat de verwikkelde toestand in Europa, die door het Ita- liaansch—Abessijnsch conflict is ontstaan, niet nog verwarder wordt. Maar er is een grens aan allen weerstand en alles drijft Italië op het oogenblik naar die grens. (Copyright News Cihronicle-A.N.P.) De Italianen werpen gasbommen. Abes sinië protesteert opnieuw. Addis Abeba. Zondag. Tijdens een hevigen Ita- liaanschen luchtaanval aan het Noordelijk front zijn bij de stad Amba Aleja, ten Zuiden van ivlakalle, gif gasbommen geworpen. Eenige personen werden ge dood en verscheidene gewond. In den namiddag van 2 Januari wierpen drie Italiaansche vliegers gifgas- en brandbommen boven Debnat en Debre Tobor. Aan het Zuidelijk front werd de stad Corem gebom bardeerd, terwijl ook Daggaboer opnieuw met bom men bestookt werd. Volgens de laatste berichten werd hij het eerste bombardement van Daggaboer de geheele Egyptische ambulance vernield. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Van vooraanstaande Abessijnsche zijde wordt ver klaard, dat men ten zeerste verontwaardigd is over het voortdurende bombardeeren van Roode Kruis posten door de Italianen, en dat men zich afvraagt wat de groote Europeesche mogendheden tegen deze schending der heiligste internationale instelling zul len doen. Men heeft Abessinië aanvankelijk toela ting tot het Internationale Roode Kruis geweigerd, omdat van deze instelling slechts beschaafde volken deel zouden kunnen uitmaken. Het herhaaldelijk bombardeeren van Roodo Kruis-posten door de Ita lianen. die door dit ten derde male te doen duide lijk toonen, dat zij het opzettelijk doen, schaadt het Europeesche prestige enorm. Wederom een Roode Kruis ambulance gemobardeerd. Ditmaal de Egyptisch- Abessijnsche. Geen menschenlevens te betreuren. Zaterdagmorgen zou volgens geruchten uit Harrar en Addis Abeba wederom een Roode Kruis Ambulance in de nabijheid van Daggahboer aan het Zuidelijk front door Italiaansche vliegtuigen zijn gebombar deerd. De gebombardeerde Roode Kruis Ambulance was de Egyptisch-Abessijnsche, waarbij zich ook twee Britsche missionarissen bevonden. De ambulance heeft aanzienlijke schade geleden. Menschenlevens zijn gelukkig niet verloren gegaan. De bombarde- mentsaanval zou zijn uitgevoerd door 5 Italiaansche vliegtuigen. Nader wordt hieromtrent gemeld, dat deze ambu lance No. 1 zich op grooten afstand bevond van de militaire veldlegers. Nadat de bommen naar bene- Sir Eric Drum mond, voormalig volkensbonds. [secretaris, thans Engelsch gezant te Rome, een po sitie, die in ver band met het huidige conflict veel kennis van zaken vereischt den geworpen waren, werden de Roode Kruis-tenten met machinegeweervuur bestookt. De materieels schade is aanzienlijk. Niemand werd gewond. In de ambulance werkten twee Engelsche artsen. Twee Italiaansche vliegers in Abessinië neergeschoten. Rome. (A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld, dat twee Italiaansche vliegers gisteren bij een vlucht over het Kafta-gebied in het Noord-Westen van Abessinië nabij de grens van den Soedan zijn neergeschoten en gedood. Bijzonderheden over het bombardement van Daggabour. Kairo. De Egyptische regeering heeft haar Con sul in Addis Abeba om inlichtingen verzocht over het bombardement van Daggabour. De Consul beves tigde, dat de Egyptische Ambulance, welke verwij derd was van het militaire kamp, door een lucht bombardement getroffen is, maar dat de uitwerking tot materieele schade is beperkt gebleven. De regeering wacht nieuwe inlichtingen af, om haar houding te bepalen. Het comité voor sanitaire hulpverleening heeft een protesttelegram gezonden naar Genève en naar het Internationale Roode Kruis. De verliezen aan Italiaansche zijde. Officieele mededeeling. Rome. Volgens een officieele statistiek zijn van 1 Jan. 1935 tot 31 Dec. 1935 van de Italiaansche strijd krachten in Oost Afrika 390 officieren, onder-officie ren en minderen gedood en worden 14 militairen vermist. In hetzelfde tijdvak zijn 259 arbeiders tengevolge van ongelukken of ziekte om het leven gekomen. In 1935 zijn 61.000 arbeiders uit Italië in Oost-Afri- ka aangekomen, van wie de meesten in Eritrea. 11.338 arbeiders zijn naar Italië teruggekeerd we gens het afloopen van hun overeenkomst of om ande re redenen. Op het oogenblik werken iA Eritrea en So- maliland 50.000 arbeiders. Voorloopig geen ingrijpende voorstellen. FELLE STRIJD VOOR EN TEGEN ROOSEVELT ONTBRAND. Washington. Van wel-ingelichte zijde, waar men in nauwe relatie staat met het Witte Huis, wordt verklaard, 'dat voorloopig van Roosevelt geen ingrij pende hervormingsvoorstellen te wachten zijn. Men neemt aan, dat hij bij den aanvang van de eigenlijke verkiezingscampagne het kiezerscorps zijn nieuwe voorstellen zal voorleggen, waarbij hij het volk de keus zal geven, hem in zijn functie te handhaven, •met een mandaat voor verdere ingrijpende hervor mingen, of een tegenstander te kiezen, die een ein de zal maken aan de belangrijkste onderdeelen van de New Deal. In leidende democratische kringen is men ervan overtuigd, dat Roosevelt, ondanks het feit, dat zijn populairiteit hier en daar is gaan tanen, met een zeer groote meerderheid herkozen zal worden. Lof en blaam voor Roosevelt. New York. De voorzitter van het hoofdbestuur der democratische partij James A. Farley, heeft Za terdagavond een rede gehouden, waarin hij een fei len aanval deed op degenen, die slechts critiek weten te oefenen op alles wat Roosevelt doet en zegt. Het scherpst hekelde hij hun defaitisme, waarmee zij in het land de vrees trachtten te wekken, dat de terug keer van de welvaart slechts een illusie was, en zij het geloof in het herstel ondermijnden. In een eveneens Zaterdagavond in de Nationale Re- publikeinsche Club gehouden rede verklaarde de afgevaardigde Hamilton Fish, dat de Congresbood- schap van Roosevelt niets dan een „propaganda- speech van laag-bij-de-grondsche soort" was. Duitschland niet bedoeld? Berlijn. In Amerikaansche regeeringskringen zou men, naar dc meening in de Wilhelmstrasse, Duitschland niet bedoeld hebben, toen Roosevelt in zijn congresrode sprak over de autocratische, agres sieve mogendheden. In Dui-tsche regeeringskringen neemt men aan, dat hij hiermede uitsluitend heeft gezinspeeld op Italië en Japan, Bijna in geheel het land blijven de rivieren wassen. NANTES TEN DEELE ONDER WATER. Parijs. Tengevolge van den regenval van de laatste dagen zijn de rivieren in bijna geheel Frank rijk blijven wassen en heeft het water op vele plaat sen groote schade aangericht. Op sommige punten, zooals te Poitiers, zijn niet alleen de straatwegen, maar ook de spoorwegen onbruikbaar geworden. Men vreest, dat de Loire en de Seine tegen Dinsdag een hoogtepunt hebben bereikt, dat sedert 1910 niet meel is voorgekomen. Te Angcrs moest het gemeentebe stuur in vele overstroomde straten noodbruggen laten slaan, terwijl de pioniers een bootdienst in dienst hielden. De voorsteden van Nantes staan grooten deels onder water en een kleine visschershaven in de nabijheid lcan slechts met booten bereikt worden. Boven het departement Calvados heeft een hevige storm gewoed, die in vele gemeenten groote schade aanrichtte. Meer dan 2000 sparren werden ontwor teld en de materieele schade wordt geschat op onge veer een millioen franc. Avignon, waar het water gezakt was, wordt op nieuw door de Rhone bedreigd. Het spoorwegtraject Parijs-Modane kan niet bereden worden, zoodat het verkeer moest worden omgeleid. Nantes ten deele ander water Parijs. De Loire is- Zondag bij Nantes bijzonder gezwollen. Indien het water in den nacht nog verder zal wassen, zullen de fabrieken te Nantes grootendeels moeten worden stilgelegd. De fabrieks- en arbeiderswijk der stad staat vrijwel geheel onder water. Te Chantenay moest het tramverker wor den gestaakt, omdat het water meer dan een meter hoog op den weg stond. Het baanvak Parijs-Nantes is gestagneerd. De treinen moeten een anderen weg volgen. Bus met werklieden door trein gegrepen Ongeluk te Rotterdam, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Rotterdam. Zaterdagmorgen is na bij het vliegveld Waalhaven een autobus, waarin een aantal werklieden zat, gegrepen door een goederentrein. Het ongeluk is nog betrekkelijk goed afgeloopen; drie inzitten den hebben zoodanige verwondingen opge- loopen, dat zij naar het ziekenhuis moes ten worden vervoerd. Hun verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. De bus brengt iederen morgen werklieden uit Rotterdam naar het terrein van de Shell aan de Vondelingenplaat. Zoo zaten Zaterdagmorgen twin tig arbeiders in het voertuig, Komende van den Schulpweg moest de chauffeur via een verbindings weg naar de Waalhaven, Zuidzijde, rijden. Toen hij den overweg over de spoorbaan nam, naderde een goederentrein, bestaande uit een locomotief en 44 tankwagens, waarvan er zes waren geladen. De trein reed met een zeer kalme vaart van slechts 8 K.M. per uur. De chauffeur zag voor hem een paard en wagen nog den overweg passeeren en meende dit ook nog te kunnen doen. Het ongeluk geschied de 's morgens te 7 uur, toen het nog duister was. De linkerachterzijde van de bus werd door den lo comotief gegrepen; het voertuig werd over een af stand van 40 meter meegetrokken. Daarbij werd de bus zwaar gehavend, doch niet geheel vernield, het geen te danken is aan het feit, dat de trein zoo langzaam reed. Op het hulpgeroep der inzittenden kwamen omwonenden toeloopen, zij verleenden on middellijk hulp, waaraan ook personeel van het vliegveld Waalhaven en de chef van dit terrein, de heer Tolk, te pas kwamen. Men zag uit de bescha digde bus een aantal menschen strompelen en men vreesde toen dat het ongeluk zeer ernstige gevolgen had gehad. Tenslotte bleek dat er drie personen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moesten worden vervoerd. Het zijn de 22-jarige A. Gouw uit de Zaalerstraat, die zijn rechterenkel gebroken heeft en hoofdwonden heeft opgeloopen; de 34-jarige W. Kruimel uit de Brabantschestraat, die het rechter been op twee plaatsen heeft gebroken en de 48-ja- rige J. Vinke van den Groene Hilledijk, die zijn rechterenkel heeft gebroken. Nog eenige andere per sonen hadden snijwonden aan het gelaat bekomen, welke op het vliegveld Waalhaven zijn verbonden. Romain Rolland, de beroemde Fransche roman schrijver, wordtj den 29sten Jan,] 70 jaar. Overval op den Moekden Expres 8 personen gewond, P e i p i n g, Volgens berichten in de bla den hebben drie gewapende personen op 4 Januari bij het spoorwegstation Tsjan Tsjoe^n (Chineesche provincie Hopei) een overval gepleegd op den sneltrein Peiping- Moekden. De daders openden een pistoolvuur op den snel trein, ten einde deze tot staan te brengen. Daarbij zijn acht personen gewond, o.w. een Japansche gendarme en een Japansche passagier. De daders konden ontsnappen. De correspondent van het Japansche Telegraaf - agentschap Domei Zoesin te Tientsin meldt met betrekking tot dit incident nader, dat de personen, die den aanslag hebben gepleegd op den trein, den uniform van de Chineesche_ veiligheidspolitie schij nen te hebben gedragen. MINDERJARIGE AANGEHOUDEN. Amsterdam: Een 16-jarige jongen uit Hoorn, die het ouderlijk huis had verlaten en naar Amsterdam was gekomen om werk te zoeken, is daar hij hier zonder middelen van bestaan rondzwierf, door de po litie aangehouden en weer naar zijn ouderlijke wo ning te Hoorn overgebracht. DE LINDBERGH'S IN WALES. Londen: Kolonel Charles Lindbergh en zijn vrouw en zoontje hebben den nacht van Vrijdag op Zater dag doorgebracht in een klein hotel te Llandridod Wells in Wales, waar zij in den loop van Vrijdag arri veerden per auto. Zaterdagochtend werd de autotocht voortgezet. Men neemt aan, dat de Lindbergh's zijn vertrokken naar het huis van Aubrey Morgan, een zwager van mevrouw Lindbergh, te Llandadd, even eens in Wales. NOGMAALS HET NEGERPROCES VAN SCOTTSBORO. Vierde behandeling voor het Gerechtshoi van Alabama. Ne\^ York. Uit Decatur in Alabama wordt ge meld, dat het bekende proces tegen de negen jeug dige negers van Scottsboro, die ervan beschuldigd worden in 1931 in een goederentrein twee blanke meisjes te hebben aangerand, zal morgen voor de vierde maal voor het gerechtshof /van den staat Ala bama worden behandeld. Het proces heeft zeer veel stof doen opwaaien en in de geheele wereld is de zaak van de negen jeug dige negers bepleit, aangezien, bij de vorige proces sen verschillende onregelmatigheden bij de getuigen- verhooren zouden zijn voorgekomen. Bij deze nieuwe behandeling zal voor de eerste maal de jury anders zijn samengesteld dan bij de'vorige processen, waar bij eenige negers ter dood werden veroordeeld. Boerderij Zaterdag zijn ruim 100 Nederlandsche siamboekrunderen naar Engeland ver trokken. Zaterdagavond zijn de ruim honderd runderen, wel- ke Engeland in Nederland heeft gekocht, teneinde frisch bloed te kunnen brengen in het eigen stamboek rundvee, met het stoomschip Sheringham van Hoek van Holland vertrokken. Deze aankoop is iets zeer bijzonders en is te be schouwen als een eervolle buitenlandsehe onderschei ding voor het Nederlandsche stamboekrundvee. De met zeer veel zorg uitgezochte dieren zijn drie we ken geleden te Hoek van Holland in de rijks-quaran taine-stallen ondergebracht, waar zij sedertdien onder bijzonder scherpe controle zijn gehouden. Na aan komst zullen zij nog vier weken in quarantaine wor den gehouden. Voor het transport waren alle mogelijke maatre gelen genomen, om eventueele besmetting te voor komen. Op het hoofddek van de Sheringham een vracht schip van de London North Eastern Railway Com- pany, die o.a. ook de Harwich-lijn exploiteert wa ren speciale stallen ingericht. Nadat het schip in de Merwehaven te Rotterdam de gewone lading had in genomen, is het geheele schip gedesinfecteerd, waar na het naar Hoek van Holland is vertrokken, waar het ligplaats heeft genomen aan den Harwich-siei- ger, vóór de Vienna, een passagiersschip van dezelf de reederij. De steiger was in de buurt van de lig plaats eveneens geheel met een desinfecteerende vloei stof bespoten en.zoo waren ook de loopbruggen, de kratten, die als heiningen moesten fungeeren, de gangpaden, kortom alles, waarmee de dieren maar in aanraking zouden kunnen komen, gedesinfecteerd. Ook de speciale overalls van het met het transport be laste personeel, hun petten en hun klompen en de vrachtauto, waarmee de dieren van de stallen naar den steiger werden vervoerd, waren met ontsmet tingsmiddelen behandeld. Het transport was ook al hierom zoo bijzonder, om dat het zoo wat 25 jaar geleden is, dat het laatste transport van koeien voor Engeland van Nederland uit is geschied. Er waren op den kop af 100 runderen gekocht; er zijn echter 100V2 stuks aan boord gekomen, want tijdens den duur van de quarantaine is een kalfje ge boren.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1