Hedenavond maans verduistering. Indienen van Rekeningen. Zilveren ambtsjubileum Teeltregeling voor late aardappelen. Bekendmaking. Woensdag 8 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9887 Pachters-stemrecht in waterschappen. Sensatie op de Ommensche markt. DE WIJZIGINGEN IN DE DIENSTPLICHTWET. Griep in de kazerne. K1JKEI1 is KOOPEfl t,j CLOECK Brand in groote boerderij. Aanklacht tegen het Eerste Kamerlid De Brup. Finsch bergingsvaartuig gekenterd. Ernstige explosie in Persil fabriek te Düsseldorf van Majoor Holema ^VÏÉÉfRitiTSbl De Bilt seint GEHEEL IN NEDERLAND WAAR NEEMBAAR. Zeldzaam kleurenspel in de schaduw der Aarde. 9000 K.M. in minder dan 3'|2 uur. Wie wel eens een maansverduistering heeft gadegeslagen, zal den indruk daarvan niet licht vergeten. Het is trouwens alweer vrij lang geleden, dat wij er een hebben ge had: 26 September 193L Op Woensdag 8 Januari a.s. evenwel staat ons het schouwspel opnieuw te wachten, op het einde van den middag en het begin van den avond. Het is te hopen, dat het weder geen spaak in het wiel zal steken, zoodat wü het verloop goed zullen kunnen volgen. Om 4 uur 48 n.m. treedt de maan in de maanschaduw van de aarde. Daarvóór be vond zij zich reeds in de halfschaduw; maar deze phase geeft den leek niets bijzonders te zien. Onze trouwe maan is om 6 uur 17 ge heel opgeslokt door de schaduw der aarde; dit is het begin van de totale verduistering. Reeds na ongeveer een half uur, om 6 uur 47, neemt zij een einde. Om 8 uur 10 treedt de maan weder te voorschijn uit de slag schaduw onzer aarde. De verduistering zal zichtbaar zijn in geheel Mid den-Europa. Het begin van de verduistering is zicht baar in het Noord-Oostelijke deel van den Atlanti- schen Oceaan, in Europa in het .Oosten van Afrika op Madagascar, in Azië, in den Indischen Oceaan, in Australië, in Polynesië, in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan, in Alaska, in het Noordwesten van Canada en in de Noordelijke IJszee. Daar de zon, de aarde en de maan in een onge veer rechte lijn liggen, kan een maansverduistering alleen plaats vinden bij volle maan, een zonsverduis tering alleen bij nieuwe maan. In een tijdsverloop van 18.6 jaar vinden ongeveer 29 maans- en 41 zons verduisteringen plaats. De schaduw van de aarde, waardoor de maan tijdelijk wordt verduisterd, heeft een lengte van meer dan 9000 K.M. of 22/3 maal de doorsnede van de maan. Aanvankelijk wordt de maanschijf min of meer omsluierd; dit is het bewijs, dat zij in de half schaduw der aarde is gehuld. Valt de schaduw van de aarde geheel er op, dan zien wij een zeldzame, koperroode schijf. Volkomen verdwijnen doet de maan evenwel niet, omdat zij het licht weerkaatst, dat er van de aarde op valt. Zij wordt verschillend gekleurd: van grijs tot bruin, rood en paars. Wie met een kijker de verduistering gadeslaat, kan gemakkelijk de verschillende gebergten onder scheiden. Deze verhoogingen op de oppervlakte van de maan vallen dadelijk op. Op stuk van zaken zijn wij eigenlijk nog beter op de hoogte van de opper vlakte van de maan dan die van de aarde, omdat wij eerstgenoemd hemellichaam in zijn geheel kun nen overzien. De verduistering begint aan den linker-, Oostelij ken kant. De schaduw van de aarde schuift lang zaam over het maan vlak. Na eenigen tijd onder scheidt men aan den Oostelijken kant het eerste verlichte punt, de schaduw gaat verder, naar rechts, in de richting van den Westelijken kant, tot zij tenslotte de maan weder in haar geheel laat zien Gedurende de totale verduistering is de maan het donkerste in het midden, wijl dit punt dan bedekt is door de kernschaduw der aarde. Interessant is het om te zien, hoe, naarmate de verduistering verder gaat, steeds zwakkere sterren in de buurt van de maan zichtbaar worden. Commissie geïnstalleerd ter bestudeering van het vraagstuk. Gisteren werd in het Gouvernementsgebouw te Haarlem door een lid van Ged. Staten van Noordhol land geïnstalleerd een door Ged. Staten ingestelde stu diecommissie, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de vraag of invoering van het pach tersstemrecht in de waterschappen van Noordholland mogelijk en wenschelijk moet worden geacht. Voorzitter van de commissie is prof. mr. F. G. Scheltema te Amsterdam, terwijl verder lid zijn eeni ge leden der Prov. Staten, vertegenwoordigers van landbouworganisaties en van pachters en verpachters de hoofdingenieur directeur van den Prov. Water staat en de secretaris van de Ver. van Noordhollano sohe waterschappen. De rede van mr. Bomans werd door prof. Scheltenia beantwoord. Achtervolging met de revolver In de vuist. Op de markt te Ommen werd gisteren levendige sensatie gewekt, doordat de woonwagenbewoner L. B. den woonwagenbewoner L. W. na een hoogloopen- de ruzie met een revolver achterna zette. B. schoot driemaal op den vluchtenden W., doch driemaal wei gerde het wapen. Voordat de aanvaller voor de vier de maal had kunnen afdrukken, werd hij door een opperwachtmeester der marechaussee, die toevallig in de nabijheid was, bij de kraag gegrepen en ontwa pend. Het wapen bleek vijf scherpe patronen te be vatten en had dus ernstige ongelukken kunnen ver oorzaken op de volle markt. De man is wegens po ging tot doodslag opgesloten. Verandering in den duur van de eerste oefening voor verschillende categoriën; voor de zeemilitie een verlenging met 6 maanden. Door de wijzigingen van de dienstplichtwet, die 1 Januari 1936 in werking zijn getreden, heeft de duur van de eerste oefening voor enkele groepen van dienstplichtigen verandering ondergaan. Zoo is deze duur voor de ziekenverplegers en de ziekendragers gelijkgemaakt en vastgesteld op 6 maanden; dien tengevolge is de oefentijd voor de ziekenverplegers (voortaan ziekenverzorgers) met 5 maanden verkort en voor de ziekendragers met V2 maand verlengd. Verder is de oefentijd voor de onberedenen, die tot onder-officier worden opgeleid, o.a. met het oog op het capitulantenstelsel, gelijk gemaakt met dien van de bereden adspirant onderofficieren van de artille rie en gebracht van 9 op 12 maanden. Ook voor de zeemilitie wordt de oefentijd verlengd. Al zal vermoe delijk niet ten volle gebruik worden gemaakt van de daaromtrent geschapen bevoegdheid, toch zal voor een groot deel van de dienstplichtigen van de zee militie een verlenging van den oefentijd met 6 maan den intreden, in verband met vermindering van het beroepspersoneel. Voor de lichting 1936 is reeds ge bleken, dat hierbij met de wenschen van belangheb benden omtrent den duur van den oefentijd rekening kan worden gehouden. Bij degenen, die vóór 1 Januari de eerste oefening hebben aangevangen, doch eerst na dezen datum met groot verlof zullen vertrekken, kan de vraag rijzen, of deze wijzigingen ook op hen van toepas sing zijn. Dit is niet het geval. Voor hen, die reeds vóór 1 Januari in werkelijken dienst waren, blijft de duur van de eerste oefening ongewijzigd. Ook blijft deze duur ongewijzigd voor de dienstplichti gen van de zeemilitie, die behooren tot de lichting 1935 of een vroegere lichting, doch de eerste oefe ning nog niet hebben aangevangen. Hetzelfde geldt voor de voorgeoefende adspirant-onderofficieren, van de landmacht, die de eerste oeening in 1936 volbrengen, met het laatste gedeelte van de eerste oefening van niet-voorgeoefenden, die reeds in 1935 opkwamen, doch voor wie de oefening in 1936 ein digt. Voor de overige dienstplichtigen van de land macht, die eerst na 1 Januari 1936 voor eerste oefe ning opkomen, geldt de nieuwe regeling, onverschil lig tot welke lichting zij behooren. Ziekenzalen te Groningen geheel bezet. Momenteel heerscht in de kazerne te Groningen een griep-epi'demie. Zoowel de ziekenzaal als een tweede daarvoor ingericht vertrek zijn geheel bezet met pa- tienten, terwijl verschillende patiënten ook in het zie kenhuis zijn opgenomen. De ziekte draagt geen kwaadaardig karakter. In verband met deze epidemie zijn voor de komende da gen de nacht-oefeningen afgelast. Dienstbode bq pogingen om het vee te red den, gewond. Gisteren is brand uitgebroken in de boerderij, be woond door den heer F. Dijkstra te Appelscha, wel ke in eigendom toebehoort aan den heer J. Zwart, wonende te Winkel (N.H.). De plaatselijke brandweer kon tegen de vuurzee weinig uitrichten, zoodat zij as sistentie vroeg en kreeg van de motorspuit uit Ooster- wolde. Met vereende krachten slaagde men erin het voorhuis en een bijschuur te behouden. Verder brand de alles af. Men slaagde erin het vee te redden. De dienstbode, mej. C. v. d. Meer uit Appelscha, die hierbij behulpzaam was, liep vrij ernstige brand wonden op. Vier koeien kregen brandwonden. De schade wordt door verzekering gedekt. ZICH IN HET BEEN GESCHOTEN. Aan de gevolgen overleden. In het Diaconessenhuis te Arnhem is overleden de 25-jarige A. R. v. R., uit Zetten, die zich op een der Kerstdagen, bij het schoonmaken van een jachtgeweer in het been trof en waarvoor hij toen direct naar ge noemde zieken-inrichting moest worden overgebracht. Wegens een artikel tegen de N.SJ3. in een vakvereenigingsblad, ter gelegen heid van de textielarbeiderstaking te Tilburg. Een artikel in het Verbondsblad van 6 September 1.1., is aanleiding geworden tot een aanklacht tegen het Eerste Kamerlid, den heer A. C. de Bruyn, voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond, wegens be- leediging van de N.S.B. De substituut-officier van justitie te Utrecht, jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, heeft daarin, naar de Msb. meldt, aan leiding gevonden tot vervolging over te gaan. De zaak zal voorkomen 14 Januari, voor de rechtbank te Utrecht. De juridische adviseur van het R.K. Werk liedenverbond, de Utrechtsche wethouder mr. J. H. van Maarseveen, zal den heer De Bruyn verdedigen. Het artikel in kwestie ging over de textielstaking in Tilburg. De gewraakte passage luidt als volgt: „De textielarbeiders van Tilburg zijn, nu er herrie in de hut is, de troetelkinderen van De Telegraaf en van de N.S.B. De N.S.B. die bloedzuigers zetten de textielarbeiders in een schunnig strooibil jet tegen de leiders op. Er wordt over hen, zonder hen gehandeld. Het zijn de slaven van de vakvereeni- gingleiders. zij worden aangezet de wilde staking door te zetten. Dat schrijven de hyena's, die, als zij de baas zijn, geen schijn van medezeggenschap, noch minder zeggenschap dulden; die lieden, die aan hangers zijn van de dictatuur, die lieden, die door rijkaards (groote werkgevers) gesteund worden, om de vakbeweging (de arbeiders) te bestrijden; die lieden die, waar zij de kans hebben, kerk en pries ters onder hun lompe voeten vertreden; die lie den, die voor moord en doodslag niet terugdeinzen, dat gespuis zal nu aan de Tilburgsc.he textielar beiders komen vertellen wat zij moeten doen." Zes militairen, een vrouw en een kind verdronken. Reuter seint uit Helsingfors: Tusschen Russeree en Hangoe is gistermiddag om drie uur door onbekende oorzaak een bergingsvaar tuig, dat aan de Finsche kustartillerie behoort, ge kenterd. Zes militairen, een vrouw en een kind ver dronken. Acht soldaten konden door een toegesnel de motorboot en een kotter worden gered. Verscheidene arbeiders zwaar gewond. Het D.N.B. meldt uit Düsseldorf: Bij de Persilfa- brieken, Henkei en Co., in Dusseldorf-Reisholz heeft zich gistermiddag een ernstig ontploffing voorge daan. Door tot dusver onbekende oorzaak ontplofte een watergasoven, met het gevolg dat een groot aan tal arbeiders gewond werd. Acht zwaar gekwetsten, van wie een in levensge vaar verkeert, moesten onmiddellijk naar het zieken huis worden overgebracht, de overige gewonden kon den, nadat eerste hulp verleend was, huiswaarts keeren. De heer E. F. H. Holema, brigade-commandant bdj; de rijks veld wacht, herdacht Maandag 6 Januari het feit, dat hij vóór 25 jaar bij genoemd corps ln dienst trad. Het was te verwachten, dat deze dag voor den. jubilaris en zijn huisgenooten niet ongemerkt voor bij zou gaan, en inderdaad is het voor den heer Ho* lema en de zijnen een feestdag bij uitnemendheid geworden. Met bloemen, felicitaties, telegrammen e.d. dan wel persoonlijk, werd ondubbelzinnig uiting gegeven aan de groote waardeering die men heeft voor de wijze waarop de jubilaris zijn ambt vervult. Allereerst werd hem van regeeringswege een zil veren medaille uitgereikt, terwijl voorts het woord werd gevoerd door de burgemeesters van Winkel en Nieuwe Niedorp, door den heer Heneweer, gemeente veldwachter van Sint Maarten en door den eersten brigadier der rijksveldwacht. Talrijk waren ook de stoffelijke blijken van hulde, die werden aangeboden en waarvan wij o.m. noe men: een boekenkast, een bureaulamp, een gouden vulpen, verschillende bloemstukken, o.a. van Burge meester Cornelissen, enz. Nog lang zal de familie Holema met vreugde aan deze jubileumdag terugdenken en daaruit deze con clusie mogen trekken, dat onze Majoor Holema al gemeen gerespecteerd wordt en men hem gaarne huldigde als de „all round" politieman. AUTOBUS IN RIVIER GESTORT. TUINDERIJ. /oor de oogst van 1936. Afkondiging over eenigen tijd te verwachten. Enkele afwijkingen met die van 1935. Over eenigen tijd kan de afkondiging van de teelt regeling voor late aardappelen oogst 1936 tegemoet worden gezien. Deze regeling wijkt op enkele punten af van die, welke voor het oogstjaar 1935 heeft gegolden. Zoo is een onderscheid gemaakt tusschen aardap pelteelt op klei- en andere dan kleigronden, in dier voege, dat bij een uitpoot van niet meer dan 50 are over 10 are aardappelen geen teeltheffing behoeft te worden betaald als het den verbouw op klei-, en over 20 are als het den verbouw op andere dan kleigrond betreft. In verband daarmede behoeven telers, die niet meer dan 10 are aardappelen verbouwen, niet in het bezit te zijn van een teeltvergunning, terwijl telers van aardappelen op andere dan kleigronden, wanneer zij meer dan 10, doch niet meer dan 20 are verbouwen, een kostelooze teeltvergunning zullen ontvangen. Telers, wier bedrijven zich gedeeltelijk op klei, gedeeltelijk op andere dan kleigronden bevin den, zullen worden aangemerkt als behoorende tot de groep van kleigrondtelers, tenzij zij kunnen ana- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHA- GEN verzoeken hen, die over 1935 iets hebben te vorderen van de gemeente Schagen, hun rekeningen in te zenden vóór 1 Februari a.s. Schagen, 7 Januari 1936. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN, toonen, dat alleen op andere dan kleigrond aardap pelen worden geteeld. Bij een utipoot van meer dan 50 are aardappelen, wordt op welke grondsoort de verbouw ook geschiedt, niet meer eenig oppervlak van de betaling der teelt heffing vrijgesteld. Voorts zal het niet mogelijk zijn, dat voor een zelfde bedrijf behalve een uitpootkaart voor fabrieks aardappelen nog een teeltvergunning voor consump tieaardappelen wordt verstrekt. Teneinde de afgifte van de teeltvergunningen zoo vlot mogelijk te doen verloopen, is reeds een aan vang gemaakt met het toezenden van aanvraagfor mulieren aan de bekende telers. Dengenen, die nog niet bij een L.C.O. zijn aangesloten of die op 15 Ja nuari nog geen aanvraagformulier hebben ontvan gen, wordt in overweging gegeven zich alsdan voor een dergelijk formulier te wenden tot de L.C.O., bin nen wier werkgebied hun bedrijf is gelegen. De door de telers ingevulde aanvraagformulieren moeten uiterlijk 25 Januari zijn ingezonden aan de betreffende L.C.O. Het totaal areaal, dat met aardappelen mag wor den bebouwd, is, evenals in 1935, vastgetesld op 100.000 H.A.; indien de totaal aangevraagde opper vlakte dit oppervlak niet overschrijdt, dan zullen alle aanvragen voor 100 pet. worden toegewezen; be gin Februari zal hieromtrent nader mededeeling worden gedaan. Evenals het vorig jaar het geval is geweest, zal de teeltheffing worden berekend naar de aange vraagde en toegewezen oppervlakte; slechts in zeer bijzondere gevallen zal, wanneer minder wordt uit- gepoot dan is aangevraagd, daarvan ontheffing worden verleend. Ten aanzien van de betaling van de teeltheffine zij opgemerkt, dat zulks moet geschieden voor 1 Mei 1936, tenzij voor dien datum met de betreffende L C.O. een regeling tot betaling is getroffen. Telers, die de teeltheffing voor oogst 1935 nog niet hebben betaald, kunnen slechts een teeltvergunning voor 1936 verkrijgen, als ze de teeltheffing voor '35 ten volle, en die voor oogst 1936 voor 50 pet. contant hebben betaald. Sjanghai: Een van Sjinkiang, de hoofdstad van Kiangsoe, naar Houai Yin rijdende autobus is in een rivier gestort. Een tiental inzittenden vond den dood. Verwachting: krachtgie later afnemende Zuid westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen, later opkla rend, iets zachter. Verdere vooruitzichten: krimpende en waarschijnlijk toenemende wind. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 752. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 43 gr. F. W BRIL STUK! Opticien Teriep repareert vlug en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Hoogzijde 103 Schagen,

Schager Courant | 1936 | | pagina 5