Over wet op KIJKEII is KOOPEI) lijdOECK Woensdag 15 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9892 Op de puinhoopen van La Chorrera Naspel van den storm. De werkloosheid in ons land. „LEGERKAMP VAN LEVENDE DOODEN." De Bilt seint De ondergang reeds 100 jaar geleden voor speld. Hst zoeken naar de slachfof- Iers door de reddingsexpedities opgegeven. WEER EEN AANTAL WINKE LIERS VOOR DEN KANTONRECH TER. - BOETEN VAN F 25.— GE- EISCHT. Pogingen om door de mazen van de „Uitverkoopswet" heen te glippen De Amsberdamsche kantonrechter mr. V. D. Krone heeft gisteren, nadat reeds enkele gevallen hebben gediend, opnieuw ,een aantal overtredingen van de Wet op de Uitverkoopen ter berechting gekregen. Er-moesten voor hem verschijnen enkele winkeliers die-vrijwel voortdurend hun étalages van opschrif ten voorzien en dus in het bijzonder door de nieu we wet aan handen worden gelegd. Doch niettemin hadden zij nog aankondigingen voor hun ruiten ge plakt, welke de ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. A. O. M. Roscam Abbing met de „Uitver- koopwet" in strijd achtte. Tegen ieder der winkeliers werd f25 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter zal in al deze zaken Dinsdag a.s. 's morgens te 11 uur schriftelijk vonnis wijzen. In vele van deze gevallen was de opzet, om door de mazen van de „Uitverkoopwet" heen te glippen, onmiskenbaar aanwezig in hoeverre het straf baar is, zal de kantonrechter nader uitmaken. Het eerste geval betrof dat van een winkelier uit de Re- guliersbreestraat, die zijn ruit van idiit opschrift had voorzien: „De wet verbiedt uitverkoop, maar het is ons niet verboden tegen deze lage prijzen te ver- koopen" en verder: „Hier zijn de laagste prijzen." In dit geval meende de ambtenaar van het O.M. dat tegen deze menschen, die kennelijk er op uit zijn de wet te ontduiken, een zware starf moet worden ge ëischt, maar omdat dit de eerste gevallen betreft, wilde hij ook hier niet meer dan f 25 boete eischen. Een tweede winkelier stond terecht, omdat hij had geannonceerd: „Snelverkoop zooveel duizend stuks enz." Deze winkelier voerde tot zijn verweer aan, dat deze „Snelverkoop" al was ingevoerd, voordat de wet inzake de Uitverkoopen werd afgekondigd, doch de ambtenaar achtte hem daarom niet minder strafbaar. Te meer, meende het O. M., omdat, deze winkelier in zijn magazijn in de Kalverstraat al ja renlang een uitverkoop wegens verbouwing aankon digde, terwijl die verbouwing maar steeds achter wege is gebleven. Met het opschrift: „De wet verbiedt ons uit te ver- koopen, doch men kan ons niet verhinderen al onze rijke goederen tegen abnormaal lage prijzen te ver- koopen", had weer een andere winkelier, ditmaal in de Kalverstraat. getracht publiek te trekken en de wet te ontduiken. En in de tegen hem uitgebrachte dagvaarding stond tevens het geval vermeld, dat hij een kleed had geprijsd in zijn étalage met een kar ton, waarop een oude prijs was doorgehaald, daar naast was de nieuwe veel lagere prijs gezet en er stond bovendien ter aanmoediging hij „Wegens geld gebrek Waarom zet u dat er hij, wegens geldgebrek? Informeerde de Kantonrechter. Dat is toch geen schande! was de repliek. Maar heeft u niet overwogen of het wel mag? Vertelt u mij dan eens wat wél en wat niet mag! Er zijn 500 advocaten in Amsterdam, die u dat kunnen vertellen. Ook dus tegen dezen winkelier werd f 25 boete ge ëischt en ook tegen den volgenden verdachte, die op zijn ruit een affiche plakte: „Ondanks prijsverhoo- ging overal, blijven wij goedkoop voorziet u thans eerstdaags zijn ze duurder het beste voor den iaagsten prijs!" Een deskundige, hoofdambtenaar van de Kamer van Koophandel, die in al deze zaken werd gehoord, verklaarde in dit geval, dat er geen redelijke grond aanwezig was om binnenkort een prijsstijging van het door dezen winkelier ten ver koop aangeboden artikel te verwachten. Hierna weer twee compagnons uit de Reguliers- breestraat, die merkartikelen, welke tegen vasten prijs in den handel zijn, onder dien prijs verkoopen, dus zg. boksers. In hun etalage stond bij verscheide ne artikelen: „Van zooveel cent (getal doorgestreept) bij ons voor zooveel cent". In dit geval speelde bij dezen vorm van aankondiging het zich niet houden aan de vastgestelde prijzen een voorname rol, en de verdediger van deze compagnons zeide, dat op de ze wijze reeds heel lang zaken worden gedaan en er hier ontslag van rechtsvervolging diende te volgen. De minister heeft zoo zeide de raadsman in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp inzake de regeling van uitverkoopen zelf toegegeven, dat de ze wet geen afdoende maatregelen inhield tegen de vliegende winkels... Vervolgens trad naar voren een koopman, die te gen „gokprijzen" slaapkamers, salons enz. had aan geboden en het publiek per affiche had opgewekt „van deze zeldzame gelegenheid te profiteeren". Daarbij was aangekondigd, dat de uitgestalde goe deren waren aangekocht door de bekende Amster- damsche kooplieden. Ieder Amsterdammer, misschien zelfs ieder Nederlander, zeide de deskundige, weet, dat er iets bijzonders in een winkel is te doen, wanneer de „bekende Amsterdamsche kooplieden" daar den boel hebben opgekocht! Is u dan zoo'n bekend koopman? vroeg de kan tonrechter aan den verdachte, en deze gaf ten ant woord Dat ben ik! Waaruit bestaat uw bekendheid dan? Omdat ik overal groote partijen goederen koop. De kantonrechter wilde zich niet verder begeven in appreciatie van deze bekendheid-motiveering en liet tenslotte de laatste verdachte voor zich ver schijnen, een winkelier uit de Kalverstraat, die een „Speciale najaarsreclame" op zijn ruit had aange kondigd. De koopman had deze aankondiging weg genomen, nadat tegen hem proces-verbaal was op gemaakt. U heeft, sprak de kantonrechter zijn ver moeden uit, maar eens willen probeeren, of dat zou mogen! Wat zal ik u zeggen, edelachtbare? De kantonrechter zal het in al deze gevallen Dinsdag a.s. schriftelijk zeggen. Omtrent de aardbevingscatastrophe in de Zuld- Amerikaansche republiek Columbia, bericht de Uni ted Press nog uit Bogota, dat de reddingsexpedities er voor het eerst in geslaagd zijn, tot het door de aardbeving vernietigde dorp La Chorrera door te drin gen, of liever tot de plaats, waar vi'oeger het dorp zich bevond, doch waar thans niets anders te zien is dan een reusachtige krater, omgeven door ver- Warde puinhoopen. De leden van de expeditie melden, dat men geen spoor van ecnig menschelijk leven meer heeft kun nen vinden. 1 De militairen begonnen terstond in de puinhoopen naar de bedolvenen te graven, doch moesten spoedig hun werk weder staken, daar iedere kans op eenig succes bleek uitgesloten, niet alleen bij La Chorrera, doch in het geheele door vernietiging getroffen ge bied, da.t. een straal heeft van twintig kilometer. Zelfs na de opruiming van de duizenden tonnen puin waaronder de slachtoffers bedolven liggen is het uit gesloten, dat men nog iemand levend aantreft. Drie overlevenden van de ramp schatten, dat in La Chorrera niet slechts 220, doch meer dan 300 per sonen om het leven zijn gekomen. DeZe ontzettende aardbeving blijkt reeds honderd jaar geleden door den beroemden geleerden Duitschen ontdekkingsreiziger, Alexander von Humboldt, den pionier van de physieke aardbeschrijving te zijn voorspeld. Toen von Humboldt op zijn historische reis naar Zuid-Amerika La Chorrera bezocht, consta teerde hij er 't bestaan van een slapenden vulcaan en voorspelde dat zij over h^derd jaar in werking zou komen. Naar uit Tuquerres wordt gemeld» is het aantal dooden gisteren nogmaals met twintig gestegen,, daar de Gualaquizan-rivier in 't aardbevingsgebied door' aardverschuivingen in haar loop is gestremd. Een groote oppervlakte landbouwgebied is dienten gevolge overstroomd en verwoest. Het water heeft heele huizen met alle inwoners meegesleurd. Ook uit Tuquerres wordt gemeld, dat t bergings werk in La Chorrera is gestaakt, hoewel men ver moedt, dat zich onder de puinhoopen nog 140 levend begravenen bevinden. De troepen dwingen de boeren, die naar hun be dolven bloedverwanten zoeken, het aardbevingsge bied te verlaten in verband met de voortdurende werkzaamheid van den vulcaan en met het oog op het overstroomings^evaar. Vergeefsche poging van een schipbreu keling om tegen de rotsen op te klauteren. Visschers aan de kust van Pembrokeshire- zagen Maandag op de rotsen het lichaam van een man in hangende houding. Zij waarschuwden de politie van het dorpje. Dale Bay, die bij onderzoek het half naak te lijk van een matroos aantrof, wiens handen nog trachtten de steile rotspunten te omklemmen. De matroos heeft waarschijnlijk behoord tot de be- bemanning van den treiler Shore Breeze, die met alle opvarenden in den storm van vorige week ver gaan is. Hij is aangespoeld en heeft nog den moed gehad om langs de steile rotsen 25 M. naar boven te klimmen, maar hij moet door uitputting gestor ven zijn. Een dag na den storm is op 6 K.M. afstand aan 'de kust 'een flesch aangespoeld met een briefje, waarop met potlood geschreven stond: „help, ben stervende in grot", maar aangezien er geen nadere plaatsbepaling was, werd het briefje als een laffe aardigheid be schouwd. Bijzonder tragisch is dat in den nacht van den storm de kustwacht op het strand den geheelen nacht naar mogelijke schipbreukelingen heeft ge zocht, en een groep tot een paar meter van de plaats is doorgedrongen, waar de zeeman tegen de rotsen opklauterde. DE GLADHEID VAN DEN WEG. Stagnatie in het verkeer bij Delft. Tengevolge van de gladheid is gisteravond c.a. 10 uur op den nieuwen rijksweg bij Delft een auto ge slipt en in botsing gekomen met een motorrijder, die over den weg geslingerd werd. Met een hoofdwonde is de man naar Overschie vervoerd. Het gevolg van deze botsing was, dat eenige auto mobilisten plots moesten remmen, zoodat enkele wa gens tegen elkaar op liepen en dwars over den weg kwamen te staan. Hel verkeer ondervond daardoor gedurende een half uur stagnatie. Enkele auto's werden beschadigd. De Delftsche po litie was spoedig ter plaatse en heeft het verkeer geregeld. Te Garmisch-Partenkirchen wordt alles in gereed heid gebracht voor den komenden grooten strijd om het Olympisch Wereldkampioenschap. Hierboven ziet men hoe iederen dag de fraai gelegen ijsbaan zorg vuldig behandeld wordt.# Rechts is men bezig met een schaafmachine het ijsvlak zoo glad mogelijk te maken om vervolgens met een dun laagje te over trekken. Dit laatste gebeurt links met een rijdend vat, waaruit heel dunne straaltjes water spuiten, welk water dan door een slempend kleed gelijkma tig verdeeld wordt, zoodat er geen enkele oneffenheid blijft bestaan. Tenslotte rechts onder, de tegenwoor dige wereldkampioene, Sonja Henie, (links) tijdens een sneeuwbui onder de parapluie. Geeft nog weinig hoop. De directeur van den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 23 t.m. 28 December het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit gesubsidieerde vereenigingen bedroeg. 539.400 (waarvan .74.300 land arbeiders) De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week 23 t.m. 28 December '35 39.5 pet.; in de vorige verslagweck was dit 34 pet. Laat men de landarbeiders buiten beschouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige 465.100 verzekerden: in de week 23 t.m. 28 December 1935 36.7 pet., in de vorige verslagweek was dit 34.2 pet. In vergelijking met vorige jaren zijn deze cijfers zeer ongunstig, al heeft vooral de sneeuw wel in vloed gehad. Bovendien is van invloed geweest de stopzetting van de werkverschaffing in de verslag week. De daal'bij betrokken verzekerden kwamen daardoor in deze week als werkloos in de administra tie der werkloozenkassen voor. Dit is in weken, waar in de werkverschaffingen zijn opengesteld, in den re gel niet het geval, waardoor de kasbesturen dan niet in staat zijn deze werkloozen in de gegevens, welke zij verzamelen, op te nemen. Het gevolg is, dat vooral onder de landarbeiders niet een geheel juist beeld van den loop der werkloosheid in December 1935 kon worden verkregen. Bij 1060 organen van de openbare arbeidsbemidde ling stonden op 28 December in totaal 487.457 werk zoekenden ingeschreven, onder wie 462.218 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 468.321 werkloos, onder wie 448.831 mannen. 300 arbeiders bij tunnelbouw in Virginia gestorven; 2000 man door vreeselijke ziekte aangetast. Volgens een bericht van United Press uit Gauley Bridge in den Amerikaanschen staat West-Virginia, is het groote aantal stergevallen onder de arbeiders die werkzaam zijn aan den bouw van een tunnel in de omgeving van Gauley Bridge, aanleiding gewor den tot een interpellatie in het congres. De sterf gevallen zijn een gevolg van een merkwaardige ziekte, welke men „sili cosis" noemt, daar zij blijk baar veroorzaakt wordt door het inademen van si licaat-stof. De ziekte komt voor onder de arbeiders Huizenhoog sloegen de golven over de havendammen van Newhaven tijdens den vlie genden storm, die de Engelsche kust teisterde, die een tunnel boren voor een krachtinstallatie. Se dert het begin van de boringen in 1930 zijn onge veer 300 arbeiders aan de vreeselijke ziekte over leden. Vele honderden zijn momenteel ernstig ziek, terwijl alle arbeiders ten getale van 2000 man, in meer of mindere mate door de ziekte zijn aangetast Zij vermageren binnen den tijd van enkele maan den tot een skelet en sterven tenslotte aan alge- heele lichaamszwakte. De tragiek van. het gebeurde is, dat men aanvan kelijk de vondst van silicaat bij de boringen als een geluk beschouwde. Dit waardevolle mineraal kwam zoo rijkelijk voor, dat de kosten van den tunnelbouw daardoor werden gedekt. Het kamp der arbeiders levert een vreeselijken aanblik op. Het ziet er uit als een „legerkamp van levende dooden". Gevreesd wordt, dat alle zieken reddeloos verloren zijn. De interpellaties in het congres zullen leiden tot een nauwkeurig onderzoek in deze aangelegenheid. „VOETBAL-GENEUGTEN" Ergerlijke vechtpartijen na de match. Na afloop van den een dezer dagen te Zeeland (N.-Br.) gespeelden voetbalwedstrijd, geraakten de beide elftallen en hun aanhangers onder het pu bliek slaags. Toen de politie ter plaatse verscheen,, vond zij een wild vechtende kluwen voetballers, die maar lukraak met knuppels op elkaar insloegen, aldus, het „Hbl." Toen ook de politie met den gum mistok een woordje had meegesproken, en de vech tendèn gescheiden waren, bleek dat een groot aan tal personen builen en verwondingen had opgeloo- pen. Aanvankelijk leek het, of het hierbij zou blij ven, doch thans is de toestand van een inwoner van Zeeland, die zware slagen met een knuppel op het hoofd gekregen had, zoozeer verergerd, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen moest worden overgebracht De politie doet thans moeite om te weten te komen, wie den man de salgen heeft toegebracht. Verwachting: Matige tot zwakke N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des ochtends, overdag temperatuur om het vriespunt., lichte dooi. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 771. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 2 gr. C. 35 gr. F. UW BRIL STUK! Opticien Teriep repareert vlug en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5