KIJKEfl isKOOPEn t.jCLOECK De kwestie-Van den Meele Donderdag 16 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9893 Ontzettend vliegongeluk in Arkansas. Veldslag tusschen twee dorpen Autobus in ravijn gestort. Middenstand en landbouw-crisissteun. Het auto-ongeluk op den Afsluitdijk. De noodlottige brand in een Engelsch dorp. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Nieuwe eisch van Dintschland. De steunverlaging voor den akkerbouw. - ZEVENTIEN DOODEN. New York. Een passagiersvliegtuig der American Air Lines, dat op weg was van Newark naar Los Angele6, is in de nabijheid van Goodwin in den staat Ar kans as neerge stort. Veertien passagiers, de beide piloten en de stewardess zijn om 't leven gekomen. De wrakstukken van het groote vliegtuig liggen in een moerassig, bijna ontoegankelijk ge bied. Nader uit New Yorkf Het vliegtuigongeluk bij Goodwin in Arkansas, is het grootste in de geschiedenis van de Amerikaan- sche luchtvaart. De boeren, die na urenlang zoeken in het moeras eindelijk de plaats des onheils bereikten, verklaren, dat de wrakstukken over een afstand van 100 meter .verspreid liggen. De lijken van de 17 slachtoffers zijn onherkenbaar verminkt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. United Press meldt omtrent deze ramp nog het volgende uit Goodwin: Het laatste radiobericht van het toestel werd ont vangen om 7.18 des namiddags. In dit bericht gaf de piloot van het toestel zijn positie op, welke was tus- schen Memphis en Little Rock. Kort na 7.18 uur hoorde een farmer in de nabijheid van Goodwin in de groote moerassen, welke zich in de nabijheid van het stadje uitstrekken, een geweldigen slag en een vreeselijk gekraak. Hij waarschuwde terstond eenige andere farmers die een hulpexpeditie or ganiseerden. Intusschen werd ook een hulpcolonne uitgezonden, bestaande uit leden van de luchtvaart maatschappij, die de omgeving van de plaats, waar de slag was gehoord, doorzochten. Zij vonden het ■wrak van het vliegtuig, dat volkomen was vernield, en zich diep in het slijk van het reusachtige moeras had geboord, dat zich ongeveer vier kilometer ten Noord-Oosten van Goodwin uitstrekt. Alle inzittenden van het toestel moeten op slag zijn gedood, want do wijze waarop de metalen deelen van het vliegtuig in elkander waren gewrongen, toon de aan, dat de botsing tegen den grond met ont zettend geweld moet hebben plaats gehad. Drie op vreeselijke wijze verminkte lijken werden ver van de machine in den modder gevonden. De veertien overigen moesten uit de puinen van het toestel geborgen worden. De verongelukte machine was Dinsdag om 12.30 uur 's middags uit Newark vertrokken naar Los Angeles. Zij maakte tusschenlandingen te Washington, Phi- ladelphia, Nashville en Memphis om vracht en pas sagiers op te nemen. Om 6.30 uur des middags was het toestel van het vliegveld van Memphis gestart voor de volgende étappe naar Fort Worth in Texas. In het laatste radiobericht werd niets gemeld, waaruit men had kunnnen concludeeren, dat de pilo ten eenige storing aan de motoren hadden ontdekt, zoodat men over de oorzaak van de ramp nog volko men in het duister tast. GOODWIN '(Arkansas). Nader wordt betreffende de vliegramp bij Goodwin gemeld, dat zich onder de ver ongelukte passagiers tien mannen, drie vrouwen en één kind bevonden. Een der dooden is leider van het bureau voor openbare werken in den staat Arkansas. Ondanks het ingespannen werk van de reddings colonnes was men er gistermiddag nog niet in ge slaagd, de lijken van alle verongelukten, die gedeel telijk diep in den modder liggen, te bergen. Het vliegtuigongeluk is het ergste in de geschie denis van de Amerikaansche luchtvaart. Een bijna even groote ramp vond plaats in 1930, toen 16 perso nen bij het neerstorten van een vliegtuig om het le ven kwamen. Verlies van een 9chroef oorzaak van de ramp? GOODWIN, 15 Januari (R.O.): Volgens den correspon dent van de „New-York Times" te Memphis zou de oorzaak van het vliegongeluk nabij Goodwin gelegen zijn in het verlies van een schroei De president van de „American Airlines", Smith verklaarde, dat onmiddellijk een officieel onderzoek zal worden ingesteld. De inwoners van de beide Spaansche dorpen Al- caudete en Beldis hebben een heftigen veldslag ge léverd. Het conflict vond zijn oorzaak in het feit, dat twee broers uit Alcaudete, welke met een vriend werden aangetroffen door den veldwachter van Bel dis, op het grondgebied dier gemeente. De veldwach ter, die de jongemannen van stroopen verdacht, maakte van zijn geweer gebruik en schoot de beide broers dood. De derde man haastte zich terug naar Alcaudete en riep de dorpelingen op tot wraak. Het gevolg was, dat een groote troep inwoners naar Bel dis trok, waar een hevig gevecht van man tegen man werd geleverd. De moord te Eindhoven. Vele dooden. Jekaterinoslaw. In de nabijheid van Jekateri- noslaw is een autobus met arbeiders in een ravijn gestort. Het aantal dooden en gewonden is zeer aan zienlijk. VIER ROOFMOORDENAARS IN SPANJE TER DOOD VEROORDEELD. Daderes en haar vriend in arrest. Eindhoven. Het nader verhoor van de 23-jarige vrouw A. Szabo, die Zaterdagavond haar man A. de Baar in de omgeving van 't Eindhovenseh Kanaal met een automatisch pistool heeft doodgeschoten, heeft thans uit gewezen, dat zij tot deze daad is aangezet door haar 19-jarigen vriend A. van den Kerk hof, die tijdens het plegen van de misdaad op eenigen afstand in de Poeierschestraat heeft staan wachten. Zij had hem al eerder ge vraagd haar man in het kanaal te werpen, waartoe zij hem naar een afgelegen plaats zou lokken, doch het jongmensch had dit ge weigerd, daar hij vreesde, dat het slachtoffer sterker zou blijken te zijn dan hij. Hij heeft haar toen geadviseerd, haar man met de re volver van haar kostbaas dood te schieten, hetgeen inderdaad gebeurd is. De jongeman heeft thans bekend, dat het plan aldus was ontworpen. Beiden worden naar Den Bosch overgebracht, waar zij ter beschikking van den officier van justitie zullen worden ge steld. Het overleg met de Staatscommissie- Van Loon. Ook contact met de industrie? De staatscommissie-van Loon heeft gisteren monde ling overleg gepleegd met een volledige vertegenwoor diging van alle betrokken middenstandsvakorganisa ties over de werking van den landbouwcrisissteun, bij welk overleg de delegatie uit den middenstand, be staande uit de heeren mr. F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres, welke het permanente con tact tusschen de staatscommissie-van Loon en den middenstand vormt, tegenwoordig was. Het ligt in de bedoeling, in de toekomst het hou den van dergelijke bijeenkomsten te bevorderen en het is niet uitgesloten, dat de commissie-van Loon, afgezien van het overleg met organisaties, betrokken bij de distributie, ook in contact zal treden met ver tegenwoordigers uit het industrieele leven. Bejaarde dame aan de gevolgen overleden. In het ziekenhuis te Den Helder is overleden de 72-jarige wed. J. Schuringa, die op 10 Januari bij het ernstig auto-ongeluk, dat op den afsluitdijk onder de gemeente Wieringen plaats had, ernstig werd ge wond. Waarbij een moeder en acht kinderen om het leven kwamen. Het onderzoek voor den lijkschouwer. Gisteren Is het onderzoek geopend naar de oorzaak van den noodlottigen brand in het stadje Tyldesley in Lancashire, waarbij een moeder met acht kinderen het leven heeft verloren. De vader en eenig over levende van het gezin, zeide dat zijn vrouw hem om streeks vijf uur wakker maakte, zeggende, dat zij een brandlucht rook. Toen hij uit bed sprong, zag hij dat de kamer reeds vol rook stond en dat de deur niet meer te bereiken was. Hij had nog getracht twee beddelakens aaneen te knoopen om de kinderen naar beneden te laten glijden, maar dat zou al te veel tijd hebben gekost en met den uitroep: „gooi de kin deren uit het raam, ik vang ze op", was hij naar be neden gesprongen. Een seconde had hij zijn vrouw nog voor het raam gezien, toen scheen zij door den rook bevangen te zijn, want zij was voor zijn oogen weggezakt. Eenige buren vertelden van de pogingen die zij hadden aangewend om ladders tegen de achterzijde van het huisje te plaatsen, dat toen reeds meer van een gloeiend fornuis dan van een woning had. De leider der brandweer zeide dat hij pech had gehad met de eerste hydrant, waarop hij zijn slang geschroefd had, want deze bleek bijna geen water te geven. Hij had toen zijn slangen 100 yards moeten uit leggen, maar op de vraag van den lijkschouwer of hij de vrouw en kinderen had kunnen redden in dien hij dadelijk uit de naaste hydrant water zou hebben gehad, moest de brandmeester ontkennend antwoorden. Ook bij den vorigen brand in het dorpje, in Mei, waren de hydranten onvoldoende gebleken en de gemeenteraad had een commissie benoemd om deze zaak te onderzoeken, maar meer wist getuige er ook niet van. De lijkschouwer zal volgende week uitspraak doen. De burgemeester heeft voor den vader en de arme buren, die veel waterschade hebben geleden, een in schrijving geopend. O, gaat de vrouw uit....! dan zal ik eens even kijken, wat er in die melk kan zit 23 gewonden. Een der gederailleerde looomotieven viel om. Gisterochtend is een passagierstrein Londen—Pen- zance bij Shrivenham in Wiltshire in botsing geko men met een goederentrein. Beide treinen zijn ont spoord. Bij het ongeluk zijn dertien menschen ge wond. Een van de gederailleerde locomotieven is omgeval len en de machinist, die gewond was, zat opgesloten in zijn hokje. De passagiers hebben hem bevrijd, ter wijl zij omgeven waren van wolken stoom. De machi nist van de andere locomotief was beklemd geraakt onder de kolen van den tender, doordat een wagon den tender had opgelicht en op de locomotief ge drukt. Er zijn 23 gewonden naar het ziekenhuis ge bracht. Yerscheidenen hunner verkeeren in zorgwek- kenden toestand. Twee dooden en zeven en twintig gewonden. Nader uit Londen: Het spoorwegongeluk bij Shri venham blijkt thans een ernstiger omvang te hebben gehad dan uit de eerste berichten kon worden opge maakt. Tot dusverre zijn twee dooden en zeven en twintig gewonden bekend. Onder de dooden bevindt zich ook de machinist, die in het ziekenhuis aan de gevolgen van zijn zware brandwonden is overleden. Opheffing der gedemilitariseerde Rijnzone. Do Berlijnsche correspondent van het Alg. Hdbld. heeft dezer dagen reeds gezinspeeld op een eventueele volksstemming over den eisch betreffende teruggave der Duitsche koloniën, waarbij zeker 90 tot 95 met „ja" zou antwoorden. De correspondent van de „Ber- lingske Tidende" maakt hier eveneens gewag van. Volgens den correspondent van het Deensche blad zou Duitschland nog een nieuwen zet voorbehouden, n.1. een eisch tot opheffing van de gedemilitariseerde zone aan den Rijn krachtens het verdrag van Ver- sailles. Mocht deze eisch niet ingewilligd worden, dan zou altijd volgens den Deenschen correspondent Duitschland zichzelf recht verschaffen evenals in de quaestie van den dienstplicht. De correspondent heeft geen bevestiging kunnen krijgen van het gerucht, dat Engeland reeds bij voor baat zou verklaard hebben niet geheel ongeneigd te zijn met dezen eisch mede te gaan. VAN GOUDZOEKER TOT MUL TI-MI LLIÖNNAIR. In behoeftige omstandigheden overleden. Een man, die eens 14 millioen dollar had beze ten, Is dezer dagen op 93-jarigen leeftijd in armoe dige omstandigheden overleden. E. A. Colburn was in zijn rijken tijd eigenaar van de Gold king- en ajax^mijnen bij Cripiple Credk (Colorado). Zijn enorm fortuin had hij be legd in spoorwegmaatschappijen, hij liet groote hotels bouwen, terwijl hij er een renstal op nahield. Vandaag is zijn testament geopend, waaruit bleek, dat de nalatenschap bestaat uit twee gou den ringen, die ergens in een lommerd staan. NOORDSCHARWOUDE. DE GRONDEN, WAAROP DE KROON TOT WEL-TOELATING ALS RAADSLID BESLOOT. De heer Van den Abeele heeft van de Kroon Woensdag een schriftelijke beslissing toege zonden gekregen op zijn beroepschrift tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij hij niet tot lid van den gemeenteraad kon worden toegelaten. Hieronder laten wij volgen de gronden, waarop de Kroon tot wel-toelating beslooti Overwegende: dat de appellant in zijn functie van klerk-incasseerder bij de Gemeenschappelijke Licht- bedrijven voor den Langendijk en Sint Pancras wel als een aan deze bedrijven rekenplichtig ambtenaar, in den zin van artikel 25, le lid, onder g. der ge meentewet moet worden aangemerkt, doch dat deze Lichtbedrijven zelve niet als eene aan het gemeente bestuur van Noordscharwoude ondergeschikte admi nistratie, in den zin van de genoemde wetsbepaling, zijn te beschouwen; dat immers de besturen der vijf samenwerkende gemeenten weliswaar in zooverre op het beheer en de exploitatie der genoemde bedrijven invloed uit oefenen, dat o.m. de raad van elke dezer gemeenten twee leden der commissie van beheer benoemt en de begrooting van inkomsten en uitgaven der bedrij ven aan de goedkeuring der vijf gemeenteraden is onderworpen, doch het beheer en de exploitatie ove rigens zelfstandig geschieden door de genoemde com missie van beheer; dat dan ook het personeel der Lichtbedrijven deels door de commissie zelve, deels onder hare goedkeu ring door den Directeur-Administrateur wordt be noemd, geschorst en ontslagen; dat in ieder geval de Lichtbedrijven niet als on dergeschikt aan elk der hierbedoelde gemeentebe sturen afzonderlijk kunnen worden be schouwd; dat dan ook de bepaling van artikel 25, le lid, onder g, der gemeentewet aan de toelating van den appelant tot lid van den raad der gemeente Noordscharwoude niet in den weg staat; dat onder het licht van het voorgaande de appel lant evenmin kan worden aangemerkt als een ambtenaar vanwege het bestuur der gemeente •dscharwoude aangesteld of daaraan onderge- t, zoodat ook het bepaalde in artikel 25, le nder f, op hem niet van toepassing is; dat mitsdien de appellant, daar ook van andere redenen, die aan zijne toelichting in den weg zouden staan, niet is gebleken, ten onrechte niet als lid van den raad der gemeente Noord scharwoude is toegelaten; Gezien de gemeentewet; Hebben goedgevonden en verstaan: met vernietiging van het besluit van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, van 28 Augustus 1935, No. 175 en van het besluflfvan den raad der gemeen te Noordscharwoude van 9 Augustus 1935, J. van den Abeele alsnog toe te laten als lid van den raad dier gemeente. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is be last-met de uitvoering van dit besluit. 's-Gravenhage, den 30 December 1935. (get.) WILHELMTNA. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) J. A. DE WILDE. LAND- EN TUINBOUW. Actie of herstel van den steun door ver scheidene organisaties. In een bijeenkomst te Steenbergen van den kring Steenbergen van den N.C.B. met de besturen Van de drie landarbeidersbonden, heeft de steunverlaging voor den akkerbouw een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. Besloten is om de actie voor herstel van den tarwe- steun in handen te geven van de drie centrale land bouworganisaties. De kwestie van het verleggen van de bietenteelt is meer als een gewestelijke actie beschouwd en daar voor zal op korten termijn samenwerking worden ge zocht met de gewestelijke organisaties, om dan ge zamenlijk met de arbeidersbonden een actie voor be houd van deze teelt te voeren. Zoo noodig zal samenwerking gezocht worden met middenstandsorganisaties, Kamers van Koophandel, enz., om alsnog deze ramp voor West-Noord-Brabant af te wentelen. DE CHOLERA-EPIDEMIE BREIDT ZICH UIT. Bombay. De cholera-epidemie, welke te Bombay woedt, breidt zich nog steeds uit. De autoriteiten heb ben voorzorgsmaatregelen getroffen om een verdere uitbreiding der ziekte tegen te gaan. J. STAMPERIUS ERNSTIG ZIEK. Zeist. Naar wij vernemen, is de bekende schrij ver van jeugdboeken en paedagoog, de heer J. Stam- perius ernstig ziek. De toestand van den patiënt, die 76 jaar oud Is, was gisterochtend zorgwekkend. - -- Madrid. De daders van den roofoverval op het stedelijk geldtransport, dat enkele weken op klaar lichten dag voor het raadhuis werd overvallen, waar bij een beambte werd gedood, stonden terecht voor het snel-gerecht. Vier van hen werden wegens roofmoord en licha melijk letsel toebrengen veroordeeld tot den strop, de beide anderen werden veroordeeld tot 27 en 30 jaar gevangenisstraf. De bandieten hadden zich van 1.5 millioen pesqta meester gemaakt, hetg eld kon evenwel grootendeels worden achterhaald, 1 Het groote Olympische Stadion bij Berlijn, het grootste, dat tot nu toe ooit gebouwd werd, is gereed gekomen. Hon derdduizend toeschou wers zullen de wedstrij den kunnen volgen, die hier dit jaar gespeeld zullen worden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5