Italië en de Volkenbond Nieuwe Moiioolstbe Staat geproclameerd. De ziekte van den Engelschen Koning Salarissen in Noord Holland mooton omlaag Noodlottige treinramp Vandaag Kroonraad in Engeland Instelling van regentschap wordt overwogen Hevige sneeuwstormen boven Noord-Amerika. Vijf dooden en zeven zwaar gewonden Doodelijke aanrijding te Rotterdam Maandag 20 Januari 1936. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. 79ste Jaargang. No. 9895 Int. Telei. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels tO.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. KABINETSRECONSTRUCTIE TE VERWACHTEN? GRAAF CIANO NAAR BUITENLANDSCHE ZA KEN* GRANDI MINISTER VOOR PERS EN PROPAGANDA; SU- yiCH NAAR LONDEN? Rome, Zondagavond. Het eerste optreden van Eden als minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Italianen niet mis noegd. Zijn redevoering wordt weinig vijandig ge noemd en men leidt er uit af, dat de verhouding tusschen Eden en Italië op den duur nog zeer goed kan worden. Aan den vooravond van de zitting van den Vol kenbond wordt er in officieele kringen de nadruk op gelegd, dat Italië lid van den Volkenbond zal blijven en zijn aandeel in het werk. in een collec tief veiligheidssysteem zal bijdragen. Anderzijds wordt er echter op gewezen, dat het dit ideaal slechts dan kan nastreven, wanneer de veiligheid van zijn koloniën is gewaarborgd. Men is hier van meening, dat de a.s. Volkenbonds bijeenkomst van korten duur zal zijn; ten gevolge van de ziekte van den Engelschen koning en de wan kele positie van het kabinet Laval. Italië ziet de bij eenkomst van den Volkenbond daarom zonder vrees tegemoet. In Italië zelf Is 'alles rustig op het oogenblik en jÖe aanvallen op Engeland zijn volkomen stop gezet. Mén verwacht, dat veranderingen in het kabinet bp til zijn. Graaf Ciano zal minister van Buitenland sche Zaken worden, terwijl Grandi in zijn plaats mi nister van Pers- en Propagandazaken zou worden. In dat geval verwacht de Duce, dat de heer Grandi zijn kennis van de Britsche opinie zal benutten om Italië's streven meer aantrekkelijk voor den Brit- schen smaak op te dienen. Suvieh, die op het oogen blik onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Za ken is, zou dan ambassadeur te Londen worden. (Copyright News Chronicle—A.N.P.) Abessinië spreekt ernstige nederlaag te gen. 'Addis Abeba, 19 Jan. (A.N.P.) In een officieele verklaring van de Abessijnsche regeering wordt ge zegd, dat de mededeelingen in het italiaansche leger- bericht aangaande een Italiaansche overwinning aan het Zuidelijk front, waarbij 4000 Abessijnen zouden zijn gedood, van iederen grond, ontbloot zijn. De mededeelingen zouden slechts ten doel hebben de positie van Italië bij de a.s. Volkenbondsbespre kingen te versterken. Volgens berichten van het Zuidelijk front heeft een groot aantal Italiaansche bommenwerpers gasbom men uitgeworpen boven Abessijnsche troepen. Hier door zijn de Abessijnen gedwongen geweest beter be schermde stellingen te bezetten. De Abessijnsche re geering bestrijdt voorts het bericht, dat de Italianen een groot aantal krijgsgevangenen zouden hebben gemaakt. Ten aandien van het misbruiken van het Roode Kruisteeken wordt verklaard, dat het onzinnig is te beweren dat zulks het geval is, aangezien de veld hospitalen en ambulances overal onder leiding staan van Europeesche artsen. In het gebied van Danakil is het volkomen rustig. Door prins Te Wang. Pel ping, 19 Januari (A.N.P.). In Noord-China is plotseling een nieuwe situ atie ontstaan. De plaatsvervangend voor zitter van den „Politieken Raad van Binnen Mongolië", prins Te Wang, heeft in een telegram aan de verschillende autoriteiten de proclamatie bekend gemaakt van den nieuwen Mongoolschen Staat, Mengoeö. Dit belangrijke telegram is twee dagen door den telgraafdienst opgehouden. Het telegram is behalve door prins Te Wang geteekend door den commandant van de door hét Japansche hoofdkwartier in Mandsjoekwo georga niseerde Mandsjoerijsche troepen, Tso Sjihae. 2000 cavaleristen van het leger van Tso Sjihae zijn reeds in de Mongoolsche stad Pinditsoejan aangekomen, welke op 40 K.M. van de provincie Tsjahar is gelegen. Het spoorwegverkeer op het door de Chineesche Noordelijke provinciën Sjansi en Tsjahar loopende baanvak PeipingSoei-Yoean is bijna geheel gestaakt. Het Chineesche militaire commando der provin cies Sjansi en Soei-Yoean concentreert zoo veel mogelijk troepen. De troepen van generaal Li Sjoe Hsin hebben ten Noorden van de grensstad Kalgan het uit een oog punt van strategie belangrijke punt Datsin Myn bezet, dat in de provincie Tsjahar Is gelegen. Geen verandering in den toestand. - Gisteren een rustigen dag gehad. Londen, 19 Jan. (A.N.P.) Zondagavond tegen 8 uur hebben de drie lijfartsen van ko ning George het volgende officieele bulletin uitgegeven over zijn gezondheidstoestand. „De Koning heeft een rustigen dag gehad. In den toestand van Zijne Majesteit is geen wijziging getreden." Het geheele Engelsche volk is opgeschrikt door de berichten over den onrust- wekkenden gezondheidstoestand van den koning, die het onderwerp van gesprek vormt. Vooral merk baar is het medeleven der bevolking in het plaatsje Sandringham, waar de koning al zeer populair was. Steeds weer komt de bevolking voor de poorten van het paleis tezamen om de laatste bulletins over' het verloop van de ziekte te lezen. De menschen vertel len elkander, hoe nog sléchts drie dagen geleden de koning op zijn lievelings paard, een witte ponny, een rijtoer heeft gemaakt. Men vermoedt, dat hij bij dm gelegenheid de verkoudheid heeft opgedaan, aangezien men hem sindsdien niet meer buiten heeft gezien. Instelling van Regentschapsraad over wogen? Londen, 19 Jan. (A.N.P.) De prins van Wales en de hertog van York hebben zich Zondag van San- dringham naar Londen begeven, waar de prins van Wales een onderhoud heeft gehad met minister-pre sident Baldwin. Het is niet uitgesloten, dat dit bezpek verband houdt met de kwestie van de benoeming van een bij zonderen regentschapsraad, welke de bevoegdheden van de kroon zal overnemen, ingeval de ziekte van koning George van langen duur zou kunnen zijn. In dat geval zouden de minister-president en de Lord Kanselier de hiervoor vereischte stappen moeten ondernemen. Volgens een bericht van de Press Associa- tion zou deze aangelegenheid evenwel nog niet acuut zijn. Vroegere regentschapsraden Tijdens de regeering van koqing George is reeds twee malen een dergelijke regentschapsraad inge steld. De eerste maal, toen de koning zich in 1925 tot herstel van zijn gezondheid naar de Middellandsche Zee begaf en de tweede maal tijdens zijn langdurige ziekte in 1928. Toentertijd heeft de staatsraad bestaan uit de ko ningin, den prins van Wales, den hertog van York, tien Lord-Kanselier, den Aartsbisschop van Canter- bury en den minister-president. De aartsbisschop naar Sandringham. De Aartsbisschop van Canterbury heeft zich Zon dag naar Sandringham begeven. In hofkringen wordt er evenwel op gewezen, dat de aartsbisschop dit be zoek in de eerste plaats als persoonlijk vriend, van den koning brengt. Te Londen was het voor Buckingham-paleis den geheelen dag een komen en gaan. Vooral na kerktijd hebben zich vele honderden naar het paleis begeven om er kennis te nemen van de laatste berichten over den toestand van den beminden koning. De koning van Italië heeft door den ambassadeur te Londen, Grandi, laten informeeren naar den toè- stand van den koning en zijn beste wenschen doen uitspreken voor een spoedig herstel. BRITSCHE RIJK HEDEN KROON RAAD. Londen, 20 Jan. (A.N.P.) De leden van den kroonraad zijn tegen heden Maan dag, naar Sandringham ontboden om te be sluiten over de benoeming van een staats raad, welke den Engelschen koning tijdens diens ziekte zal vertegenwoordigen. De troepen der provinale regeering van Tsja har trekken op Kalgan terug. Zij bieden nergens tegenstand. Moeilijkheden aan de grens van Bui ten Mongolië. Tokio. Uit Hsinking wordt gemeld, dat met het oog op vroegere incidenten aan de grens van Buiten Mongolië het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo verklaart, dat de aanval op Mantsjoerijsch grondgebied bij Olahodka en Heiloe- moeto, ten Zuidwesten van Mandsjoeli, schijn baar ten doel had Mandsjoe-grensbewakers te ont voeren omd ezen dan in vrijheid te stellen tegen uitwisseling -van tien Buiten Mongoolsche soldaten, die door Mandsioerijsche troepen zijn gevangen ge nomen, toen zij op 19 December jl. te Olahodka bij het Boeirnormeer de grens van Mandsjoekwo waren gepasseerd.. Met het oog op de veelvuldige grensoverschrij dingen door troepen van Buiten Monglië evrwacht men,d at dem inister van Buitenalndsche Zaken bij der geeering van Buiten Bongolië krachtig zal protesteeren en waarborgen zal vragen voor het uitblijven van een herhaling. New York, 19 Jan. (ANP). Boven de Ver- Vereenigde Staten woeden buitengewone sneeuw stormen. Het verkeer ligt veelal geheel stil. Het luchtverkeer is onderbroken. Het spoorwegverkeer is over groote gebieden stop gezet. Men spreekt over een stormfront, dat zich uitstrekt van Maine tot Florida. Te New York heeft Zondag een ernstig noodweer gewoed, dat met buitengewoon hevig onweer ge paard ging. Het verkeer op straat was geheel in de war. 20.000 sneeuwruimers probeerden vergeefs de straten van de sneeuw te ontdoen. Er hebben zich verschillende verkeersongelukken voorgedaan. Tot nu toe zijn ten gevolge van de vorst tien personen om het leven gekomen. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat het geheele ver keer aldaar moest worden stopgezet. Te Philadelphia staat de sneeuw 30 c.M. hoog. GEDEPUTEERDE STATEN ZUL LEN AAN DE KONINKLIJKE AAN MANING GEVOLG GEVEN. GE ORGANISEERD OVERLEG ADVI SEERT TOT VERWERPING. Amsterdam: Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben aan de Provinciale Staten een voor stel doen toekomen tot algemeene verlaging der sa larissen van het provinciaal personeel. In de toelich ting wordt gezegd: „Hadden wij ons gevleid, dat onze brief van 27 November 1935 den weg tot nader overleg met de regeering niet zou afsnijden, de minister van binnen- landsche zaken heeft gemeend aanstonds een Kor ninklijk Besluit, steunende op artikel 126 der Ambte narenwet te moeten uitlokken, hierop neerkomende, dat de staten worden aangemaand op de salarissen en loonen van het provinciale personeel de algemeene verlaging van 5 percent toe te passen, die reeds door het Rijkspersoneel is ingevoerd. Ons college meent aan Uwe vergadering in overwe ging te moeten geven aan de aanmaning te moeten voldoen en in verband daarmede vast te stellen de drie in ontwerp bij deze voordracht 'gevoegde beslui ten. Een daarvan strekt tot verlaging van de jaar wedden van de leden der Gedeputeerde Staten. In deze ontwerp-besluiten is de algemeene salaris-verla ging met 5 percent voor alle functies die daardoor worden getroffen, uitgewerkt, met toepassing van de bepalingen, van het Koninklijk Besluit betreffende het Rijkspersoneel. Nu door de Koninklijke aanmaning de salaris-ver laging onvermijdelijk is geworden, meenen wij niet te mogen blijven staan op het afwijzende standpunt, door ons ingenomen zoolang de herziening nog viel binnen de grenzen vande autonome bevoegdheid van het Prov. Bestuur, maar achten wij het raad zaam, dat de staten, zoowel uit deferentie voor het gebruik, dat de kroon van hare wettelijke bevoegd heid heeft gemaakt, als uit een oogpunt van practi- sche politiek, aan de uitvoering van artikel 126 der Ambtenarenwet medewerken. De opvatting, reeds door het vorige college gehul digd, toen het vorig jaar de salaris-herziening aan de orde was, en nog onlangs door ons bij de behan deling van den standplaats-aftrek voorgestaan, ach ten wij nog steeds de juiste. De Commissie voor Georganiseerd Overleg, over de ze voorgestelde verlaging gehoord, heeft met alge meene stemmen tot verwerping daarvan geadviseerd. Een commissoriaal onderzoek van deze voordracht waarbij het gaat om de hoofdzaak en niet om de détails, achten wij onnoodig, het ligt daarom in de bedoeling haar in Uwe vergadering van 28 Januari e.k. aanstonds in openbare beraadslaging te bren gen. TWEE AANEENGEKOPPELDE LOCOMOTIEVEN OP EEN TREIN MET ARBEIDERS INGEREDEN. Op de spoorlijn van Barkston naar Gran- tham in Engeland, heeft gister een noodlot tig ongeluk plaats gehad, waarbij vijf perso nen zijn gedood en zeven zoodanig gewond, dat men voor hun leven vreest Een goederentrein, waaraan twee wagons gekoppeld waren, waarin zich spoorwegarbei ders bevonden, die zich naar hun werk be gaven om de dwarsliggers langs de lijn te herstellen, werd door twee aan elkaar gekop pelde locomotieven achteropgereden. Toen de trein langzamer begon te rijden om in Bark ston te stoppen, ontstond 'n botsing, met het gevolg, dat de wagons, waarin de arbeiders gezeten waren, van achteren tot voren als het ware doorgespleten werden door de locomotie ven, die met een vaart van 90 K.M. per uur de trein aanreden. Het eerste bericht van de ramp, bereikte Barkston door een der gewonden, die met een bebloed gelaat en hevige pijnen lijdend de kilometer afstand, die de plaats des onheils van het station scheidt, had afge legd om hulp te halen. Nadat hij had meegedeeld, wat voorgevallen was, viel hij bewusteloos neer. Toen de toegesnelde hulp ter plaatse aankwam, vond men twaalf van de 35 arbeiders die in den trein geweest waren, onder de ruïne liggen te midden van wrakhout en stalen balken. De laatste wagon was niet meer dan een hoop lucifershoutjes. De tweede wagon was bijna even erg versplinterd. De mannen waren naar links en rechts geslingerd en konden zich niet uit hun benarde positie bevrijden. Twee doctoren, die met ambulances en verpleeg sters op het terrein van de ramp aankwamen, deden bijgestaan door de politie en dorpelingen, al wat zij konden om de ongelukkigen te helpen. Maar hun werk werd ten zeerste door de duisternis en de barre koude gehinderd, De thermometer wees op dat uur twaalf graden onder nul aan. De lijken werden op kleine, geïmproviseerde draag baren naar de wachtkamer van Barkston-station over gebracht. De gewonden werden door de ambulance naar de ziekenhuizen vervoerd langs wegen, die duimendik met bevroren sneeuw waren bedekt. Een der gewonden was onder een locomotief beklemd geraakt en om zijn leven te redden, moest hem een been bij het licht van electrische zaklantaarns en petroleumlampen worden geamputeerd. De machinist en de stoker van de twee locomotie ven kregen slechts onbeteelcenende wonden aan ge zicht en haiden. Dit is te wonderbaarlijker, daar hun machines van den spoordijk werden geslingerd. Automobilist reed twee voetgangers aan. Een doode en een ernstig gewonde. Rotterdam. Op den Groenen Hilledijk ter hoogte van het in aanbouw zijnde Zuider Ziekenhuis zijn gisteravond twee voetgangers, het 15-jarig meisje D. van der M. uit de Pompstraat en de 28-jarige man J. Haringa uit de Bothastraat door een auto aan gereden. Het ongeluk gebeurde, toen de auto den stoom tram, die in de richting van de stad reed, passeerde. Stoomwolken van de tram slierden plotseling door den wind over den weg, zoodat het uitzicht van den automobilist, J. L., wonende hier ter stede, belem merd werd. Hij verminderde reeds vaart, doch zag opeens de twee voetgangers vlak voor zich. Hoewel hij nog trachtte naar links uit te wijken, reed hij deze aan. De geneeskundige dienst bracht het meisje en de man naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waar Haringa aan de gevolgen van een schedelbreuk Is overleden. Het meisje is met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. De auto is voor onderzoek door de politie In be slag genomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1