Plaatselijk Nieuws. Het overlijden van Knningjeorge Crisis in Frankrijk. Holl. Maatsch. van Landbouw. Dinsdag proclamatie van den Prins san Wales tot troonopvolger WlERINOEiï Qels bijzonders m De laatste uren op Sandringham Groote brand in Odessa Vergadering van de afd. Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw. Aanwezig 35 leden. De voorziter. de heer O. J. Bosker, opende de ver gadering met mee le deelen. dat het bestuurslid M. Bakker bericht van verhindering heeft gezonden wegens ziekte. Voorzitter hoopt op spoedige beter schap van den heer Bakker. De Bond van op coöperatieven grondslag werken de Zuivelfabrieken heeft zich met het gemeentebe stuur in verbinding gesteld over eventuecle oprich ting eener zuivelfabriek te Wieringen. Spr. gaat de lijdensgeschiedenis van dit onderwerp weer na, cn is van meening, dat hierover straks nog wel gespro ken zal worden. Verder deelt spr. mede, dat de alhier bestaande vereeniging ter bestrijding van T.B.C. onder het rundvee in haar bestaansrecht wordt bedreigd. Bij toetreding van leden zijn niet leveranciers aan de C.Z. Lutjewinkel genegeerd, terwijl er plannen be staan de afd. Wieringen bij afd. Lutjewinkel onder te brengen. Spr. waarschuwde tegen dwang in deze richting en noemt deze handelingen een frappant staaltje van brutaliteit. De tentoonstelling. Voorzitter deelt mede. dat het bestuur geaarzeld heeft met voorstellen te komen een tentoonstelling te houden, maar wil dit punt toch ter behandeling voorleggen en aan een algemeene bespreking onder werpen. En ten aanzien van te houden lezingen wil spr. gaarne het oordeel der vergadering vragen. Met deze inleiding houdt spr. de vergadering voor ge opend en worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. v- Ingekomen stukken. Een schrijven van de afd. Den Helder, betreffende medewerking le verleenen een gecombineerde ver gadering te beleggen te Anna Paulowna. Van de af- deelingen Zijpe, Anna Paulowna. Wieringen, Wie- ringerwaard en Den Helder, op midden Februari a.s. waar dan lezingen zullen worden gehouden, met on derwerp „Voor- en na deelen van devaluatie". Bij stemming over dit punt blijkt, dat zeer weinigen gevoelen voor dit verzoek, zoodat de afd. Wieringen hier niet aan zal medewerken Komt ter sprake of Dr. Schei,i moet worden ge vraagd hier een lezing te houden over stichting zuivelfabriek. In de vorige vergadering is hiertoe reeds besloten. Omreden deze snreker hier al reeds zoo vele malen over heeft gesproken, is de meerder heid in het bestuur er togen. Dr Hoedemaker vraagt, waarom de meerderheid van het bestuur er tegen is. dat die spr. hier komt. Voorzitter zegt. dat hij hier al zoo vele malen is gewenst en succes bliift sfpeds uit. De heer Jn. Doves deelt mee. dat Dr. Scheii craarne bereid is te komen, maar zou gaarne vroegtijdig be richt hebhen. en volgens spr., zijn er nieuwe gezichts punten. Vooral de kosten van den bouw eener zui velfabriek zullen veel lager zijn als toen voorheen een raming is gemaakt. De meerderheid der vergadering is er voor, dat. Dr. Scheij zal worden gevraagd. Alzoo wordt heslbten. Verschillende ingekomen stukken worden nog be handeld. w.o. ook één van de afd. Putten, welke verzoekt een motie te steunen, welke kan leiden tot niet samengaan van een hoofdbestuursfunctie en een crisisbaantïe. De stemming over dit punt brengt tot uitslag de motie te steunen. Bespreking tentoonstelling. Zoo goed als alle aanwezige leden zijn voor het houden van een tentoonstelling in 1936. De heer C. J. Boontjes zou dan de inschrijving voor deze tentoonstelling vrij willen laten. De heer J. Veerdig zou de inschrijving willen be palen tot Wieringen, met dien verstande dat ook het gedeelte Wieringermper daar bij gerekend wordt, wat onder Wieringen is ingedeeld. Het bestuur deelt deze meening en maakt hier een voorstel van, wat vrijwel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Wat de organisatie der tentoonstelling betreft, vraagt de heer J. Veerdig, hoe het komt dat leden van de afd. Wieringen entree moesten betalen om de paardensportwedstriiden en demonstraties hij te wonen. Voorzitter zegt dat als de leden van de land bouw vrijen toegang zouden hebben, ook de leden van dc middenstands ver., de rijver, e.d. dit zouden moeten hebben, en zoo zouden er geen baten zijn, welke nu eenmaal noodzakelijk zijn. Enkele leden zijn hierdoor ten onrechte behandeld volgens hun meening, en hebben als lid bedankt. Voorzitter zegt dat inkomsten noodzakelijk moeten worden geacht en dat er vele menschen zijn die heel veel kosteloos voor de afdeeling doen, een kleine entree behoeft men dan niet voor terug te schrikken. Niettemin zou in speciale gevallen dispensatie kunnen worden verleend. De heer Jb. Dekker maakt aanmerking op de groo- te drukwerkkosten, en de heer Adr. v. d. Welle zou een rubriek ingelast willen zien „Beoordeeling mer rie met veulen". Voorzitter brengt ter kennis, dat hierin is voorzien, hij de rubriek „Groepen". Rondvraag. De heer C. Mulder zegt niets tegen de C.Z. Lutje winkel te hebben, maar de handelingen, welke zijn gedaan bij leveranciers aan de fabriek te Westerland zijn niet fair. Dc heer M. Lont vraagt of Ir. Dijt nu nog komt spreken voor de afdeeling of niet. Voorzitter zegt dat dit van de voorwaarden, die worden gesteld zal afhangen. De heer J. Veerdig geeft een uiteenzetting hoe het nu staat met de Vereeniging van T3.C.-be- strijding onder het rundvee. Bij over en weer praten bij dit putn blijkt dat er toch een verkeerde toestand wordt geschapen. Wij kunnen uit de bespreking concludeeren, dat al het vee van de veehouders welke hun melk aan de C.Z. Lutje winkel leveren, op T.B.C. worden gecontroleerd terwijl er veehouders zijn, welke niet aan de C.Z. Lutjewinkel leveren, zijn uitgesloten. Volgens ver schillende aanwezigen en ook de voorzitter zijn deze handelingen ontoelaatbaar. Het gemeentebe stuur heeft ook reeds bij den betrokken minister over deze handelingen geprotesteerd. Den heer Adr. v. d. Welle is het ook opgevallen met ook de andere leden der kascommissie, dat de rekeningen van den timmerman en den drukker hoog waren en zou deze in den vervolge -gaarne lagêr zien. Daarnaast is spr. bekend dat veel ge daan werk niet in rekening is gebracht. Zoo ook is geen landhuur door den Voorzitter in rekening gebracht, het gebruik van auto's enz. De heer C. J. Bosker, als drukker, zegt dat een drukkerij en een timmerbedrijf nu eenmaal geen phllantropische Instellingen zijn. De rekeningen mogen hoog zijn, maar er is veel voor geleverd. De heer Dekker zou het willen aansturen op in schrijving. Voorzitter zegt dat hij het ook op lagere kosten wil aansturen. En wanneer, ter plaatse meer druk kerijen w aren, zou spr. de goedkoopste pre^preeren Een drukpers ter plaatse is volgens voorzitter be slist noodzakelilk, omdat o.a. de insc*"-üvingen tot het laatste uur binnenkomen. Spr. zegt in geen geval zijn broer te willen bevoordeelen, want Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepastl Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA CIE - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT wanneer de heer Wilms een drukkerij had, zou hij het ook die gunnen. Spr. haalt het ingezonden stuk uit de Schager Courant aan, waarin de heer P. Veerdig ook deze kwestie liet uitkomen, op die vorige vergadering besproken. De heer Wilms deelt mede, dat de heer P. Veer dig schreef in zijn ingezonden stuk, alsof Wilms ter vergadering aanwezig was, terwijl hij in wer kelijkheid niet aanwezig was. Na langen tijd heeft het toen geplaatste ingezonden stuk nu toch nog eenige uitwerking. De heer N. Mulder zou het oordeel der vergade ring willen hooren over ophefing verbod, verbouw Bravo-aardappelen. Spr. is van meening,, dat het verbod voor Wieringen niet van belang is. De heer Wilms zegt, er weinig belang bij te heb ben, omdat hij geen landbouwer is, maar zou, ge zien de lezingen, welke er over zijn gegeven, in verschillende bladen, het verbod willen steunen. De vergadering laat zich uitspreken voor ophef fing verbod. Alzoo zal in dien geest aan de betrok ken autoriteiten verzocht worden. Het is inmiddels bijna half elf, terwijl nog op het programma staat een lezing van Dr. Hoede- maker over Verborgen gebreken bij dieren. Gezien het reeds vergevorderde uur zal deze lezing later worden gehouden in een speciaal daarvoor te be leggen vergadering. Hierna sluiting. DE RADIOSTORINGEN. Naar aanleiding van het ingezonden bericht over de radiostoringen in de omgeving van de Landbouw- straat zie het nummer van Zaterdag jl. merken wij op dat ook in andere gemeenten dikwijls klachten over deze storingen worden geuit en in de pers dan ook meerdere maleii aangedrongen wordt op het no men van maatregelen tegen dit euvel. Intusschen zij er aan. herinnerd, dat, op voorstel van het toenmalig lid van den raad, den heer Orsel, thans wethouder, onze gemeenteraad reeds in zijne vergadering van 26 Augustus 1932 besloot tot aan vulling van de Algemeene Politieverordening en wel met het artikel 51a, luidende als volgt: Het is verboden tusschen des middags 12 uur en des nachts 12 uur, door het in werking heb ben van hoogfrequent-apparaten en electrische gedreven of verwarmde apparaten, toestellen en machines onder welke benaming ook, storend te werken op de radio-telefoonontvangsteu. Deze bepaling is niet van toepassing op inrich tingen, voor de oprichting waarvan een vergun ning ingevolge de Hindernisvvet vereischt is. Onze politie is dus, wanneer blijkt dat de radiosto ringen aan kwaad- of onwilligheid moeten worden toegeschreven, wel degelijk bij machte op te treden, - als dat dan ook maar gebeurd s.v.pl. Het is wellicht niet overbodig hierbij op te merken dat onze autoriteiten gebruik kunnen maken van de Technische Radio-Controledienst van P.T.T., ge vestigd op den Scheveningschenweg te Den Haag. ONGELUK BIJ DE KANAALWERKEN. De kanaalwcrken vinden steeds voortgang en met alle kracht wordt gewerkt om Schagen aan kanalen te helpen. Gisteravond was men bij de haven ook aan het werk, toen plote een geladen kipkar omdui kelde en juist boven op den heer Middelkoop uit Barsingerhorn terecht kwam. Het slachtoffer werd opgenomen en bij een der bewoners in de Kanaalstraat binnengedragen. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Dr Nanninga was spoedig ter plaatse en constateerde, dat een der beenen op 2 plaatsen was gebroken. Overbrenging naar een ziekenhuis werd noodig geoordeeld, wat dan ook met de ziekenauto van den heer Krouwel geschiedde. AMOR IN KRULLEN. Zondagavond werd dc eigenaar van onze tim merfabriek gewaarschuwd, dat in een van de lood sen gestommel werd gehoord en lucifers afgestreken. De heer T. ging, gewapend met een flinke zaklan- taanr, direct kijken en stoorde een vijftal minne- koozenden in hun zoet bedrijf. Toen de heer T hen den toegang tot zijn terrein ontzegde, keeg hij eenige minder prettige antwoor den, die hem aanleiding gaven, wat minder gemoe delijk de ongewenschte gasten te verwijderen. Zonder nu de jeugd niet te gunnen wat de jonk heid eigen is, meenen wij toch dat het groote brand gevaar bij dergelijk ongewild bezoek voor onze poli tie aanleiding moet zijn om. als waarschuwingen niet helpen, door enkele processen verhaal een wel nig schrik onder de jongelui te brengen. Men dempe de put voor het kalf verdronken is. LONDEN, 21 Jan. (A.N.P.) Toen de lijfartsen van van koning George Maandagavond de hoop hadden opgegeven, ontboden zij Koningin Mary en Haar kin deren in het vertrek, waar de koning zijn laatste uren doorbracht. Urenlang hadden zij in een aangrenzende zaal van het paleis gewacht op het treurige nieuws, dat, naar zij wisten, ieder oogenblik kon worden medegedeeld. De Koningin ging Haar zoons voor door de deur, welke naar de ziekenkamer leidde. De familie groe peerde zich rond het bed. Zij blikten naar den ster venden echtgenoot en vader. De zoons stonden. Toen dc koning den laatsten adem uitblies weende de koningin diepgetroffen. Vervolgens wendde Zij zich tot haar oudsten zoon, den prins van. Wales, die van nu af koning zal zijn. De Prins van Wales omhelsde zijn moeder en allen keken opnieuw naar den overleden koning. Koning George is overleden op de wijze, zooals hij zou hebben gewenscht Te.Sandringham, zijn lieve- lingsverblijf. Te Sandringham, waar hij heeft gewan deld, gejaagd en paard-gereden als een gewonen En- gelschen landedelman. De dorpelingen van Sandringham verklaarden, toen zij het droeve nieuws omtrent hun beminden vorst vernamen: „Hij was niet alleen een groote ko ning, maar hij was ook een groot edelman. Het is de beste dood, welke wij voor hem hadden kunnen wen- schen, omdat hij zonder pijn is overleden." LONDEN, 21 Jan. (A.N.P.) Na den dood van koning George V werden direct maatre gelen genomen om den Geheimen Raad bij een te roepen. De zitting van den Geheimen Raad zal waarschijnlijk in het St. James Pa leis worden gehouden. Volgens de traditie zal de prins van Wales, de troonopvolger, Dinsdag als Edward VIII officieel tot koning worden geproclameerd. LAVAL UIT GENEVE VERTROK- KEN. VERSTERKING VAN HET ROODE FRONT. GEVAAR VOOR DE VALUTA. Terwijl Laval in Genève de buitenlandsche belan gen van zijn land behartigde, is de ontwikkeling der binnenlandsche politieke crisis in Frankrijk voortge schreden. Zooals men weet, heeft Herriot als leider bedankt en thans is met vrijwel algemeene stemmen de links georiën teerde Daladier als aanvoerder van deze ka- mergroep gekozen. Men kan in deze verkiezing niets minder zien dan een afglijden van de radicalen naar het gezamenlijke roode front van socialisten cn communisten. De medewerking der radicalen die men onge veer gelijk kan stellen met onze vrijzinnig-democra ten aan het bczuinigings-ministerie Laval, is nooit erg hartelijk geweest. Verschillende afgevaardigden bleken angstig om Laval bij zijn aanpassingspolitiek te steunen, omdat men bang was de sympathie der kiezers te verspelen. Daar komt bij, dat ook de buitenlandsche politiek van Laval geen onverdeelde sympathie bij de radica len kon oogsten. Het is duidelijk, dat een ernstige verschuiving heeft plaats gevonden in de structuur van het Franschc parlement, en het is dan ook geen wonder dat Laval met spoed uit Genève is vertrokken en reeds heden te Parijs zal aankomen. Men verwacht dat hij direct na zijn aankomst het ontslag van het kabinet zal aanbieden. Hoewel Laval getoond heeft over groote stq^tsmans gaven te beschikken, moet toch zijn heengaan niel te zeer worden betreurd. Het staat immers thans wel vast dat hij het vriendschapsverdrag met Italië van Mussolini heeft gekocht door de toezegging Italië de vrije hand in Abessynië te laten en hoewel hij wei nig kon vermoeden, dat Mussolini de vinger die hem werd aangeboden, zou benutten om de geheele hand te grijpen, is deze geheime overeenkomst en vooral het halsstarrig verzwijgen daarvan, zeker de hoofd oorzaak dat Italië, tegen de algemeene dreiging in, toch zijn plannen heeft doorgezet. Ho®. toestand zich verder zal ontwikkelen, is moeilijk te zeggen. Wij gelooven dat de rol van Her riot nog wel niet geheel zal zijn uitgespeeld, zoodat een scheuring in rechter- en linkergroep der radicalen onder leiding van Herriot eener- en Daladier ander zijds, niet geheel uitgesloten is. Eén ding is zeker: de toestand in Frankrijk is zeer verward en deze onzekerheid is zeer schadelijk voor de versterking van de Volkerenbondspositie in he' AbessijnschItaliaansch geschil. Ook dient thans de vraag te worden gesteld of het mogelijk zal blijken de Fransche valuta nog langer op peil te houden. De sloopende factoren zijn thans zeer vefsterkt. De koninklijke herauten zullen daarbij de historische zin uitspreken: De koning is dood leve de koning!" De Beurs Dinsdag gesloten. De Beurs blijft Dinsdag gesloten. Dinsdag buitengewone parlementszitting. Enkele seconden na den dood van den' koning werd de doodstijding naar Londen getelegrafeerd. De minister-president, de minister van Binnen landsche Zaken en de Lord-Kanselier werden direct van het overlijden in kennis gesteld. De Admiraliteit deelde het overlijden van den koning draadloos mede aan alle zich op zee bevinden de schepen. Om kwart voor één (G.M.T.) werd het volgende of- ficieele communiqué uitgegeven van nummer Tien Downingstreet; „Overeenkomstig de Wet op de Troonopvolging van 1707 moet het parlement direct bijeenkomen. In verband hiermede zijn maatregelen getroffen voor de bijeenroeping van het Hooger- en het Lager-» huis op Dinsdag 21 Januari. Londen. De Engelsche Constitutie be paalt, dat de prins van Wales bij den dood van zijn vader direct koning wordt. Sedert de dagen van Hendrik VIII wordt de troonopvolger direct na den dood van den koning grondwettig diens opvolger. De prins van Wales zal als koning den naam Edward VIII dragen. Evenals dat het geval is geweest bij den dood van Edward VII, werd de mededeeling van het overlij den van den koning getelegrafeerd aan alle leden, der koninklijke familie, die zich niet te Sandring ham bevonden, zoomede aan alle ministers van de kroon en de hoofden der vreemde mogendheden. Binnen drie dagen na het overlijden van een ko ning wordt zijn opvolger formeel geproclameerd. De samenstelling van den Staatsraad, Ofifcieel wordt medegedeeld, dat de Staatsraad, op welks leden tijdens de ziekte van den Koning diens bevoegdheden zullen worden overgedragen, zal bestaan uit de Koningin, de Prins van Wales, en de Hertogin van York, Goucester en Kent. De instelling van een regentschapsraad. De zitting van den kroonraad is gistermorgen te S^dringnam genouden. De deuren van het ver trek naast de ziekenkamer waren wijd geopend en de koning kon de zitting volgen. Ook de lijfarts van George, Lord Dawson of Penn, was aanwezig. Na de georuikelijke formaliteiten werden den ko ning de staatsdocumenten, die voorzien in de in stelling van een regentschapsrap.d, ter teekening voorgelegd. De lijfarts bracht de stukken naar het ziekbed, waarna de koning ze van zijn handteeke- ning voorzag. Na de korte zitting verlieten de leden der regeering met den secretaris van den Privy Council, Sir M. Hankey, het vertrek om het noenmaal met de koningin te gebruiken. Vervolgens keerden de mi nisters n '.ar Londen terug. Ook de aartsbisschop van Canterbury nam aan. den kroonraad deel, daarentegen was de Prins van. Wales niet aanwezJe. Deze heeft zich per vliegtuig van Londen naar Sandrinerham begeven; tegen de verwachting in kon de hertog van Gloucester hem niet vergezellen, daar de dokters hem niet toeston den, zijn kamer te verlaten. Condoleantie-telegrammen van Rijks kanselier Hitier. Berlijn. De Fuhrer en Rijkskanselier heeft direct na ontvangst van het overlijdensbericht van koning George van Engeland het volgende condo- leantietelegram gezonden aan den troonopvolger: De droeve mare van het overlijden van Z. M. Koning George heeft mij diep getroffen. Ik verzoek Uwe majesteit de verzekering te wil len aanvaarden van mijn en der Rijksregeering oprecht leedwezen, met het zware verlies, dat het Koninklijke Huis en de Britsche Natie heeft getrof fen. Hitier heeft ook de Koningin-Weduwe van En geland telegrafisch zijn deelneming met het over- 1 ij den van haar Gemaal betuigd. Groote koude veroorzaakt spoorweg-ongeluk Hsining Op het Oostelijk traject van den Oostelijken spoorweg is in de nabijheid van het grensstation Sooifenho in de Ghineesche provin cie Kirin een personentrein ontspoord. Een per soon werd gedood, 24 werden gewond. De loco motief en zes wagens werden vernield. De overige 10 wagens stortten van een hooge helling- Het ongeluk vond zijn oorzaak in het losraken van de rails tengevolge van de koude, die 45 graden onder nul bedroeg. Odessa 20 Januari (A.N.P.) Te Odessa aan de Kaspische Zee is in het havenkwartier een geweldige brand uitgebroken. Groote goederenop slagplaatsen werden door het vuur reeds totaal vernield. Er bestaat zelfs gevaar, dat de vlammen zich zullen uitbreiden tot de naburige volks wijken. De schade is buitengewoon groot.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2