De situatie tier troepen van Ras Desta J rp Op het kantje af?! een Kruidenierswinkel De lont van Dantzig De oorlog in Oost Afrika Heden regeling van de troonopvolging. in de Wieringermeer Van dokter tot boer Stakingsbeweging in Indiana. Advertentiën. ichte en zware Werkpaarden nieuw Wel Woonhuis Vergassers J. NOBEL (Van onzen correspondent Stuart Emeny.J] DESSI'E, Maandagavond. Ras Desta, de leider der Abessijnsche troepen in bet disti-ict van Dolo, bei-icht telegraphisch, dat de Italianen Westwaarts optrekken tusschen de rivier Ganale en de rivier Dawa. Tot nu toe hebben alleen nog maar schermutselin gen plaats gevonden waarbij de Italianen de Abes sijnsche voorhoede aanvallen. Ongeveer 100 mijlen ten Noord-Westen van Dolo ligt het grootste deel der Abessijnsche troepen in de cederwouden van Nagallé op wacht Ras Desta weigert zich te laten verleiden tot een open gevecht en vindt het voorloopig voldoende, dat zijn verspreide voorhoeden met de Italianen scher mutselen. Bij het achtervolgen van deze steeds weer ont snappende voorhoeden raken de Italianen steeds ver der van hun gevechtsbases en voorraden verwijderd, om uitgeput en ondervoed de onherbergzame bergen door te trekken, waar ras Desta's troepen op hun prooi wachten. Zij trekken niet naar Addis Abeba op, maar in Westelijke richting, waar zij in de hergen in den val zullen loopen. (Copryright News ChronicleANP.) De achtervolging van Ras Desta voortge zet. Het Italiaansche legerbericht, ROME: Maarschalk Badoglio telegrafeert het 101ste legerbericht, dat als volgt luidt: „Het leger van Ras Desta, dat bij de Ganale Doria werd verslagen, wordt zonder ophouden door onze trbepen vervolgd. De af deelingen van generaal Gra- ziani zijn het gebied der Galla Borana binnengedron gen en hebben den ISden Januari'Filtoe, dat 230 ki lometer van Dolo ligt, bezet, waarbij zij vijandelijke groepen, die tegenstand trachtten te bi eden j versprei den. De achtervolging wordt voortgezet. Langs de karavaanwegen treffen onze troepen troe pen vluchtende Abessijnen aan, die in ellendigen toe stand verkeeren en zich overgeven, terwijl zij om wa ter en levensmiddelen vragen, daar de proviandêe- ringsdienst der Abessijnsche achterhoede totaal ge desorganiseerd is. Zelfs langs de Dawa Parma en de Webbi Gestro rukken onze colonnes snel op, waarbij zij vijandelijke afdeelingen verspreiden. Aan het Noordelijk front zijn luchtmacht en artil lerie zeer actief. Op de geheele linie tusschen Makalle en de Takazze hebben verkenningstochten plaats." Khoram opnieuw gebombardeerd. Addis Abeba, 20 Januari: Naar hier wordt vernomen, hebben Italiaansche vliegtuigen opnieuw de stad Khoram gebombardeerd en voerden zij ver kenningsvluchten ten zuiden van Wardia uit. Volgens berichten van Ras Desta duurt de voor 15 dagen begonnen veldslag nog steeds voort, de Itali anen brengen vooral Somali-troepen in het vuur, waarvan de voorhoeden slaags zijn met de troepen van Ras Desta. De regeering van Abessinië verklaart dat de Italiaansche pers een kleine plaatselijke over winning heeft opgeblazen tot iets geweldigs om den oorlogsgeest van de Italiaansche troepen en van het volk te vermeerderen. De zware Italiaansche verlie zen staan evenwel niet in verhouding tot het bereikte resultaat. Bovendien poogt men dooi deze berichten den tegenstand van de Abessijnen te breken. Evenwel zullen noch gas, noch het bombardement van steden, lazaretten en verbandplaatsen, het Abes sijnsche volk ertoe brengen, in tegendeel, de strijd vaardigheid zal sterker worden en zelfs de zwaarste verliezen zullen het volk er niet toe brengen den strijd voor de vrijheid op te geven. Groote slag bij Makale? Rome, 20 Jan. (A.N.P.) Het gerucht gaat hier, dat binnenkort een groote slag in de omgeving van Makale- wordt, verwacht. Deze geruchten schijnen te worden bevestigd door den legerorder van den her tog van Pistoia aan de divisie Zwarthemden, wel ke hij commandeert, en die aldus begint. „Een be slissende slag zal worden geleverd." LONDEN. Overeenkomstig de troonopvolgings- wet van 1717 zullen beide huizen van het parle ment vanavond te zes uur reeds bijeenkomen, tot regeling van de opvolging van wijlen Koning George V, door zijn wettelijken troonopvolger, Prins Edward, Albert Christiaan George Andrew Patrick, beter bekend en over de geheele wereld populair als de Prins van Wales. De Koningin heeft zelf per telefoon het droeve nieuws overgebracht aan de leden van de Koninklij ke familie, die niet in Sandringhem waren, o.a. aan Koningin Maud van Noorwegen. Nadat aldus alle noodige maatregelen getroffen wa ren, begaf de Koningin zich ter ruste. De Princes Royal en de Hertogin van Kent tracht ten te vergeefs Hare Majesteit te troosten. De smart van de Koningin was voor geen troost vatbaar. Zij betreurde haar overleden echtgenoot zoo als een liefhebbende vrouw dit doet. VLOOTCONFERENTDS VERDAAGD. Na den dood van den Koning, moet- het Parle ment terstond bijeenkomen. De bijeenkomst van de Vlootconierentie zal voor loopig worden verdaagd. Direct voorhij Wieringerwaard, aan den voet van den ouden Westfrieschen zeedijk, ligt ter linkerzijde van den weg naar Slootdorp, een zestiental houten barakken, rondom een bouwwerk, dat nog in wor ding is en op welks steigers de metselaars druk aan den arbeid zijn. Het is de nederzetting van de Stichting Joodsche Arbeid, waar de uit Duitschland geëmigreerde Jo den hun opleiding ontvangen om straks in de weini ge landen, die nog voor hen openstaan, in het land bouwbedrijf een bestaan te vinden. De kolonie huisvest thans 150 personen, waarvan 30 meisjes, die allen hun deel in de lasten dezer kleine samenleving dragen, maar daarnaast een grondige opleiding ontvangen in hun nieuwe beroep Ongeveer 70 hectaren wordt gebruikt voor akker bouw, 65 hectaren voor weidegrond, terwijl op 4 hec taren, onmiddellijk in de nabijheid der nederzet ting gelegen, tuinbouw wordt uitgeoefend. Ook de hoenderteelt en bijenhouderij wordt op ruime schaal beoeend, terwijl zelfs met de hollen teelt een proef wordt genomen. Circa 50 leerlingen worden practisch opgeleid voor landbouw en veeteelt, 20 anderen voor den tuinbouw, de meisjes krijgen naast huishoudonder- «vijs onderricht in de kippenfokkerij, melken, boter en kaasmaken, terwijl een 25-tal leerlingen het meu belmaken en een even groot aantal de metaalbe werking leeren. Ook worden thans bij den bouw van het gemeenschapshuis nog een 30-tal leerlingen opgeleid in de bouwvakken. j,..^ j ,rh T*1 1 Voor bijna al deze jonge menschen, waarvan velen nog geen drie jaar geleden in keurige colberts ach ter lessenaars of in de collegebanken zaten, is voor al de geestelijke omschakeling een moeilijk pro bleem geweest. Juristen, tandartsen, scheikundigen, studenten za gen zich plotseling op geheel ander werk aangewe zen en velen van de jonge menschen, die thans, ge bruind door zon en wind, met groote energie zich aan hun nieuwe beroep wijden, hebben een zware geestelijke strijd gestreden voor en aleer zij ten volle hun schouders onder hun nieuwe taak plaatsen. Voor velen hunner, die straks naar Palestina zul len emigreeren, is het echter een groote aansporing te weten, dat zij hun jonge krachten aan een nieu we Joodsche gemeenschap kunnen geven. Echter voor hen, die straks naar andere landen dan Palestina zullen gaan, is het moeilijker. Zij voe len minder de drang van het nieuwe leven en blij ven, met Goethe en Schiller in hun zak, de dragers van de Duitsche cultuur, waaruit zij zijn verstooten. Het is prettig te mogen constateeren, dat de ver houding met de bewoners uit de omgeving in het algemeen zeer vriendschappelijk is. Door den oorlog in Oost-Afrika en de ernstige po litieke gebeurtenissen in Frankrijk, is men geneigd den toestand, zooals die zich in de vrijstad Dantzig Ontwikkelt, licht aan te slaan. Toch is dit niet wenschelijk. In deze streken van Europa heerschen immers spanningen, die in korten' tijd de lont aan het kruit vat, dat Europa heet, kunnen brengen. Steeds weder handelt de nationaal-socialistische meerderheid van het stadsbestuur in strijd met de Volkerenbondsbepalingen, die voor deze vrije stad opgesteld. Herhaaldelijk wordt gedemonstreerd, dat Dantzig zich voelt te behooren tot het Groot-Duitsche Rijk, waardoor natuurlijk evenveel malen wrijving ontstaat met Polen. De vriendschap, die tusschen dit land en dat van Adolf Hitier bestond, is dan ook tamelijk afgekoeld en wij zien in den laatsten tijd een opmerkelijke nei ging van Warschau om zich opnieuw naar Frankrijk te richten. Of de Volkerenbond voldoende kracht zal hebben om tegen den wil van Duitschland in, de grondwet van Dantzig door de nationaal-socialistische meer derheid te doen eerbiedigen, is een vraag, die van groot belang is voor de vrede in Oost-Europa. Nu de Hooge Commissaris van Dantzig zich mot een scherpe aanklacht tot Genève heeft gewend, is de zaak in een acuut stadium gekomen. Zoowel Berlijn als Warschau zullen kleur moeten bekennen. New Albany (Indiana), 21 Januari (A.N.P.) 600 man gewapende troepen hebben zich vandaag over New Albany en Jeffersonville verspreid, ten ein de een einde te maken aan de voortdurende botsingen tusschen stakers en politie-beambten. In beide steden is de staat van beleg afgekondigd. Twee politiebeambten en meer dan 20 stakings- posten zijn bij gevechten gewond. De gevechten hadden plaats bij twee hemdenfabrie- lcen, welke, nu veertien weken geleden, werden ge sloten, toen de arbeiders tegen loonsverlaging pro testeerden. Vandaag zouden de fabrieken heropend worden. Niet-leden der vakvereenigingen zouden, naar men verwachtte, het werk hervatten. 500 posters, voor het meerendeel vrouwen, die zich voorzien hadden van knuppels en steenen, wachtten voor de fabrieken. Er hebben zich zoowel te New Albany als te Jeffer sonville ongeregeldheden voorgedaan. Militairen zijn eveneens gestationneerd in Sullivan en Vigo, waar ongeregeldheden in het mijngebied voorkomen. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moe der, Behuwd- en Grootmoeder CORNELIA VILTEN, in den ouderdom van 73 jaar en 11 maanden. Uit aller naam, A. RAVEN. Zwarte Weg, Breezand, 20 (anuari 1936, Weggeloopen Een wolfgrijze Duitsche Herdershond (reu<, met staande ooren, sterk gesleten voortanden, scherp spitse kop, slank postuur met dikke ruige staart, plm. 65 c.m. schofthoogte, luisterend naar den naam „Roland'. Tegen mogelijk onvrijwillig vasthouden van bedoelde hond wordt dezerzijds zeer drin gend gewaarschuwd. Terugbezorging of inlichtingen, welke eventueel tot opsporing zullen leiden zal/zullen goed worden beloond. Brieven onder letter R, Postkantoor 't Zand. »Te koop, door omstandigheden, op eersten stand te Callantsoog: met Aanverwante Artikelen, waarin goede broodwinning. Te bevragen bij j. KOEGELBERG, Callantsoog. Steeds voorradig: onder garantie. R. v. BAAR, Hem bij Hoorn. Wie wil in Dirkshorn bouwen Om te verhuren aan mensen met vaste betrekking. Brieven onder letter W, Bureau van dit blad. leveren wij U met en zonder kook platen in verschillende merken. Ook losse Kookplaten. Vuurduiveltjes, Petroleumstellen, Onderdeelen, reparaties, Kachelpij pen, enz. Takkebnsbinddraad, Mollenklem- tnen, Groepschoppen, Stalbezems. Of heeft U soms iets anders vergeten. Laat 't dan s.v.p. even J. NOBEL weten. Want 10 tegen 1, dat is waar. Brengt die het wel voor elkaar. Aanbevelend, ST. MAARTENSBRUG. DA/VIES PERMANENT WAVE compleeit f 2.50. Twee dames gelijk f 4.00. Alle modellen, pijnloos, en beslist geen bijbetaling. Noteer ons adres en schrijf even een briefkaart wanneer U komt. C, J. BREEUWER—Rijkenberg, Keizerstraat 44 Den Helder. Let op het nummer. Schager Roosjes. Te koop gevraagd: mak Werkpaard. S. KOOPMANS, Barsingerhorn. Te koop gevraagd: Zakkenstopmachine, in prima staat. C. BREET, Touw slager, Schagen. Te koop: 25 H.L. HAVER. a f 6.50, ook bij gedeelten, bij H. L. VADER, de Hale, Schagen. Te huur: KOOLLAND, Brieven no. 410 Bur. van dit blad. Gevraagd: EEN DIENSTBODE voor dag en nacht, bij D. P. TIM MERMAN, Grootewal, Schagen. Te koop: Voederbieten, Eigenheimer Poters, 30/40, le soort, voor 1 Aug. gerooid. P. WILMS, Anna Paulowna, Te koop: een hoogdraehtige Zeug, le oon, bij C. ROSKAM, Belkmerweg, 't Zand. Te koop: geperst Klaver en Luncerne Hooi a 15 gulden de duizend K.G. Tevens best KU1LGRAS te koop, a 6 gulden de duizend K.G., alles franco thuis, k contant. )AN LANDMAN, Balgweg A 13, Anna Paulowna. 'le koop: 10 beste Biggen. C. HARTOG, Winkel. Gevraagd: Ken Huishoudster, 25 tot 30 jaar. |b. BRUIN, Café en Kapper, St. Maartensbrug. Wie ruilt mijn één-jarige Duitsche Herder voor een flinKe jonge Trekhond. C. VER BLAAUW, Wieringerwaard. Gevraagd: flinke Schildershalfwas. J, SCHOT, Roosstraat 150, Schagen. Gevraagd voor direct: een Slagersleerling. W. STöVE, Schagerbrug. Gevraagd. 1 Maart: s EEN VAST WERKMAN, best kunnande melken en ploegen, liefst met aankomenden Zoon. Jni HOOGSCHAGKN, Kooltuinweg, Wiernigermeer. Er biedt zich aan: NET MEISJE, voor dag of dag en nacht. Goede omgang met kinderen. Omg. Win kel of Schagen Adres: A. RAVEN, Dorpsstraat, Winkel. Te koop: Puik beste EIGENHEIMERS en een best Werkpaard. P. KEP- PEL Dz., Kleine Sluis 87, Anna Paulowna. ALKMAAR Brand in de Achterstraat. Hedennacht 12 uur, brak brand uit in de brand- stoffenbergplaatsen van de fa. Schot en Zonen. Hoe wel de brand zicht in het eerst zeer ernstig liet aan zien, heeft de brandweer, die zeer spoedig met mate riaal aanwezig was, het ergste voorkomen. De auto's van de bekende expeditie Schot konden tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak is onbekend en verzekering dekt de schade. V' *r ZIJ PE BURGERBRUG. Zondag j.1. hield de afdeeling Burgerbrug van den Bond voor Staatspeiisionneering een propa- ganda-samenkomst in cafe Langedijk alhier. Voorzitter, de heer K. Bos, opende deze bijeen komst met woorden van welkom aan allen (jam mer dat er zoo weinigen waren) en in 't bijzonder aan de heeren Bruin en Cloeck uit Alkmaar, die geheel belangeloos dezen avond hun krachten dis ponibel stelden. Hierna sprak de heer H. Bruin over het onderwerp: „Niet versagen". Spreker wist in een vlotte en aangename rede de aanwezigen 't streven en doel van den bond oo duidelijke wijze bij te brengen en deed bij dezen vooral een dringend beroep op aller medewerking, eenparig te strijden voor de leuze „Oud en arm de wereld uit", opdat aan vele treurige toestanden snoedig een einde kome. Wat de film vertooning „Oud en Arm" be treft, deze behoeft geen betoog: wat we hier te zien kregen, sprak voor zich zelf. Deze film zegt meer dan overvloedige woorden, die voor velen slechts als muziek in de ooren klinken. Die haar niet gezien heeft, gelieve de eerste de beste gele eenheid daarvoor te benutten. De heer P. Cloeck wist ons prtttige wijze met z'n levensliedjes bezig te houden. NIEUWE N 1 ET) O RP Optreden Ormenio van Anna Paulowna Zondag ƒ.1. voerde bovengenoemde vereeniging in de Prins Maurits voor het Nut op: Muggen om de kaars, een tragi-komische verwikkeling in drie bedr. De zaal was geheel bezet. Er is goed gespeeld. De rollen zaten er goed in. De drie vrijgezellen werden uitnemend getypeerd, In het eerste bedrijf dat zeker wel het levendigst is, werden de rollen door de zich aanmeldende huishoudsters uitnemend uitgebeeld. De jonge krachten doen Ormenio wel eer aan. Na de ontknooping hebben wij ons de vraag ge steld of de dameshoofdrol, hoe goed ook gespeeld, wel juist is uitgebeeld. Had deze doortrapte vrouw niet veel geraffineerder moeten spelen? Toen dan ook haar amant op het tooneel kwam, was er al heel weinig overeenkomst tusschen dit misdadigerspaar. Ormenio kan echter met genoegen op dezen avond terug zien, door het spel was het publiek voldaan. Het stuk voorspellen wij geen groote toekomst. Het heeft niet al te veel handelingen, bijwijlen een tikje zaai en loopt ook niet over van geestige zetten. De fa. E. Brouwer en zoon had wederom op uitste kende wijze voor de tooneelaankleeding gezorgd. Een gezellig bal tot slot met prima muziek van Gebrs. Kos. Noodlottig ongeval. Zaterdagmiddag zou de Jonge heer G. B. wat gaan draven met een jong paard op den weg voor de boerderij „De Boome". Van een fietsrijder, die voorhij reed was het paard blijkbaar wat schichtig geworden en voordat deze eigenlijk goed wist wat er gebeurde zag hij het, paard er alleen van door gaan en de jongeheer B. op den weg liggen, die buiten bewustzijn bleek te zijn Ongetwijfeld heeft hij een noodlottige klap van het paard gehad. Waar het bewustzijn niét terug keerde, achtte de inmiddels ontboden geneesheer, Dr. de Boer overbrenging naar het Ziekenhuis te Alkmaar nood zakelijk. WIERINGERMEER WELKOME GASTEN. Bijenteelt in de Wieringérmeer. In het voorjaar zullen 'aalleen al door de afdeeling Apeldporn vqn tde vereeniging ter bevordering van de bijeenteélt in' Nederland, een 200 tal korven naar onzen polder worden vervoerd en in begin Augustus weer worden teruggehaald voor het bevliegen van de EEN ANGSTIG MOMENT IN DEN TREIN. Gisteravond, toen de trein van even over tienen Noordscharwoude was gepasseerd, werden de reizigers in een der wagens van rechts naar links geworpen; een geweldige klap weerklonk en algemeen werd gedacht: dat loopt niet goed af. Deze laatste gedach te werd echter gelukkig niet bewaarheid, want verder gebeurde er niets. Te Schagen werd rapport over het gebeurde uitgebracht. Of de onder handen zijnde werken van in vloed op het gebeurde zijn geweest?! heide. De kosten worden op ongeveer f2.per korf begroot. Onze kostelijke klaver zal ongetwijfeld nog wel meer geangelde gasten brengen, zoodat onze jonge, polder bezig is zich een belangrijke plaats te verove ren in de honingproduceerende centra van ons land* Door auto aangereden. Maandagmorgen werd de.heer J. Loks uit Sloot- dorp per rijwiel op weg naar zijn werk, ter hoogte van de Schagerbrug door een luxe auto, komende van den Schageweg, in de flank aangereden. De heer L. werd van het rijwiel geslingerd en ver scheidene meters aan de bumper meegesleurd. Onr verwijld werd de getroffene naar Dr. Hoogkamer vervoerd, die penige bloedstortingen in de lende-r nen constateerde. Het mag zeer gelukkig worden genoemd, dat het slachtoffer er zoo goed is afge komen. Het rijwiel, dat geheel Was vernield, wordt door den automobilist vergoed. Een humaan voor beeld. In het schip gevallen. Bezig "iet het lossen van een schip met portland- cement voor rekening der firma Kingma, kwam een der werklieden-lossers Maandag te vallen in het scheepsruim. De plaatselijke medicus consta teerde breuk van een drietal ribben en verwon dingen aan de arm. Voetbal. Bij de Zondag j.1. tusschen Flevo IIHoogkar- spel II gespeelde wedstrijd was de aflooo 3—4 ten gunste van Hoogkarspel. De aangekondigde wed- strüden Flevo 1Oudo"dük 1 enadso. Flevoadsp. And. Boijs werden afgelast wegens terreinmoei-? Dikheden. ALKMAAR, 20 Januari 1936. Aardappelen 2.20—2.70, andijvie f 0.703, appe len f 3—9, Bloemendaler kool f 3—6.30, bloemkool I f 5—8, boerenkool f 2.5010.30. bieten f 4.205.20, gele kool f 1.805.80. groen kool f 15. knolselderie f 9 kooranen f 2.70, neren f 36, prei f 1.80—7 60. peterselie f 4.30—5.60. ronde k0ol f 2.50 9. selderie f 1 503, spruiten f 2.509. tomaten f 4.509. uien f 13. wortelen f 1.182. boswortel len f 6 50—12. witlof I f 4 50—7. TI f 2.50—3.50. WARMENHtttt:t?n, 20 Januari 1936. Aanvoer: 1725 Kg. Deensche witte kool, le kw. f 4.50—5.10. ALKMAAR. 20 Januari 1936. Oo de heden gebonden vp°markt waren aanvoer en nriizen als voi«rt: 80 vette koeien f110190, bendel matig: 1R kalveren, g^s f2540. vette f40 f 85 J per Kg. 60—80 cent; 37 nuchtere kalveren (slacht) f 6—15; 270 vette varkens (zware) per Ka. 3R font TTor^eT craoCl NOORDSCHARWOUDE, 21 Januari 1936. BI. eigenheimers 2.70, uien 2.292.40, grove 2.40 —2.50, gele nep 2.703, drielingen 0.801, peen 1.20—1.40. kleine peen 60 ct. kroten 2.70—4.10, roo- d.e kool 3.708.20, doorschot 3.206.80, gele kool f 3.507, doorschot f 34.90. Deensche witte kool f 2.405. doorschot f 2.504.30. BROEK OP LANGENDI.TK, 21 Januari 1936. 'Bevelanders 2.19—2.20, bl. dito 2 80, uien 1 80— 2.40, drielingen 80 ct, grove 3.10—3.5, peen 1.60, kroten 3.80—4.7, roode kool 2.207.80, gele koal 1—7.60, d. wite kool-0.70—4.50 t J

Schager Courant | 1936 | | pagina 3