UIT HET LEVEN van KONING GEORGE De Prins van Wales Dinsdag 21 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9896 De Engelsche Koninklijke Familie, Aan boord van het Koninklijk jacht „Brittannia". De Koning neemt actief deel aan het werk. Het Engelsche Koningspaar in kroningsornaat, Het zilveren regeeringsjubileum van Koning George V. Engelands troonopvolger, de prins van Wales. De prins van "Wales, de wettelijke troonopvol ger, is den 23en Juni 1894 op White iAlge, Rich-mond Park, Sheen, geboren. Hij ontving de namen Edward Albert,, Christian, George, Andrew, Patrick, David. Zijn vader, toen nog hertog van York, was de tweede zo°n van den lateren koning Edward VII, doch kwam door den dood van den hertog van Claridge in aanmerking voor de troonsop volging. Toen hij in 1910 den troon besteeg, ging de titel prins van Wales op prins Edward over. De jonge Prins st°nd bijzonder bij zijn groot vader, koning Edward, in den pas. Zijn opvoe ding was eenvoudig en degelijk Engelsch. Hij kwam op de cadettenschool voor de zeemacht te Osbourne en Dartmouth. Op zijn 19en verjaar dag werd hem het kasteel Carnarvon inWales als woonplaats aangewezen. In 1912 diende hij drie maanden op Z-M. Hindustan en bracht hij vijf maanden in Frankrijk door. Vervolgens studeerde hij aan Magdalen College te Oxford in staatsrecht en geschiedenis. Hij deelde hier vol komen het leven van de overige studenten. Toen de oorlog uitbrak, werd de prins van Wales ingedeeld bij het derde bataljon van het eerste regiment gardegrenadiers. Aanvankelijk deelde men hem in bij verschillende staven, doch later heeft hij op eigen verzoek en tegen den zin van Kitchener o0k dienst gedaan aan het front. In Maart 1916 werd hij stafofficier in Egypte en eenige maanden later bezocht hij Italiaansche front. Na den oorlog ondernam de Prins groote reizen naar alle deelen van het Britsche Rijk en ook naar het buitenland, die hem den naam van den koninklijken ambassadeur deden verwerven. In 1919 bezocht hij Canada en de Ver. Staten, het jaar daarop passeerde hij voor het eerst de linie op een reis naar Nieuw Zeeland en Australië en moest zich aan de gebruikelijke grillen van Nep- tunus onderwerpen. In 1921 bezocht hij Britsch-Indië en Japan en in 1925 Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Behalve deze reizen, die staatkundige en commercieele doeleinden dienden, vertoefde de prins van Wa les ook vaak voor zijn genoegen buitenlands. Vooral het zuiden van Frankrijk bezocht hij graag. In December 1928 vertoefde hij op een jachtexpeditie in Afrika, toen de ernstige ziekte van zijn vader hem dwong hals over kop naar Engeland terug te keeren. De reis, die onder nor male omstandigheden 23 dagen eischt, volbracht hij in nog geen tien dagen- De prins van Wales is bil zijn volk en o°k in de landen, die hy bezoch, heef, zeer populair. Men heeft hem niet ten onrechte den titel van „prince charming" gegeven. Hoewel zijn popu lariteit bij de vrouwen zeker niet minder is dan bij de mannen, is prins Edward ongehuwd ge bleven. Mocht de prins den tro°n bestijgen en ongehuwd of zonder nakroos sterven, dan zou de hertog van York hem als koning moeten op volgen, wiens dochters vervolgens voor de troons opvolging in aanmerking komen. Eerst daarna hebben de hertog van Cloucestèr en de hertog van Kent recht op de troon. Prins Edward heeft zich ok naam gemaakt als v°organger op het gebied van de heerenmode, waarin hij vaak een origineele noot bracht. De prins is verder een bekend sportman. Vooral als jachtruiter en polo-speler heeft hij zich in ziin jonge jaren onderscheiden. Menigmaal heeft hij bij die sp°rt betrekkelijk ernstige ongelukken ge had. Sinds hij echter na de ziekte van koning George V in 1928 een deel van zijn vaders ver plichtingen over heeft genomen, is hij voorzich tiger geworden. De prins verplaatst zich gaarne per vliegtuig en is de grootste particuliere vliegtuigeigenaar in Engeland. Er zijn tijden geweest, dat hij zes toestellen tot zijn beschikking had- Hoewel hij in Sepember 1929 zijn brevet als vlieger heeft behaald, vliegt hij niet zelf, doch laat dit aan zijn vliegers over. De Prins is verder een liefheb ber van golf, maakt ook wel eons een rit op de fiets en heeft zich de laatste jaren veel aan tiun- werk gewijd. Ook visschen mag hij graag. Storm en koude in Amerika In Schotland. De Koning in Schotsch costnum inspecteert de eerewacht bij zijn aan komst in BalmoraL Koning George V van Enge land op 10-jarigen leeftijd. republikeinsche strevingen geen vat op het En gelsche volk konden krijgen; zelfs de labours bleven hun Koning steeds onvoorwaardelijk trouw. Hoewel hij geen figuur was, die door uiterlijk vertoon tot het volk sprak, heeft George V zich in zijn regeering toch populair weten te maken. Zijn eenvoud en zijn hartelijk medeleven met alles wat de Engelschen aan het harte gaat, of het nu groote dingen waren als de oorlog of kleine als de liefde voor sport en spel, zijn huiselijkheid en zijn gelukkig gezinsleven, het zijn alle factoren, die daartoe medewerkten. Het koninklijk gezin was een eenheid en bleef het ook toen de prinses en de prinsen huwden, of een eigen paleis betrokken. Bij verjaardagen en op de gebruikelijke feestdagen plachten de koning en de koningin hun kinderen weer rond zich te ver eenigen, later ook met de kleinkinderen. Vooral de dochtertjes van den hertog en de hertogin van York waren welkome gasten bij hun koninklijken groot vader. Den 28sten Februari 1922 trad prinses Mary, thans de Princess Royal, in het huwelijk met burggraaf Lascelles, den tegenwoordigen graaf van Hare- wood, welk huwelijk met twee zoons gezegend is. Op 26 April 1923 huwde de hertog van York met Lady Bowes-Lyon, een dochter van den graaf van Strathmore en Kinghorn, uit welk huwelijk twee dochtertjes zijn gesproten. De hertog van Kent sloot aan het eind van 1934 een huwelijk met prinses Marina van Griekenland, waaruit in 1935- een zoon geboren werd. Eveneens in 1935 huwde de hertog van Glou- cester, met Lady Alice Douglas-Scott. De prins van Wales, de troonopvolger, bleef on gehuwd. Vele slachtoffers. New York. Hevige sneeuwstormen hebben in de Vereenigde Staten gewoed. De zuidelijke staten Flo- rida, Alabama en Georgië hebben bovendien te lijden gehad van tornado's, die anders in dezen tijd van het jaar niet voorkomen en in atmosferisch verband met de sneeuwstormen schijnen te staan. Gedurende het weekeinde zijn 17 personen tengevol ge van de felle koude bezweken. Veertig personen zijn min of meer zwaar gewond bij stormongevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn alleen in het Noorden van Florida al 13 menschen om het le ven gekomen, onder wie een negergezin van zes leden. De schade wordt geschat op verscheidene honderd duizenden dollars. Het centrum van den storm schijnt zich van de Golf van Mexico langs de kust van den Atlantischen Oceaan zeewaarts te bewegen. In verschillende steden hagelde het zóó fel, dat ettelijke personen bloedend in het gezicht werden gewond. In Nieuw-Engeland zijn zes menschen ge dood. Te Boston ligt de sneeuw een voet hoog, te New York een halven voet. Te Scranton in Penn- sylvanië zijn alle scholen gesloten. Het verkeer van Maine naar het Noorden van Maryland ligt stil. Verwacht wordt, dat de tempe ratuur nog verder zal dalen. De Prins stelt veel belang in de nooden en be hoeften van het Engelsche volk. Dit is niet louter plichtsberachting van hem, maar voor een goed deel echt menschelyk gevoel. Dat blykt ook uit ed verrouwelijke manier, waarop hij met leiden van allerlei rang en stand weet °m te gaan. Toen Koning Eduard VII den 6den Mei 1910 stierf, Koning George V den troon besteeg, heersch- te er omtrent den persoon van den jongen vorst eenige aarzeling. Engeland maakte een zeer on rustige sociale periode door, nationaal en inter nationaal waren er benauwende spanningen. Was Koning George tegen de taak, welke hem wachtte, opgewassen? Ongetwijfeld heeft hij nooit die brillante hoeda nigheden ontwikkeld, welke zijn grooten vader tot een der invloedrijkste mannen van Europa gemaakt hadden. En in uiterlijke schittering stond hij verre bij zijn roerigen neef, Keizer Wilhelm van Duitsch- land, ten achter. Maar toen in geheel Europa de tronen met donderend geraas ineenstortten, was er niemand, noch in Engeland, noch op het Continent, die ook maar eenige bezorgdheid koesterde, dat de Engelsche troon onder deze monarchistische cata strofe iets te lijden zou hebben. De monarchie was in Engeland vaster verankerd dan ooit 't ge val was geweest. En dat niet alleen, wijl het Brit sche rijk de overwinnende partij was, maar wijl de 's Konings leven. t - i George V was den 3den Juni 1865 op Marlborou-gh House geboren. Hij was de tweede zoon van den prins van Wales, den lateren koning Eduard VII, en ko ningin Alexandra. Zonder schokkende uiterlijke gebeurtenissen is zijn leven heengegleden; groote politieke daden zijn van hem niet bekend; men weet niet, of hij in de stilte van zijn werkkamer, in gesprekken met leidende per soonlijkheden, met ministers en diplomaten politie- •ken invloed heeft uitgeoefend. Rond Koning George hebben zich nooit sensaties geweven.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5