Pessimisme te Rome Dantzig bukt! Vliegtuigongeluk bij Rhoon* De oorlog in Oost Afrika Staan groote dingen voor de deur? Duitsch vliegtuig neergestort De sancties tegen Italië Felle brand te New-Y ork Gemeente-ontvanger oneervol ontslagen Zaterdag 25 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9899 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schapen 16 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVEBTEN. TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE VERWACHTINGEN OMTRENT HET SLAGEN VAN NIEUWE VRE DESPOGINGEN ZIJN WEER BE- NEDEN NUL GEDAALD. {Van een specialen correspondent.) ROME, Vrijdagavond. Het Engeïsche memorandum over de ge- dachtenwisseling met de Fransche en an dere regeeringen wordt te Rome als een bui tengewoon. waardig document beschouwd. De nieuwe pogingen om een wig te drijven iusschen de diverse landen, die de sancties ondersteunen, worden door de Italiaansche pers in geëxalteerde bewoordingen begroet. Het feit, dat de heer Flandin thans minis ter van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk is, samen met het memorandum, is een bui tengewoon ernstige slag voor Italië. Men zegt dat de nieuwe Fransche minister anders tegenover Italië staat en dat hij niet van plan is van beide wallen te eten. De ver wachtingen in Italië omtrent het slagen van nieuwe vredespogingen zijn daarom weer be neden nul gedaald.- Men had zich-juist vastgeklampt aan de hoop dat deze Volkenbondszitting zonder eenig belang zou zijn ten gevolge van het overlij den van den Engelschen koning en de minis- terieele crisis in Frankrijk. De dagbladen, die tot nu toe met overtuiging heb ben beweerd, dat niemand ooit meer van een pe- troleumboycot zou hoörén, zijn thans uiterst veront rust .over de berichten uit-Genève en kunnen niet anders dan toegeven,dat groote dingen voor de deur. staan. In Italiaansche officieele kringen is men nog steeds niet bereid te zeggen, of Italië een boycot op petro leum als een vijandige daad zal opvatten. Men heeft daar den indruk, datItaiië's houding tegenover een petroleumboycot voorloopig zal afhangen van het geen zich buitenslands afspeelt. Een der grootste moeilijkheden hier is geld te vin den om de geweldige petroleumvoorraden, die uit t' buitenland worden aangevoerd te betalen en tanks te bouwen om deze voorraden op te slaan. Uit Genua wordt gemeld, dat verscheidene booten weigeren hun lading achter te laten zonder contante betaling. De vorige week zouden vier booten zijn teruggekeerd met een lading aan boord. De Ottobró publiceert een oproep aan de Italianen In Frankrijk om goud op te zenden. De oproep is in de gewone rhetorische stijl en eindigt met de woorden: „Geeft goud aan het Moederland. Uw trouwring vertegenwoordigt hoofdzakelijk één ding en dat is petroleum." (Copyright News Chronicle A.N.P.) Het bombardement van Neghelli. M o g a d 1 s c I o. Gedurende de negen dagen welke het innemen van Neghelli voorafgingen, heeft de Italiaansche luchtmacht in het zuiden 141 bom- bardements-vluchten, waarvan 62 van 800 K.M., en 49 verkenningsvluchten uitgevoerd, waarbij even- Twee inzittenden oom het leven geko men. Het D.N.B. meldt uit Dessau: Bij een proefvlucht is een vliegtuig van de Jun- kersfabriek omlaag gestort, waarbij kapitein-vlieger Neuenhofen en ingenieur Kreft om het leven zijn gekomen. Kapitein Neuenhofen is tijdens den wereldoorlog overwinnaar geweest in 10 luchtgevechten en is na den oorlog in dienst van de Junkersfabriek getre den. Neuenhofen behoorde tot de vilegers, die het we- reldhoogterecord eenigen tijd op hun naam hebben gehad. Hij behaalde dit record in 1929 toen hij met zijn vliegtuig een hoogterecord van 12.739 meter be reikte. Daarmee verbeterde hij het record van den Amerikaanschen vlieger-officier Schroder, die in 1920 een hoogte van 10.093 meter had bereikt. Neuenhofen bleef niet'lang in het bezit van zijn record. In 1930 heeft de Amerikaansche vlieger Soucek het wederom verbeterd. Deze bereikte een hoogte van 13.157 meter. Het wereldhoogtereccrd staat thans op naam van den Russischen vlieger Kokinaki, die in November j.1. een hoogte bereikt heeft van 14.575 meter. Militair vliegtuig in brand. Twee inzittenden In de vlammen omgekomen. Casablanca. Een militair vliegtuig is op het oogenblik, dat het op het vliegveld van het militaire kamp zou landen, door een tornado gegre pen en tegen den grond gesmakt. Het toestel vloog in brand. De inzittenden, een kapitein en zijn ad judant, kwamen in de vlammen om. Commissie van petroleum-deskundigen iegen 3 Februari a.s. bijeengeroepen. Reuter seint uit Gerieve De voorzitter van de coórdinatie-commissie inzake de sancties tegen Italië heeft besloten, de commissie van deskundigen, welke belast is met de controle op de toepassing der sancties, tegen 29 Jan. bijeen te roepen Voorts heeft de voorzitter besloten tot bij eenroeping van de commissie van petro- leum-deskundigen tegen 8 Febr. a.s., welke commissie tot taak zal hebben, zoo spoedig mogelijk een rapport voor te leg gen aan de commissie van aebtien inza ke de doeltreffendheid van een eventueele uitbreiding der sancties tot een petroleum- embargo tegen Italië. eens bommen werden geworpen en mitrailleurvuur werd geopend. Een uur voor de inname van Neghelli werd de plaats door 26 toestellen gebombardeerd, welke van 400 K.M. afstand kwamen. In totaal werden 673 vlieguren volbracht en 39.027 kilo bommen geworpen. De vliegtuigen vergezelden stap voor stap de op rukkende troepen en braken overal den tegenstand, waar deze werd ontmoet; op het moment, dat de zegevierende troepen Neghelli binnenrukten, cir kelden de vliegtuigen boven de plaats. Italiaansche overwinning in het Noorden? Bezetting van Neghelli volgehouden. Rome. Maarschalk Badoglio telegrafeert het 105de Italiaansche legerberieht, dat als volgt luidt; „Nadat de Italiaansche legerleiding betrouwbare berichten had ontvangen, volgens welke aanzien lijke Abessijnsche strijdkrachten zich, onder bevel van Ras Kassa, in den loop der laatste dagen in het Zuiden van Tembien hadden verplaatst, heeft men besloten den vijand voor.te zijn. Een krachtige aanval werd ingezet. Deze actie, waardoor de vij and verrast werd, ontketende hardnekkige gevech ten, die den 21sten, den 22sten en den 23sten voortduurden en Donderdagavond zijn geëindigd met een volledig welslagen van onze manoeuvre. In het volgende legerberieht zullen bijzonderheden over den slag worden gegeven. Generaal Graziani heeft te Neghelli een procla matie uitgevaardigd, waarbij elke vorm van slaver nij, in het gebied der Galla Borona is afgeschaft, Gedurende de gevechten, die in deze streek hebben plaats gehad, is een onzer vliegtuigen neergestort. De koude maakte blusschingswerk on mogelijk. New York, 24 Jan. Tijdens de hevige koudegolf, welke nog steeds het Amerikaansche Midden-Westen teistert, is te New York in een woonhuis een gewel dige brand uitgebroken, welke wel bijzonder tragi sche gevolgen heeft gehad. Twee bewoners van het huis, een man en een vrouw, zijn in de vlammen omgekomen, omdat de brandweer niet tijdig genoeg kon ingrijpen, wegens de omstandigheid, dat bet water van de brandkraan was bevroren. Het meerendeel der overige bewoners moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, omdat ze geheel door de kou waren bevangen. De brandweer stond voor een bijna bovenmensche- lijke taak, omdat het water in een ommezien bevroor. Het huis, dat een waar ijspaleis geleek, bood een fantastischen aanblik. Beide inzittenden gedood NAAR BENEDEN GESTORT EN OP EEN WEILAND IN DEN GROND GEBOORD. DE LIN KERVLEUGEL AFGEBROKEN. Gistermiddag te ongeveer kwart na een uur is het militaire toestel de C 4 568, be mand door een luitenant-vlieger en een ser geant instructeur, boven de gemeente Rhoon onder het vliegveld Waalhaven met een ontzettende snelheid neergestort en even voorbij den Rijsdijk in den grond geboord. De beide inzittenden zijn om het leven ge komen. De vermoedelijke oorzaak moet ge zocht worden in het afbreken van een vleu gel, daar deze het eerst naar beneden kwam Het toestel moest worden uitgegraven al vorens de lijken konden worden geborgen. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld: Omstreeks 10 min. over half één zagen landbou wers die op een stuk grond werkzaam waren op de grens van Rotterdam en Rhoon een militair vlieg tuig ten Zuiden van het vliegveld Waalhaven op vrij groote hoogte voorbij vliegen. Plotseling brak de linkervleugel af en in schuinen stand dook het toestel pijlsnel omlaag. Op een weilandje, behoorende bij de hofstede van J. S. P. Langeveld aan den Achterkleindijk te Rhoon sloeg het toestel tegen den grond. De botsing is met zulk een hevigheid geschied, dat de motor drie me ter diep in den grond drong De vleugel is ongeveer 300 M. verder in een aardappellandje terechtgeko men. Het wrak lag niet ver van den provincialen weg naar Ilellevloetsluis. De boeren zijn onmiddel lijk toegesneld' om hulp te bieden. Zij vonden in het zwaar gehavende toestel het deerlijk verminkte lijk van den vlieger, dat zij uit den wrakhoop hebben be vrijd. Even later arriveerde een hulpcolonne van 't vliegveld Waalhaven, waar men het ongeluk ook had zien gebeuren en waar vandaan terstond 'n auto was uitgerukt. Bij deze hulpkolonne bevonden zich een paar militairen, die zeker zeiden te weten dat in het toestel twee vliegers hadden gezeten. Men is daarop aan het graven gegaan en na eenigen tijd vond men vrij .diep in den grond het zwaar ver minkte lijk van den tweeden vlieger in het toestel bekneld zitten. Met behulp van een paard heeft men het wrakstuk op zij gesleept, waarbij het wrak van den motor werd losgerukt en de motor bleef steken in den grond. Het stoffelijk overschot van beide slachtoffers is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Dé "getuigen hebben verklaard, dat het toestel op het moment, waarop de vleugel afknapte, normaal rechtuit vloog en geen stunts maakte. Uit een horloge, dat men op één van de slacht offers heeft gevonden, kon de juiste tijd waarop het vliegtuig is neergestort, worden vastgesteld. Andere ooggetuigen. Geweldige knal. Het weiland, waar het toestel is neergekomen, ligt vlak bij den Achter Kleidijk, een rij wegje van den Groene Kruisweg. Arbeiders van een in de buurt gelegen boerenhofstede waren getuige van het ver schrikkelijke ongeluk. Een van hen, de heer Lange veld, vertelde, dat hij over een schuur heen-kijkende, plotseling een vliegtuig zag, dat scheef in de lucht scheen te hangen. Nauwelijks had hij dit gezien, of het toestel dood pijlsnel naar beneden en er volgde een geweldige klap. Doodelijk verschrikt rende hij en andere arbeiders, die in de buurt aan het werk waren, naar de plaats, waar het toestel was neergekomen. Daar aangekomen, troffen zij een geweldige ravage aan. In een grooten cirkel lagen versplinterde en verwrongen onderdeelen van het vliegtuig in het dras sige weiland. Tot aan de cockpit toe hacl het toestel zich in den grond gewrongen en aanvankelijk viel van de inzittenden niets te bespeuren. De arbeiders zijn onmiddellijk aan het werk gegaan, om dit deel van het toestel, waarin de piloten zich moesten be vinden, uit te graven en vrij spoedig deden zij een lugubere vondst. RADIO-STATION «ÏAAST AFRIKAANSCHE NEGERHUTTEN, ongetwijfeld een scherpe tegen stelling tnsschen de nog primitieve levensverhoudingen in het zwarte werelddeel en de im mer voortschrijdende Enropeesche techniek. Hierboven ziet men een inboorlingendorp cp de grens van Abessinië, waar de radio-masten ver boven de nederige huiten der bewoners uit steken. Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwaliteit Geopenddagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe Niedorp Uit het zand en de klei kwam een hand te voor schijn en verder gravende kon men tenslotte het to taal verminkte lijk van een inzittende herbergen. Met heel veel moeite werd tenslotte ook uit de wirwar van verbogen ijzer het afschuwelijk verminkte lijk van het tweede slachtoffer gehaald. De beide omgekomen vliegers waren ruim 20 jaar oud. Het toestel, een verkenningsvliegtuig, was gister- ochtond vroeg te Soesterberg opgestegen. Oncler lei ding van den commandant der luchtvaart-afdeeling te Soesterberg, kolonel Best, is onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk een onderzoek inge steld. Overwinning van den Volkenbond. Ondanks zijn stoute woorden en prikkelend optre den, is de Senaatspresident van de Vrijstad Dantzig Greiser, gebukt voor de pressie die Genève onder aanvoering van Eden op hem uitoefende. Toen bleek, dat de nationaal-socialisten in Dantzig er niet aan dachten om de grondwet en de rechten der volksminderheid te eerbiedigen, heeft Eden ge dreigd tot ontbinding van het parlement en het uit schrijven van algemeene verkiezingen onder Volke- renbondstoezicht, op dezelfde wijze als dat bij het Saarplebesciet heeft plaats gevonden, over te gaan. Na ruggespraak met Berlijn is Greiser toen gecapi tuleerd MINISTER BECK. Thans zal dus de nationaal-socialistiscïïe regeering van Dantzig de gevolgen der grondwet-schendingen wegnemen en o.a. de ontslagen ondersdenkende amb tenaren weer in hun functie herstellen, terwijl ook de verordening van 10 October 1933 betreffende de na tionale bonden zal worden opgeheven. Ook de aangebrachte wijzigingen in het Dantzig- sche wetboek van strafrecht, die de strafprocedure veranderen, zullen worden ingetrokken. Dat de Volkerenbond deze overwinning heeft kun nen behalen, is hoofdzakelijk te danken aan de krach tige steun, die Eden heeft mogen ontvangen van den Poolschen minister Beclc. Het is duidelijk, dat de houding van Polen een door slaggevende factor is geweest. Berlijn kan zich immers op dit oogenblik de luxe niet permitteeren om in het Oosten naast een vijan dig Rusland nog een tweede, krachtige tegenstan der te maken en heeft er dus groot belang om zich niet het ongenoegen van Polen op den hals te halen. Zooals wij deze week reeds enkele malen schre ven, scheen het alsof de ontwikkeling der Dantziger kwestie er toe zou leiden, dat Berlijn en Warschau de maskers zouden afwerpen en de wederzijdsche tegenstellingen te voorschijn zouden komen. Berlijn heeft dit niet gewild en Greiser moest dus bukken. Wij betwijfelen echter of dit het einde beteekent van de Dantziger kwestie. Wij hebben zoo het voor gevoel, dat deze haard van haat en intrige niet ge heel gedoofd is en felle vlammen opnieuw zullen opschieten als Duitschland zich sterk genoeg gevoeld om den Volkenbond en Polen te tarten. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Ambt-Hardenberg, is het rapport van het Centraal bureau voor verificatie over de ver schillende fraudes van den gemeente-ontvanger in een geheime zitting, welke bijna twee uur duurde, behan deld. Een korten inhoud van dit rapport is versche nen. Na heropening van de openbare vergadering is over dit punt niet meer gediscussieerd. B. en W. hadden voorgesteld den ontvanger oneer vol te ontslaan, daar hij o.m. groote bedragen van vereenigingen verduisterd en zijn taak van ontvanger heeft verwaarloosd. De gemeenteraad heeft dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van den heer J. Mulder om aan den commissaris der Koningin te verzoeken een tijdelijken burgemeester aan te stellen, is na uitvoerige debat ten met S tegen 7 stemmen verworpen. Met dezelfde stemverhouding is daarop het voor stel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijken wethouder aanvaard. Als zoodanig is met 8 stemmen voor en 7 blanco, de heer J. Mulder benoemd, die gebruik wenschte te maken van den wettelijken be denktijd, dus nader zal meedeclen of hij zijn be noeming aanvaardt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1