Denkt er om! Poorter's niet door gaat SUPER TOX Kalenders enkele dagen afbraakprijzen O ruimen op Boon's 25 cent. Raad St. Pancras. kunnen profiteeren tot 31 Jan. P. DEKKER fa. R. de Moei Zoon Vliegen Muggen Motten J.H.Vrielink Uit onze omgeving. Fa. KRUIT, Telef. 78, SCHAGEN Tandtechniek. J. KOSTER, In Babygoed Gereedschappen Boekhandel v.h. TRAPMAN 4 Co. ANNA PAÜLOWNA Bijeenkomst Landarbeidersbond. We willen ditmaal eens afwijken van de gewoon te en in ons verslag over de gezellige bij eenkomst van de federatie N. Holl. Noorderkwartier van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuin bouw- en Zuivelbedrijf, Donderdagavond in Veer- burg gehouden, niet beginnen bij de opening, maar bij het slotwoord, omdat de heer J. Dekker daarin eigenlijk met een paar woorden dezen avond zoo juist karakteriseerde. Het was een avond, zoo luidde z'n conclusie, die op hoog peil stond en waarop op voorbeeldige wi^ze de propaganda zoowel door den spreker, den heer Jb. van der Ham, als door 't Mo dern Amsterdamsche Kleinkunst Ensemble op den voorgrond is geplaatst. In z'n openingswoord had de heer Dekker al ge zegd, dat de bijeenkomst niet alleen was belegd voor de gezelligheid, maar ook terwille van de pro paganda voor den bond en voor het „plan van den arbeid" en ook wij zijn van meening, dat het Mod. Amst. Kl.kunst Ens. op gelukkige wijze de schakel tuschen de gezelligheid en de propaganda heeft ge leegd. Het Ensemble heeft daarvoor den vorm van een revue ,Vereenigt U" gekozen en is op verdien stelijke wijze heengezeild tusschen de klippen van flauwiteiten, die meestal een revue aankleven en de „ongezelligheid", die bijna onvermijdelijk aan pro paganda verbonden is. O zeker, als we de geheele revue nog eens in gedachten de „revue" laten passeeren, willen we niet beweren, dat er ook niet eens een paar goedkoope en niet geheel nieuwe aardigheden zijn verkocht, kunnen we ook opmer ken, dat er naar onzen smaak het een en ander wel uit geschrapt had kunnen worden, waardoor het peil nog gestegen zou zijn, maar het doel, gezellig heid en propaganda voor oogen houdend, is de zeggen een proloog, en in twee bedrijven werden de van de revue zeggen? Een revue is immers haast niet te verslaan, die moet je zien en hooren, daar kun je zoo weinig over praten en schrijven, of je zou elk tafreel (en er waren er 18) moeten gaan bespreken. Erw as, als we dan toch iets willen zeggen een proloag, en in twee bedrijven werden de 18 tafreelen ten tooneele gebracht; er werd gedecla meerd en gezongen, piano en harmonika gesoeeld en in veel van dat alles was dan de prooaganda de grondslag waarop was gebouwd. Er was vroolijk- heid en ernst, zonder de sentimentaliteit, die we zoo vaak in revue's te slikken krijgen. En op aar dige wijzë' werd in dit geheel de toespraak van den bondsbestuurder gelascht. Deze had natuurlijk geen beniidenswaardigs taak. Hij moest immers zijn za kelijk propagandistisch woord tusschen de geneug ten, die de revue bood, plaatsen. Maar de spreker Was onze oud-plaatsgenoot, de heer Jb. v. d. Ham en natuurlijk vond men het aardig hem nog eens op de oude bekende manier te hooren betoogen over de noodzaak zich te organiseeren, hem te hoo ren vertellen van het 'ontstaan en den groei van den bond, van wat bereikt is en hoe in dezen tijd gestreden wordt om zooveel mogelijk te behouden van wat is bevochten. Herinnerend aan de dijk doorbraak van twintig jaar geleden besloot spr. met de opmerking, dat men toen toch ook niet den ge- heelen dijk ging slechten, omdat hij op één plaats in z'n taak te kort schoot, maar dat men het gat dichtte en den dijk versterkte. Zoo moesten de on georganiseerden ook niet fitten op mogelijke of vermeende tekortkomingen van den bond en hem afbreken, maar door toetreden als lid .desorganisa tie versterken eh trachten weg te krijgen, wat er in hun oogen niet goed is. En door de kortheid, die de heer Van der Ham betrachtte, èn door de wijze, waarop hij z'n speech hield, boeide ook hij de ruim vierhonderd bezoe kers, die op dezen avond de zaal van Veerburg vulden. Zooals reeds meer geschiedde, zal ook a.s. Donder dag op initiatief van den heer N. Raap aan de leer lingen van de drie hoogste klassen der scholen in onze gemeente een filmmiddag worden aangeboden, die voor hen gratis toegankelijk is. Het heele pro gramma weten we nog niet, maar wel dat daar een film door dokter Olrée zelf opgenomen op z'n reis door Oostenrijk, deel van zal uitmaken. Des avonds zal ook voor de ouderen een filmvoorstelling worden gegeven, waarvan de entrée, na aftrek van de on kosten, ten goede komt aan de kas van Huiszorg. BARSINGERHORN KOLHORN. Propaganda-feestavond van den Landarbeidersbond. Dit jaar heeft de Landarbeidersbond haar vijf- en-dertig jarig bestaan in alle stilte herdacht. Toch heeft men van deze gelegenheid gebruik gemaakt, een intensieve propaganda te voeren. Is. Romijn stelde, in opdracht van het Hoofdbestuur, een revue samen ,Vereenigt U", waarmee het Modern Am- sterdamsch Kleinkunst Ensemble nu een tournee door het land maakt. Voor dezen 73sten avond was ook weer de ge heele zaal uitverkocht. Er waren ongeveer 350 men- schen aanwezig. Het succes van de revue was enorm Er is uitbundig gelachen, maar de ernst ontbrak geenszins. Alle tafereelen zijn gegroeperd om de figuur van Jan Schoffel, een in 1900 gestorven landarbeider, die na 35 jaar uit zijn graf herrijst. De beelden uit zijn herinnering worden geplaatst naasth et heden, waardoor op levendige wijze de vooruitgang der landarbeiders-organisatie wordt ge schetst: Tevreden is men echter nog lang niet en aan het slot volgt de belofte der toekomst: „Het plan van den Arbeid". Met bewondering hebben wij het vlotte en pak kende spel van Romijn's troep gevolgd. Er is ge noten van de zang van Rita Ross, het accordeon- spel van Wim Wegerif en de malle kluchten van Jacq. Presser. De verzorging der decors was uitste kend; de geheele revue was vol afwisseling en geen moment ging de stemming verloren in droge pro paganda. Ook voor den buitenstaander waren vele goede gedachten in deze revue vereenigd en te aanvaarden. Een op deze wijze gevoerde propaganda lijkt ons zeer doeltreffend, maar het oordeel laten wij gaar ne over aan daartoe meer bevoegden. Op de prestaties van dit beroepsgezelschap is misschien uit artistiek oogpunt nog wel eenige kritiek te geven, maar de omstandigheden, waar onder wordt gewerkt, zijn niet gemakkelijk. W 1 ERrNGEN Sportnieuws. Wielerclub Wieringen. Zondag a.s. klassement race, welke jl. Zondag moest worden afgelast. Voor A klasse 48 K M. (6 klassen); B klasse 32 K.M. ('4 klassen); C klasse bij voldoende deelname 16 K.M. (4 klassen). De start heeft plaats om 2 uur te Haukes. Vertrek 1.30 uur Hotel Centraal. Succes 2Watervogels I, thuis, 2 uur. Succes 3Watervogels 2, thuis, 12 uur. Succes bSchagen b, thuis, 10.30 uur. Helder I—Succes I, vertrek 1.30. Tot veler genoegen hebben wij kunnen constatee- ren dat te Hippolytushoef weer A.N.W.B. wegwijzer- borden zijn geplaatst. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag middag ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer J. Kroonenburg, voorzitter. Mede vertegenwoordigd was de heer Jb. Duijf, als armvoogd, in verband met de behandeling van de rekening van het Burg. Armbestuur. Naar aanleiding van de notulen werd door den heer Van Kampen geinformeerd, waarom de wet houder Duijf inzake de salarieering van den gemeen te-opzichter zijn standpunt wijzigde. In B. en W. was hij voor handhaving en in den raad voor ver laging. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd was het raadsbesluit tot veria,ging van de presentiegelden van de raadsleden van f 3 op f2 per vergadering. De voorgestelde verlaging van de wethouders was aangehouden. De baggerregeling is verlengd tot 1 Februari en de steunregeling voor de werkloozen tot 27 Juni a.s. Het bedrag, voorgesteld door de letter U in de fi- nantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten was als volgt vastgesteld: 1931 f8.91, 1932 f9.46 en 1933 f 13.41. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger wees uit. dat in kas was en moest zijn een bedrag van f4558.51. Het Prov. Waterleidingbedrijf berichtte, dat de kosten der brandkranen zijn verlaagd tot f4.25 per stuk en per jaar. In verband met een schrijven van Koedijk, waarin mededeeling wordt gedaan van de ontbinding van het contract voor het bezoeken van Koedijker kinde ren aan de St. Pancrasser school, zal de beslissing van de Kroon worden afgewacht. Door een ambtenaar van het ministerie van So ciale Zaken is een onderzoek ingesteld naar de ver schillende rekeningen van het- huis van K. van der Molen, welk huis met voorschot van het rijk is gebouwd. Er was een overschot van f346.33, vanaf 1910 tot 1935. Dat geld zal apart worden beheerd. Er staat nog f972.04 te betalen Er moet echter 50 jaar lang f54.05 worden betaald. Als er geld be schikbaar komt, wilde men het huis wel aankoopen. Mededeeling werd gedaan, van de wijziging van de loonbijslagregeling en van de bemoeiingen van de commissie der vijftig Westfriesche gemeentebestu ren. Verder deelde Voorzitter mede, dat in het vervolg anders gebaggerd moet worden ook. De pramen wor den nu opgemeten, en gaat het per M3. Ged. Staten konden niet goedkeuren, dat het aan tal Armvoogden van 3 op 2 werd teruggebracht. Er zal dus een wijziging moeten worden aangebracht, terwijl moet worden aangegeven, wie der leden het geld beheert. Voor de benoeming van een Armvoogd werden voorgedragen het dubbeltal H G. Muurling en W. Snel! De heer Muurling werd met 5 stemmen geko zen. De heer Snel had 2 stemmen op zich ver eenigd. Aan de orde was hierna de vaststelling van de re kening van het burg. armbestuur. De rekening sloot in ontvangst op f 6444.22, uitgaven f 6411.71. voordee- lig saldo f 32.51. Het gemeentesubsidie bedroeg f 4300. De rekening werd op advies van den heer Spaan goedgekeurd, onder dankzegging aan den admini- stroerend armvoogd voor zijn vele werkzaamheden. De heer P. Keizer wilde het door hem bewoonde huis koopen. B. en W. stelden voor het perceel te verkoopen voor f 2800, welk bedrag de heer Van Kampen te hoog vond. Voor f 2400. wilde deze het geven. Tenslotte werd een tusschenvoorstel van de heeren Spaan en Lek van f 2600 aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Het perceel land aan den Achterweg werd ver huurd aan den heer Wiedijk voor f 7.50. In de vacature in de comm. tot wering van school verzuim ontstaan door het overlijden van den heer Ten Hoeve werd de heer Kostleven, H. d. school met de Bijbel gekozen. Het voorstel om de winst der gem. lichtbedrijven over 1936 aan de gemeenten te doen uitkeeren, werd z.h.st. aangenomen. De salarissen bij de lichtbedrijven. Ac- coord met G.O. Aan de orde was hierna het voorstel van de Gas- commissie om de salarissen van het personeel met 12 pet,, te verlagen in totaal. De heer Van Kampen merkte op, dat drie jaar ge leden was besloten 41/£ pet. te korten en tot April 1936 niet meer aan de loonen te komen. De verlaging van 12 pet. komt spr. te hoog voor. Wethouder Lek stelde voor, het voorstel van het G.O. van 10 pet. aan te nemen. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De boekhouder. Vervolgens was de benoeming van een boekhouder aan de gem. lichtbedrijven aan de orde. Het salaris is vastgesteld op f 1800 tot f 2200. Voorzitter deelde mede, dat het bestuur een alles zins bekwaam boekhouder wil benoemen, waarbij de kortingen niet in aanmerking zullen worden geno men. In antwoord op een vraag van den heer Spaar zegt voorzitter, dat het voorstel van het G.O. is f 1700 tot f 2200 met toepassing van de korting. De heer Wagenaar vroeg waarom de raden niet eerst hebben vergaderd, voor de oproeping van sol licitanten plaats vond. 4 De heer Timmer wilde de regeling van het G. O. aanvaarden. De heer Van Kampen meende, dat hier iemand moet komen, die den directeur zoo noodig kan ver vangen en zulke capaciteiten bezit, dat het accoun tantsonderzoek, dat f 700 per jaar kost, overbodig is. Dan is het tractement niet te hoog. Voorzitter antwoordde dat een boekhouder ge vraagd wordt. Den directeur in alles te vervangen is niet noodig. Het gaat om de hoofdadministratie. Als de boekhouder die volkomen machtig is, krijgt de directeur vermindering. Na een bespreking in comité werd het voorstel van den heer Timmer, om met de door het G.O. voorge stelde regeling accoord te gaan, met 5 tegen twee stemmen, die der heeren Van Kampen en Lek, aan genomen. Men besloot geen gebruik te maken van de hulp van de Alkmaarsche Brandweer, welke hulp, behal ve de kosten van wachten en nablusschen f 80 per jaar kost. Het Noordoostelijk hoekje van het Otterplaatje wordt voor f 300 aan het* Rijk verkocht. Dit zal ge bruikt worden voor het plaatsen van een gebouwtje voor de automatiseering van de telefoon. De heer Van Kampen verlaat de vergadering, waar na een verzoek van den caféhouder Bouwstra wordt behandeld om verlating van het sluitingsuur van zijn caté op Zondagavond. Hij wilde dit gaarne van 10 op 11 uur zien gebracht. Na eenige besprekingen werd het verzoek met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Kloosterboer en Lek, afgewezen. Vervolgens ging de raad wederom in comité. de wet schrijft voor, dat alleen in de maand Januari Opruimingen mogen worden gehouden dus nog maar duurt onze B a l a n s-O p r u i m i n g met de voort. Haast U dus, omnogtè Tapijt-en Meubelhandel, Laagz. B 32, lel. 87, Schagen Draagt al Uw bestellingen voor BLOEMWERK, onverschillig van welken aard, steeds ln vertrouwen op aan Dan kont U zich steeds zeker weten van zorgvuldige en smaak volle uitvoering, voor billijken prijs. Plantsoen - Schagen Telefoon No. 128 houdt alle dagen behalve Zaterdags. Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. steeds ruim gesorteerd. Ziet de étalage bij G. SMIT Manufacturen SCHAGERBRUG pTEGEN RATTEN bij «Ikon drogli» Vandaag Rodent. lorgen dood!! Moderne vanaf Heeren Cosfuums f 10.00 Winterjassen Winterjekkers Fantasie Pantalons Manchester Kleeding Ondergoederen Mode Artikelen Hoeden en Petten mmmmmmm—m Schagen Handzagen - Schrobzagen - Hamers - Nijp tangen - Blitztangen - Combinatietangen. Buigtangen - Schroefsleutels - Schroeven draaiers - Snoelscharen - Verfkrabbers. Glassnijders, enz., enz. Alles tegen zeer lage prijzen bij: LAAN Ijzerhandel, SCHAGEN - Zie de étalage. TEL. 110. Het Provinciaal Bestuur van den Bond van Pacht en Hypothese kb oe ren maakt hiermede bekend, dat door ongesteldheid van den spreker de vergadering op Donderdag 30 Januari doodt snel en zeker Luis bij vee, enz. Prijs slechts f 1.30 per heele flesch. Alleen bij Het Groene Kruis Hoogzijde 115 Schagen De nog voorradige verkoopen wij thans voor Ook andere, luxe kalenders te gen sterk verlaagden prijs verkrijgbaar in

Schager Courant | 1936 | | pagina 7