elrose's Vergelding Kantongerecht te Alkmaar. Belangrijke rubriek voor de Handeldrijvende Alkmaarsche Middenstand. IMI/IMIN /TUKKEN RADIO Feu i I leton Zitting van Vrijdag 24 Januari. Alkmaar. 3 slachtoffers van de spiksplinternieuwe wet op de uitverkoopen. Strafbare an nonces; onvoldoende voorlichting! Het begint er eigenlijk wel iets op te lijken, dat de winkeliers zich zelf een leelijke das om de hals hebben gedraaid met aan te dringen op tot instand houding van een wettelijke regeling op de uitver koopen. Ditmaal stonden weer een drietal zaken* menschen terecht en er werden gepeperde straffen gerequireerd. In de eerste plaats was het de heer W. v. d. Vuure, de bekende kachels- en haardenzaak, op het Luttik Oudorp, die op 16 December in de Alkm. Cou rant had geannonceerd de opruiming van eenige in goeden staat verkeerende Jaarsma-haarden. In deze zaak heeft nimmer e§n opruiming van goede ren plaats en dus wist de heer van V. absoluut niet dat hij een strafbaar feit beging, toen hij deze uitverkoop annonceerde zonder daarvoor verlof te vragen aan de Kamer van Koophandel. De ambtenaar achtte het echter een strafbare aanlokking van het publiek, die schade kon brengen aan andere winkeliers, niet in het bezit van voor opruiming geschikte Jaarsma-haarden en alzoo streng moest worden bestraft. Gevorderd werd hier 30 gulden boete of 20 dagen hechtenis. A.s. week vonnis. Hierop was de beurt aan den heer M. A. W. Be- rentzen, directeur van V. en D., vertegenwoordigd doord en bedrijfsleider te Alkmaar, den heer Seelen als gemachtigde. Deze firma had in November ge annonceerd in de Alkm. Courant, onder den sèn- sationeelen titel: .Alleen Zaterdag! 'n Fabrieksop- ruiming van 175 damesjaponnen, van 175 kinder- kleedingstukken en 150 dameshoeden. Een en ander zonder vergunning van de Kamer van Koophandel. De directie had In deze uitverkoopannonce, speci aal voor den Zaterdag aangekondigd, omdat dit de uitbetalingsdag is van loon e.d. geen strafbaar feit gezien, doch wel de ambtenaar, getuige de verschij ning van de gemachtigde als plaatsvervangend ver dachte. De heer Seelen verklaarde dat deze uitverkoop werd gehouden om het personeel van de desbetref fende fabriek aan het werk te kunnen houden en het publiek.natuurlijk van een extra koopje te kun nen laten profiteeren. De heer F. L. de Leeuw, voorzitter van den Alg, Ned. Middenstandsbond te Den Haag, als getuige- deskundige gedagvaard, ten einde voorlichting te geven, verklaarde desgevraagd, dat dergelijke fa- brieksopruimingen inderdaad plaats hebben en daarvan alleen profiteeren handelaars die over con tanten beschikken, zooals het groot-winkelbedrijf, de marktkooplieden en de vliegende winkels, met v/elke verklaring de gemachtigde te kennen gaf, volkomen in te kunnen stemmen. De ambtenaar noemde deze uitverkoop een er gerlijk feit en 'n onmiskenbare overtreding van de Uitverkoopwet. Het was spreker niet duidelijk, dat een dergelijke firma zich niet voldoende op de hocgte zou hebben gesteld, wat dienaangaande ge oorloofd is. Gerequireerd werd f 60 boete subs 40 dg. De heer Seelen, als gemachtigde het laatste woord verkrijgende, sprak de meening uit dat de ambte naar, de zaak wel wat had opgeschroefd of al thans aangedikt, het kwam gemachtigde voor, dat de ambtenaar naar het scheen minder geposteerd was voor de firma V. en D., welke opmerking een tamelijk fel protest ontlokte aan den ambtenaar die ten sterkste ontkende met betrekking tot de handhaving der wet partijdig te zijn. Evenals in de vorige zaak zal Mr. Boerrigter a.s. week vonnis wijzen. Ten slotte verscheen als dritte im Bunde de heer Hendrik Cornelis Johannes v. Os, in 1905 te Am sterdam geboren en lid van de bekende firma v. Os ep Zoonen, die eenige winkels in maatconfectie en arbeiderskleedxng exploiteert. Deze firma had in het N.-H. Dagblad in de maand December een tijdelijk voordeelige aanbieding geadverteerd, onder de sensationeele titel: „De zolders kraken" en reu ze koopjes aangeboden in jongens- en klnderklee- ding, omgezet met 15 tot 35 procent korting wegens het eindigen van het seizoen. De „verdachte" heer van Os verklaarde niet op de hoogte van de wet te zijn geweest. Hij had zich nu om voorlichting vervoegd bij de Kamer van Koop handel en daar ten antwoord gekregen, dat men daar ook niet op de hoogte was. Als de heer v. Os deze uitverkoop wenschte door te zetten, was het voor zijn eigen verantwoording. De inspecteur van politie was zelf op bezoek ge weest ter meerdere informatie en zou als zijn per soonlijke meening geen opzet tot misleiding hebben bevonden, afgescheiden natuurlijk van het feit, dat het de rechter was, die zulks had uit te maken. De ambtenaar achtte echter de wijze van uitver koop wel strafbaar en distilleerde die strafbare po ging om publiek uit te lokken, voornamelijk uit de gedane 25 tot 35 procent korting wegens het einde van het seizoen. Spreker voegde er met klem bij, dat in 't vervolg zeer streng zou worden opgetre den tegen dergelijke overtredingen van een wet tot bescherming van den handel, die de Middenstan ders zelf hebben gewild en dat de straffen die thans nog werden gevorderd, alleen dienden ter waarschuwing. De pers werd verzocht aan deze be dreiging de noodige publiciteit te geven. Voorts werd (ter waarschuwing!) gevorderd f30 boete subs. 20 dagen. Ook in deze zaak a.s. week schriftelijk vonnis. S c h o o r 1. MOTORRIJTUIGENBES TUREN IS EEN RISCANT BEDRIJF. Volgens de uitvoerige verklaring van den koop man Machiel S. uit Amsterdam, reed hij reeds 7 jaren zonder eenige aanrijding te hebben veroor zaakt, maar zijn geluk scheen hem dan in den namiddag van 27 Nov. op den Kanaaldijk onder Schoorl in den steek te hebben gelaten, althans kwam hij toen met een bakfiets, aan den wegkant staande, terwijl de bestuurder, de groentekoopman W. C. Zoon bezig was spruitjes af te wegen, voor een fourageerende Schoorlsche huismoeder, in bot sing. De collisee was nogal heftig en de spruitjes en diverse andere groenten, benevens flesschen met gemarineerde haring, als secondaire groentenven- tersartikelen, vlogen over den weg, zoodat een schade, in totaal begroot op 47 gulden, werd aan gericht. Meneer Machiel stond dan terecht en trachtte zijn eerste proeve van aanrijdingskunst zooveel mogelijk te verontschuldigen en goed "te praten, doch het was hem niet mogelijk den sceptischen heer ambtenaar te overtuigen en werd gevorderd f30 boete of 20 dagen, plus toewijzing der civiele vordering volgens wijs inzicht van den kantonrech ter. Het is begrijpelijk dat de Amsterdammer niet erg lekker was met deze vordering, doch de kan tonrechter zal het orakel van Delphi nog eens raadplegen en a.s. week uitspraak doen. Misschien valt het nog wel mee! Alkmaar. ROOD EN ZWART OP DE FIETS NIET MEER GEOORLOOFD. De waschfabrika-nt A. J. te H. uit Bergen waagde zich in den avond van 13 Januari in de Alkmaar sche Langestraat, dus zoo goed als in het hol van den leeuw, op een rijwiel, niet voorzien van een wit spatbord noch reflector. Natuurlijk was hij weldra voorzien van een dubbel bonnetje voor twee overtredingen. Hij bleek vandaag zelf verontwaar digd te zijn over zijn eigen stommiteit en deze zeldzame aanwezigheid van zelfkennis stemde tot zooveel clementie, dat niet meer dan 2 keer f2 boete of 2 keer 2 dagen werd gevraagd en opgelegd. He 11 o o DAT HADDEN WE IN LANG NIET GEHAD. De kolossale dikke veehouder Jan C. de W. te Heiloo bleek een wandelende bevestiging van het spreekwoord, dat er van buiten niet altijd te zien is, wat er van binnen te koop is, want ondanks zijn welvoortvarend uiterlijk, kwam de goede dikzak heden vertellen, dat hij als gevolg van den slechten toestand in het bedrijf, nog verergerd door een suk kelende vrouw werkelijk financieel niet in staat was, de hem verplichte aansluiting bij het Prov. Waterleidingbedrijf te betalen. De heeren hadden natuurlijk wel medelijden met deze dikke crisis lijder, maar de wet eischt nu eenmaal die aan sluiting en de ambtenaar verzocht verdachte met aandrang daaraan gevolg te geven, anders zou hij veel last ondervinden. De opgelegde boete was ech ter voor ditmaal zeer gering, fl boete of 1 dag, doch bij wederverschijning voor dit feit, was voor zeker een sterke steiging te vreezen. Egmond aan Zee. EEN DUUR SLOKJE. De Egmonder Cornelis St. uit Egmond stond te recht wegens loopen op verboden duingrond, vulgo padovertreding. Hij erkende het feit, doch beweer de daartoe te zijn gekomen omdat hii zijn dorst had gelest aan een frissche plas, die zich juist op het verboden terrein bevond. Waar Cor niet bekend staat als strooper, werd soepelheid betracht, doch het werd toch nog 'n peperduur slokje, betaald met 1 gulden boete of 1 dag brommen. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik plaatsing in Uw blad voor het onderstaande: Van bevriende zijde werd mij ter kennisname toegezonden, het verslag der vergadering van de Afdeeling Wieringen der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zooals dit is vermeld in de Schager Courant van 21 Jan. j.1. Hieruit bleek mij, dat op de vergadering v.n- bij de rondvraag o.m. ter sprake werd gebracht, de bestrijding der rundertuberculose volgens de Rijksvoorschriften. Uit het verslag over de besprekingen dienaan gaande, krijgt men de indruk, dat: ten le. - de belangstelling voor de bestrijding der rundertuberculose op Wieringen vrij snel is toegenomen, en ten 2e. - dat het Bestuur van de Coöperatieve Zuivelfabriek te Lutjewinkel invloed zou hebben uitgeoefend op het aannemen van nieuwe leden, zoodat verschillende veehouders op Wieringen die zich wenschten aan te sluiten, op aandrang van gen. fabriek zouden zijn geweerd. Tenopzichte van deze laatste gedachtegang, zij vermeld, dat deze absoluut onjuist is en dat ik als secretaris van de Provinciale Vereeniging kan verklaren, dat het Bestuur van de Zuivelfa briek te Lutjewinkel, noch direct noch indirect eenige invloed kon uitoefenen op het al dan niet aannemen van leden-veehouders bij de Rijksbe- strijding en ook niet de minste poging hiertoe heeft gedaan. Ten opzichte van het onder 1 genoemde kan worden opgemerkt, dat het Bestuur van de Pro vinciale Vereeniging ten zeerste verheugd is over de toenemende belangstelling op Wieringen voor de bestrijding dér rundertuberculose. Tot op he den was de toestand aldus, in 1929-'30 van 76 veehouders 't vee onderzocht 1930-31 75 1931-32 63 H 1932-33 63 w 1933-534 w 84 w w 1934-'35 82 Hoewel deze gang van zaken niet onbevredi gend kan worden genoemd, getuigt zij ook niet van een belangrijke groei. Intusschen schijnt hierin een verbetering ten goede te zijn gekomen en vermeld zij, dat het Bestuur van de Provinciale Vereeniging zich ten zeerste verheugd over deze toenemende belang stelling voor de zaak- Hoe algemener men toch tot het inzicht komt dat het noodzakelijk is, dat de tuberculose bestreden wordt, des te grooter zal de kans zijn op een nuttig effect bij de be strijding. Jammer voor Wieringen is het echter dat de belangstelling komt op het oogenblik, dat de Re- gcering het aannemen van nieuwe leden heeft stop gezet, waardoor naast die van Wieringen vele veehouders in andere streken van Rijk en Provincie moesten worden teleurgesteld. In het bijzonder gaf dit moeilijkheden voor nieuwe-leden leveranciers, voor die zuivelfabrie ken, waar de bestrijding algemeen en verplich tend is gesteld, zooals b.v. te Schellinkhout, Oost woud, Opmeer, Wieringerwaard, Lutjewinkel en vele anderen. Dit was bovenal te betreuren, omdat uit het oogpunt van de tuberculose-vrije opfok van het jongvee, algemeene bestrijding van alle leveran ciers van het grootste belang is. Om" hierin tegemoet te komen werd door de Provinciale Vereeniging besloten een deel van de beschikbare gelden te bestemmen om de gelegen heid te geven aan bedoelde fabrieken tot aanne men van leden-veehouders dio uit het oogpunt der bestrijding van primair belang zijn. Tenslotte zou ik de Wieringers die van dit jaar voor de Rijksbestrijding zijn geweerd in overwe ging geven om bewijs te geven van hun inzicht omtrent de noodzakelijkheid der bestrijding, door op eigen kosten het onderzoek te laten doen, komt er dan nog eens een kans voor aansluiting bij de Rijksbestrijding, dan hebben dergelijke voor standers van de bestrijding de eerste kans. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, E. KOSTER Dz. Berkhout, 23 Januari 1936. DINSDAG 28 JANUARI. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzendlng; 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gram. pl; 10.00 Morgenwijding; Grampl; 10.30 Ensemble Lismonde; 11.00 Kookpraatje; 11.30 Ensemble Lis- monde; 12.40 Grampl; 1.00 Omroeporkest; 1.45 Gr. pl; 2.00 Omroeporkest en solist; 3.00 Knipcursus; 4.00 Viool en piano; 4.30 Kinderkoorzang; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Bijbelvertellingen; 6.00 De Octo- phonikers; 7.00 Voor de kinderen;; 7.05 Kinderkoor concert; 7.30 Engelsche les; 8.00 Berichten; 8.10 Omroeporkest, Kovacs Lajos' orkest en solisten; 10.25 Bridge-les; 11.00 Berichten; 11.10—12.00 De AVRO- Decibels. HILVERSUM (301 M) KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl; 11.3012.00 Godsd. halfuur; 12.15 Grampl; en KRO- orkest; 2.00 Vrouwenuur; 3.00 Modecursus; 4.00 Gr. pl. en KRO-boys; 5.30 KRO-orkest en Grampl; 6.40 Lezingen 7.35 Grampl; 8.00 Berichten; 8.10 KRO- Melodisten; Jodelliederen en Grampl; 9.20 Cause rie, 9.35 Symphonieconcert; 10.15 Grampl; 10.20 Be richten; 10.35 Symphonieconcert; 11.15-12.00 Gr.pl. DROITWICH (1500 M.) 11.20—11.50 Orgelspel; 12.10 Kwintetconcert; 12.50 Gram.pl; 1.20—2.20 BBC-Welsch-orkest; 3.10—3.55 Kwintetconcert en solist; 4.20 Lezing; 4.40 Het Wethmar Kwintet; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Berichten. 6.50 Pianorecital, 7.15 Fransche les; 7.50 Causerie; 8.20 Zang en piano; 8.35 Populaire muziek; 8.50 Gevar. programma, 9.50 Berichten; 10.20 Toespraak 10.40 Britsche Dames-Symphonie-orkest; 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Grampl; 11.20 Orkestconcert; 2.50 Gr. pl; 4.2*0 Zang; 4.50 Grampl, 5.50 Orkestconcert, 8.30 Concert uit Munchen; 9.35 Hoorspel; 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN (456 M.) 5.507.20 Populair concert; 11.20 Concert mmv. so listen, koor en orkest; 1.352.20 Gevar. concert; 3.20 Concert en voordracht; 5.20 Het Omroeporkest} 7.30 Hoorspel; 8.20 Voordracht en concert. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Omroeporkest; 1.50— 2.20, 5.20, 6.35 en 7.20 Grampl; 8.20 Salonorkest en. voordracht; 10.30—11.20 Grampl; 484 M.: 12.20 Gr. pl; 12.50 Salonorkest; 1.502.20 en 5.20 Grampl.; 5.50 Zangvoordracht; 6:40 Gevar. programma, 8.20 Omroeporkest; 10.30—11.15 Grampl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M. 7.30 Dansmuziek; 9.20 en 9.40 Berichten; 9.50 Pia norecital; 10.05 Weerbericht; 10.2011.20 Dansmuz. rs Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 3. Maar met de uiterste welsprekendheid, waar over de jeugdige Alfred Ramsay beschikte, tracht te hij te redden, wat er te redden viel, er bestond bovendien hier een schitterende kans voor hem, om naam te maken als advocaat! In'heftige be woordingen viel hij den openbaren aanklager voor diens requistioir aan, het lag toch voor de hand, betoogde Ramsay, dat, wanneer zijn cliënt juist niet zulk een gentleman was, hij den sluier zou hebben opgelicht, waardoor de motieven duidelijk werden, welke tot het drama op Rother- inere Castle hadden geleid. Voor pleiter stond het vast, dat de bezoeken aan Lady Caroline met haar volle medeweten en instemming plaats had den, voor hem stond het evenzeer vast, dat zijn cliënt meer dan eens Lady Caroline al£ een op recht vriend uit haar financieele moeilijkheden had gered. Maar bevreesd, op dien noodlottigen avond haar echtgenoot de ware toedracht te moeten bekennen, had zij, met de listigheid van een doortrapte sirene, een scène in elkaar gezet, waardoor Sir Everard den indruk krijgen moest, als was zij door Sir Charles met minder eerbare bedoelingen overvallen. „Waarom, heeren van de jury", ging Alfred Ramsay met stemverhef fing voort, „zou de beschuldigde zich jegens de vrouw van zijn gastheer op den bewusten dag aldus misdragen hebben, terwijl toch de hoofdge tuige, volgens haar eigen verklaringen, toegeeft, hem bij herhaling ontvangen te hebben bij af wezigheid van haar echtgenoot? Waarom ik leg de jury met nadruk deze vraag voor ge schiedde toch niet eerder wat op den noodlottigen avond van 16 Maart geschieden moest? Mijn cliënt en Lady Caroline waren immers geen vreemden voor elkander, zij kenden elkaar van jongs af aan, waren bijna met elkander verloofd geweest. Ik vestig er uw aandacht op. hoeren leden van de jury, dat dit punt van aanklacht toch wel zeer ongerijmd is! De openbare aan klager ontkent, dat mijn cliënt een gentleman zou zijn, Het is een beschuldiging, door niets bewezen! Integendeel: volg zijn leven stap voor stap velen van u zijn daartoe trouwens in de gelegenheid geweest en ge zult moeten erken nen, dat hier wel degelijk zich een man van eer voor het gerechtshof te verantwoorden heeft- Hij zwijgt op alle beschuldigingen, hoewel het hem, naar mijn innige overtuiging, niet <!e minste moeite zou kosten, ze stuk voor stuk te ontzenu wen. Hij zwijgt en is bereid, een vonnis op zich te laden, teneinde de eer van een vrouw te red den Verdient zij dat? Neen, nen, en duizendmaal neen! Wanneer in die vrouw inderdaad gevoel van eer leefde, zou zij het hier uitschreeuwen, dat mijn cliënt geen misdager is en bekennen, welk aandeel zij zelf inde dramatische gebeurte nis heeft gehad. Liever ziet zij echter, dat een on schuldige naar de kerker wordt verwezen, dan dat, door te spreken, gelijk haar plicht is, een smet zou worden geworpen op haar zoogenaam de eer! Mijne heeren leden van de jury, ik deel de gevoelens van ridderlijkheid niet, die mijn cliënt tot zwijgen noodzaken, naar mijn eerlijke overtuiging is een dergelijke romantische ridder lijkheid hier absoluut misplaatst. Mijn cliënt heeft zich evenwel in dit opzicht zijn weg afge bakend het zij zoo! Heeren leden van de jury, ik beveel hem in uw uiterste clementie aanl" Het pleidooi van Alfred Ramsa had merkbaar indruk op de zaal gemaakt. De advocaat ging zitten en knikte zijn cliënt bemoedigend toe. De jury, onbewogen, trok zich terug. Twintig minuten later viel het vonnis. Sir Charles Melrose werd schuldig verklaard aan manslag, onder de verzachtende omstandigheid, dat provocatie wegens de kastijding, door Sir Everard Rolhermere hem toegediend, in aan merking kon worden genomen, en veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. „U hebt het vonnis gehoord, beklaagde", zei de president plichtmatig, toen het rumoer ver stomd was, dat het zware vonnis had verwekt. „Wenscht u nog iets in het midden te brengen?" Sir Charles, afwezig, schudde het hoofd. Hij zocht Lady Caroline. Maar deze hield den blik afgewend van de beklaagdenbank en knoopte haar sluier dicht- Een diepe zucht ontsnapte hem. „Ik ben bereid," sprak hij met toonlooze stem tot de beide veldwachters. En tusschen hen in werd Sir Charles weggevoerd. „De dwaas," mompelde Alfred Ramsay, hem naziend. „Mijn God, wat een hooghartige dwaas! Als hij zijn mond had open gedaan, was hij er hoogstens met een paar jaar afgekomen! En dat alles voor een vrouwvoor zulk een vrouw!" HOOFDSTUK II SIRLAS CHARLES MELROSE LAAT ZICH INLICHTEN Een bescheiden tikje op de deur van zijn privé- vertrek deed Alfred Ramsay, gevierd advocaat. die zijn kantoren in Fleet Street had, van den arbeid opzien- Een diepe rimpel groefde zich in zijn voorhoofd, hij had toch zoo duidelijk te ver staan gegeven, dat hij dezen morgen niet ge stoord wenschte te worden. Op zijn norsch ge grom opende Jones de deur van het heiligdom halverwege en bleef, als ware hij zich van schuld bewust, op den drempel staan. „Kan ik dan nooit met rust gelaten worden, zelfs niet, als ik daartoe de strengste orders heb gegeven?" blafte Ramsay den ouden getrouwe toe. „Wat is er? Wat moet je? Komaan, schiet op! Ik heb mijn tijd niet gestolen!" „Er is iemand, die U dringend wil spreken, meneer", antwoordde Jones, met een wereld van devotie in zijn stem. „Wij hebben al les gedaan, om hem kwijt te raken, maar zagen er geen kans toe". „Laat een van de klerken de zaak met hem be handelen! Ik heb het te druk, om mij vandaag met iets van de gewone bureauzaken te bemoeien" „Hij staat er op, met U persoonlijk een onder houd te hebben". „Staat er op?" snauwde de advocaat. „Dat zijn uitdrukkingen, die me niet bevallen van niemand! Je gaat er achteruit in je dienst, Jo nes! Vooruit wie is het? Zijn kaartje!" „Hij heeft gen kaartje en wilde ook zijn naam niet noemen", stamelde Jones. „Dat zou hij al leen aan U doen." «Opgemarcheerd!Alfred Ramsay wees met een energiek gebaar naar de deur. „En wanneer je er prijs op stelt, Jones, je betrekking hier te behouden, waag het dan vandaag niet, me voor een tweeden keer te storen!" „Uw bediende treft niet de minste schuld", deed zich plotseling een vlakke stem hooren. Jo nes maakte van de gelegenheid gebruik, zich met een voor zijn jaren ongelooflijke snelheid uit de voeten te maken., ,Voor de stoornis ben ik alleen verantwoordelijk, niemand anders". Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2