Italianen dringen voorwaarts Verduistering aan den Langendijk. Abessijnsche ambulance gebombardeerd De kindermishandeling te Megen KIJKEF1 isKOOPEIHijCLOECK Dc Autobus moeilijkheden op den afsluitdijk. Noodweer en overstroomingen in Argentinië. Tot een totaalbedrag van 600 gulden. Dinsdag 28 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGEB 79ste Jaargang. No. 9901 C0U1ANT. Int Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN TlèN van 1 tot 5 regels f0.85. Iedere regel meer 15 cent (bewijsno Inbegrepen). Groote lelters worden naar plaatsruimte berekend VOLGENS HUN MEDEDEELIN- GEN ZOUDEN ABESSINIëRS ZWARE VERLIEZEN HEBBEN GELEDEN. Reuter seint uit Rome: Het officieele legerbericht no. 107 luidt als volgt: Aan het Somalifront heeft op 23 Januari een onzer gemotoriseerde colonnes een verkcnningsopmarsch ondernomen naar Wadera, ongeveer 70 kilometer ten Noord-Westen van Neighelli aan de grens tus- schen Gala Borana en Sidamo. Na korten tegen stand heeft de vijand het veld geruimd, nadat hij te voren een munitie-depot in de lucht had laten vlie gen. Talrijke gevangenen werden gemaakt. Levens middelen en opslagplaatsen van materiaal vielen in onze handen. Een colonne, gevormd uit zwarth'emden, met pantserauto's, Is onder hevel van gene raal Agostini opgerukt langs de Dawa Par- ma, nadat Abessijnsche strijdkrachten onder bevel van een Grieksch officier teruggeslagen waren en heeft gisteren 26 Januari Malka- moeri op 210 kilometer van Dolo bezet. Bij de gevechten van deze colonne hebben de Abessijnen 1467 door ons getelde dooden verloren. Weber Addi, leider van de Somali digodia heeft tezamen met de notabelen en krijgers van zijn stam zijn onderwerping be kend gemaakt bij onze politieke instanties. De digodia heben het Italiaansche protecto raat reeds in het te Loeg op 25 November 1895 door Vittorio Bottega gesloten verdrag aanvaard. Gedurende den slag aan den Ganale Doria en de daarop volgende achtervolging der tegenstanders heeft de vijand,, zooals nader is geconstateerd, 10.000 dooden verloren. Onze verliezen aan officieren en blanke troepen zijn gering. De inboorlingentroepen verloren eenige honderden dooden, gewonden en vermisten. Gewel dige hoeveelheden wapenen, die nog niet geheel bij een gebracht zijn, voorts groote kudden schapen en runderen,, materiaal-opslagplaatsen van allerlei aard. waaronder ook een radio-station vielen in onze han den. Ook zware kettingen en ijzerblokken voor sla ven werden gevonden. Voorts werd de persoonlijke bagage buitgemaakt van den Belgischen officier en militairen adviseur van ras Desta, tijdens den slag aan den Ganale Dorida. Bij de geheele actie heeft de vijand een ruim gebruik gemaakt van dumdumko- gels, gelijk medici hebben geconstateerd. Aan het Eritrea-front wordt in liet Tembien-gehied de zuive- rings- en ordeningsactie voortgezet. Aan de Setit hebben gewapende Abessijnsche troepen gepoogd een kleinen vooruitgeschoven post te naderen bij Ahenani. Zij werden echter onmiddellijk teruggesla gen. De luchtstrijdkrachten ontplooiden in alle secto ren een zeer drukke activiteit. Abessinische ambulance gebombardeerd. Addis Abeba: Op 18 Januari j.1. bombardeerden de Italianen een Abessinische ambulance nabij Ma- kalé, waarbij vijf vrouwen, die in de ambulance wer den verpleegd, werden gewond. Des middags werden wederom bommen geworpen, waardoor twee kinderen werden gewond. De leider van de ambulance, de Oostenrijksche dok ter Schuppler en zijn assistenten, kapitein Brohil en Het transport van proviand naar de fronten levert nog altijd groote moeilijkbeden op. Ahimed, zonden een protest-telegram naar hot Roode Kruis te Addis Abeba. Zij vroegen den Volkenbond in kennis te stellen met deze daad van de Italianen, waarbij zij er de aandacht op vestigden, dat het Roo de Kruis-embleem duidelijk zichtbaar was voor de vliegers. „Zoodra wij de Italanen zagen neerduiken naar de ambulance, waren wij verplicht ons Roode Kruis-embleem uit te spreiden." Journalisten bezoeken het Noordelijk front. Rome: Het agentschap Stefani seint uit Asmara: Italiaansche en buitenlandsche journalisten hebben een reis gemaakt naar het Erythreesche front. Zij zijn in het fort van Makalle ontvangen door maarschalk Badoglio, die, nadat zij hulde gebracht hadden aan het monument van generaal Galliano, den verdediger va.n dit fort tijdens den vorigen Italiaansch—Abes- sijnschen oorlog, uitvoerige uiteenzettingen gaf over den slag in het Tembien-gebied, waarbij 5000 Abessij nen het leven verloren. De maarschalk wees nogmaals op den moed der Italiaansche troepen en de tech nische volmaaktheid van het Italiaansche apparaat. Vervolgens keerde de maarschalk zich tot de bui tenlandsche journalisten, zeggende, dat zij zelf gedu rende hun bezoek aan het front konden waarnemen, dat de Italiaansche communiqué's volkomen waar zijn, hetgeen contrasteert met de voortdurende leu gens, die in de Abessijnsche communiqué's zijn ver werkt. Met grooten lof sprak de maarschalk verder over de diensten van de Italiaansche intendance, waarbij hij in herinnering bracht, dat in sommige periodes meer dan 2000 arbeiders aan het werk waren om den prachtigen weg aan te leggen, die de oude grens met Makalle verbindt, een weg, die thans een intens ver keer mogelijk maakt en een volmaakte ravitaillee- ringsorganisatie. Badoglio besloot zijn uiteenzettingen met eenige woorden te wijden aan de waterverzorgingsdiensten, waarvan het belang kapitaal is en aan den geest van opoffering, waarvan de Italiaansche troepen getui genis afleggen bij de uitvoering van hun bescha- vingstaak. EEN DER KLEINEN MET DE HANDEN TEGEN EEN BRAN DENDE KACHEL GEDRUKT. VERDACHTE TOT 6 MAANDEN GEVANGENISSTRAF VEROOR DEELD. De politierechter te 's-Hertogenbosch heeft gister behandeld de zaak van de ernstige kindermishande ling te Megen bij Oss, waarover in de bladen is be richt en waaromtrent zelfs aan den minister vragen zijn gesteld. Verdachte is de 61-j'arige vrouw M.W., die ten laste wordt gelegd, dat" zij in December 1935 opzettelijk en herhaaldelijk de haar toevertrouwde voogdijkinderen Anna Hollaar en Everdina Hollaar gewelddadig met een stok of met een hard voorwerp, of mot de han den heeft geslagen en verwond en Everdina Hollaar met haar handen bovendien tegen een brandende kachel heeft gedrukt. De kinderen waren bij de vrouw in gezinsvoogdij geplaatst. De mishandeling werd ontdekt door den onderwijzer van de kleinen. De kinderen werden over het algemeen verwaarloosd In een schuur, zonder eenige bedekking, werden zij op den grond te slapen gelegd; hun voedsel bestond hoofdzakelijk uit afval. Herhaaldelijk werden de kin deren met een gloeiende pook geslagen. De politierechter mr. Schröder vroeg aan de vrouw of zij wel wist, waarom zij hier terecht stond. Ver dachte verklaarde dat heel goed te weten. De gemeen teveldwachter uit Megen, Quax, verklaarde dat hij de beide kinderen in een koude keuken had aange troffen terwijl verdachte in een verwarmd vertrek bij de kachel zat. De kinderen vertoonden wondjes. De politierechter las hierna het rapport, voor van den arts, dr. Baptist te Megen, waaruit blijkt, dat de lichamen van de kleinen verschillende blauwe plek ken vertoonden. De verdachte beweerde desgevraagd een van de kinderen eenmaal op het achterste te hebben geslagen, maar zij ontkent Annie met den mattenklopper op het hoofd te hebben geslagen, zoo als was gebleken uit een rapport van den veldwach ter volgens verklaring van de kinderen opgemaakt. Uit het rapport van den veldwachter blijkt, dat een der kinderen met de handen tegen een brandende kachel is gedrukt. Verdachte ontkent dit, maar de veldwachter handhaaft zijn rapport. Dan wordt de kleine 8-jarige Annie voorgeroepen, die vertelt, dat tante haar met de mattenklopper op het hoofd sloeg en Dientje met de handen tegen den kachel heeft gehouden, en deze ook met de pook heeft geslagen, haar echter niet. De vrouw ontkende dit alles heftig. De vijfjarige Dientje komt dan bevestigen, dat tante haar met de handen tegen de kachel heeft gehouden en laat den politierechter haar handen zien. Verdachte ontkent alles opnieuw, maar dr. Baptist uit Megen komt ook zijn rapport bevesti gen. Hij heeft brandwonden geconstateerd aan de voeten van een der kinderen en die kunnen zijn toegebracht met een gloeiende pook. Op een vraag van den politierechter aan de vrouw, hoe die won den dan wel aan de voeten kwamen, zei verdachte: och, dat kunnen ze zelf wel gedaan hebben. Ik heb ze niet tegen de kachel gedrukt. Dr. Baptist zei, dat de vrouw zelf verklaard heeft, in het geheel geen kinderliefde te kennen. De officier van justitie, mr. v. d. Burg, zei in zijn requisitoir, dat een dergelijke zaak, waarvan hij het gruwelijke uitvoerig schilderde, gelukkig maar zelden voorkoml. Aan deze vrouw hadden in het geheel geen kinderen moeten worden toevertrouwd, omdat zij zelf toch verklaard heeft, er niet van te houden. Spr. moet dan ook de maximumstraf eischen van zes maanden gevangenisstraf. De politierechter vroeg dan aan de vrouw, wat zij voor de kinderen ontving. Maar verdachte zei, het njet precies te wefen, doch in ieder geval veel min der dan vroeger, ongeveer 78 gulden per jaar voor beide kinderen. De verdediger, mr. Jansen uit Eindhoven, meende, dat de zaak wel schromelijk overdreven is. Volgens de vrouw zijn de kinderen tegen de kachel aan gevallen. Als verzachtende omstandigheid meent pleiter de drift van de vrouw te kunnen aanvoeren en vraagt of het wel juist is op grond van een verklaring van de kinderen, zulk een zware straf te eischen. Hij achtte geen redenen aanwezig voor toe passing van de maximumstraf, te meer, daar ge vaar voor herhaling niet bestaat. De politierechter heeft de vrcuw tot zes maanden gevangenisstraf wegens mishandeling veroordeeld. Weer twee bussen en vier taxi's in beslag genomen. Hoewel de Hooge Raacl het cassatieberoep van den officier van justitie te Haarlem, overeenkomstig de conclusie van den procureur-generaql in de zaak te gen de Friesch-Hollandsch Reisvereeniging Samen werking welke met bevestiging van een vonnis van den kantonrechter te Haarlem was vrijgesproken terzake van het exploiteeren van een autobusdienst tusschen Leeuwarden en Rotterdam niet ontvan kelijk heeft verklaard, heeft de marechaussee uit Makkum gisteren weer een autobus van deze ver- eeniging, welke wagen op weg was naar Hilversum, op den afsluitdijk bij Kornwerderzand aangehouden en in beslag genomen. Binnen een half uur had de bestuurder een auto bus te Makkum gehuurd, waarin de passagiers over stapten en waarmee de reis werd voortgezet. Inmid dels had de marechaussee den in beslag genomen autobus weer vrijgegeven. De bestuurder liet dezen bus op den afsluitdijk staan. Ook een autobus van de NoordNederlandsche Reisvereeniging werd in beslag genomen. In verband hiermee reisden de voorzitter der vereeniging, de heer J. D. Jaarsma, en de raadsman van de vereeniging, mr. Buiël, die de reis in den autobus meemaakten, onmiddellijk door naar Den Haag, ten einde over de naar hun meening onrechtmatige overheidsdaad van inbeslagneming bij de hoogste autoriteiten beklag te doen, met last dergelijke inbeslagnemingen te doen staken. Voorts zijn nog vier taxi's in beslag genomen. Verscheidene steden en dorpen geheel on der water. Buenos Aires: In verschillende deelen van het land heeft Zaterdag en Zondag een hevig noodweer gewoed. Storm en regen veroorzaakten talrijke over stroomingen en verwoestingen. Ook de oogst heeft veel schade geleden. Verscheidene steden en dorpen staan geheel onder water; huizen zijn ingestort. Telefoon- en telegraaf- verkeer zijn, evenals het treinverkeer verbroken, zoo dat het nog niet bekend is of er menschenlevens zijn te betreuren. Het ongewoon zwoele weer duurt nog steeds voort. REIZIGER VAN DE FIRMA VER BURG MAAKT GOEDE ZWIER MET HET DOOR HEM VERDUIS TERDE GELD. TE ROOZEN- DAAL AANGEHOUDEN. De reiziger en vertegenwoordiger van de bekende conservenfabriek van de fa. Ver burg te Noordscharwonde, de 35-jarige A. v. H. beeft in deze betrekking verschillende be dragen verduisterd. Deze bedragen worden thans geschat op een totaal van f 6000, doch het kan nog wel meer zijn. De wijze waarop een en ander in zijn werk is gegaan en op welke wijze deze ver duisteringen aan het licht zijn gekomen, zijn wij in de gelegenheid, hieronder te laten vol gen. De reiziger had verleden week op het gemeentehuis een pas aangevraagd voor Noord Afrika en Klein- Azië en had daarmee zoo'n haast, dat hij zeide, deze pas zelf wel uit Haarlem te zullen halen. Dit is dan ook gebeurd en Dinsdag j.1. heeft Van H. de pas gehaald, waarna hij den volgenden morgen op reis ging, in opdracht van zijn firma, naar het Zuiden des lands. Dochin plaats van in het Zuiden des lands orders te noteeren en gelden te incasseeren, was hij doorgereisd naar Parijs, van waaruit hij een brief heeft geschreven aan een predikant te Broek op Langendijk, wien hij zijn misstap beleed, dezen be kende een dubbel leven te hebben geleid en dat hij de vlucht nam om zijn misstap zoo mogelijk weer goed te maken. Van het gestolen geld zond hij hon derd gulden aan den dominee, met het verzoek, dit aan zijn vrouw te willen geven, en haar van het een en ander op de hoogte te brengen. Voorts zond hij een machtiging voor zijn vrouw om gelden op te ne men van een spaarboekje. Inplaats van naar de vrouw van den voortvluchti ge te gaan, belde de dominee de familie van Van H. te Spijkenisse in Zeeland op en stelde voorts de fir ma Verburg met een en ander in kennis. De voort vluchtige vertegenwoordiger had inmiddels zijn pa troon ook van zijn misstap mededeeling gedaan en hem een lijst doen toekomen van personen, die had den betaald en van hen, die niet hadden betaald. De manier waarop de malversaties waren gepleegd was n.1. als volgt: Wanneer een cliënt die met be talen op achter was, gevaar liep niet meer van de firma te kunnen betrekken, gaf de vertegenwoordi ger, als hij bijvoorbeeld van iemand f 1000 had ont vangen, op het kantoor op, dat degene, die f 1000 had betaald, slechts f 600 had betaald, terwijl het restee- rende bedrag dan werd geboekt op naam van den achterstallige. Hij wilde maar verkoopen, ofschoon hij niet op provisie werkte. De orders werden op deze manier steeds uitgevoerd Volgens de thans bekende gege vens heeft Van T. op deze wijze de firma voor f3600 benadeeld ten bate van die afnemers, die niet gere geld betaalden. De resteerende f2400 had hij ten eigen bate aangewend. Volgens de verklaringen van den verdachte had hij een bedrag van f1900 bij zich toen hij naar Parijs vertrok. Naar de Folies Bergères. Daar aangekomen werd hij voor het station aan gesproken door een DuitscheVheer. die hem vertelde, Dr. X. te zijn en hem vroeg, den weg te win en wij zen naar de Folies Bergeres. Van H. wist deze in richting niet te vinden en toen men zich door een politieagent liet voorlichten bleek Van H. het wel te begrijpen, en de heer nog niet, zoodat Van H. hem er heenbracht. De vriendelijke heer bood den argeloozen Hollander een kop koffie aan, maar toen Van H. de inrichting was binnengegaan, heb'oen zich verschillende tafereelen aan zijn oog voorge daan, van welker beschrijving wij ons zullen ont houden, maar het slot van de historie was, dat hij al zijn geld daar kwijt schijnt te zijn geraakt, be halve een briefje van 25 gulden, dat in zijn vest zakje stak. Ook in Amsterdam had Van H. intieme relaties met een Duitsche dame, met wie hij wel eens ging koffiedrinken, hetgeen hem de resteeren de f 500 heeft gekost. Zonder geld op zak kun je In Parijs ook niet veel beginnen en zoodoende besloot Van H. weer naar Holland terug te keeren en telegrafeerde hij zijn vrouw om bij aankomst van den trein van 14.34 aan het station te Roosendaal te komen. De firma Verburg werd met dit telegram in kennis gesteld, die het op haar beurt aan de politiemannen over handigde, die reeds ijverig in de weer waren, een. onderzoek in te stellen. Rijksveldwachter Rood en gemeenteveldwachter Leurink hebben in overleg met den Officier van Justitie te Alkmaar den commissa ris van politie te Roosendaal aanhouding van den vluchteling verzocht. De beide politiemannen vertrokken ijlings per automobiel naar Roozendaal, waar men bij aan komst Van H. reeds in arrest aantrof. Op hem werd gevonden een bedrag van 240 francs en een koffer met goederen, kleedingstukken etc., ter waarde van ongeveer f150.—, welke goederen in Amsterdam waren aangeschaft. Na de verschillende formali teiten te hebben verricht zijn de veldwachters rechtsomkeert gegaan en werd de voortvluchtige nog denzelfden avond om twaalf uur voor den hulp officier van justitie geleid. Zondag werd hem een scherp verhoor afgenomen, waarbij de verduistering werden toegegeven. Maan dag is de arrestant overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar en ter beschikking gesteld van de Justitie. In anderhalve dag is zoodoende deze zaak door de belde veldwachters, rijksveldwachter Rood en gemeenteveldwachter Leurink. tot een goed einde "■ebracht. Een woord van hulde aan deze politie mannen, die de laatste naar nachten biina geen nachtrust hebben gehad. Is zeker wel op zijn plaats Nader vernemen wii nog, dat de verdachte een salaris genoot van f300.— per maand plus vrije reis- en verblijfkosten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1