Toepassing der sancties. Na bei drama van Putbroek Voordracht-Avond Wieringermeer. Lijk gevonden* D' Westmijze Bezorgdheid in Italië wegens groote verliezen. De verkiezingen in Griekenland. Advertentiën. houdt op Vrijdag 31 jan a.s. een Ossenlappen f 1.00 Gebr. KWELDAM Het broeit in het Verre Oosten „Amerika moet zich niet met Europa bemoeien". Marktberichten. ITALIë EN EEN EVENTUEEL PETROLEUM-EMBARGO. HET ZAL ER MET ALLE DOELMA TIG GEACHTE MIDDELEN OP REAGEEREN Rome, 28 Jan. (A-N.P.) Stefani meldt: Sommige bladen trachten het belang van een eventueel embargo op petroleum te verkleinen en beweren, dat deze maatregel met onverschil ligheid door Italië zullen worden ontvangen. De „Morning Post" gelooft zelfs te kunnen zeggen dat Italië bereid i6 een petroleum-embargo te on dergaan. In gezaghebbende kringen te Rome verklaart men te dien opzichte, dat de buitenlandscke re geeringen zich geen illusies moeten maken, want wanneer een petroleum-emhargo wordt toege past zal Italië daarop reageeren met alle mid delen, die het meest doelmatig zullen voorkomen De laatste twee weken zijn volgens Reuter in de Zuid-Afrikaansche havens met Noorsche tankbooten meer dan 6000 ton benzine aange voerd, bestemd vooy Oost-Afrika. Deze hoeveel heid zou 100 vliegtuigen in staat stellen 12 maanden lang dagelijks 480 Km. te vliegen. Om het leven van Hauptmann Br. Coiidon zal worden verhoord. De gouverneur van New Yezsev Hoffman heeft verklaard, dat Dr. Condon, bekent als „Jafsie" uit het Lindbergh proces bij terugkeer van zijn vacantiereis aan een scherp verhoor zal worden onderworpen. BEBLOED KLEKDINGSTUK VAN DEN OUDSTEN JACHTOPZIENER GEVONDEN. Bij het verrichten van graafwerken in liet Esch broek bij Annadaal werd Zaterdagmiddag in een wiidhol eon met bloed doorweekte broek gevonden, van welke men aanneemt, dat dit is de broek, die vader van den Elzen, de jachtopziener droeg, toen hij in den avond van 27 November 1931 te zamen met zijn oudsten zoon Mathys aan <den rand van Anna- daal's bosschen de gebroeders Kersten en hun vriend Wehrens door geweerschoten vermoordde en daarna hun lijken het bosch insleepte en in een kuil begroef. Bij het omwerken van de thans in ontginning zijn de Eschbroek, een' gedeeltelijk moerassig bosschen- complex tusschcn de boschwacJiterswoning Anna daal en St. Odilienberg, stootte de landbouwer W. van den Borg uit Posterholt op een bundel stof. Di rect werd gedacht, aldus de „Nieuwe Koerier", dat zulks wel eens iets van de zaak van den Elzen kon zijn en werd de Rijksveldwachter brig. tit. Paulsen gewaarschuwd. Deze heeft inmiddels ter plaatse een onderzoek ingesteld en vond aan den kant van den rond het Eschbroek loopende vijver in een konijnen- of dassenhol ondergegraven op ongeveer iy2 meter diepte een reeds gedeeltelijk verteerde donkere man- chesterbroek. De broek was opgevouwen en 't binnenste gedeelte was nog betrekkelijk gaaf. Het toonde duidelijk aan, dat de broek met bloed doorweekt was geweest, vooral ter hoogte van de knieën. Verschillende per sonen, die wel eens met van den Elzen verkeerden, verklaarden dat de gevonden broek, wat stof be treft gelijk is aan die welke v. d. Elzen in den tijd voor het drama geregeld droeg. Men neemt dan ook aan dat van den Elzen daags na het begaan van zijn misdaad in d#t hol zijn, bij het vervoeren van de lijken der slachtoffers geheel vol bloed geraak te broek heeft verstopt. Ook' van de andere klee- ren wordt verwacht, dat deze bij de thans in het Eschbosch plaats hebbende ontginningswerken zullen worden bedolven. Het op deze plaats vinden van de broek sluit volkomen aan bij de voor de Roermondsche recht bank door getuige J. H. Hermans uit Posterholt- Donk afgelegde verklaring, dat hij in den morgen van 28 November 1931 vader van den Elzen met een schop onder den arm in de richting van Sluf- fert naar Eschbroek, richting Reutje, had zien gaan Toen reeds werd aangenomen, dat op die reis va der van den Elzen zijn kleeren had verstopt. De plaats waar de broek werd gevonden, Ligt on geveer anderhalve K.M. van van den Elzen's vroe gere woning verwijderd. Zooals bekend, werden 21 April 1934, na de be kentenissen van zoon van den Elzen in de strafge vangenis te Leeuwarden afgelegd, diens kleeren reeds gevonden, eveneens verstopt in een sloot, echter aan de andere zUde van het Eschbroek, korter bij de woning van van den E. De thans gevonden broek is in beslag genomen én ter beschikking der justitie gesteld. Op een weiland bij Rotterdam. Gistermorgen in de vroeglo is op een land bij den Kreckweg te Rotterdam, dicht bij het in aanbouw zijnde stadion van Feijenoord, het lijk van een man gevonden. Het lijk vertoonde een steekwonde aan een der slapen. Vlak hij werd een mes gevonden. Burgers, die 't lijk ontdekten, waarschuwden de po litie, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, onder leiding van commissaris Kok van af deeling 2. De technische dienst nam foto's. Aanvankelijk kon aan een moord worden gedacht. De identiteit van het lijk kon worden vastgesteld. De overledene is een man. die daar ter stede aan den Linker Maasoever heeft gewoond. Uit den toestand, waarin men het lijk vond en uit andere omstandighoden, oa. de particuliere omstan digheden van den overledene, heeft men kunnen vaststellen, dat er geen sprake van misdrijf is, maar dat men met geval van zelfmoord té doen heeft. ONTPLOFFING OP EEN ONDERZEEER. DE OORLOG IN OOST-AFREKA. Manilla (Philippijnen): Aan boord van den Ame- rikaanschen onderzeeër „Squarente", die zich in het droogdok bevond, heeft een hevige ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 8 arbeiders werden ge wond en aanzienlijke schade werd aangericht. (Van een specialen correspondent.) ROME, Dinsdagavond. Italië zegt opnieuw niets te weten omtrent een bom bardement van een Roode Kruis-expeditie ten zuiden van Makallé. Men ontkent de juistheid dezer berichten, maar geeft toe, dat de Abessijnen naar Makallé oprukken. Inmiddels wordt veel ophef gemaakt over maarschalk Badoglio's „strategische overwinning" in het district Tembien; hoewel berichten over hevige verliezen te Rome weer van mond tot mond gaan en veel ver ontrusting hebben gewekt. Men legt bovendien den nadruk op het feit, dat ammunitie is gevonden in de verlaten tenten der Zweedsche expeditie en men zegt ironisch, dat dit de eerste maal is, dat men munitie noodig blijkt te heb ben om de gewonden te verplegen. (Copyright News Chronicle-ANP.) DE WEG ADOEA-MA KALLE DOOR ABES SIJNEN BEZET. Verbindingen iusschen de biede steden verbroken Addis Abeba 28 Jan- (A.N.P.) Volgens albier ontvangen berichten van het Noordelijk front trachten de Italianen ondanks de hevigen regen val de in den slag van 20 tot 23 Januari verlo ren stellingen te heroveren. Zonder onderbreking houden de Italiaansche artillerievoorbereidingen dag en nacht aan. De Abessijnsche troepen daarentegen" doen voortdurend aanvallen om vooral in nachtelijke gevechten afzonderlijke stellingen der Italianen te bezetten. Deze wijze van oorlogvoering eischt volgens Abessijnsche opvattingen slechts geringe offers en wordt meestal met succes bekroond. Volgens verdere van het Noordelijk front ont vangen berichten zouden Abessijnsche 'troepen een stuk van den straatweg van Adoea naar Ma- kalle definitief hebben bezet. De verbinding tus- schen deze steden zou hermede zijn verbroken. De Abessijnen berekenen de verliezen der Ita liaansche troepen in de laatste 5 dagen aan bet Noordelijk front op 10 blanke officiers eenige colonnes van den trein en rond 500 man, w.o, ongeveer 100 blanken. De definitieve uitslag. Dc definitieve uitslag der verkiezingen, gisteren ge publiceerd, is: lib. (Venizelisten) 127, volkspartij (Tsaldaris) 69, verbonden lijst KondylisTheotokis 63, lijst Metaxas 7, republikeinen 7, groep Kotzamanis 4, onafhankelijke Venivelisten 4, agrariërs 4, commu nisten 15 zetels. Bij het buiten beschouwing laten van de commu nisten zal dus het nieuwe parlement 142 Venizelis ten en 143 anti-Venizelisten bevatten. Politie. Gevonden: zilveren geldbeursje. In lichtingen politie Middenmeer. De groote verhuizing naar Wieringerwerf zal naar wij vernemen, aanvangen voor de eerste serie van bouwers van 713 Febr. Groepsgewijs zullen daarna periodiek de overige woningen worden be trokken. Een stuk van zijn vinger afgeknepen. De arbeider Scholten te Middenmeer, werkzaam bij een der dorschmachines, had Dinsdag het on geluk, dat bij het verwijderen van eenig stroo van de drijfas zijn vinger bekneld raakte, met 't gevolg dat deze voor een deel werd afgeknepen. Vergadering C.-H. Kiesvereeniging. De C. H. Kiesvereeniging in de Wieringermeer was Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen in 't Gymnastiekgebouw te Middenmeer onder leiding van haren Voorzitter, den heer H. Leijten. Deze heet de niet talrijke aanwezigen hierop welkom, inzonderheid de spreker, de heer Krol, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De heer Krol begon met de opmerking dat hij het geringe bezoek geen teleurstelling vond, omdat op het politieke pad teleurstelling steeds troef is. Meer dan 1900 jaren geleden, toen de Heiland over de bergen wandelde, sprak deze de woorden uit: „Gij zijt allen broeders'". Wanneer wij thans de groote economische, maatschappelijke en poli tieke strijd zien, dan vraagt men zich terecht af wat is er van dat woord terecht gekomen. In zijn politiek-economisch overzicht liet spr. allereerst de oorlog 19141918 de revue passeeren. De daarna innig gewenschte opleving bleef weg. Spr. ging hierop in den breede na wat oud-minister de Geer aan het Dep. van Financiën heeft gedaan. Komend tot de algemeene crisisbeschouwingen, zegt spr. dat ook de Geer niet de crisis had kunnen stuiten in zijn wedloop omdat het kwaad interna tionaal is, waarbij spr. sterk afkeurt het groote ge brek aan eenheid. Dg S.D.A.P. noemt als reden der crisis 't kapitalistisch stelsel. Leven we dan in een goede maatschappij, zoo vraagt spr. Spr. moet dit ontkennen, doch de vraag is ge wettigd, hebben wij die gemaakt? Immers deze is in de eeuwen gegroeid. De S.D.AP. staat een ander stelsel voor, doch heeft nog nooit „bewezen" dat hun stelsel stand kan houden. In dit verband wees spr. uitvoerig op diverse gebeurtenissen e.a. in Duitschland, waar men in 1918 millioenen op de be- gTooting plaatste voor socialisatie, terwijl 2 jaren later de millioenen verdwenen waren en de socia lisatie voorgoed begraven. Naast socialisatie kwam het „Planwirtschaft", waarin wel iets goeds lag. De S.D.A.P. mag echter de eer niet ontzegd, dat zij in hare gelederen veel denkende hoofden telt, die kunnen en willen wer ken. Het Planwirtschaft is nauwelijks voorbij of men komt met het Plan van den Arbeid 1935. Ob jectief bezien is ook dit plan een eeresaluut waard, Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan Familie, P.T.T., C.N.A.B., Buren, Vrienden en Bekenden voor de vele blijken van belangstelling bij onze 25-jari- ge Echtvereeniging ondervonden. A. STRUIJF en Echtgenoote. Schagen, 29 Jan. 1936. in lokaal PIJPER. Aanvang 8 uur. Entrée 40 ct Leden vrijen toegang. Eenige en algemeen® kennis geving. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon, Simon Nicolaas. W. KAAN Kz. A. KAAN—Veerdig. Anna Paulowna, Jan. 1936. Veerweg 14. 2'/* pond de meest prima Schagen Telef. 64 B. z. a. nette besch. Huishoudster, 26 iaar, met dochtertje 2 jaar, bij heer aiieen, 1 kind geen bezwaar. Brieven letter D, Bureau van dit blad. RIJ. en WERKPAARIUH te koop. keuze utt acht O. VEIL. KER, Waarland. Wegens huwelijk een nette HUISHOUDSTER gevraagd. P. DE BOER, Oude Nie» dorp. Te koop; PLm 400 MARGARINEKISTEN met deksel. J. DE WIT Wz., Mar- garinchandel, Schagen. Te koop gevraagd: EEN TANK, van boven open, inhoud ongeveer 1.3—1.75 M3. P. DEKKER, Nieuw© Nicdorp. Te huur: Een WOON. en WINKELHUIS, met garage, voor alle doeleinden geschikt, te Anna Paulowna. Te bevragen D. v. EEKEREN, Klei weg 13. Te huur gevraagd in Schagen voorjaar of zomer NETTE WONING, liefst met tuin Br. fr, onder rm. 93 Bur. van dit blad. Te koop, mijn nog in het bedrijf zijnde CHEVROLET VRACHTWAGEN '29, met hekken en veebeun. Prijs f200. C. SLIJKERMAN, Zijdewind, Tol 13. vooral het werklöósheidsoplossingsvraagstuk. En had men de zekerheid dat met drie jaar de econo mische opbloei denkbaar was, dan was voor onze Regeering de taak om het plan uit te voeren, Ook de S.DA..P. kan die waarborg echter niet geven en juist daarom is het onverantwoord, daaraan 600 millioen van onze reserves te wagen. Wij allen, zegt spr., hebben te hoog geleefd, be houdens het platteland en een lager levensniveau is vreeselijk moeilijk. Men -vraagt, kunnen we nie beter devalüeeren. Spr. licht met vele voorbeelden het moeilijke van dit probleem toe. Bij al de begrotingstekorten durft de C.D.U. in 1933 nog <e komen om uitvoering Staatspensioen. De C.D.U. is ook in tegenstelling met de C.H. voor eenzijdige ontwapening. Komende tot de beschouwing van Kerk en Staat, zegt spr., dat wat in Duitschland gebeurt, voor ons een baken in zee moet zijn. „Volk en Vaderland" wil staan naar orde en rust. Ook de C.H. wil dit, even als onze regeering. Wanneer de N.S.B. beweert dat zij waarborg biedt voor godsdienstvrijheid, plaatsen wij een vraagteeken. Wij propageeren de vrijheid, steunende op den Bijbel en Gods onfeilbaar woord. De heer A. C. v. Oeveren stelde een 4-tal vragen: over „Devaluatie", de „omzichtigheid" der salaris- regeling, het „Bankgeheim" en „de noodzakelijke vlootversterking voor Ned. Indië". Tot aller tevre denheid werden deze vragen door spr. uitvoerig be antwoord en dankte de voorzitter den heer Krol voor zijn schoone rede, die met groote aandacht werd ge volgd. De heer Krol sloot dit samenzijn met dank gebed. BEEPBUGO WAART) Toen Maandagmiddag de dienstbode van de fam. B. aan den-Basserweg in de-naast de woning gele gen. sloot aan het kleerenspoelen was, gleed zij uit eri viel voorover te water. Toevallig kwam juist op dit oogenblik de heer B., die de markt te Alkmaar bezocht had, thuis. Na eenige moeite slaagde hij er in, het deerlijk geschrokken meisje door hand reiking op het droge te krijgen. LANG END UK ZUIDSCHARWOUDE. De vermiste jongen terecht De 14-jarige zoon van den heer Dirlcs, van wien we gisteren meldden, dat hij werd vermist, is weer in de ouderlijke woning teruggekeerd. Naar hij meedeelde, had hij liet weten klaar te krijgen met vrachtauto's tot Zaandam te komen, waar hij naar familie ging. Met een vrachtauto is .hij gisteren weer bij zijn ou ders gearriveerd. We krijgen hier morgen een belangrijke raads vergadering, waarin niet slechts de begrooting voor 1936. aan de orde komt, doch ook het voorstel van de raadsleden P. de Geus en D. Bakker, om het Bur gerlijk Armbestuur om te zetten in een Instituut voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Enkele maanden gele den besloot de raad, bedoeld voorstel om praeadvies te zenden naar B. en W. We vernemen, dat in dit college geen eenstemmigheid heerscht en dat er niet minder dan 3 verschillende inzichten zijn. Men moet er zich niet over verwonderen, dat omtrent dit voor stel uitgebreide discussies zullen worden gehouden. Mogen zij tot resultaat hebben, dat zij, die van de openbare liefdadigheid afhangen, er in een prettige positie door komen. AN NA PAULOWNA Dammen. De stand voor de competitie van D.A.P. is als volgt: gesp. gew. remise vcrl. pt. H. Huybens 21 14 2 5 30 J. Meijer 16 12 3 1 27 W. Alkemade 14 11 2 1 24 W. Komen 18 9 6 3 24 H. Elfrink 20 9 2 9 20 C. Kaptein 15 6 3 6 15 P. Smiers 15 6 2 7 14 W. Meijer 12 4 3 5 11 A. v. d. Voort 7 5 1 1 11 F. Hoek 13 3 3 7 9 A. Kapitein 14 3 3 8 9 B. de Krom 7 3 0 4 6 J. van Nuland 17 2 0 15 4 W. de Graaf 19 1 2 16 4 BREEZAND. „De weg." De Werkgemeenschap voor Economische Gelijk heid, „De weg", vergaderde Dinsdag'avond bij den heer Van Steijn. In z'n openingswoord sprak de voorz. er zijn spijt over uit, dat de aangekondigde spreker, de heer IL Pilger van Santpoort, plotseling ongesteld is gewor den, zoodat een ander zijn plaats moest innemen. Voorz. zette daarop in 't kort het ontstaan van „De weg" uiteen. Het eindeloos gepraat over dc misstan den van de tegenwoordige samenleving moe, kwamen een aantal menschen tot de slotsom, dat door al het gepraat de menschen toch niet hij elkaar komen, rnaar dat het misschien verstandiger zou zijn niet langer te praten, maar te gaan werken. Als beginsel hebben zij aanvaard: afschaffing van het winst systeem en toekenning van gelijke waarde aan ieders arbeid. De spr. lichtte de manier van werken toe en hier uit bleek, dat naast de verschillende werkgroepen ook een distributiegroep bestaat De werkgemeen schap vervult feitelijk de rol van administrateur der werkuren, die de verschillende leden voor elkaar be zig zijn. Na deze uiteenzetting volgde nog een uitvoerige beantwoording van gestelde vragen en o.a. kwam Hierbij naar voren, dat „De weg" zich absoluut niet bemoeit met politieke- of religieuze kwesties. Naar thans bekend wordt, heeft op den 26sten Januari een 100-tal soldaten uit Buiten-MongoüS een detachement Mandsjoes aangevallen. De Mongolen namen enkele plaatsen in en ven- sterkten dezen. Uit kringen van het Kwantoengleger wordt ver nomen, dat energieke maatregelen tot bescherming van de grens zullen worden genomen, indien de Mongolen hun houding niet wijzigen. Reuter seint uit New York, dat Senator Bohrah, sprekende over de a.s. Presidentsverkiezingen heeft verklaard, dat het noodzakelijk is dat de Vereenigde Staten zich geheel afzijdig houden van de Europee- sche politieke complicaties. Hij zag in den Volkenbond slechts.een raiddel om de reeds vóór 1914 bestaande machtsverhoudingen in Europa te consolideercn. Ij ONTPLOFFING IN FABRIEK. Drie arbeiders gedood. Gleiwitz. In de fabrieken van de Vereinigte Oberschlesische Huttenwerke A.G. is vanmiddag in de koelkamer voor zuurstofflesschen een ontploffing ontstaan. Drie arbeiders werden op slag gedood. Naar het schijnt is bij het vullen der flesschen een steekvlam ontstaan, die de geheele kamer oogen- blikkelijk in lichterlaaie zette. De vlammen konden spoedig gebluscht worden. De materieele schade is niet groot. GOEDKEURING ACCOORD KASSIERSFIRMA J. SCHAAP Hzn. Voor de Arrondissementsrechtbank te Haarlem werd gisteren behandeld de goedkeuring yan het accoord aangeboden door de Kassiersfirma J. Schaap Hzn., te Wormerveer. Tegen de goedkeuring werd door nie mand bezwaar ingebracht. De President deelde mede, dat de Rechtbank over acht dagen haar standpunt zal bepalen. PURMEREND, 28 Januari 1936. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 15 partij en, wegende 22.000 Kg. Handel goed. Hoogste prijs 18. 8 partijen kleine Boerenkaas per 50 kilo met Rijksmerk f 18. Volvette kaas per 50 kilo met rijksmerk f 20, 199 Kg. boter f 1.651.70 per Kg. Weiboter f 1.45 per Kg. Runderen, totaal 384 stuks. 205 vette koeien 3848 ct. per Kg., handel stug; 118 gelde koeien f 80—135 per stuk, handel stug; 40 melkkoeien f 116175 per stuk, handel stug; 21 stieren 3642 ct. per Kg., handel stug; 20 paar den f 60130 per stuk, handel stug; 61 vette kalve ren 3055 ct. per Kg., handel stug; 359 nuchtere kalveren: voor de slacht f 511, voor de fok f 8 13, handel vlug; 184 vette varkens: voor de slacht 3537 ct. per Kg., handel matig; 97 magere varkens f 17—30 pers tuk, handel stug; 215 biggen f 1017 per stuk, handel vlug; 705 schapen f 1019 per stuk, handel matig. 18 bokken f 3—9, handel matig, kipeieren f 2.75 3.25, eendieren f 2.60, piepkuiken 52V^57V£ ct., oude kippen en hanen 3045 ct. per Kg. Konijnen 40—1.70, eenden 2565 ct., Duiven per paar 40 ct. 6 eendeieren f 2.60, 784 kipeieren a f 33.40. Coop. Centr. eierveiling G.A.: 90.000 eendieren f 2.50 —2.80, 80.000 kipeicren 70-80 kg. f 3.50—5.20, 65-66 kg. f 3.30—3.40, 63—64 Kg. f 3—3.20, 60—62 Kg. f 2.80 —3.20, 58—59 Kg. f 2.70—3, 56—57 Kg. f 2.70—2.90, 53-55 Kg. f 2.60—2.80, 50-52 Kg. f 2.50—2.00. MEDEMBLIK, 28 Jan. Uien f 11.15, grove uien f 0.95—1 per 50 Kg„ wortelen f 1—1.20 per 100 Kg., witlof f 7.50, II f 3.70, III f 2 p. 100 p. WARMENHUIZEN, 28 Jan. Roode kool, le kwal. f6.20—7 80, 2e kwal. f3.10— 7.30, gele kool. le kwal. f4.60—6.60. 2e kwal. f3—6.30, Deensche witte kool, le kwal. f4.10—4.40, 2e kwaL f3.80, drielingen fl. uien f 1.90—2.20, grove uien f 2.30-2.40, peen f 1.30-1.50. Aanvoer: 17500 kg. roode kooi. 7200 kg. gele kool, 11200 kg. Deensche witte kool, 4025 kg. uien, 2250 kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 29 Jan. 6400 Kg. uien f 1.80—1.90, driei. f 1.20—1.40, grove f 2.30. 1100 Kg. peen f 1.40-1.70. 1800 Kg. roode kool, doorschot f 3.806.90, 800 Kg. gele kool f2.90—5.90, 5600 Kg. Deensche witte kool f3.30—4.10. doorschot 3.10—4.20. BROEK OP LANGENDLTK. 29 Januari. Uien 1.40—2, drielingen. 1.10—1.20, grove 2.10 2.30, peen 1.50—1.60, ruige gele kool 0.80—2.60. 2250 Kg. kroten f 1.60—4.50, 9300 Kg. roode kool f g —7.30, 11000 Kg. gele kool f 1.90—7.10, 11000 Kg. D. witte kool f 0.70—4

Schager Courant | 1936 | | pagina 2