repareeren en byvullen POORTER's LAAT UW De Bilt seint Het scheepsongeval in Columbia* Spoorwegpersoneel Botsing tusschen twee auto's. bedden en kapok matrassen NU Uit onze omgeving. EEH Talrijke opvarenden door kaaimannen verzwolgen. In vervolg op het bericht over het scheepsongeval te Arauca, in de Zuid-Amerikaansfehe republiek Colura- tbia, wordt nader gemeld: Vele uer vijftig opvarenden van de politieboot, welke Donderdag 1.1., zooals bekend, tengevolge van een plotseling opstekend oh weder op de Meta-rivier is ge kenterd, hebben, volgens verbalen der overlevenden, oen bijzonder tragiscben dood gevonden. De rivier wemelt namelijk van reusachtige kaai mannen en talrijke politie agenten zijn aan deze monsters ten prooi gcvèllen. Een geredde agent vertelde, hoe hij met eigen oogen had gezien, hoe verschillende zijner kameraden, die zwemmend den oever trachtten te bereiken, op het laatste oogen blik door deze dieren in de diepte wer den getrokken. Het grootste deel der geredden bevindt zich mo menteel nog op een in de Meta-rivier gelegen eilandje of in de jungle aan den oever der rivier. Een expeditie met levensmiddelen en medicamen ten is uitgezonden, om den slachtoffers hulp te bie den. Heeft Italië Roemeensche petroleum gekocht Geneve. In Volkenbondskringen verluidde gisteren, dat de Italiaansche regeering enor me hoeveelheden Roemeensche petroleum heeft opgekocht, zoodat de behoefte tot 1937 gedekt zou zijn. De algemeen vervroegde pensionneering op 55-jarigen leeftijd. Een afwijkend standpunt van de vakhonden. Niet alleen de leiding van St. Raphaël, de RJC. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, doch ook de hoofdbesturen van de andere vakbonden van spoorwegpersoneel: Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, Centrale bond van spoor-, tram- en A.T.O./Van Gend en Loos personeel, Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen en Prot. chr. bond van spoor- en tramwegpersoneel, nemen tegenover het voorstel van de directie dér Nederlandsche Spoor wegen, als gedaan aan den personeelraad, tot toe kenning aan haar van de bevoegdheid tot pension neering op 55-jarigen leeftijd van personeel, in welke functie het ook geplaatst mocht zijn, een af wijzend standpunt in. De vakbonden wenschen een algemeene pensionneering op 60-jarigen leeftijd. DE DIEFSTAL IN 'S RIJKS MUNT TE UTRECHT. Naar aanleiding van hetgeen in dit nummer is bericht omtrent de opheldering van den diefstal van 1640 gouden tientjes in 1932 aan 's Rijks munt deelt men thans mede, dat deze opheldering te danken is aan het feit, dat de vrouw van den dief haar man ter zake bij de politie heeft aange klaagd. Nog vernemen wij, dat de dief het geld niet rechtstreeks heeft uitgegeven doch het telkens in ge deelten bij wisselkantoren hier te lande heeft inge wisseld. Zes inzittenden min of meer ernstig ge wond. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft op dc Leid- schestraat te Ilillegom een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee personenauto's, tengevolge van liet feit, dat een van deze beide wagens op de tram rails slipte. In de eene auto, een wagen voor zes personen, ko mend uit 's Gravenhage en op weg naar Amsterdam, zaten in totaal zeven personen, terwijl zich in de andere auto, komende uit Haarlem, alleen de chauf feur bevond. De botsing was zeer hevig. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Van de inzittenden van den Haagschen wagen werden zes personen gewond. Vier hunner werden met beenbreuken en andere ernstige fracturen naar de Mariastichting te Haarlem ver voerd, terwijl een andere ernstig gewonde werd over gebracht naar het academisch Ziekenhuis te Lei den. Dc gewonde chauffeur van den Haag schen wagen, kon ter plaatse verbonden worden. Slechts een inzittende bleef ongedeerd. De bestuurder van de Haarlemschc auto werd naar# het diaconessenziekenhuis te Haarlem overgebracht. Tegenligger slingerde over den weg. Omtrent het ongeval wordt nader gemeld, dat de aanrijding zou zijn veroorzaakt door den uit de rich ting Haarlem komende personenauto, waarin zich alleen de chauffeur bevond. Deze had aanvankelijk rechts van den weg gereden, doch was kort voor de ontmoeting met. de andere auto, een taxi van een onderneming, die een geregelden passagiersdienst, tusschen den Haag en Amsterdam onderhoudt, gaan slingeren. Beide auto's werden door de botsing zeer, zwaar beschadigd. De bestuurder van de auto, die het ongeluk zou hebben veroorzaakt de heer S. wonende te Amster dam aan den Keizersgracht, is naar het Diacones- senhuis te Haarlem gebracht. Van do andere auto werd de ongeveer 40-jarige Mej. Lammcrs, te Den Haag woonachtig, zwaar ge kwetst. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Van de andere passagiers liepen mevr. Lubbers, sinds kort te Amsterdam woonachtig, alsmede haar beide dochters van ongev. 16 en 17 jaar, verwondin gen op. Mevr. Lubbers was er het ergst, aan toe. De meisies werden licht gewond. Alle drie zijn naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De chauffeur van de taxi. de heer K. uit Den Haag. kreeg hoofdwonden, die in de Mariastichting te Haar lem zijn verbonden. De beide auto's zijn ecnigen tijd na het ongeluk met behulp van een kraanwagen weg gesleept en door de politie in beslag genomen. Het eerste onderzoek werd geleid door rijkspolitie uit Amsterdam, die toevallig met een auto op eenigen afstand achter de taxi reed, toen het ongeluk plaats had. De kapok is goedkoop, reparatie aan stoelen enz nu de beste tijd. Tapijt- en Meubelhandel, Laagz. B 32, tel.87, Schag'en ROOVERS PLUNDEREN CHINEESCH DYNASTIEK GRAF. Buit ter waarde van f 450.000. Peiping. Een bende van 40 bandieten heeft een aantal graven, die de overblijfselen van eenige officieele persoonlijkheden der Ming-dynastie be vatten, geplunderd. De buitgemaakte sieraden ver tegenwoordigen een waarde van f 450.000. De roo- verso vervielen de wachters en bonden deze aan handen en voeten, waarna zij rustig aan het werk gingen en eenige van de grootste graftomben plun derden. Bij den buit bevindt zich een kostbaar zwaard met juwcelen bezet ter waarde van circa f 225.000 en een groote parel ter waarde van f 115.000. PROTEST TEGEN EEN ADVERTENTIE. Alg. Ned. Zuivelbond wendt zich tot den minister van Sociale Zaken. De Alg. Nederl. Zuivelbond heeft het volgende pro testtelegram gezonden aan den minister van Sociale Zaken: „Protesteeren ernstig tegen optreden directeur Rijks instituut Volksgezondheid inzake afgifte verklaring betreffende onderzoek vitaminegehalte Blue Band, zooals voorkomende in advertenties in verschillende avondbladen van Donderdag 30 dezei*. Genoemde rijksambtenaar stelt zich door tekst de zer verklaring partij inzake de concurrentie inzake boter en margarine, hetgeen wij ontoelaatbaar achten. Verzoeken Uwe Excellentie dringend terzake maat regelen te nemen." WINKET. Bij de alhier gehouden verkooping van het huis van don heer P. Kant te Lutjewinkel, ten overstaan van Notaris Van Leersum te Winkel is dit door de eigenaar opgehouden op een be drag van 2500. De Spaansche schatgraver meent bepaald, dat Winkel huiten de crisis is gebleven, want blij kens een door hem gezonden brief aan een in woner van Winkel, meent hij, dat deze wel evén naar Spanje kan komen om hem als vriend in den nood bij te staan en zijn knappe dochter mee te nemen naar Holland en tevens als rijk man terug te keeren. Men zij gewaarschuwd voor dezen schatgraver! Bevolking en Burgelijke Stand der gemeente Winkel over Januari 1936 Ingekomen personen T. J. de Jong van Medemblik, Jn. Spaans van Schoorl en gezin, P. Druif van Zijpe, N. Heeman van Koedijk Jb. Zwart van Alkmaar, G. G. de Bakker van Alkmaar, A. Kossen van Heiloo D. G. Grootes van Heerhugowaard. Vertrokken personen Jn. Slot en gezin naar Alkmaar. K. van der Kooi naar Tietjerksteradeel, Jn. de Lange naar Westfalen (Dtsl.), S. L. Krokké naar Barsinger- horn, P. van Stipriaan naar Wieringen, A. B. Betue naar Heerhugowaard, T. J. Leijen naar Hoogkarspel- Geboren. Adrianus Johannes, zoon van C. Lampers en van M. van der Bijl, Sjoerd, zoon van R. van Riesen en van J. Donker, Gerrit, zoon van Jn. Huijbers en van S. Bos. Overleden. Maart je de Leeuw, oud 81 jaren, wed. van S. Hartman. Huwelijken C. Lampers, 47 jaren met M- van der Bijl, 28 jaren Z IJ PE SCHAGERBRUG. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. N. Nap, thans te Alkmaar, is aldaar bevorderd tot adjunct commies ter gemeentesecretarie. Wij verwijzen gaarne naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de belangstelling wordt opgeroepen van de inwoners van Zijpe voor een interessante Huisvlijttentoonstelling, te houden op 7 en 8 Maart in de zaal van den héér Kuiper. -- BURGERBRUG. Donderdagavond jl. hield de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging haar algemeene jaarvergade ring in het café van den heer C. Schrieken, alhier. Aanwezig waren 25 personen. De Voorzitter, de heer P. M. Visser roept de aan wezigen een welkom toe, in het bijzender den heer C. Smit. als secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur. Voorzitter hoopt op een geanimeerde vorgadering en houdt deze voor geopend. De waarnemend secre taris, de heer C. Kok, leest daarna de notueln voor, die onveranderd goedgekeurd werden. Hierna brengt de commissie voor het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeester, rap port uit van haar bevindingen en zegt bij monde van den heer J. C. Kok, alles in de beste orde te hebben bevonden. Voorzitter zegt de heeren J. C. Kok en D. Eriks dank voor hun nazien. De penningmeester brengt dan verslag der kas middelen uit en leest het jaarverslag voor, waaruit wij het volgende aanstippen. Batig saldo 1934 i 384.72. Bijgeschreven rente f20, inkomsten le halfjaar f485.51, 2e halfjaar f469.51, is te zamen f 1359.74. Uit gaven le halfjaar f651.29, 2e halfjaar f385.21, samen f 1036.50. Het saldo op 31 Dec. was dus f 323.24. Een achteruitgang dér kasmiddelen van f61.48, wat ge zien de buitengewone ontvangst van f265, aan om slag, die geheven is een flinke teruggang beteekent. Het bestuur beeft zich dan ook genoodzaakt gezien de contributie met 1 cent per lid per week te ver- hoogen. Door vertrek, bedanken en royement zijrl 87 per sonen afgeschreven. Toegetreden zijn 40 Jederi, zoo- dat op einde 's ja ars 588 betalende leden stonden ingeschreven. Het aantal niet-betalende liep terug van 79 op 63. Ingekomen met verhuisbiljet 4. ver trokken 9 leden. 6 mannen, 6 vrouwen en 2 kinde ren zijn dit jaar verpleegd geworden met een to taal aantal verpleegdagen van 253 tot een totaal bedrag van f825.50. Het gemiddeld aantal verpleeg dagen is voor volwassenen 18.6 en voor de kinderen 15.5. Er is 14 maal gebruik gemaakt van speciaal autovervoer tot een bedrag van f 01.50. 3 overleden leden hebben 12 dagen vertoefd in de Chapelle arden- te, wat een kosten meebracht van f36. Het zou te uitgebreid worden het geheele jaarverslag te ver melden, dus volstaan wij hiermée. Na voorlezing hiervan had de penningmeester een applausje der vergadering in ontvangst te nemen en den dank van den voorzitter, voor de keurige wijze der samenstelling, zooals voorzitter dat noemde. Volgde bestuursverkiezing, vacature secretaris, de heer C. Klaver. Bij de 2e vrije stemming verkreeg de heer C. Smit 8 en de heer L. Dapper 8 stemmen. Bij de volgende stemming verkreeg de heer Dapper 13 stemmen en de heer Smit 12, zoodat de heer Dapper gekozen Was. die de benoeming aannam. Voorzitter feliciteert den heer L. Dapper met de benoeming en hoopt op een even prettige samen werking als zijn voorganger. Rondvraag. De heer Stoop wilde gaarne" de con tributie opgehaald hebben in meer termijnen dan per half jaar., aangezien het voor de menschen al moeilijker wordt om als lid te blijven. De heer Smit geeft het bestuur ernstig in overwe ging dit ter harte te nemen. Voorzitter zegt, dat daardoor de werkzaamheden van den administrateur ook weer verzwaard wor den, evenals van den bode. De heer Kok (penningmeester) zegt. dat van zijn kant geen bezwaar is de contributie per kwartaal te innen. Aldus wordt besloten. De heer Huitema vraagt, hoe te handelen bij ver huizing. Kan met den penningmeester geregeld wor den door verhuisbiljet bij dezen aan te vragen. Dc heer C. Smit wil als secr. penningmeester van het B A. er de leden op attent maken dat bedanken als lid van dc Ver Ziekenhuisverpleging wel eens buitengewone onaangename gevolgen kan hebben voor de betrokkenen Kan daarom eeh ieder aanra den. in z'n eigen belang, lid te blijven. Voorzitter zou willen, dat de menschen, die als lid bedankt hadden of geroyeerd zijn, weer lid kunnen worden, zonder dat rancune toegepast wordt. Bij de sluiting zegt voorzitter dank aan den heer C. Smit voor zijn bemoeiingen in deze en hoopt dat de noodgedwongen verhooging der contributie van 1 cent per lid per week voor een jaar mag zijn en wenscht de vereeniging in 1936 alle goeds toe. Bij de functieverdeeling van het Bestuur onder ling werd de heer C. Kok gekozen als secretaris, zoo dat deze nu de functie vervult van secr.-penning meester. SINT MAARTEN STROET. Vrijdagavond hield ten huize cafe Halfweg, de Tuinbouwver. „Groenteteelt" haar jaarvergadering. Aanwezig met bestuur 31 leden. Bij de opening wijst voorzitter op den ongunstigen toestand. Twee lichtpuntjes zijn er en wel dat 2 keer steun zal worden uitgekeerd plus steun voor de mis oogst, terwijl gewezen kan worden op het ruime standpunt dat de tegenwoordige Minister van Land bouw inneemt, tegenover de tuinders.. Van de ingekomen stukken vermelden we een schrijven van den heer Lijftocht uit Apeldoorn, welke een afdoend middel tegen draaihartigheid meent te hebben gevonden, doch dat de prov. commissie niet met dezen heer in connectie kan treden, daar deze kwesjie in onderzoek is bij den Plantenziektenkun- digen dienst. Voorz. deelt mede' dat de heer Lijftocht verwezen was met den heer van Poeteren in nader overleg te treden, doch deze hier niet op in wilde gaan, daar de verstandhouding met deze heeren minder gunstig was. Te Warmenhuizen had men idee den heer Lijf tocht aldaar te laten komen om een bespreking of demonstratie met dit voorbehoedmiddel te doen ge ven. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereen dit jaa,r 8 leden had moeten afschrijven en deze thans bestond uit 66 leden. Voorts dat de vereen, financieel was vooruit gegaan, het batig saldo be droeg f. 5.29. De rekening werd goedgekeurd. Hierna volgde verslag van de alg. vergadering, door den heer L. Barten. Bij behandeling der bestuurssalarissen werd voor gesteld en aangenomen deze te laten zoo zij waren. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. Glas en P. Jonker weer herbenoemd en als lid der Centr. vereen, werd het aftr. lid de heer C. de Geus eveneens herbenoemd. Voorstellen voor de alg. vergadering werden niet ingebracht. Punt 10, Varia, bracht nog zoo het een en an der in bespreking. Zoo deelde de voorzitter mede dat door werkgevers aan werknemers fooien wa ren verstrekt. Met nadruk wees spr. erop dat dit niet mocht geschieden, daar dit zeker heel onaan gename gevolgen met zich zou slepen. Op de vraag van voorz. worat besloten ook dit jaar weer de ge legenheid open te stellen om koolzaad te doen ont smetten. De heer P. Breed brengt in bespreking, dat door de Veilingsvereen. punten bij de prov. commissie in besnreking worden gebracht, welk» geen veilings- doch tuinbouwzaken ziin zonder dat de tuinders hierover worden gehoord. Tegen deze wijze van wer ken protesteert spr. en stelt voor om de prov. comm vergadering inolaats van in December jaarlijks in Maart te doen plaats vinden. In dien tijd toch hebben de tuinbouwvereen. haar jaarvergadering gehouden en punten als bovengenoemd kunnen dan eerst in de betrokken vereenigingen behandeld worden. Zal in bespreking worden gebracht. De heer J. Schenk vraagt hoe het komt dat te Warmenhuizen 50 ct. en te Noordscharwoude 25 ct. betaald moet worden voor het verstrekken van veilineopgaaf voor de belasting. Zal gevraagd worden. Tenslotte kwam de zetkoolregeling in bespreking waarbij door het commissielid Breed klachten wer den geuit over de niet-coulante naleving van het ~:.g. zetkoololan. De vergadering was het algemeen eens dat het met onwillige honden lastig hazen vangen is, doch zal orobeeren een oplossing te vinden. Hierna sluiting. Verwachting: Matige tot krachtige, later afne mende Westelijke tot Zuidwestelijken wind, tij delijk opklarend, aanvankelijk nog kans op re gen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: waarschijnlijk weer krimpende wind. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 746. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. 46 gr. F. NOG RHEUMATISCH? Dkn heeft U Terlep's Rheumatieksmeersel nog niet geprobeerd, anders was U al van Uw pijn verlost! Prijs f 0.65 per flesch. Alleen verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, Hoogzijde 103 Schagen. LANGEND IJ K De 50 Westfriesche gemeenten, welke door de Com missie van Vijf telkens op dc bres staan voor de be hartiging der belangen van de noodlijdende tuinders, hebben èn van de Langendijker veilingen èn van die in het overige gedeelte van West-Friesland een sub sidie toegezegd gekregen, waardoor zij weer in staat zijn actief op te treden. Zooals men weet hadden Ged. Staten de gemeentebesturen verboden, een bedrag op de begrooting uit te trekken voor te maken kosten voor die actie. Men deelt ons mee, dat dezer dagen weer aan verschillende eigenaars van pcrceelen, welke noodig zijn voor den aanleg van liet kanaal langs den Waarddijk, de koopsom is uitbetaald. Het is de bedoe ling, dat de perceelen op 1 Mei a.s. beschikbaar zijn. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de gehouden verkooping van huis, boet, erf en landerijen, ten behoeve van de erven van wijlen S. Kruier al hiér, bracht het huis, boet en erf f1940. op. Kooper werd de héér J. Koenis alhier. Het land bracht op: 10 snees voor f27.per snees. Kooper J. Jonker alhier. 39 snees, f 19.per snees. Kooper dezelfde. 10 snees, f21.per snees. Kooper G. Gutter te Noordscharwoude. 11 snees, f22.per snees. Kooper P. Berkhout al hier. 10 snees, f 21.— p. snees. Kooper W. Beemstcrboer, Noordscharwoude. 14 snees, f 23— per snees. Kooper P. Rijper te .Oudkarspel. B. en W. hebben aan den heer J. Wolthuis al hier vergunning verleend voor de inrichting van een benzinebewaarplaats in de nieuw ingerichte garage aan de Dorpsstraat. OUDKARSPEL Zondag zal in de zaal van den heer C. Vis al hier een gemaskerd bal worden gehouden door de zwem- en poloclub „de Langendijker polo club", hetgeen zeer zeker een heel mooi bal zal worden. Men heeft gezorgd voor eerste klas mu zikanten. De band „The Rhythme Players", on der leiding van den radio-crooner John- Brook zal optreden. Men kan dus verzekerd zijn va?n een goede verzorging. Nadere bijzonderheden zie men in de advertentie in dit nummer. SCHOORL Nutsavond te Schoorldam. De tweede Nutsavond te Schoorldam ligt weer ach ter ons en is weer ten volle geslaagd. Voor dezen avond waren Daan en Tommy uitgenoodigd en bleek een goede keus te zijn geweest. Te pl.m. 8 uur opende de voorzitter, de heer P. J. v. d. Meijde de vergadering, waarna de secretaris, de heer H. M. Laurman, op rijm zijn notulen leest, wel ke onder dank werden goedgekeurd. Hierna trad Daan op met een paar liedjes, welke in den smaak vielen bij het publiek, vooral het liedje „Kleine Klompjes". De non-stop-revue „Hutspot", waarin verschillen de tafereelen door het duo naar voren gebracht, in ernst en luim, was zeer tot genoegen van de luiste raars. Menig couplet werd door allen meegezongen. Heel spontaan was dit met het liedje van het platte land. Na de pauze werden door Daan en Tommy nog enkele stukjes gegeven, waarna een gezellig bal volgde. "WIERINGEN HIPPOLYTUSHOEF. Een aardige attentie. Onze plaatsgenoot, de heer Fr. Kila, heeft ten bate van de Vereen. „Kleuterschool", een pracht schilder werk, voorstellende een zeegezicht, beschikbaar ge steld. Het is geheel door hem zelf vervaardigd en in zeer passende en harmonieerendc kleuren gehou den. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dit pracht-schilderij te verloten. NIEUWE N I E DO RP Donderdagavond hield het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling haar vijfde winteravond in dit seizoen, waar als spreker optrad de heer Jan P. Strijbos, met het onderwerp: „Zwerftochten door de natuur"; een en ander toegelicht met lichtbeelden. Ruim 200 per sonen waren aanwezig. Op onderhoudende wijze heeft spreker ons verteld van allerlei vogels, planten en insecten, die voorko men in ons eigen land. Behandeld werden hel woud gebied en het waterland en het Hollandsche duin landschap. De zesde winteravond zal worden gegeven met een film": „De strijd tegen de wateren".

Schager Courant | 1936 | | pagina 2