Generaal Kondylis overleden. Italië stuurt nog steeds manschappen WINKELWEEK Zaterdag 1 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9904 Groote meerderheid voor Sarraut. Steun der Socialisten. Goudvaatje van de Lutine aangespoeld? De treinramp in Amerika. Met paard en sulky te water van 1==8 Februari M. Klercq 6 Zoon Chineesche munitiedepot in de lucht gevlogen. Twintig negers verbrand. KRACHTIGER VOLKERENBONDS- POLITIEK THANS MOGELIJK. Hoewel de regeeringsverklaring van Sar raut weinig afweek van de door Laval ge volgde politiek, hebben de socialisten na langdurige beraadslagingen toch tenslotte Sarrant gesteund, waardoor de motie van vertrouwen in het nieuwe ministerie werd aangenomen met 361 tegen 165 stemmen. Moeilijk kan echter worden gezegd, dat- men in socialistische kringen Sarraut als een bevrijder heeft binnengehaald. Er blijft in de socialisti sche partij een kern |j van verzet, die op den |j duur voor het nieuwe kabinet zeer gevaarlijk kan worden. Dit blijkt wel uit een verklaring van een tiental leden der S.F. I.O., de groote sociaal democratische partij uit de departementen Nord en Pas de Cal ais, waarin wordt gezegd: „De stemdicipline „legt ons de pijnlijke „verplichting op vóór SARRAUT. „de regeering te stemmen, ofschoon wij geen ver trouwen in haar kunnen stellen." Deze uiting spreekt boekdeelen! Dat links ten slotte de zoo hoog noodige steun aan Sarraut heeft verleend is wel in de eerste plaats te danken aan diens uitdrukkelijke verklaring, dat hij overtuigd was van de noodzakelijkheid voor Frank rijk, tot het volgen van een oprechte Volkerenbonds- politiek. Maar niet minder stal de premier de harten der uiterst linksche groepen door zijn verzekering, dat hij met alle machtsmiddelen van den Staat zal optre den tegen gewelddadigheden en betoogingen, waarme de werd bedoeld een verscherpt toezicht op de fas cistische bonden, die zich weer meer gaan roeren. Zooveel gewicht hechten zelfs de communisten blijkbaar aan deze gezindheid, dat zij voor het eerst niet tegen een kabinet stemden, maar zich onthiel den. Voor het buitenland is liet meest van beteekenis de meer Engclsch, dus Völkenbondsgezinde politiek die Frankrijk onder zijn nieuwe bewind zal gaan voe- reru Het sta.at .liierjd.QQr wel vast,; ,dat JOmnè\& met meer kracht tegen Italië zak' kunnen .optreden, nu het zich zeker kan weten van Frankïijk's stéun. Na bijna anderhalve eeuw in het drijf zand te hebben gezeten. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Gp den Zuidhoek van het eiland Vlieland, ter plaatse van den Groenen Hoek, is een bodemloos vaatje aangespoeld, beslagen met roodkoperen hoe pels. Aanvankelijk wist men niet, vanwaar dit merk waardige strandstuk afkomstig kon zijn, doch het merk, aangebracht op het koper, bracht de oplossing. Dit merk bestond uit een hanepoot, zooals de vaten van het in 1789 bij Vlieland vergane goudschip de „Lutine" alle gemerkt waren. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een goudvaatje, dat na lange jaren onder het drijfzand te zijn bedolven geweest, eindelijk boven is komen drijven. De koperen banden berusten thans bij den burge meester-strandvonder. DE GRIEKSCHE STAATSMAN ZOU PLOTSELING AAN HARTZWAK TE GESTORVEN ZIJN, DOCH ER Stoomketel van de locomotief ontploft. 40 gewonden geborgen. Het aantal dooden staat nog niet vast. Reuter meldt uit Sunbury: Omtrent, het spoor wegongeluk nabij Sunbry (in den Amerikaanschen staat Pennsylvanië), (zie ook elders in dit nummer), wordt nog gemeld, dat tot nog toe 40 gewonden zijn geborgen. Het aantal dooden staat nog steeds niet vast. Ooggetuigen doelen mede, dat toen de snel trein, die van Philadelphia naar New York reed, bet bruggehoofd bij Sunbury bereikte, plotseling een geweldige steekvlam opsteeg, terwijl tegelijk het geluid van een hevige ont ploffing hoorbaar was. Men concludeert hier uit, dat de stoomketel van de locomotief in de lucht vloog en dat dit het ongeluk veroor zaakte. Toen de locomotief omlaag stortte, sleurde deze een deel van de brug mee. Met de locomotief vielen de goederenwagen en twee slaapwagens in de tien meter lager stroomende rivier. De achterste wagons vielen op den straatweg en vernielden de daarlangs staande telegraafpalen. Alvorens de brandweer er toe over kon gaan om de slachtoffers te bergen, moest eerst het vuur op de brug worden gebluscht, aangezien gevaar bestond, dat brandende deelen van de brug op den trein zou den vallen. Naar nog nader wordt vernomen, zijn thans vier dooden uit de wrakken van den verongelukten trein geborgen. A. DE VLIEGER VERDRONKEN. De 40-jarige pikeur A. de Vlieger uit Hoofddorp was gistermiddag op den Bennebroekscheweg tus- schen Bennebroekerbrug en Cruqiusbrug bezig een paard af te rijden. Hij reed met een racewagen langs de Ringvaart en werd toen gepasseerd door een vrachtauto bestuurd door den heer K. uit Haarlem. Deze hoorde opeens een plons. Hij stopte en zag den racewagen met den pikeur in de Ring vaart rijden. Hij greep een boomtak en stak die den heer V. toe die den tak kon grijpen. Het paard zwom echter een anderen kant uit, en daar de pikeur met de voeten aan den wagen vastgebon den zat, werd hij meegetrokken naar het midden van de vaart. Het paard, belemmerd in zijn be wegingen hield het niet lang vol en verdween ten slotte met den wagen en den bestuurder in de- diep te. Na eenigen tijd kon het doode dier worden op gehaald. Daar het stoomgemaal te Halfweg In werking was, stond er een sterke stroom in het water, zoo dat men veronderstelt, dat het lijk van den pikeur met het water meegevoerd is, daar men gisteravond om half zeven, toen het dreggen wegens de duis ternis gestaakt moest worden, het lijk nog niet gevonden had. LOOPEN GERUCHTEN OVER VER GIFTIGING. Naar uit Athene geseind wordt, zou de Grieksche staatsman, Gene raal Kondylis, plotseling gestor ven zijn, tenge volge van een hartzwakte. Deze aanval van hartkramp trof den staatsman juist op 't oogen- blik, dat hij' een onderhoud had met den afge- vaardigde JVlcr- Generaal Kondylis. koeris Werd Kondylis vergiftigd? Nader uit Athene. Aangezien geruchten de ronde doen, volgens welke de zoo plotseling overleden lei der der Grieksche monarchisten, generaal Koiidylis; zou zijn vergiftigd, heeft de regeering een gerechte lijke lijkschouwing gelast. Kondylis wordt Zondag ter aarde besteld Athene. De plechtige bijzetting van generaal Kondylis, den aan een beroerte overleden leider dér Grieksche monarchisten, zal Zondag a.s. plaats vin den. Het kabinet blijft nog aan. Het is zeer waarschijnlijk, dat de dood van Kon dylis, door wiens toedoen het vooral is geweest, dat de monarchie in Griekenland terugkeerde, van groo- ten invloed zal zijn op den politieke» toestand in Griekenland. Gister heeft de koning reeds een onderhoud gehad met Sophoelis, de leider der Venizelisten, die na dit onderhoud meedeelde, dat hij van den koning geen opdracht had gekregen een kabinet samen te stellen. Hij zeide voorts den koning te hebben medege deeld, dat men naar zijn meening tot 12 Maart zou moeten wachten met het bijeenkomen van het par lement, aangezien geen enkele partij bij de verkie zingen een meerderheid heeft verworven. In de Ka merzitting zal men bij de verkiezing van een Kamer voorzitter de sterkte der partijen leeren kennen en kunnen constateeren, wien opdracht moet worden ge geven, tot vorming eener regeering. Intusschen kan Demerdzis de loopende zaken blijven afdoen, aldus Sophoelis. De inspannende strijd voor de verove ring van A.bessinië. (Van een specialen correspondent.) Rome. Vrijdagavond. In vervolg op de mededeeling van gisteren, dat een nieuwe lichting Alpentroepen en een regiment artillerie zijn gevormd wordt thans bericht, dat deze troepen reeds naar de ko loniën zijn vertrokken. Dit beteekent, dat meer dan 50.000 man Alpentroepen binnen één maand tijd naar de koloniën zijn vertrok ken, waaruit blijkt, dat maarschalk Ba- doglio in het vervolg gebruik zal maken van soldaten, die gewend zijn aan den strijd in bergachtige streken en van inheemsche troepen in plaats van de troepen, die hij tot nu toe tot zijn beschikking heeft gehad. Eveneens wordt gemeld, dat de reserve-officieren van de luchtmacht van de lichting 1912 weer voor onbepaalden tijd onder de wapens zijn geroepen met het oog op den „dringenden toestand." Het feit dat 10.000 man carabinieri (militaire po litie) naar de koloniën zullen worden gezonden, be wijst eveneens met hoeveel zorg de Italianen de toe komst. bezien. De politie zal het veroverde gebied be waken en de bestaande politieposten versterken. Het corps carabinieri, die hun faam hebben te danken aan de dagert-, dat Sicilië in handen der bandieten was, zal geheel worden gereorganiseerd en uitgebreid. Men doet al het mogelijke om de manschappen in afwachting van hun vertrek naar Oost-Afrika in een zoo goed mogelijke stemming te brengen. Zij mogen gratis van de tram gebruik maken, naar den Dieren tuin en de bioscoop gaan, op voorwaarde, dat zij zich overal in hun koloniale uniform en hoofddeksel ver- toonen. (Copyright News Chronicle-ANP.) DE TOESTAND AAN 'T FRONT. TERUGTREKKENDE BEWE GINGEN TOT STAAN GEKOMEN. DE FOUT VAN RAS DESTA. Addis Abeba, 31 Januari (A.N.P.) De Abessijnsehe berichten van het oorlogsfront doen blijken, dat de achteruittrekkende beweging tots taan is gekomen. De opmarschen van Italiaan sche troepen naar Wardera waren niet meer dan verkennings-patrouilletochten en dienden uitslui tend verkenningsdoeleinden. Over het algemeen is men hier van meening, dat de positie van de Italianen aan het Zuidfront in geval pogingen mochten worden ondernomen de bergruggen ten Noord-Westen van Neglielli in de richting van het merenplateau aan te avllen, nog in het geheel niet als benijdenswaardig. Een dergelijke onderneming zou bij het buiten gewoon lange front van Dolo tot Neghelli uitzon derlijk omvangrijke dekkingsmanoeuvres noodig maken. In Abessijnsehe kringen is men er boven dien vano vertuigd, dat deze bergketens vrijwel onneembaar zijn. Er verluidt hier verder, dat de afzonderlijke af- deelingen, die tijdens de gevechten het contact met de legeraanvoerders verloren hadden, thans weer geheel bijeengebracht zijn en weer ingescha keld hebben kunnen worden in het leger van Ras Desta. De troepenversterkingen uit het Noorden en het Westen hebben bovendien het legercorps weer geheel aangevuld. Volgens de Abessijnsehe voorstelling van den stand van zaken is het leger van Ras Desta op dit oogenblik dan ook met inbegrip van de thans ter beschikking zijnde reservetroepen op dubbele sterkte gekomen. Wat het commando over het leger in het Zuid- Westen betreft, blijven in de hoofdstad geruchten de ronde doen over een verandering, waarbij hoofd zakelijk de naam van den minister van oorlog Moe- loegeta genoemd wordt als opvolger van Ras Desta. Het laatste succes der Italianen aan het Zuidelijk front schrijft men hier toe aan een tactische fout die Ras Desta begaan heeft. Volgens deze opvattingen, is hij, verlangend tot den aanval over te gaan, met zijn troepen uit zijn berg- stellingen door de Harrarwoestijn naar Dolo afge daald om vandaar de Italianen aan te vallen. Hier nu ligt de fout. Want bij de tegenaanvallen van de Italianen is hij tengevolge van de gemotoriseerde af- deelingen en de tanks der Italianen in het nadeel moeten komen, aangezien hij tegenover de snelle be- Italiaansch fort in het strijdgebied van Tembien. Volgens de Abessijnen zal de komende regentijd aan den strijd in Abesinië voorloop ig een einde maken. Van des te grooter beteeke nis znllen in dat geval de Italiaansche versterkingen worden, die de steunpunten der bezet ting zullen vormen. De afbeelding hierboven toont een Italiaansch fort aan het Abessijnsehe noord front. Vergeet niet tijdens de winkelweek onze zaak te bezoeken. Zeldzame gelegenheid om mooie prijzen te winnen. SPOORSTRAAT 8—10, - DEN HELDER wegingen van den vijand niet voldoend snelle bewe gingen van zijn kant heeft kunnen plaatsen. In de Abessijnsehe hoofdstad raamt men de sterkte der bezetting van Negelli op 3000 man gemotoriseerde troepen. Volgens berichten van het Somalifront werd een Italiaansche escadrille vliegtuigen bij Zadera ge dwongen halverwege terug te keeren. 50 DOODEN EN 100 GEWONDEN. MOSKOU, 31 Jan. (A.N.P): Naar het Tass- agentschap uit Sjanghai meldt, zou dezer da gen het munitiedepot van Nendoekau in de nabijheid van Peiping door onbekende oor zaak in de lacht zijn gevlogen. Bij de ontplof fing zijn 50 personen om het leven gekomen en werden 100 personen gewond. Ongeveer 250 huizen werden vernield. Bij vervoer in een celwagen. Reuter seint uit Scottsboro (Alabama): Door het in brand geraken van een celwagen zijn 20 negers om het leven gekomen. Zij waren opge sloten in een ijzeren kooi van een gevangenisauto, waarmede zij werden vervoerd naar de plaats, waar zij aan den weg werkten. In verband met de hevige koude hadden de be wakers hun toegestaan vuur in den wagen aan te leggen. Dit deelde zich evenwel mede aan een vat benzine, zoodat de geheele auto in brand vloog. De be wakers, die zelf ernstige brandwonden opliepen, slaagden er'slechts in*twee van de negers te red den.;, De lijken der 4achtoffers zijn onherkenbaar ver minkt. De beide bewakers, die den wagen vergezelden, lie pen bij hun pogingen, de slachtoffers te redden, ern stige brandwonden op. Omtrent den brand in de gevangenisauto, tenge volge waarvan twintig negers om het leven zijn ge komen, worden thans nadere bijzonderheden bekend. De bewakers, die den wagen vergezelden, hebben namelijk medegedeeld, dat de auto tengevolge van de gladheid van den weg aan het slingeren is ge raakt. Dientengevolge is er benzine uit het zich in de auto bevindende benzine-vat geloopcn, die zich mededeelde aan het vuur, 'twerk de negers hadden aangelegd, om zich tegen de felle koude te beschutten Plotseling had een expipsie plaats, welke den wa gen in een laaiende vuurzee veranderde. De negers stelden vertwijfelde pogingen in het werk om naar buiten te komen, doch tevergeefs. Na eenigen tijd gelukte het den bewakers, de geu ren te openen, zoodat twee der gevangenen, in hope- loozen toestand evenwel, naar buiten wisten te ko men. Later bleek, dat de negers den stop van het ben- zinevat hadden geopend, om daardoor brandstof voor het vuur te verkrijgen. Zij hadden evenwel vergeten, het vat weder te sluiten. VREES VOOR ERNSTIGE OVERSTROOMIN GEN IN ENGELAND Londen Hernieuwde hevige regenval en. het vooruitzicht op verdere regens heeft in ver scheidene deelen van Engeland vrees voor ern stige overstroomingen gewekt. De Theems is ho ven Teddington aanzienlijk gestegen en op som mige plaatsen is de rivier reeds huiten de oevers getreden. In de Medway vallei in Kent zijn reeds verscheidene wegen overstroomd. VLIEGTUIGEN REDDEN EEN VISSGHERBOOT Koningsberg Een visscherboot uit Tawe aan het Kurische Haff werd sedert Maandag ver mist. De autiriteiten van Koningsberg verzoch ten twee vliegtuigen van de militaire luchtvaart en een groot vliegtuig van de Lufthanse om naar het in het ijs vastzittende schip te zoeken. De vliegtuigen hadden het schip snel gevonden en door dezen geleid drong een ijsbreker door de ijsmassa heen, wist het schip vrij te maken en met bemanning behouden de haven van Ne- monien binnen te slepen. MISLUKTE BANKROOF Brie gcinsters neergelegdtwee dooden. New York Uit El Monte (Gahfornië) wordt gemeld, dat twee bankroovers vandaag zijn ge dood en een derde ernstig gewond, nadat zij een overval hadden gepleegd op een bankfiliaal al daar. De buit kon worden achterhaald.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9