Close up Woensdag 5 Februari 1936. SCHAGER COURART. Vierde Blad. No. 9907 Uit onze omgeving. VAN EWIJCKSLUIS, 2 Februari 1936. Mijnheer de Redacteur, Dé heer W. Waiboer komt in ITw blad van Zater dag 1 Februari j.1. terug op een door mij aan „De Courant-Het Nieuws van den Dag" toegezonden en daarin gedeeltelijk opgenomen antwoord op een ingezonden stuk van den heer J. L. de Vos te Wie- ringen in datzelfde blad, waarin de heer de V. zijn bezwaren tegen het hengelverbod in het Amstel- meer had uiteengezet. Ik heb gemeend het woord „gedeeltelijk" te moe ten onderstreepen, omdat juist daardoor mijn ant woord niet zoo duidelijk is geweest, als ik dat gaarne had gewenscht, ofschoon ik mij kan in denken, dat de Redactie van genoemd blad, na den stroom van brieven en ingezonden stukken, die zij over dit onderwerp heeft ontvangen (waar van meerdere zijn geplaatst) bij die plaatsing tot zoodanige bekorting moest overgaan, dat hierdoor het karakter van het ingezondene wel eens niet volkomen tot zijn recht kwam. Het door den heer W. aangehaalde citaat uit het opgenomen gedeelte zou dus mogelijk méér over tuigend tot hem gesproken hebben, indien hij het door mij geschreven artikel in zijn geheel had kun nen lezen. Nu dat niet het geval is geweest, kon de heer W. slechts op datgene, wat gepubliceerd werd, afgaan. Een groot deel van wat de heer W. dan naar aanleiding van hetgeen hij van mijn hand las, naar voren brengt, vliedt langs mij heen, omdat het slechts de Middenstandsvereeniging te Anna Pau- lowna raakt. Ik wil er echter wel dit van zeggen, dat waar de heer W. in deze zaak de secretaris der Middenstandsvereeniging beschuldigt van het vóór- trekken van familie-belang boven Middenstands- belang, van den heer W., na al hetgeen over deze kwestie reeds is gepasseerd, nu toch wel kan wor den gezegd, dat zeker niet het Middenstandsbe- lang, waarvan hij zoo hoog opgeeft, hem hierin heeft geleid, doch dat het enkel en uitsluitend het eigen persoonlijk belang is geweest, dat hij hierbij in het oog hield. Wat betreft de gewijzigde houding van sommige personen, die zich eerst tegen herroeping van het hengelverbod hadden verklaard, doch die, mag men den heer W. gelooven, enkele weken later een pe titionnement voor hetzelfde doel zouden hebben onderteekend, ja, als dit juist is weergegeven, zou dit geen hoogen dunk geven van de standvastig heid van hen, wien dit betreft. Het is ook mij wel bekend, dat sommige Middenstanders persoonlijk wel eens iets doen -of ook wel eens iets nalaten, ter wille der z.g. neutraliteit, waartoe iemand met groot onafhankelijkheidsgevoel zich nooit zou lee- nen, maar dat het geheele bestuur van de Midden standsvereeniging in onze gemeente (op één per soon na), zoo'n gebrek aan ruggegraat zou hebben, als de heer W. het hier voorstelt, wil er bij mij, zonder nader bewijs, nog niet in. Wat die f 1.betreft, die iedere sportvisscher gemiddeld per dag in deze omgeving zou verteren, de heer W. mag nu nóg zoo ernstig doen, als hij ons dit tracht diets te maken, maar ieder die zijn blik onbevangen laat gaan, begrijpt toch wel, dat hier heel wat fantasie bij te pas komt. Al verteren ook de meergegoeden, die bij den heer W. hun auto's stallen, dan mogelijk wel fl.per hoofd de heer W. ziet de talloos velen, die er op uit gaan met een van huis meegebracht broodje en een slok thee of water, dat in een wallekantje wordt ge bruikt, blijkbaar over het hoofd. Hij merkt ze niet in zijn café, dus houdt er ook geen rekening mee. Maar ze zijn er niettemin, en ieder, die zijn blik iets ruimer laat gaan, weet dit. Heusch, waarde heer W., Uw fantasie heeft U hier wel een bijzonder hooge vlucht laten nemen. En dan tenslotte, wat de heer W. de klap op de vuurpijl noemt, n.1. waar in mijn betoog de waarde van de uit het water opgehaalde gulden voor den beroepsvisscher als volledige winst werd opgegeven, Een roadster kwam dor de straten van West- chester New York aangesuisd en stopte in den 6chaduw van Riverside Drive. „Adieu Gil" j,Dus het is je werkelijk ernst, Evelyn?" „Volle ernst. Ik kan je niet trouwen, Gilbert, ik wil carrière maken. Ik heb vijf jaar lang ge spaard om elegante kleeren en een kaartje naar Hollywood te koopen- En jij, je hebt me zelf hon- .derdmaal verzekerd, dat ik mooi ben." „Voor mij ben je mooi, Evelyn, maar in Hol lywood zijn er duizend nog mooiere vrouwen- Het zal niet makkelijk zijn, misschien zul je al les betreuren - kom dan terug bij mij". „Niets zal ik betreuren," zei Evelyn heftig en zette haar kleine voet op het plaveisel. „Ik kom ook niet terug." „Houd je dan niet meer van mij?" „Zeker wel," zei ze en kuste hem vluchtig. Vier maanden later stond ze bleek en afgetobt voor de kantoordeur van een grooten re gisseur. Haar stra lende oogen hadden hun glans verloren. Inplaats van gouden lokken hingen doffe haarsprieten langs haar gezicht, het aar dige japonnetje zag er armoedig uit, de punten van haar sierlijke schoenen waren stukgeloopen en haar kousen meermalen gestopt. Een heftige steek liep van haar maag naar haar hart. Ze had honger ze had twee dagen lang niets gegeten en ze had in 't geheel geen cent meer. Toen, vier maanden geleden was ze gelukkig en vol goede hoop in Hollywood aangekomen, met een koffer vol mooie dingen, en was in een der beste hotels getrokken. Hoewel er veel won 1 tegenover den verteerden gulden, die slechts een zeker percentage winst zou geven. De heer W. haalt er Bartjes, Ir. Lelie en de Zui- derzee-steunwet bij, om de onmogelijkheid van mijn voorstelling in het licht te plaatsen. En in derdaad, in bedoelden zin is een fout geslopen. Maar het verwondert mij ten zeerste, dat de heer W., die toch op allerlei wijze zijn scherpzinnigheid heeft trachten uit te putten, om bedeelde onmoge lijkheid aan te toonen, niet heeft gemerkt, waar de werkelijke fout verscholen zat. Als de heer W. tusschen de woorden „visscher" en „uit" het eene woordje „méér" had geplaatst, dan had deze zin er aldus uitgezien: „En ten slotte, iedere gulden door den visscher méér uit het water opgehaald, is vol ledige winst, enz." Zóó gesteld, valt er op geen enkele wijze ook maar iets op dezen zin af te dingen. Want het bedrag, dat wordt verkregen voor de meerdere visch, die de visscher bemachtigt, als deze hem niet door de sportvisschers voor den neus wordt weg gevangen, is werkelijke zuivere winst. Immers, met de hengel vrijheid heeft hij dezelfde schade aan netwerk en moet hij evenveel van zijn verdienste aan nieuws aanschaffingen en voor onderhoud van j zijn vaartuig besteden. Of eigenlijk nog héél wat meer, daar bij hengel vrijheid de schade, hem door de sportvisschers (laat ons de zaak niet te scherp stellen en zeggen wij dus, dat dit meestal uit on kunde of onbevarenheid geschiedt) aan zijn visch- want toegebracht, nog boven de normale schade komt. Zóó gezien, mag dus naast de volledige mééropbrengst, die door het hengelverbod door hem wordt verkregen, nog een zeker bedrag aan minder geleden schade worden bijgerekend. Om dit duide lijk te zien, behoeft men er heusch geen Bartjes, Lelie of de Zuiderzee-steunwet bij te halen. Maar men moet zich ten opzichte van deze zaak even min met alle geweld een blinddoek voor de oogen willen binden. Tot zoover mijn antwoord aan den heer Waibóer. Echter hoop ik, dat de Redactie mij nog zal toestaan, hier nog even te wijzen op een kantje van deze kwestie, dat tot dusver in de pers nog nimmer in het juiste daglicht is gesteld, n.1. op het gevaar dat de sportvisschers loepen, als zij met plotseling opstekend" ruw weer op het Amstelmeer verkeeren. Had in het najaar van 1935 géén hen gelverbod bestaan, dan zou het vermoedelijk niet noodig zijn geweest, hier thans op te wijzen, om dat dan in September j.1. vermoedelijk meerdere hengelaars in het Amstelmeer een treurig einde zouden hebben gevonden. De bootjes, zooals die hier en op Wieringen in 1934 aan de hengelaars werden verhuurd, waren bij een storm als toen plotseling losbrak, in geen geval voldoende zeewaardig geweest De ijzeren bootjes zouden dan al spoedig gezonken zijn en de zich daarin bevindende sportliefhebbers zouden zeker zijn omgekomen. De houten bootjes zouden in een minimum van tijd volgeslagen en ten slotte omgeslagen zijn, wat voor de inzittenden toch hetzelfde droevige resultaat tengevolge zou hebben gehad. Ik hoef hier slechts te herinneren aan den scharvisscher op een betrekkelijk ondiep wad, vlak bij de Friesche kust, die bij diezelfde gelegenheid om het leven is gekomen. Op het Am stelmeer wordt veel verder van de kust en op een dieote van 5 tot 20 Meter gevischt. Had het hengel verbod niet bestaan, dan zouden er zich vermoede lijk, want het was des morgens voor de storm los brak zeer kalm weer en niemand had een derge lijke catastrophe voorzien) meerdere hengelaars op het Amstelmeer hebben bevonden. In dat geval was de ramp niet te overzien geweest. Gelukkig zijn wij, dank zij het hengelverbod, daarvoor be spaard gebleven. Ik weet wel, dit laatste is iets bijkomstigs, dat ten oozichte van het vraagstuk inzake al- of niet- hengelvrijheid op het Amstelmeer geen gewicht in de schaal mag leggen, maar ik meende het toch van voldoende belang te mogen achten, om dit eens meer onder de algemeene aandacht te brengen. In elk geval zal het voor het Landsbestuur (gesteld dat dit er weer eens toe zou overgaan, om het hengelen op het Amstelmeer aan bepaalde regelen gebonden, weer toe te laten) een taak zijn, er op toe te zien, dat niet weer wordt toegelaten, dat allerlei voor dat water minderwaardige vaartuig jes aan onbevarenen in gebruik worden gegeven en daardoor tal van menschenlevens roekeloos in ge vaar v/orden gebracht. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, teekent hiermede K. KEURIS Az. derlijke geschiedenissen in de magazins stonden, had ze natuurlijk niet verwacht, dat men haar direct een groote rol zou aanbieden, maar toen zij na een volle maand de binnenkant van een atelier nog steeds niet gezien had, was ze zeer teleurgesteld. Ze bekeek zich dikwijls in de spiegel- Vreemd ze was niet meer zoo mooi als in New York. Hier waren alle vrouwen mooi, de kelnerinnen in de restaurants,, de steno-typisten en verkoop sters. Maar zij misten zeker allen wat, een goede stem of talent. Evelyn schepte nieuwen moed. Ze verhuisde uit het dure hotel naar een goed koop pension. Iets moest er gebeuren. Er gebeurde niets - absoluut niets. Ze probeer de het bij de arbeidsbureaus, liep van kantoor tot kantoor en wachtte met vele anderen voor deuren, waarop „Verboden Toegang" stond en die nooit opengingen. Aan het einde van de vierde maand had ze honger. Het laatste paar zijden kousen bevond zich in een treurigen toe stand, het kostgeld was niet betaald en het groot ste cïeel van haar garderobe had ze aan een lor- renkoopman verkocht. Toen plotseling kwam een magische oproep. Men wilde haar zien. Als ze voldeed, kon het van alles beteekenen - zelfs werk. Ze zou de huur kunnen betalen en eten. Het was moeilijk om niet te gaan huilen. Voor de deur van den regisseur stond reeds een menigte menschen, gebogen grijsaards met grauwe baarden,magere jongemannen in af gedragen jassen, verlepte, schuwe, anstig kij kende vrouwtjes, een bleeke moeder met haar kind. „Hij heeft vijftig figuranten noodig", ging het fluisterend van mond tot mond, de film speelt in een Armenwijk van New York-" Eindelijk ging de deur open. De hulpregisseur verscheen en keurde de menschen. „Jij", zei hij en tikte een ouden man opi de schouder, „en jij. Jij niet. je bent te dik." Toen koos hij Evelyn Het was de ironie van het noodlot Wat zij met haar aardige*japonnen en vriendelijk lachje niet be reikt had, verkreeg zij door wanhoop en vertwij feling. „Wat hebben we te doen", vroeg ze schuchter SCHEPEN IN DBN STORM. Een interes sante foto vanaf het schip zeli, dat door de woest aanrollende gol ven over de watervlak te wordt voortgejaagd. W 1 E H 1 N G E V „HUISVERZORGING". Maandagavond 8 uur vergaderde in het lokaal van den heer S. Kaan de vereeniging Huisverzorging. Als de presidente mevr. de HaanBosker de ver gadering opent zijn een 15-tal dames aanwezig. Spr. heet de aanwezigen hartelijk welkom; in het hij zon der de bestuursleden van het Witte Kruis en de pers. Hierna volgt lezing der notulen der vorige alge meene vergadering, welke worden goedgekeurd. Aan het jaarverslag dat hierna volgde, ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar aan 33 gezinnen hulp is verleend met totaal 1055 hulpdagen (dit was het eerste jaar 74). De oliebollcndag en- de verloting heb ben netto opgebracht f 604.48, welk bedrag de voor zitster gaarne als reserve zou willen behouden. De vereeniging telt 226 leden (vorig jaar 252) met 1 do natrice en 1 begunstiger. Mej. Tr. v. d. Schans was het algcloopen jaar tot groote tevredenheid als vaste hulp werkzaam. De penningmeesteresse mevr. BumaLentz brengt hierna haar finantieel verslag uit, waaruit blijkt, dat de uitgaven in totaal hebben bedragen f 905.94. De ontvangsten bedroegen in totaal f 813.36, alzoo een nadeelig saldo van f 92.50. Het vorig batig saldo be droeg f 356.49, de oliebollen en verlotingopbrengst f 604,48, samen f 960.97; Het thans nadeelige saldo f 97.50, geeft een batig saldo van f 868.47. Na dit jaarverslag deelt mevr.'de liaan mede, dat een kerkcraad de steun van f 10 heeft ingetrokken, omdat zij zegt dit niet meer je kunnen betalen, ter wijl juist voor hun armlastigen in het afgeloopen jaar het meest is gedaan. Ds. van Beek vraagt of al eens getracht is subsidie van de gemeente te krijgen, maar de voorzitter is daar niet voor. De gemeente kan wel aan het sub sidies geven blijven, hetgeen neerkomt op hoogerc belastingdruk. Uit het orgaan van het Witte Kruis leest mevr. De Haan een zeer mooi stukje voor, getiteld „Onze zorg" van mevr. Landsberg van Doorn, waarmede mevr. de Haan een zeer goede keus had gedaan, want het gaf eenvoudig en mooi de zorgen der huis vrouwen weer. Bestuursverkiezing. Mevr. A. Buma Lentz, die pe riodiek moest aftreden, werd bij acclamatie herko zen. Mevr. Buma benut de rondvraag om namens het geheele bestuur dank te zeggen aan allen die hebben medegewerkt tot het doen slagen van den oliebollen dag, in het bijzonder aan de verkoopsters, baksters, de leensters van stellen, in het bijzonder aan den heer „Geen zwaar werk - Jullie moeten in een rij staan voor de brooduitdeeling." Brooduitdeeling hoorde ze, haar maag rammelen. Dus dat was het Mekka harer droomen. Het plan stelde een donkere, vuile straat in New York voor. Het grijze huis op den achtergrond was een missiegebouw. Onder de slecht verlichte poort stond een slanke jonge man in het uniform van het heilsleger. Een man, dien Evelyn op het witte doek zeer bewonderd had. De regisseur gaf korte, scherpe bevelen.„Jul lie moeten langzaam naar voren loopen, jullie allemaal: Probeer te loopen met een vermoeiden, sleependen tred- Doe alsof je honger hebt - alsof je bijna verhongert. Wanneer men je koffie geeft giet ze achter in je keel. Bijt in bet brood alsof je reeds dagenlang niet gegeten liebt. Denk er aan, dat jullie werkloozen bent". De star bij de poort lacht met stralende oogen en schitterende tanden „Plaats voor de eerste serie!" riep hij jongensachtig. Een schijnwerper vlamde .op. Men verzocht om stilte. De rij menschen schoof voorwaarts als een dikke rups, sleepte door zoutmassa's, die voor sneeuw fungeerden. Toen kwam Evelyns groote oogenblik, ze stond voor de camera. De star boog zich naar haar over en glimlachte. „Hier heb je te eten en te drinken, zuster" zei hij met een warme stem. Het was Evelyns groote oogenblik en het drong niet tot haar bewustzijn door. De werkelijkheid had haar gegrepen. Met een korte hysterische kreet rukte zij brood en koffie naar zich toe en bracht ze aan haar lippen- Het was brood, liet was koffie - warme koffie, die door haar droge keel vloeide. Plotseling zakte ze in elkaar. „Mijn God", zei de star verschrikt, „Mijn God". Evelyn keek hem aan. De koffie liep met kleine druppels langs haar kin. „Ik heb zoo'n honger," steunde ze, toen viel ze flauw. Toen ze ontwaakte, lag ze op een breede sofa in het kantoor van den regisseur. Iemand gaf haar cognac te drinken. „Men moet haar voor vast engageeren," zei een stem, "ze is een groote actrice." De spreker wendde zich tot haar. „De O. J. Bósker, voor de schitterende gelegenheid hier voor en vooral ook aan Dirk Minnes en Bet. Na nog ecnige'huishoudelijke besprekingen, sluit de voorzitster deze vlot verloopen vergadering. Zuiveldag. De plaatselijke vrouwenelubs. o.a. de Bond vap Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, zullen op Donderdag 13 Febr. a.s. alhier een zuiveldag hou den voor de dames van Wieringerwaard, Wieringer- meer en Wieringen in cinema de Haan, Voorzitter hiervan is de Edela-chtbare Heer Burgem. Kolff. Dan zal b.v. ook door mejuffr. Piet een lezing gehouden worden; er zullen zuivelgerechten te proeven zijn, een film te zien, enz. Kortom, het belooft een mooie en leerzame dag te wordena Er zullen allemaal gra tis bussen rijden. LANGEND IJK NOORDSCHARWOUDE. Burg. stand over de maand Jan. 1636. Geboren: Johannes Reramert, zoon van J. Ooije- vaar en C. M. Bakker. Klaas, z. v. D. Drost en J. M, C. Tuinman. Johannes Franciscus, zoon van T. J. van de.r Vliet en N. Bruijn. Elizabeih, dochter van J. P. Ivos en C. Dekker; Hendrikus Petrus, zoon van G. Ivos en IJ. Kos; Theodorus, zoon van P. Bet en D. Grootjes; Catharina Maria, dochter van T. J, Ivos en F. B. Groot. Gehuwd: geene. Overleden te Alkmaar: Pieler Smit, 34 jaar, echt genoot van Maria Groot. SINT P A N C R'AS Burg. stand over de maand Jan. 1936. Geboren: Antoon, zoon van Klaas Cornelis Alher- tus Bal eri Antoinette van der Linden. Overleden en gehuwd: Geene. Ingekomen personen: Neeltjc Duif en gezin, van Broek op Langendijk naar No. 120a. Johannes Kort leven en gezin, van Roozenburg naar No. 24-9. M. M. J. Ch. Helsdingcn, dienstbode, van. Akersloot naar No. 220c. Antoon Carel Kramer, barbier, van Edam naar No. 225a. Dieuwertje Biersteker, dienstbode, van Hilversum naar No. 119a. Jacob Verhagen, druk kersknecht, van Alkmaar naar No. 331. Vertrokken personen: J A. Glorie, tuinder, van No. 220c naar Bergen; Aafje Prins, wed. van Jan Mulder, van No. 174 a naar Barsingerhorn; Maart, je Krom hout. dienstbode, van No 222 naar Zaandam; Hen drik Noot en gezin, schoenmaker, van No. 311a naar Schoorl; Jan van der Molen en gezin, groen ten venter, van no. 120, naar Broek op Langendijk. Arie Evers en gezin, barbier, van No. 319a, naar Oudorp; Jacob Adam en Wilh. Hendrik van Rijsbergen, grondwer kers, van Buttershuizen. naar Sliedrecht. scene heeft u aangepakt - U was buitengewoon - maar vandaag heb ik u niet meer noodig. Morgen zal ik de close up draaien, wanneer alles goed gaat, teckent u een klein contract". „Kan ik mijn geld krijgen?' vroeg Evelyn aar zelend, de ïest verzweeg zij. Tien dollars- Ze bestelde een overvloedig sou per en een even overvloedig ontbijt. Prompt op tijd stond ze met de anderen in de studio. De menschen bekeken haar met andere oogen, ze behoorde reeds niet meer tot hen. Weer was er lawaai en licht en korte bevelen en de menschelijke rups kroop naar het grijze missiegebouw. Weer stond Evelyn voor de ca mera. De star glimlachte. „Hier heb je te eten en te drinken, zuster". Ze greep naar brood en koffie en bracht het kopje naar haar lippen. Het brood was taai, de koffie was dun en slecht, ze kon nauwelijks slikken. Ze herinnerde zich, dat ze in elkaar moest zakken en gleed op den grond. „Mijn God", zei de star „Mijn God". Ze keek hem aan. Er was niets tragisch in haar gezicht en geen traan kwam in haar oogen- „Slecht, zeer slecht", riep de regisseur, „u bent zenuwachtig, we moeten nog eens draaien," E- velyn bedwong zich. Ze wilde zuchten, huilen, steunen, bewusteloos neervallen, het gelukte niet Ze kon de gevoelens niet meer tot uiting brengen de wanhoop en vertwijfeling van de hongerige. Zij had te veel gegeten. De regisseur vleide, smeekte, brulde en raasde „U wilt een actrice worden? Het eerste het beste meisje, dat ik op straat oppik, kan het heter, 't Is een brutaliteit, om mij van mijn kostbaren tijd te berooven!' Toen streepte hij rle scene door Het contract werd verscheurd. Evelyn verdween voor altijd uit het heiligdom. Nu woont ze weer in New York. Ze heeft een verrukkelijke woning aan het eind van de Fifth Avenue, drie kamers, bad en een aardige keu ken met een oven, waarin ze de heerlijkste wa fels bakt. Haar man Gilbert vindt haar de mooiste en talentsvolste vrouw ter wereld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 11