M dedetails Onze goedko 3pe patronen o vrouw waxodl WAAROM EEN MODEBLAD? Ook voor U van belang! Onze premie. Waarom een Modeblad? is een vraag, die wel eenigszins gerechtvaardigd is. Waarom juist nu, nu er op alles bezuinigd moet worden nog meer uitgegeven voor de kleeding? En dan zijn we meteen waar we zijn moeten. Een modeblad beteekent, ondanks de kosten van het blad op zich zelf, bezuini ging. Nu kijkt U misschien verwonderd en gaat U rekenen, wat U een modeblad kan kosten. Maar U vergeet dan eenige dingen. Het modeblad, dat wij als premie voor onze lezeressen beschikbaar stellen ,is juist een blad, dat op de bezuiniging is ingesteld. Dat wil zeggen, dat het U leert op de meest goedkoope wijze Uw kleeding te maken. Dit alleen is al een verdienste, die het zeer kleine bedrag, waarvoor U deze premie kunt krijgen, ruimschoots rechtvaardigt. Onze premie laat U op bevattelijke wij ze onder meer zien, hoe U van oude klee ding nieuwe kunt maken. En dat beteekent immers bezuiniging! En als U nieuwe klee ding wilt maken, is daar het modeblad, dat U den weg wijst, dat U zegt, op welke wij ze U dit het best en.het goedkoopst kunt doen. Wie zou niet eens kennis willen maken met deze premie? De eenvoudigste weg is, even te schrijven aan: De Knippatronen- dienst, Muzenstraat 5b, te Den Haag en twaalf cents aan postzegels bij .te sluiten. U kunt ook gireeren op giro-rekening 191919 ten name van den Knippatronen- dienst. U krijgt dan het modeblad omgaand franco toegezonden en zult er ongetwijfeld veel genoegen van beleven. Doe het daar om nog vandaag! WASSCHEN VAN WOL GOED. Het goed, dat 's winters aan huis gewas- schen wordt, verschilt aanmerkelijk van de zomerwasch, daar er veel wol goed ge dragen wordt. Hieraan moet bijzondere zorg besteed worden, om hard en geel wor den, alsmede vervilten te voorkomen. De wollen goederen worden een minuut of vijf in een lauwe zwakke sodaoplossing ge weekt, daarna maakt men een sop van goede zeep, b.v. vlokken, klopt deze goed door heet water, zoodat alle deeltjes opge lost zijn en voegt zooveel koud water bij, dat het sop lauw-warm is. Op ongeveer 5 L. water voegt men 1 theelepel glycerine en 1 theelepel ammoniak bij en doet de goed uitgedrukte stukken in dit sop, haalt ze op en neer, knijpt de vuile plekken, doch wrijft ze niet, daarna meerdere malen in lauw water spoelen. Is 't goed vuil, dan wordt een tweede sop gegeven, doch het vuile zeepwater moet zooveel mogelijk uit gedrukt worden. Na het spoelen de stuk ken uitdrukken en liefst uitgespreid dro gen op doeken. Heeft men veel wolgoed, dan is dit niet altijd mogelijk en wordt het in een onverwarmd vertrek gedroogd, zoo mogelijk buiten, waardoor het veel fris- scher wordt. Kousen kunnen door de wrin- Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent postzegels aan „Het Practisch Modeblad", Post bus 36, Den Haag (Giro 203203), schitterende patronen franco toe gezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven. Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kenissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen. die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. ger gedraaid worden en worden paar bij paar aan de punt gehangen, nadat ze eerst netjes opgerekt zijn en de hiel plat op de voet gevouwen is. Niettegenstaande alle voorzorgen kan t toch gebeuren, dat het goed hard en viltig wordt, vooral kan dit ook door transpiree- ren veroorzaakt worden, zooals men dit bij ondergoed kan zien, ook bij jumpers en vesten onder de armen. Veel kan men weer goed krijgen door een eetlepel wijnsteen zuur in één beker lauw water op te lossen en hierin kneedt men de stukken flink met de handen, naspoelen in koud, warm, doch vooral geen heet water. Nieuwe wollen stukken, vooral kousen moeten voor men ze gaat dragen, eenige uren in lauw water met borax geweekt worden, ook aan het spoelwater voegt men borax toe, waardoor de kleedingstukken veel soepeler worden. Zwarte en donker gekleurde wollen klee ding mogen slechts koud behandeld wor den; hiervoor is hout-zeep zeer geschikt, die men 12 uren laat trekken in water, daarna door een doekje of fijne zeef gie ten en de kleedingstukken minstens een dag in deze oplossing weeken. Vlekken worden met galzeep ingewreven. Tenslot te enkele malen naspoelen in koud water, niet uitwringen, doch utiknijpen en op een hanger aan een lijn hangen, om het over tollige water te laten wegdruppelen. Voch tig strijken aan den verkeerden kant. m DAMES-JAPON. VKK 1798. Gestreepte stof is bijzonder aardig f voor een eenvou- \~h dige middagjapon, hoewel natuurlijk ook een of ander fantasie weefsel W gekozen kan wor- WfMs Het model is A zeer eenvoudig, vanaf de punt- Mi hals naar de zij- ||/|J J|ij naad is 'n nervu- re gestikt in een eenigszins ronde flfj lijn. Groote kraag met vlinderstrik- ijl Mfj je, gladde mou- ifhijj wen en twee- baansrok. *,T jffj De kraag ligt i i j pil los op de schou- I Rïj ders. I 1\L i Om het middel f 1 een ceintuur van i dezelfde stof met M U eenvoudige gesp. Een effen stof j\ met fluweelen H kraag staat aan V dit model ook bij- B zonder goed. Dit model is niet trwn JIzq alleen voor jonge VKK1798 vrouwen, doch ook voor anderen geschikt. De rechte streep maakt het figuur bovendien slank. Van daar, dat wij de patronen in alle maten beschikbaar stellen a f 0.58. JAPON VAN GERUITE STOF. G 6. .Prijs f 0.25. Alhoewel een niet te opvallende ruit zeer goed kleedt, is het effect van dit mo del in een effen weefsel bijzonder goed te noemen. Het geheel voldoet aan de nieuw ste eischen en is tevens practisch en een voudig. De raglan mouwen, die steeds meer in den smaak vallen, vergemakkelijken het werk en worden met voor- en rugpanden verbonden. Mouwafwerking met kleine manchet. De achterbaan is glad, doch de JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. G 5. Prijs f 0.25. Niets is moeilijker voor meer gezette fi guren dan het kiezen van een model, dat de lijn zooveel mogelijk ten goede komt en afkleedt. De japon, die hier weergegeven wordt, voldoet aan deze eischen en wel om ver schillende redenen. In de eerste plaats de halslijn, die in puntvorm is weergegeven, afgewerkt met kraag, terwijl in de halsope ning een georgette vestje gedragen wordt. Verder is de rok in puntvorm opgeknipt aan de voorbaan en op het bovendeel ge stikt, dat echter niet aan de taillelijn ge bonden is, doch 5 c.M. lager komt, waar door het figuur langer lijkt; de oploopen- de punt is mede een factor, die in het voor deel van het geheel werkt. Gladde mouwen met kapjes. De ruimte van de rug wordt in gehaald en gelijkmatig verdeeld over de zijkanten. Effen stof in weinig opvallende tint is het meest voor gezette dames aan te beve len. Patronen verkrijgbaar in 48, 50, en 52, a f 0.25. onder wijdte wordt verkregen door een ge deeltelijk opgestikte diepe binnenwaart- sche plooi. De kraag sluit hoog aan den hals en de beide voorpanden hebben ge festonneerde nesselgaten, waardoor smal bandfluweel of koord gehaald wordt, zoo als de afbeelding aangeeft. Smalle ceintuur. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48, a f 0.25. die het Voorjaar zal brengen warms. In de lade, grenzend aan de bo venste plank, liggen in vakjes de servetten, het tafellaken, de vorken, lepels enz. Het kastje geheel rechts dient voor het eet- en ontbijtservies, terwijl de lade ge heel onderaan kan dienen tot het bergen van verder tafelgoed en -lakens. Zoo kunt U dan het middelste vakje openhouden tot 't bergen van boeken, na tuurlijk niet in te groote hoeveelheid. Een practisch en tevens sierlijk dressoir voor onze huiskamers. EEN WINKELPRAATJE. Wanneer wij onze inkoopen doen, zullen wij bij voorkeur die winkels kiezen, die er tot in de puntjes verzorgd uitzien en waar de waren overzichtelijk zijn geëtaleerd. Veel hangt er voor een winkelier van de inrichting van zijn winkel af; de klanten moeten er zich behagelijk voelen en het moet hun een genot zijn, de uit hygiënisch oogpunt goed verzorgde waren uit te kie zen. In de eerste plaats moeten winkels goed verlicht zijn, terwijl stalen vensters en gla zen etalagekasten het licht, dat van buiten af komt, niet belemmeren ruimschoots naar binnen te komen. Inderdaad is het een groot verschil of wij sommige speciaalzaken thans of een twin tig jaar geleden binnentraden. Wettig voor schrift in het belang der hygiëne b.v. zijn thans de betegelde muren van vleeschhou- wers, waar alle waren zoo hygiënisch mo gelijk behandeld worden en ijskasten niet ontbreken. Zwart-wit blijft zich handhaven Juist in de donkere wintermaanden doet het zoo aangenaam aan, wanneer wij de mooie warme tinten bewonderen, waar door de avondjaponnen dezen winter uit munten. Het zijn die tinten, welke vooral aan de Italiaansche renaissance zijn ont leend en die de oude meesters zoo vol diepte en gloed wisten weer te geven. De strass-versieringen, die zoo'n mooie fonkeling geven, wanneer de rijke licht bronnen op hun inwerken, de diademen en bloemenranken in het haar, geven zoo'n overweldigenden veelheid van fonkelende lichtstralen en kleuren, dat men soms even twijfelt, wat men wel het meest bewonde ren zal. Is het dan nog wel een wonder, dat een zwart-witte japon een rustpunt is voor de oogen, wanneer wij ons hier of daar in een feestzaal in een rustig hoekje neer- vleien? Kant, tulle, brocaat, lange slepende ge waden, wijde mouwen, lange shawls, bon ten en velours chiffon capes, het gaat aan onzen geestesblik als in een droombeeld voorbijDe lange klassieke japonnen met witte garneeringen werken voornaam en rustig. Want, wij moeten toch ook de eerlijke bekentenis doen, dat wij ook niet alleen zwarte avondjaponnen zouden willen zien, doch dat het wit "juist datgene aan brengt, wat het geheel omtoovert in iets dat leeft. Een strenge witte geplisseerde kraag geeft cachet en omlijst het gelaat eener vrouw op alleszins flatteuse wijze. Een kraag in bladermotieven om den hals geeft charme, vooral als ook de manchetten van de lange, aansluitende mouwen hiermede MEISJESJURK. VVK 1776. De modellen, die wij hier weergeven, zijn gemaakt volgens één zelfde patroon; doch van verschillend materiaal. De eerste is geruit en heeft een effen garnituur, ter wijl de andere effen is met een geruit kraagje. Hoe verschillend zien beide jur ken er toch uit, nietwaar? De jurken zijn een geheel vormen (rechts beneden). Kra gen, jabots en manchetten van kant staan rijk op fluweelen robes. Zeer nieuw is een japon, waarvan de halsuitsnijding bloemen te zien geeft op tulle gehecht. Jabots van tafzijde worden zeer ruim en bijna over de geheele breedte der voor panden gedragen, soms ziet men ze ook van glasbatist. Zooals onze afbeelding aan geeft, loopen ze zeer smal - naar de taille uit. Het maken is gemakkelijk en het ge wenschte effect wordt bereikt door de stof in het midden verscheidene malen in te ha len. Deze en nog veel meer verrassingen wachten ons en alhoewel we nog midden in den winter zijn, terwijl wij dit schrijven weten wij wel, dat wij het voorjaar tege moet gaan. DE OMWENTELING IN DE BUFFETS. Die een goede was. Welk een verschil: het oude of het nieu we buffet! Zeker, de oude buffets waren mooi, heel mooi en kostbaar vaak, maar niet practisch, niet doelmatig genoeg voor ons, moderne menschen. Evenals ook thans nog behoorde het vroegere buffet tot een der voornaamste meubelen van de huiska mer. Maar het tegenwoordig buffet vraagt lang niet zoo'n oneindig onderhoud als de ouderwetsche buffets, welke iedere week opnieuw moeten worden opgeboend en be- wrevcn ,wil men er mee „pronken". Thans worden de buffets van het mooie notenhout vervaardigd, welke houtso'— De stalen meubels maken dezen winkel aantrekkelijker. De stalen inrichting van winkels maakt het inderdaad mogelijk, dat alles veel over zichtelijker wordt uitgestald en tot in de puntjes verzorgd is. Overal is de grootste orde mogelijk, waardoor onnoodig zoeken de klanten niet ophoudt, hetgeen aange naam op hen inwerkt. Bijzonder prettig doen ons de stoelen en tafels aan, zooals wij die onlangs in een modern slagersbedrijf aantroffen in een mooi gelakte uitvoering. Het deed de wach tende klanten goed, zich even op zoo'n stalen meubel neer te vleien en tot de er kenning te komen, dat men inderdaad uit rustte op zoo'n stoel. In bijouterie- en horlogewinkels, die in den regel niet al te groot van afmetingen zijn, treft men aardige elegante stalen meubels- aan, waarbij de tafels soms met zwart fluweel bespannen zijn en sieraden goed tot hun recht komen. Soms zien wij op dergelijke tafeltjes zwarte glazen platen, die gemakkelijk te onderhouden zijn, er omheen gegroepeerd stoeltjes of krukjes. geen boenwas noodig heeft. Ook ebbenhout is gemakkelijk in het onderhoud. Hoeveel levende en aangename herinne ringen het ouderwetsche buffet in ons op roept ,toch zullen wij de voorkeur geven aan het moderne buffet. De moderne huis-architecten en de meu belontwerpers zijn de laatste jaren wél met hun tijd meegegaan. Alles, ieder meu bel spreekt van praktischen zin. Zoo ziet men, als men het voorbeeld bekijkt, dat het buffet van heden dubbel doelmatig is. Voor de helft is het meubel 'n buffet en voor de andere helft een thee kastje of wel boekenbergplaats. Het kastje zal nog minder plaats inne men, wanneer de zijvakjes vervallen, al hoewel dit „vleugeltje" juist iets bijzon der aardigs aan het buffetje geeft. Hetgeen tegenwoordig zoo gemakkelijk is, is het feit, dat de moderne huisvrouw, wanneer zij zich in een nieuwe woning in stalleert, alle meubelen, billijk en degelijk kan laten vervaardigen. Het kleine zij kastje op de teekening zou men b.v. kun nen benutten voor schalen, beeldjes, enz. Boven op het eigenlijk dressoir komen slechts enkele voorwerpen, zooals een vaas en een fruitschaal. Een buffetlooper is en blijft modern en geeft ook altijd iets COSMETISCHE WENKEN. Verzengde haarpunten ontstaan meestal door het onduleeren met een te wax*men tang. Meermalen ziet men haar, waarvan de punten gespleten zijn. Beide geven een weinig verzorgd aanzien en kunnen voor komen worden door regelmatig door den kapper te laten punten. Helpt dit niet af doende, dan laat men het haar met een natuurlijke kleurstof éénmaal verven, ech ter precies in de kleur. Wordt hierop niet streng gelet, dan ziet men na korten tijd, dat de scheiding een andere kleur haar aangeeft, hetgeen héél leelijk staat. Sinaasappelen zijn een uitstekend schoonheidsmiddel, zij bevorderen de stof wisseling, maken slank en geven een fris- sche gelaatkleur. Wanneer men niet of weinig ontbijt, ge bruikt men het sap 's morgens en anders 's avonds voor het naar bed gaan. Het is een typisch verschijnsel, dat alle hongergevoel na het gebruik verdwijnt. Men hoede zich evenwel voor overdrijving, daar een klein glas voldoende is, b.v. van 3 sinaasappels. aardig, eenvoudig en vlug le maken. Het lijfje wordt met eenige ruimte, verdeeld over de geheele omtrek, aan het rokje ge zet, dat aan den voorkant drie baantjes heeft, terwijl de achterbaan één geheel is. Het middenbaantje wordt dicht langs den kant op de zijbanen gestikt. De aardige puntige kraag heeft twee knoopsgaten, die op de knoopen van de jurk geknoopt wor den, terwijl er een strik van bandfluweel o ider gedragen wordt. Ceintuur van de Stof met eenvoudige gesn. Patronen voor meisjes van 810 jaar a f 0.45.

Schager Courant | 1936 | | pagina 12