Plaatselijk Nieuws. Uit onze omgeving. Plantenziektekundine dienst SCHAGER WAARBORGFONDS VOOR SLACHT VEE. Bovengenoemd fonds vergaderde Dinsdagmiddag jl. bij den heer C. Boontjes. Om ongeveer 3.15 opende de voorzitter, de lieer D. P. Timmerman, deze vergadering en heette de 13 aanwezigen hartelijk welkom. Spr. stond even stil bij het overlijden van het bestuurslid C. v. d. Oord. De heer v. d. Oord was een serieus bestuurs lid, die de vereeniging een góed hart toedroeg. Spr. weet zeker, dat z'n nagedachtenis bij een ieder zal blijven voortleven. L)e notulen van den secretaris, den heer Joh. de Veer, worden onder dankzegging goedgekeurd. Eenige mededeelingen en ingekomen stukken le verden geen besprekingen op. Jaarverslag 1935. Uit het jaarverslag ontleenen we hel volgende. Het aantal gefondste koeien vertoonde een lichte stijging bij liet vorige jaar, n.1. 2635 tegen 2548 in 1934; deze stijging vindt z'n oorzaak in het aantal gefondste koeien in Purmerend, dat was 914 stuks tegen 585 in 1934. in Schagen waren minder koeien gefondst, n.1. 62S legen 66? in 1934, 1 nieuw lid was toegetreden. Door het toetreden van den heer C. Keijzer te Winkel was de Conun. v. Toezicht weer voltallig. Woorden van dank worden gericht aan het adres van deze com missie. De grootste aanvoerder was de heer v. Hoorn, Wie- ringerwaard, met 553 stuks; de grootste handelaren de heeren J. Kooij tc 't Zand, A. Blokker, Keinsmer- brug en B. Kraan, Wieringen met resp. 249, 92 en 66 stuks; de grootste weiders D. P. Timmerman, Scha gen, J. Stammes, Anna Paulowna, C. Berkhouwer, Schagcn, C. Borst Kz., Barsingerhorn en A. Stins, Barsingcrhorn met resp. 96, 60, 51, 49 en 48 stuks. Het jaarverslag eindigt met opwekking, gezien de goede resultaten tot aansluiting hij het fonds. Vermelding verdienen ook de waardeerende woor den gericht aan liet overleden bestuurslid den heer C. v. cl. Oord. Het jaarverslag wordt onder applaus goedgekeurd. Volgde rekening en verantwoording over 1935. De Commissie van Toezicht rapporteerde bij monde van don. heer J. Schenk Az. alles in orde te hebben be vonden, waarna onder dank aan secretaris-penning meester en commissie tot goedkeuring werd beslo ten. De ontvangsten bedroegen f 12.614.01, w.o. aan ver- zekeringspremiën f 7.608.50, voor 2633 stuks slacht vee. Uitgaven f 7.275.60, zoodat het batig saldo over 1935 f 5.338.41 bedraagt. Het aantal verzekerde runderen van leden bedroeg 2007 stuks. Te Purmerend waren 914 runderen verzekerd: pre mie f 279050. Afgekeurd 7 totaal en 442 gedeeltelijk; uitbetaald wegens /fkeuring f 2206.66, provisie f 232.75. Winst over' 1935 f 350.09. Aan de orde komt het bestuursvoorstel om de restitutie voor elk door de leden in 1935 verzekerd rund te bepalen op f 0.50. Dit wordt mogelijk ge maakt door don gunstigen financieelen toestand. Voor 2007 koeien wordt dus gerestitueerd f 1.003.50, zoodat het batig slot dan nog bedraagt f 4.334.91. Conform het voorstel wordt besloten. Bij de verkiezing van twee leden van bet bestuur, periodiek aftredend de heer C. Borst Kz., vacature C. v. d. Oord, wordt de heer Borst herkozen en tot nieuw bestuurslid do heer K. Hopman benoemd, wel ke heeren onder dank de benoeming aanvaarden. ITet bestuur stelt voor het inleggeld voor nieuwe leden op f 10.te bepalen. Daarbij gold, dat men ieder in de gelegenheid wil stellen lid te worden en men hoopt dan ook meerdere leden te zien toetre den. Het inleggeld was f 15. Ook dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer C. Baars of de heer Brinkman (onze fondser te Purmerend) geen koeien van nict-leden kan aannemen. De Voorzitter gevoelde daar weinig voor. We be geven ons dan op gevaarlijk terrein en zouden dan alleen goede koeien moeten nemen. Daarbij fondst Brinkman ook voor liet Zaandammer fonds. Voorzit ter vroeg zich verder af, of concurrentie onder de aangesloten fondsen wel gewenscht is. Hierna sluiting. KEGELWEDSTRIJDEN. De Alkmaarsche Kegelclub organiseerde haar competitiewedstrijden om het kampioenschap 1935- 1S36. De eerste ronde werd gegooid op de banen van Hotel Vredelust te Schagen, op Dinsdag 4 Fe bruari 1936. De uitslag hiervan was: le Klasse: Gooi geen poedels, Schagen 890 hout; Koekoek I. Alkmaar 870 hout; Op 't kantje af I, Alkmaar, 838 hout. Persoonlijk Kampioenschap: C. v. d: Capelle, Schagen, 200 hout; J. de Bakker, Alkmaar 194 hout G. Genefaas, Alknmar 177 hout. 2e Klasse: Koekoek II, Alkmaar 859 hout; K. C., Schagen 821 hout; Victoria I, Alkmaar 816 hout; Onder Ons, Alkmaar, 747 hout. Persoonlijk Kampioenschap: W. Nordemarm, Alk maar, 169 hout; M. Bak, Alkmaar 167 hout; H. Kiebert, Alkmaar, 154 hout; Dr. Werner was niet aanwezig. Dames. Onder Ons, Alkmaar 735 hout; Vredelust Schagen, 701 hout. Persoonlijk kampioen: Mevr. Berkhout, Alkmaar 197 hout; Mevr. Dekker, Schagen, 146 hout. De steden wedstrijd voor Dames-elftallen Den HelderAlkmaar is uitgesteld. Zondag 23 Februari a.s. wordt te Alkmaar ge gooid, waaraan vooraf gaat een 4-daagsche con courswedstrijd in verband met het 10-jarig bestaan van de clubs Den Burg en Alcmaria Victrix. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen gedurende de maand Januari 1936: Peerenboom Hendrina, E 107, van Gouda; Kok Pie- ter en gezin, C 109, van Noordscharwoude; Rusting Aafje Maria. C 14. van Amsterdam; LippeVer- berne Catharina J, C 14, van Den Helder; Stam Margaretha. Veldstraat 3. van Harenkarspel; Willig Pieter David. E 136, van Zijpe; Ellens Duurt, D 104, van Grijpskerk; Baas Grietje Martine, B 119, van Sint Maarten. Vertrokken personen: Heesterbeek Hubertus Pe trus naar Bergen (N.-H.), Prinsesselaan 20; van Geel Adrianus Josephus naar Bergen op Zoom, Parallelweg 14; Schouten Ida naar Amsterdam, N. Passeerderstraat 2; van Savoijen Alida Wilh. naar Berkhout, A 263 p.a. M. de Haas; Groes Wilem en gezinn aar Wieringen, Hippolvtushoef, Kliefstraat 26; Lettinga Johannes naar Haarlem, Schoterweg 16; Weststrate Adriaan en gezin naar Medemblik, Middenmeer Torenstraat 32; Korver Teunis en ge zin naar Den Helder, Hoogstraat 14; Wester Carl Wilhelm naar Amsterdam, Waldeck Pyrmontlaan 22; Dekker Cornelis naar Wieringen, Hiopolytus- hoef. Kerkplein 21; Broersen Alida naar Oude Nie- dorp. 't Veld 315; van Hoesel Peter en gezin naar Amsterdam, Balistraat 31 hs; van Son Willem Jo hannes naar Dokkum, Vetzestraat 48; Blaauboer Aafje naar Anna Paulowna, Breezand bij ouders. ONDERLINGE HIT TE NVER ZEKERING MAAT SCHAPPIJ. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Dinsdag avond in het lokaal van den heer K. Snaas. Aanwezig waren 9 leden. Bij de opening heet de voorzitter, de heer P. Raat Dz. allen hartelijk welkom en spreekt z'n spijt over de geringe opkomst uit. Spr. wilde echter maar be ginnen, aangezien het Schager halfuurtje verstreken was. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag, eveneens door den directeur-boekhou der-voorzitter samengesteld, nemen we over: Het aantal deelhebbers vermeerderde met 17 en vermin derde met 5, zoodat op het oogenlllik 60 deelhebbers met 63 hitten verzekerd zijn tot een bedrag van f 8730. Afgekeurd werden 10 dieren, verzekerd tot f 1470. Deze dieren hebben f 732 opgebracht, waar voor netto f 1160 werd uitbetaald, dus bedraagt de schade per dier f 42.80. Ondanks het terugloopon van het saldo met f 241.38 heeft het bestuur gemeend geen hoogeren omslag te moeten heffen. Het jaarverslag werd door de vergadering goedge keurd. Tusschen het bestuur en Sj. v.d. Wal Jr., Nieuwe Niedorp, was een conflict ontstaan, doordat zijn ket op een tientje beneden den kostprijs was* verzekerd. In principe verzekert men laag, omdat de eige naar dan veel heter op de ket past. De heer v. d. Wal kon er evenwel niet mee accoord gaan en daar hij nog een ket in de verzekering heeft, zou die er ook niet in kunnen blijven. Besloten werd dat men de ket nog eens zou be kijken. Uit de rekening bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 1.799.66; de uitgaven f 1.322.20, alzoo een batig slot van f477.46. Tot commissaris werd bij acclamatie herkozen de heer H. Raven. Schagen. Volgde mededeeling van het bestuur omtrent zijn opvatting van art. 1 der Statuten bij aanvraag tot afkeuring en het besluit bij eventueel veulen der dieren. Het bestuur stelt zich op het standpunt, dat een dier met een zuiver ouderdomsgebrek niet af gekeurd moet worden; de maatschappij is geen ouderdomsverzekering. Zoon ket moet maar op tijd verkocht worden. Ook bij gewone kreupelheid wil met niet direct afkeuren, maar eerst de ket eens een maand rust geven. De heer H. Leijen begreep de zienswijze van het bestuur wel, maar wees op de kosten voor den ei genaar, wanneer men de ket 4 weken in de kost moet doen. Men besloot dan ook eerst de kat nog eens uit den boom te kijken. Verder is in 1910 het besluit genomen om bij het veulen elk risico buiten de maatschappij te laten vallen. Daar zijn zelfs aparte verzekeringen voor. Het besluit wordt gehandhaafd. Bij de rondvraag oordeelden eenige deelhebbers te laag te zijn verzekerd; bij deze deelhebbers zul len de ketten gehertaxeerd worden. In z'n sluitingswoord zeide de voorzitter, dat '36 al weer slecht begonnen is, er was n.1. al een aar- vraag tot afkeuring ingekomen; spr. hoopt in den loop van het jaar meerdere deelhebbers te kunnen inschrijven en sluit onder dank de vergadering. TANGEN!) IJ E ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering van de Ziekenhuisverple- gingsver. De Voorzorg. Opening. In het lokaal van den heer Kuilman vergaderde de Ziekenhuisverplegingsver. De Voorzorg, onder presidium van den heer J. Klingeler. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Jaarverslag. De heer D. de Geus Jbz., secretaris, bracht als al tijd een uitmuntend verzorgd jaarverslag uit. Er wordt op gewezen, dat 't met de financiën niet zoo best gesteld is als het vorige jaar; er is nl. een ster ke teruggang te constateereri Moge dit geen direct reden tot zorg baren, de secrtaris meent, dat de con tributie, welke thans wordt geheven, de komende jaren niet toereikend zal zijn om alle uitgaven te dekken. Het ledental bedraagt thans 365. Bijgeschreven werden 14 en afgeschreven 21. Er waren 18 ziekte gevallon met totaal 226 ligdagen, waarvan 2 boven de 30, 2 boven de 20, 3 van 14 dagen en 11 van min der dan 14 dagen. Van een speciale ziekenauto is geen gebruik gemaakt. Vaste afgevaardigde was de heer J de Ruiter, die als bestuurslid heeft bedankt. Hij is bijna 11 jaar voorzitter van de vereeniging geweest, welke func tie hij altijd naar zijn beste weten heeft vervuld. Altijd heerschte er harmonie in het bestuur en het spijt den secretaris, dat we den heer De Ruiter als voorzitter moeten missen. Verslag penningmeester. De heer Jb. van Twuijver brengt als penningmees ter het financieel verslag uit. De ontvangsten hebben f578.42. de uitgaven f759 69 bedragen, zoodat er een nadeelig saldo is van f 181.27. Alles werd in orde bevonden. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden be noemd de heeren Jb. Schoenmaker, aftredend en de heer P. van Exter. Contributie. Enkele besprekingen worden nog gehouden over de wcnschelijkheid van een verhooging der contri butie. Besloten werd. vooral in verband met de veel gunstiger voorwaarden dez<>r vereeniging dan die van andere, het bestuur vrijhe-d te geven, de con tributie te verhoogen, als het de noodzakelijkheid daarvan zou inzien. Volgde sluiting. Biljart en. In het clublokaal café Fortuin, van den heer C. Kuilman, speelden de clubs .O.K.K. alhier en Kijk Uit, te Bergen, een wedstrijd tusschen hët tweede vijftal van elke club. O.K.K. speelde 384 en Kijk Uit 379 car. Geen plaatselijk crisis-comité. Als we goed zijn ingelicht, zal men trachten de werkzaamheden van het plaatselijk crisis-comité, als het N.C.C. met Mei wordt opgeheven, in een of an deren vorm voort te zetten. Men deelde ons ook nog mee, dat het N.C.C. helangrijkc hoeveelheden goede ren aan het plaatselijk crisiscomité hoeft, gegeven, nooit klopte men tevergeefs om hulp aan. Van de zijde der ingezetenen, lichtte men ons verder in, is nooit veel steun ontvangen. Dit behoeft ook niet te verwonderen, als men weet, dat er maar zeer weini gen zijn, die veel kunnen missen. Bovendien is het ons hekend, dat velen de eenzijdige samenstelling af keurden, zoodat mag aangenomen worden, dat dit kwaad bloed heeft gezet. Landverhuring. Bij de gehouden verhuring der gemeente-landerijen bleelc wel, hoe slecht het nog met de resultaten van den tuinbouw is gesteld. Waren die niet zoo bedroe vend, dan zou er meer ambitie bestaan om het land te pachten. Nu was er wel een volle zaal met volk, doch gegadigden bleken er maar weinig te zijn. En zij, die nog boden, waren zeer en zeer voorzichtig. Er is onder de tegenwoordige omstandigheden geen brood -meer op den tuinbouwakker te verdienen. Waarom zou men dan het risico loopen, voor niemen dal tc werken! Dc aangeboden landerijen werden voor 2 jaar verhuurd, terwijl werd meegedeeld, flat de teeltvergunning voor risico van den huurder blijft. Het beste en meest gunstig gelegen land bracht f 22.60 per snees op. Voor het andere werd f 1—1.40 betaald. Over 't geheel bedUcgcn de huren 45—60 pet. van wat ze bij de vorige verhuring waren. Wel een poover resultaat dus. NOORDSCHARWOUDE. A.-R. Kiesvereeniging. Dc Anti-Rev. Kiesvereeniging hield haar jaarverga dering in de kleine zaal achter do Gercf. Kerk. Na opening en lezen der notulen brengt de heer F. van Dijk verslag uit van dc vergadering van den kieskring Den Helder. Dezelfde brengt verslag uit van de vergadering der pcrscommissie van de Noord hollander in Alkmaar gehouden. Door secretaris en penningmeester wordt hierna het jaarverslag uitgehracht De heer A. Barten doet daarna mededeeling over de motieven welke cr toe geleid hebben dat hij zijn stem uitbracht in den gemeenteraad tegen salarisver laging. Verschil lende heeren traden hieromtrent in gedachten wisseling. Na rondvraag volgde sluiting. HE E RH V GO W AAPT) In de laatst gehouden bestuursvergadering van onze huisvlijtvereeniging, wier ledental door de gevoerde actie thans weder boven de 500 is gestegen, werd be sloten de Floralia-afdeeling dit jaar verder to ont wikkelen. Bij een bloemist werd prijsopgave ge vraagd voor jonge plantjes van de 5 of 6 voor dezen tentoonstelling in aanmerking komende bloemsoor ten. Zoowel aan de leden als aan dc kinderen van alle scholen zullen deze plantjes tegen inkoopsprijs worden verstrekt. De medewerking van de betrokken hoofden der scholen zal in deze worden ingeroepen. Bij het Maandag te Hoorn gehouden examen, uitgaande van de vereeniging „Tip-Top" aldaar, die een vijfmaandelijksche cursus heeft gehouden in HcerhugowaardNoord, bij den heer Ursem, hebben allo candidaten uit deze gemeente het diploma ver kregen. Leidster was mejuffrouw Leegwater uit Hens- broek. BERGEN Keuze genoeg. Voor de betrekking van veldwachter dezer ge meente hebben zich 142 sollicitanten aangemeld. Bezoeken wijkverpleegster. In 1935 bracht de gemeente wijkzuster als wijkver pleegster in 71 gezinnen 1933 bezoeken en als t.b.c.- huisbezoekstcr. W I E R I N G E RW A A R D Door de Oudercommisie alhier worden pogingen in het werk gesteld om aan alle schoolkinderen des morgens met het speelkwartier een glas melk te verstrekken. Naar wij vernemen is aan de Coop. Zuivelfabriek „De Volharding" gevraagd deze melk tegen indu- strieprijs beschikbaar te stellen. De fabriek heeft reeds in gunstigen zin besloten. De melk zal gele verd worden, gekookt of gepasteriseerd. Bovendien zal gevraagd worden of de fabriek zich wil belas ten met het schoonhouden van de bekers. De kosten zullen bedragen 10 cent per kind oer week, waarvoor zij krijgen 6 maal een kwart Liter melk. Die kinderen, voor wier ouders de financi- eele bijdrage bezwaarlijk is, zullen toch een beker melk krijgen. De Oudercommissie meent te weten dat er wel een bedragje beschikbaar zal worden gesteld, waaruit deze laatste on1r<rten kunnen worden bestreden. 7 IJ P F CUDESLUIS. Onder de bekwame leiding van den heer Veltman is j.1. Zondag in café Buisman het jaarlijksche ge maskerd bal gehouden. Een 23-tal gemaskerden dong naar de uit luxe voorwerpen bestaande prij zen, welke naar beste weten door de jury, bestaan de uit Mevr. KaterKaan, Mej. T. A. Asjes en den heer Jiopes werden toegekend. Van de enkelingen verwierf Ka. Korver de le. Ans Buisman de 2e, Ab. Buisman de 3e en Gr. Rol de 4e Driis. Voor paren: le prijs Ali Zwaag en Annie Minnes; 2e orijs Ali Grin en Gr. Pool: 3e prijs Riek Ooster- boer en Nellie Kossen en 4e prijs Nelie en Dieuw Rens. De voortreffelijke muziek van Gebr. Van Meurs hield de vele aanwezigen nog geruimen tijd gezel lig bijeen. WIERINGEN Cinema De Haan. Zooals uit een advertentie, in dit nummer ge plaatst. blükt, staat den bezoekers van ru*">oma de Haan in 't laatst van deze week weer iets goeds te wachten. Het komische Hollandsche filmwerk: ..Fientje Peters, Poste Restante", wordt dan ge draaid, met 1ste klas krachten in de hoofdrollen. Een welverzorgd voorprogramma zal tevens de bezoekers boeien, E C H OO R l Vergadering Middenstandsvereenieing De Hanze, Bovenstaande vereeniging hield haar jaarverga dering in Café T.oinve te Ca trijp. Na opening door voorzitter Dongelmans, leest de secretaris de notulen en het jaarverslag, welke zon der opmerking worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat 7 leden en evenveel bestuursvergaderingen zijn gehouden, dat het ledental met 2 is verminderd, een wegens vertrek naar Zuid-Afrika en één wegens bedanken. Bii de ingekomen stukken wordt behandeld: steun verlening aan noodlijdende middenstanders, hetzij door middel van Maatschappelijk Hulpbetoon, hetzij door steun in natura of gcldelijken steun, zulks in overleg met de tot siand gekomen commissie, be staande uit de heeren G. Druiven, Ant. Koortens en A. Dongelmans. Vervolgens werd do Bondscirculaire over Januari 1936 behandeld, waarin wordt opgewekt tot het aan werven van leden door huisbezoek en het doen van voorstellen vóór 1 April voor de in Mei te houden Bondsvergadering. De afdeeling Schoorl zal aan den Bond voorstellen: De vergoeding f6 00 per dae por afgevaardigde to verminderen tot f3 en dan voor 2 personen vrne reiskosten te vergoeden. Bii het vraagstuk van wederzijds verplicht lid maatschap. komt de hooge contributie voor de resp vakhonden Ier sprake. Getracht zal worden deze, zoo mogelijk, lager gesteld te krijgen. De hoer Druiven zegt. dat het contributiebedrag van den vakhond zoo hoog moet zün. in verhand met de doorvoering der saneering in Noovd-1-Totland. Tot afgevaardigden naar de vei^jadering der Ka mer van Koophandel, te Alkmaar, te houden op Woensdap 5 Febr., waar zal worden gesproken over het BorgsteUingsfonds. worden aangewezen de hee ren A, Dongelmans en G. Druiven. De finantieele commissie rapporteert hu monde van den heer B, Haring tot goedkeuring en decharge. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de rekening over 1935 sluit met f280.S0/£ in ont vangst en uitgaven, met een voordeelig saldo van f59 15 Het'versla» der gehouden winkelweek in samen werking met de Schoorlschc Winkeliersvereniging gehouden, doet zien dat 'deze in ontvangst en uit gaaf sluiten met f462.20. Medegedeeld wordt, dat 50 Kg. grauwe erwten aan het Crisiscomité zijn geschonken. Bestuursverkiezing. De heer G. Druiven, periodiek aftredend, werd bij acclamatie tot bestuurslid her- k°Aan dc orde is nu do-bespreking tot het houden van een feestavond. Op voorstel van den voorzitter, die herinnert aan den goed geslaagden feestavond van verleden jaar spreekt dc vergadering zich uit voor het houden van een feestavond. De feestcommissie bestaande uit de heeren Cor Meijer, N. Kleverlaan cn A. Dongelmans zal zich met de organisatie belasten. Getracht zal worden een paar komieken en een pianist te krijgen. De vrouwen der leden zullen op dien avond ook welkom zijn. Do heer Jan Bakker zal dien avond als spreker worden uitgenoodigd. De feestavond wordt op 20 Febr. vastgesteld. Hierna sluit voorzitter de vergadering. SCHOORLDAM. De Tooneelvereeniging „Ons Genoegen te Schoorl- dam bestaat dit voorjaar 20 jaar. Io vierhand hier mee zal zij op 23 Februari een jubileum uitvoering geven met het mooie stuk „Onder een dak', van Fabricus. Voorwaar geen kleinigheid doch de ver eeniging beschikt over goedo krachten, zoodat wij vol vertrouwen zijn op den afloop van desjo poging om zich aan zwaardere stukken te wagen. Prachtgelegenheid. Ik koop oude kleeren op, meneer. Hier is m'n adres. DE VALLERSZIEKTE VAN ONZE KOOLSOORTEN. Dc tijd, waarin men gaat denken aan het zaaien van kool zal weer spoedig aangebroken zijn. Daarom kan het van nut zijn er even op tc wijzen, dat de vallersziekte, waar men de laatste jaren nu niet zoo heel veel last van had, zich in het afge- loopen seizoen juist nogal vertoond heeft. Of die toe name wellicht toe te schrijven is aan het feit, dat do zaadontsmettingen een klein beetje in het gedrang fekomen zijn doordat bij sommigen de geestdrift een eetje geluwd is durft wel niemand te beweren. Het feit blijft echter beslaan. Ook is het een feit, dat, vooral in de buiten den Langendijk liggende dorpen, de zaadontsmettingen niet meer zoo algemeen won den uitgevoerd als wel wenschelijk zou zijn. De vallersziekte wordt veroorzaakt door een zwam, waarvan aangenomen wordt, dat ze slechts als wond- parasict kan optreden. Deze zwam kaji op het zaad in een of andere vorm overblijven. Daardoor is het dan ook te verklaren, dat zaadontsmetten zulke goede resultaten geven kan. Of het daaraan toege schreven kan worden, dat na het in gebruik komen van hot ontsmetten juist zoo weinig meer van het optreden van de ziekte vernomen is, kan zoo zonder meer niet worden gezegd. Teekenend is liet echter wel. Voor het invoeren van die zaadonlsmettingen is de commissie van correspondenten van den Planten- ziektenkundigen dienst zeer nuttig werkzaam ge- weest. Vooral de correspondent van die commissie, de heer Mallekote heeft tot het invoeren van die ont smetting, door het uitvoeren van vele proeven, veel bijgedragen. Men vergete dus in de komende maanden niet, dat zaadontsmetten een zeer eenvoudig cn in vele geval len een zeer goed middel is ter voorkoming van de vallersziekte. De ontsmetting wordt uitgevoerd door het zaad gedurende 1/2 uur onder te dompelen in een op lossing van 1/4 procent Germisan. Deze vloeistof mag niet worden klaargemaakt in metalen vaten, tenzü het dan b.v. emaille is. Hout is dus het bes te. Men moet zorgen, dat de vloeistof goed in het midden van de zaadzak kan"doordringen. Ook moet men er rekening mede houden, dat het zaad zwelt en dat dus de zakjes niet vol mogen zijn. Na het ontsmetten kan het zaad worden terug- gedroogd b.v. op een courant op zolder. Zaad dat eenmaal ontsmet is, kan heel goed tot een volgend jaar worden bewaard. Nu zijn verschillende menschen op het oogenblik weer bezig, te trachten meer te weten te komen omtrent de levenswijze van de zwam die de val lersziekte veroorzaakt. Ik zou dan ook diegenen, die in het afgeloopen seizoen last van die ziekte in hun kool hadden, willen verzoeken, mij een beetje van het (wellicht) overgebleven zaad te sturen (per brief b.v.). Dat zaad wordt dan aan die onderzoekers ter hand ge steld om na te gaan, of (en hoe) de zwam op het zaad aanwezig is. Ik hoop. dat ik ook nu weer op de medewerking van de lezers (en ook de Redactie van dit blad) mag rekenen. Men moet niet vergeten, dat deze onderzoekingen niet anders dan nuttig kunnen zijn voor onzen tuinbouw. De Ambtenaar bij den Planten- ziektenkundigen Dienst, St. Pancras. VAN HERWIJNEN

Schager Courant | 1936 | | pagina 2