ontmoetingen te Parijs Nieuwe hevige strijd in het Noorden Storm woedt boven Japan KIJKEI) is KOOPEFV tgCLOECK Woensdag 5 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9907 Koning Carol bereikt goede resultaten Distributie goedkoope margarine Italianen bereiden zich op regentijd voor Koning George en de persfotograaf De Bilt seint Road-railers bij de Ned. Spoorwegen KONING CAROL EN KONING BO- RIS HET MIDDELPUNT. STAR HEMBERG CONFEREERT MET FLANDIN. De drukke politieke besprekingen te Parijs, gepaard gaande met bezoeken en ontvangsten, duren nog voort. Gisteren heeft president Lebrun het bezoek beant woord, dat koning Boris van Bulgarije hem eergiste ren had gebracht. Koning Carol van Roemenië gaf in de legatie een lunch ter eere van den president, waaraan ook Sar- raut, de Britsche ambassadeur en tal van Fransche ministers, diplomaten en andere autoriteiten aanza ten. Des middags ontving de koning maarschalk Pétain, de gezanten van Joegoslavië en van Griekenland en den Turkschen minister Rusjtu Aras. Prins-regent Pa.ul van Joegoslavië heeft zich gister middag naar het Elysée begeven, waar president Le brun hem ontving. De prins-regent zou om vijf uur Sarraut en om zcè uur Flandin ontvangen. Koning Carol en prinsiP-aul*.zullen» elkaar vermoe delijk heden ontmoeten. Ook Prins Starhemberg heeft gistermiddag met Flandin geconfereerd; het onderhoud duurde een uur en werd bijgewoond door den Oostenrijkschen gezant te Parijs. De minister van staat, Paul Boncour, ontving giste roden den Turkschen minister van buitenlandsche za ken en den chef van het kabinet van den secretaris generaal van den Volkenbond, Oden. De Konina hoopt op compensatie van de schade door sancties. Parijs. Koning Carol van Roemenië heeft een vertegenwoordiger van de „Temps" een onderhoud toegestaan, waarbij hij o.m. zeiae. dal Roemenië van ganscher harte de politiek Van Genéve gevolgd had. Het kon echter niet verheeld worden, dat reeds ern stige economische moeilijkheden voor zijn land daar het gevolg van zijn geweest. De koning hoopt daarvoor een rechtvaardig tegen wicht te vinden. Wat het Donaupact betreft hoopt de koning, dat dit spoedig zal kunnen worden afgeslo ten. Tegenover een vertegenwoordiger van de „In- trensigeant" heeft koning Carol eveneens gezegd, dat de samenwerking tusschen Frankrijk en Roe menië niet alleen politiek en militair moet zijn, maar ook economisch. De koning hoopte, dat het Fransch-Roemeensche handelsverdrag dat binnen kort onderteekend zal worden, handel en industrie van beide landen zal dienen. Konina Carol bereikt goede resultaten. - Tatarescu brengt verslag uit over bespre kingen te Londen en Parijs. Boekarest. Minister-president Tatarescu heeft gister in een zitting van den ministerraad rapport uitgebracht over de reis van koning Carol naar Londen en Parijs. De premier stelde in het licht, dat de besprekingen van den koning in Engeland en Frankrijk gunstige resultaten voor de belangen en de internationale positie van Roemenië hebben op geleverd. In politieke kringen te dezer stede wordt aan de Londensche en vooral aan de Parijsche besprekingen Verdeeling van de beschikbare hoeveel heid over meer gezinnen? Naar van bevoogde zijde wordt vernomen, is een bericht, als zou de regeering voornemens zijn, de distributie van goedkoope margarine uit te breiden tot een grooter aantal ondersteunde gezinnen, doch de hoeveelheid, die per hoofd beschikbaar wordt ge steld, te verminderen, zeer voorbarig. Wel wordt de mogelijkheid onderzocht, op deze wijze een grootere categorie personen bij de distributie van goedkoopere margarine te betrekken, maar dit vraagstuk verkeert nog slechts in een stadium van overweging. Er is nog in het geheel geen decisie genomen en zelfs is het zeer twijfelachtig, of de beslissing zal gaan in de richting, in bovenbedoeld persbericht genoemd. Als een bezwaar wordt gevoeld het feit,, dat, wanneer goedkoope volksmargarine aan een grooter aantal ge zinnen wordt verstrekt, de groote gezinnen een klei ner hoeveelheid zullen krijgen. Dit is één der nood wendige gevolgen van een verdeeling der beschik bare hoeveelheid over meer gezinnen. r Aan vergrooting van 't quantum is een belangrijk financieel bezwaar verhonden in verband met het feit, dat de door de begrooting aangegeven grenzen niet mogen worden overschreden. Te Parijs zijn de laatste paar dagen door de terug- keerende staatshoofden van de begrafenisplechtig heid in Engeland, belangrijke politieke besprekin gen gevoerd. In de geheele internationale pers zijn deze besprekingen, die wel eens van groot belang voor de politieke ontwikkeling in Europa kunnen zijn, druk besproken. Hierboven zien we koning Carol van Roemenië (in het midden in burger) wien voor het paleis van den Staatspresident de militaire eerbewijzen werden gebracht. van den koning buitengewoon veel belang gehecht. De nadruk wordt er op gelegd dat uit de reizen van den koning naar Londen en Parijs geen wijziging zal voortvloeien van het buitenlandsch politiek stand punt van Roemenië. Wat-de onderwerpen van de Parijsche besprekingen van koning Carol betreft, wordt vooral de bespreking van de definitieve rege ling der betrekkingen met Sowjet-Rusland en de re geling van de toestanden in het Donaubekken be langrijk gevonden. Alle te Parijs tot stand gebrachte buitenlandsch politieke resultaten, zoo zegt men, zullen waarschijnlijk in nauw contact staan tot de uitvoering van de welischen van Roemenië aangaan de de bewapeningspolitiek. Tijdens het oponthoud van koning Carol te Parijs zou verder het Fransch- Roemeensche financieelc accoord onderteekend wor- dén, dat ook de basis zou moeten opleveren voor de financiering van de bewapening van Roemenië. SUSAN VOLGT HAAR -KONINKLIJKEN MEESTER IN HET GRAF Susan is een Clumberspaniel, een van de hon den des konings op Sandringham- Susan verge zelde koning George V de laatste jaren geregeld op de jacht en de koning, die erg trotsch op haar was, omdat zij nooit fouten maakte, nam haar ook vaak mee op zijn wandelingen. Even na haar meesters dood is Susan ziek geworden en Zondag is zij gestorven. AANVAL DER ABESSIJNEN IN HAUSIEN, WAAR EEN TWEEDE GROOTE VELDSLAG ZOU ZIJN BEGONNEN. ADDIS ABEBA, 4 Febr. (A.N.P.) De aanvulling der Abessinische troepen aan het Zuidelijk front is thans definitief tot stand gebracht. De keizer heeft vier generaals met ca. 75.000 man, alsmede reserve troepen, derwaarts gezonden. In den afgeloopen nacht schijnt de strijd aan het Noordelijk front weer krachtig te zijn hervat. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden zich in het gebied van de Setit en in de provincie Kafta heftige gevechten ontwikkelen en zou een tweede groote veldslag in Hausien zijn begonnen. Bij dezen aanval die de Italianen volkomen zou hebben verrast, zou den de Abessiniërs ook een hooggeplaatst officier men spreekt van ^en generaal gevangen hebben genomen. Italiaansche vliegtuigen zijn de laatste dagen weer boven Godjam verschenen en hebben vlugschriften naar heneden geworpen. Uit Asmara meldt Reuter: De buitenlandsche mili taire attaché's, die het front hij Makalé hebben be zocht, zullen hier tot half Februari blijven, waarna zij zich naar het Zuidelijk front zullen begeven. Volgens Stefani is er geen sprake van de aanstaan de verovering van Makalé door de Ethiopiërs. De opmarsch van generaal Graziani. Addis Abeba, 4 Febr. Abessijnsche vliegtuigen hebben de laatste dagen boven Sidamo strooibiljetten laten vallen, waarin de bevolking gezegd wordt, dat zij den gou verneur ras Dcsta moeten gehoorzamen totdat Dedzjazmatsj Baltcha (een vroegere SNEEUW TOT REUSACHTIGE HOOPEN OPGEWAAID. VER KEER OP TAL VAN PLAATSEN GESTREMD. Een ongewoon hevige storm, zooals Japan sedert jaren niet heeft gekend en welke gepaard ging met zware sneeuwbuien, heeft gisternacht boven Mid den- en West-Japan gewoed, aldus een bericht van United Press uit Tokio. Op verscheidene plaatsen is de sneeuw tot reus achtige hoopen opgewaaid, zoodat het verkeer, voor al in Tokio, Ivioto, Osaka en Kobe, volkomen werd stilgelegd. Ook in tal van kleinere plaatsen is het verkeer geheel gestremd. Nadat de storm tegen den ochtend eenigszins scheen uitgewoed, hrak hij tegen den middag met hernieuwde woede los Bij het afzenden van dit be richt duurde hij nog voort. Tot nog toe werden geen ernstige ongevallen ge meld. Daar waarschijnlijk op verscheidene plaatsen het telefoon- en telegraafverkeer is onderbroken, kan nog geen overzicht worden verkregen over den om vang van de ramp en moet het afnemen van den storm worden afgewacht, voordat nadere berichten hieromtrent bekend kunnen worden. Het best geslaagde portret. Over de goedhartigheid, door den overleden En- gelschen vorst zoo dikwijls aan den dag gelegd, doen vele verhalen de ronde. De koning toonde zich steeds zeer tegemoetko mend jegens de journalisten en persfotografen, die hun werk soms onder zeer moeilijke omstandig heden moeten verrichten. Hij hield er evenwel niet van op een onbewaakt oogenblik door een persfo tograaf te worden geknipt. Het gebeurde eens, dat een jong persfotograaf het gewaagd had zich op een verborgen plekje in den tuin van het Buckingham-palace op te stel len, en den vorst op zijn wandeling te „nemen". De koning was scherp van gehoor en had direct be merkt, wat zich had afgespeeld. Zeer verontwaar digd trad hij op den jongen man toe, gaf hem een geduchten uitbrander en eischte de oogenblikke- lijke vernietiging van de plaat. De arme jongen, die de kans van zijn leven zoo jammerlijk verloren zag gaan, kon slechts stamelend enkele woorden van verontschuldiging uitspreken. In zijn verwar ring en beschaamdheid zag de persfotograaf er zoo diep ongelukkig uit, dat de koning er door geroerd werd. Hij sloeg een vriendelijker toon aan en zeide: „Geloof me, beste jongen, opnamen uit zulk een schuilhoek gemaakt, zijn altijd slecht of minder waardig en zoodanig werk kan je nooit voordeel opleveren. Als je evenwel tot eiken prijs een foto van mij wilt maken, meld je dan morgen om tien uur aan het paleis." Overgelukkig ging de betrapte persman heen. In derdaad stelde de koning zich den volgenden mor gen voor de opname ter beschikking, zittende aan zijn werktafel. Dit werd een der beroemdste en meest geslaagde foto's van den vorst en de toekomst van den armen persfotograaf was hiermede met een verzekerd. Addis Abeba a 600km Be tegenwoordige positie van de militaire operaties aan het Noordelijk front. gouverneur van Sidamo, acht jaar geleden door den keizer van zijn ambt ontheven, zie foto op de frontpagina) en Gabre Mariam, minister van binnenlandsche zaken, daar zijn aangekomen. Het schijnt zeker dat ras Desta het gouverneurschap zal blijven uit oefenen, doch dat het bevel over de strijd krachten in Sidamo hem is afgenomen. Hij is populair onder de soldaten die een Am- harisch aanvoerder van het oude slag wen- schen. Men meldt, dat de Italiaansche gemotoriseerde colonne te Wadara bijna in sterkte is verdubbeld in den loop der laatste dagen, vermoedelijk door troe pen die langs de Ganale Doria gezonden zijn. Aangenomen wordt, dat Graziani thans niet zal trachten in het hoogland en de wouden van Jam jam in Zuid Sidamo door te dringen, doch dat hij naar Bale zal oprukken, waar het terrein gemakke lijker is. Daarom zijn naar deze provincie verster kingen gezonden. Verwachting: Zwakke tot matig, n, Noordwester lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, weinig verandering in tempera* tuur. Verdere vooruitzichten^ weinig verande-? ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 769. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 1 gr. C. 34'gr. F. NOG RHEUMATISCH? Dan heeft U Terlep's Rheumatieksmeersel nog niet geprobeerd, anders was U al van Uw pijn verlost! Prijs f 0.65 per flesch. Alleen verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, Hoogzijde 103 Schagen. Moderniseering van het materieel. .Aan den Personeelraad, zoo lezen wij in „Spoor- en Tramwezen", heeft de directie der Nederland- sche Spoorwegen doen weten, dat moderniseering van het materieel urgent is en dat zij geleidelijk nog een vijftigtal locomotoren denkt aan te schaf fen. Bij Werkspoor zijn intusschen 27 diesel-elec- trische locomotoren besteld. Verder zoekt de direc tie naar een. geschikt type rail-road wagen, zoodat, indien zij hierin slaagt, binnenkort de road-railer ook bij de Ned. Spoorwegen zijn intrede Zal doen. Onder road-railer verstaat men een voertuig, dat zich zoowel over rails als over den gewonen weg kan voortbewegen. Het heeft een dubbel stel wielen, ijzeren treinwielen en autowielen met lucht banden, welke, naar gelang het noodig is, kunnen worden uitgedraaid. Voor zoover ons bekend is, loopt er in Nederland slechts één exemplaar van dit amphibisch voertuig en wel geëxploiteerd voor reizigersvervoer door de Rotterdamsche Tramweg- Mij. op de Zuid-Hollandsche eilanden. Italianen bereiden zich op regentijd voor. Inrichting van schuilplaatsen voor de soldaten. Stefani seint uit Asmara: Het Italiaan sche commando heeft reeds uitgebreide maat regelen genomen om het hoofd te bieden aan het komende regenseizoen. Achter het front zijn vele steenen gebouwen opgericht, welke veel lijken op kleine hangars voor luchtsche pen; hierin kunnen tijdens den regen de sol daten schuilen, terwijl ook de munitie en le vensmiddelen hier worden ondergebracht. In militair-technische kringen verklaart men, dat de regentijd in Abessynië ontdaan moet worden van het dramatisch aspect, dat hieraan wordt gegeven in Europeesche kringen. Aangezien het eens per dag re gent tusschen 2 en 4 uur 's middags, kan men hier tegen strijden, niet alleen door het inrichten van schuilplaatsen, zooals boven gemeld, doch ook door een goede organisatie van de wegen. I-Iet succes hier van wordt gewaarborgd door 50.000 werklieden, die binnenkort in Afrika zullen aankomen. Meer dan 17.000 Abessyniërs gesneuvéld? 35.000 anderen zouden zijn gewond of gevangen genomen. Asmara: Naar het agentschap Stefani mededeelt, heeft het onderzoek op de slagvelden in de laatste helft van Januari in Tembien in het Noorden en aan de Ganale Doria en Dawa Parma in het Zuiden, uit gewezen, dat meer dan 17.000 Abessyniërs zouden zijn gesneuveld. Hierbij moet dan nog gevoegd worden, dat 35.000 andere werden gewond of gevangen genomen, of wel nog vermist worden, hetgeen het totale verlies voor den negus brengt op 50.000 man. De petroleum voorraden van Italië. Reuter meldt uit Genève: De beide ondercommissies, die een onderzoek heb ben in te stellen naar de doeltreffendheid van een petroleum-embargo, waarvan de eene de mogelijk heden van eenverbod van levering van petroleum aan Italië en de andere die van een verbod van vervoer van petroleum naar Italië heeft te onderzoe ken, zijn gisteren bijeen geweest. Een onderzoek naar de statistieken over het Ita liaansche petroleumverbruik bracht aan het licht, dat in 1934 begonnen is met het opslaan van pe troleum en dat het maximum, dat in Italië kan worden opgeslagen. 1.000.000 ton bedraagt. Men schat de .laarlijksche behoefte van Italië op onge veer 1.500.000 ton. Hieruit leidde men af. dat Italië nae en embargo ten hoogste voor zeven of acht maanden petroleum zou hebben, afgezien van de nationale productie of van de andere mogelijkhe den van toevoer, in geval van een petroleum-em bargo. Cerrutti hij Flandin. Flandin, de Fransche minister van buitenland sche zaken heeft gisteren een onderhoud gehad met den Italiaanschen gezant te Parijs Cerrutti.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5