Een Prinses als Dienstmeisje De Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier Felle koude in Rusland De abattoir-staking te Londen De Engelsche kerk spreekt zich uit Beweging breidt zich meer en meer uit. Een stormachtige vergadering. Londen. In een massavergadering van de staken de abattoir-arbeiders en transportarbeiders van de Londensche vleeschmarkt Smithfield, die te midder nacht plaatsvond en een stormachtig verloop had, is besloten, de staking, die reeds ernstige afmetingen had aangenomen, voort te zetten. Kort na middernacht bezetten de stakers alle toe gangen tot de markt en verhinderden den vleesch- toevoer. Spoedig daarop sloten de arbeiders der nacht ploegen van verscheidene aanverwante bedrijven zich bij de staking aan. In den vroegen morgen trok ken stakers naar de dokken, waar zij talrijke met het lossen van vleesch bezig zijnde arbeiders bewogen, het werk neer te leggen. Men vreest, dat de staking zich ook zal uitbreiden tot andere groote markten van de Engelsche hoofd stad, die voor de levering van groenten, fruit enz. te zorgen hebben. Hedenmiddag zal wederom een vergadering der stakers plaats vinden. Ingeval de staking mocht voortduren, zullen wellicht Londen sche studenten als hulparbeiders fungeeren. Als gevolg van de staking kunnen 4.000 slagers te Londen en in.de Londensche graafschappen van daag geen vleesch bekomen. Een zending van 1400 ton bevroren vleesch, die gisteren uit Argentinië te Southampton aankwam, kon niet worden gelost. Drukke dagen voor den beul van Raleigh Raleigh (New-York). Zes misdadigers, die hier in de gevangenis zitten, wachten op huil dood vonnis. Hoewel zij volgens de rechterlijke uitsoraak alle zes Vrijdag zouden moeten worden terechtge steld, is het waarschijnlijk, dat de executie van drie hunner tot Zaterdag zal worden uitgesteld. Zulks houdt verband met de gebruiken in de gevangenis van Raleigh, waar nimmer meer dan drie gedeti neerden op één dag worden terechtgesteld. Drie veroordeelden zullen in den electrischen stoel, de andere drie in de gaskamer moeten sterven, aan gezien eerstbedoelden reeds veroordeeld waren voor de „humane" methode van de gaskamer te Raleigh werd toegepast. Tragisch einde van brandweerman New-Y'ork. Te Knoxville Tennessee) is ie mand, die gedurende een dertigtal jaren een ver dienstelijk lid van het plaatselijke brandweercorps is geweest, op tragische wijze om hét leven geko men. De man wilde een sigaret aansteken, toen een lucifer in zijn kleeding terecht kwam. De kleeren vatten vlam. De man is levend verbrand. Dank zij het ijs gered Anchojrage (Alaska). Vier personen, die per vliegtuig een tochtje boven Cook's eiland wil den maken, geraakten in moeilijkheden. Zij moes ten, met gebruikmaking van hun valschermen, het vliegtuig verlaten. Zij zijn behouden op het ijs terecht gekomen. Felle brand te Groningen Groningen, 4 Febr. Gisternacht om twee uur is een felle brand uitgebroken in het perceel Noorder- Binnensingel 53, bewoond door de familie II. De heer H. is rijwielhersteller. Het vuur werd ontdekt door de garagehouder, die vlak naast het gezin H. woont en juist per auto thuis kwam. De man waarschuwde zoowel de bewoners van beneden- en bovenhuis als de brandweer. Alle personen konden zich bijtijds uit het brandende huis in veiligheid stellen. Zij werden bij buren onderge bracht. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en had na een half uur werken de vlammen ge doofd. Bij het blusschingswerk, dat onder leiding van den commandant van de brandweer, den heer P. Ploegh stond, bekwam een brandwacht brand wonden aan het gelaat. Het grootste gedeelte van de benedenwoning is uit gebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Groote brand te Moskou Een doode en drie gewonden. Moskou, 4 Febr. Het gebouw van de Russische kamer van koophandel heeft door een grooten brand zeer veel schade opge- loopen. Bij de blussching werd een der brand weermannen door electrischen stroom ge dood, terwijl drie brandweerlieden zware brandwonden en rookvergiftiging opliepen. INSNEEUWSTORM OMGEKOMEN Parijs In de Fransche Alpen bij Chame- rousse geraakten 20 leerlingen van de mijn- bouwschool van St. Etienne tijdens een skitocht in een sneeuwstorm. De plaatsvervangende di recteur van de school wordt nog vermist en men vreest, dat hij het slachtoffer van den sneeuw storm is geworden. AANTAL WERKLOOZEN %IN ENGELAND GESTEGEN Londen 4 Februari Het aantal werkloozen bedroeg in Januari 2.160.000, d.w.z. 292.000 meer dan in December, aldus meldt het agent schap Stefani, dat voorts weet mede te deelen, dat de meest getroffen bedrijven die van steen kool en ijzer zijn, als gevolg van de stopzetting van den uitvoer naar Italië. WILLIAM GREEN GEHOOND. Washington. William Green, de voorzitter van den Amerikaanschen bond van vakvereenigin- gen, is gisteren persoonlijk op 't congres der mijn werkers verschenen om een uiteenzetting van zijn standpunt te geven. Hij werd echter gehoond en uitgejouwd. Zooals bekend bestaat er een ernstig verschil van meening tusschen de mijnwerkersor ganisatie en Green over den opbouw der organisa tie. Lewis, de voorzitter van den mijnwerkersbond, heeft machtiging gekregen, de afscheiding dei- mijnwerkers van den bond van vakvereenigingen te proclameeren, zoodra hij dat noodig acht. DE POSITIE VAN DE „KERKPLEIN". Gunstiger dan twee dagen geleden. Do positie van de „Kerkplein" was gistermorgen van dien aard, dat het schip West voor lag, met. den voorsteven een heel eind op de eerste bank, terwijl de achtersteven vrij van de Jaag-water-lijn ligt. Het schip lag eerst Noord van zijn ankers, is thans een kwartcirkel gedraaid en ligt nu Zuid van zijn an k ere. .De positie is gunstiger clan twee dagen geleden en men hoopt, gezien de verbeterde weersomstandighe den, het schip heclcn en morgen verder naar zee te kunnen hieuwen. Het feit, dat de sleepboot „Ebro" gisteren naar Ï.T- muiclen is teruggekeerd, vindt zijn oorzaak in de ;rwe zee,daar de sleepboot zwaar stootte en door de. zeegang de tros niet vast kon blijven staan.. De „Ebro" zou hedenmiddag wederom ter plaatse zijn en trachten de verbinding tot stand te brengen. De positie is gisteravond weer verbeterd. Ook gisteravond is de positie van het schip verbe terd. Daar de wind steeds gunstiger werd, kon op de „Kerkplein" gehieuwd worden. De sleepboot „Witte Zee", die den lichter „Meer- .min" op sleeptouw had, is gisteravond om half zes voor Egmond gearriveerd. De lichter „Meermin" moet de verbinding tusschen de sleepboot „Witte Zee" en de „Kerkplein" tot stand brengen. Wanneer de wind uit het noordwesten blijft waaien, zullen hedenmid dag reeds pogingen in het werk gesteld worden om de „Kerkplein" vlot te krijgen. De sleepboot. „Witte Zee" en de „Ebro" hebben in totaal 1700 p.k. De communicatie met de kust is verbroken, zooclat de marconist en de seiner, bestemd -voor de „Kerkplein" genoodzaakt zijn een gunstig moment af te wachten om met een vlet aan boord te komen. Wegens hevige branding kon de lichter „Meer min" gisteren niet bij de „Kerkplein" komen, om welke reden de verbinding met de „Witte Zee" via de „Ebro" tot stand is gebracht. Temperaturen van 35 graden onder nul. Heftige sneeuwstormen. Moskou. In geheel Europeesch Rusland heerscht een felle vorst. In Noord- en Centraal-Rus!and wor den temperaturen tot 35 graden onder nul geregi streerd, terwijl het kwik te Moskou tot 30 graden onder nul daalde. De koude is ook doorgedrongen tot de Oekraine, den Noordelijken Kaukasus, de kustgebieden van de Zwarte Zee en de Zee van Azof en zelfs tot de Krim. In vele streken woeden heftige sneeuwstormen, die het- spoorwegverkeert en zeerste belemmeren. Instemming met het bewapeningspro gramma. Londen. De Engelsche Kerkeraad zal zich een dezer dagen met het nieuwe Engelsche bewapenings programma bezighouden. In welingelichte kringen acht men het zeker, dat de kerkelijke vertegenwoor digers de officieele bewapeningspolitiek zullen steu nen. Aan de vergadering zal do volgende resolutie wor den voorgelegd: „De kerkeraad betreurt het mislukken van de vele ontwapeningsconferenties. Hij acht hét echter een eerste eisch, dat Groot-Brittannië te allen tijde in de gelegenheid is, zijn eigen vrijheid te verdedigen, en zijn verplichtingen op grond van het Volkenbonds handvest te vervullen. De Engelsche kerk stemt der halve in met de belofte van den minister-president, de strijdkrachten op de vereischte hoogte te brengen, en noodigt hem dringend uit, de noodige wetsvoor stellen direct in te dienen." De resolutie is zoo geredigeerd, dat zij in overeen stemming is met de meening van de groote meerder heid des volks. Een Amerikaansch journalist over Abessinië New York'. De Amerikaansche journalist Her hert Ekins, die uit Abessinië is teruggekeerd, heeft een boek gepubliceerd, getiteld: „Losse blaadjes uit een notitieboekje", waarin hij zijn indruken weer geeft, en mededeelingen doet, die hij niet van Addis Abeba uit kon telegrafeeren. Volgens het officieele Italiaansche persbureau ver haalt de schrijver van vreeselijke barbaarsche toonee- len, zooals de bestraffing van 40 Somalies, die er van beschuldigd waren, de Italianen te hebben ge holpen, en die met zweepslagen werden gedood. De journalist maakt voorts melding van verkla ringen, afgelegd door Ras Nasiboe, waaruit de groo te verwondering der Abessijnsche hoofden bleek over de onbuigzame actie van Mussolini, waaraan zij niet zouden hebben geloofd. Nasiboe zou voorts verklaard hebben, dat Abessinië ieder vertrouwen in den Vol kenbond had verloren, daar deze zich niet bij mach te had getoond, voor afdoende hulp te zorgen. Gifgasgebruik als rancune- maatregel? Door Italiaansch blad aanbevolen. Rome, 4 Febr. (A.N.P.) De semi-officieele „La- voro Fascista" beveelt in een artikel het gebruik van gifgas op groote schaal in Abessinië aan, als ant woord op het afkondigen van een petroleum-embargo. De Italiaansche eigendommen in Abessinië. Djiboetï. Stefani verneemt uit Addis Abeba, dat men daar in regeeringskringen bevestigt, dat in de eerstkomende maanden alle Italiaansche eigendom men in Abessinië in beslag zullen worden genomen. Groote hoeveelheid narcotica in beslag genomen 11 personen gearresteerd. M i a m i (Florida)Elf personen zijn gister gearresteerd in verband met de in beslag neming van een groote hoeveelheid narcotica. In Florida zou nog nooit zoo'n groote hoeveelheid bedwel mende middelen zijn aangehouden. RECHTBANK HOOFDREDACTEUR VAN „VOLK EN VA DERLAND" ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING De Utrechtsche rechtbank heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen mr. S- A. van Lunteren. koofd-redacteur van „Volk en Vader land", welke zaak aanhangig was gemaakt door den voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond wegens overtreding van de Auteurswet. Zooals bekend, was door het R.K. Werklieden verbond aan de aangesloten organisaties een vertrouwelijk schrijven gezonden, inzake den toe stand van het reservefonds. Dit schrijven werd kort daarop gepubliceerd in Volk en Vaderland. Door den officier van Justitie was ontslag van rechtsvervolging geëischt. De rechtbank heeft mr. Van Lunteren vrijge sproken. DE SURCEANCE VAN DE FIRMA J- SCHAAP Lzn., AGCOORD GOEDGEKEURD Gistermorgen heeft de civiele Kamer van de Haarlemsche Rechtbank het op-11 Januari j.1., door de schuldeischers in de surceance der fir ma J. Schaap Lzn. te Wormerveer, aanvaardde accoord gehomologeerd. Bezwaren tegen de ho mologatie waren niet ingediend. Het raadsel betreffende Prinses de Bourbon DEZER DAGEN VERVOEGDE ZICH EEN VROUW BIJ DE SPAANSCHE AUTORITEITEN, DIE VOORGAF EEN DOCHTER TE ZIJN VAN PRINS LODEWIJK VAN BOURBON. ALS ZOODANIG ZOU ZIJ DAN TEVENS TOT DE FAMILIE VAN DEN EX-KONING VAN SPANJE BEHOOREN. Aan valsche pretendenten voor de een of andere troon, aan manlijke of vrouwelijke bedriegers, die zich voor reeds lang gestorven afkomelingen van 'n koninklijk geslacht uitgeven, heeft de wereld helaas geen gebrek. Steeds zweeft er een geheimzinnig waas over de figuur van deze uit het onbekende, naar vo ren getreden menschen, wien het somtijds gelukt een schare aanhangers om zich heen te verkrijgen en met afwisselend succes om een troon te vechten Dikwijls verzinken deze lieden, even plotseling als ze verschenen zijn, weer in het niet terug, om niet eerder weer ten tooneele te verschijnen dan een paar honderd jaar later, wanneer zij door de hand eens dichters aan de vergetelheid ontrukt worden. Demetrius Sabbathai Zwi, die zich een tijdlang voor den Messias uitgaf een Wilhelm Raundorf uit Potsdam, die voorgaf de zoon van'Marie Antoinette te zijn, een Marbeek, die een poging deed de En gelsche troon te bestijgen, zijn misschien wel de bekendste in de geschiedenis. Op het oogenblik dui ken steeds weer nieuwe Romanofs op. Sinds eenige tijd echter bestaat er weer een nieuw, tot dusver onopgelost geheim. Een jonge mulat geeft voor de dochter van Lodewijk van Bourbon te zijn en als zoo danig aan den ex-koning van Spanje, Alfonso XIII, verwant te zijn. Onlangs, aldus de couranten van San Sebastiaan, meldde zich een vrouw bij de politie, een vrouw van ongeveer dertig jaar, die verklaarde Mercedes Alba de Bourbon Romanones te heeten. Zij beweerde een bloedverwante van den koning van Spanje te zijn en liet recht te hebben, zich prinses van Bourbon te noe men. Zij verklaarde te Sevilla een paleis bewoond te hebben. Voorts deelde zij mede op weg naar Rome le zijn, teneinde zich naar kardinaal Segura te be geven, met wien zij vriendschapsbanden onderhoudt. Volgens haar huidkleur te oordeelen, heeft deze prinses Ncgerbloed in de aderen. Een dag later be richtten de couranten, dat men twijfelde aan het ge zonde versland van de dame in kwestie, weshalve men haar naar een kliniek getransporteerd had om een psychiatrisch onderzoek te ondergaan. En hier mede scheen deze sensatie beëindigd. Merkwaardigerwijze dook korten tijd daarop de Negerprinses in de redactie van een der Madrileen- sclie bladen weder op. Zij overlegde daar een aan tal documenten, die naar alle waarschijnlijkheid on mogelijk vervalscht konden zijn. Wat de persoon van hare hoogheid betreft, het volgende: Zij is klein, sierlijk en slank. Haar huid kleur is donker, haar handen sierlijk en aristocra tisch. Zij heeft een kleine neus en levendige groote oogen. Zij draagt een eenvoudig zwart jurkje. Uit een groote handtasch haalt zij een bundel documenten, die zij voorzichtig op tafel legt. Daarop begint zij te vertellen. Spaansch spreekt zij zeer slecht. Wat zij spreekt is een mengelmoes van Engelsch, Fransch en af en toe een woordje Spaansch er door heen. Document nummer 1 was als volgt: Een identi teitskaart van de Diptacion Provincial van Sevilla, gedateerd 27 Juni 1935 op naam van Mercedes José Megan Alba de Bourbon Palsmizana y Romanones Sigmaringen. Document nummer 2: Een identiteitskaart, opge steld te Parijs en gedateerd 9 December 1932. Document nummer 4: Een verklaring van den Spaanschen Consul te Parijs d.d. 10 Mei 1933, dat de prinses uit Engeland verdreven is. op weg naar Spanje is. van welk land zij op grond van haar pas staatsburgeres is. Document nummer 4: Een uittreksel van een re kening courant van de Lloyds National Provin cial Bank Ltd. ten name van Prinses Megan Alba de Bourbon Palsmizapo Y Romanones, van Mei HET JAARVERSLAG? OVER 1935 m Het lijkt ons een goede gewoonte van de Kfa.-» mer van Koophandel te Alkmaar, dat zij haan jaarverslag onmiddellijk na het verstrijken vaU een kalenderjar laat verschijnen. Het thans voor ons liggend verslag over 1935 telt ca. 100 blz. Vrijwel alle beschrijvingen van; de verschillende bedrijfsgroepen getuigen vaQf een ernstige ontreddering, terwijl er helaas nog! vrijwel geen symptomen van opleving te consta-» teeren vallen. Wanneer wij het verslag doorbladeren trefjj ons allereerst een overzicht van het gebied deij Kamer (38 gem. met 166958 inwoners,Kade- strale grootte in Hectares 99866-5261) met op-i gave van de in het Handelsregister ingeschreven] handelszaken en bedrijven. Na de nieuwjaarsrede van den voorzitter, diq in haar geheel is opgenomen, volgen gegevens? inzake de samenstelling der Kamer, het Han-, delsregister (waaruit o.a. blijkt, dat het aantaï ingeschreven zaken op 31 Decemb. 1935 bedroeg 10538 dossiers), verstrekte inlichtingen (totaal; thans 79719), contingenteeringsarbeid enz. De bladzijden 26-41 geven een beeld van de| werkzaamheden der Kamer en hare financiën^ waaruit wij aanstippen, dat de begrooting over] 1936 sluit met een bedrag van ruim 24 duizend! gulden in ontvangsten en uitgaven. Vervolgens zien wij beschouwingen over dq wegenverbetering, kanalen-aanleg, binnenscheep-, vaart (door de vlotbrug te Alkmaar passeerden] in 1935 totaal 37928 binnenvaartuigen met een] laadvermogen van 2372209 tons), luchtvaart etc,; Zeer belangwekkend is vooral het overzicbi van den handel in zuivelproducten blz. 49-53a waarin ook aan de ontwikkeling van den Zuivel- export een ruime plaats wordt geboden, terwijl tal van statistieken en grafieken het geheel ver-, duidelijken (de kaasexport bedroeg in 1935 to taal 61.052 tons, ter waarde van 123.464.000)1 Interessant is ook het overzicht van den aanvoerj op alle kaasmarkten van ons land over de jaren] 1851-1935. In de blz. 55-64 wordt een beschrijving gege-. ven van den handel in grove tuinbouwproduct ten en bloembollen* Ook aan de overige bedrijfsgroepen als schapen'-? houderij, wolhandel, pluimveeteelt, marktwezena seizoenbedrijven, etc. etc. kan de belangstellende! lezer uitvoerige gegevens in dit verslag aantref fen. In het verslag over den middenstand (blz. 88t -92) lezen wij o.a. welke gunstige resultaten dei Kamer te Alkmaar in samenwerking met die tei Hoorn en den K.N.M.B. heeft mogen bereiken] ten aanzien van de middenstandszaken, welke! in den Wieringermeerpolder zijn gevestigd. Dit! is voorwaar een aardig succes, dat dank zij oold de tegemoetkomende houding van de Wieringer-. meerdirectie verkregen kon worden. GASMASKER-DEPOTS. I iedere stad en ieder dorp in Britsch- Indië. Londen. De „Daily Herald" meldt, dat dè regeering 30 a 40 millioen gasmaskers heeft doen, vervaardigen en opslaan. In iedere stad en in ieder, dorp zal een gasmaskerdepot worden ingericht. Dq fabrikatie zal met spoed geschieden en waarschijn*! lijk zal men er tegen het einde van het jaar medgj gereed zijn. 1933, een tegoed aanwijzende van achthonderd pond. Document nummer 5: Een verklaring van de psychiatrische kliniek te San Sebastiaan, dat dei prinses geestelijk volkomen normaal is. Nog interessanter dan deze reeks documenten,- aan welker echtheid nauwelijks getwijfeld kan worden, ofschoon aan de hand hiervan tiet raadsel van de jonge prinses niet opgelost kan worden, is het verhaal, dat zij doet. „Hare Hoogheid" maakt absoluut geen vertwijfelde indruk, hoe treurig ook haar noodlot er uitziet. Zij schijnt er in te berusten, en tot aan den dag, dat haar aanspraken erkend, zullen worden, wil zij werken als dienstmeisje. „Ik ben te Sevilla geboren en ben op het oogen blik vijf en twintig jaar oud. Mijn vader, prins Lodewijk van Bourbon, stierf voor mijn geboorte, terwijl mijn moeder, van wier herkomst ik niets afweet, enkele dagen na mij ter wereld gebracht te hebben, overleed. Ik werd door prinses Maria The- resia de Bourbon opgevoed. Meer kan ik hier niet zee-gen Van jongs af aan was ik zeer avontuurlijk aan gelegd. Driemaal heb ik een reis om de wereldl gemaakt. Geld kreeg ik uit Spanje, tweehonderd; pond per maand. Als afzender stond de naam van] een zekere heer Palmier vermeld. Tot 1934 ge-< schiedden de betalingen geregeld. Toen hielden' deze plotseling op. De banken verklaarden, dat zij| geen cliënt ten name van Palmier hadden. Ik ging naar Engeland en vandaar naar Parijs. Ik zocht werk, doch had geen succes. Ook te Sevilla' verging het mij niet beter. Ik wilde weer naar Frankrijk en wel te voet, want ik had geen reis geld meer. Dag en nacht lieo ik door, tot dat iK te Mondragon gearresteerd werd. Vandaar uit werd ik naar San Sebastian getransnorteerd. Daar uit 't onderzoek natuurlijk bleek, dat ik volkomen nor maal was, werd ik naar Madrid geleid. Nu ben ik! hier en wil niets anders dan werken. Het liefst zou ik een betrekking als kamermeisje hebben. Ik hou zeer veel van kinderen en ik spreek verschil lende talen. Ik ben niet bang om te werken en' als het moet verhuur ik mij ook als dienstmeisje." Tenslotte verklaart de prinses, dat zij in drié dagen geen warm eten gegeten heeft. Zuchtend staat zij op en pakt haar papieren weer in haar1 tasch. Eenig geld, dat haar aangeboden werd, wees zij trots af. .Una princesa no admite nunca limos- nas" (een prinses neemt nimmer een aalmoes aan)' Na deze woorden verdwijnt de prinses om in dé groote stad werk te zoeken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7