Wordt „Opamietpioeg" ontmaskerd De „Kievit" beschadigd Auto rijdt in het water. Woensdag 5 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9907 Koning Edward VIII aan het Lagerhuis Auto ramt een huis Gevaarlijk misbruik te IJmuiden Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Sterke aanwijzingen tegen „Witte Nelis" en z'a inbrekersbende Het bezwarende materiaal tegen den beruchten Amsterdamschen inbreker „Witte Nelis" die ver dacht wordt van de inbraak, welke voor en kele weken in de melkfabriek vand en heer Schaap te Nunspeet werd gepleegd en die op last van den officier van justitie te Zwolle werd gearresteerd en naar Zwolle overgebracht, blijt zich opstapelen. Enkele dagen geleden is te Kerkrade een mijn werker aangehouden, die ervan werd verdacht dy- namietpatronen te hebben gestolen en verkocht te hebben aan „Witte Nelis' en zijn trawanten. De mijnwerker heeft dit reeds bekend. Voorzoover op 't OQgenblik valt na te gaan, heeft hij echter niet geweten, waarvoor „Witte Nelis" en het illustere gezelschap, dat hem op zijn veelal nachtelijke es capades pleegt te vergezellen, die patronen noodig hadden. Voor de politie was dit echter -geen raad sel, aangezien er bij tal van inbraken, waarvan de bende wordt verdacht, gebruik is gemaakt van dy- namietpatronen, ?ooals deze in de Dominiale mijn worden gebruikt. Een van de bendeleden heeft in middels reeds bekend, dat de dynamietpatronen van den mijnwerker uit Kerkrade afkomstig waren Deze is daarna door de politie geconfronteerd met „Witte Nelis", die door hem onmiddellijk werd her kend als een van zijn „klanten". Men weet, dat deze Witte Nelis en eenige mede plichtigen hier ter stede in den nacht van 17 op 18 Januari j.1. gearresteerd zijn op verzoek van den officier van justitie te Zwolle, in verband met de kort te voren in een melkfabriek te Nunspeet ge pleegde inbraak, welke inbraak evenwel mislukte, daar de per auto gekomen bende betrapt werd en wist te ontvluchten. Er waren in de brandkast van de melkfabriek te Nunspeet reeds gaten geboord, niet om het slot te forceeren, maar om er de dynamietpatronen in te plaatsen, welke tot ontploffing gebracht ,de brand- kastdeur vernield zou hebben. Ook is er naast de brandkast een deken met brandgaten gevonden, wel ke deken dienst moest doen, om, over de brandkast gehangen, het geweld van de ontploffing te dempen... Deze deken had, blijkens de brandgaten, reeds meer dienst gedaan. Op goede gronden wordt dan ook vermoed, dat 't de bende van Witte Nelis is ge weest, die bij eenige groote inbraken in ons land met dynamiet gewerkt heeft een vermoeden, dat reeds onmiddellijk gerezen was, toen nu ongeveer een jaar geleden te Amsterdam bij een Steenkolen handel in de Havenstraat ongeveer vijf mille uit een met behulp van dynamiet uit elkaar gesprongen brandkast gestolen werden. Een maand tevoren was reeds een poging tot een soortgelijken diefstal met braak gedaan in een pand op den N.Z. Voorburgwal. Daarna is in Mei met dy namiet „geopereerd" in een zuivelfabriek te Putten buit: 8 mille), in Augustus te Woerden en te Zwam- merdam (buit even duizend gulden) en in October in een zuivelfabriek te Bunschoten. Wij hebben van al die gevallen reeds melding gemaakt. Daarop volg de nu Nunspeet en een paar dagen na de aanhouding van de bende, konden wij berichten, dat een der bendeleden te Zwolle een bekentenis had afgelegd. Reeds geruimen tijd vóór de arrestatie van Witten Nelis heeft ook de Amsterdamsche centrale recher che zijn sporen en die van zijn kornuiten, speciaal ook in verband met de dynamiet-operaties, gevolgd en toen o.a. ontdekt, dat de bendeleden per auto nu en dan een bezoek aan de mijnstreek en speciaal ook aan Kerkrade brachten. Het bewijs, dat zij er dynamietpatronen vandaan haalden, kon evenwel niet gevonden worden en ook de rijksrecherche, die in verband met de inbraken in de provincie in de zaak gemengd werd, kon de noodige bewijzen niet leveren. Wel viel uit de spo ren van de dynamiet-inbraken (o.a. die in de Ha venstraat, alhier! op te maken, dat gebruik was ge maakt van dynamietpatronen van de soort, die te Kerkrade op de Dominiale Mijn gebruikt worden, Welke patronen o.a. te herkennen zijn aan een rood draadje, dat dan ook in eenige gevallen (o.a. alweer te Amsterdam) als restant van de patronen gevon- dén is Het bendelid, dat te Zwolle een bekentenis heeft afgelegd, heeft nu ook verklaard dat inderdaad de patronen uit Kerkrade kwamen en door den aan gehouden mijnwerker geleverd waren. Men mag naar gebleken is wel aannemen, dat de mijnwer ker niet wist voor welk d >el de patronen gebruikt zouden worden, men had hem nl gezegd, dat men er proeven mee wilde nemen. In een garage te dezer stede, waar de auto van de bende van Witten Nelis gestald stond, heeft de recherche nog een aan tal van de bewuste patronen aangetroffen en de mijnwerker uit Kerkrade heeft, gelijk gezegd. Wit ten Nelis en óók een zijner kameraden herkend als degenen, die de dynamietpatronen voor een klein bedrag van hem gekocht- en afgehaald hebben. Men mag derhalve wel aannemen, dat althans voor de inbraak te Nunspeet de bende van Witten Nelis den dans niet zal ontspringen. Wat de inbraak in de Havenstraat alhier betreft, duurt het onder zoek nog voort, op het oogenblik zijn in die zaak de bewijzen tegen Witten Nelis en de zijnen nog onvoldoende! WIEG IN BRAND GERAAKT Kindje hopt ernstige brandwonden op Gisteravond lag in de ouderlijke woning aan de Nieuwe Haven te Rotterdam een meisje van 8 maanden, M. Heynen ziek in de wieg. Het kind werd gestoomd. Doordat het toestel omviel, is de wieg in brand geraakt. Het kind is met ernstige brandwonden aan hoofd, schouders, borst, ar men en handen in het ziekenhuis aan den Cool- singel opgenomen. Voor haar leven wordt ge vreesd. „Be eerste taak van mijn leven zal zijn liet handhaven van de vrijheden van mijn volk en het bevorderen van het welzijn van alle klassen Londen De boodschap van koning Edward VIII waarin hij het lagerhuis dankt voor het a- dres van aanhankelijkheid, dat hem is gezonden, is heden in het huis voorgelezen. De koning zegt hierin o.a.: „ik dank u voor de aanhankelijkheid aan mijn persoon betuigd. Gij kunt ervan over tuigd zijn, dat de eerste taak van mijn leven zal zijn het handhaven van de vrijheden van mijn volk en het bevorderen van het welzijn van alle klassen. Ik bid God, mij te helpen, om te beant woorden aan het vertrouwen, dat gij in mij stelt" Vervolgens las de speaker de telegrammen van de buitenlandsche parlementen voor, welke niet waren voorgelezen in de bijzondere zitting van het huis. Belegalies van het parlement bij koningin Mary. Londen Koningin Mary -ontving gister op Buckingham Palace delegaties van het 'Hooger- huis en het Lagerhuis, die haar adressen van rouw kwamen aanbieden, welke na den dood van Koning George door het parlement zijn aan genomen. AUTO-DIEVEN. Twee Nederlanders in België gear resteerd De politie "te Luik heeft twee inwoners uit Eind-, hoven, H. v. L. en J. v. G. onder verdenking van auto-diefstal, in Nederland gepleegd, in hechte nis genomen. Zij werden gearresteerd te Leo- poldburg, waar zij zich in gezelschap bevonden van twee Belgische helers. Hetzelfde parket heeft uit Nederland bericht ontvangen, dat vijf medeplichtigen van de ge arresteerden door de Nederlandsche justitie zijn gevat- Tot dusver heeft men zes auto's kunnen terug vinden, die in Januari j.1. in Nederland werden gestolen. PLOTSELING STERFGEVAL IN DE RAADSZAAL Bordtsch gemeenteraadslid tijdens zijn rede overleden Gistermiddag tijdens de vergadering van den gemeenteraad van Dordrecht, terwijl hij zelf het woord voerde, overleed de heer C. S. G. van Waalwijk van Doorn. De vergadering werd on middellijk geschorst en 's avonds om 8 uur werd in een speciaal daarvoor belegde rouwzitting door burgemeester de Gaay Fortman een ontroe rend in memoriain gesproken. De heer Waalwijk van Doorn behoorde tot den Vrijheidsbond en was 55 jaar oud. Inzittenden kwamen er wonder boven wonder zonder letsel van af. Gistermorgen reed een auto, waarin een viertal heeren uit Tilburg gezeten was over den Rijksstraat weg Den BoschGrave. Onder de gemeente Heesch verloor de chauffeur bij de bocht aan de boterfabriek „St. Petrusbanden" door de gladheid van den weg de macht over het stuur. De auto kwam daardoor met zulk en vaart tegen de langs den weg staande woning der familie S. te recht, dat de voorgevel totaal werd ingedrukt. Van de bewoners was op dat oogenblik niemand aanwezig. Ofschoon de auto totaal vernield werd, bekwam wonder boven wonder geen der inzittenden eenig letsel. De Weensche brandweerauto's worden met radio inrichting uitgerust. Enkele bezitten zelfs naast een ontvangtoestel ook een zend-inrichting, zoodat ze in doorloopende verbinding met de centrale kunnen blijven. Hierboven ziet men een brandweerman het toestel bedienen. Het kostte een elfjarigen jongen het leven. Raad voor de Scheepvaart waarschuwt. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag uit spraak gedaan inzake het bekneld raken en dienten gevolge overlijden van een niet tot de bemanning be hoorenden jongen tijdens het vastmeren van het stoomvisschersvaartuig „Protinus" IJM. 85, in de Vis- schershaven te IJmuiden. De Raad is van. oordeel, dat dit droevig ongeval, dat helaas aan een jeugdig persoon het leven heeft gekost, het gevolg is van een te IJmuiden en daar niet alleen heerschend misbruik, hierin' bestaande, dat bij aankomst van een visschersvaartuig uit zee, voordat het schip goed en wel gemeerd is, jongens aan boord springen. In het onderhavige geval heeft de 11-jarige jongen, Hendrik Veldhuis, misgesprongen, hij hield zich aan de verschansing vast, doch kon niet tijdig binnen boord worden getrokken, zoodat hij tusschen de „Pro tinus" en de „Aneta" bekneld geraakte, met het nood lottig gevolg, dat hij aan de bekomen kneuzingen is overleden. De Raad doet een dringend beroep'op een ieder, wien het aangaat, om aan het bestaande misbruik een eind te maken. Bestuurder verdrinkt voor de oogen van een voorbijganger. Gisterochtend is een auto, bestuurd door 'n 22-ja- rigen I. Tbneman, uit de Kruisstraat te Oss," in de Zuid Willemsvaart ter hoogte van den Dungen ge reden. Door de gladheid van den weg en verblind door het zonlicht, verloor de bestuurder, volgens ver klaringen van een ooggetuige, den klompenmaker Breudel uit Den Dungen, de macht over het stuur, reed tegen de langs den weg staande boompjes en daarna in het water. Plotseling zag B. den bestuurder boven water ko men, die zich zwemmende trachtte te redden. Dooi de te groote inspanning en verstijving van zijn lede maten door het koude water, begaven hem zijn krach ten en na een hulpkreet verdween hij in de diepte. De politie uit Den Dungen haalde eenigen tijd daarna het lijk met een dreg op. Of zich nog meer personen in den auto bevonden is nog niet bekend. FILMAUTO IN BRAND GEVLOGEN. Bestuurder bijtijds gewaarschuwd. Gistermiddag is de bestuurder van een filmprojectie auto met geluidwagen van de filmmaatschappij „Holland" te Hilversum, de heer Smulders uit Bus- sum, aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij omstreeks half één rustig op den Zwarte- weg reed, onder Noordwijk, maakte een voorbijrij dend automobilist hem erop attent, dat er rook uit zijn wagen kwam en op hetzelfde oogenblik sloe gen de vlammen er reeds uit. De heer Smulders stopte ijlings en sprong uit den brandenden -wagen voor het vuur hem had kunnen deren. De auto echter is totaal uitgebrand, terwijl een groote hoe veelheid filmmateriaal verloren ging. Te Jodhpoer bij verplaatsing door mer canieien. Ane.ta seint uit Bat via: Alhier werd telegrafisch bericht ontvangen uit Jodhpoer, meldende dat het K.L.M.- vliegtuig de „Kievit" aldaar, toen het toe stel ledig door den mecanicien werd ver plaatst, is beschadigd. Omtrent een even tueel inlasschen van een ander vliegtuig zal nog nader worden beslist. Hoe groot de schade van de „Kievit" is, is hier nog niet bekend. De toedracht van het ongeval, Omtrent de toedracht van het ongeval wordt dooi; de K.L.M. nog het volgende medegedeeld: Toen men op het vliegveld te Jodhpur de „Kie vit" klaar wilde zetten voor het instappen van de passagiers, is de machine bij het taxiën over heb veld met den staart in aanraking gekomen met een hek.Dientengevolge werd de staart van het toestel licht beschadigd. Van vertrek was toen geen sprake meer. Niettemin hoopt de K.L.M. de vertraging, die .hierdoor voor het vervoer van pas-* sagiers, post en vrachtgoed ontstaan is tot een mii nimum te kunnen beperken. Daartoe is reeds' in Indië opdracht gegeven aan den gezagvoerder van het. K.L.M. vliegtuig „Kwak", den heer Smirnoff, die pas Zaterdag 8 Februari a.Sy uit Indië voor de reis naar Nederland zou starten, thans reeds heden, Woensdag 5 Febr. dit vertrek doen plaats hebben. Aan boord van het dienstvliegtuig, dat heden uit Amsterdam naar Indië vertrekt, gaat een technicus mede, benevens reparatiedeelen om de schade dooi; de „Kievit" opgeloopen, te herstellen. De directie van de K.L.M. hoopt er in te slageij de vertraging, welke door het oponthoud te Jodhpuï» is ontstaan, voor de passagiers de post en de vracht te kunnen beperken tot twee a drie dagen, binnen welken tijd naar berekend is, de „Kwak" in Jodin pur kan zijn. De vertraging van de „Kievit" zal ongeveer één week bedragen. Men rekent daarbij op ongeveer drie dagen voor herstel van de schade, terwijl daarbij' komt de tijd welke het dienstvliegtuig, dat heden* ochtend vertrekt, noodig zal hebben om Jodhpur te be«- reiken. EIERVLA OP HET AUTOKERKHOF. Auto met dertigduizend eieren rolt van clen Haastrechtschen dijk Gistermorgen is een met ongeveer dertig dui-* zend eierenbeladen vrachtauto, afkomstig uit' Aalten, door de gladheid van het wegdek onder Gouda van den Haastrechtschen dijk gereden en omgeslagen Ruim een derde deel van de lading ging verloren en vele menschen konden gratig een emmer gekneusde eieren weghalen. De wagen, die diep in de modder was gezakt werd later weer op den dijk getakeld. GEVAARLIJK KINDERSPEELGOED Een vijf-jarig jongentje veroorzaakte gister morgen brand in de woning Lange Vogelstraat 28 aan de Overzijde van het IJ te Amsterdam* De jongen, die met lucifers speelde, stak de gor dijnen in brand, die in een oogwenk in lichte' laaie stonden. Toesnellende buurtbewoners tra den direct handelend op en slaagden erin het vuur met emmers water te dooven. Het plafond en de raamkozijnen waren inmiddels reeds.doo£ het vuur aangetast, evnals het vloerkleed. De brandweer van de post Plaatijzerweg zorg de voor de' nablussching. De schade wordt dooï, verzekering gedekt. BOERDERIJ. Verbouwverbod Bravo, de Wet en Kampioen Geldt ook voor teelt voor eigen gebruik. Uit bij den Plantenziektenkundigen Dienst Inge komen berichten blijkt, dat sommigen verbouwers van aardappelen van meening zijn, dat het verhouw- verbod van Bravo, de Wet en Kampioen, niet van toepassing zou zijn op voor eigen gebruik geteelde aardappelen van deze rassen. Deze veronderstelling is ten eenenmale onjuist.; De genoemde rassen mogen in het geheel- niet meer verbouwd worden, dus ook niet voor eigen gebruik* Verbouw van Bravo, de Wet en Kampioen is straf baar. Meervoudige Strafkamer. Zitting Dinsdag 4 Februari 1936. Uitspraken 28 Januari: Joh. Ambr. Struys, Alkmaar en Ger Jacobus Schel- levis, Wijk aan Zee en Duin, opzettelijke brandstich ting in een auto: le. 1 jaar gev., 2e. 6 maanden gev., beiden voorwaardelijk met 3 proefjaren. Joh. Ambrosius Struys, als voren' valsche aangifte, f25.— boete of 15 dagen. Corn. Brouwer, levensverzekeringsagent, Alkmaar, verduistering. Vrijgesproken. Corstiaan Hendrik Kikkert, Den Helder, diefstal van- autoband met velg, tusschen vonnis. Hervatting onderzoek op 3 Maart a.s. Nic. Boon, grondwerker-zwerver, thans gedeti neerd. Rijwieldiefstal. Eisch 1 jaar gev. Vonnis con.* fonn, 1 jaar .gev. Naar oud zeemansgebruik worden degenen, die voor het eerst den evenaar passeeren, door Neptunus, den god van de zee, gedoopt. Het laat zich begrijpen dat dit altijd met „groot vertoon" geschiedt. De afbeelding hierboven laat het moment zien, waarop „Nep tunus" zijn rede voor het scheepsvolk uitspreekt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9