v.v.v. Nog hooger! Uit Bergen. Uit onze omgeving. Klandestiene „boter- fabriek" ontdekt Goed werk van de crisis-controledienst. De erisiswetten voor den Landbouw met de vele heffingen maken het voor diegenen die een extra- tje willen verdienen en er niet veel om geven, of dit op wettige wijze geschiedt, mogelijk, om hun slag te slaan. Zoo iemand, die het principe hul digt, dat de wetten er zijn om ontdoken te wor den, heeft de centrale crisis controle dienst in deze omgeving weten op te sporen. Twee ambtenaren van dezen dienst hebben met behulp van de rijks- veldwacht te Heerhugowaard een boter- of mar- garinefabriek ontdekt; in deze fabriek werd boter of margarine vervaardigd, hetwelk echter heele- maal geen boter of margarine was, al geleek het bedriegelijk veel op de kostelijke Hollandsche bo ter. Zekere G. uit Utrecht had in Heerhugowaard een huisje gehuurd, waar hij met als grondstof z.g. bakkersvet, wat boterkleursel, zout en water een soort smeersel vervaardigde, dat werd verkocht óf voorb oter, of voor margarine, al naar de wensch van den klant. De ambtenaren zijn ongeveer een week aan hun opsporingsarbeid bezig geweest en hebben in de z.g. fabriek ook bij een afnemer ln Bergen een be langrijke hoeveelheid van deze smering In beslag genomen. Deze „boter" werd verkocht tegen den prijs van 43 cent per pond. Een en ander is na veel moeite opgespoord. Tenslotte is het echter een voldoening, dat de arbeid beloond is. Proces-verbaal werd tegen den overtreder opge maakt, nadat hij eenigen tijd in arrest heeft geze ten. Niet alleen dat deze G. zich bezig hield met fabricage van boter, doch hij heeft ook op andere wijze de wet ontdoken. In dezelfde „boterfabriek" waren door hem een tweetal koelen geslacht zon der hiervan aangifte te doen. Eeng edeelte vand it vleesch konden de ambtenaren eveneens in beslag nemen. De overtreder zal zijn straf zeer zeker niet ontloopen. SINT MAARTEN Woensdagavond vergaderde de afd. van het Witte Kruis, alhier, ten huize Rust en Lust. Met een welkom opende voorz. de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. Naar aanleiding der notulen antwoordde secreta ris op een vraag van den heer Breed dat een schrij ven van zuster Lanjouw was ingekomen, welk schrij ven bevatte dat alhier in haar 5-jarige practijk nog nooit was voorgekomen dat extra ziekeklecding noo- tlig was. Wel dat voor kleine ziekepatiëntjes geen voldoende kleeding aanwezig was. Voor dergelijke gevallen zal de zuster vrijheid krij gen kleeren aan te schaffen. Medegedeeld werd dat door de afd. 1 2 aan het Hoofdbestuur was toegezonden ten bate van het 60- jarig bestaan der vereeniging. Uit het jaarverslag dat nu volgde, bleek dat het ledental van de 218 tot 207 was teruggegaan, dat 1 maal ontsmetting had plaats gehad, 57 keer Witte Kruiaartikelen waren afgegeven en dat 3 verband- trommels waren geplaatst en wel bij den heer Kuiper te Valkkoog, bij den heer K. Wit te Stroet en bij mej. de wed. K. Visser te Eenigenburg. Uit de rekening bleek dat was ontvangen, met vo rig bezit f 1338.83, uitgegeven f 246.77, saldo f 1092.06, dat de t.b.c.-bestrijding had gekost f 114.71, zoodat to taal in kas was f 977.35. De aftr. bestuursleden de heeren A. Klerk en K. Wit Dz. werden beiden herkozen, terwijl voor den heer D. de Geus, de heer K. Wit van de Stroet werd geko zen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergade ring werden gekozen de heeren A. Klerk en T. Rens Az. en als plaatsverv. de heeren A. Brak en P. Breed Door den heer P. de Geus werd hierna verslag uit gebracht der laatst gehouden algem. verg., waarvoor hem dank werd gebracht. Bij de rondvraag werd op verzoek van den heer Breed besloten dat de dreggen in de gem. zullen worden nagezien en de bordjes zoo noodig, opgeschil derd. Hierna volgde sluiting. OUDE N1 EDO PP 'T VELD. Verkooping. Dinsdag 4 Februari jl. werd ten overslaan van No taris Ililbrand te Obdam, ten lokale van J. P. Pep ping aan De Weel, het navolgende publiek ver kocht: A. ten verzoeke van Th. Veldman te Waarland en C. lesselaar, Zijdewind. 1. Huis, schuur, erf, tuin, bouwland en kade na bij Zijdewind, samen groot ong. 0.52.50 H.A., ge kocht door D. Ursem te Heerhugowaard voor f1250. 2. Bouwland en kade nabij Zijdewind, groot ong. 0.22.40 H.A., of 914 sn., gekocht door KI. Jong te Alk maar voor f36 per snees. 3. Bouwland en kade, nabij Zijdewind, groot ong. 0.30.10 H.A., of 13 sn., gekocht door Jn. Wijnker te Zijdewind, voor f35 per snees. 4. Bouwland en kade nabij Zijdewind, groot ong. 0.28.00 H.A. of 12 sn., gekocht door P. Klaver te Zij dewind, voor f35 per snees. 5. Bouwland en kade nabij Zijdewind, groot ong. 0.32.00 ll.A. oi 13 14 sn., gekocht door P. Noord- strand te Zijdewind, voor f35 per snees. 6. Buitenland nabij Zijdewind, groot ong. 0.60.60 ll.A. of 25/4 snees, gekocht door P. Burgmeijer, 't Veld, voor f8 per snees. Combinatie 1 t.m. 5. in bode voor f2939.50, niet gemijnd. Combinatie 1 t.m. 6, in bod voor f 3143.50, niet gemijnd. 7. Bouwland te Westerkampen, nabij Zijdewind, groot ong. 0.51.30 H.A., of 21J4 sn., gekocht door J. Morsch te Koedijk voor f 16 per snees. 8.» Bouwland te Westerkampen nabij Zijdewind, groot ong. 0.72.50 H.A. of 30/4 snees, gekocht door H. Zomerdijk, 't Veld, voor f21 per snees. 9. Bouwland te Westerkampen, nabij Zijdewind, groot ong. 0.50.00 H.A., of 21 sn., gekocht door P. Veld te Obdam voor f 19 per snees. 10. Bouwland te Westerkampen nabij Zijdewind, groot ong. 0.44.80 H.A. of 19 sn., gekocht door Jn. Schuijt en W. Dekker Andsz. beiden te Waarland, voor f21 per snees. Combinatie 7 en 8, in bod v. f984.50, niet gemijnd. Combinatie 9 en 10, in bod v. f798.—, niet gemijnd. Combinatie 7 t.m. 10, in bod v. f 1782.50, niet gemijnd Combinatie 1 t.m. 10, in bod v. f 4926, niet gemijnd. 11. Bouwland te Slootgaard, Harenkarspel, groot ong. 1234 snees, gekocht door Jb. Molenaar t© Heilo en F. C. Jong, 't Veld, voor f29 per snees. Op fl ge mijnd door C. Blank te Slootgaard. Combinatie 1 t.m. 6 en 11, in bod voor f3518.50, op f40 gemijnd door P. Noordstrand te Zijdewind. Combinatie 1 t.m. 11, niet gemijnd. B. Ten verzoeke van Jb. Molenaar te Heiloo: Café annex kruidenierswinkel t© Zijdewind, ge kocht door K. Beere t« Heerhugowaard voor f1000 (door den eigenaar opgehouden). C. ten verzoeke van Mej. A. Dekker te 't Veld: Een rentenierswoning met erl en tuingrond, groot ong. 0.04.04 H.A., gekocht door H. Zomerdijk voor f 1800. Op f 1 gemijnd door P. Klaver, voor en namens P. Steur te Blokhuizen. D. ten verzoeke van C. Schipper Dz. te Rotterdam. 1. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.22.40 H.A. of 9.5 snees, gekocht door wed. A. van Ophem te Waarland voor f 29 per snees; 2. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.20.00 HA. of 8.5 snees, gekocht door F. Masteling te Waarland (voor wed. A. van Ophem te Waarland) voor f 31 per snees; 3. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.16.60 HA. of 7 snees, gekocht door wed. A. van Op hem te Waarland, voor f 29 per snees; 4. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.15.40 HA. of 6 snees, gekocht door K. Beers te Heer hugowaard en Paul Konijn te H.H.Waard voor f 30 per snees; 5. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.15.40 H.A. of 6 snees, gekocht door P. Burgmeijer te 't Veld, voor f 28 per snees; 6. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.18.80 H.A., of 8 snees, gekocht door Jn. Noordstrand te Waarland voor f 29 per snees; Combinatie 1 t.m. 6 groot ong. 1.08.60 H.A., in bod voor f 1322, niet gemijnd. 7. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.11.80 H.A. of 5 snees, gekocht door P. Danenburg te Waarland voor f 29 per snees; 8. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.11.80 H.A. of 5 snees, gekocht door Jn. Noordstrand te Waarland voor f 30 per snees; 9. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.11.70 HA of 5 snees, gekocht door W. Dek ker en J. Schuijt te Waarland, voor f 30 per snees. 10. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.11.70 HA of 5 snees, gekocht door J. A. M. Keet te Waarland voor f31 per snees. Combinatie 7 t.m. 11, groot ong. 0.57.70 HA of 25 snees, in bod voor f755, niet gemijnd. Combinatie 1 t.m. 11, groot ong. 1.67.30 HA of 70 snees, ln bod voor f2077, niet gemijnd. 12. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.09.80 HA of 4 snees, gekocht door And. Dek- Yker te Waarland voor f 27 per snees. 13. bouwland te Waarland, Harenkarspel, groot ong. 0.10.70 HA of 4.5 snees, gekocht door Ant. Bos te Waarland voor f 30 per snees. Combinatie 12 en 13 groot ong. 0.20.50 A of 8.5 snees, in bod voor f 243, niet gemijnd. Combinatie 1 t.m. 13 groot ongeveer 1.87.80 HA of 78.5 snees, in bod voor f 2320, niet gemijnd. De perceelen 5 en 10 zijn opgehouden, terwijl de nerceelen 12 en 13 nader zijn overgedragen aan J. Bruin (Beers) te Waarland. NIEUWE N 1 E T)OR P LANGEREIS. Vergadering van het Veefonds Langerels, op Dins dag 4 Feberuari. De voorzitter opent met een toepasselijk woord de vergadering, waarna de notulen zonder op- of aan merking onder dank aan den secretaris worden goed gekeurd. Volgt verslag van den administrateur,, waaraan we ontleenen, dat het tegoed op het spaarbankboekje thans met inbegrip van de rente over 1935 een be drag van f387.43 is. Alzoo een kleine vermindering bij het vorig jaar. Het was toen f 389.10. Hoewel het afgeloopen jaar begon met een gevoelig verlies, im mers een afgekeurde koe bracht zoo goed als niets op, is het toch wederom zeer gunstig verloopen. Er behoefde slechts fl.per verzekerde f100.te wor den geind in het geheele jaar. De bestuursleden werden herkozen, evenzoo de taxateurs. Bij de rondvraag merkte de heer Bossen op, dat het gewenscht is dat diegenen die pinken in de Wie- ringermeer brengen, hiervan eerst bericht aan de taxateurs doen, dan kunnen zij deze dieren nog ko men zien voor dien tijd. Volgt sluiting. WARMENHUIZEN De tooneelclub V.O.P., dat nog steeds een zooge naamd los clubje was, heeft dezer dagen vergaderd en is toen besloten over te gaan tot het vormen van een bestuur. De bestuursfuncties zijn verdeeld als volgt: de heer P. Bas, voorzitter, mevr. N. Sevenhuijsen—Bruin, secretaresse, mej. N. Barsingertiorn, penningmeeste- resse. De vereeniging telt elf leden. W 1 ER1N OEN EERVOL ONTSLAG NA BIJNA 40 JAREN DIENST G. Omls te de Haukes is na bijna 40 dienstjaren door het Bestuur van het Heemraadschap Wie- ringen als molenaar, later machinist, eervol ont slag verleend en thans in het genot van pensioen gesteld. In zijn plaats is benoemd Jac. Mulder, die thans de beide electrische gemalen bedient. Omis was de opvolger destijds van zijn oom, zoodat de bemaling te Westerland gedurende meer dan een halve eeuw (het eerste molentje werd in 1879 gebouwd) door ééne familie bediend is geweest. Wij wenschen den gemoedelijken heer Omis nog lange jaren zijn welverdiende rust. BAREN KARSPEL WAARLAND. Bij de gehouden inventarisatie bij den Tuinders- bond Harenkarspel Oost, waren aanwezig: 444600 K.G. roode bewaarkool; 54000 K.G. gele bewaarkool, 436000 K.G. Deensche witte bewaarkool, 70000 K.G. uien, 30.000 K.G. peen. Algemeene Vergadering der afd. Bergen in de Rustende Jager. De jaarverslagen over 1935 en de begrooting voor 1936. - De heer J. H. Roggeveen met algemeene stem men als bestuurslid herkozen. Verslag stichting en exploitatie van het Open lucht-theater. Een voordeelig saldo van ruim f 160.—. Opening en notulen. In de voorzaal van de Rustende Jager werd gister avond de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de afd. Bergen der Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer, onder voorzit terschap van den heer C. F. Zeiler. De opkomst was bevredigend te noemen, toen de voorzitter met een woord van welkom de vergadering opende en z'n genoegen uitsprak over de groote op komst. De secretaris, Mr. H. Judell, las daarop de notulen voor van dc vorige jaarvergadering, welke zonder op- of aanmerking onder dankzegging werden gearres teerd. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag doord en voorzitter uitgebracht, ontleenen wij het volgende: Het seizoen was voor Bergen zeer slecht, slechter zelfs dan in de laatste 20 jaar. De oorzaken zijn de slechte economische toestanden en den ongebreidel- den uittocht van Nederlanders naar het buitenland. Hiertoe droeg in niet geringe mate bij de hernieuwde daling van de Belgische frank en de Wereldtentoon stelling te Brussel. Gelukkig worden er thans pogin gen in het werk gesteld door de Regeering, om het vreemdelingenverkeer te stimuleeren. Er verbleven in het seizoen 1935, in totaal 15706 gasten, w.o. 156 buitenlanders. Dit aantal is 2623 min der dan verleden jaar: In den nacht van 11 op 12 Augustus 1935 vertoefden in Bergen de meeste gasten, t.w. 4633. Een gebeurtenis was in het afgeloopen jaar de opening van het Openlucht-theater op 15 Juli 1935. Het aantal leden bedroeg aan het einde van 1935: 567; het aantal donateurs 30. Aan het begin van 1936 bedankten tal van leden, hetgeen zeer betreurd werd. Immers, het laatste waarvoor men bedanken moest, was voor het lidmaatschap der V.V.V., welke zeer veel werk verricht in het belang der ingezetenen. Ofschoon de algemeene toestand niet rooskleurig was, is de toestand der vereeniging niet ongunstig. Ontkend werd ten sterkste, dat de Nederlandsche hotels en pensions te duur zijn; maar de Regeering past zich niet aan, omdat onze gulden te duur is en wij ons daardoor niet kunnen aanpassen. De bevoegde instanties voeren een actie, om ver betering in den toestand te brengen. Deze actie ech- Na de stratosfeer de waterstofsfeer HOE ZIET HET ER BUITEN DE STRATOSFEER UIT? SCHIJN WERPERS BELICHTEN DE HOOG STE ATMOSFERISCHE LAGEN. Amerikaansche physici hebben plan nen uitgewerkt, om de hoogste atmos ferische lagen door middel van schijn werpers te onderzoeken. WASHINGTON. Nu de stratosfeer als ver overd kan worden beschouwd, maakt de weten schap zich op, om thans de allerhoogste luchtlagen, die aan de leege wereldruimte grenzen, in den kring harer onderzoekingen te betrekken. Hierbij heeft men echter met aanmerkelijk grootere moei lijkheden te kampen dan bij het stratosfeeronder- zoek, want geen ballon en geen vliegtuig zijn in staat, tot hoogten van zestig kilometer en meer door te dringen. Toch hebben in weerwil van de vele en velerlei moeilijkheden, die zich hierbij voordoen, drie Was- hingtonsche natuurkundigen, die In verbinding staan met de afdeeling voor aardmagnetisme van het Carnegie-Institution en het Bureau voor Che mie en Bodemkunde van het Departement van Landbouw, een geheel nieuwe methode van onder zoek uitgewerkt, waarvan men zich belangrijke re sultaten voorstelt en die, na het laboratorium stadium gepasseerd te zijn, thans in de practijk zal worden toegepast. Deze methode bestaat ln hoofdzaak hierin, dat men den stralenbundel van een buitengewoon krachtigen schijnwerper in den nachtelijken hemel omhoog wil zenden, om dan waar te nemen, wat er met dit schijnwerperlicht in de hoogste atmos ferische lagen gebeurt. Hieruit denkt men dan de antwoorden op een heele reeks van wetenschap pelijke problemen te kunnen vinden, die tot dus verre nog niet konden worden opgelost. Voor de observatie van het licht, dat door groote spiegels wordt opgevangen, zal men van uiterst fijne instrumenten gebruik maken; om het echter te kunnen herkennen, zal het als het ware „opge hakt" worden dat wil zeggen, door onderbre king van den lichtkegel met zeer geringe tusschen- ruimten een zóó karakteristieke trilling of flikke ring vertoonen,dat het te allen tijde van eenig licht van andere herkomst zonder meer te onder scheiden zal zijn. Op deze wijze zal allereerst het geleidelijk afne men van de luchtdichtheid in de „ozonosfeer" en de „altotroposfeer", dus ongeveer 50 kilometer bo ven de stratosfeer, in zijn verhouding tot de hoog te nauwkeurig kunnen worden vastgesteld; verder wil men het waterdampgehalte van deze hoogste luchtlagen, hun stofgehalte, de aanwezigheid en het karakter van luchtstroomingen en de chemi sche samenstelling van deze uiterst verdunde lucht die bij tijden een fluoresceerend licht doet uitstralen onderzoeken. Al deze inlichtingen kan de wetenschap zich op het oogenblik nog slechts door de methode van het gemoduleerde schijnwerperlicht verschaffen, want ook onbemande ballons bereiken slechts een hoogte van 30 kilometer. Doch de luchtlagen tus- schen de stratosfeer en de altostratosfeer, welke laatste op een hoogte van 100 kilometer lï«rt. waren tot dusverre onbereikbaar en juist deze lagen waren van bijzondere beteekenis, omdat zich hierin het verschijnsel van het Noorderlicht ontwikkelt en zij buitendien de eerste ge-ioniseerde lagen bevatten, welke radiogolven reflecteeren. Naar de drie physici. Dr. M. A. Tuve, Dr. E. A. Johnson en Dr. Cliver R. Wulf, verklaren, willen zij thans trachten, met behulp van een leger-schijn- werper van bijzondere sterkte dit 'tot nog toe vol slagen onbekende rijk van het Noorderlicht te ontsluiten. Men verwacht, dat, door gebruik te maken van het bovenomschreven „opgehakte" licht, een enkele schijnwerper voldoende zal zijn. De idee, om de hoogste atmosferische lagen door middel van lichtstralen te onderzoeken, is on zich zelf niet nieuw; reeds vijf jaar geleden stelde de Engelsche geleerde Dr. E. H. Synge voor, met hulp van leger en marine het licht van verscheidene hondebden schijnweroers op één punt in de bo venste atmosfeer te concentreeren. De hooge kos ten, die aan een dergelijke onderneming verbonden zouden ziln, worden echter bij de methode Tuve- Johnson-Wulf vermeden, want de laboratorium- nroeven hebben aangetoond, dat bii gebruikmaking van het ..opgehakte" li^M een enkele schRnwerner nog betere resultaten geeft dan vele honderden met gewoon licht. (UP.V.PB.) Ingezonden stukken. Geachte Redactie, Gaarne zou ik eenig gebruik maken van de Schager Courant, naar aanleiding van het inge zonden stuk van „de wijkverpleegster". Doch niet, zooals het veel met ingezonden stuk ken gaat, om er tegen in te gaan, want ik ben het roerend met haar eens. Doch ik zou de Zuster graag iets mededeelen, wat dezer dagen te Dirks- horn is voorgevallen. Voor 10 maanden terug was daar iemand, die nies genegen was de militaire dienstplicht te vervullen, met gevolg, dat hij 10 maanden werd opgesloten in Veenhuizen. Zondag 2 Februari was de dag, dat hij vrij zou komen. Nu bestaat te Dirkshorn een „Vredes- groep(je)", die voelde dat er iets moest gebeuren. Hoewel huiverig, omdat het alom crisis is, hebben zij toch met een lijst gecirculeerd in het dorp om gelden in te zamelen om den betrokkene zoo vlug mogelijk per auto te halen. De verwachting heeft alles overtroffen. Niet alleen was er voldoende om de lange reis per auto te doen, doch tevens om hem een boekenkast met wat goede lectuur te schenken. Zondag bij ziln thuiskomst was de be langstelling ook bijzonder groot. Maar de Maan dag overtrof alles. Toen hield de vredesgroep een intiem avondje waar niet minder dan 140 personen vrouwen zoowel als mannen, aanwezig waren, niet om de dienstweigeraar op een voetstuk te plaatsen, doch om te getuigen in de belangstel ling voor het vredeswerk. Wanneer wij hiermee vergelijken de tijden van 80 jaar terug, toen een dienstweigeraar met de nek aangezien werd, dan kunnen wij constateeren, dat de toestanden thans vooruit gaan. Langzaam, maar ze ker, komt de mensch tot de gedachte, dat datgene wat met geweld wordt overwonnen, steeds met geweld bewaakt moet, worden. Eerst d a n, wanneer de mensch geestelijk zoo hoog staat, dat hij hier ten volle van is doordrongen, eerst dan kan een betere levensverhouding ont staan. Geachte Redactie, mijn dank voor de plaatsruimte, d. J. te H. ter heeft niet de invoering der reisbelasting tenge volge gehad. Deze belasting is een zuiver fiscale maatregel. Het verslag eindigde met den wensch, dat het komende seizoen voor Bergen" een goed seizoen zal zijn. Mededeelingen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat mede door de actie der V.V.V. de gasprijs van Alkmaar met ingang van 1 Januari 1936 is verlaagd. Voorts werden pogingen in het werk gesteld bij Ged. Staten om een vrije duinwandeling te krijgen. Dit heeft slechts ten deeie succes gehad; er wor den nu kaarten uitgereikt, waarvoor betaald moét worden. Spr. achtte dit onjuist, omdat de fam. v. Reenen bij verkoop der duinterreinen aan de Pro vincie wel degelijk vrije wandeling heeft bedongen. Wat de Provincie dus thans doet, moet. in strijd worden geacht met de koopovereenkomst. Niet al leen de V.V.V., doch ook het Gemeentebestuur heeft tegen deze handelwijze geprotesteerd, doch ook tot op heden zonder succes. Spr. deelde mede, dat na tuurlijk de actie zou worden voortgezet. Spr. hoopte dat een beter resultaat zou worden bereikt. Over bet parkeeren in bet dorp zeide de voorzit ter, dat gewacht werd op een regeling van Rijks wege; momenteel wordt de gemeenteverordening zoo soepel mogelijk toegepast. Verzoek om opheffing der penslonlijstjes. Van diverse pensionhouders was tot het bestuur van de V.V.V. het verzoek gericht, er toe te willen medewerken, dat de z.g. „pensionlijstjes" zouden verdwijnen. De voorzitter meende, dat dit systeem tot op he den goed heeft gewerkt. Om die lijstjes nu op deze vergadering maar' direct op te heffen. Leek spr. niet gewenscht, omdat vele van dit verzoek niet op de hoogte waren* en dus de materie nu niet kunnen overzien. Mevr. Briefjes merkte op, dat natuurlijk weer tot de kleine zaken dit verzoek niet was gericht; spr. was daarom ook van meening. dat het verzoek op de vergadering niet kon worden behandeld. De heer Monnier zeide, dat het verzoek getee- kend was door 50 van de 200 pensionhouders. Spr. vreesde nu, dat het de bedoeling was van de groote pensionhouders dit lijstje weg te nemen van de V.V.V., om het dan zelf tot zich te trekken. De heer de Lange bestreed zulks en zeide, dat dit absoluut niet de bedoeling was. De heer Kroon meende, dat de lijstjes een mooi contact vormden tusschen de V.V.V. en de leden. De heer Klomp zag in het ingekomen verzoek niet anders dan een crisisverschijnsel. De lijstjes kunnen tot gevolg hebben, dat de menschen zeggen: we kunnen nog goedkooper terecht. Spr. meende, dat het algemeen belang van Bergen moest worden ge diend en dus moeten we die menschen ook hebben. Inderdaad zijn de lijstjes ingesteld om contact te houden tusschen het bestuur en de leden. Vergeten mag niet worden, dat de V.V.V. er is, om het publiek te dienen. We krijgen straks een buitengewone al gemeene vergadering, daarop zou dit verzoek, vol gens spr., beter kunnen worden behandeld. Er kan dan nog eens ernstig worden gedacht over de vraag wat in het belang is van Bergen? Aldus werd besloten. Rapport Finantieele Commissie De heer de Lange bracht namens de Fin. Comm. rapport uit en deelde mede, dat boeken en bescheiden van den penningmeester waren in orde bevonden en stelde voor den penn. te dechargeeren. De vergadering ging hiermede accoord. De Voorzitter deelde mede, dat geopend werd met een bedrag van f 1998.29, terwijl de rekening werd afgesloten met een nadeelig saldo van f 274.24, het geen thans reeds is aangezuiverd. De rekening sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 8861.12. De ontvangsten van het Openluchttheater hebben bedragen f 1830.80 en de uit gaven (stichting en exploitatie) f 4540. Als leden der finantieele commissie werden voor dit jaar herbenoemd de heeren Krans en Koster en werd als derde lid gekozen de heer van Exter. Verkiezing bestnnrslid. De heer J. H. Roggeveen die als bestuurslid aan de beurt van aftreden was. werd met nagenoeg al gemeene stemmen herkozen. (Applaus). De voorzitter wenschte den heer Roggeveen ge luk, doch feliciteerde in de eerste plaats de vereen. Algemeene vergadering A.N.V.V. De heer Klomp bracht verslag uit van de algem. vergadering der A.N.V.V., hetwelk geen perspectie ven opende. Er diende naar te worden gestreefd, zei de spr., Nederlanders op te wekken in eigen land te reizen. Nu gaat er 60 tot 100 millioen het land uit en dat is een luxe, welke ons land zich niet kan veroorloven. De ingevoerde reisbelasting zal daarin weinig of geen verbetering brengen. Ér is nu een regeeringscommissie benoemd, om deze zaak grondig

Schager Courant | 1936 | | pagina 2