Borgstellingsfonds voor Hollands Noorderkwartier Lezing van den heer Van Aggelen Donderdag 6 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9908 Huwelijkstrouw in beeld Communistische revolte in Paraguay verijdeld. Groote belangstelling uit het geheele distriet Een commissie van voorbereiding benoemd In het stadhuis te Alkmaar waren gistermiddag op uitnoodiging van den Alkmaarschen Armenraad bijeengekomen een groot aantal geïnteresseerden bij de oprichting van een borgstellingsfonds voor den kleinen middenstand.' Wij merkten op tal van burgemeesters en wethou ders uit onze omgeving, o.a. van Winkel, Anna Pau- lowna, Barsingerhorn en Wieringen. Het gemeente hoofd van Schagen was niet tegenwoordig. Wel was aanwezig de heer J. J. de Vries als afgevaardigde van het plaatstelijk crisis-comité. Onze middenstandsvereeniging werd vertegenwoor digd door de heeren Kossen en Niestadt, de laatste mede in zijn kwaliteit van voorzitter van het depar tement Noord-Holland Noord van den Kon. Ned. Mid denstandsbond. Voor de K. v. K. in Hollands Noorder kwartier waren aanwezig de heeren Arntz, Mr. Moens, Schmalz, Scheffel, Endel en De Raat. Ook de middenstandsvereeniging Anna Paulowna had acte de présence gegeven. De volijverige heer Zon gaf als vertegenwoordiger van belangstelling blijk. Verder waren vrijwel alle middenstandsvereenigin- gen en gemeentebesturen uit het district der Kamer van Koophandel naar Alkmaar gekomen, om van den zeer deskundigen heer Van Aggelen, districts commissaris van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds te Leiden te vernemen, hoe dit fonds, dat zoo uitne mend werkt, is georganiseerd. De vergadering stond onder leiding van den heer Dr. Hofstee, voorzitter van den Armenraad te Alk maar, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, de spreker als promotor van het Rijnlandsche Borg- stellingsfónds bij het gehoor introduceerde en hem daarna onmiddellijk het woord gaf. De heer Van Aggelen, die zich als een vlot spreker deed kennen, wees op de moeilijke tijden, die wij al len doormaken en drukte hierbij vooral op de zwarig heden, die de kleine middenstand ondervindt. Uit zijn practijk was hem gebleken, dat onder deze groep onzer bevolking veel groóter en schrijnender leed wordt geloden dan onder de gesteunden, waarmede spreker natuurlijk niet bedoelde te zeggen, dat deze laatste groep het goed had. Bij onderzoek onder de Leidsche bevolking naar woekerpractijken bleek steeds weer, dat de menschen wijlens en wetens naar de woekeraars werden gedre ven, omdat de hulpbanken solie de'borgen vragen al vorens gelden ter leen te verstrekken. Als proef werd toen in 1928 opgericht het Leidsch Borgstellingsfonds, speciaal voor arbeiders, waaruit later een middenstandsborgfonds, het Rijnlandsch Borgstellingsfonds is geboren. Dit laatste fonds is bij afzonderlijk statuut geregeld en omvat 21 gemeenten. Spreker zet dan uitvoerig uiteen, dat doel en wer king van een borgstêllingsfonds niet moet zijn het verstrekken van gelden, maar uitsluitend het stellen van borg tot een bedrag van hoogstens f500.—, ten bate van credietwaardige credietbehoevenden, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor credietverleening geëischte boigen of het stellen van gevorderde zakelijke zekerheid. Spreker schetst dan uitvoerig welk een zegenrijke arbeid èn door het borgstellingsfonds voor de arbei ders èn door dat voor de kleine middenstanders in Leiden wordt verricht. Het Leidsche Borgstellingsfonds (dus dat voor ar beiders) verleende in de 7 jaar van zijn bestaan 2600 borgstellingen tot een bedrag van f225.000, waarvan geheel zijn afgedaan 2100 borgstellingen tot een be drag van f205.000, zoodat op beden nog 500 borgstel lingen loopen voor een bedrag van f20.000. De ver liezen in al die jaren bedroegen slechts f1098. Het Crisisborgstellingsfonds van het Leidsche Chi- siscomité, dat werd opgelost in het Rijnlandsch Borgstellingsfonds (voor den kleinen middenstand) verleende in de 4 jaar van zijn bestaan 700 borg stellingen tot een bedrag van f70.000. Daarvan is afgewikkeld voor een bedrag van f40.000, terwijl f 15000, waarvan een belangrijk bedrag feitelijk als giften waren verstrekt, zijn afgeschreven. Er rest nog een bedrag van f 15000 aan uitstaande borgstel lingen. Ook deze lecningen werden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank. Het risico. Spreker merkt op, dat uit den aard der zaak de risico's bij een middenstandsborgstellingsfonds hoo- ger zullen zijn dan bij een dergelijk fonds voor ar beiders. Hij wijst dan op het door de regeering beschikbaar gestelde bedrag van 2 millioen voor hulp aan den middenstand, welke hulp echter slechts werd ver leend aan overigens gezonde zaken, die in liquidi teitsmoeilijkheden verkeerden. De Middenstandsban- ken, over wie deze credietverstrekking liep, waren door zeer straffe bepalingen gebonden, zoodat 75 tot 90 procent der aanvragers moest worden teleurge steld. Door de werking van een Borgstellingsfonds nu zijn in Leiden en ook elders, veel van deze afgewe zenen met succes geholpen en hen de zware gang naar Maatschappelijk Hulpbetoon of Armbestuur bespaard. Het kapitaal. Het benoodigde kapitaal is bijeengebracht door do gemeenten op een basis van 10 cent per inwoner. Daarenboven droegen de Crisiscomité's en de Ka mer van Koophandel bij, terwijl ook een bijdrage is gevraagd aan het Prov. Bestuur en het Nationaal Crisiscomité. Ten slotte hebben ook de Middenstandsvereeni- gingen aan het fonds medebetaald, in den vorm van een bijdrage van 50 cent per lid en per jaar. De gemeenten kunnen bun bijdrage verleenen in den vorm van een rentelooze leening, die slechts wordt aangesproken als de stroppen de inkomsten overtreffen. Van de 25 gemeenten in Rijnland kozen 21 deze vorm. Het aldus gevormde kapitaal wordt soliede be legd en de gekweekte rente gebruikt als basis voor het totaal der te verleenen borgstellingen. Als risico neemt men een bepaald percentage der te verleenen borgstellingen, b.v. 5 aan, in welk ge val met f 1000 inkomen borgstellingen tot f20.000 zul len kunnen worden gegeven, Uit de practijk moet natuurlijk dit „stroppercentage" blijken, maar spre ker zei de, dat dit bij oordeelkundige leiding van het borgstellingsfonds zeer meevalt. Nu het Rijk bereid blijkt om 40 pet. van de verlie zen te lijden, kan het bedrag der te verstrekken borg stellingen bij een bepaald inkomen belangrijk wor den opgevoerd. Spr. legde er den nadruk op dat het borgstellings fonds eigenlijk in de eerste plaats moet streven naar saneering van het bedrijf, daarna naar voorlichting en in de laatste plaats eerst naar hulp. Dit maat schappelijk werk vraagt dan ook groote offers en deskundigheid van het bestuur. Giften. Giften dienen in geen géval te worden gegeven. Na nauwkeurig onderzoek wordt de weg uitgestip peld, waarlangs het bedrijf weer in het goede spoor is te brengen. Is het noodig dan wordt, zoo mogelijk met behulp van vrienden of familie, door borgstel ling jegens een hulpbank het benoodigde kapitaal tot een maximum van f 500 verstrekt. Spreker acht het beslist ongewenscht dat de gel den worden verstrekt door commercieel geleide ban ken. Hij wees hier, en ook later bij de beantwoor ding der vragen, op de mogelijke samenwerking tus- schen Nutsspaarbank en Hulpbanken en de wensche- lijkheid het aantal hulpbanken uit te breiden. Regeling met crediteuren. Het fonds tracht ook regelingen te treffen met cre diteuren en spr. vertelt hierover eenige frappante staaltjes, waarbij in allerlei vorm b.v. door verlaging van hypotheekrente, aflossing en huurverlaging een gezondere grondslag voor de bedrijven werd gevon den. Het contrdleapparaat. Plaatselijk wijst de burgemeester iemand aan, die het bestuur der stichting adviseert. In veel gevallen doen de burgemeesters het zelf, maar ook wethou ders belasten zich dikwijls met dit onderdeel van het mooie werk. De heer van Aggelen eindigde zijn interessant be toog met de opwekking om ook voor Noord-Holland Noord een middenstanclsborgstellingsfonds op te rich ten, waarbij hij er op wees dat het wenschelijk was nog vóór Mei a.s. tot daadzaken te komen, omdat dan mogelijke overschotten van het Nationaal Cri siscomité nog ten bate der dan bestaande fondsen zullen worden gebracht. Nadat de Voorzitter den spreker hartelijk dank had gezegd voor zijn heldere uiteenzetting, werd een korte pauze gehouden, waarna gelegenheid werd ge geven tot het stellen van vragen. Burgemeester Lovink zeide dat in zijn gemeente veel voor een' borgstellingsfonds wordt gevoeld, doch hij vroeg of de regeering het plaatsen van een bij drage op de begrooting zou goedkeuren, daar zijn gemeente noodlijdend is. De heer Den Das, wethouder van Bergen, vernacht te wel, dat de zetel van het fonds in Alkmaar zou worden gevestigd en merkte op dat deze niet-plaat- selijke werking wel eens te stug kon functioneeren in spoedeischende gevallen. De heer Vlessing van de Middenstandsvereeniging te Texel vraagt hoeveel procent rente over de te ver leenen credieten moet worden betaald en of de ver leening der borgstellingen zal geschieden in verhou ding tot de door de gemeenten te verstrekken gelden. De heer Bosker, Wieringen, acht het een bezwaar dat de omslag van de middenstandsvereenigingen van alle leden zal worden gevorderd. Hij wijst er op dat de contributies dier organisaties in het algemeen zeer laag zijn. De heer Stumpel, Hoorn, kan er niet mede accoord gaan, dat niet-georganiseerde middenstanders pro- fiteeren van de moeite en gelden der georganiseer- den. Hij wijst op de moeilijkheid dat op het platte land geen hulpbanken bestaan. Tevens prijst hij de reeds bestaande Hanze-commissie van bijstand voor de saneering, terwijl hij provinciale steun be pleit voor de oprichting van voorschotbanken. De heer Van Aggelen, de sprekers beantwoor dend, zegt overtuigd te zijn, dat de regeering, zelfs aan noodlijdende gemeenten zal toestaan gelden uit te trekken voor een borgstellingsfonds. Juist im mers voor deze gemeenten behoedt het fonds voor i vermeerdering van het aantal steuntrekkenden. Bij spoedeischende gevallen, waarin b.v. de crediteuren tot dwangmaatregelen zijn overgegaan, wordt de zaak gestuit door overleg met de schuldeischers. Spreker zou het een bezwaar achten als de mate der hulp door de plaatselijke middenstanders werd bepaald. Dit zou aanleiding geven tot ongewensch- te toestanden. Hij acht daarom centralisatie noodig Meestal wordt door de hulpbanken een rente be Heden, den 6den Februari is het echtpaar J. Ries ling en G. Kiesling-Kooger te St. Maartensbrug 55 jaar in den echt verbonden. Reeds meer dan een halve eeuw dus samen lief en leed met elkaar. In derdaad een hartelijke gelukwensch waard, die ook wij hun vanaf deze plaats gaarne aanbieden, naast de ongetwijfeld zeer velen die hun vandaag van rekend van 4 pet. In Alkmaar blijkt dit 3 pet. te bedragen, welk percentage bij geregelde tijdige te ugbetaling zelfs wordt verminderd tot 2 pet. Doordat de eene gemeente meer hulp behoeft dan de ander dient natuurlijk met de evenredigheid wel rekening te worden gehouden. Intusschen geldt vooral hier: „Draagt elkanders lasten". Spreker vraagt den heer Bosker of de bijdrage van 50 cent per lid per jaar der Middenstandsver eenigingen nu werkelijk teh oog is en doet nog maals een dringend beroep op de aanwezige Mid- denstandsbesturen. Hij acht het zeer goed mogelijk dat met medewer king der Spaarbanken het aantal hulpbanken zich uitbreidt, noemt dit een schoon sociaal werk en wijst op de groote zekerheid door de 40 pet. regee- ringssteun. Bij de tweede rondvraag wijst Mr. Moens, afge vaardigde van de Kamer van Koophandel van Alkmaar op de belangen der Wleringermeer. Midden standers die nog geen 5 jaar gevestigd zijn, komen niet voor steun in aanmerking en spreker bepleit daarom een aparte regeling voor de Wieringermeer die immers eerst 5 jaar geleden is drooggevallen. Nadat de heer Van Aggelen gewezen heeft op de mogelijkheid om voor dit geval een aparte regeling te treffen, zegt de Voorzitter hem dank voor de klare wijze van beantwoording der gestelde vragen en deelt mede dat een voorloopig comité tot voor bereiding van een borgstellingsfonds voor den Mid denstand is samengesteld dat zal bestaan uit de heeren Mr. Moens en Schmalz voor de K. v. K., Llnd en Heuseveldt, Alkm. Middenstandsvereen., En del en Admiraal, Hanze, Haytema en Walter Chr. Midd. vereen., mej. Bruin voor het reeds bestaande borgstellingsfonds en vertegenwoordigers der g e- meenten Den Helder, Anna Paulowna, Schagen en Zijpe, waaraan staande de vergadering nog werd toegevoegd een vertegenwoordiger van Wieringen. Deze commissie zal zoo spoedig mogelijk met de finitieve voorstellen komen. Met eenige hartelijke woorden dankte de Voor zitter de spreker en de aanwezigen en sloot de ver gadering. De sneeuwstorm in Japan houdt aan. IN DE GROOTE STEDEN IS DE HOEVEELHEID SNEEUW NIET TE VERWERKEN" Tokio Nog steeds raast over Japan een ge weldige sneeuwstorm. Op verschillende plaatsen is het verkeer stilgelegd, en de licht- en telefoon leidingen zijn hier en daar verbroken. In de groote steden, als Tokio, Osaka en Kobe, lag de sneeuw gistermorgen vroeg reeds een me ter hoog. De bezoekers der amusementsgelegenhe den waren door den sneeuwstorm genoodzaakt in de lokaliteiten te overnachten. Te Tokio zijn gistermorgen vroeg 13-000 sneeuwruimers met 1.100 vracht auto's aan het werk gezet, doch hun aantal was op lange na niet voldoende. Meer dan 100 schepen konden niet uitvaren. Talrijke vis- schersbooten worden vermist. Staking te Pekin in Illinois N e w-Y o r k. De vakvereenigingen te Pekin in den staat Illinois hebben een algemeene staking geproclameerd om de stakende arbeiders der Ame rican Distilling Company te steunen. De stakers trachtten den aanvoer van levensmiddelen en an dere artikelen te verhinderen door het plaatsen van posten bij de toegangswegen tot de stad. Vrachtauto's werden met hun ladingen terugge zonden. Om het gebouw van de Distilling Compa ny verzamelden zich zeshonderd stakers, terwijl zich binnen negentig werkwilligen bevonden, die de fabriek niet durfden te verlaten. De staking omvat drieduizend man. Afdeelingen nationale garde hebben in de omgeving der stad postgevat. De leiders der vakvereenigingen wei gerden order te geven tot werkhervatting, tenzij een politie-ambtenaar, die Maandag traangas tegen de stakers had doen gebruiken, zou worden ontsla gen. De burgemeester wilde tot dat ontslag niet overgaan. ZES DOODEN TENGEVOLGE VAN GASVER- STIKKING. New York. Te Rankin in Pennsylvanie zijn zes leden van een gezin door gasverstikking om het leven gekomen. familie en vrienden zullen bereiken. Een eereplaats in de Schager Courant, zonder welke ze, naar ze zich konden herinneren, het nimmer hebben gesteld. Als een bijzonderheid deelde men ons nog mee, dat de jubilaresse reeds vóór dien eenigen tijd gehuwd geweest was. Haar huwelijksbootje heeft dus al lan ger dan 55 jaar op de levenszee rondgedobberd. AANSLAGPLANNEN TEGEN DEN PRESIDENT EN DEN OPPERBE VELHEBBER. Asuncion (Paraguay). Het ministerie van oor log heeft de volgende mededeelingen gepubliceerd: „In verband met hardnekkige geruchten en met het oog op de actie van eenige groepen heeft de re geering besloten, maatregelen te treffen tot hand having der orde. De legerleiding heeft den directeur van de militaire school, kolonel Raphael Franco, en den commandant van het eerste regiment pioniers, majoor Caballero Irala, uitgenoodigd hun ontslag in te dienen. Majoor Antonio Gonzalez is van de rang lijst geschrapt. Men heeft gerechtvaardigde vermoe dens, dat genoemde officieren betrekkingen onder houden met oproerige, elementen, die door commu nistische organisaties gesteund worden. De politie heeft alle noodzakelijke voorzorgsmaat regelen getroffen. Alle openbare vergaderingen zijn verboden. Arrestaties of uitwijzingen hebben tot dus verre nog niet plaats gehad. Naar verluidt bestonden er plannen voor een aanslag tegen den staatspresi dent, dr. Ayala, en den opperbevelhebber, generaal Estigarribia." Nader wordt gemeld, dat majoor Gonzalez Para guay reeds heeft verlaten. Uit verschillende docu menten, die men heeft gevonden, is gebleken, dat hij plannen had om den president en generaal Estigar ribia te vermoorden. De politie had in de laatste dagen een intensiveering der communistische pro paganda in vergaderingen en pamfletten vastge steld. De regeeirng heeft op het juiste oogenblik ingegre pen. Volgens betrouwbare berichten heeft generaal Estigarribia aan het hoofd van een compagnie de belhamels persoonlijk gearresteerd. Bij de verdachte leiders bevonden zich verschillende bekende militai ren. Hun samenwerken met de communisten, dat verbazing heeft gewekt, verklaart men door de on derstelling, dat zij zich in hun eer gekrenkt voelden. Vergeefs hebben zij getracht, nog andere officieren voor hun plannen te winnen. Dinsdag werden pamfletten verspreid, waarin werd opgeroepen tot de algemeene staking, om de vrijla ting van den gearresteerden kolonel Franco af te dwingen. Franco aldus werd in de pamfletten ge zegd, is slechts gearresteerd, omdat het volk hem tot president wilde uitroepen. Franco zou vrijheid, ge luk en geld brengen. In stad en land is het rustig. Staking in de Amerikaansche mode-industrie. De arbeiders en arbeidsters van duizen den bedrijven hebben het werk neer gelegd. N e w-Y o r k. De arbeiders en arbeidsters van 3800 confectiebedrijven in de staten New-York, New Jersey, Connecticut en Pennsylvanië hebben op dracht gekregen, het werk Donderdagmiddag a.s. neer te leggen. Vrijdag zal worden besloten, of het parool tot een algemeene staking zal worden gege ven. Dit besluit is genomen in verband met het mislukken der driemaandelij ksche onderhandelin gen tusschen de vakvereeniging en de werkgevers vereniging inzake de vaststelling der arbeidsvoor waarden. Door de staking zullen 105.000 arbeiders en ar beidsters worden getroffen. Kolendampvergiftiging. Toen gistermorgen de leveranciers aan een wo ning aan de Sluiskade, te Almelo, bewoond door den onderwijzer C. G. Leijsen en gezin, op her haald bellen geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie, die de deur forceerde. Het bleek toen, dat de heer Leasen tengevolge van kolendamp was overleden, terwijl een verpleegster, die daar sinds gisteravond vertoefde wegens ziekte van den heer Leijsen en een driejarig kind bewusteloos waren. Bij deze twee, die naar het Diaconessenhuis wer den vervoerd, is het bewustzijn teruggekeerd. De echtgenoote van den heer Leijsen was niet thuis, daar zij wegens ziekte sinds enkele weken in het Diaconessenhuis wordt verpleegd. Het dienst meisje, dat op den zolder sliep, heeft van de kolen damp niets bemerkt. CANADEESCHE GEMEENTE WEIGERT DEN EED AAN KONING EDWARD AF TE LEGGEN. Montreal. De gemeenteraad van Windsor in On- tario heeft geweigerd den eed aan koning Edward VIII af te leggen, tenzij deze eed door een nieuwen wordt vervangen. DUBBELE MOORD TE HAMBURG. Hamburg. Gistermiddag heeft een 25-jarige jon geman zijn moeder en zijn tante doodgeschoten. De dader, die reeds gearresteerd is, leed den laat- sten tijd aan waandenkbeelden, die herhaaldelijk tot woordenwisselingen met zijn moeder en haar zuster aanleiding gaven, hetgeen ook gistermiddag het ge val was. SLECHT WEER IN NOORD-CAROLINA, ALABAMA EN GEORGIA. Birmingham. (A.N.P.) Ten gevolge van hevige regens zijn groote gebieden van Alabama onder war ter gezet. In Noord Carolina, Alabama en Georgia zijn eenige personen verdronken. De materieele schade wordt geschat op eenige honderdduizenden dollars. DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Berlijn. Vier militairen, die tijdens een veld dienstoefening den spoordijk tusschen Staaken en Boeberitz hadden betreden, zijn door een trein ge grepen. Drie hunner werden gedood, de vierde word zwaar gewond.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5