hegrooting der gemeente Schagen. De elrose's Vergelding De resultaten van het onderzoek* - De commissie tot het nazien van de begrooting der gemeente, dienst 1936, welke commissie bestaat uit de heeren Jb. de Vries, S. Stam en Joh. de Veer, heeft in een rapport het resultaat van dat on derzoek medegedeeld. Allereerst merkt ze op, met leedwezen te hebben geconstateerd, dat B. en W. ondanks een lofwaardig streven naar versobering van de gemeentehuishou ding, er niet in zijn geslaagd dc begrooting sluitend te maken zonder belangrijke belastingverhooging, het opvoeren nl. van het aantal opcenten op de per- soneele belasting van 160 op 190. Waar echter de algemeene economische toestand, ook in onze gemeente, sedert de vorige begrooting belangrijk slechter is geworden; de werkloosheid, nu de kunaalwerken ten einde loopen, in de naaste toe komst weer veel grooter zal worden en ook de mid denstand de^ druk der tijdsomstandigheden op ont stellende wijze gaat ondervinden, meent de com missie, dat alle uitvoerbare cn verdedigbare midde len aangewend moeten worden om belastingverhoo ging zooveel mogelijk te beperken. Onverklaarbaar is het haar daarom hoe de meer derheid van het college van B. en W. kan voor stellen een inkomstenposi, de radio-rechten, van de bcgrooting af te voeren; deze post toch, door het vorige raadscollege niet zeer veel moeite tot stand gebracht., is afgescheiden nog van den toestand der gemcentefinanciën, zoo billijk cn rechtvaardig te achten, dat haar inziens voor afvoering geen enkel deugdelijk motief aan te voeren is. De commissie is dan ook van oordeel dat deze post onveranderd ge handhaafd behoort te worden. Om te komen tot den zoo noodzakelijken toestand van evenwicht ziet de commissie zich verplicht, hoe-- ongaarne ook, te komen met een voorstal om met ingang van 1 Januari 1936 een salarisverlaging toe te passen van 3 procent Deze maatregel zal voor de gemeentekas een voordeel opleveren van pl.m. f1500, plus de mindere voor de gemeente verplichte pen sioensbijdragen 5y2 pet. van f 1500 is f 82.50. Verder wordt voorgesteld de retributie, door het G.E.B. uit te keeren. met f 1000 te verhoogen, wat gezien de begrooting van dat bedrijf, zonder eenig bezwaar kan gebeuren. Tevens de heffing van secretarieleges en rechten burgerlijken stand te wijzigen, waardoor naar ver wacht wordt, een voordeel voor de gemeentekas wordt verkregen van f 100 t.a.v. de bouwvergun ningen en f50 t.a.v. huwelijksvoltrekking. Uit billijkheidsoverwegingen kan do commissie zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. om het subsidie van de B.K. bewaarschool te ver lagen tot f50. Bedenkende wat de gemeente ten koste legt aan het openbaar voorbereidend lager on derwijs, wordt voorgesteld dezen post onveranderd op f 100 te handhaven. Het heeft bevreemding gewekt, bekend als het is, dat één der wethouders zich heeft doen kennen als een buitengewoon warm voorstander van genees kundig schooltoezicht, dat in deze begrooting met geen enkel woord van dit instituut wordt gerept; te meer nog omdat het vorige college van B. en W. in dertijd in principe besloten heeft, indien ecnigszins mogelijk, tot invoering over te gaan en de Burge meester het nu zittend college van dit besluit op de hoogte heeft, gebracht. Alhoewel de commissie, gelet op de tamelijk hooge kosten die er mede gemoeid zijn, in verband met den huidigen financieelen toestand van onze gemeente, geen vrijheid kan vin den daarvoor op deze begrooting het bedrag uit te trekken dat noodig is voor de uitvoering als inder tijd gedacht werd, wordt toch B. en W. in overwe ging geven zich met den gemeente-geneesheer te verstaan om zoo mogelijk tot een eenvoudige rege ling te komen, opdat de grootste bezwaren, verbon den aan den toestand zooals die tot heden bestaat, kunnen worden ondervangen; voorloopig zou deze post pro-memorie opgenomen kunnen worden. De commissie komt dan tot de volgende begro tingswijzigingen. Inkomsten: Secretaris-léges en rechten burgerlijken stand, meer f 1.50; heffing radiorechten f400. ontvangsten muziektuin f50. retributie G.E B. f1000 meer; opcen ten personeele belasting f 3150 minder. Uitgaven: Presentiegelden raadsleden te brengen op f2.50. beteckent f50 mindere uitgaaf; bezoldiging ambt. burgerl. stand ibesluit Ged. Staten) f50 minder: buitengewone politiediensten (geen gratificatie) f20 minder, kosten waterleiding f45 minder: subsidie Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 13. „Rozen zijn goed voor menschen, mijnheer El- lington". zei hij, „die nog vreugde van het leven te verwachten hebben". Hij reikte den notaris de hand en liet zich door hem uitgeleiden. „De auto brengt me gauw genoeg naar Gloucester. Wel bedankt voor het onderhoud en tot ziens, zullen we zeggen". Notaris Ellington zag den wegsnellenden wa gen na- „MenWchen, die nog vreugde van het leven te verwachten hebben", peinsde hij. „Neen, die man ziet er niet naar uit, alsof hij van de levensvreug de zijn deel krijgen zal.". En met een zucht begaf hij zich weder naar zijn rozentuin. HOODSTUK VI EEN ONBEVREDIGD VROUWENHART Mevrouw Fenton haalde het donsje nog eens over haar gelaat, werkte haar lippen bij met het stift en begon langzaam haar handschoenen aan te trekken, toen haar echtgenoot de kamer bin nentrad. „Alweer uit, Caroline?" vroeg hij op lichtelijk- verveelden toon. Zij keek over haar schouder naar haar echt genoot. bijz. bewaarschool f50 meer; subsidie Harmonie f 25 minder, subsidie Harddraverijvereeniging f25 minder, verlaging salarissen en loonen f1500 plus f82.50, onvoorzien f 197.50 meer. Na deze wijzigingen kan volstaan worden met een heffing van 170 opcenten op de personeele belasting. De commissie 'vraagt waarom, niettegenstaande de R.K. parochiale school voldoende leerlingen daar voor heeft opgegeven, geen bedrag is opgenomen voor het bijzonder vervolgonderwijs. De exploitatie van het Rietbosch. Tenslotte brengt de commissie dan enkele opmer kingen naar voren die, niet direct verband houden met deze begrooting, doch naar haar oordeel voor de toekomst, toch wel van belang kunnen zijn. De exploitatie van het Rietbosch is voor de ge meente een schadepost geworden en in verband daarmede is de vraag gerezen of geen andere wijze van exploiteeren voOrdeeliger voor de gemeente mogelijk zou zijn. Waar de toestand bij onze vuilnisbelt, mede met het oog op de nabijheid van onze toekomstige ha ven, van dien aard is, dat daarin noodzakelijk ver andering gebracht moet worden, ware te overwegen of het Rietbosch geen geschikte plaats zou kunnen zijn voor alles wat nu op de belt terecht komt. Zon der dat het vuil gesorteerd zoy behoeven te worden, zou het Rietbosch daarmede geleidelijk veranderd kunnen worden tot bruikbaar weiland. Ongetwijfeld zouden, gezien de tegenwoordige nadeelige exploi tatie, onze gemeentefinanciën daardoor belangrijk gebaat kunnen zijn. Ook zij de aandacht er op gevestigd, dat het mis schien mogelijk zou zijn de handelsavondschool en tw.t. andere cursussen, in plaats van zooals tot nu toe in de openbare lagere school, voortaarf te doen houden in dé U.L.O. school; volgens berekening zou alleen reeds op de verwarming daardoor ongeveer f50 zijn te besparen. En als laatste punt de wenschelijkheid, dat het college van B. en W. zich nog eens tot de gemeente Winkel zal wenden om een onderlinge regeling te verkrijgen ten aanzien van leerlingen uit andere ge meenten die de U.L.O. school bezoeken. Wel is be kend, dat, pogingen in die richting, voor eenige ja ren geleden door het dagelijksch bestuur van onze gemeente ondernomen, volkomen mislukt zijn, doch waar de omstandigheden Zoowel van de gemeente Winkel als van onze gemeente sindsdien zoo zeer zijn veranderd, zou een nieuwe poging wellicht nu meer kans van slagen hebben. De groote offers, die de ge meentekas jaarlijks aan het U.L.O. onderwijs brengt zijn zeer zeker een nieuwe poging, om daarin ver betering te brengen, waard. Aan het slot van har rapport brengt de commis sie dank aan de heeren Mol en Rezelman voor hun welwillende en vakkundige voorlichting. Het antwoord van B. en W. Ten aanzien van de opmerking der Commissie omtrent den algemeenen economischen toestand zijn B. en W. van oordeel, dat de algemeenheid waarin gesproken wordt over de ontstellende wijze, waarop de middenstand den druk der tijden ondervindt, ge lukkig te ver gaat, aangezien het althans één lid van hun College bekend is, dat in sommige bedrij ven do uitkomsten over het jaar 1935 niet onbelang rijk gunstiger zijn dan over de daaraan onmiddel lijk voorafgaande jaren, waarmede echter niet ge zegd wordt, dat het College geen open oog heeft voor de moeilijkheden die een aantal bedrijven nog steeds ondervinden. Wat betreft de afvoering van de begrooting van de inkomstenpost radio-rechten, deelt de meerderheid in het College, in casu de Wethouders mede, dat zij deze heffing allerminst billijk en rechtvaardig acht, integendeel meent- zij, dat het leggen van precario rechten op één enkel persoon, met het meermalen herhaald motief, dat diens bedrijf het best kan dra gen. wel zeer onbillijk en zeer onrechtvaardig is. Van het onderwerp in kwestie, de radio-overspan ningen, heeft niemand last. terwijl van gebruik van openbare gronden en wateren geen sprake is. Vei lig kan worden vastgesteld, dat ook in onze ge meente meerdere objecten zijn aan te wijzen, waar voor wel degelijk gebruik wordt gemaakt van open bare gronden en wateren en waarbij van last en hinder wel degelijk kan worden gesproken, De hef fing van precario van één enkel persoon acht zij volkomen onjuist en volkomen onrechtvaardig. Tenslotte vestigt zij er nog de aandacht op, dat bij handhaving door den Raad de post niet is te be- grooten op f400, doch op f310.75, zijnde 621 Vs M. overspanning f0.50 per M., hetzelfde bedrag als voor 1935 is betaald. Omtrent het voorstel van de commissie om een salarisverlaging van 3 toe te passen, deelt de Feuilleton „Alweer?Wat een vraag, Arthur! En je zegt het op een toon, alsof ik den heelen dag van huis ben?" „Scheelt het eigenlijk wel veel?" Mevrouw Fenton, de gewezen Lady Caroline Rothermere, was nog altijd een opvallend mooie verschijning en de strengste criticus zou haar niet de drie-en-dertig jaren geven, welke zij toch in werkelijkheid telde. Zij was iets gevulder ge worden sedert ze, oitder zulke tragische omstan digheden haar bejaarden echtgenoot verloren had maar het misstond haar niet. Het zware donker blonde haar, volgens de laatste mode gekapt, had geen hulpmiddelen noodig, om op te vallen, haar diep-blauwe oogen, met dien raadselachtigen bijna onschuldigvragenden blik en oogen tocli welke zooveel geheimenissen van het leven ken den! deden nog steeds menig mannenhart on stuimig kloppen Maar niemand was er die, zon der te lasteren, ooit zou kunnen beweren, dat Caroline Fenton hem iets meer dan beleefde vriendschap had geschonken- Op haar man hadden de laatste tien jaar daarentegen duidelijk hun kenteeken gezet. Ar- thur Fenton was spoedig door zijn haren gegroeid om zijn mond waren weeke, van slapheid getui gende lijnen getrokken. Hij was één van die man nen. die heel wat van het leven verwachten en teleurgesteld uitkomen. De politiek had tot nu toe weinig van zijn stoute illusies in vervulling ge bracht, hij was op den achtergrond gebleven, iets wat hem buitengemeen verbitterde. Want Arthur Fenton had een allereerste opinie omtrent zich zei ven, daarom alleen ook was hij in de politiek meerderheid in het college, de Wethouders, mede, dat toeu net oonege üe ïaaiste hauu aan de ont- werp-uegruotiug ueeit geie&u, nog niets nekend was van de circulaire van Ged. blaten, betreffende de verlaging der jaarweuuen van nurgeweester, ae- cretans en ontvanger, en dat, waar de naad üie: steeus net stanupum neeii ingenomen, dal tut kor ting op salarissen en loonen niet werd overgegaan, zoomiig die Korting ook niet door üoogere. instan ties op de salarissen der huo^ere titularissen werd toegepast, er voor naar geen aanleiding oeslond om aan eenige salarisverlaging ie denken. Na het in zenden van de concept-negrooting aan ued. otuten kwam bovenoedoelde ciruuiaire m nenanüeiing en de meerderheid was van oordeel, dat het op dat mo ment tegen alle billijkheidsgevoel zou iuuruisenen, om een ueiasiingveriagnig mogelijk te maken uitslui tend ten koste van ambtenaren en werklieden; ove rigens bestaat zelis thans nog geen zekerheid dat de verlaging der jaarwedden van burgemeester. Se cretaris en Ontvanger tot stand zal komen. Zij achi daarom het voorstel promatuur en onbillijk, en moei in deze dus haar standpunt, ingenomen bij het op maken der begrooting handhaven. De minderheid, zijnde de Voorzitter, is het met het bovenstaande niet eens. Hij gevoelt deze ver mindering als een gebiedende noodzakelijkheid, wil deze gemeente zich straks niet voor ernstige moei lijkheden zien geplaatst. Hij had dan ook een uitgebreid voorstel tot sala risvermindering ontworpen, doch een der wethou ders had er op gewezen dat belastingverlaging er niet bet gevolg van zou kunnen zijn, omdat het voorstel een uitvloeisel was van de door Ged. Sta ten voorgenomen verlaging der jaarwedden van B., S. cn O., en nog niet bekend was, wanneer en tot welk percentage die salarisvermindering zou plaats hebben. D,e Wethouders verzochten daarom den Voor zitter zijn voorstel terug te nemen en pas bij den raad in te dienen, wanneer de jaarweddeverminde- ring voornoemd een feit zou zijn geworden. De Voorzitter voldeed aan dit verzoek, Het heeft hem bevreemd, dat waar de commissie, althans enkele leden daarvan, van het bovenstaande op de hoogte was, en zijn ontwerp ter inzage had gehad, hier- 'van in het rapport geen melding is gemaakt. Hij iegt het ontwerp-voorstel met bijlagen aan den raad over en deelt mede, dat hij zich met het voor- stel van de commissie wei kan vereenigen. Waar de Commissie voorstelt de duor het electri- citeitsbedrijf uit te keeren retributie te verhoogen met f 1000 merkt het College op, dat de begrooting van het electriciteitsbedrijf blijkbaar door de Com missie niet is bezien in verband met hoofdstuk XIII 1 der gemeentebegrooting. Immers bij dit hoofd stuk is ten bate van de gemeenlebegrooting gebracht zoowel de voorgestelde retributie ad f15.000 als het begrootte winstcijfer ad f 1735.36. Tegen de verhooging met f 1000 van de retributie zou op zichzelf mogelijk geen bezwaar bestaan, waar dit echter voor de einduitkomst van de hoofd- begrooting geen verschil kan uitmaken, stellen B. en W. voor in het bedrag de retributie geen veran dering te brengen. Met het voorstel tot verhooging van de leges ter Secretarie, bouwvergunningen, en wijziging van de rechten Burgerlijken Stand kan het College zich ver eenigen. Hoewel de vermindering der rechten voor huwelijksvoltrekking op Woensdag', wellicht een vermindering der ontvangsten ten gevolge zal heb ben, kan het College zich uit billijkheidsoverwegin gen ten aanzien van de Katholieken, die in hoofd zaak op dezen dag zijn aangewezen, wel vereenigen, hoewel niet uitgesloten moet worden geacht dat ook van andere zijde hiervan gebruik zal worden ge maakt. In hoeverre een en ander op de ontvangsten van invloed zal zijn, dient echter te worden afge wacht, in verband waarmede door B. en W. wordt voorgesteld het geraamde bedrag onveranderd te handhaven en daarmede eventueel voor de begroo ting van 1937 rekening te houden. Met het voorstel der Commissie om de subsidie aan de R.K. bewaarschool op f 100 te handhaven kan het Co.llege zich vereenigen. Geneeskundig schooltoezicht. Ten aanzien van het geneeskundig schooltoezicht deelt de in het rapport der Commissie bedoelde Wethouder mede, dat hij nog steeds een buitenge- woon voorstander van bedoeld toezocht is, doch de groote moielijkheden om de begrooting stluitend te maken hebben hem evenals de Commissie weerhou den voor te stellen daarvoor het noodige bedrag op de begrooting te plaatsen. Een eenvoudige regeling als door de Commissie bedoeld blijft bij een lapmid del achten. Mocht een andere oplossing b.v. in sa menwerking met andere gemeenten mogelijk zijn, dan zal de Raad het College bereid vinden zijn volle medewerking te verleenen. Met een verhooging van den post „ontvangsten Muziektuin" met f50 kan het College.zich vereeni gen. Met het voorstel der Commissie om de presentie gelden voor de raadsleden terug te brengen van f3 op f2.50 per vergadering kan het College zich niet vereenigen, met het oog op de omstandigheid dat gegaan. Dat hij zich bij Labour aansloot, was minder uit overtuiging, dan uit hoop op succes, in een opkomende partij zou hij allicht een rol van beteekenis kunnen gaan spelen, iets, wat bij conservatieven en liberalen voor hem totaal uit gesloten was. En ook Labour bleek niet op hem gewacht te hebben.! Arthur Fenton keek zijn vrouw eens aan en zuchtte. „Lieve Caroline", zei hij verdrietig, „je moet niet vergeten, dat ik nog maar een eenvoudig Lagerhuis-lid met aspiraties ben en van een heel bescheiden inkomen moet leven. Je geeft den laatsten tijd meer geld uit, dan ik verantwoorden kan. Het is natuurlijk niet, om je te bevitten, kind, maar ik noem de dingen eenvoudig bij hun naam" „Hetgeen vrijwel op hetzelfde neerkomt", meende Caroline. „Zeven jaar ben je nu in de politiek en wat heb je nu bereikt? Gouden ber gen heb je me voorgespiegeld, je zou dit doen en dat. Het refrein van het trieste lied is nog altijd, dat wij in een zijstraat van Pimlico Road, in het gehate Ghelsea, zitten- Heb je werkelijk nog ver wachtingen, Arthur, dat het ooit anders zal worden?" „Niet, als het zóó doorgaat, Caroline". „Ik hoor een bedekt verwijt in je stem", zei ze. zonder zich op te winden. „Druk je alsjeblieft duidelijker uit". Fenton verzette zijn bril met de zware hoor nen randen. „Ik bedoel, Caroline, dat de vrouw van een Labour-lid andere plichten heeft dan het dag in dag uit naloopen van de wufte, zinlooze pretjes, waarin de bourgeosie behagen schept Zij viel hem met een gebaar in de rede. „Bewaar dergelijke uitdrukkingen voor je mee tings. beste jongen, misschien worden ze daar voor zoete koek opgenomen. Jij meent er zelf geen syllabel van, daarvoor ken ik je tegoed. Wanneer de liberalen of conservatieven je meer uitzicht op succes konden bieden, zou je zonder er raadsleden zijn, die de vergaderingen zonder der ving van inkomsten niet kunnen bezoeken; boven dien wordt in deze gemeente geen presentiegeld ver strekt voor commissievergaderingen, hetgeen in vele andere gemeenten wel het geval is. Ten opzichte van de bezoldiging van de Ambte naren van den Burgerlijken Stand deelt het College mede, dat bij het opmaken der begrooting geen reke ning kon worden gehouden met de van hoogerhand voorgeschreven verlaging der bezoldiging, omdat daarvan toen nog niets bekend was. Met de verlaging met f50 gaat het College natuur lijk accoord. Met betrekking tot het voorstel der Commissie om de gratificatie voor extra diensten aan de gemeente veldwachters te doen vervallen, blijft de meerder heid in het College op het standpunt dat de post onveranderd moet worden gehandhaafd. Met de afvoering van een bedrag van f 45.— we gens minder kosten van waterlevering in verband met de aanstaande slooping der oude O. L. school kan het College zich vereenigen. Ten aanzien vdn de door de Commissie voorgestelde verlaging der sub sidie voor de Harmoniekapel, deelt het College m®do daarin niet mee te gaan op grond van het feit., dat genoemde vereeniging na de slooping der oude school een repetitielokaal zal moeton zoeken, hetgeen zeker een bedrag van f 100 per jaar zal vorderen. Het Col lege stelt daarom voor den post te handhaven. Wat het voorstel der Commissie betreft ten aanzien van de verlaging met f 25 van deni post subsidie aan de Harddraverijvereeniging Westfriesland deelt het College mede, dat het hem bekend is, dat de vereent-, ging thans met een deficit werkt, in verband waar mede geen vrijheid wordt gevonden met het voorstel der Commissie mede te gaan. Mocht de Raad de voorstellen van het College aannemen, dan zal een meerdere ontvangst worden verkregen van f 245.een meerderen uitgaaf van f 50.—, blijft f 195— gunstiger. Dit bedrag is te gering om de opcenten der perso neele belasting te verminderen. Wanneer de Raad het voorstel van de minderheid van het College inzake de radio-rechten aanneemt, zou dit bedrag met. f 310.75 kunnen worden verhoogd en komen op f 505.75. Met dit bedrag zou het aantal opcenten met. 3 kunnen worden verminderd, waarna nog een bedrag van f 33.25 overblijft, te voegen bij onvoorziene uitgaven. Naar aanleiding van de vraag der Commissie om inlichtingen, waarom voor de R.K. Parochiale Bijzon dere School geen bedrag is uitgetrokken voor het bijzonder vervolgonderwijs, hoewel zich doorvoor een voldoend aantal leerlingen heeft aangemeld, deelen B. en W. mede, dat de Raad voor het eerst in 1929, uit billijkheidsoverwegingen, op een verzoek van het R.K. schoolbestuur een bedrag voor een cursus voor de schoolvrije jeugd aan, genoemde school be schikbaar heeft gesteld. De nadruk wordt er hier op gelegd, dat het geven van een dergelijken cursus fa cultatief is, omdat het vervolgonderwijs reeds sedert lang uit de L. O. wet is geschrapt. Bij de behandeling van de begrooting. voor het jaar 1935 besloot de Raad, gelet op den finantieelen toestand der gemeente en de geringe belangstelling voor dat onderwijs, geen gelden op de begrooting uit te trekken. In verband met de nadere vaststelling door B. en W. van de leerlingenschaal, van welk be sluit door dat College mededeeling is gedaan aan den Raad op 19 Juli jJ. is aan 't bestuur der R.K Parochiale Bijzondere school zoowel als aan het be stuur van de school met den Bijbel bericht, dat in geval aan de O. L. school een cursus voor de school vrije jeugd zou worden gegeven, zij ook aanspraak zouden kunnen maken op daarvoor noodige gelden. Blijkens mededeeling van het Hoofd der O. L. school heeft zich in 1935 een zeer onvoldoend aantal leerlingen aangemeld, in verhand waarmee voor 1936 geen gelden zijn uitgetrokken. De Commissie geeft in ovenveging het Rietbosch, nu dit geen loonende exploitatie meer geeft te be stemmen als stortplaats voor de gemcentereiniging, waardoor het Rietbosch in de toekomst zou kunnen worden veranderd in bruikbaar weiland. B. en W. zijn van oordeel, dat de kosten van het vervoer van de vuilnis over zoo grooten afstand zoo hoog zullen zijn, dat de door de Commissie gedachte voordeden te niet. zullen worden gedaan. Overigens is het niet uit gesloten, dat wanneer de algemeene toestand zich ten gunste wijzigt, de exploitatie weer loonend zal worden. Waar de Commissie er de aandacht op vestigt, dat op de kosten van verwarming der schoollokalen een besparing zou zijn te verkrijgen door de in de O. L. school ondergebrachte avondcursussen over te bren gen naar de U.L.O.-school, deelen B. en W. mede, dat zij deze aangelegenheid gaarne zullen overwegen. Hierbij wordt opgemerkt, dat door de activiteit van den congierge der O. L. school de kosten van verlich ting en verwarming dier school belangrijk zijn gere duceerd. Tenslotte zeggen B. en W. toe in overweging te zullen nemen een nieuwe poging aan te wenden om een onderlinge regeling te verkregen met de ge meente Winkel, t.a.v. leerlingen uit andere gemeen ten, die de U.L.O.-school bezoeken. eenig gemoedsbezwaar overloopen. En zelfs al meende je het op mij hebben zulke gemeen plaatsen toch geen vat. Ik heb een afkeer van Labour, van jullie manieren om te smalen, waar je in je hart zelf maar al te zeer naar verlangt. Kijk naar je leiders, omhoog geklommen door trucs en intriges. Stellen zij zich soms met de volksgaarkeukens tevreden, of kan je ze met hun vrouwen óók in de dure restaurants vinden? Jul lie vechten tegen den schijn en doe je best, om te vergeten, dat je toch maar alleen bij de gratie van dien schijn leeft!" „Lieve Caroline, laten we daarop niet verder ingaan, we worden het toch niet eens- Vertel me liever, waar je naar toe gaat. De zitting in het Lagerhuis vandaag is van geenerlei belang: ik zou je dus gezelschap kunnen houden". „Ik heb afgesproken met Lady Susan Ballen- tine in Monico. Jij houdt niet van Lady Susan en evenmin van wufte, zinlooze bourgeois-amu- sementen", zei ze met lichten, goedmoedigen spot „Daaruit vloeit dus al voort, dat ik alleen zal moeten gaan". „Caroline", betoogde baar echtgenoot in een laatste poging, „ik betreur het dagelijks meer, dat wij geen kinderen hebben". Zij maakte een grimas. „Doe niet zoo sentimenteel, oude jongen! Wat zouden wij met kinderen moeten uitvoeren? Wanneer het jongens waren, zouden zij vermoe delijk het intellectueele proletariaat maar komen versterken. En meisjes ach. hemel, het is heusch niet alles, als gouvernante of winkeljuf frouw je kostje te moeten halen!" Ze tikte haar man tegen de wang. „Brombeer, ik zal je niet te lang alleen laten!" Wanneer zij wilde, was Caroline onweerstaanbaar en haar man zag de gracieuze gestalte met welgevallen na. Hij wist nu eenmaal, zijn vrouw toch niet onder den duim ie hebben, zij was er te lang al aan gewend ge raakt, haar eigen weg te volgen. Wordt vervolgd. n

Schager Courant | 1936 | | pagina 2