Sport van Zondag Een ongeval met doodelijken afloop „Duitschland wil den vrede" Stf 3 Maandag 10 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9910 Weer n noodlottig ongeval bij de Kanaalwerken Den Helder Dc bouw van een nieuw Postkantoor verzekerd Barsingerhorn Berger Sportvereeniging. Schagen. De linkerarm verbrijzeld. Zaterdagmiddag- hèeit opnieuw een droe vig ongeval bij de kanaalwerken plaats ge had, een ongeval, waarbij helaas een jon geman voor zijn leven lang invalide is ge worden. De 18-jarige zoon van den heer A. Gelder alhier, zou, zoo werd ons medegedeeld, Za terdagmiddag een kraan van een der loco- tieven, die bij de kanaalwerken worden ge bruikt, dicht draaien, en had daartoe zijn linkerarm onder de machine gestoken. Een tweede locomtief kwam aangereden en bot ste tegen de locomotief waar Gelder mee bezig was, aan, met het noodlottig gevolg, dat deze machine in beweging kwam en de arm werd verbrijzeld. Dr. Nanninga was spoedig op het werk aanwezig om de eer ste medische hulp te verleenen, waarna on middellijk maatregelen tot vervoer naar Alkmaar werden getroffen. En daar bleek, dat de verwonding helaas dermate was, dat de arm moest worden ge amputeerd en deze jongeman dus voor im mer dit lichaamsdeel zal moeten missen. Zooals begrijpelijk, is de smart in het zoo zwaar getroffen huisgezin zeer groot en velen in onze gemeente deelden in de ver slagenheid over dit noodlottig gebeuren. (Van onzen eigen correspondent.) Het einde van een noodtoestand eindelijk in zicht. Naar wij uit zeer betrouwbaren bron vernemen, is dezer dagen in principe be sloten tot den bouw van een geheel nieuw postkantoor. Deze beslissing is des te verheugen der als men bedenkt, dat de» vele po gingen, die door de officieele en offi cieuze instanties zijn aangewend, aan vankelijk schipbreuk hadden geleden. In 't bijzonder is het de onlangs over leden Burgemeester van onze gemeente, wijlen de heer W. F. G. L. Driessen ge weest, die aanhoudend heeft geijverd voor de tot standkoming van een nieuw postkantoor. Dringende verzoeken hier omtrent, krachtig gesteund door mid denstandsorganisaties en vooraanstaan de particulieren, waren reeds definitief afgewezen. Thans zal de vurige wensch van ons Gemeentebestuur en onze ingezetenen en zeer zeker ook die van het plaat selijk personeel dar P.T.T. dan ein delijk toch nog in vervulling gaan. Hiermede zal dan een einde komen aan den noodtoestand, die langzamer hand was ontstaan, doordat het in ge bruik zijnde en zeer verouderde kan toor niet voor een afdoende verbouwing geschikt was, terwijl de dienst zich meer en meer uitbreidde. EEN 7-JARIG KNAAPJE ONDER DE WIELEN VAN EEN DORSCH- KAST GERAAKT EN DOODELIJK GEWOND OPGENOMEN. Zaterdagmiddag werd een dorschstel, bestaande uit een tractor, dorschkast en pers door den eigenaar den heer S. Breebaart gehaald, vanaf de boerderij van den heer C. Schenk aan den Westfrieschen dijk. Twee menschen waren met dit transport belast. Ter hoogte van den heer A. Bakker Cz. bevonden zich eenige kinderen op den dijk, waarvan één, een 7-jarig zoontje van den heer Schaafsma, zich tus- schen de dorschkast en de pers, waagde, met de be doeling mee te rijden op de balk, waarmede de beide voertuigen aan elkaar waren verbonden. Ongelukki gerwijze kwam het kind daarbij te vallen en kreeg de zware 'pers dwars over het lichaam. Ds. Werner was spoedig aanwezig en op diens aan raden werd ook Dr. v. d. Sluis te Schagen ontbo den. Nadat de eerste noodzakelijke hulp was ver leend, werd de knaap per ziekenauto van de fa. Ra ven en Lingeman naar Alkmaar vervoerd, waar hij een kwartier na aankomst overleed. Een tragisch ongeval, dat vele ouders van kinderen weer tot nadenken zal stemmen. EEN UITSPRAAK VAN DR. BRÜ- NING, DE VOORMALIGE DUIT- SCHE RIJKSKANSELIER. Reuter meldt uit Boston (Massachusetts) Den nadruk leggend op zijn oppositie tegen Hitier, heeft de vroegere Duitsche Rijkskan selier, Dr. Brüning, die onder een aangeno men naam naar de Vereenigde Staten is ge komen, verklaard, dat Duitschland den vrede wenscht. Het Duitsche volk en het Duitsche leger zijn vredelievend van natuur en wen- schen geen oorlog. „Ik hoop", zoo zeide Brü ning, „dat er geen oorlog zal uitbreken." Dr. Brüning. In het eerste interview, dat de voormalige Duitsche Rijkskanselier te Boston direct na zijn aankomst heeft verstrekt, vertelde hij spijtig van de groote ge legenheid, drie jaren geleden, toen eenige van de meest dringende vraagstukken van Europa zouden kunnen zijn opgelost. Toen echter de Ontwapenings besprekingen besloten werden met de machtsoverna me door Adolf Hitier en zijn Nazi's was deze gele genheid voorbij, en konden de onderhandelingen on mogelijk hervat worden. Indien zoo'n gelegenheid ooit terugkomt, zal het in ieder geval nog jaren du ren. Dr. Brüning zeide, dat hij liever niet over het te genwoordige regime in Duitschland wilde spreken, daar. hij reeds jaren "uit Duitschland 'is, én dus zijn meening nauwelijks van waarde kan zijn. „Zooals u weet, ben ik een tegenstander van de tegenwoordige regeering in mijn land en ik zal dit altijd blijven, zoolang de beginselen van rechtvaar digheid en gelijkheid worden veronachtzaamd en de gewetensvrijheid in gevaar is." In zijn lezingen zal Dr. Brüning zijn toehoorders waarschuwen tegen politici, die hun gezichtsveld be perken tot de stemmingen en denkbeelden in hun eigen land, daarbij vergetend, dat slechts interna tionale oplossingen alleen in staat zijn te verhinde ren, dat de vloed van deze verderfelijke politieke stemmingen van het eene land naar het andere land overgaat. ACTIVITEIT VAN DE VEREENIGING VAN VEEARBITRAGE, Aangemoedigd door de gunstige resultaten van de eerste opgerichte Plaatselijke organisatie voor Vee-arbitrage te Schagen, heeft het bestuur der Vereeniging voor Vee-arbitrage besloten, te trachten ook in de overige drie Noord-Holland- sche marktplaatsen een soortgelijke vereeniging op te richten. Door den heer Joh. de Veer, Secretaris van de Vereeniging Schagen zal voor de Algemeene Vergadering van de Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer Woensdag 12 Februari a.s- een inleiding worden gehouden. DE KWAK OOK ZONDAG TE BARI. Gehoopt wordt dat Smdrnoff heden op Schiphol zal aan komen. Amsterdam Het oponthoud, dat Smirnoff te Bari door de slechte gesteldheid van het ter rein met de Kwak heeft ondervonden, heeft nog geen einde genomen, want ook Zondag is het onmogelijk gebleken de tocht naar Amsterdam voort te zetten. Gehoopt wordt dat het verlrek morgen zal kunnen plaats vinden, doch zekerheid daaromtrent bestaat er niet. De post is zooals reeds gemeld inmiddels per trein naar Amsterdam doorgezonden. Gevaarlijke stoeipartij Jongen in de Dr achter Com pagnonsvaart verdronken. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur heeft te Drachten een droevig ongeval plaats gehad. Een tweetal leerlingen van de ambachtschool n.1. Klaas Jongstra uit Ureterp en K. Postma uit Siegerswoude, die uit school kwamen fietsen huiswaarts. Even buiten Drachten bij het Ure terper Verlaat gekomen, begonnen zij te stoei- I en. Plotseling geraakten beiden met de fietsen in elkaar verward en kwamen in de, langs den weg loopenden Drachter Compagnonsvaart te recht. De 16-jarige K. Postma, die niet zwemmen kon, wist zich veilig naar de kant te werken. De 17-jarige Klaas Jongstra, zoon van den Rijksveldwachter te Ureterp, die als een uitste kend zwemmer bekend staat, bleef op onver klaarbare wijze onder water. Onmiddellijk toe geschoten omstanders brachten hem op het dro ge- De levensgeesten bleken echter reeds gewe ken te zijn. Des te merkwaardiger is dit geval, daar de vaart ter plaatse slechts lVz Meter diep was. Vermoed wordt dat de jongen door het koude water bevangen is geworden en kramp heeft ge kregen. Als tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat dit de tweede zoon van den Rijks veldwachter is, die door een ongeval om het leven is gekomen. De aardverschuivingen bij Grenoble Een dorp geheel ontruimd Parijs De aardverschuivingen, die sedert eenige dagen plaats hebben in de nabijheid van Villiers bij Grenoble, hebben thans het dorp Ba- tie des Fonts vrijwel geheel verwoest. Millioenen kubieke meters aarde naderen lang zaam de oevers der kleine rivier die in de on middellijke nabijheid stroomt, alles vernielend, wat op hun weg staat. Van een complex van 15 huizen staan er nog slechts twee overeind, en ook deze zijn zwaar beschadigd. Het geheele dorp moest door de bewoners ontruimd worden. De bevrijding van vijf gezinnen baart eenige moei lijkheid, doordat de eenige toegangsweg tot hun woningen door aardmassa's versperd is. De menschen verkeeren echter niet in levensgevaar- De reserves van de Egmondsche Boys verpletteren B.S.V. 2 met 82. Een onvolledig a.-adspiranten-elftal doet ver dienstelijk werk door met Alcmaria Vic- trix c gelijk te spelen. Het B.S.V.-ter- rein afgekeurd. Aangezien het B.S.V.-terrein aan den Kerkedijk reeds Zaterdagmiddag werd afgekeurd, ging de met spanning tegemoet geziene wedstrijd tegen de lei ders van 1 A, de Alkmaarsche Boys reserves, niet door. Dit beteekende toen gisterochtend plotseling de dooi inviel, een leelijke tegenvaller, daar er achter af beschouwd zeer goed op het veld gespeeld had kunnen worden. Maar dat is natuurlijk nakaarten, omdat wel niemand dezen ommekeer in het weer zal hebben verwacht. B.S.V. 2 trok met invallers voor ten Herkei en Siegert de Haan naar Egmond om daar door het tweede elftal der Egmondsche Boys verpletterd te worden. Met niet minder dan 8—2 werd verloren. Wij hebben deze vertooning bijgewoond en als het niet zoo in-droevig was, dan zouden we geneigd zijn het belachelijk te vinden. Want hoe is het mogelijk dat elf jongelui, die toch heusch niet voor de eerste maal voetballen, een dergelijk spel kunnen laten zien? Het leek wel alsof ze nimmer een voetbal had den aangeraakt en nu maar lukraak probeerden het ronde ding ergens heen te trappen. Probeerden want zelfs dat lukte lang niet altijd. Er werd zoo wel in den aanval als in de verdediging soms zoo radicaal gemist, dat we er kregel van zijn gewor den. Niemand behoeft een ander verwijt te maken, om de eenvoudige reden, dat ze er eigenlijk alle elf zoo goed als niets van terecht brachten. In den beginne ging het nog een beetje. Waren ze met rust slechts 31 achter, hetgeen 3—2 had ge staan als Jan Ldding een strafschop er niet rakelings overheen had gejaagd. Toen vonden we, dat het nog best kon. Want ook de Egm. Boys hadden er bitter weinig van terecht gebracht, ook in hun elftal zat niet het minste verband. Ook zij speelden een uiterst primitief partijtje voetbal en waren zeker eenige klassen minder dan Alcmaria 5, waartegen B.S.V. 2 verleden week speelde. Dus we vonden dan, dat het nog best kon. Maar al spoedig na de hervatting bleek dat het hopeloos mis ging. Waarom het nu noodig was, telkens weer het elftal te veranderen, is ons een raadsel. Plomp hebben we back zien spelen, la ter halfback, toen middenvoor en tenslotte rechts buiten. En dat is niet de eenige, die verschillende plaatsen heeft ingenomen. Aanvoerder Ludding bijvoorbeeld probeerde het nu eens in de achterhoede, dan weer in de middenlinie en soms ook in den aanval. We zullen er verder niets meer van zeggen. Door de lekken in de achter hoede werden de Egmonders in staat gesteld de sco re tot acht op te voeren. Cor Kroon, een der weini gen die nog begrip van voetballen bleek te hebben, scoorde de beide B.S.V.-doelpunten. Siegert de Haan liet z'n elftal gewoonweg in de steek. Dat zijn geen manieren! We zijn verheugd na deze jerimiade op het meer dan treurige spel der B.S.V .-reserves, ook wat goeds van de Berger club te kunnen vertellen. Want het partijtje voetbal, dat het onvoltallige a-adspiranten- elftal 's ochtends tegen Alcmaria c speelde, was in derdaad van goed gehalte. Zoo goed, dat de tweede elftallers er zelfs niet aan tippen kunnen. Zonder Jan Eriks, Jan v. d. Plas en Kobus Kramer wisten de jongens één puntje mee uit het Sportpark naar Bergen te nemen en had Dik Zwakman begrepen, dat hij den toeloopenden Alcmariaan had dienen af te houden, dan hadden ze nog gewonnen ook. En ver diend! Wat de voorhoede, waarin Rein Maasen de plaats van Jan Eriks innam, voor de rust liet zien vvas keurig; er werd door Rein keer op keer prach tig geopend; er werd tal van malen zoowel op den rechter- als op den linkervleugel vlot samengespeeld Zoo vlot soms, dat de Alkmaarsche middenlinie er zelfs niet aan te pas kwam. Aanvoerder Kuipers die de spilplaats bezette, deed prachtig werk al verviel hij weer te dikwijls in in dividueel spel, terwijl de kanthalfs Frans Mays en Karei ten Bruggencate een aardige partii speel den Vooral laatstgenoemde, die in de middenlinie debuteerde, deed herhaaldelijk goed werk. Ingezonden stukken. Breezand, 5 Februari 1936. Hooggeachte Redactie, Beleefd vraagt ondergeteekende namens het be stuur van de Chr. v.d. A.D.O. een plaatsje in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen dank. MOET DE CHR. V.V. A.D.O. WORDEN OPGEHEVEN? Met deze droevige vraag houdt het bestuur van bovengenoemde Chr. sportvereeniging zich de laat ste weken bezig. Inderdaad is het een droevig verschijnsel, dat een vereeniging als bovengenoemde zich bedreigd ziet door te weinig werkende leden en te weinig financieelen steun, uit de rijen der plaatselijke sportvereenigingen te moeten verdwijnen. Is er bij de Christelijke jeugd geen voldoende ambitie voor de sport? Is er geen voldoende jeugd van Christelijken huize om deze nog jonge ver eeniging in stand te helpen houden? Ons inziens kunnen beide vragen met een ja beantwoord' worden. Toch heeft ons bestuur alles en alles reeds in het werk gesteld om nieuwe leden te werven, jeugd organisaties aangeschreven, om medewerking, en zie, moet dit alles vruchteloos zijn, met het gevolg, dat er straks geen A.D.O. meer zal bestaan. Neen, en nogmaals neen. Wanneer er een wil is, dan is er ook een weg om A.D.O. in stand te doen houden en wel deze: Jongens van 14 jaar en ouder geven zich op als lid, ouderen dien het eenigszins missen kunnen, steunen ons financieel, en zoo kan A.D.O. behoed worden van den ondergang. Zoo dit ingezonden stukje geen resultaat ople vert, dan is het voor het bestuur geen vraag meer, maar een vaststaand feit, dat de Oranje-witte kleu ren moeten verdwijnen, en de naam A.D.O. tot het verleden zal gaan behooren. Moge deze laatste oproep een succes worden om de Chr. v.v. A.D.O. weer nieuw leven in te blazen, om straks weer deel te nemen aan de competitie van den C.N.V.B., waarbij A.D.O. is aangesloten. Namens het Bestuur, P. MOOLENAAR Bzn,, Voorzitter Chr. v.v. A.DX>, PROGRAMMA K.N.V.B. 16 Februari Dit is hetzelfde als wat we Maandag 3 Febr. geplubliceerd hebben voor 9 Februari. Het pro gramma K.N.V-B. is al opgeschoven. DIVERSEN a Overschrijving Gevraagd: B. A. Strooker van Schoorl naar Frisia (Leeuwaarden), M. Pille van Flevo naar M. F. G. VerleendJ- Polak van Alkmaar naar West Frisia, J. H: Vet van M. L. D. naar Helder, G. J. Burgers van O. V. V. O. naar Alcmaria Ingetrokken: P. J- Bromlewe van H.R.C. naar Hercules. (Sportr.) Nick v. d. Berg, als altijd goochelende dat het lieve lust was, gaf B.S.V. de leiding op fraaie wijze. De doelverdediger van Alcmaria kreeg een schot van Dick Oosterling te stoppen, dat hij slechts ten deele keerde, Nick stopte den bal volgens de rege len der kunst, keek even en plaatste kalm in den uitersten hoek. Keeper Colnot hield er vlak voor de rust een lagen schuiver in het benedenhoekje al vallende, schitterend uit. We telden 'm al! In de tweede helft heeft B.S.V. minder goed ge speeld, al was het spel ook toen nog zéér behoor lijk. Op fortuinlijke wijze heeft niet lang voor 'fj einde Alcmaria gelijk gemaakt. Het was wel een bittere ontgoocheling om na dit aardige enthousiaste partijtje voetbal het slappe, futlooze spel der tweede elftallers te moeten zien. Bravo, adspiranten, van jullie moet het toch tenslotte komen! NIEUWE NIEDORP. Nieuwe Niedorp IISport I, O1. Alkm. Boys bN. Niedorp a, O4. N. Niedorp a bijna kampioen! Op een evenals vorige week bijzonder glad ter rein heeft N. Niedorp II voor het Hoornsehe Sport met het kleinst mogelijke verschil (10) de vlag moeten strijken. Was het terrein vorige week slecht door de vele regen die het te verduren had gekregen, nu was door de vorst de ondergrond hard, met een week, glibberig bovenlaagje door de dooi van vandaag, zoo mogelijk nog moeilijker te bespelen. Het aantal glijpartijen en mistrappen was dan ook legio. Dat er met genoemde omstan digheden geen sprak© kon zijn van goed voetbal laat zich gemakkelijk denken. Die toeschouwers die er dan nog waren bleven dan ook meer wach ten op het moment dat N. Niedorp een doelpunt zou maken (wat echter ondanks goede kansen uitbleef) dan dat' zij zoo genoten van het spel. Heb was uit een goed opgezette Sport-aanval, "waarbij de rechtsbuiten goed voor doel zette dat de links binnen Bakkum voor de eerste maal (later zou blijken eenige) passeerde, 1—0. De N.N. voorhoede, waarin het voornamelijk van het binnentrio moest komen, al deed Van Dijk soms wijlen verdienstelijk werk, had het tegen de goed spelende Hoornsehe achterhoede bijzonder lastig. De doelman der gasten kreeg dan ook maar betrekke lijk weinig te doen of het moet zijn, zoo tegen het einde, toen N.N. een geweldig offensief inzette. Bak kum in het doel heeft goed werk geleverd, toch voor een doelman is het onder zulke omstandigheden zoo moeilijk om zich vlug te bewegen. De beide backs Kistemaker en Deugd hadden er blijkbaar meer moei te mee, althans zij waren stukken minder dan vorige week tegen Oudendijk. Deugd was zeker de beste nog In de halflinie speelde de invaller Winkel lang geen slecht partijtje, ga zoo door Pieter! Het spel van Sterk en Kuiper leed zeer onder de terreingesteld- heid, op een dusdanig veld kunnen lichtere spelers beter uit den wee dan zware. Over de voorhoede hadden we het reeds eerder. Sport was een zeer fair tegenstander en deed haar naam dan ook alle eer aan. Door het meer technische spel verdienden zij tenslotte de overwinning wel, al had dan ook o.i. een gelijk spel de verhouding béter weergegeven. De adspiranten deden wat van hen als a.s. kampi-

Schager Courant | 1936 | | pagina 5